Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:21

Potarnichi pentru repopulare

Nu mai putin importanta aceasta sectiune - de fapt este painea noastra de toata zilele - a acelora care pot accesa rata , gasca sau sitarul mai rar . Totusi trebuia sa scoatem in evidenta importanta nobila a acelor specii . Va ascultam pe aceste subiecte si va asiguram ca suntem la fel de interesati !

Moderator: Sly_Fox

Potarnichi pentru repopulare

Mesajde catalin.vrabie pe 06 Dec 2011, 22:19

Deschid topicul intrucat m-am gandit ca n-ar fi rau ca pe langa popularea cu fazan sa incerc si o populare cu potarnichi, la dimensiuni mai mici. Am tot cautat pe internet in Romania si nu am gasit nimic. Numai vanzatori de cate 1-2 perechi, pentru ornament. Daca e cineva care a facut o populare sau daca stiti pe cineva care ar putea asigura 100-200 de potarnichi, chiar si pe comanda, va rog dati-mi un contact.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Potarnichi pentru repopulare

Mesajde Jicol Dilo pe 06 Dec 2011, 22:30

Actiunea de repopulare cu potirnichi este foarte buna insa pentru a da rezultate pe termen lung in teren, nu trebuie facute populari in arealele fazanului. Unde sint fazani potirnichile nu prolifereaza, disparind dupa un timp.
"Ca ale Mele sint toate fiarele pamintului,..." Psalmul 49:11
http://www.punte-spate.ro
Avatar utilizator
Jicol Dilo
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 03 Apr 2010, 19:32
Locaţie: Bucovina

Re: Potarnichi pentru repopulare

Mesajde catalin.vrabie pe 06 Dec 2011, 22:43

Si totusi eu am vanat pe fonduri unde erau si fazani si potarnichi, in numar destul de mare. E adevarat ca nu acopereau exact acelasi teritoriu, dar in 2-3000 de ha fazanii erau in stuf sau pe malul apei, iar potarnichile pe araturi sau pe terenuri nelucrate.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Potarnichi pentru repopulare

Mesajde Frantz pe 06 Dec 2011, 23:18

Asa-i: fazanii cauta boschetul mare, inalt, potarnichile se pare ca stau in balarii joase.
Dar, eu am o intrebare: daca aveti in teren parcele nelucrate de ce nu sunt deja potarnichile acolo?
Frantz
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 31 Ian 2007, 17:25
Locaţie: Florida

Re: Potarnichi pentru repopulare

Mesajde catalin.vrabie pe 07 Dec 2011, 16:18

Sunt cateva grupuri, dar putine in comparatie cu ceea ce as vrea eu sa fie. Sper sa se inmulteasca si pe cale naturala, insa as vrea sa accelerez un pic procesul printr-o populare.
E posibil sa fie putine si datorita numarului foarte mare de pradatori sau a practicarii agriculturii intensive, cu chimicale.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Potarnichi pentru repopulare

Mesajde Marius pe 07 Dec 2011, 17:56

In multe cazuri, fondurile de vanatoare nu sunt la fel pe tot cuprinsul lor. Pe acelasi fond, in zone diferite, pot fi intalnite conditii bune pentru potarnichi sau pentru fazani.
De cand cu pasiunea pentru caini de aret, am iesit foarte mult pe astfel de fonduri, care aveau sau au din belsug ambele specii.
Mai mult chiar, exista zone si tipuri de vegetatie unde fazanii stau impreuna cu potarnichiile fara probleme.
catalin.vrabie scrie:Sunt cateva grupuri, dar putine in comparatie cu ceea ce as vrea eu sa fie. Sper sa se inmulteasca si pe cale naturala, insa as vrea sa accelerez un pic procesul printr-o populare.
E posibil sa fie putine si datorita numarului foarte mare de pradatori sau a practicarii agriculturii intensive, cu chimicale.

Am sa enumar cativa factori care reduc drastic numarul lor:
-impuscatul stolului pe sol, din masina = braconaj,
-decimarea totala a familiei prin vanatoare,
-agricultura practicata intensiv pe monoculturi de suprafete mari,
-factori climatici,
-pradatori
si cu siguranta mai sunt, dar eu nu am prea multa experienta ca sa mai enumar alti factori.
As da exemplu un fond de pe langa Bucuresti, care in urma cu 3 sezoane avea un numar impresionant de mare de potarnichi. In numai 2 ani, numarul lor s-a redus foarte mult, as estima ca au mai ramas 30-50% din cate au fost, in conditiile in care tipul culturilor a ramas neschimbat. Am presupus fie ca au murit cand cu zapezile mari de anii trecuti, fie ca ploile din vara le-au stricat ponta sau le-au omorat puii.

In fine, scuze pentru off topic.
Am auzit ca in Rep. Moldova ar exista crescatorii sau o crescatorie. Daca ai ceva relatii pe acolo, cred ca poti afla daca e adevarat, sau poate pe internet.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Potarnichi pentru repopulare

Mesajde Ghinda pe 08 Dec 2011, 12:29

Fazaneria Adea, in Arad. Este a RNP sau cred ca mai este. Produceau potarnichi. Si daca nu ma insel si pe la voi la fazaneria din Vrancea se faceau acu cativa ani sau pe undeva in zona aia a tarii, daca mai sunt fazanerii. Luau cei din Ialomita de prin zona aia, dar nu stiu exact ce fazanerie, la vremea respectiva a fost asa ca titlu de informatie.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Potarnichi pentru repopulare

Mesajde catalin.vrabie pe 08 Dec 2011, 14:06

Asta de la noi e moarta de ceva timp.
Ai posibilitate sa faci rost de vreun numar de telefon de la Adea?
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Potarnichi pentru repopulare

Mesajde Frantz pe 08 Dec 2011, 20:49

Ma indoiesc ca Adea mai produce potarnichi. Am venit de la Brasov cu ing. de acolo de la Chisineul Cris si am vorbit de asta pe drum.

Oricum, eu as captura salbatice din terenuri care au (astea de langa Bucuresti, am vazut si eu, sunt inca foarte multe). Problema este (repet si insist) daca nu ai habitat ca lumea o sa-ti arunci banii de pomana.
Frantz
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 31 Ian 2007, 17:25
Locaţie: Florida

Re: Potarnichi pentru repopulare

Mesajde catalin.vrabie pe 08 Dec 2011, 20:59

Pai depinde ce inseamna "habitat ca lumea".
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Potarnichi pentru repopulare

Mesajde Ghinda pe 09 Dec 2011, 18:33

Pai fa cum o sa fac si eu. www.rosilva.ro, contacte, directii silvice si afli.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Potarnichi pentru repopulare

Mesajde catalin.vrabie pe 09 Dec 2011, 20:18

Recunosc ca la asta nu m-am gandit. Adica n-am legat crescatoria de directia silvica.. Multumesc.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Potarnichi pentru repopulare

Mesajde Kristi pe 01 Sep 2012, 15:23

Rugaminte mare , daca exista cineva care a populat la noi in tara si mai ales daca stie cineva o crescatorie , tot la noi in tara ...sunt dispus sa populez singur la mine in zona cu aproximativ 100-150 de potarnichii ...depinde si pretul si distanta unde trebuie sa ma deplasez dupa ele . Sunt interesat de orice informatie ! Multumesc anticipat!
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Potarnichi pentru repopulare

Mesajde VPR-GMC pe 06 Dec 2012, 08:29

Jicol Dilo scrie:Actiunea de repopulare cu potirnichi este foarte buna insa pentru a da rezultate pe termen lung in teren, nu trebuie facute populari in arealele fazanului. Unde sint fazani potirnichile nu prolifereaza, disparind dupa un timp.


.....asta chiar ca nu o stiam! :mrgreen:

Ca sa dau doar un exemplu...eu vanez de aproape 20 de ani pe un fond, unde in fiecare an am gasit si fazani si potarnichi, separati sau impreuna pe aceleasi parcele si daca la fazani s-au mai facut repopulari la potarniche nici una si continuam sa gasim potarniche.....e adevarat ca nu am abuzat niciodata la vanatoare, dar pana la a disparea potarnichile din terenurile unde sunt si fazani e cale cam lunga.....of, am folosit prea multi de "si" :D

In majoritatea cazurilor acolo unde nu dau rezultat repopularile cu potarniche altele sunt cauzele! :wink:

Una ar fi asta:

viewtopic.php?f=40&t=11965

....si mai citez niste colegi:

in multe cazuri, fondurile de vanatoare nu sunt la fel pe tot cuprinsul lor. Pe acelasi fond, in zone diferite, pot fi intalnite conditii bune pentru potarnichi sau pentru fazani.


si totusi eu am vanat pe fonduri unde erau si fazani si potarnichi, in numar destul de mare. E adevarat ca nu acopereau exact acelasi teritoriu, dar in 2-3000 de ha fazanii erau in stuf sau pe malul apei, iar potarnichile pe araturi sau pe terenuri nelucrate.
Hunting & fishing.....hobby or madness?
Avatar utilizator
VPR-GMC
Membru important
 
Mesaje: 249
Membru din: 18 Dec 2008, 10:36
Locaţie: Bucuresti

Re: Potarnichi pentru repopulare

Mesajde Marius pe 06 Dec 2012, 15:18

VPR-GMC scrie:
Jicol Dilo scrie:Actiunea de repopulare cu potirnichi este foarte buna insa pentru a da rezultate pe termen lung in teren, nu trebuie facute populari in arealele fazanului. Unde sint fazani potirnichile nu prolifereaza, disparind dupa un timp.


.....asta chiar ca nu o stiam! :mrgreen:

Ca sa dau doar un exemplu...eu vanez de aproape 20 de ani pe un fond, unde in fiecare an am gasit si fazani si potarnichi, separati sau impreuna pe aceleasi parcele si daca la fazani s-au mai facut repopulari la potarniche nici una si continuam sa gasim potarniche.....e adevarat ca nu am abuzat niciodata la vanatoare, dar pana la a disparea potarnichile din terenurile unde sunt si fazani e cale cam lunga.....of, am folosit prea multi de "si" :D

In majoritatea cazurilor acolo unde nu dau rezultat repopularile cu potarniche altele sunt cauzele! :wink:

Una ar fi asta:

viewtopic.php?f=40&t=11965

....si mai citez niste colegi:


Cofirm cele spuse de colegul @VPR-GMC. Pe fondurile pe care am vanat in jurul Bucurestiului, erau bine mersi atat potarnichi cat si fazani. Acum cauza disparitiei lor a fost iarna deosebit de grea din februarie.

Daca sunt studii ref la faptul ca existenta fazanului duce la disparitia potarnichilor, care ar fi acelea? Posibil ca in alte parti s-a constatat asta.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Potarnichi pentru repopulare

Mesajde catalin.vrabie pe 06 Dec 2012, 16:15

Nu exista un asemenea studiu din simplul motiv ca este o absurditate.
Cele doua specii nu au acelasi habitat, nu au acelasi stil de viata, nu sunt concurenti nici macar pe mancare. Sunt doar doua specii care se regasesc pe majoritatea fondurilor de vanatoare de campie si deal din Romania, fiind printre putinele lucruri pe care le au in comun. Numai ca potarnichea, din cauze care inca nu sunt identificate si evidentiate in mod expres, fiind vorba mai mult de un cumul de factori, cunoaste un declin foarte accentuat dpdv numeric. Si nu numai la noi in tara, ci in toata Europa.
Mai mult, desi s-a incercat repopularea unor zone cu exemplare crescute in captivitate, nu se stie din ce motiv insa, nu se adapteaza atat de bine ca si fazanul, rata de supravietuire fiind mult mai mica.
Asa cum am mai spus, atat pentru fazan cat si pentru potarniche, scaderea populatiei de la un sezon la altul, datorita unor factori temporari de mediu (gen zapada foarte mare, ploi abundente in perioada cuibaritului, etc), este doar temporara, populatia revenind la valorile precedente in urmatorii ani. Asta demonstreaza ca factorii care au dus la scaderea populatiei de-a lungul a 40-50 de ani nu sunt de natura climatica, ci sunt legati in mod direct de modificarea habitatului (pe primul loc), de transformarea modului in care se practica agricultura, de la agricultura pe suprafete mici, diversificata in culturi, cu garduri vii intre parcele sau fasii nelucrate, cu iarba, la agricultura intensiva, pe sole de 50-100ha, cu monocultura (pe locul al doilea), de folosirea de insecticide si pesticide, stiut fiind ca puii de potarniche in primele 10 zile de viata au o dieta EXCLUSIV animala (pe locul al treilea), etc. Toti acesti 3 factori limitativi enumerati de mine nu se vor modifica in viitor, fapt pentru care nu cred ca vin zile bune pentru aceasta specie, vorbind la modul global. Sigur ca punctual, acolo unde se vrea si se poate, se pot realiza densitati considerate uriase pentru ceea ce stim noi in Romania ultimilor ani, insa numai prin imbinarea managementului cinegetic in stransa legatura cu proprietatea sau folosinta terenului. Cu alte cuvinte, nu vom avea niciodata populatii mari de potarniche sau fazan daca nu adaptam terenul, prin lucrarea acestuia, pentru necesitatile de viata a acestor 2 specii.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani


Înapoi la Fazan , potarniche , turturica , in general vanat mic cu pene cu sau fara pasaj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori

Publicitate