Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 12:45

vanatoare de urs la barlog. Russia

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B


Re: vanatoare de urs la barlog. Russia

Mesajde dany3lus pe 12 Dec 2011, 10:40

dany3lus
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 13 Iul 2011, 08:53

Re: vanatoare de urs la barlog. Russia

Mesajde bogdan_daniel pe 12 Dec 2011, 10:57

dany3lus scrie:http://www.youtube.com/watch?v=2_qm6aTUlYc&feature=related

ASTA CU AI PUTEA SA O NUMESTI?

Marlanie si Prostie!
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: vanatoare de urs la barlog. Russia

Mesajde marcel_asd2004 pe 12 Dec 2011, 13:08

Mare cruzime si lipsa totala de etica...jalnic. Pe langa faptul ca incoltesc ursii din barlog mai omoara si ursoaica. Puii ma gandesc ca sunt traficati...
marcel_asd2004
Nou membru
 
Mesaje: 54
Membru din: 25 Iun 2008, 14:18
Locaţie: Dr.Tr.-Severin

Re: vanatoare de urs la barlog. Russia

Mesajde cybelle pe 12 Dec 2011, 13:15

bogdan_daniel scrie:
dany3lus scrie:http://www.youtube.com/watch?v=2_qm6aTUlYc&feature=related

ASTA CU AI PUTEA SA O NUMESTI?

Marlanie si Prostie!


Este posibil sa gresesti Daniele.
Canii de teapa respectiva se pot antrena numai in acest fel..cred..

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: vanatoare de urs la barlog. Russia

Mesajde cybelle pe 12 Dec 2011, 13:24

Nu cred ca are sens sa analizam ''etica" celor din imagini.
Este o cu totul alta vanatoare decat la noi..

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: vanatoare de urs la barlog. Russia

Mesajde Sly_Fox pe 12 Dec 2011, 16:36

Pai daca stam si ne gandim, ajungem la concluzia ca ,,cel mai mare animal'' din lume este omul.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: vanatoare de urs la barlog. Russia

Mesajde adrian.s.p. pe 12 Dec 2011, 16:56

Sly_Fox scrie:Pai daca stam si ne gandim, ajungem la concluzia ca ,,cel mai mare animal'' din lume este omul.

Ai dreptate dar "cel mai mare animal" nu in sensul bun. :D
Animalele sunt cu mult mai civilizate si mai etice decat noi.
adrian.s.p.
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 27 Feb 2010, 14:59

Re: vanatoare de urs la barlog. Russia

Mesajde gabi el cazador pe 12 Dec 2011, 18:37

Asta nu mai este vanatoare. Mie unul mi-ar fii rusine sa particip la asa ceva......
gabi el cazador
Membru important
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2010, 12:33

Re: vanatoare de urs la barlog. Russia

Mesajde adigeo pe 12 Dec 2011, 19:05

adrian.s.p. scrie:Animalele sunt cu mult mai civilizate si mai ETICE decat noi.

Cred ca te-a luat valul cu etica asta , sau poate ne lamuresti putin cum e cu etica animalelor. Ca sa nu te chinui mult iti spun ca toate animalele rapitoare maninca inclusiv puii prazilor lor si, unele, sunt chiar capabile de canibalism .
In ceea ce priveste clipurile respective nu stim daca e legal tipul ala de vanatoare , iar daca ar fi legal si m-ar invita cineva sa particip as putea refuza sau accepta invitatia.
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: vanatoare de urs la barlog. Russia

Mesajde Nautilus pe 12 Dec 2011, 19:46

Ehh... valoarea (în sensul manelist al cuvântului) animalului e dată şi de raritatea lui. Ruşii au zeci de mii, poate sute de mii de urşi, şi spre deosebire de un vânător european sau american care plăteşte sume cu 5 cifre pentru un Moş Martin, nu se simt obligaţi să le arate respect. Ursul e pentru ei un prădător ordinar cum era lupul pentru comuniştii noştri înainte de 1980, când aproape l-au exterminat.

~Nautilus
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: vanatoare de urs la barlog. Russia

Mesajde cosmin pe 12 Dec 2011, 19:47

in unul din videoclipuri vinatorul(ii) trage (trag) 5 focuri in urs, dar nu in succesiune cat de cat rapida ci mai lent... sa aiba timp sa simta... sa vada... asta cruzime rara se numeste... eu nu vad altceva...
cosmin
cosmin
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 12 Sep 2008, 14:58
Locaţie: Piatra Neamt

Re: vanatoare de urs la barlog. Russia

Mesajde andrey_hunter28 pe 12 Dec 2011, 20:26

scuze baieti aia cu ursu legat am pus o din gresala
andrey_hunter28
Membru activ
 
Mesaje: 119
Membru din: 03 Ian 2008, 09:35
Locaţie: ilfov

Re: vanatoare de urs la barlog. Russia

Mesajde adrian.s.p. pe 12 Dec 2011, 20:41

adigeo scrie:
adrian.s.p. scrie:Animalele sunt cu mult mai civilizate si mai ETICE decat noi.

Cred ca te-a luat valul cu etica asta , sau poate ne lamuresti putin cum e cu etica animalelor. Ca sa nu te chinui mult iti spun ca toate animalele rapitoare maninca inclusiv puii prazilor lor si, unele, sunt chiar capabile de canibalism .
In ceea ce priveste clipurile respective nu stim daca e legal tipul ala de vanatoare , iar daca ar fi legal si m-ar invita cineva sa particip as putea refuza sau accepta invitatia.

Ai dreptate, nu stiu la ce m-am gandit, sa le omoram pe toate pt ca sunt canibale, mananca puii prazilor si nu avem ce invata de la ele. Noi oamenii ar trebui sa fim cel mai bun model de civilizatie de exemplu Stirile de la ora 5 PRO TV.
adrian.s.p.
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 27 Feb 2010, 14:59

Re: vanatoare de urs la barlog. Russia

Mesajde adigeo pe 12 Dec 2011, 22:29

adrian.s.p. scrie:Ai dreptate, nu stiu la ce m-am gandit, sa le omoram pe toate pt ca sunt canibale, mananca puii prazilor si nu avem ce invata de la ele. Noi oamenii ar trebui sa fim cel mai bun model de civilizatie de exemplu Stirile de la ora 5 PRO TV.

Ma asteptam la un raspuns mai inteligent ,,,,, nu toate animalele sunt canibale , nu trebuie sa le omoram pe toate . Nautilus a expus un punct de vedere, eu nu stiu modurile in care se vaneaza ursul in Rusia , la noi stiu sigur ca se vana la hoit de cal sau vaca , in unele state numarul unor animale a scapat de sub control si au devenit daunatoare , exemplu concret mistretii si metisii lor prin SUA si Australia , unde se fac actiuni de imputinare a lor inclusiv prin impuscarea lor din elicopter, iar vanatorul roman , etic pana la moarte , sare de cur in sus vazand clipurile respective ,,,, si ar mai fi de povestit.
Dar totusi nu ne-ai zis nimic de animalele care sunt etice, incearca ,cum poti tu , cu cuvintele tale.
" Etica- Știință care se ocupă cu studiul teoretic al valorilor și condiției UMANE din perspectiva principiilor morale și cu rolul lor în viața socială; totalitatea normelor de conduită morală corespunzătoare;"
Definitia este din DEX.
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: vanatoare de urs la barlog. Russia

Mesajde anton_comi2000 pe 12 Dec 2011, 23:55

Daca mai retin bine unul din clasicii literaturii romane (imi pare rau ca numai retin numele) povestea de un vinator care intra in birlogul ursului cu arma avind un muc de luminare aprinsa pe catarea armei si impusca ursul in birlog (asta da curaj) deci si pe la noi s-a practicat inainte asemenea tip de vinatoare(cred ca pe sfirsitul secolului xix, sau e la inceputul secolului xx
anton_comi2000
Membru important
 
Mesaje: 156
Membru din: 24 Dec 2008, 10:08
Locaţie: London

Re: vanatoare de urs la barlog. Russia

Mesajde Ghinda pe 13 Dec 2011, 00:35

Hai sa nu ne facem pe calugaritele, ca si maica stareta Sebastiana a nascut!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: vanatoare de urs la barlog. Russia

Mesajde Linx-Linx pe 13 Dec 2011, 01:05

Ati fost vreodata acolo, "vanatorilori"?! Eu am fost si am stat 3 saptamani, intr-o masina care nu si-a oprit motorul nici o secunda in tot acest timp si erau intre -28 si -32 grade Celsius; masina ne servea ca si "cabana de vantoare"! Acolo copiii nu se sperie cand le strigi "bau-bau", ca la Bucuresti, se sperie doar cand le stigi "URSUUUUL". So, think about it!!

P.S. Am vazut copii de 12-13 ani care trageau la veverita siberiana, cu IJ18 de 223, in ochi, ca sa nu stice blanitza, ca parintii lor aveau comanda platita deja...
prietenia buna se tine cu socoteala cinstita
Avatar utilizator
Linx-Linx
Nou membru
 
Mesaje: 52
Membru din: 29 Iun 2009, 18:54

Re: vanatoare de urs la barlog. Russia

Mesajde Linx-Linx pe 13 Dec 2011, 01:48

Si apropo de etica...
Mi-a fost dat sa merg la vanatoare in aproape toata colturile tarii. Asa am reusit sa intalnesc tot felul de vanatori (oameni). Eu merg imbracat asa cum am inteles din cartea de examen si cum am vazut pe la altii...(spalat si imbracat in camuflajul terenului si al vremii). Deci, cand ca pe langa minevad vanatori echipati cu semiautomate sintetice de 12 si imbracati gen comando, in negru, inclusiv cu cagule, chiar mi se face greata.
Si daca, moderatorii cred ca acest comentariu este necorespunazator, ii rog sa-mi stearga contul! pentru ca chiar ca nu mai am ce cauta pe aici...
prietenia buna se tine cu socoteala cinstita
Avatar utilizator
Linx-Linx
Nou membru
 
Mesaje: 52
Membru din: 29 Iun 2009, 18:54

Re: vanatoare de urs la barlog. Russia

Mesajde Linx-Linx pe 13 Dec 2011, 02:36

Mi s-a pus pata si countinui... Daca suntem asa cum ne pretindem si mai ales ca suntem "ETICI", de ce nu ajunge cate o carabina dedicata pt fiecare tip de piesa mare?! Si de ce nu ajunge cate un bock pentru piese care zboara foarte sus+mistreti? Si de ce nu ne ajunge cate o juxtapusa buna pentru iepuri+zburatoare care merg jos+mistreti? La ce ne trebuie "tzapine" semiautomate lise daca tot nu avem voie decat cu unu pe tzeava si 2 in magazie?! Va spun eu de ce.... Pentru ca organizatorii de vanatoare, fie ei paznici de vanatoare sau sefi de grupa, habar nu au de legislatia in vigoare si nici macar de statutul lor .... Si cand ii vad pe astia cu cagule la iepuri..................nu stiu daca ma mai distrez sau ma enervez.
prietenia buna se tine cu socoteala cinstita
Avatar utilizator
Linx-Linx
Nou membru
 
Mesaje: 52
Membru din: 29 Iun 2009, 18:54

Re: vanatoare de urs la barlog. Russia

Mesajde liviur pe 13 Dec 2011, 08:49

Linx-Linx scrie:Ati fost vreodata acolo, "vanatorilori"?! Eu am fost si am stat 3 saptamani, intr-o masina care nu si-a oprit motorul nici o secunda in tot acest timp si erau intre -28 si -32 grade Celsius; masina ne servea ca si "cabana de vantoare"! Acolo copiii nu se sperie cand le strigi "bau-bau", ca la Bucuresti, se sperie doar cand le stigi "URSUUUUL". So, think about it!!

P.S. Am vazut copii de 12-13 ani care trageau la veverita siberiana, cu IJ18 de 223, in ochi, ca sa nu stice blanitza, ca parintii lor aveau comanda platita deja...


Vad ca te consideri mai vanator decat altii daca ai fost acolo si ai dormit in masina...hmmm interesant ?!
Si la noi in anumite regiuni unde ursii sunt foarte multi, deci nu cred ca ne-ai spus ceva nou.
Iar la faza cu copii si cu veverita lovita in ochi ai uitat poate sa precizezi distanta de tragere care era de cativa metri, cu siguranta.
Asa ca, vanatorule, cruzimea rusilor nu e justificata in niciun fel, etic, uman, legal, cum este cazul cu braconierii de la noi care pun laturi !
Iar daca nu-ti convine ceva nu mai vizata formul, nu e obligatoriu !!
P.S. poti merge din nou la rusi, eventual poti ramane acolo ... :mrgreen:
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: vanatoare de urs la barlog. Russia

Mesajde andrey_hunter28 pe 13 Dec 2011, 10:35

[quote="Ghinda"]Hai sa nu ne facem pe calugaritele, ca si maica stareta Sebastiana a nascut![/quote]

si inca gemeni :))
andrey_hunter28
Membru activ
 
Mesaje: 119
Membru din: 03 Ian 2008, 09:35
Locaţie: ilfov

Re: vanatoare de urs la barlog. Russia

Mesajde Nautilus pe 13 Dec 2011, 10:40

Linx-Linx scrie:cand ca pe langa minevad vanatori echipati cu semiautomate sintetice de 12 si imbracati gen comando, in negru, inclusiv cu cagule


...Din aceleaşi motive pentru care comuniştii lichidau lupii cu momeli otrăvite şi cu vânătoarea cu steguleţe, dropiile cu bâta şi urşii din elicopter? :)

~Nautilus
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: vanatoare de urs la barlog. Russia

Mesajde Nautilus pe 13 Dec 2011, 10:48

liviur scrie:Asa ca, vanatorule, cruzimea rusilor nu e justificata in niciun fel, etic, uman, legal, cum este cazul cu braconierii de la noi care pun laturi !


Pentru jigodiile de postaci de la Click, Cancan şi stirileprotv.ro, braconierii noştri cu laţul de sârmă au o dublă justificare, faptul că sunt de la ţară şi că sunt săraci. Asta îi înnobilează, aşa cum dacă ai Dacie eşti un adevărat gentleman, dacă ai Bemveu eşti cocalar, dacă ai Merţulan eşti ţigan, diplomele universitare sunt pentru proşti şi retardaţi şi Victor Ciutacu e genial după cum are grijă să ne informeze chiar el. Aşa merge corectitudinea politică la comunistul român :D

~Nautilus
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: vanatoare de urs la barlog. Russia

Mesajde Sly_Fox pe 13 Dec 2011, 13:48

Linx-Linx scrie:...organizatorii de vanatoare, fie ei paznici de vanatoare sau sefi de grupa, habar nu au de legislatia in vigoare si nici macar de statutul lor ....

Dar tu ai habar de legislatie si de statutele asociatiilor? Interventiile tale pe forum constau doar in laude de sine si jigniri aduse vanatorilor, unii chiar forumisti.
Spui ca organizatorii de vanatoare, fie ei paznici de vanatoare, habar nu au....
Pai stiutorule de legi, paznicii de vanatoare nu au dreptul sa fie organizatori de vanatoare la grupe, functia pe care o au este incompatibila cu cea de organizator. In statutul AGVPS, se specifica ca paznicii nu au dreptul de a candida pentru functia de organizator. Asa ca nu mai jigni o categorie importanta de vanatori, ca tu esti paralelus-pipedus in acest domeniu.
Linx-Linx scrie:Si cand ii vad pe astia cu cagule la iepuri..................nu stiu daca ma mai distrez sau ma enervez.

Pai nu demult te-ai laudat ca ai vanat pe cinci continente. Chiar nu ai intampinat o situatie in care frigul si zapada sa iti biciuiasca fata? In aceste conditii o cagula poate proteja foarte mult de intemperiile naturii.
Linx-Linx scrie:Deci, cand ca pe langa minevad vanatori echipati cu semiautomate sintetice de 12 si imbracati gen comando, in negru, inclusiv cu cagule, chiar mi se face greata.

Pai ia la tine cate un borcan cu castraveti murati, poate iti taie greata pe care o ai atunci cand vezi ,,sintetice de 12''
In rest ar cam trebui sa urmezi sfatul colegului @liviur:,, poti merge din nou la rusi, eventual poti ramane acolo ...''
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: vanatoare de urs la barlog. Russia

Mesajde cybelle pe 13 Dec 2011, 19:28

Ghinda scrie:Hai sa nu ne facem pe calugaritele, ca si maica stareta Sebastiana a nascut!


:mrgreen: :lol: :lol:
Cinste tie Mugurele.. adevar graiesti.

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: vanatoare de urs la barlog. Russia

Mesajde adrian.s.p. pe 13 Dec 2011, 20:56

Si ca sa nu ne departam prea mult de topic, parerea mea este ca vanatoarea de mai sus nu este deloc civilizata si ETICA (spre dezaprobarea lui Adigeo) (ma bucur ca mai exista oameni care mai deschid DEX ul), si nu ar trebui sa ne mire prea mult, deoarece dupa cum se stie o vanatoare la urs este destul de costisitoare cel putin in Romania te duce la cateva mii de euro, si cei care isi permit un trofeu de urs in vremurile noastre, legal, marea majoritate, nu au un IQ prea ridicat.
Ce placere mai ai cand stai ca tolomacul si astepti sa iasa din pestera ursul deja incoltit?
adrian.s.p.
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 27 Feb 2010, 14:59

Re: vanatoare de urs la barlog. Russia

Mesajde chriss_hunter29 pe 13 Dec 2011, 21:06

@adrian. s.p.
vanatoare la urs este destul de costisitoare cel putin in Romania te duce la cateva mii de euro, si cei care isi permit un trofeu de urs in vremurile noastre, legal, marea majoritate, nu au un IQ prea ridicat.

deci nu intzeleg...daca vreau sa pusc urs inseamna ca sunt cu iq scazut?
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: vanatoare de urs la barlog. Russia

Mesajde keops pe 13 Dec 2011, 22:41

Baikal este o padure?::))
Keops
keops
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 15 Mai 2008, 09:13
Locaţie: Giurgiu

Re: vanatoare de urs la barlog. Russia

Mesajde Sly_Fox pe 13 Dec 2011, 22:56

Este o regiune din cadrul Federatiei Ruse, regiune unde se gaseste faimosul lac Baikal, cel mai adanc din lume, dar si o zona impadurita.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Următorul

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 43 vizitatori

Publicitate