Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:31

luneta ior

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

luneta ior

Mesajde adiser pe 30 Dec 2011, 22:44

salutari tuturor,daca e vreun coleg care ar putea sa ma imi dea mai multe informatii despre luneta ior-marca in general,m-ar interesa atat pt goana cat si pt panda.as dori sa stiu cam la ce "nivel" s-ar ridica, e de "top" sau e asa mai "mediocra",calitatea lentilelor,luminozitatea,robustetea,rezistenta,pretul,etc.va multumesc si va doresc tuturor un AN NOU fericit,prosper si linistit.
adiser
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 31 Aug 2010, 17:12
Locaţie: Madrid

Re: luneta ior

Mesajde violiv pe 31 Dec 2011, 09:23

Daca ai noroc e buna, daca nu ...plangi dupa bani si incerci sa te scapi de ea cat mai iute.

La bani de Zeiss si pretentii de Zeiss....mai bine iei Zeiss :mrgreen:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: luneta ior

Mesajde stefan 3006 pe 31 Dec 2011, 12:12

E foarte buna si IOR.
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: luneta ior

Mesajde mariusica82 pe 31 Dec 2011, 15:47

salut, lunetele de la IOR (cele tactice )sunt in dotarea armatei americane , alaturi de AIMPOINT , credeti cumva ca americanii le alegeau daca nu erau de o calitatea foarte buna?
Personal posed o luneta IOR 1,5*8*26 - reticol luminat, diametru tub 35 mm- si sunt foarte multumit de ea.Adevarat sunt ceva probleme cu alegerea suportilor de 35 mm pentru tipul de arma pe care il vei avea dar la un armurier bun totul se rezolva.
mariusica82
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 09 Iul 2009, 14:22

Re: luneta ior

Mesajde mihai_tud pe 31 Dec 2011, 16:11

Eu am avut si am fost foarte multumit de ea.Era tactica!
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: luneta ior

Mesajde violiv pe 31 Dec 2011, 16:14

Armata americana n-are IOR pe arme. PUNCT

La IOR ca si la toate celelalte lucruri "Made in Romania" cel mai deranjant este inconstanta in calitatea fabricatiei. Poti sa nimeresti la fel de bine o luneta perfecta sau una cu mai mici sau mai mari defectiuni iar relatia cu uzina lasa mult de dorit la partea de service. Eu am fost fan al marcii si am 3 lunete de la ei, toate cu bube mai devreme sau mai tarziu evidentiate. Stiu cel putin alte 3 lunete IOR, cumparate in ultimul an direct de la uzina si care au scartait mai mult sau mai putin de noi. Nu se face asa ceva cand ceri un sac de bani pe ele.
Ca sticla, ca specificatii si ca preturi sunt in TOP 10 linistit. Ca realizare lasa mult de dorit.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: luneta ior

Mesajde stefan 3006 pe 31 Dec 2011, 17:21

La toate produsele indiferent de marca apar probleme in timp dar cu IOR o rezolvi mai repede indiferent ce problema apare.
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: luneta ior

Mesajde adiser pe 31 Dec 2011, 18:12

Deci sa inteleg,ca sunt la pret de Zeiss,si calitate Tasco,dezamagitor.credeam ca sunt ceva de calitate,totusi se pare ca pun mai mult accent,dedica mai multa atentie domenlui militar si se pare ca il cam neglijeaza pe cel civil.ma gandeam ca in viitor sa imi iau o luneta made in Romania,sa ma mandresc cu ea pe aici,dar se pare ca voi opta pe ceva made in Germany. va multumesc toturor pt comentarii.
adiser
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 31 Aug 2010, 17:12
Locaţie: Madrid

Re: luneta ior

Mesajde stefan 3006 pe 31 Dec 2011, 18:30

adiser scrie:Deci sa inteleg,ca sunt la pret de Zeiss,si calitate Tasco,dezamagitor.credeam ca sunt ceva de calitate,totusi se pare ca pun mai mult accent,dedica mai multa atentie domenlui militar si se pare ca il cam neglijeaza pe cel civil.ma gandeam ca in viitor sa imi iau o luneta made in Romania,sa ma mandresc cu ea pe aici,dar se pare ca voi opta pe ceva made in Germany. va multumesc toturor pt comentarii.

Se pare ca ai cam inteles gresit cam mare diferenta!
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: luneta ior

Mesajde mariusica82 pe 31 Dec 2011, 19:10

mariusica82
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 09 Iul 2009, 14:22

Re: luneta ior

Mesajde adiser pe 31 Dec 2011, 19:44

stefan 3006 scrie:
adiser scrie:Deci sa inteleg,ca sunt la pret de Zeiss,si calitate Tasco,dezamagitor.credeam ca sunt ceva de calitate,totusi se pare ca pun mai mult accent,dedica mai multa atentie domenlui militar si se pare ca il cam neglijeaza pe cel civil.ma gandeam ca in viitor sa imi iau o luneta made in Romania,sa ma mandresc cu ea pe aici,dar se pare ca voi opta pe ceva made in Germany. va multumesc toturor pt comentarii.

Se pare ca ai cam inteles gresit cam mare diferenta!



pai lamureste-ma ,pt ca nu vreau sa trag o concluzie gresita tocmai de aceea am intrebat in acest for ....
adiser
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 31 Aug 2010, 17:12
Locaţie: Madrid

Re: luneta ior

Mesajde adiser pe 31 Dec 2011, 19:45

mariusica82 scrie:http://www.ar15.com/forums/t_3_18/512475_.html&page=1




multumesc interesant articol!
adiser
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 31 Aug 2010, 17:12
Locaţie: Madrid

Re: luneta ior

Mesajde anton_comi2000 pe 31 Dec 2011, 19:45

Si totusi pe armele de asalt americane am vazut montate lunete IOR,mare e gradina domnului.
anton_comi2000
Membru important
 
Mesaje: 156
Membru din: 24 Dec 2008, 10:08
Locaţie: London

Re: luneta ior

Mesajde stefan 3006 pe 31 Dec 2011, 20:18

E normal sa faca lunete pentru NATO,pretul e bun iar lunetele sant bune ,cu prinderile si cu suportii se rezolva tot la IOR dar trebuie sa ai arma cu tine,cu stima Stefan.
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: luneta ior

Mesajde mariusica82 pe 31 Dec 2011, 22:07

heheh se pare ca avem si noi ceva produse romanesti apreciate dincolo....
mariusica82
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 09 Iul 2009, 14:22

Re: luneta ior

Mesajde george_ciprian86 pe 01 Ian 2012, 01:36

mariusica82 scrie:http://www.ar15.com/forums/t_3_18/512475_.html&page=1


Aia par a fi talibani, nu soldati americani. :lol:
Articolul ce se gaseste pe Wikipedia cu privire la IOR are nevoie de completari. :lol:
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: luneta ior

Mesajde Don pe 01 Ian 2012, 03:47

Urmariti forumurile americane cu postari referitoare la IOR!
O sa gasiti acolo si cativa fosti militari americani care dupa ce si-au terminat "turul" in Irak s-au intors
cu IOR-uri acasa!
Ca sa va dati seama ce diferenta este in modul cum dealerul american trateaza clientii fata de ceea ce
face chiar fabricantul produselor la noi,unul dintre cei care posteaza povesteste ca a trimis un IOR obosit
cu care a venit din Irak la Valdada si acestia i-au trimis o luneta noua in loc de se jura omul ca ramane
client IOR Valdada pe viata!Si acolo e o istorie intreaga daca are cineva chef s-o urmareasca,dupa ce ani
de zile s-au plans de service,se pare ca Valdada a schimbat abordarea si acum clientii sunt foarte multumiti,
mai ales ca acolo IOR sunt foarte bine cotate dpdv optic dar si cunoscute ca dau multe "lamai",adica inconsecventa in asigurerea calitatii despre care s-a mai vorbit destul pe aici.
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: luneta ior

Mesajde Tranan pe 01 Ian 2012, 11:09

Atitudinea celor de la Valdada s-a schimbat mult in ultimii ani datorita criticii facute de multi dealeri americani si aparuta pe multe forumuri. Tot la fel se poate spune si despre IOR-urile din Gen 4 care se pare ca au ajuns la un standard net superior versiunilor mai vechi.
In discutia purtata acum cateva luni cu un mare dealer american, mi se plangea de faptul ca avusese foarte mult probleme cu IOR in trecut la care apareau tot felul de defectiuni ciudate. Tipul insa nu e omul care sa se lase asa de usor dezamagit ci a continuat sa se lupte cu ei. Odata cu aparatia ultimelor lunete scoase de IOR insa, multe din problemele vechi au foat rezolvate si cred ca IOR poate acuma, din ce in ce mai mult, sa se simta mandrii de ce produc.
Constatarea americanului era ca in ce priveste IOR se poate imparti perioada istorica in doua etape: perioada pre gen 4 si perioada post gen 4, cea din urma plasand IOR-ul aproape la acelasi nivel cu lunete de genul Premier Heritage, Zeiss Hensoldt, S&B Marksmen II si March. Omul nu e papagal de loc si in materie de lunete tactice e unul dintre persoanele fata de care am cel mai mult respect.
Eu sunt un mare fan al lunetelor germane pe care le recomand intotdeauna dar in ultimul timp au aparut o serie de alte lunete care nu se plaseaza de loc departe de cele germane, ca si calitate optica si mecanica, dar la care pretul e mult mai mic. In cazul acesta devine din ce in ce mai greu de motivat costul a catorva sute de euro in plus pt. un Swarovski sau Zeiss.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori

Publicitate