Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 12:23

Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde mihai_tud pe 09 Ian 2012, 10:25

Daca un membru AJVPS nu mai plateste cotizatia de membru pentru noul an 2012 mai poate detine arma de vanatoare?Mentionez ca a avut platita taxa pentru anul 2011 are toate actele in regula dar cel putin pentru acest an nu mai vrea sa plateasca cotizatia anuala (nu va participa nici la vanatoare bineinteles).Nu este membru in alta asociatie.
Multumesc,
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde dbo pe 09 Ian 2012, 11:11

cel mai bine ar fi sa se retraga temporar din asociatie . si poate reveni fara probleme anul viitor (2013) si fara sa plateasca anul intermediar. asa stiu eu ca se poate face.
Avatar utilizator
dbo
Membru activ
 
Mesaje: 102
Membru din: 28 Dec 2009, 18:28
Locaţie: c-ta

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde violiv pe 09 Ian 2012, 12:18

Dupa regulamentul AGVPS retragerea din asociatie trebe anuntata pana la 31 dec anul trecut :wink:
Odata pasit in noul an calendaristic trebe sa platesti, macar o cota parte din tot anul.

Daca lasa treaba suspendata, conform obiceiului romanilor, s-ar putea sa aiba si problemute.

Sa dea o fuga la filiala si sa rezolve problema civilizat.

Dupa legea actual in vigoare nu mai trebe sa fii membru cotizant intr-o asociatie ca sa poti avea arma.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde paika pe 09 Ian 2012, 12:34

ca sa parasesti amiabil ajvps-urile se face asa,conf. statului cadru al ajvps-urilor plecarea se face in urma unei cereri dupa care iti platesti cotizatia pt. anul in curs iar asociatia are obligatia ca tu daca te intorci in cadrul asociatiei sunt obligati sa te accepte si dupa max. 5 ani
NU SEAMANA CU NIMIC
paika
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 22 Oct 2007, 14:39
Locaţie: HUSI

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde paika pe 09 Ian 2012, 12:38

cel mai important lucru este urmatorul ,fiind posesor de permis de vanatoare permanent el nu poate fi retras decat de catre o instanta judecatoresca in urma unei hotarari.asa ca in Romania nu mai esti obligat sa detii calitatea de membru vanator ca sa fii vanator cu acte legale.
NU SEAMANA CU NIMIC
paika
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 22 Oct 2007, 14:39
Locaţie: HUSI

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde madalin122582 pe 09 Ian 2012, 12:46

violiv scrie:Dupa legea actual in vigoare nu mai trebe sa fii membru cotizant intr-o asociatie ca sa poti avea arma.

Dar poti sa vanezi cu arma detinuta? Bineinteles, platind ziua de vanatoare
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde Sly_Fox pe 09 Ian 2012, 14:10

Se poate, insa la preturi cam marisoare. De exemplu la Ialomita, o zi la iepure pentru cei care nu sunt membrii costa 100 euro. In banii astia vanatorul are dreptul sa ia un iepure, bineinteles daca il impusca.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde liviur pe 09 Ian 2012, 14:14

Da se poate, păstrezi permisul de vânătoare şi ai voie sa vanezi plătind ziua. merită dacă vanezi o dată sau de două ori pe an, altfel nu.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde dr_fani2000 pe 09 Ian 2012, 20:23

Dupa modificarile legislative si permisului permnent de vanatoare nu mai esti obligat sa fii membrul unei asociatii ca sa detii si sa folosesti arma de vanatoare, dar apar alte inconveniente cum ar fi:
- in cazul in care in perioada in care nu esti membrul unei asociatii nu iti poti cumpara o alta arma de vanatoare pentru ca nu iti eliberaza nimeni autorizatie de cumparare
- nu poti participa la vanatori ca nu ai asigurare medicala, asigurarile medicale se elibereaza pe o periada de un an in cazul asociatiilor de vanatoare contractante si se fac nominal
- vanatoare cu ziua este conditionata de orice asociatie sa ai asigurare medicala, pot incheia si ei asigurari medicale dar iti vor cere o parte din cotizatie 10-15% din aceasta
dr_fani2000
Nou membru
 
Mesaje: 58
Membru din: 24 Feb 2009, 09:54

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde paika pe 09 Ian 2012, 20:42

vizavi de asigurare la vanatoare,bani sa ai ca ti-o elibereaza orice asigurator pe perioada negociata dar asta nu inseamna ca nu se poate.nu sunt sigur ca atunci cand iti iei autorizatie de cumparare de arma iti trebuie carnetul de membru vanator ci permisul de vanatoare permanent.iar ca sa concluzionez raspunzand la intrebarea pusa initial raspunsul este ,,da,,si asta ar trebui sa o stie toti cei aproape 80.000 de vanatori din Romania.
NU SEAMANA CU NIMIC
paika
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 22 Oct 2007, 14:39
Locaţie: HUSI

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde camby1 pe 09 Ian 2012, 22:40

raspuns la intrebare
DA se poate detine arma de vanatoare si fara sa fii membru AJVPS doar in baza permisului de vanator permanent
peste tot si nicaieri
camby1
Membru important
 
Mesaje: 153
Membru din: 10 Ian 2009, 19:14
Locaţie: braila

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde mihai_tud pe 10 Ian 2012, 09:21

Multumesc tuturor.M-am mai lamurit acum.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde alinboboc pe 10 Ian 2012, 09:49

[quote="dr_fani2000"]Dupa modificarile legislative si permisului permnent de vanatoare nu mai esti obligat sa fii membrul unei asociatii ca sa detii si sa folosesti arma de vanatoare, dar apar alte inconveniente cum ar fi:
- in cazul in care in perioada in care nu esti membrul unei asociatii nu iti poti cumpara o alta arma de vanatoare pentru ca nu iti eliberaza nimeni autorizatie de cumparare
- nu poti participa la vanatori ca nu ai asigurare medicala, asigurarile medicale se elibereaza pe o periada de un an in cazul asociatiilor de vanatoare contractante si se fac nominal
- vanatoare cu ziua este conditionata de orice asociatie sa ai asigurare medicala, pot incheia si ei asigurari medicale dar iti vor cere o parte din cotizatie 10-15% din aceasta[/quote]

In cazul in care nu esti membru al unei asociatii de vanatoare, poti cumpara cate arme vrei.Legiuitorul, a eliminat obligativitatea calitatii de membru vanator la o asociatie de vanatoare pentru a putea cumpara arme de vanatoare.
Asigurarea medicala se poate face oriunde,pe ce perioada vrei, de preferat pe an cinegetic si nu calendaristic, bani sa ai.
Asociatiile de vanatoare(persoane jutidice), nu pot incheia asigurari, deci nu-ti pot cere 10-15% din cotizatie.Asociatiile de vanatoare incheie un contract de asigurare cu un asigurator si in baza acestui contract elibereaza asigurarile.Nu o sa vezi pe nici o asigurare numele AJVPS ...sau AVPS...
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde romeo72 pe 10 Ian 2012, 09:52

hai ca incet-incet ne lamurim.... :D
Stiu ca in rai e mai bine, dar in iad sunt mai multi prieteni!
Avatar utilizator
romeo72
Membru important
 
Mesaje: 122
Membru din: 23 Mar 2010, 09:23
Locaţie: Bucuresti

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde tavi pe 10 Ian 2012, 11:48

Intr-un cuvant ne aliniem si noi la tarile civilizate macar in domeniul cinegetic , restul!!!!!
nu arma te face vanator!!!
tavi
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 17 Dec 2008, 10:51
Locaţie: Retezat

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde dragosbahnea pe 10 Ian 2012, 13:20

Sly_Fox scrie:Se poate, insa la preturi cam marisoare. De exemplu la Ialomita, o zi la iepure pentru cei care nu sunt membrii costa 100 euro. In banii astia vanatorul are dreptul sa ia un iepure, bineinteles daca il impusca.

:shock: :shock: :shock: 100 euro un iepure???
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 494
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde scirocco pe 10 Ian 2012, 13:23

Cred ca este vorba de o greseala.Cred ca este vorba de 100 de lei.Dar mai stii..?? In eterna si fascinanta Romanie,se pot intampla o gramada de lucruri. :?
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde the_mav pe 10 Ian 2012, 13:37

nu stiu cu iepurele cum e, dar la gasca SIGUR este fix 100 EURO la ialomita...
pe zi.
pe vanator.
organizarea, care include si un nr de x piese impuscate. DACA nu se impusca, tot se plateste, evident au fost organizate niste servicii :idea:
------------
discutie generala asupra "hunting market-ului romanesc": noile (sau vechile) asociatii de vanatoare au preluat "partial" prevederile de la RNP cand vine vb de tarife...cu alte cuvinte:
"Aliniem preturile, dar sa fie in folosul nostru..."
------------
afara nu merge asa.
pentru ca dai faliment, in maxim 2 sezoane esti scos de pe piata singur.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde Sly_Fox pe 10 Ian 2012, 13:47

dragosbahnea scrie:
Sly_Fox scrie:Se poate, insa la preturi cam marisoare. De exemplu la Ialomita, o zi la iepure pentru cei care nu sunt membrii costa 100 euro. In banii astia vanatorul are dreptul sa ia un iepure, bineinteles daca il impusca.

:shock: :shock: :shock: 100 euro un iepure???


Exact, 100 de euro. Nu este nici o greseala. Fazanul 50 euro/exemplarul.
La gasca se plateste taxa de organizare , plus cate 10 euro pentru fiecare exemplar vanat si preluat.
Super tarife, pentru asociatie desigur. :shock:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde scirocco pe 10 Ian 2012, 13:55

In aceasta situatie,banuiesc ca singurii clienti sunt vanatorii straini.Evident ca este in beneficiul asociatiei(nu stiu cat al vanatorilor din cadrul asociatiei! :roll: )dar mi se pare exagerat totusi.Probabil , motiveaza ca asta este pretul cu care se vinde la export,la italieni bunaoara. :wink:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde tampa pe 10 Ian 2012, 14:11

:D Si aici se va intampla acelasi lucru piata va regla conturile si asta foarte repede.Mai mult de 70 la suta dintre vanatori habar nu au de noile legi si reglementari in cea ce priveste vanatoarea si practicarea ei mai ales cei din mediul rural.Multi vor renunta si asta numai datorita cotizatiei prea mari pentru veniturile lor.Ca sa practici vanatoarea in ziua de azi iti trebuie un buget cam de 4000-5000 de lei asta incluzand cotizatia, echipament, munitie, autorizatii individuale, deplasari si bineinteles chefurile de dupa vanatoare.Asa ca pentru un om de la tara care este si vanator si care traieste din cultivarea pamantului va fi foarte greu si va renunta sa mai plateasca cotizatie si va mai vana si el de doua trei ori pe an cu ziua de vanatoare.Or sa fie fonduri cu o plata mica unde plimbi si tu pusca toata ziua mai degeaba si fonduri cu o plata mai mare unde si vei impusca ceva exact ca si cu baltile de pescuit.
tampa
Membru important
 
Mesaje: 193
Membru din: 02 Mar 2011, 19:33

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde the_mav pe 10 Ian 2012, 14:18

scirocco scrie:In aceasta situatie,banuiesc ca singurii clienti sunt vanatorii straini.Evident ca este in beneficiul asociatiei(nu stiu cat al vanatorilor din cadrul asociatiei! :roll: )dar mi se pare exagerat totusi.Probabil , motiveaza ca asta este pretul cu care se vinde la export,la italieni bunaoara. :wink:

Sorine, treaba sta cam asa: strainii au (mai multi) bani, insa (de regula) nu sunt prosti!cu alte cuvinte, fie ca vine la Poplaca italianul sau regele Mobutu si pune banul (uneori avans) CASH pe masa pt servicii de vanatoare, ala se asteapta sa:
1. vada vanat
2. impuste vanat
3. consume diverse alte servicii pt scopul numit vanatoare (bilete de avion, transport terestru, cartuse, mese, hoteluri, etc, etc).

ce facem daca clientul Mobutu nu vede vanat? evident nu impusca, nu mai consuma serviciile suplimentare, da un "sarci pe goagal" si se duce fix la sud in BG sau la vest in H unde are prin contract asa:
"iti GARANTAM ca vezi vanat minim .... piese/zi, din care pretul tau include impuscarea unui numar de ... piese".
--------
are un dar fantastic poporul roman: se uita la forma si nu la fondul chestiunilor. "cat costa halatul?" in loc de "nu va suparati, halat de baie si nu de spital aveti?".
--------
ps: hai baietii, hai ca se poate...
ps2: cate asociatii de la noi (cu exceptia Regiei) garanteaza prin contract vanat pt banii solicitati clientilor (romani, straini, n-are importanta)?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde the_mav pe 10 Ian 2012, 14:20

si inca ceva: scuze ca am deviat de la topic :mrgreen: , rog moderatorul sa mute/imparta / stearga / etc dupa cum considera mai bine
:)
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde katlin pe 10 Ian 2012, 14:55

dragosbahnea scrie:
Sly_Fox scrie:Se poate, insa la preturi cam marisoare. De exemplu la Ialomita, o zi la iepure pentru cei care nu sunt membrii costa 100 euro. In banii astia vanatorul are dreptul sa ia un iepure, bineinteles daca il impusca.

:shock: :shock: :shock: 100 euro un iepure???


Cu preturile astea sigur creste braconajul in zona.
katlin
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 19 Noi 2010, 08:00
Locaţie: Galati

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde Sly_Fox pe 10 Ian 2012, 15:26

Nu creste nici un braconaj.
Sa fie lamurita treaba, aceste tarife sunt pentru cei care nu sunt membrii ai asociatiei, ca discutia era despre cei care renunta la a mai fi membrii intr-o asociatie.
Membrii AVPS Ialomita nu platesc ziua de organizare la iepure si nici autorizatia de pasaj, astea sunt incluse in cotizatie. Cei inscrisi in asociatieau ceva facilitati la o cotizatie nu prea mare, insa cei care nu sunt membrii platesc de ii ustura pielea, asta daca vor sa vaneze la Ialomita.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde mihai_tud pe 10 Ian 2012, 15:31

Ma bucur ca subiectul meu genereaza atatea pareri.Cred ca este foarte util deoarece marea majoritate a vanatorilor de la tara habar nu au de drepturile lor ...ei cred ca au numai obligatii!Oricum eu m-as fi asteptat de la asociatiile private la un alt fel de abordare a problemei dar se pare ca si aici profitul imediat primeaza.Cu preturile astea ale lor .... :twisted: ,bucuria AJVPS-urilor care si asa fac o contrareclama mare asociatiilor private.
PS.Scuze daca am fost offtopic.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde madalin122582 pe 10 Ian 2012, 17:12

mihai_tud scrie:Cred ca este foarte util deoarece marea majoritate a vanatorilor de la tara habar nu au de drepturile lor

Problema este ca nici paznicii de vanatoare nu au habar de drepturile si obligatiile vanatorilor.
Merg la o vanatoare la o asociatie unde nu sunt membru, cu ziua platita, bineinteles. Paznicu ma intreaba:
- Cotizatia o aveti platita?
Zic: La voi nu si, sincer sa fiu nici la cealalta asociatie (inceput de an). Am totusi asigurare platita individual
Zice: Nu poti sa vanezi pt ca nu ai cotizatia platita la asociatia ta.
Degeaba ii explic eu ca nici nu mai terbuie sa fiu membru la o asociatie pentru a vana. Omu ori e prost, ori face pe prostu'. Atata timp cat platesc ziua de vanatoare, nu il doare pe el grija unde sunt eu membru si daca am platit sau nu.
Mai lipseste ca la urmatoarea vanatoare sa merg cu legea in buzunar sa le dau cu ea in cap, sa le arat ca nu sunt obligat sa fiu membru intr-o asociatie
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde mihai_tud pe 10 Ian 2012, 22:53

Sincer eu am observat ca marea majoritate a paznicilor este recrutata dintre oameni care mai au un mic hobby (carutasi,crescatori de vite ,de albine,etc) carora acest job le vine ca o manusa deoarece nu dau nimanui socoteala ce fac toata saptamina si isi fac treburile nestingheriti!Cine ar sta pe 600 Ron pe luna daca nu ar mai face si altceva?In schimb domnii de la birourile AJVPS-urilor au tot felul de bonusuri si privilegii si ii doare in cot de restul.Asa ca sa nu ne mire ca acesti paznici habar nu au de nici o lege (unii dintre ei nu stiu nici calibrele permise la o anumita specie :twisted: ).
Stima,
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde Katalin pe 11 Ian 2012, 00:42

Sly_Fox scrie:Nu creste nici un braconaj.
Sa fie lamurita treaba, aceste tarife sunt pentru cei care nu sunt membrii ai asociatiei, ca discutia era despre cei care renunta la a mai fi membrii intr-o asociatie.
Membrii AVPS Ialomita nu platesc ziua de organizare la iepure si nici autorizatia de pasaj, astea sunt incluse in cotizatie. Cei inscrisi in asociatieau ceva facilitati la o cotizatie nu prea mare, insa cei care nu sunt membrii platesc de ii ustura pielea, asta daca vor sa vaneze la Ialomita.



Sly, tarifele se refera la orice membru care nu este in AJVPS ialomita ...chiar daca este membru la alt AJVPS in tara...sau la vanatorii care sunt membri la asociatii neasociate AJVPS?

Intreb pt ca la noi la AJVPS Calarasi ...sunt tarife diferite pt membrii asociatiilor afiliate fata de cele neasociate ..respectiv cei din asociatii neafiliate platind ca strainii ... ceva de ordinul cum spui tu 100 euro pe un iepure ceea ce mi se pare o mare aberatie.
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Daca nu mai platesc cotizatia AJVPS mai pot detine arma?

Mesajde mihai_tud pe 11 Ian 2012, 09:55

Care este legea noua care reglementeaza modalitatea de a detine /folosi arma de vanatoare?
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Următorul

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 85 vizitatori

Publicitate