Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:26

Gasca 2012

Toti cei care iubesc vanatoarea la pasaj la rata si gasca - pot posta aici . Calibre , arme , socuri , camuflaje , chematori , caini de aport , barci , locatii , samd .

Moderatori: Sly_Fox, Marius

Re: Gasca 2012

Mesajde the_mav pe 20 Noi 2011, 20:29

adrian_ppp scrie:Am onoarea de a face deschiderea , 2 prieteni , 2 arme, 2 ore



Imagine

;)

d'asta ai plecat tu asa de grabit vineri din bucuresti.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Gasca 2012

Mesajde adrian_ppp pe 21 Noi 2011, 18:06

o alta zi cu ceata, 2 caini, 3 prieteni

Imagine
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Gasca 2012

Mesajde maryo pe 21 Noi 2011, 19:50

adrian_ppp scrie:o alta zi cu ceata, 2 caini, 3 prieteni

Imagine

Super frumos tabloul!! Felicitri protagonistilor :D
maryo
Membru important
 
Mesaje: 244
Membru din: 17 Apr 2009, 19:33
Locaţie: Spania (Madrid)

Re: Gasca 2012

Mesajde aghiuta pe 21 Noi 2011, 20:08

Mai Adi,tu te joci cu nervii mei :mrgreen: :twisted: :evil:
P.S.
Frumos,felicitari.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Gasca 2012

Mesajde adrian_ppp pe 23 Noi 2011, 18:54

Nu mai pun poze noi de azi
:))
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Gasca 2012

Mesajde amis pe 01 Dec 2011, 00:30

Un "conac"de vanatoare,impreuna cu Ihunt.Arme cal,20,cartuse BP,3.5-4 mm.Vreme frumoasa,cer senin.soare,cald,

Imagine

Imagine

Imagine

Multumesc Ihunt.mi-a fost placere sa vanam impreuna.

Cu stima..

ps.noi nu am puscat nimic,an facut doar tabloul.Gastele sunt :7 ale lui Adrian=pp si 15 ale cainelui unui forumist-toate vanate din placere-carora le multumesc,ca ni le-au imprumutat.
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Re: Gasca 2012

Mesajde Marius pe 02 Dec 2011, 21:39

Un pic de ceata

Imagine
By marius_quack at 2011-12-02

Apoi a iesit soarele

Imagine
By marius_quack at 2011-12-02
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Gasca 2012

Mesajde aghiuta pe 02 Dec 2011, 22:08

Felicitari domnilor.Si tie si lui @amis.
Eu inca n-am dat de ele anul asta.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Gasca 2012

Mesajde adrian_ppp pe 06 Dec 2011, 17:00

Imagine

inca 3 poate mai are nevoie Dl Gigi :)
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Gasca 2012

Mesajde Kristi pe 22 Dec 2011, 06:12

Vanatoare la gasca impreuna cu colegul Stelian rep si cu nelipsitul meu camarad , Dragon . Doua zile minunate de vanatoare pe balta si in apropierea ei , chiar daca timpul nu nea fost propice , revederea locurilor , a prietenilor dragi si garaitul acela fantasctic care iti face pielea de gaina de cate ori il auzi indiferent ca este live sau numai inregistrat ...au fost deliciul acestor zile superbe petrecute pe melegurile de bastina ale gastelor ...va las in compania ipostazelor surprinse de camerele de filmat ...
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Gasca 2012

Mesajde Kristi pe 22 Dec 2011, 19:53

Nu stiu cum procedeaza fiecare vanator dupa ce doboara o piesa ...in speta gasca ...(sau stiu acum dupa ceea ce am vazut pe malul baltii ) dar eu , fara sa tin lectii de etica la nimeni , nu cedez in a recupera piesa...in speta gasca... indiferent de situatie decat atunci cand consider ca nu mai am nici 0.01 % sanse sa o pot recupera. S.a impuscat o gasca de catre un camarad de vanatoare , care a cazut in apa la aproximativ 150 , 200 metrii . Cainele nu a observat pentru ca eram departe de locul respectiv , cand am auzit ca a ramas o gasca pe apa ... am tranversat stuful care se interpunea intre mine si apa... si am incercat sa recuperez gasca cu cainele ...l.am ,,rugat" de cateva ori sa se duca pe directia inainte si cum era si normal s.a dus cativa zeci de metrii si daca n.a observat nimic pe luciul apei gasca fiind foarte departe , deabia se zarea si asta numai daca te uitai atent la ea , n.a inteles ceea ce doream de la el ...eu m.am ambitionat si i.am ,,explicat" cum stau lucrurile ...in urma insistentelor mele , el a inteles si s.a conformat...ultima parte a aportului am si filmat.o si v.o redau ...
http://youtu.be/oHnNYntG4EE
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Gasca 2012

Mesajde Kristi pe 22 Dec 2011, 23:51

Ce se intampla cand tragem la distanta mai mare ...sau cand tragem la stol ...sau cand nu urmarim atent piesa la care am tras ...sau cand nu insistam sa recuperam ceea ce am puscat ...intrun cuvant , ce se intampla cand suntem comozi la vanatoare ...va las in compania fotografiilor care sunt mai mult decat graitoare ...si nu o fac nici pe eticul ...sau nu tin lectii de morala ...m.as bucura daca 5 % din cei care vaneaza la gasca ar fi miscati de aceste foto...si poate la urmatoarea partida ar fi putin mai atenti ...
Imagine
Imagine
Imagine
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Gasca 2012

Mesajde maryo pe 23 Dec 2011, 07:27

Asa este Kristi ai dreptate! trist cand vezi asa ceva :(
maryo
Membru important
 
Mesaje: 244
Membru din: 17 Apr 2009, 19:33
Locaţie: Spania (Madrid)

Re: Gasca 2012

Mesajde vinatorul iscusit pe 23 Dec 2011, 20:52

un pic de ninsoare,un pic de soare ,un pic de noroc!Imagine

Uploaded with ImageShack.us
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Re: Gasca 2012

Mesajde chivi pe 29 Dec 2011, 18:22

Kristi scrie:Ce se intampla cand tragem la distanta mai mare ...sau cand tragem la stol ...sau cand nu urmarim atent piesa la care am tras ...sau cand nu insistam sa recuperam ceea ce am puscat ...intrun cuvant , ce se intampla cand suntem comozi la vanatoare ...va las in compania fotografiilor care sunt mai mult decat graitoare ...si nu o fac nici pe eticul ...sau nu tin lectii de morala ...m.as bucura daca 5 % din cei care vaneaza la gasca ar fi miscati de aceste foto...si poate la urmatoarea partida ar fi putin mai atenti ...


Foarte bun mesajul transmis.Ar fi bine daca toti am trage astfel de semnale mai des atunci cand le intalnim.
Desteapta-te, ROMANE !!! Deci, inca dormim
Avatar utilizator
chivi
Veteran
 
Mesaje: 414
Membru din: 10 Aug 2009, 17:24

Re: Gasca 2012

Mesajde Kristi pe 31 Dec 2011, 07:00

Si ultima vanatoare la gasca pe 2001 ...nu am avut vremea de partea noastra ...dar ne.am descurcat binisor ...
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Gasca 2012

Mesajde calinescu victor pe 31 Dec 2011, 17:08

Felicitari ! poate dai si tu o ciorba sau piftie etc , vin eu cu palinca , sapt viitoare marti , ce zici ? :wink:
calinescu victor
Membru important
 
Mesaje: 226
Membru din: 05 Sep 2009, 16:15

Re: Gasca 2012

Mesajde Kristi pe 31 Dec 2011, 18:32

calinescu victor scrie:Felicitari ! poate dai si tu o ciorba sau piftie etc , vin eu cu palinca , sapt viitoare marti , ce zici ? :wink:

Ca intotdeauna ...te astept cu mare drag ...de dat nu se pune problema intre noi ! :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Gasca 2012

Mesajde Marius pe 21 Ian 2012, 20:45

Of, s-a mai dus un sezon.

Pentru mine, a fost cel mai prost sezon din ultimii ani, poate si pentru ca s-a scurtat dramatic.

Am observat ca, oricat as fi invatat despre gaste si vanarea lor, nu stiu suficient. Mereu ma surprind cu inteligenta lor. Nici o strategie nu conduce la un rezultat sigur, iar asta da un plus de farmec acestei vanatori.

Am mai aflat si observat ceva. Concentrarile mari de gaste, precum cele din Insula Mare a Brailei, sunt vitregite tare. Nu e zi in decursul unui sezon, in care sa nu fie bubuite, pacalite cu chematori electronice si zeci de atrape, alergate cu masinile, incercuite, haituite. Vai mama lor!
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Gasca 2012

Mesajde scirocco pe 22 Ian 2012, 13:10

Am fost si eu impreuna cu un prieten,in ultima zi de vanatoare la gaste,in zona Greaca-Giurgiu.Gaste destul de multe, se roteau in continuu dar la o inaltime apreciabila.Am abordat partida de vanatoare ca odinioara,cand nu existau chematori,ori atrape,pur si simplu ne-am adapostit intr-un canal de irigatii,sub un "covor" de stuf.Gastele au zburat si peste noi dar asa cum spuneam,erau atat de sus ca am fi avut nevoie de ceva rachete "Alazan".In a doua parte a zilei s-a iscat si o bura de ploaie,apoi un vanticel dar degeaba.Aproape de plecare,in drumul nostru am ridicat in aer, doua carduri nu prea numeroase, dar la distanta mare fata de noi.Nu le-am purtat pica deloc,a fost sansa lor si au fost mai bune decat noi :lol: .Am incheiat vanatoarea cu placerea discutiilor unui camarad si cu nostalgia aducerilor aminte:"Doamne,pe vremuri,ce frumos era,ce de gaste mai impuscam!" :lol: Le asteptam cu nerabdare in sezonul viitor.Va urma!

P.S. Din ce am vazut si stiu eu, in afara de noi mai erau doua masini cu cate patru vanatori in fiecare dar cred ca au fost mult mai multi vanatori.Asa cum spune si Marius,au fost urgisite rau si parca an de an li se inaspreste viata datorita tehnologiei care evolueaza iar ele nu pot tine pasul cu timpurile.Probabil, peste cativa ani,vom sta comod la caldurica in fata calculatorului iar drone teleghidate vor impusca,eviscera,jumuli,gati si aduce acasa,gastele sau orice alta zburatoare.Si atunci vom cauta drone de calibrul 12,16 sau 20 depinde care este mai eficace ,ori calibru .30-06 care nu stiu cati MOA sunt capabile sa traga!Si bineinteles ca vom discuta pe chat despre etica. :wink:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Gasca 2012

Mesajde romeo72 pe 23 Ian 2012, 17:01

dimineata pe dunare.....

Imagine

dupa o asteptare scurta...

Imagine

si un camuflaj corespunzator,

Imagine

sosesc....

Imagine

unele n-au avut sansa....

Imagine

dar de acolo au venit... :D

Imagine

2 copii necajiti,2 zile,2 arme....profesorul cu 20-ul cunoscut,ucenicul cu semi mp....vreme buna,gasca cata frunza-cata iarba,botezul cu blandete... :lol: :lol: (are mana grea....dovada vanataile... :mrgreen: )...o partida reusita cu un om deosebit.(se stia asta deja,dar un periaj nu strica pentru o invitatie ulterioara... :lol: )

p.s.nu este tabloul final.... :shock: :shock: .. :twisted: .. :lol:
Stiu ca in rai e mai bine, dar in iad sunt mai multi prieteni!
Avatar utilizator
romeo72
Membru important
 
Mesaje: 122
Membru din: 23 Mar 2010, 09:23
Locaţie: Bucuresti

Re: Gasca 2012

Mesajde amis pe 23 Ian 2012, 23:15

Scuze pentru postarea de mai sus am vrit sa scriu ceva s-a sters partial si am sa revin
Cu stima
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Re: Gasca 2012

Mesajde amis pe 24 Ian 2012, 00:05

Am plecat in pripa si cam nepregatiti.Ii multumesc lui Romeo pentru ca m-a suportat,ca mi-a ascultat sfaturile si-l felicit pentru primele gaste din viata lui.A fost o partida de vanatoare grea dar reusita.Grea pentru ca trei zile la gasca,combinate cu trei nopti de’’combatere’’(sprituri)lasa urme.Reusita pentru ca am puscat destule gaste,suficiente pentru a impartit si altor vanatori mai putin norocosi.
Punctele noastre slabe au fost:am plecat fara nici o atrapa si
faptul ca am cam fost tot timpul luati in foamfa.Am avut cateva atuuri :ne-am inteles si ne-am completat foarte bine, camuflajul foarte bun si detasarea- i-am spus lui Romeo de la inceput ca va fi dupa sufletul nostrum.
Vremea a fost buna,soare si cald in prima zi(poza cu tabloul postata de Romeo este din prima zi) apoi innourat si putin vant.Amandoi am avut cartuse cu alica de 4mm.

Vreme frumoasa,gasca multa

Imagine

Imagine

Un camuflaj aproape perfect

Imagine

Imagine

Eu si Romeo

Imagine

Sfarsit de sezon

Imagine

Imagine

<embed width="600" height="361" type="application/x-shockwave-flash" allowFullscreen="true" allowNetworking="all" wmode="transparent" src="http://static.photobucket.com/player.swf" flashvars="file=http%3A%2F%2Fvid40.photobucket.com%2Falbums%2Fe220%2Famishobby04%2FGasca%25202012%2Fvideo-2012-01-19-23-21-25.mp4">

Cu stima
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Re: Gasca 2012

Mesajde amis pe 25 Ian 2012, 22:44

Un film din ultima zi facut cu telefonul dupa niste ''chifle'' monumentale...Este brut neprelucrat sper sa va placa si sa fie de folos celor ce vor sa puste gaste atunci cand nu este ceata sau vreme rea.Scuzati calitatea imaginilor si limbajul.

Imagine

Va doresc,catare plina !

Cu stima
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Re: Gasca 2012

Mesajde Sly_Fox pe 03 Feb 2012, 18:30

Acum dupa ce a dat zapada si au inghetat toate lacurile si bratul Borcea au aparut milioane de gaste. Sunt lasate pe langa curtile oamenilor in stoluri uriase.
Sa mor de ciuda nu alta.
Cum spuneam Mama Natura are grija de toate.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Gasca 2012

Mesajde ssteffan pe 03 Feb 2012, 20:00

Sly_Fox scrie:Acum dupa ce a dat zapada si au inghetat toate lacurile si bratul Borcea au aparut milioane de gaste. Sunt lasate pe langa curtile oamenilor in stoluri uriase.
Sa mor de ciuda nu alta.
Cum spuneam Mama Natura are grija de toate.


Stam si ne uitam pe geam ca "aia mici"... :mrgreen:
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Gasca 2012

Mesajde Sly_Fox pe 03 Feb 2012, 20:13

Mai ceva ca princhindeii. Practic sunt langa sat, la nici 500 de metri de curtea mea. Astazi ma uitam la ele, parcele intregi negre de gaste.O frumusete.
Asa se intampla daca tampitii astia pun botul la orice recomandare venita de la U.E.
Macar pana pe 15 februarie sa fi lasat sezonul la gasca si rata. Aaaa si rate sunt la greu, astazi ma aflam in curtea scolii cand un stol de cateva sute de rate au survolat la 50-60 metri. Aveam ochii cat cepele. :D
De ciuda am scos autorizatie la vulpe, ma duc sa fac o panda, acum cand codanele ies la soricarit.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Gasca 2012

Mesajde radubichis pe 13 Feb 2012, 10:26

Sly_Fox scrie:Acum dupa ce a dat zapada si au inghetat toate lacurile si bratul Borcea au aparut milioane de gaste. Sunt lasate pe langa curtile oamenilor in stoluri uriase.
Sa mor de ciuda nu alta.
Cum spuneam Mama Natura are grija de toate.

E vai de capul lor ,mor de foame si de frig
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Gasca 2012

Mesajde Sly_Fox pe 08 Mar 2012, 13:51

Asta sa o crezi tu. Nu am vazut nici una sa moara de foame. Spre deosebire de alte zone, in preajma Baltii Ialomitei zapada nu a acoperit decat partial terenul, acolo unde a viscolit. Gasca nu este chiar asa proasta sa stea intr-un loc unde nu are conditii. Pleaca mai departe.

Astazi am vazut alte cateva mii de gaste lasate pe langa gospodariile oamenilor. Se pare ca incep calatoria spre casa, la vecinii rusi. O imagine splendida. Totusi am ramas cu un regret ca pe toata perioada permisa vanatorii nu am reusit sa le gasesc macar o singura data. Au stat pe un fond vecin apartinand RNP.
Acum ca sunt formate mici ochiuri de apa si terenul este umed au venit pe fondul AVPS-ului, degeaba insa, nu le putem decat admira.
Poate ca sezonul urmator...
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Gasca 2012

Mesajde danut_s pe 02 Noi 2012, 07:39

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
danut_s
Membru important
 
Mesaje: 174
Membru din: 07 Aug 2009, 16:12
Locaţie: buzau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rata si Gasca

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

Publicitate