Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:27

Vanatoare Urs In Rusia in Anii '50 (Video)

Un subiect de exceptie si care poate genera multe discutii ! Cum facem vanatoare la urs: la panda sau la dibuit? Cat costa o autorizatie la urs? Care sunt cele mai bune tehnici de vanatoare la urs, cand e mai potrivit sa-l vanezi, primavara sau toamna? Poate reusim ca prin aceste discutii ca si vanatorii romani sa poata impusca urs fara sa-si vinda casa !

Moderatori: Ghinda, CCM

Vanatoare Urs In Rusia in Anii '50 (Video)

Mesajde Katalin pe 07 Feb 2012, 23:15

==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoare Urs In Rusia in Anii '50 (Video)

Mesajde armi pe 07 Feb 2012, 23:46

se practica si in zilele noastre, dar asta nu se poate numi VANATOARE :(

http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=BQ0fLxxDZxQ
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoare Urs In Rusia in Anii '50 (Video)

Mesajde Ghinda pe 08 Feb 2012, 10:10

Si nu aveau 9, ceva, holande, 8 x draci etc.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoare Urs In Rusia in Anii '50 (Video)

Mesajde dany3lus pe 08 Feb 2012, 10:19

am mai vorbit despre asta .
e greu de crezut dar se practica si in ziua de astazi.
dany3lus
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 13 Iul 2011, 08:53

Re: Vanatoare Urs In Rusia in Anii '50 (Video)

Mesajde marius 45 pe 08 Feb 2012, 18:45

Se practica cu siguranta si in zilele noastre.Acolo vanatoarea are alta conotatie...placerea de a merge la vanatoare (asta de la noi) se transforma in nevoia de supravietuire de la ei...acolo din aia traiesc,ce prind aia mananca.S a mai discutat candva despre niste balene ca sunt macelarite...e cam aceeasi problema..
Noi vedem un film si ne facem o parere despre despre el raportandu l la conditiile noastre de viata,dar daca am intelege si traiul din indepartata Siberie lucrurile s ar schimba putin....parerea mea...
marius 45
Membru important
 
Mesaje: 253
Membru din: 07 Noi 2008, 17:01
Locaţie: PE GRINDURI

Re: Vanatoare Urs In Rusia in Anii '50 (Video)

Mesajde armi pe 08 Feb 2012, 19:00

marius 45 scrie:Se practica cu siguranta si in zilele noastre.Acolo vanatoarea are alta conotatie...placerea de a merge la vanatoare (asta de la noi) se transforma in nevoia de supravietuire de la ei...acolo din aia traiesc,ce prind aia mananca.S a mai discutat candva despre niste balene ca sunt macelarite...e cam aceeasi problema..
Noi vedem un film si ne facem o parere despre despre el raportandu l la conditiile noastre de viata,dar daca am intelege si traiul din indepartata Siberie lucrurile s ar schimba putin....parerea mea...


si la noi sunt muritori de foame la propriu dar nu cred ca ti-ar placea sa ii vezi cum hacuiesc caprele ca sa traiasca si ei saraci....
eu unul nu aprob aceste practici in zilele noastre.
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoare Urs In Rusia in Anii '50 (Video)

Mesajde Alin3006 pe 08 Feb 2012, 19:13

Eu ma intreb cu ce e mai barbateasca practica actuala " omologata" , adica panda in observator. Ce e mai ok decat sa-l impusti la barlog?
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Vanatoare Urs In Rusia in Anii '50 (Video)

Mesajde Katalin pe 08 Feb 2012, 20:29

armi scrie:se practica si in zilele noastre, dar asta nu se poate numi VANATOARE :(

http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=BQ0fLxxDZxQ


Mda...ft frumos peisajul. Oamenii astia vaneaza sa supravietuiasca ... Nu cred ca pot fi condamnati in vreun fel.
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoare Urs In Rusia in Anii '50 (Video)

Mesajde Katalin pe 08 Feb 2012, 20:32

Alin3006 scrie:Eu ma intreb cu ce e mai barbateasca practica actuala " omologata" , adica panda in observator. Ce e mai ok decat sa-l impusti la barlog?


As zice ca nu i mai barbateasca deloc practica acutala. Oamenii astia au totusi niste "skilluri" aici: - pot localiza barlogul, probabil merg bine dupa urme, stiu terenul...si isi risca si viata pe acolo.

In observator nu stiu ce sa zic ...ca nu am fost..dar pot presupune ca nu i chiar ca aici .

Si atunci se pune intrebarea : cum e ok sa vanezi ursul?
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoare Urs In Rusia in Anii '50 (Video)

Mesajde Alin3006 pe 08 Feb 2012, 20:43

Foarte discutabila treaba...
Eu am impuscat urs din observator si mi se pare o treaba ticaloasa, un soi de executie. Desi nu totdeauna e asa, chiar deunazi citeam in carpatii o poveste a lui Ionel Pop despre cateva ocaziii in care ursul i-a tras clapa la hoit.
Insa mie mi se pare ca ce spui tu mai sus Katalin e corect: "mujicii" aia sunt mai vanatori decat unul care se cocoatza in pom ca veverita si trage intr-un urs nadit de paznic la hoit sau fructe.
Cu adevarat barbatesc e sa-l impusti la dibuit, sau cu cainii cum se face la Bulgari, sau chiar la goana cum se facea odata. Asta daca ai sange in instalatie, evident... :mrgreen:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Vanatoare Urs In Rusia in Anii '50 (Video)

Mesajde armi pe 08 Feb 2012, 20:50

Alin3006 scrie:Eu ma intreb cu ce e mai barbateasca practica actuala " omologata" , adica panda in observator. Ce e mai ok decat sa-l impusti la barlog?

dupa cate stiu eu vanatoarea din observator nu mai este permisa la noi! posibil sa gresesc dar asa am inteles
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoare Urs In Rusia in Anii '50 (Video)

Mesajde marius 45 pe 08 Feb 2012, 21:30

Poate ca unii considera ca aia nu se cheama vanatoare,eu va pot spune cu certitudine ca aceia sunt vanatori adevarati in adevaratul sens al cuvantului,vanatori ca aia sunt foarte rari la noi si daca sunt au o varsta respectabila.Alea sunt vanatori care se desfasoara pe parcursul mai multor zile,si de multe ori te intorci cu degetu n gura.Am "participat" cu ceva ani in urma la o vanatoare asemanatoare dar la mistreti (nu sariti in sus ca nu "braNconau"pe terenul nimanui de vanatoare"..)oamenii erau super meseriasi as putea spune maestrii in ale vanatorii,iti spuneau de la ce e urma si cand a trecut...si nu cu arme super sofisticate ,cu lunete cu ....nu,doar cu 2 caini si 2 cutite....acolo curaj si cunoastere...
Da @armi,nu mi place cand vad ca unii chinuie animalele dar nici nu ne putem crede a toate posesori doar pt ca platim o cotizatie unor smecheri(care pe vremea asta sa nu credeti ca le au dat la animale vre un balot de fan sau sac de porumb,cel putin unii),ne asezam in observator si apasam pe tragaci cand animalul a venit sa manance....cu ce suntem noi mai presus(in ale vanatului si cunoasterea lui) decat aia care vanau sa si duca traiu?
Acolo densitatea populatiei e foarte mica,padurile sunt vaste iar ceea ce omoara ei e nesemnificativ....cum am mai spus sa nu facem greseala de a compara situatia de la noi (atat economica cat si din alte p.d.v)cu situatia de acolo...in rest fiecare
marius 45
Membru important
 
Mesaje: 253
Membru din: 07 Noi 2008, 17:01
Locaţie: PE GRINDURI

Re: Vanatoare Urs In Rusia in Anii '50 (Video)

Mesajde Alin3006 pe 08 Feb 2012, 21:39

armi scrie:
Alin3006 scrie:Eu ma intreb cu ce e mai barbateasca practica actuala " omologata" , adica panda in observator. Ce e mai ok decat sa-l impusti la barlog?

dupa cate stiu eu vanatoarea din observator nu mai este permisa la noi! posibil sa gresesc dar asa am inteles


Ia du-te tu si ia o autorizatie si intreaba cum o sa-l impusti, sa vezi ce ti se raspune? Unde vrei tu...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Vanatoare Urs In Rusia in Anii '50 (Video)

Mesajde tehărău pe 28 Feb 2012, 12:52

La goana se impusca si acum, dar e greu tare!
Fara exagerare, cred ca am fost de mai mult de 30 de ori prin coclauri imposibile si cu tot alaiul: 15-20 vanatori + gonasi. Toti paznicii de vanatoare din zona convocati. Cei mai buni caini... De fiecare data a iesit urs, dar pe unde a vrut "flerul" lui, da pe la pusca mea, ba! A trecut toamna respectiva, in primavara, hai dupa urs. Cel putin 2 saptamani, zilnic! Nu ca nu imi place sau ca ma vait, chiar sunt genul de "n-am facut nimic azi, misto ca iesim si maine...". Imi permite timpul. Intr-o zi ies cu paznicul "la plezneala" sa vedem o zona unde de obicei ajungea ursul mai tarziu, cam odata cu ciresele. Mai venise un satean, nea Vasile, singurul vanator din acel sat uitat de lume si cunoscator perfect al zonei. Si gasim urma proaspata, "misca" ei doi ceva desisuri si ma trezesc cu animalu' direct pe mine! Restul cand ne intalnim la tochitura de maruntaie de dupa vreo vanatoare.
Dar nu eu eram subiectul, doar am argumentat sa se vada ca vorbesc din experienta:
Deci e greu! Si acum hai sa mai vedem si realitatea:
Pai esti din nu stiu ce oras (ca acolo sunt oamenii cu sute de mil de dat pe urs). Iei autorizatie ca ai tu pitici sa pusti urs. Si pt asta ai 1 weekend (max 2). Si patesti ca mine si nu iese. Nu preferi observatorul si apoi o sucesti din vorbe? (Cinste celor care au baremi obrazul sa recunoasca ca satisfactia e asa si asa!). Cat despre etica vanatoreasca a baietilor astia din film, si aici sunt un pic carcotas: ia ziceti cinstit care din voi stiti un loc unde hiberneaza ursul??? Si care aveti muschiul sa ajungeti iarna pe zapada pana acolo? (Ca iar va bag o poveste cu cocosul de munte cand nu se luase zapada si am iesit in golul de munte, de nu vreau sa-mi amintesc cum e...)? Hai? Ca ursul se duce iarna la mama dracu! Pai cam trebuie sa fii vanator sa faci asta. Si prin comparatie, cu ce e mai etic sa pusti chiar la goana ursul cand are dupa el 7 caini care-l tin in loc si inca 20 de gonasi care ti-l mana exact unde il astepti tu (de obicei la capatul unui povardis de abia mai vine si unde de obicei face o pauza inainte de a-si lua un nou avant, timp arhi-suficient de a trage).
Parerea mea e ca dibuitul este cam cel mai frumos si etic stil de vanatoare, numai ca nu se prea permite la noi din cauze de multe ori obiective (hai sa tragem ca tot nu vede nimeni).
Parerea mea...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24


Înapoi la Vanatoare de urs

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Publicitate