Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:46

modificare perioada de vanatoare la rata...

Toti cei care iubesc vanatoarea la pasaj la rata si gasca - pot posta aici . Calibre , arme , socuri , camuflaje , chematori , caini de aport , barci , locatii , samd .

Moderatori: Sly_Fox, Marius

modificare perioada de vanatoare la rata...

Mesajde johnyh pe 12 Feb 2012, 14:50

salutare, am auzit ca s-o modificat perioada de vanatoare la rata, ( o modificare -rezultata in urma gasirii oualor in rata cand aceasta a fost eviscerata,- ca idee-) nu cunosc o sursa sigura de informare, ci clasica dezbatere intre vanatori... stie careva despre ce e vorba....
cu respect....
johnyh
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 16 Iul 2009, 09:48
Locaţie: Bucovina

Re: modificare perioada de vanatoare la rata...

Mesajde ssteffan pe 12 Feb 2012, 15:30

johnyh scrie:salutare, am auzit ca s-o modificat perioada de vanatoare la rata, ( o modificare -rezultata in urma gasirii oualor in rata cand aceasta a fost eviscerata,- ca idee-) nu cunosc o sursa sigura de informare, ci clasica dezbatere intre vanatori... stie careva despre ce e vorba....
cu respect....


Eu am impuscat multe rate sezonul asta, chiar pana cand s-a inchis dar, nu am gasit nicio rata cu oua formate in ea....
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: modificare perioada de vanatoare la rata...

Mesajde stefantr pe 12 Feb 2012, 16:16

O.G. 102/2010 de completare si modificare a Legii 407/2006

asta modifica perioada de vanatoare la rata si gasca,care se aplica incepand cu acest sezon
stefantr
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 03 Sep 2009, 19:25
Locaţie: bucuresti

Re: modificare perioada de vanatoare la rata...

Mesajde stefantr pe 12 Feb 2012, 16:29

stefantr
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 03 Sep 2009, 19:25
Locaţie: bucuresti

Re: modificare perioada de vanatoare la rata...

Mesajde lungu_aurel2000 pe 13 Feb 2012, 16:16

O fii fost vre-o rata de casa, ceva specie ouatoare 365 zile/an :lol:
Avatar utilizator
lungu_aurel2000
Membru important
 
Mesaje: 279
Membru din: 12 Dec 2007, 21:05
Locaţie: Chisineu-Cris/ARAD

Re: modificare perioada de vanatoare la rata...

Mesajde Marius pe 13 Feb 2012, 19:29

Uniunea europeana a emis si adoptat un document care, daca imi aduc bine aminte se numeste "Directiva Pasari". Prevederile acestui document sunt (cred) obligatorii pentru statele membre UE. Una din prevederi spune ceva de genul:
-a nu se vana pasarile migratoare pe parcursul migratiei spre locurile de cuibarit.
De aceea RO a modificat sezonul.

Mie mi se pare ca e o tampenie si cred ca a fost impusa de ceva verzi unora care habar n-au ce e vanatoarea.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: modificare perioada de vanatoare la rata...

Mesajde sturionu pe 13 Feb 2012, 19:46

@ Marius
Intotdeauna este asa: vin niste boi, care habar n-au despre ce este vorba, isi dau cu presupusul, impresioneaza "firile simtitoare" - si nu neaparat competente (oricum, fara o gandire critica) -, iar cei care sunt implicati/interesati raman mofluji sa se lupte cu masuri de cacao, care le "organizeaza mai bine" viata.
Poate ar fi momentul ca vanatorii (ma doare capul ca nu vad pe nimeni aici care sa sara de cur in sus cand este criticat AGVPS-ul, semn ca le stiu ei pe toate si de-aia nu sunt prezenti) sa ii intrebe pe domnii USL, PDL, PLM ce pozitie au fata de vanatoare; sa le punem pe tava niste propuneri; si sa-i votam in functie de raspuns.
Pana nu facem asta... fluieram a paguba.
Odata, ar trebui discutat despre sezon; apoi, despre "calibrele admise", apoi despre arma scurta (pentru vanatori, eventual cu ceva vechime, care sa arate ca nu ies cu flinta in drum sa-si revendice locul de parcare, hihihihi, deci NU pentru cei cu goldeanu la gat), ehei, as avea cateva propuneri.
Dar as pastra controlul strict, este musai sa nu incapa arme pe mana unor iresponsabili cu bemveu alb, sapca asortata si ciocate lucitoare...
Si, sincer? As baga din nou obligativitatea cotizatiei la Asociatie. (Va rog, nu trageti, am argumente, nu stau cu dosul pe sacul cu bani)
Dar, am divagat...
Stu
Avatar utilizator
sturionu
Membru important
 
Mesaje: 146
Membru din: 25 Feb 2009, 10:54


Înapoi la Rata si Gasca

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori

Publicitate