Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 13:20

Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde ssteffan pe 04 Feb 2012, 17:36

Am spus ca nu voi da detalii despre fondul respectiv, oricum, toate fondurile asociatiei sunt in aceeasi situatie.
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde vinatorul iscusit pe 04 Feb 2012, 17:48

si atunci, cum si ce, sa schimbam?doar vorbind pe la colturi si pe forumuri?
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde ssteffan pe 04 Feb 2012, 19:48

vinatorul iscusit scrie:si atunci, cum si ce, sa schimbam?doar vorbind pe la colturi si pe forumuri?


Faptul că ne implicam, că hranim vânatul, că paznicul nu mai are zile multe, în accepţiunea şi logica ta de "om iscusit" înseamnă că stăm cu maînile în sân şi nu încercăm să facem ceva????. Amice, mă faci sa zâmbesc. Ce tre să şti tu neaparat depre ce fond este vorba ??? Trebuie neaparat să ne spălăm lăturile în public??? Că discutăm aici fără să facem publice nume, înseamnă că vorbim pe la coţuri???
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde Ray pe 04 Feb 2012, 20:03

:arrow: scuze,despre ce asociatie este vorba si ce fond de vanatoare?
:arrow: Am spus ca nu voi da detalii despre fondul respectiv ,
:lol: pentru el e mai important sa stim detaliile masini
"calare" pe un jeep wrangler 4200cmc benzina, suprainaltat si pregatit pentru teren :mrgreen:
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Avatar utilizator
Ray
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 24 Iun 2008, 13:53
Locaţie: Alzenau

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde ssteffan pe 04 Feb 2012, 20:09

Ray scrie::arrow: scuze,despre ce asociatie este vorba si ce fond de vanatoare?
:arrow: Am spus ca nu voi da detalii despre fondul respectiv ,
:lol: pentru el e mai important sa stim detaliile masini
"calare" pe un jeep wrangler 4200cmc benzina, suprainaltat si pregatit pentru teren :mrgreen:


Asa SI???
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde ssteffan pe 04 Feb 2012, 20:15

Ray scrie: :lol: pentru el e mai important sa stim detaliile masini
si daca stiai tu detaliile fondului veneai tu sa faci legea parţâind pe acolo???? Am spus-o pentru a sublinia faptul ca ne-am implicat
in fine nu tre sa-ti dau tie explicatii, daca mai faci un post zeflemitor la adresa mea, cu riscul de a fi banat nu o sa mai raspund civilizat.
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde Ray pe 04 Feb 2012, 20:19

Asa SI???

:?:
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Avatar utilizator
Ray
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 24 Iun 2008, 13:53
Locaţie: Alzenau

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde vinatorul iscusit pe 05 Feb 2012, 09:41

SSTEFFAN,este important sa se stie;,bugetele asociatiilor ,de obicei -consacrate-,sunt de ordinul sutelor de mii de euro,iar cand cineva nu si face treaba,ne facem doar ca spunem?LUAM ATITUDINE,chiar daca nu vei mai primi autorizatie la pasaj!
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde yoghi pe 07 Feb 2012, 00:53

Eu cred ca amandoi sunteti de acord cu acelasi lucru doar ca va intelegiti separat. :)

De ce nu spune @sstefan care e fondul ? simplu :pt ca vine unul ca mine care nu tine cont de asociatie, distanta sau grupa si plateste autorizatia musai pe acel fond. Sau unul mai al dracu care il braconeaza. 8) :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde ssteffan pe 07 Feb 2012, 22:26

Poate ca are dreptate...
M-a apucat ambitia prosteasca...
Imi cer scuze ca mi-am iesit din fire si am scrs prostii.
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde vinatorul iscusit pe 08 Feb 2012, 20:52

eu banuiam cam care i asociatia,daca este aceea, gasiti normal ca pe 20 de fonduri ,pe aprox160.000 ha, plan de recolta 4 capriori?asociatie cu peste 1000membri? eu cred ca schimbarea este dificil de facut,dar vorbind,vorbind si cu ei,chiar, putem sa i determinam sa si faca treaba,tineti aproape...
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde vasutcorneliu pe 18 Feb 2012, 21:37

Faceti o sesizare scrisa comitetului asociatiei la care cereti sa vi se dea nr. de inregistrare si in care sa descrieti toata starea de fapt de pe fondul respectiv; o copie dupa sesizare poate sa fie trimisa si domnului Selaru la AGV pentru ca sunt convins ca domnia sa nu cunoaste intotdeauna micile (sau marile) probleme din sanul asociatiilor afiliate. Majoritatea asociatiilor judetene au primit un dus rece pierzand un anumit numar de fonduri de vanatoare si nu mai sunt chiar asa de indiferente la problemele de ordine interioara mai ales ca grosul veniturilor pe care le incaseaza provin in cea mai mare parte din cotizatiile membrilor care nu mai sunt obligati sa faca parte dintr-o anumita asociatie. Si ceea ce nu trebuie sa uitati este ca grupa este singura care trebuie sa hotarasca despre bunul mers al treburilor pe fondurile de vanatoare gospodarite. Alesii nostri sunt platiti de catre noi sa presteze anumite servicii si sa ne reprezinte pentru ca asa am dorit noi; daca vreun camarad de tagma este nedreptatit luati atitudine si protestati, nu bagati capul intre umeri nepasatori pentru ca maine ar putea unul din voi sa pateasca la fel;
vasutcorneliu
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 13 Mar 2009, 22:07

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde jon2004 pe 22 Feb 2012, 09:48

vasutcorneliu scrie: Si ceea ce nu trebuie sa uitati este ca grupa este singura care trebuie sa hotarasca despre bunul mers al treburilor pe fondurile de vanatoare gospodarite.....


Un copy paste din statut , pe care multi dintre "vanatori" , nu vor sa-l citeasca , sa-l memoreze , asteptand sa vina altii sa faca ceea ce ar trebui sa face ei . Specific romanesc !

"Art. 36. - Între adunările generale ale grupei, conducerea acesteia se asigură prin organizator şi gospodar; aceştia răspund de gestionarea, în conformitate cu prevederile legale şi contractuale, a fondurilor cinegetice şi a fondurilor de pescuit sportiv, de promovarea şi educarea membrilor săi, de participarea acestora la activităţile organizaţiei, de combaterea braconajului etc "

Ce tot o scaldam si cautam vinovatul prin alta parte . Sunteti vanatori , mergeti la vanatoare ? Ocupativa si de ocrotirea si ingrijirea vanatului . Ce ati vrea : sa stea grupa la caldurica si sa vina paznicul de vanatoare , de unul singur , sa care fan , porumb , sa repare hranitori etc .
Grupa raspunde de gestionarea fondului . Nu aveti lucerna , nu aveti porumb ? Toata vara ce ati facut ? Ati cultivat vreo parcela de teren , cu hrana pentru vanat ?
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde vinatorul iscusit pe 22 Feb 2012, 19:19

[quote="vasutcorneliu"] Majoritatea asociatiilor judetene au primit un dus rece pierzand un anumit numar de fonduri de vanatoare si nu mai sunt chiar asa de indiferente la problemele de ordine interioara mai ales ca grosul veniturilor pe care le incaseaza provin in cea mai mare parte din cotizatiile membrilor ..., nu bagati capul intre umeri nepasatori ...



in fiecare saptamana aud vanatori care nu vor mai cotiza pe 2012,pe diverse motive,asa ca AVPS(AJVPS)care nu au sustinere materiala ,financiara,ISI VOR REVIZUI comportamentul,fata de buget,fata de membri si nu in ultimul rand fata de vanat.
Cunosc o asociatie(nu de la noi) care a avut proces ptr anularea contractului de 9 ani ptr ca nu si a indeplinit planul de recolta,desi efectivele sunt foarte mari-dovada distrugerilor facute-,;la noi nici ITRSV nici MIN.MEDIULUI,nu reziliaza nimic desi contractele nu se respecta nici 30%...sunt multe de comentat aici(cunoscatorii stiu mai bine)
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde OVI762 pe 22 Feb 2012, 19:50

Sunt de acord cu @jon2004.Pana nu punem osul la treaba toti fara discriminare si fara exceptii sa nu avem mari pretentii.Stiu ca e greu,stiu ca nu e nici o placere a dracului sa cari sacul de boabe in spinare la -15grade prin zapada peste genunchi dar pana nu ne mobilizam greu sa se miste ceva.Nici Superman daca ar fi paznic la 10.000 de hectare sa zicem(media unui fond de campie) nu prea ar face fata,mai ales la cat de grea e iarna asta, e cazul sa ne ajutam singuri si e cazul sa o facem acum.Stima.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde jon2004 pe 23 Feb 2012, 09:16

Se pare ca pe forum se "plimba" si indivizi frustrati , cu probleme de comunicare si comportament .
Unul dintre ei este si @sstefan . Acest "membru" , fara sa-i fi adresat vreo intrebare , fara sa-l fi citat , fara sa fi avut vreo interventie fata de comentariile lui , imi trimite un pm , pe care-l voi face public , pentru ca vreau sa arat modul in care acest "membru" intelege sa-si exprime opiniile .

Citez din pm-ul primit :
"1. Din care statut ai citat, al sociaţiei tale sal al alei mele?
2. De unde ştii că asociaţia noastră este organizată pe grupe de vânătoare? iţi spun eu, NU ESTE. Că este legal sau nu, asta este altă poveste.
3. La noi direct responsabil de îngrijirea vânatului este paznicul de vânătoare. La voi paznicul ce face, se bese prin teren şi păzeşte, şi atâta tot? E treaba voastră... şi nici nu mă interesează ce faceţi pe acolo.
3. Nu avem niciunul dintre noi vreun petic de teren pentru a-l cultiva. Ne-am implicat în îngrijirea vânatului prin achiziţionarea din bani proprii a furajelor. Nu avem de unde să cumparăm fân. Daca îmi dai tu, vin cu o remorcă şi-l iau de la tine. Asta înseamnă neimplicare şi stat la căldurică în opinia ta?
4. Ţi-am răspuns privat pentru a evita o discuţie jenantă pe forum. Dacă te vei hotarâ vreodată să-mi răspunzi, (sincer nu vreu, mi-ar fi silă să-ţi mai dau replica), ar fi bine să o faci după ce vei învăţa să scrii corect, mai ales că la profil te lauzi cum că eşti manager... poate la oi...."

Raspund aici :
Pentru punctele 1,2,3, - nu m-am adresat tie in mod particular . Nu ma intereseaza cum este organizata asociatia din care faci parte si nici atributiile paznicului vostru de vanatoare . Articolul din statut , pe care l-am prezentat eu , se regaseste in statutul cadru al celor mai multe asociatii din tara , este statutul cadru adoptat de toate asociatiile afiliate agvps si nu numai . Faptul ca asociatia ta are alt statut sau este organizata altfel , nu ma intereseaza si , repet , interventia mea nu a fost adresata tie , in mod direct .

4. Atat timp cat nu te-am intrebat ceva , nu am avut vreo interventie adresata tie in mod direct , nu aveai ce sa-mi raspunzi . In ce priveste nestiinta mea in a scrie corect , nu am ce sa comentez . Imi asum lipsa de instruire si nestiinta de carte . Sper totusi ca in cei opt ani de cand activez pe acest forum , cei care mi-au citit postarile , sa fi reusit sa desluseasca ceea ce am vrut sa caligrafiez si daca au mai resusit sa afle ceva noutati sau lucruri interesante ,din ceea ce eu am prezentat pe forum , consider ca nu am pierdut timpul in zadar .
In ce priveste ocupatia mea din profilul de pe acest forum , nu este o lauda , este ocupatia mea . E drept ca pana acum nu am reusit sa "prind" vreun post de manager "la oi " , dar timpul nu este pierdut .


Te rog sa nu-mi mai trimiti pm-uri . Daca ai ceva de comentat , asuma-ti public ceea ce ai de spus .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde Ghinda pe 23 Feb 2012, 12:24

:lol: Doar atat!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde OVI762 pe 23 Feb 2012, 20:28

Baieti,pacat ca s-a ajuns aici.Haideti sa terminam cu astea si sa discutam si despre titlul topicului.N-ar fi mai bine???? 8)
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde Vechio pe 24 Feb 2012, 10:51

Mă gândeam că va devia oleacă, da pe site, nu pe privat. Eram îm stand Jon :wink: .
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde Alin3006 pe 02 Mar 2012, 08:12

Deviat oleaca e cam putin zis.
SStefan, o sa te rog sa-ti controlezi iesirile, nu e prima data insa tare as vrea sa nu mergem mai departe cu povestea asta...Pm-ul NU este o modalitate de a ne insulta in particular, a fost gandit cu alt scop.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde jon2004 pe 11 Iun 2012, 21:19

Purceii nostri ! :D
Cand am preluat fondul , dupa prima vizita intrasem in panica , pentru ca nu vazusem decat urmele unui solitar . Primul grup de 4 mistreti l-am vazut dupa doua luni .
Am reusit sa capturez niste imagini , la unul din punctele de hrana , intr-o zona pe care o am numit-o "maternitatea" . In aceasta zona , sezonul trecut nu s-a facut nici o goana , nu s-a tras nici un foc de arma . Doar hrana si liniste .
Acum viitorul suna bine :D :
Imagine

Imagine
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde vinatorul iscusit pe 12 Iun 2012, 10:41

frumos!ce mananca? nu este cam multa hrana ptr timpul acesta?noi aruncam aprox 2-3 kg ,mai imprastiat,la fiecare punct doar ptr a se stabiliza si trece zilnic pe acolo.sa i lasam totusi "salbatici"sa si caute singuri hrana!respect!
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde jon2004 pe 12 Iun 2012, 12:10

In mod normal hrana(porumb boabe) se impratie pe raza de 30-40 de metri , intre 20-40 kg . Atunci cand instalam camera , hrana o concentram pe suprafata mai redusa , pentru a putea incadra mistretii mai bine .

In ce priveste cantitatea de hrana ,acest punct de hrana este frecventat de 20-25 de mistreti , mai avem in apropiere si niste culturi de porumb (care nu sunt ale noastre) , asa ca suntem nevoiti sa intervenim cu o cantitate mai mare de porumb .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde jon2004 pe 14 Iun 2012, 11:29

Alt punct de hrana , alta seara , alti mistreti , acelasi fond ! :D

Imagine

Imagine

Imagine
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde Alin3006 pe 14 Iun 2012, 18:24

John, vad ca faci treaba buna acolo! Spor s-o duci la capat!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde Vechio pe 09 Iul 2012, 16:25

Excelenta treaba. E o incantare sa vezi ca se poate si asa :D . Felicitari John.
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Anterior

Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori

Publicitate