Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:07

vanatoarea poate continua si in extrasezon

Loc in care se vor arhiva topicuri interesante la vremea lor , dar cu valoare mai mult sentimentala pentru membrii forumului .

vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde stan patitul pe 25 Feb 2012, 19:30

si totusi ...vanatoarea poate continua : in tarcul sau complexul de vanatoare !

nu este ingradita de ''sezon'' , deoarece nu se supun legii cinegetice -precum Asociatiile si fondurile private, ci doar de bun simt ...fiind de fapt o crescatorie si avand un alt statut, juridic vorbind .
Asa ca fara sa mai pierd timpul cu detalii legate de sezon si porceduri , va pot face o oferta de vanatoare in "extrasezon" , deci in afara sezonului , care s-a incheiat la : mistret , caprior mascul, cerl lopatar si cerb carpatin, sacal si vulpe , la un complex de vanatoare , situat in Negru Voda - zona Mangalia , la granita cu bulgarii (6km) si 250 km fata de Buc)!
sunt imputernicit de stuff ul si proprietarii acestui complex de vanatoare cu o suprafat de 550 ha , majoritatea impadurit ,cca 90 % , sa fac vanatore la speciile enumerate mai sus , iar preturile ar fi :

- mistet/ godacul pana n 80 kg (neeviscerat ) 800 ron
- taxa org = 100 ron ( insotitor, pregatire caruta si mancare vanat in vederea vanatorii , conseiaj asupra vanatului ce iese in catare ( deoarece , mistretul cu trofeu este taxat ca si la Romsilva , aceasi grila ,in functie de lungimea coltilor si o alta problema este tentatia de a trage in scroafe ( vorbeam de bun simt si autogospodarire cat si etica - cunoastem cu toti ca nu este ''NORMAL " sa vanam , la locul de hrana , dar ... acestea sunt conditiile , cert este ca vanatul are posibilitatea sa se acunda )

- mistretul de peste 80kg - pana la 180 kg , daca nu are trofeu = 1000 ron +100 ron /org /zi

- ca si variante avem ; panda in observator, in "hold stand ul "amenajat , in zona din apropierea hranitorilor , din mers in caruta ( nu se intra cu autovehicole 4x4 ptr vanatore ) sau pe jos - la dibuit ( se poate opta ptr aprope toate metodele , pe parcursul unei zile , pana la recoltare )

- mistretul care are trofeu , se va transa , se vor fierbe "coltii" , se vor masura si evalua ! se va achita taxa medie 1000 ron si se va lasa de comun acord , intru cat fierberea nu se face adhoc/pe loc , dureaza , un avans rezonabil , ptr a multumii ambele parti !

( daca vanatorul nu doreste sa transeze mistretul ,pe loc, atunci se va proceda la o evaluare aproximativa ( care nu este recomandata ,ptr ca lasa posib unor discutii viitoare privind corectitudinea evaluarii, care sunt de nedorit ptr ambele parti ) si care va fi achitata pe loc , insotita de o declaratie din partea vanatorului , ca este de acord cu forma de evaluare propusa de el si acceptat de ambele parti (vanator / beneficiar si reprezentant complex van / prestator )

- focul tras si vanatul neatins = 100 ron
- focul tras si vanatul atins si nerecuperat - 100 E + 100ron /org/zi ( la cautare, participa minim 4/5 membri , deoarece vanatul care nu cade in foc sau la maxim 400/500 ml si care-si pierde urma de sange - frecandu se de noroiul ud - oprind sangerarea - va fi predispus la o agonie urmata de ceea ce nu ne dorim - sa fie mancat de ceilalti mistreti - intru cat nr acestora este f. insemnat

- in cazul nedorit in care se impusca mistret femela / scrofa , se va plati o penalizare, ce poate varia de la 50-200 e , in functie de greutatea acesteia si importanta in grup

caprior mascul -
tarif impuscare ,pana la 300gr( inclusiv) - 225 e ; 300gr -225 e + 4,5e /gr; 350gr-450e+5e/gr; 400gr-700e+9e/gr, celelalte gramaje cat si tarife sunt identice Romsilva !
- foc tras gresit - 150 ron
- fot tras si vanat atins si nerecuperat ( se intampla mai rar ) 200 e
- taxa organizare - 50 e /zi

- cerb lopatar- mascul ;- ca si o curiozitate sunt 2 exemplare '' care au si culoarea alb " , pe o mare parte din corp , iar nunul din ele este aprope in intregime alb
masa trofeu - pana la 2,50kg - 450e + ptr fiecare 10g / euro
2,50kg - 650 e + ptr fiecare 10g / euro
3 ,ookg - 650 + ptr fiecare 10 g/ 20 euro
tarif piesa ranita si nerecuperata - 200e
tarif foc gresit - 125 ron

cerb carpatin / comun

pana la 3kg ,inclusiv - 550 e /tarif impuscare
de la 3,01kg - 5kg - 550 e + 1,5 e/10gr
5.00 - 7 kg/incl - 1500e
7,01 - 8,00kg - 1950 e +7e/10gr
8.01- 9,00 kg - 2650e +7,5e/10gr
mentionez ca exista 1 exemplar imens cu peste 5 ramuri (6 sau 7)

in cazul in care se opteaza ptr un vanat platit , aparitia si vanarea sacalului ( sunt f multi si ies ziua in amiaza mare ) cat si a vulpii , sunt gratuite /bonus , iar daca se vine special ptr sacal - 250 ron si vulpe -150 ron

exista cabana de vanatoare , foarte frumoasa , cu un living generos la parter si bucataria aferenta , masa 24 persoane , pe comanda , cat si 5 camere , cu pat dublu ptr 2 pers , cost cazare = 100 ron / cam/ zi
vanatorul poate fi insotit de un alt vanator , sotie , prietena ,care va achita doar taxa de masa = 100 ron /pers/zi

pentru grupuri de peste 3 vanatori si un nr de 5 piese vanate , se acorda discounturi , negociate direct cu conducerea complexului !
cum se porcedeza :ma contactati si mi trimite-ti prin fax , copii permise +ci si suma minima ptr eliberarea autorizatiei de vanatoare , stabilim detaliile si va fac cunoscute regulile complexului si se poate merge la vanatoare !

in cazul in care am gresit locul ptr postarea al acestui material , imi cer scuze moderatorului cat si administarourlui site ului si ii rog frumos sa '' mute " articoulul , unde vor crede de cuviinta ca se incadreaza ! iar in cazul in acre trebuie sa achit vre-o suma ptr o eventuala publicitate , ma supun regulilor prezentului site !
am si poze si le pot pune la dispozitie !


stan patitul
bucuresti
stan patitul
 
Mesaje: 9
Membru din: 02 Noi 2009, 14:51

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde chivi pe 26 Feb 2012, 11:03

Unde a ajuns si vanatoarea asta. Afacere si interese. Multumim celor care ne reprezinta, S.N, ca domn nu-l pot numi. Desteapta-te ROMANE !!!
Desteapta-te, ROMANE !!! Deci, inca dormim
Avatar utilizator
chivi
Veteran
 
Mesaje: 414
Membru din: 10 Aug 2009, 17:24

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde dan_dumitrescu pe 26 Feb 2012, 18:59

Sa va luam si ceva de baut? Ca tarifele is de nerefuzat.... :twisted: unde mai pui ca aveti si tarcuri...ce sa mai! smecherie nu alta....
Life is hard.It's harder when you're stupid. John Wayne
dan_dumitrescu
Veteran
 
Mesaje: 429
Membru din: 10 Ian 2010, 12:22
Locaţie: Targoviste

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde DART pe 26 Feb 2012, 21:54

Acest model nu este nou,se practica in multe locuri.In curand datorita oamenilor, deci datorita noua vanatoarea idilica presarata cu aventura si adrenalina(in mare exces in ultima vreme la multi dintre noi)va disparea incetul cu incetul si locul ii va fi luat de astfel de vanatori.Cine are ochi vede ca suntem deja in tranzit spre asa ceva.Oricum in lipsa de altceva personal as prefera-o.Mai bine asa decat sa ”stai”la cheremul unui mic ”tiran”sef de grupa care de cele mai multe ori face un trafic de influenta in propriul beneficiu de te apuca greata(am spus unii,pt. ca sunt si altii pt. care am tot respectul procentul sa-l stabileasca fiecare dupa propriul”gust”).Un experimentat vanator pe care-l cunosc si care ma invatat vanatoare spunea pe buna dreptate ”daca vrei sa vezi curu la maimuta atunci plateste” doar ca aici se plateste pe fata si negociezi termeni iar in varianta cealalta platesti-platesti si tot platesti si tot ”dator”ramai. Mai are cineva aceasta senztie sau in apa care am baut-o .....era ceva?

Pacat ca este departe de mine as incerca o astfel de aventura.Poate vom auzi si parerile participantilor.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde bogdanBT pe 26 Feb 2012, 22:33

Parerea mea este : 1. daca animalele tinute in tarc sunt considerate salbatice, atunci cred ca trebuie stabilita o cota de recolta de organele abilitate (cred ca cei de la ITRSV) si trebuie respectat sezonul de vanatoare. 2. daca aceste animale vreti sa le impuscati in afara sezonului inseamna ca le considerati proprietatea dvs., inseamna ca le sacrificati, iar sacrificarea prin impuscare nu cred ca e legala. Parerea mea este ca se cheama braconaj.
bogdanBT
Membru important
 
Mesaje: 131
Membru din: 09 Apr 2010, 23:04

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde DART pe 26 Feb 2012, 23:05

Imi convine vanatoarea la "tarc"dar de la epoca de vanatoare nu cred ca este legal sa te abati!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde jon2004 pe 26 Feb 2012, 23:18

bogdanBT scrie:Parerea mea este : 1. daca animalele tinute in tarc sunt considerate salbatice, atunci cred ca trebuie stabilita o cota de recolta de organele abilitate (cred ca cei de la ITRSV) si trebuie respectat sezonul de vanatoare. 2. daca aceste animale vreti sa le impuscati in afara sezonului inseamna ca le considerati proprietatea dvs., inseamna ca le sacrificati, iar sacrificarea prin impuscare nu cred ca e legala. Parerea mea este ca se cheama braconaj.


Parerea mea este ca functionarea acestor tarcuri (complex de vanatoare) este stabilita prin lege .

Citeste aici :

" ART. 13
(1) Proprietarul complexului de vânãtoare poate autoriza orice persoanã care îndeplineşte condiţia de a fi deţinãtoare de permis de portarmã, în care este înscrisã arma de vânãtoare ale cãrei caracteristici corespund cerinţelor de recoltare pentru specia respectivã, sã recolteze, prin împuşcare, exemplare din complexul respectiv.
(2) Organizarea şi practicarea acţiunilor de extragere sau valorificare a exemplarelor de vânat dintr-un complex de vânãtoare se fac potrivit normelor proprii specifice ale acestuia, stabilite în conformitate cu prevederile legale în vigoare."

Ordonanta 81/2004
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde violiv pe 27 Feb 2012, 09:56

DART scrie:Imi convine vanatoarea la "tarc"dar de la epoca de vanatoare nu cred ca este legal sa te abati!


Stii ca nu mai departe de Bulgaria mistretul se vaneaza tot anul :?:

In plus, in Legea Vanatorii exista un paragraf ce precizeaza concret ca astfel de ferme de vanatoare nu sunt supuse legii vanatorii.
Oferta este perfect legala si daca n-ar exista doritori nici "tarcul" n-ar exista. Cum exista peste tot in Europa nu numa la noi, se pare ca doritori sunt pe masura.

Daca mai pun alaturi cazul concret al Jud. Constanta unde sezonul se incheie aproape inainte de a incepe, autorizatii la "combatere" ca si inexistente, cote de recolta minuscule si vanat pe sponci ca sa nu-i zic inexistent, cand o da soarele de aprilie si te apuca "amocul de primavara" parca nu mai pare atat de "nevanatoresc" sa tragi o fuga un sfarsit de saptamana cu familia la iarba verde, intr-o locatie frumoasa, ingrijita, conditii mai mult decat decente, cu oameni placuti, in care copiii si nevasta se pot plimba prin padure si sa vada animalute de multe feluri in "aproape" mediul lor, pe care altfel le vad numa la TV ..... si sa papi un godacel la gratar nu-i chiar asa rau :wink:
550 ha nu-i chiar putintel...iti ia mai mult de o zi sa bati la picior teritoriul acesta.
Sincer, am o invitatie exact in acest loc si am de gand s-o onorez.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde bogdanBT pe 27 Feb 2012, 11:00

Am citit Ordonanta 81/2004, nu o citisem pana acum si mi-a dat impresia unei legi facuta de "baieti destepti" pentru "baieti destepti". Pe mine, personal, nu ma tenteaza astfel de actiuni de vanatoare. Mai bine o sedinta de poligon.
bogdanBT
Membru important
 
Mesaje: 131
Membru din: 09 Apr 2010, 23:04

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde jon2004 pe 27 Feb 2012, 12:25

bogdanBT scrie:Am citit Ordonanta 81/2004, nu o citisem pana acum si mi-a dat impresia unei legi facuta de "baieti destepti" pentru "baieti destepti". ..


Nu stiu cat de "destepti" or fi baietii astia , dar in mod sigur nu sunt originali . Nu este o inventie romaneasca . Probabil suntem printre ultimile tari din Europa , care au inceput sa infiinteze complexe de vanatoare .

Nu trebuie sa placa majoritatii . Ar trebui totusi sa fim mai deschisi la orice tine de vanatoare si sa nu fin "Gica contra" , doar pentru ca nu-mi place mie . Sa nu uitam ca exista o imensa majoritate, care se declara impotriva vanatorii , sub orice forma s-ar desfasura ea .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde chivi pe 27 Feb 2012, 13:31

Am inteles ca de vreo 20 ani ne punem curu la bataie dupa cum vor fmi-urile, nato-urile, bce-urile samd. Doar vrem la masa smecherilor nu??? Apoi vin astia de ,,i-am ales" noi :roll: :roll: care ne tot fura si noi tot le dam curu an de an, constienti ca o curva ninfomana. Nu tarcurile ma deranjeaza pe mine atat de mult cat mai ales faptul ca-ti baga mana-n buzunar pe fata. Adica scuza-ma frate, nu toti ne-am nascut rambo. Si chiar si mare tragator sa fii, nu se intampla in atatea situatii sa plasezi un foc, 2 si dulapul sa-si vada de treaba lui???
stan patitul scrie: focul tras si vanatul neatins = 100 ron
- focul tras si vanatul atins si nerecuperat - 100 E + 100ron /org/zi ( la cautare, participa minim 4/5 membri , deoarece vanatul care nu cade in foc sau la maxim 400/500 ml si care-si pierde urma de sange - frecandu se de noroiul ud - oprind sangerarea - va fi predispus la o agonie urmata de ceea ce nu ne dorim - sa fie mancat de ceilalti mistreti - intru cat nr acestora este f. insemnat


Te mai duci de placere la vanatoare ??? Mai are rost sa ne intrebam de ce an de an taxele sunt tot mai mari si japca e maxima ??? Pai pentru ca sunt doritori intotdeauna. Hai sa fim seriosi si realisti si sa nu ne mintim intre noi. Adica cei care au castigat anul trecut fondurile chiar vor vana intre prieteni ??? Licitatiile alea nu au fost facute pentru vanatori.
stan patitul scrie: in cazul nedorit in care se impusca mistret femela / scrofa , se va plati o penalizare, ce poate varia de la 50-200 e , in functie de greutatea acesteia si importanta in grup


Acum cand scroafa se pregateste de fatare si e singura, cam ce sanse sunt sa zici ca ai impuscat solitarul visurilor tale ??? Totul a devenit al dracului de mercantil si-n Romania, si nu are nimic de-a face cu placerea.Si e doar inceputul. In 10-15 ani, vom merge la vecinii din est la vanatoare. Sper sa nu devina si ei EUROPENI pana atunci.
Desteapta-te, ROMANE !!! Deci, inca dormim
Avatar utilizator
chivi
Veteran
 
Mesaje: 414
Membru din: 10 Aug 2009, 17:24

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde bogdanBT pe 27 Feb 2012, 14:14

Nu am avut pretentia sa reprezint "majoritatea". Scriu doar in numele meu. Eu asociez foarte mult vanatoarea cu salbaticia (viata salbatica, animale salbatice, etc), pe cand acest stil de vanatoare degradeaza intr-o mai mare sau mai mica masura asocierea facuta de mine. Poate ca sint fericit de soarta ca prin locurile umblate de mine ma mai pot bucura de aceasta salbaticie si mi-ar parea extrem de rau daca aceste complexuri de vanatoare ar invada si aceste zone. Iar daca se invoca plictiseala si timpii morti ai vanatorii, sint de parere ca activitati legate de vanatoare sint o gramada, destule sa-ti umple tot anul, timp sa ai.
bogdanBT
Membru important
 
Mesaje: 131
Membru din: 09 Apr 2010, 23:04

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde jon2004 pe 27 Feb 2012, 15:35

@bogdanBT

Iti inteleg optiunea , dar nu cred ca trebuie sa ai vreun motiv de ingrijorare din cauza acestor complexe de vanatoare . Sunt atat de putine , incat nici nu se merita sa-ti faci probleme din cauza lor . Nu de vanatul din complexul de vanatoare trebuie sa ne temem noi , ci mai degraba de disparitia vanatului din libertate . Nu cei care platesc si vaneaza in tarcuri distrug habitatul salbatic .
Nu mai putem vorbi de "mediu salbatic" acolo unde trebuie sa umble o grupa de 40 de vanatori , o zi intreaga ca sa vaneze 10 iepuri sau cum am vazut intr-o filmare postat pe net , o "armata " de vreo 80 de vanatori , au avut ca rezultat un mistret impuscat . Acesta nu mai este un mediu salbatic . Este un mediu invadat si distrus de om si toate astea nu s-au intamplat din cauza complexelor de vanatoare .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde bogdanBT pe 27 Feb 2012, 16:02

Intr-adevar ai mare dreptate. Dar asta e alta problema si e mult de discutat pe acest subiect. Eu mi-am expus parerea pe marginea vanatorii in tarc. Sint sigur ca daca s-ar vorbi despre disparitia sau imputinarea vanatului, despre etica vanatoreasca, despre arme sau despre multe alte subiecte legate de vanatoare, am avea opinii comune, in schimb, natura umana ne permite uneori sa privim lucrurile diferit.
bogdanBT
Membru important
 
Mesaje: 131
Membru din: 09 Apr 2010, 23:04

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde sturionu pe 27 Feb 2012, 16:57

Intotdeauna am considerat ca este bine sa poti alege (am prins prea bine vremurile cand nu aveai de ales, nici macar ce filme vedeai sau ce carti citeai): Vrei sa vanezi in tarc? Poftim, costa atat. Vrei la asociatie, poftim, baga cotizatia; Ah, vrei sa si impusti ceva mare (sau negru)? Costa (tot cam) atat!
Nu-ti place tarcul nostru? Mergi la altul! Nu-ti place asociatia noastra? Nasol...

Repet, prefer sa am de unde alege.

In plus, ce ma fac daca in tot "teritoriul" asociatiei mele nu gasesc, sa zicem, sacal? Sau cerb? Sau lopatar? As fi fericit sa gasesc undeva, sa platesc (nu sa ma milogesc cu basca-n mana, pe banii mei, cum MULTI de pe aici patesc) si sa fiu salutat la plecare, cu palaria ridicata, ca un client respectat.

Inteleg ca vechile obisnuite dispar greu; ia ganditi-va: "daca Fondul meu s-ar numi Tarc, poate ar parea mai mic si ar fi mai usor de parcurs."

Stu

PS de ceva vreme, vad honvezii la F&H; imi curgeau balle la un tarc cu muflon, lopatar si caprior... A trebuit (daca am inteles eu bine) sa angajeze vanatori, intr-atat se inmultisera caprioarele. Priveam mofluz, pifan bashinos ce sunt.
PS2 misto oferta, dar cam departicel; in acelasi timp, stau atat de prost cu timpul, incat ma tenteaza un tarc, vreodata.
Avatar utilizator
sturionu
Membru important
 
Mesaje: 146
Membru din: 25 Feb 2009, 10:54

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde sturionu pe 27 Feb 2012, 17:10

violiv scrie:Sincer, am o invitatie exact in acest loc si am de gand s-o onorez.


Rugaminte mare: nu ne lasa in ignoranta, povesteste-ne si noua.

Stu
Avatar utilizator
sturionu
Membru important
 
Mesaje: 146
Membru din: 25 Feb 2009, 10:54

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde violiv pe 27 Feb 2012, 21:16

Mai pe la primavara tarzie....o iesire la "iarba verde + animalute" cu cei mici.
Habar n-am daca o sa impusc ceva...vad eu atunci. Un sacal as incerca....ca asta-i afurisit si-n cotet de-l pui.

Locul e unu cu o istorie de cativa ani si ceva mai tumultuoasa. De vreun an-doi a capatat niste proprietari mai pusi pe treaba si l-au scos din paragina. Un amic a vanat in toamna un mistret acolo si a fost multumit. Anii multi nu prea il mai lasa sa alerge pe coclauri si ducea dorul unui mistret. Banutii n-au fost chiar multi, mergi "la sigur".... etc.
Locul nu duce lipsa de musafiri si e bine sa organizezi o iesire de 2-3 zile in grup...am auzit ca-i aproape ca la @Amis doar ca umbla si animalute multe pe acolo :wink:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde amis pe 27 Feb 2012, 22:27

Ce la fix am intrat pe acest topic.Saptamana viitoare intetionez sa ''Vizitez''acest tarc ,cu niste amici care au venit la poligon si ar dori si alte tinte decat de carton si mi-au spus ca ar dori sa-l intaneasca pe Violiv.Ar fi un prilej sa vedem ce si cum,poate vine si John,voi vorbi maine cu el ,cu Violiv si cu Stan.

Cu stima
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde VANATORU77 pe 28 Feb 2012, 00:25

@ stan patitu Oferta e de nota 10 , dar sa fie de 10+ ,scoateti focul ratat de la plata!
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde Alin3006 pe 01 Mar 2012, 16:19

VANATORU77 scrie:@ stan patitu Oferta e de nota 10 , dar sa fie de 10+ ,scoateti focul ratat de la plata!


Si elegant era sa intrebati daca exista vreo taxa de publicitate INAINTE de a posta, nu dupa. Daca va spun ca va costa 1000 euro / postare ce ziceti? Si 100 focul ratat / adica faptul ca NU ati intrebat?
Cum ar fi daca as veni eu la dumneavoastra in tarc si as impusca un cerb, intreband abia DUPA: " trebuia sa platesc ceva" ?
Ati vazut pe undeva publicitate gratis? Sa ne spuneti si noua unde...ne intereseaza.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde Sly_Fox pe 01 Mar 2012, 18:12

Decat sa vanez in tarc mai bine pun pusca in cui. O fi la moda prin Europa astfel de ,,maceluri'', dar participantii in nici un caz nu se numesc vanatori.
Mai bine un taler cu lisa si ceva cartoane cu ghintuita decat calarirea animalelor prin tarcuri.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde Alin3006 pe 01 Mar 2012, 18:28

Sly_Fox scrie:Decat sa vanez in tarc mai bine pun pusca in cui. O fi la moda prin Europa astfel de ,,maceluri'', dar participantii in nici un caz nu se numesc vanatori.
Mai bine un taler cu lisa si ceva cartoane cu ghintuita decat calarirea animalelor prin tarcuri.


Ca de obicei ai tu un mod de a pune eticheta. Ia spune, pe Ionel Pop - scriitor si editor al Revistei Carpatii - il consideri vanator? Stii ca a vanat la tarc si mai mult, a declarat ca la cerb de exemplu, e mai greu decat in mediu liber?
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde VANATORU77 pe 01 Mar 2012, 18:59

[b][/@ Alin3006 Daca am vazut ca omu si-a permis atat, nu m-am gandit o clipa ca nu a cerut voie! Oferta e ok oricum ! E postata cam de multisor trebuia intervenit mai repede!b]
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde Sly_Fox pe 01 Mar 2012, 22:25

Intamplator era o postare pe aici. S-a teleportat cumva?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde madalin122582 pe 02 Mar 2012, 07:26

Pe mai multe topicuri au disparut postari. Si eu am postat aseara de 2 ori si acum nu mai sunt
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde Alin3006 pe 02 Mar 2012, 08:05

Ciudat...eu nu am sters nimic. :shock:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde madalin122582 pe 02 Mar 2012, 09:05

A disparut inclusiv postarea lui Vio cu referire la femeile in terenul de vanatoare ..asta o fi stearsa de vre-un moderator - femeie :lol:
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde Alin3006 pe 02 Mar 2012, 10:09

madalin122582 scrie:A disparut inclusiv postarea lui Vio cu referire la femeile in terenul de vanatoare ..asta o fi stearsa de vre-un moderator - femeie :lol:


Madalin, tu faci baza de mine?!! cum naiba a disparut, ca ,m-am uitat acum pe topicul cu 1 martie si n-a disparut nimic!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde stan patitul pe 02 Mar 2012, 10:39

VANATORU77 scrie:@ stan patitu Oferta e de nota 10 , dar sa fie de 10+ ,scoateti focul ratat de la plata!


nu se poate , atunci nu ar mai exista" pic de constiinta " ! chiar si dupa spusele unor colegi de site ...tocmai de aceea trebuie "sa existe cat mai multe restrictii "
Ma bucur ca o parte din cei care au vizualizat mesajul ,au reusit sa si faca cunscute parerile iar daca conducerea site ului imi va permite - fara sa intram in vre un conflict verbal , DOAR AMIABIL - o sa incerc sa explic , efectiv ce se intampla la ACEST TARC / COMPLEX de vanatoare .
Fi ti siguri ca atunci , chiar cand asisti la impuscarea unui mistret , o parte mica din fiinta ta are un regret imediat care aprope te copleseste ! de ce moare acel vanat ....? s-a intrebat careva ? ptr ca ceilalti mistreti s-o duca mai bine !
rog pe cei care intradevar vor sa inteleaga - "cum stau lucrurile" - sa intrebe ,colegii cu scoala in cinegetica -ingineri silvici , care chiar au invatat despe "aceste metode de vanatoare "
este grozav ca majoritatea parerilor celor care au ''raspuns'' sunt negative - doar din"" lupta argumentelor pro si contra " va iesii ceva bun ... NU ESTE O AFACERE ....sub nici o forma , este doar o forma de ...supravetuire in conditii mai bune a vanatului existent in tarc !!!
voi face cunoscute conditiile tarcului prin o vizionare la fata locului a conducerii tarcului , 2-3 baieti si api v om aduce la cunostinta domniilor voatre realitatea ! sunt sigur ca cel putin 20 % dintre dvs or sa vrea sa devina membri cotizanti - cu toate ca nu exista nici macar in programul conducerii asa ceva - sunt cativa oameni care s-au bucurat asa de tare de ...conditiile de vanatoare si de vanatul existent in cat au cumparat acel tarc ...si atat ! acel tarc fiinteaza de mult timp iar acum cateva zile a fost prima publicitate ... asta inseamna ca lucrurile au fost facute ptr dragostea dansilor de vanat ... nu ptr a incasa bani , usor si multi ( dupa parerea unora ) si a sacrifica necontenit si necontrolat vanatul ...
va multumesc ptr comentarii , asata inseamna ca va pasa de vanat si ar fi fost bine , sa ne canalizam eforturile ptr a schimba ceva in ....VANATOARE ! ar fi grozav , eu de genul meu sunt un super razvratit dar ... trebuie sa mai am si eu pe cineva pe langa mine
ptr cei care chiar vor sa inteleaga cum stau lucrurile , va rog sa va uniti cate 4/5 van la o masina , va achitati doar combustibilul si merge-ti sau mergem impreuna sa vedeti cum stau lucrurile iar dupa 2/3 ore , ve ti pleca care casee dvs ! iar dupa ce ve ti fi in cunostinta de cauza , ati putea sa analizati lucrurile ...corect !
imi dorec pe acesta cale si cu acest subiect " tarcul de vanatoare ' SA-I PROVOC PE TOTI CARE VOR SA SCHIMBE CEVA IN VANATOARE '' sa se gandeasca la ceva ... in acest sens !
stan ..patitul !
stan patitul
 
Mesaje: 9
Membru din: 02 Noi 2009, 14:51

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde Sly_Fox pe 02 Mar 2012, 13:54

Alin3006 scrie:
madalin122582 scrie:A disparut inclusiv postarea lui Vio cu referire la femeile in terenul de vanatoare ..asta o fi stearsa de vre-un moderator - femeie :lol:


Madalin, tu faci baza de mine?!! cum naiba a disparut, ca ,m-am uitat acum pe topicul cu 1 martie si n-a disparut nimic!

Totusi se intampla ceva ciudat. Aseara a disparut postarea ce a venit ca raspuns la remarca lui Alin 3006.Apoi am postat intrebarea cu privire la disparitia postarii anterioare. :roll:
Am intrat din nou pe forum si culmea a aparut postarea disparuta initial, dar a disparut cea in care se cereau lamuriri.
Acum postarea a disparut a doua oara si a reaparut intrebarea cu privire la postarea evaporata. :shock:
Ati inteles, da? :lol:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Următorul

Înapoi la Arhiva forumului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

Publicitate