Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 13:26

vanatoarea poate continua si in extrasezon

Loc in care se vor arhiva topicuri interesante la vremea lor , dar cu valoare mai mult sentimentala pentru membrii forumului .

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde madalin122582 pe 02 Mar 2012, 14:04

Asta i-am zis si eu lui Alin..aseara si de dimineata erau lipsa unele postari..acum au reaparut, dar postate la ore diferite. O fi vre-o eroare ceva. Hai ca suntem pe aratura rau
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde Sly_Fox pe 02 Mar 2012, 14:15

stan patitul scrie:nu se poate , atunci nu ar mai exista" pic de constiinta " ! chiar si dupa spusele unor colegi de site ...tocmai de aceea trebuie "sa existe cat mai multe restrictii "

Sa spui clientului ,,nu se poate'' in conditiile pietei actuale este echivalent cu ati da cu tesla in...coa(te).
Cat despre afirmatia unor colegi "sa existe cat mai multe restrictii " tot ce pot sa spun este ca romanii sunt satui pana in gat de restrictii. Am mai spus-o si in alte postari, taxa pe foc gresit este o gaselnita a celor care vor sa mai traga cativa banuti din portofelele vanatorilor, ca de ce sa nu profite si ei de pe urma naivitatii unor impatimiti ai pacanitului.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde bogdanBT pe 02 Mar 2012, 18:50

la vanatorile cu strainii, unii paznici mai carau in buzunar cite o punga cu singe, dupa ce vinatorul tragea un foc pe alaturi, paznicul pleca repede in "urmarirea vanatului", lasa petele de singe necesare apoi se decreta "vanat ranit si nerecuperat". Italianu' scotea banu'.....Eu nu zic ca asa se intampla peste tot, zic doar ca s-a intamplat.
bogdanBT
Membru important
 
Mesaje: 131
Membru din: 09 Apr 2010, 23:04

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde stan patitul pe 02 Mar 2012, 23:19

Sly_Fox scrie:
stan patitul scrie:nu se poate , atunci nu ar mai exista" pic de constiinta " ! chiar si dupa spusele unor colegi de site ...tocmai de aceea trebuie "sa existe cat mai multe restrictii "

Sa spui clientului ,,nu se poate'' in conditiile pietei actuale este echivalent cu ati da cu tesla in...coa(te).
Cat despre afirmatia unor colegi "sa existe cat mai multe restrictii " tot ce pot sa spun este ca romanii sunt satui pana in gat de restrictii. Am mai spus-o si in alte postari, taxa pe foc gresit este o gaselnita a celor care vor sa mai traga cativa banuti din portofelele vanatorilor, ca de ce sa nu profite si ei de pe urma naivitatii unor impatimiti ai pacanitului.


doresc sa fac o simpla precizare , ptr a aduce o mai buna lumina asupra lucrurilor ! distanta maxxima la care s-au recoltat toti mistretii la care eu , organizator colaborator , am asitat , a fost de 25 ml iar ce-a mai mica la 12-15 ml( si carabina si lisa 12 beretta ) , va las pe dvs sa judecati mai departe cum stau lucrurile ... nu se trage la 120 ml sau 150ml sa poti gasi o scuza omeneasca , ca ai miscat o zecime pusca in stanga iar la distanta respectiva au fost 20 cm pe langa ...

iar daca sunt ''colegi vanatori '' carora nu le plac restrictiile , atunci ...ei stiu ce au de facut - dar tuturora ne place sa gasim vanat in teren ! de ce ? ptr ca trebuiesc respectate -principiile etice si de respect ptr ceea ce ne inconjoara ; mediu , vanat , vanatori ! chiar si la poligon , cand mergem , fiecare mansa si fiecare cutie de cartuse ,ne costa in plus ! de ce ? din aceleasi principii ...
majoritatea lucrurilor in viata daca le am facut si am respectat principiile , m au respectat si ele pe mine si nu am avut necazuri niciodata , cum am fost neglijent m am transformat in stan patitul - sunt sigur ca intelegeti ce vreau sa spun !
stan patitul
stan patitul
 
Mesaje: 9
Membru din: 02 Noi 2009, 14:51

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde adileafu pe 03 Mar 2012, 11:36

Vanatoarea pe care o descrii matale are farmecul puscarii unui borcan in gard (porc la max 25 m)pt ca dispare frumusetea si emotia cautarii si gasirii vanatului ,a goanei si a ceea ce inseamna vanatoare cu adevarat .Am participat la asemenea vanatoare si nu am fost deloc incantat ,totul a decurs conform planului ,nimic neprevazut = farmec 0 .
Cu cat cunosc mai bine oamenii,cu atat imi iubesc mai mult cainii!
Avatar utilizator
adileafu
Membru important
 
Mesaje: 178
Membru din: 29 Ian 2010, 12:15
Locaţie: Targoviste

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde Ghinda pe 03 Mar 2012, 20:11

Pareri si pareri! Daca as dispune de un pic de banuti mai multi, nu as vana decat in complexe de vanatoare. experienta mea cu complexele este ca am alergat in general mai mult decat in liber. Si asta doar pentru ca eram constient ca vanatul este acolo. Nici macar 0,01 lei nu as da la asociatii, la modul general, ca exista si exceptii unde cu placere as plati.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde stan patitul pe 05 Mar 2012, 17:53

Ghinda scrie:Pareri si pareri! Daca as dispune de un pic de banuti mai multi, nu as vana decat in complexe de vanatoare. experienta mea cu complexele este ca am alergat in general mai mult decat in liber. Si asta doar pentru ca eram constient ca vanatul este acolo. Nici macar 0,01 lei nu as da la asociatii, la modul general, ca exista si exceptii unde cu placere as plati.


Pana la clarificarea conditiilor de plata privind publicitatea in acest site cat si a negocierii conditiilor de aparitie ,rog conducerea site ului sau administratorul ,sa opresca aparitia acestei postari , cu scuzele de rigoare ptr toti membri cat si conducere , stan patitul !
ps. Aceasta va fi reluata- DOAR CU ACCEPTIUNEA CONDUCERII SITE ULUI - cu explicarea cat mai corecta a conditiilor de vanatoare , cazare , taxare .. ptr a evita orice disensiune in privinta acestora !
stan patitul
 
Mesaje: 9
Membru din: 02 Noi 2009, 14:51

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde vinatorul iscusit pe 05 Mar 2012, 19:56

Stan Patitul,m-am tot uitat dar n am vazut telefon sau fax -mail,de care ziceai nu poti sa l dai?
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde vinatorul iscusit pe 05 Mar 2012, 19:59

Alin3006 scrie:
VANATORU77 scrie:@ stan patitu Oferta e de nota 10 , dar sa fie de 10+ ,scoateti focul ratat de la plata!


Si elegant era sa intrebati daca exista vreo taxa de publicitate INAINTE de a posta, nu dupa. Daca va spun ca va costa 1000 euro / postare ce ziceti? Si 100 focul ratat / adica faptul ca NU ati intrebat?
Cum ar fi daca as veni eu la dumneavoastra in tarc si as impusca un cerb, intreband abia DUPA: " trebuia sa platesc ceva" ?
Ati vazut pe undeva publicitate gratis? Sa ne spuneti si noua unde...ne intereseaza.

citez:
in cazul in care am gresit locul ptr postarea al acestui material , imi cer scuze moderatorului cat si administarourlui site ului si ii rog frumos sa '' mute " articoulul , unde vor crede de cuviinta ca se incadreaza ! iar in cazul in acre trebuie sa achit vre-o suma ptr o eventuala publicitate , ma supun regulilor prezentului site !
am si poze si le pot pune la dispozitie !


stan patitul
bucuresti

stan patitul

*cred ca a fost cu buna intentie,se va rezolva prin discutii...
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde amis pe 05 Mar 2012, 20:09

Stan Patitul daca poti da un semnal-0722 248 747
Cu stima
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde Ghinda pe 07 Mar 2012, 09:10

Vanatorul iscusit stie ce inseamna sa alergi in tarc dupa un vanat care stie si frunza de acolo pe de rost. A fost una din ca mai muncita vanatoare.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: vanatoarea poate continua si in extrasezon

Mesajde Alin3006 pe 07 Mar 2012, 12:01

La cererea initiatorului topicului, acesta trece la arhiva, urmand sa fie redeschis ulterior cu mai multe detalii, imagini, etc.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Anterior

Înapoi la Arhiva forumului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Publicitate