Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 11:51

Lupul primavara - imagini

Vanatoarea la lup: visul oricarui vanator! Multi au sacrificat nopti intregi, au luat urma talharului sur pe zapada zile in sir fara succes, altii mai norocosi l-au gasit intamplator sau l-au rapus la goana. Discutii despre lup, vanatoarea la lup, daune si rolul lui in ecosistem

Moderatori: Ghinda, CCM

Lupul primavara - imagini

Mesajde zenaldiak pe 06 Mai 2012, 16:32

ZEN
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Re: Lupul primavara - imagini

Mesajde stefan 3006 pe 06 Mai 2012, 19:13

Felicitari!
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: Lupul primavara - imagini

Mesajde Jicol Dilo pe 06 Mai 2012, 22:38

Frumos!... Ai avut noroc sa-l filmezi!... Ocaziile sint rare...
"Ca ale Mele sint toate fiarele pamintului,..." Psalmul 49:11
http://www.punte-spate.ro
Avatar utilizator
Jicol Dilo
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 03 Apr 2010, 19:32
Locaţie: Bucovina

Re: Lupul primavara - imagini

Mesajde zenaldiak pe 07 Mai 2012, 17:56

De intalnit o facem mai des, doar ca nu am camera cu mine intotdeauna.
ZEN
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Re: Lupul primavara - imagini

Mesajde Alin3006 pe 09 Mai 2012, 14:22

zenaldiak scrie:De intalnit o facem mai des, doar ca nu am camera cu mine intotdeauna.


Inseamna ca esti un om fericit. Eu nu l-am zarit nici macar o data, desi am batut codrii destul de mult...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Lupul primavara - imagini

Mesajde zenaldiak pe 11 Mai 2012, 15:01

Da, pot spune ca sunt um om fericit.
Trebuie sa si existe e fond ca sa-i vezi.La noi coboara pana la marginea orasului cand nu gasesc altceva, iarna, acum pe langa stane.
ZEN
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Re: Lupul primavara - imagini

Mesajde Alin3006 pe 14 Mai 2012, 11:50

zenaldiak scrie:Da, pot spune ca sunt um om fericit.
Trebuie sa si existe e fond ca sa-i vezi.La noi coboara pana la marginea orasului cand nu gasesc altceva, iarna, acum pe langa stane.


Pai si la noi exista, le-am gasit urmele de multe ori, insa de vazut nu am avut norocul sa-i vad. Sau sa-mi intre in bataia pustii...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Lupul primavara - imagini

Mesajde zenaldiak pe 14 Mai 2012, 19:41

Am avut o ocazie in acest sezon, au iesit doi lupi in fata mea la vreo 300 m, iar dupa un timp am vazut ca unul trece creasta spre stanga mea, dar celalalt a disparut in vegetatie.Dupa un timp insa, avand vantul din fata, am simtit mirosul specific, iar dupa 20 min. a aparut la vreo 180 m in fata, usor spre dreapta, urmand un sir de tufe, apoi l-am vazut in iarba uscata de aproape 1 m cum apare pe linia standurilor in dreapta mea.Era un lup capital, oprindu-se exact pe linia standurilor, la vreo 60 m de mine, m-am uitat in reticol la el si el la mine cam 30 secunde, observandu-i desenul specific de pe cap la delimitarea nuantelor de gri inchis si albui, iar in spatele lui il vedeam pe vecinul de stand la vreo 120 m de lup cu arma ridicata deasemenea. Am stat asa cu armele ridicate, pana ce lupul a sarit in spatele standurilor unde eu nu-l mai vedeam din cauza padurii, iar colegul a putut sa traga, dar a ratat.
Dupa terminarea goanei ne-am felicitat reciproc pt taria de spirit prin care am reusit sa rezistam tentatiei amandoi, pt a nu trage in conditii periculoase.Altii o fac si cand e vorba de vulpe sau vreun soldan.A fost o senzatie tare, si aveam lup pe autorizatie, fiind si ultima oara.La proxima ocazie, singurul lup de pe cota a fost "recoltat" de un francez.
Sezonul de acum doi ani o pereche mi-a facut aceeasi festa, insa eram in dublu stand, fiind periculos sa trag in fata.Lupii s-au intors si au trecut printre standuri catre inapoia goanei ca nalucile, abia cativa vantori i-au vazut.Am cam fost "admonestat" atunci pt faptul ca nu am tras, insa eu aveam constiinta impacata.
Nu-ti mai spun insa, dupa aceste patanii, cate nopti la rand i-am vazut.Ii respect foarte mult, cel mai nobil si destept animal salbatic de la noi , in opinia mea, cu toate ca nici ursul, nici mistretul nu au ramas repetenti la scoala vietii.. 8)
Respecte....
ZEN
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Re: Lupul primavara - imagini

Mesajde Ghinda pe 15 Mai 2012, 07:47

:lol: Aceeasi faza a fost acu vreo 4-5 ani la Sovata. Doi prieteni s-au studiat prin lunete tot cca 30 secunde poate 1 minut. Lupul se asezase in cur intre ei. Au apucat sa traga in padure dupa el, dar fara rezultat.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Lupul primavara - imagini

Mesajde Alin3006 pe 15 Mai 2012, 11:22

Asta e un exemplu de cumpatare si maturitate vanatoreasca. Imi scot palaria in fata lui Zenaldiak, a tovarasului de goana si celor doi din spusele lui Ghinda! Sunt exact genul de oameni pe care ti-i doresti alaturi la o goana la vanat mare sau in general la vanatoare. Acel gen de oameni alaturi de care te simti in siguranta si care fac sa fie frumoasa o zi de vanatoare, chiar daca in final lupul scapa.
Din pacate intalnesti tot mai des genul de idioti care ar trage, fara sa vada macar ca in spatele lupului mult ravnit e un om, pe care cu astfel de vecini il mai scapa doar bunul Dumnezeu.
Asa ca, Gyula baci, esti de mai multe ori fericit:
- ca ai vazut lupul si nu odata
- ca esti demn sa porti o arma alaturi de prieteni la vanatoare
- ca ai prieteni demni sa poarte arma alaturi de tine.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Lupul primavara - imagini

Mesajde zenaldiak pe 17 Mai 2012, 21:23

Ghinda scrie::lol: Aceeasi faza a fost acu vreo 4-5 ani la Sovata. Doi prieteni s-au studiat prin lunete tot cca 30 secunde poate 1 minut. Lupul se asezase in cur intre ei. Au apucat sa traga in padure dupa el, dar fara rezultat.


Atunci m-am uitat doar eu la lup, iar colegul era in lateral, dar eu nu-i stiam pozitia exacta, era si motivul pt care nu am tras.El vedea si lupul, ma vedea si pe mine, nu a tras pt ca era convins ca o voi face eu, avand pozitie mai buna."Acel" coleg are magnet la acest vanat.Se intalneste cu ei de mai multe ori intr-un sezon.M-a mustruluit prieteneste de de nu am tras, cand i-am spus motivul mi-a strans mana.Este genul de intamplare care ar putea face obiectul unei povestiri laborioase, insa eu nu am asemenea talent.

Celalalt coleg este unul mai tanar, in istorioara de mai sus a fost prima data cand a vazut lup in goana si a tras la el, impuscat a mai vazut si el :D


Ai dreptate Aline, ma simt binecuvantat.Va doresc si voua asemenea trairi, daca e posibil cu "rezultate" in straita :lol:


Respecte.....
ZEN
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Re: Lupul primavara - imagini

Mesajde Alin3006 pe 21 Mai 2012, 17:31

Sa dea Dumnezeu!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Lupul primavara - imagini

Mesajde adisan77ro pe 07 Apr 2013, 22:51

Tare ravnesc si eu la o reintalnire cu lupul, prima fiind in copilarie acum aproape 27 ani
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca


Înapoi la Vanatoare de lup

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Publicitate