Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:50

Chestionar metode vanatore la rate

Toti cei care iubesc vanatoarea la pasaj la rata si gasca - pot posta aici . Calibre , arme , socuri , camuflaje , chematori , caini de aport , barci , locatii , samd .

Moderatori: Sly_Fox, Marius

Care e metoda dvs preferata de vanatoare la rate

La sarite
22
32%
La pasaj cu atrape si chematoare
39
57%
Alte metode
7
10%
 
Voturi totale : 68

Chestionar metode vanatore la rate

Mesajde Marius pe 06 Mai 2012, 13:17

Comentariile dumneavoastra referitoare la subiect sunt binevenite.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Chestionar metode vanatore la rate

Mesajde Ghinda pe 06 Mai 2012, 16:25

Am ales alte metode. Totul este frumos la rata. Cea mai frumoasa a fost la un pasaj sera la sarsele. Circ a fost. dar nu o sa uit vanatorile pe Olt, cand eram student, la sarite.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Chestionar metode vanatore la rate

Mesajde crishunter pe 06 Mai 2012, 16:59

La sarite
crishunter
Membru important
 
Mesaje: 162
Membru din: 09 Aug 2009, 20:41
Locaţie: Bucuresti

Re: Chestionar metode vanatore la rate

Mesajde yoghi pe 06 Mai 2012, 20:10

intri in ''balta'' cu apa pina peste glezna ,mergi usor, atent la peisajul din jurul tau. Din cand in cand sare cate o rata sau un ratoi si usor si elegant ridici pusca ; poc si rata cade ! :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Chestionar metode vanatore la rate

Mesajde Sly_Fox pe 06 Mai 2012, 21:40

Sarsea am vanat preponderent in perioada august-septembrie(atunci cand sezonul incepea din august) pe ape statatoare, laculete, baltoace, etc. Le asteptam camuflat si cand survolau zona...pac. Am zvut rezultate bune mai ales in Balta Ialomitei,pe lacurile sezoniere de pe fondul Facaeni. Acum acest fond este gestionat de alta asociatie si nu am mai intrebat noii gestionari ce si cum.
Rata mare in schimb o vanez preponderent iarna, in perioada decembrie-ianuarie, la sarite fiind metoda cu cele mai bune rezoltate obtinute. Din barca, pe Borcea, sub actiunea lina si silentioasa a vaslelor, le aflam pe sub mal, mladis ori anafoare.Pe raul Ialomita iar se poate vana rate mari destul de bine.
Am indurat gerul de multe ori in cautarea macanitoarelor, dar a meritat. Am amintiti frumoase de la vanatorile la rata.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Chestionar metode vanatore la rate

Mesajde vanatorul dibaci pe 07 Mai 2012, 10:04

La inceputuri -tare imi placea la sarite ,din pacate nu prea mai am unde sa practic acesta vanatoare
inainte cand augustul era luna pe care o asteptam cu nerabdare -acesta era stilul preferat de vanatoare
acum unde sa merg la sarite ca daca nu dau de pescari prin stuf ,dau in mod sigur de "n balastiere si excavatoare.
Asa ca -a trebuit sa trec la vanatoarea la pasaj cu chematoare electronica si atrape si o gramada de alte accesorii -si nu regret absolut de loc -febra pregatirilor seamana cu "operatiunea monstru" desfasurarea de echipament si trezitu foarte devreme fac acest stil de vanatoare placut.
Rezultatele din ciorchinar mult mai mici ca la sarite /dar acest lucru chiar nu conteaza
Aproopo anul trecut am gasit un loc de vis insula cu stuf la mijloc de rau -inconjurata de tipirig si apa mica si maloasa /paradis pentru ratari.
Am organizat minutios pregatirile -am luat barca de cu noaptea in cap -am montat pe apa asa vre-o 50 de atrape ,am intrat cu apa pana la barbie sa fac posturi de tragere in stuf ,am dat drumul la chematoare silentios si am inceput sa rabd cu stoicism atacul tantarilor ,cum sa facut lumina si a inceput jocul ratelor pe cer ,peste apa sa infatisat o masina plina de pescari si cu usile larg deschise puteam sa aud cum racnea la maxim Guta ..suparat pe nu stiu ce piranda si preocupat de ceva euro sau dolari ....gata si partida din ziua aia si gata cu toata munca mea /asa ca am strins- strangand din falci atrapele si am plecat usor acasa fara rate dar... mai bogat din punct de vedere muzical....mama lor de cocalari!!!
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Chestionar metode vanatore la rate

Mesajde Alin3006 pe 07 Mai 2012, 11:59

Am votat la sarite, insa am mai vanat rate si "la dibuit" pe canale in Insula Mare a Brailei :lol: Spun la dibuit pentru ca acolo nu poti spune ca vanezi la sarite, din cauza ca trebuie sa te apropii de ele in patru labe, altfel te vad de departe si zboara. Un mod de a vana rata etic si palpitant.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Chestionar metode vanatore la rate

Mesajde cata.pete pe 08 Mai 2012, 07:34

La pasaj,atit in apropierea baltilor cit si pe cimp,unde s-a recoltat porumbul mecanizat si au mincare din belsug :lol: ...la cimp tot cu atrape si cu plasa de camuflaj
cata.pete
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 06 Aug 2009, 21:58

Re: Chestionar metode vanatore la rate

Mesajde Marius pe 08 Mai 2012, 14:34

cata.pete scrie:La pasaj,atit in apropierea baltilor cit si pe cimp,unde s-a recoltat porumbul mecanizat si au mincare din belsug :lol: ...la cimp tot cu atrape si cu plasa de camuflaj

Ai gasit locuri in care sa vina la camp la mancare in timpul zilei sau doar seara? Eu n-am gasit inca asa ceva. In toate locurile de rate la care am fost, ele stateau ziua la apa si numai seara (in general tarziu) ieseau la camp.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Chestionar metode vanatore la rate

Mesajde radubichis pe 08 Mai 2012, 22:35

Dupa mine cea mai frumoasa vanatoare la rate este " la sarite" Se poate practica si la picior mergind tiptil prin stuful si papura si-n baltile cu apa mica ,dar ,la fel de bine din barca in lacuri ,balti, mari cu multa papura sau stuf daca ai un vaslas meserias care cunoaste bine balta ,lacul ,unde se desfasoara actiunea
Am facut niste vanatori memorabile in Delta pe fosta crescatorie de peste de la Obretinul Mare din barca cu motor lipovenesc cu propulsie pe baza de alcohol etilic :D
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Chestionar metode vanatore la rate

Mesajde yoghi pe 03 Iun 2012, 22:56

radubichis scrie:....... barca cu motor lipovenesc cu propulsie pe baza de alcohol etilic :D


Cel mai silentios motor existent. Nici macar japonezii sau americanii nu au asemenea tehnologie.!
:D :lol:
cel mai avantajos este ca are si sistem GPS cu dubla tehnologie. (te si intoarce la ponton )
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Chestionar metode vanatore la rate

Mesajde adrian_ppp pe 19 Iun 2012, 15:30

si sarite si pasaj, ambele sunt misto, insa la sarite e mai palpitant ... Colegul Alin 30.06 poate marturisi o vanatoare in IMB la sarite la rate ..... nu stiu daca vom mai intalni asa ceva

url=http://imageshack.us/photo/my-images/228/picture029ln.jpg/]Imagine[/url]</noscript>

URL=http://imageshack.us/photo/my-images/43/picture001sxi.jpg/]Imagine[/URL]</noscript>
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Chestionar metode vanatore la rate

Mesajde Marius pe 19 Iun 2012, 16:38

adrian_ppp scrie:Colegul Alin 30.06 poate marturisi o vanatoare in IMB la sarite la rate

Pai sa marturiseasca. Condei are!
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Chestionar metode vanatore la rate

Mesajde Marius pe 19 Iun 2012, 16:39

@adrian,
Mai ai cumva o poza cu ratele din ultima poza? Ma intereseaza aia din mijloc.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Chestionar metode vanatore la rate

Mesajde adrian_ppp pe 19 Iun 2012, 23:21

Marius scrie:@adrian,
Mai ai cumva o poza cu ratele din ultima poza? Ma intereseaza aia din mijloc.



Imagine

asta le a fost soarta ..., cred ca e o saresea mascul
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Chestionar metode vanatore la rate

Mesajde Alin3006 pe 22 Iun 2012, 12:19

Ce vremuri...frumoasa iesire! A fost si prima data cand am impuscat sarsele. Tin mine ca am stat jumatate de ora sa le admir dupa, frumoase pasari. Le-am prins pe o ceata ca laptele si spre rusinea noastra numarul de cartuse a fost cu mult mai mare decat al pieselor recoltate. Auzisem cat de repede zboara, insa sa auzi e una si sa vezi rachetele alea mici e alta. Ba unul dintre noi - se stie el :roll: - in nebunia momentului a confundat un cartus si a dat un breneke dupa ele ... :lol: :lol: crezand evident ca trage cu alice. Bine ca nu erau case pe directia aia, ca apaream sigur la stiri... :oops:
Nu in ultimul rand, au fost absolut delicioase pe varza calita, cele mai bune rate pe care le-am mancat.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Chestionar metode vanatore la rate

Mesajde Sharpshooter pe 05 Iul 2012, 09:24

Marius scrie:@adrian,
Mai ai cumva o poza cu ratele din ultima poza? Ma intereseaza aia din mijloc.



Pare mascul de sarsea in penaj plin de iarna. Suspectezi sa fie vreun hibrid?

Atrape si chematori si pentru mine.... restul nu prea au acelasi farmec, la vanatoarea la sarite am renuntat aproape total de vreo 3 sezoane, ultima la care am fost sa transformat intr-o executie de tir si mi-a cam dat indoieli dupa aceea.
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: Chestionar metode vanatore la rate

Mesajde Sebastian77 pe 09 Aug 2012, 13:01

Imediat incepe noul sezon la ratze si eu inca mai am in congelator din cele impuscate la finele sezonului trecut..........a fi musai sa le temin.......ca sa aibe loc astealalte proaspete....... :D
Sebastian77
Nou membru
 
Mesaje: 47
Membru din: 07 Mar 2009, 12:44

Re: Chestionar metode vanatore la rate

Mesajde Alin3006 pe 09 Aug 2012, 14:16

Sebastian, daca ai prea multe din alea congelate, sau mai ales daca nu au loc cele proaspete le poti trimite la Bucuresti si promit sa ne bucuram de ele cum se cuvine, in sanatatea ta! :lol: 8) :mrgreen:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Chestionar metode vanatore la rate

Mesajde Sebastian77 pe 10 Aug 2012, 08:24

Adevarul e ca le-as da cu mare placere..........de ce nu..........oricum am impartit in iarna care a trecut pe la neamuri, colegi de serviciu......(adevarul e ca i-mi era groaza pe cand ajung acasa sa le belesc, ca binentels ca pe mine cadea acesta treba).......asa ca ma scapam de unele asa finut si elegant si pe deasupra eram si apreciat de cei carora le-am dat......
Sebastian77
Nou membru
 
Mesaje: 47
Membru din: 07 Mar 2009, 12:44


Înapoi la Rata si Gasca

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

Publicitate