Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:58

Calibrul ideal pentru goana la vanat negru

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Re: Calibrul ideal pentru goana la vanat negru

Mesajde mopeka pe 30 Iul 2012, 21:58

Sly_Fox scrie:Sa inteleg ca 7X64 si 30.06 sunt ineficiente? Pai si atunci de ce 30.06 este unul dintre cele mai folosite calibre atat in Europa cat si in USA, ba chiar nemtii l-au facut si in varianta cu rama?


Sunt eficiente,fara discutie!
Am tras ,la goana cu 30.06,13-14 grame....,dar acolo unde au fost tufe dese,zbagarai puternic,am c-am dat-o in bara in distante mici ,25-30 m,unde un breneke din lisa ar fii facut legea.
Asa ca am dat-o pe ...9,3x62 Oryx de 21,1 grame...si dupa ...totul e tacere :wink:
Personal sunt impresionat ,de ce poate acest glont(multumesc VIO, 8) )
5,6,.22, 223,6,5 CM, 30.06, .338LM ,9,3, .357 , .38. .45, !
mopeka
Membru important
 
Mesaje: 254
Membru din: 02 Aug 2006, 16:50
Locaţie: Timisoara

Re: Calibrul ideal pentru goana la vanat negru

Mesajde Ghinda pe 01 Aug 2012, 14:19

Sly_Fox scrie:
zenaldiak scrie:Eu trag la goana cu 8x57 IS...
Calibrul mi se pare eficient in comparatie cu altele din uzul cotidian de la noi (7x64, 30-06)...

Sa inteleg ca 7X64 si 30.06 sunt ineficiente? Pai si atunci de ce 30.06 este unul dintre cele mai folosite calibre atat in Europa cat si in USA, ba chiar nemtii l-au facut si in varianta cu rama?


Pentru ca e al mai bun in toate rapoartele de pret calitate si lucru. Restul, dupa buzunar, fita in unele cazuri. Daca as avea buzunar as folosi doar nitro la vanatoare, de la tap la elefant.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Calibrul ideal pentru goana la vanat negru

Mesajde mopeka pe 01 Aug 2012, 22:33

Pentru colegul @ghinda,
In loc de NITRO,recomand triNITROtoluen :lol: :lol: Face fata la tot ce ne imaginam...chiar si mai mult decat atat :mrgreen:
Stiu ca ai umor :D
No offence!
5,6,.22, 223,6,5 CM, 30.06, .338LM ,9,3, .357 , .38. .45, !
mopeka
Membru important
 
Mesaje: 254
Membru din: 02 Aug 2006, 16:50
Locaţie: Timisoara

Re: Calibrul ideal pentru goana la vanat negru

Mesajde Ghinda pe 07 Aug 2012, 15:06

Mi-au mai zis unii ca as avea umor, desi mai sar calul cateodata. Acum insa am vorbit foarte serios!
No offence, ca sa te citez!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Calibrul ideal pentru goana la vanat negru

Mesajde newuser pe 08 Aug 2012, 16:13

Da, umor negru. :lol: :lol: :mrgreen:
wild wild...est
newuser
Veteran
 
Mesaje: 445
Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
Locaţie: Romania

Re: Calibrul ideal pentru goana la vanat negru

Mesajde mopeka pe 23 Aug 2012, 18:47

Ghinda scrie:Mi-au mai zis unii ca as avea umor, desi mai sar calul cateodata. Acum insa am vorbit foarte serios!
No offence, ca sa te citez!


OK!
Despre ce draq de NITRO vorbeai? :shock:
5,6,.22, 223,6,5 CM, 30.06, .338LM ,9,3, .357 , .38. .45, !
mopeka
Membru important
 
Mesaje: 254
Membru din: 02 Aug 2006, 16:50
Locaţie: Timisoara

Re: Calibrul ideal pentru goana la vanat negru

Mesajde tonif pe 24 Aug 2012, 08:32

De un calibru sau o serie de calibre, ca asta este de fapt conceptul .... :D

ui' aicisa : http://en.wikipedia.org/wiki/Elephant_g ... ess_rifles

Eu oricum, nu stiu daca maestrul ghinda glumeste de fapt sau nu, dar dupa ce am vazut niste filmulete cu niste arabeti tragand cu ceva elephant gun ( parca era .577 T-rex ), as fi circumspect cu nitro-urile astea :D :D :D

nu de alta, dar zburau arabetii in spate de zici ca-i palea Mircea la Rovine in campii, ori Mihai la Calugareni ...
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: Calibrul ideal pentru goana la vanat negru

Mesajde mopeka pe 25 Aug 2012, 12:27

tonif scrie:
......nu stiu daca maestrul ghinda glumeste de fapt sau nu, dar dupa ce am vazut niste filmulete cu niste arabeti tragand cu ceva elephant gun ( parca era .577 T-rex ), as fi circumspect cu nitro-urile astea :D :D :D
...


Se intelege ca nu glumeste :wink:
Dar sa nu uitam,ca suntem la topicul""Calibrul ideal pentru goana la vanat negru"" si nu la cel GRI(elefant) :P
Deci,@Ghinda....cum e cu Nitro ? :shock:
5,6,.22, 223,6,5 CM, 30.06, .338LM ,9,3, .357 , .38. .45, !
mopeka
Membru important
 
Mesaje: 254
Membru din: 02 Aug 2006, 16:50
Locaţie: Timisoara

Re: Calibrul ideal pentru goana la vanat negru

Mesajde mercenarul pe 01 Feb 2013, 21:04

Eu ma descurc foarte bine cu cal 12 cu proiectil unic MONOLIT 32, HEXOLIT sau ROSSA 32, merge bine si DUPO 28 la goana vanat negru. La panda folosesc SAUVESTRE BFS 12/76 sprijinit cu un IJ BOC sau MOSSBERG la goana. Uneori mai folosesc un BROWNING BAR STEEL AFFUT BOS de 30-06 dar cu proiectile mai grele de peste 11,7gr. Aviz amatorilor de 30-06 se comporta fb. proiectilele cu codurile HPC, PTS, SBT, BIONIC BLACK, PREMIER MATCH, GECO TARGET. Au o traiectorie buna si un transfer de energie mare in carcasa vanatului, cade mistretul ca paralizat fara a da semne de razbunare. Nu-s povesti, am colegi care folosesc si ei proiectilele mai sus mentionate cu CZ, MAUSER, SAUER, REMINCTON 700 semi sau cu bolt atat la goana cat si la panda efect 99% garantat si la peste 300m, doar sa-i nimeresti carcasa nu varful cozii. Respectele mele celor ce-s ARTISTI si nu numai.... Cu stima !. :wink:
mercenarul
 
Mesaje: 8
Membru din: 26 Dec 2011, 10:41

Re: Calibrul ideal pentru goana la vanat negru

Mesajde Sly_Fox pe 01 Feb 2013, 23:01

mercenarul scrie:Aviz amatorilor de 30-06 se comporta fb. proiectilele cu codurile HPC, PTS, SBT, BIONIC BLACK, PREMIER MATCH, GECO TARGET. Au o traiectorie buna si un transfer de energie mare in carcasa vanatului, cade mistretul ca paralizat fara a da semne de razbunare.

Nu prea foloseste multa lume varfurile enumerate de catre tine, sunt altele mult mai potente la mistret.
Premier Match si Geco Target sunt recomandate tirului sportiv, mai putin la vanatoare.
mercenarul scrie:Nu-s povesti, am colegi care folosesc si ei proiectilele mai sus mentionate cu CZ, MAUSER, SAUER, REMINCTON 700 semi sau cu bolt atat la goana cat si la panda efect 99% garantat si la peste 300m, doar sa-i nimeresti carcasa nu varful cozii.:

Avansez procentul si spun ca 99,9% din ce spun colegii tai sunt povesti,iar noi nu mai suntem copii. Sigur nu le au cu statistica,si nici cu masurarea distantelor.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Calibrul ideal pentru goana la vanat negru

Mesajde violiv pe 02 Feb 2013, 09:41

@Sly
Sa stii ca si eu ma intalnesc frecvent cu aceasta problema. O parte importanta dintre vanatori prefera la mistret varfurile moi de genul SP-urilor simple, foarte rapid expandante. Efectul lor continua sa fie bun, ca si acum 100 de ani, atunci cand "dai la coaste sau in moale". Nu pentru ca se poarta bine in tesuturi moi au fost ele inlocuite de proiectilele mai moderne ci pentru expansiunea prea rapida si lipsa de penetratie in situatia cand intalnesc oase grele sau sunt trase din calibre prea viteziste. De multe ori au existat plangeri c-a trecut glontul ca laserul prin mistret atunci cand s-a tras cu proiectil mai dur, in treimea medie si mistretul n-a picat. Pentru acestia e mai important un stop initial, chiar temporar, care-ti da posibilitatea sa tragi al doilea foc mai bine.
Pentru cei ce trag uzual in treimea anterioara a mistretului sunt preferate proiectilele mai dure, ce pot strabate ambele picioare cu tot cu oase si coloana dintre ele. Avand siguranta (pe cat se poate avea) unui foc plasat unde trebe, pentru acestia al doilea foc nu prea ai conteaza si chiar absenta unui stop initial nu foarte evident nu e o mare suparare atata vreme cat animalul cade in 25-50 m.
Pentru a impaca si capra si varza exista proiectilele asa-zise bimodale, cu o bucata ce se sparge iute si alta ce penetreaza adanc, gen UNI, EVO, Partition sau cele care expandeaza iute pana la un anumit nivel apoi raman asa si penetreaza adanc, gen PTS, Accubond, monolitele de cupru, etc.
Unii merg pe proiectile grele de tot iar altii le prefera pe cele mai usurele ale gamei dar cu o viteza un picut mai mare ... in aceleasi conditii si la fel ochit, la distantele uzuale, modeste de tragere in goana, diferenta de plasare a unui 14 g sau 11,7 din 30-06 este cam de o "palma pe lung" - cu cel greu ajungi in abdomen pe cand cu usurelul prinzi coastele. Pana la urma e o chestie ce vine cu timpul, cu experientele mai placute sau mai neplacute.
Sa nu uitam ca si considerentul financiar este foarte important si multi trag cu ce-i mai ieftin si mai accesibil.

Intre Geco Target si SP nu-i nicio diferenta de proiectil, primele sunt "rebuturile" de pe linia celor din urma, cartuse care au iesit cu mici imperfectiuni si se vand "la gramada" cu un pret infim mai mic.

Match-urile, care sunt uzual hollow-point si care nu sunt recomandate la vanatoare de producatori au un comportament ciudatel - ce-am incercat pana acum mi s-au parut umplute cu un plumb ceva mai dur, imbracat intr-o camasa subtire; camasa expandeaza chiar de la contact din cauza camerei de aer anterioara caracteristica acestor proiectile, se desface efectiv pana la baza proiectilului crescand mult diametrul pe cand plumbul din interior ramane ca un cilindru ce expandeaza foarte putin chiar la contact mai dur, paraseste camasa imediat si penetreaza adanc ... exista si cesiune mare de energie la contact si penetratie adanca. Exista si match-uri cu aspect de FMJ dar care prezinta anterior aceeasi camera de aer spre deosebire de FMJ-urile tip ce-s pline pana-n varf. La acestea se produce iute efectul de rostogolire la contact cu tinta si pot da gauri urate de tot.
Realitatea este ca nici calibrul nici glontul cu care sa pice instant orice mistret nu s-a inventat.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Calibrul ideal pentru goana la vanat negru

Mesajde Sly_Fox pe 02 Feb 2013, 17:06

Vorbe de tinut minte si de tras invataminte. Foarte bine punctat.

Pe mine soft point-urile ma fac sa am o oarecare retinere, asta dupa ce am vazut halul in care se destrama si puterea de penetrare nesatisfacatoare. Totusi nu toate se comporta identic din ce am observat. Ca exemplu dau trei varfuri soft utilizate, care au efect terminal total diferit.
Primul este Power Point-ul de la Winchester, un varf care expandeaza rapid si total. Cele incercate m-au uimit cat de rau aratau dupa impact, practic se intorcea mantaua pe dos, iar plumbul s-a transformat in bucati mici-mici sfaramicioase.
Al doilea este SPCE-ul de la Sellier. Cu toate ca producatorul da expansiunea ca fiind una controlata, in realitate ''gatul'' specific acestui proiectil nu prea controleaza nimic. Plumbul iese fara probleme din manta rupandu-se in bucati, ce este drept mult mai mari. Cam la fel se comporta si SP-ul de la aceasi firma.
Al treilea, cu toate ca face parte din aceeasi categorie cu primele doua, nu se comporta la fel. Este vorba de Geco Soft Point, un glont mult mai inchegat, cu o putere de penetrare superioara celor amintite, capabil sa treaca si prin oase mai zdravene. Ultima data l-am vazut la treaba prin august, la o panda in lanul cu porumb, in compania unui coleg forumist.
Acum fiecare trage cu ce vrea si cu ce poate, eu insa prefer un varf modern, cu miezul sudat de manta, care sa faca si ceva killing, nu doar stopping.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Calibrul ideal pentru goana la vanat negru

Mesajde violiv pe 03 Feb 2013, 10:36

Power-Point a existat intr-o varianta de 14 g in 300 wm - desi era in raft, in catalogul firmei nu apare !!!
Asta se purta foarte bine. Foarte precis, niciodata nu l-am gasit expandat pana la fundul proiectilului si cu un stop bun de tot. A disparut si nici n-a mai aparut.

SPCE are muchiuta cu rol de "taietor", nu impiedica expansiunea camasii. PTS are sant de grimpaj catre treimea inferioara, unde camasa este si mai groasa da' tot mai pleaca plumbul.

Geco SP cam asa se poarta cum ai zis, ceva mai legat. In 9,3 are camasa semnificativ mai groasa decat in calibrele mai mici si coroborat cu viteza ceva mai modesta, se poarta in mistret aproape ideal, chiar surprinzator de bine pentru "modestia" proiectilului si a pretului.

Eu am ramas de principiu la 3 feluri de proiectile - in 30-06 a fost Hammerhead de 14,3 sau Hornady RN tot de 14,3. In 300 wm am tras Partition de 13 g. In 9,3x62 am tras din ARGO cu Partition iar pt Savage am pregatit TSX da' nu cred sa am parte sa-l incerc pana sezonul viitor.
N-as putea sa-ti spun exact de ce am preferat unul din cele mai usoare proiectile in 9,3 - de TSX am fost foarte multumit in 30-06 si 300 wm iar un mic plus de viteza cred ca-mi prieste la partea de corectii.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Calibrul ideal pentru goana la vanat negru

Mesajde Zeres Ciprian pe 13 Iul 2013, 15:35

Eu zic ca trebuie sa adaptezi proiectilul la calibru. Unui calibru vitezist i se potriveste un SP, iar unuia mai domol unul monolit. Parerea mea.
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 410
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Calibrul ideal pentru goana la vanat negru

Mesajde Sly_Fox pe 13 Iul 2013, 17:42

Zeres Ciprian scrie:Eu zic ca trebuie sa adaptezi proiectilul la calibru. Unui calibru vitezist i se potriveste un SP, iar unuia mai domol unul monolit. Parerea mea.

Ar fi cam invers, adica aproape, pentru ca ai pomenit de monolite si nu de gloante ''bonded''.
Daca citesti postarile anterioare ai sa vezi ca s-a explicat cum ca SP-urile au fost bune si sunt in continuare, dar daca sunt trase din calibre clasice, nu prea viteziste, deoarece la viteza mare acestea expanteaza prea rapid si nu au o penetratie suficienta. Asadar nici gand SP-uri pentru viteziste, ci mai degraba gloante moderne cu miezul sudat de manta. SP-urile mai pentru alea puturoase. :D
Gloantele monolit nu ar trebui asociate strict unei anumite clase de calibre, ci mai mult anumitor specii de vanat. Astfel ele ar fi destinate vanatului cu adevarat tare, cu oase mari si rezistente.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Calibrul ideal pentru goana la vanat negru

Mesajde Zeres Ciprian pe 14 Iul 2013, 09:12

Poate ca teoretic asa e, insa eu am observat in practica exact ce am scris. Si penetratia este buna tocmai din cauza vitezei. Cele cu camasa sudata nu prea au timp sa descarce energie suficienta, avand in vedere ca la goana tragi in distante scurte si viteza e inca mare si de aceea folosesc SP-uri care penetreaza suficient si descarca toata energia in vanat.
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 410
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Calibrul ideal pentru goana la vanat negru

Mesajde violiv pe 14 Iul 2013, 10:25

Foarte important pentru comportamentul proiectilului este ce intalneste in cale. In mare parte din situatii, din motive foarte obiective ce tin de viteza tintei, timpul foarte scurt la dispozitie pentru ochit, etc, glontul ajunge un pic sau mai mult in spatele piciorului din fata intalnind piele mai moale si, eventual, coaste. Aici e foarte bine sa expandeze cat mai iute si oricum va penetra. Sa mai punem la socoteala faptul ca majoritatea porcilor sunt "normali" si monstri bine de peste 150 kg sunt raruti. De asta s-a incetatenit parerea ca S&B SP, Winchester Power_point si, mai nou, Geco SP sunt foarte bune pentru ca "sparg si pica". Daca glontul ajunge ceva mai in fata si intaneste humerus, omoplat apoi coaste iar porcul e unul ce bate 200 kg, SP-ul vitezist nu mai face fata si-l gasesti bucati, posibil chiar inainte de a atinge coaste. Pe bune, tot strangem astfel de proiectile gasite imediat dupa intrare cand vreun coltos rau parcurge linia.

@Ciprian, cu ceva vreme in urma am facut niste teste de penetratie unde am urmarit exact asta - penetratie functie de masa si viteza. Am tras atunci o caciula de cartuse de multe feluri, pe cat posibil aceleasi feluri de proiectile, din 30-06 si 300 wm, ultimul avand in medie 100 m/s mai mult. Ei bine, contrar crezului meu de atunci, care semana mult cu ce zici tu acum, nu TSX-ul de 9,7 g tras din 300 wm cu 1000 m/s a penetrat cel mai mult. Proiectilul care a fost cel mai greu de oprit a fost greul Hammerhead tras din 30-06 cu doar 700 si ceva de m/s.
Prin partile noastre, de ceva ani incoace se trage aproape numai cu Orix sau UNI, care au dovedit ca sunt in stare sa combine foarte eficient socul initial cu penetratia mai indiferent de locul unde ar fi lovit animalul iar din 30-35 participanti la o vanatoare, cu minim 25 carabine, poate ca 3-4 mai folosesc calibre magnum in goana din care 2 au 375 :P
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Calibrul ideal pentru goana la vanat negru

Mesajde Zeres Ciprian pe 14 Iul 2013, 20:46

Stiu ca calibrul magnum nu e o alegere potrivita pt goana, insa asta e in dotare pana va primi o teava mai de goana. Legat de restul discutiei, spun ca o sa incerc sezonul ce urmeaza, din nou, gloante mai "dure" si poate o sa imi schimb parerea. Teoretic e asa cum spui, @violiv.
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 410
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Calibrul ideal pentru goana la vanat negru

Mesajde bliviu pe 14 Iul 2013, 22:07

Aici in ITALIA este la moda nosler accubond,hornady sst si v-max este cineva care le-a incercat la noi :?: si o alta intrebare sint reperibile la noi :?:
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: Calibrul ideal pentru goana la vanat negru

Mesajde Sly_Fox pe 14 Iul 2013, 23:12

AccuBond-ul de la Nosler nu mai are nevoie de nicio reclama, este un glont modern cu miezul lipit de manta, destinat vanatului greu. Putere mare de penetrare, deformare controlata si retinerea unui procent important din masa initiala. Costurile de fabricatie cam mari, munitia incarcata cu acest varf deasemenea scumpisoara, indiferent de fabricant.
Problema este ca pe la noi nu il gasim incarcat decat de firma Winchester. Acestia l-au manjit cu chestia aia neagra de ii spun Lubalox si il vand cu un pret...cam prohibitiv. In magazine se duce pe la 15 lei bucata.
L-am mai regasit si in oferta unui mare magazin, incarcat de data aceasta de Norma, insa eu unul nu am reusit sa dau de el. De fapt nu il avea nimeni pe raft.
Hornady SST l-am tras in calibrul 30.06, varianta 11,6 grame, incarcat de catre Fiocchi America. Initial eram cam suspicios in privinta acestei munitii, pentru ca am avut surprize neplacute cu munitia destinata liselor. Nu a fost cazul.
Producatorul spune ca este un varf de long range. Victime au cazut cativa hoinari, dintre care unul imens si o femela de caprior, selectie (vanata de catre tata,i-am dat lui sa traga :mrgreen: ).
Ranile in toate cazurile au fost urate, da urate de tot. Varful din plastic initiaza expandarea foarte rapid, insa aceasta se face controlat, astfel ca glontul isi continua drumul dand orificiu de iesire. Nu este el AccuBond, dar nici soft point ordinar nu este. De gasit se mai gaseste prin unele magazine, dar numai incarcat de catre Fiocchi. Nu stiu cat de atractiv este pentru vanatori, insa nu prea am vazut sa se inghesuie lumea la aceasta munitie. Sunt altele mai cu staif.
In cazul mistretilor pana in 120 de kg eu unul i-as acorda credit acestui glont.
V-Max-ul amintit, produs tot de catre firma Hornady, a fost gandit ca o mica bomba destinata speciilor considerate daunatoare in SUA. Pe net se pot vedea filmulete in care acest varf se comporta ca o grenada. Atat miezul din plumb cat si mantaua se fac tandari la cel mai mic impact.
Pe la noi nu l-am vazut, nici nu am auzit vreun amic care sa fi tras cu asa ceva.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Calibrul ideal pentru goana la vanat negru

Mesajde violiv pe 14 Iul 2013, 23:39

De acord cu cele mai multe de sus.
In plus: si Accubond poate sparge rau tinte mai fragile. La o constructie asemanatoare dar ceva mai legat in carne am preferat Scirocco de la Swift pe cand il incarca Sako. Am si acum Accubond dar mai mult de nevoie ca la 30-378 n-am gasit altceva. In 300 wm, incarcat de Norma, s-a dovedit de precizie extrema. Winchester nu s-a impacat cu toate armele.

SST - nu-i cu miez legat ci cu o camasa profilata mai nu stiu cum. Balistica buna si efect terminal considerat prin multe locuri ca "cel mai exploziv", adica avand soc foarte mare la contact. L-am incercat si eu produs de Fiochi, in 30-06. Cel usor -9,7 g- s-a dovedit precis si distrugator la combatere.

V-Max a existat si pe la noi. L-am avut in 243 si 223 incarcat de Norma. Practic, este varianta de vanatoare a varfului de competitie A-Max, avand doar camasa un picut mai groasa si plumbul un pic mai moale. A-Max am tras in 6,5x55. Ca efect in tinte moi este si el exploziv - vulpea cam ramane jumate, tapul nu mai are nimic intreg la interior insa este un varf foarte-foarte bun de distanta, efectul lui nefiind asa de dependent de viteza ... chiar la peste 350 m tot asa rau face insa merge pana acolo aproape "ata".
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Calibrul ideal pentru goana la vanat negru

Mesajde bowmadness pe 22 Noi 2013, 20:47

Zeres Ciprian scrie:Poate ca teoretic asa e, insa eu am observat in practica exact ce am scris. Si penetratia este buna tocmai din cauza vitezei. Cele cu camasa sudata nu prea au timp sa descarce energie suficienta, avand in vedere ca la goana tragi in distante scurte si viteza e inca mare si de aceea folosesc SP-uri care penetreaza suficient si descarca toata energia in vanat.

Practic ai dreptate:
sub 20m, mistret 140kile intre ochi, Geco SP 3006, gaura de intrare nu se vedea, iesirea sub ureche, max 3cm in diametru, asta e partea cu dreptatea, dar, problema e ca daca exista gaura de iesire nu TOATA energia se descarca in vanat, in rest SP (cel putin GECO mentionat) s-a comportat exemplar la un pret minim. Faptul ca a existat gaura de iesire mi-a pus probleme, pe bune, eram in tufa semidensa si cainii latrau, m-am asigurat de pozitia lor cand am tras, DAR nu se stie, voi cauta un proiectil mai greu si cu viteza mai mica pentru asta! Actualmente nu am gasit altceva decat rws uni 13grame pe aici. Daca nu exista, ma intorc la lisa pentru goana!
Pe de alta parte Sly are dreptate teoretic, dar cum practica ne omoara si balistica nu este o stiinta exacta, foloseste ceea ce cunosti si iti confera incredere.
Mult mai important decat felul glontului, calibrul, arma, etc este cat de bine sta patul in umar! Nu exista mai mult decat mort si sunt sigur ca nu ii pasa mistretului daca era SP sau bonded sau evo, in mate pleaca oricum si se chinuie!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Calibrul ideal pentru goana la vanat negru

Mesajde violiv pe 23 Noi 2013, 11:16

Cand vorbim de plasari de exceptie ale proiectilului chiar nu mai conteaza cu ce tragi, poa sa fie orice glont din orice calibru.
Problema este atunci cand nu prinzi capul, gatul. Si aici nimic nu e perfect - cu absolut orice calibru sau proiectil de pe lumea asta s-a intamplat sa nu pice in foc sau sa nu pice deloc.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Calibrul ideal pentru goana la vanat negru

Mesajde Sly_Fox pe 23 Noi 2013, 18:01

violiv scrie: Si aici nimic nu e perfect - cu absolut orice calibru sau proiectil de pe lumea asta s-a intamplat sa nu pice in foc sau sa nu pice deloc.

Corect, asa este. Nu cred ca este vanator cu ceva experienta care sa nu fi patit, sau cel putin sa nu fi sesizat acest lucru.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Calibrul ideal pentru goana la vanat negru

Mesajde bowmadness pe 23 Noi 2013, 20:32

Sly_Fox scrie:
violiv scrie:
si pentru toti care inteleg!!
EXACT, numai cine nu munceste nu greseste! Cel mai rau mi-a parut de o scroafa, care era practic in zbor de pe o stanca, impuscata de mine cu breneke de 20 in mate de la 15m, pentru ca glontul drilingului intinsese un soldan deja (deci altul nu era in puscoci), creierul meu nu a facut corectia intre glont si unic, scroafa pe care am cautat-o pana a doua zi cand am gasit-o racindu-si matele intr-o balta, ASTEPTAND lovitura de gratie!!!!! NU VREAU SA-MI INCHIPUI CHINUL! De atunci m-am jurat: cap, gat sau ratez, in cazul calibrul nu prea mai conteaza, dar oricum min 308W de 11grame si MUULT antrenament si sange rece Personal cred ca aceste semirateuri le vom plati pe lumea cealalta, oricare ar fi ea, sper totusi sa nu ma reincarnez in mistret si un tampit ca mine sa-mi traga un glont in mate!
Botom line: nu trageti pana nu sunteti 1000% siguri ca proiectilul se duce unde vreti, stiu e o vorba foarte uzitata, dar nu e in vant!
Am R8-ul de 2 sapt, 200 de cartuse prin el pe usor, azi am montat punctul rosu si am ars alte 50 de cartuse la reglaj. La terminare pot sa spun cu mana pe inima ca bag 3/5 din mana, nesprijinit, la 45 de metri in fi10cm, DAR NU E DE AJUNS PENTRU STAND, 2/5 sunt flyere, inca bag goana cu ea si o spal in vale de noroi dupa ce termin. 12 km prin rape mari, pe gps azi, pana la 5/5 mai e, dar 100% nu trag in tinta vie in goana pana asta nu se intampla!
Ar ajuta un poligon de tinte in miscare in zona......
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Calibrul ideal pentru goana la vanat negru

Mesajde von BRAUN pe 23 Noi 2013, 21:04

Pertinente parerile din topic - ce glont sa folosesti la vanat negru, insa la goana lisa ramane sfanta. Viteza mare a proiectilului, gonasi in fata ori vreo gospodarie la cateva sute de metri, te fac sa gandesti de cinci ori inainte sa apesi tragaciul, ca nu nu stii cine cade in foc ori daca nu-i spargi cuiva lustra din casa de la 600 de metri!
Asa ca mai buna-i gogoloaia de metal - breneke, hexolite, monolit, dupa vrerea fiecaruia, tras pana in 30 de metri si numai cand esti sigur ca dobori dihania.
Parerea mea !

von BRAUN
Decat sarac si in puscarie, mai bine liber si bogat !
Avatar utilizator
von BRAUN
Membru important
 
Mesaje: 142
Membru din: 16 Iun 2013, 17:10

Re: Calibrul ideal pentru goana la vanat negru

Mesajde bowmadness pe 23 Noi 2013, 21:23

von BRAUN scrie:Pertinente parerile din topic - ce glont sa folosesti la vanat negru, insa la goana lisa ramane sfanta. Viteza mare a proiectilului, gonasi in fata ori vreo gospodarie la cateva sute de metri, te fac sa gandesti de cinci ori inainte sa apesi tragaciul, ca nu nu stii cine cade in foc ori daca nu-i spargi cuiva lustra din casa de la 600 de metri!
Asa ca mai buna-i gogoloaia de metal - breneke, hexolite, monolit, dupa vrerea fiecaruia, tras pana in 30 de metri si numai cand esti sigur ca dobori dihania.
Parerea mea !

von BRAUN

Se pare ca da, cu un singur amendament, daca-mi permiti domnule avocat :): nu LA GOANA (stand) ci IN GOANA (in tufa)
respecte
PS: merg inelele?
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Calibrul ideal pentru goana la vanat negru

Mesajde von BRAUN pe 24 Noi 2013, 06:15

Super inelele, parca sunt de acolo ! La o prima masurare, a reiesit +0,15 mm pe inelul din fata, comparat cu luneta deja prinsa pe arma, insa proiectul mai asteapta pana gasesc timp pentru mine sau un meserias care sa taie vechiul sistem de prindere (ma gandesc sa incerc cu o corda de violoncel).
Cand este gata, trimit foto !
Oricum, la primul drum prin BV sper sa ne gasim timp pentru un spritz.
Decat sarac si in puscarie, mai bine liber si bogat !
Avatar utilizator
von BRAUN
Membru important
 
Mesaje: 142
Membru din: 16 Iun 2013, 17:10

Re: Calibrul ideal pentru goana la vanat negru

Mesajde bowmadness pe 24 Noi 2013, 19:18

von BRAUN scrie:Super inelele, parca sunt de acolo ! La o prima masurare, a reiesit +0,15 mm pe inelul din fata, comparat cu luneta deja prinsa pe arma, insa proiectul mai asteapta pana gasesc timp pentru mine sau un meserias care sa taie vechiul sistem de prindere (ma gandesc sa incerc cu o corda de violoncel).
Cand este gata, trimit foto !
Oricum, la primul drum prin BV sper sa ne gasim timp pentru un spritz.

Sa fi sanatos si sa functioneze jucaria!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Calibrul ideal pentru goana la vanat negru

Mesajde violiv pe 02 Mar 2014, 11:05

Cel pe care-l poti controla cel mai bine si cu care poti dubla cel mai iute .... cam asa:


Raniero Testa a comis-o iar:

http://www.armietiro.it/raniero-ce-lha-fatta-armi-5638

adica, a stabilit un nou record: 5 tinte "sparte" dintr-o arma semi cu glont, in mai putin de UNA SECUNDA.
Arma folosita a fost Browning Bar, sintetic, 308 W, luneta Leica Magnus 1-6,3x24, montura rapida Contessa, munitie ceva "match".
Doua serii de cate 5 cartuse: o serie la 10 m, la talere - 0.92 sec. si inca una la 50 m in 0,93 sec.

http://www.youtube.com/watch?v=RG55RG2AF4U

e doar un filmulet de reclama, filmul cu ambele probe va aparea un pic mai tarziu.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

Publicitate