Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 14:18

Lunete Delta

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: Lunete Delta

Mesajde madalin122582 pe 10 Aug 2012, 22:43

Banuiesc ca e devreme, dar asteptam cu interes un review al noului produs 1,5-9x45
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Lunete Delta

Mesajde Tranan pe 11 Aug 2012, 11:13

Nu e devreme. :D
Mi-au sosit deja si le-am pus la proba saptamana trecuta.
In ce priveste optica sunt la acelasi nivel cu celelalte produse Delta, cu alte cuvinte o optica foarte buna. Iluminarea poate fi comandata in doua variante: intensitate puternica si intensitate redusa. Eu le-am comandat pe toate cu intensitate puternica intrucat singura luneta a lor la care se merita comandata cea redusa e 4.5-30x50 intrucat punctul central e atat de mic incat, daca intensitatea e prea mare, polueaza tot reticulul cu fascicule de lumina.
Intensitatea mai puternica insa e perfecta pt. a o folosi atat la panda cat si pe timp de zi, punctul fiind suficient de clar chiar si daca e soare afara. Perfect!

Diferenta dintre 1.5-9x45 si celelalte este ca la asta au mutat butonul de iluminare la turete si intre fiecare pas de iluminare se stinge lumina la reticul. E mai usor asadar sa stingi lumina, fara sa trebuiasaca sa invarti butonul pana la capat ca sa i poti stinge. E ca la Meopta Meostar.

Lunetele pe care le-am avut la indemna cand am testat-o au fost:

-Nikon Monarch E 1.5-6x42 IR
-Meopta Meostar R1 RD 1.5-6x42 IR
-Kahles CSX 1.5-6x42 IR
-Karl Kaps TLB 1.5-6x42 IR
-Hawke Endurance 30 1.5-6x42

Am mai avut si altele dar m-au interesat numai cele care aveau o magnificatie similara si care erau iluminate.

Hawke, in pofida faptului ca se plaseaza foarte bine la banul platit, ba chiar excelent, a fost cea care a parasit grupul prima, in special datorita opticii.
Kahles a fost cea mai tare, urmata de Karl Kaps. Ambele aveau atat o optica mai buna cat si un reticul putin mai vizibil.

Comparand Delta insa cu Nikon si Meopta, dupa parerea mea nu a existat nici un dubiu ca Delta e alegerea cea mai buna. In ce priveste claritatea, e la fel de clara ca Nikon. Meopta e putin mai slabuta in special datorita faptului care o imagine de tub la mgnificatia mai redusa.
Delta este insa cea mai luminoasa dintre ele iar avantajul de a putea merge pana la 9x e de nepretuit pt. cei care isi doresc o luneta universala. Claritatea e la fel de buna la 1.5x cat si la 9x. Obiectivul de 45mm o face sa fie suficient de usor de montat pe arma.

Nikonul are stalpii reticulului mai grodi decat Delta si Meopta. Asta poate fi un eventual avantaj la goana dar la distanta mai mare e un dezavantaj intrucat acopera prea mult din imagine.
Reticulul de la Delta e practic identic cu #60 de la Zeiss si 4-dot de la Kahles, cu alte cuvinte, un reticul perfect atat pt. goana cat si pt trageri la distanta.

Luneta nu am testat-o inca la tragere dar ma indoiesc ca va face figuri intrucat nici una dintre celelelalte nu a facut figuri pana acuma.

Ca si concluzie, Delta Titanium 1.5-9x45 IR e cea mai tare luneta luneta universala la ora actuala pt. cei care nu sunt pregatiti sa investeasca intr-o Leica Magnus 1.5-10x42. Chiar si comparata cu Kahles, Karl Kaps, Zeiss sau Swarovski, e o alternativa interesanta pt. cel care prioriteaza magnificatia fata de optica. Optica la cele germane si austriece e in continuare de neegalat dar neavand aceeasi marja de magnificatie nu sunt o alternativa la fel de interesanta.

Swarovski Z6i 1.7-10x42 e si ea o eventuala alternativa dar campul vizual e mai slabut ceea ce o face mai nepotrivita la goana.

Odata cu aparitia Deltei asadar, dupa parerea mea, exita doua alternative la ora actuala:

1. Leica Magnus 1.5-10x42 - pt cel care vrea ce e mai bun si are banul necesar.
2. Delta Titanium 1.5-9x45 -pt toti cei care nu au posibilitatea sa ia o Leica.

Ca si noutate se poate spune ca Delta a scos inca un reticul, MCZ-II, la varianta lor de 4.5-30x50 ceea ce face ca si versiunea asta sa fie foarte interesanta. In trecut era cam aiurea intrucat MCZ avea gradatii numai pe verticala si nu e era un reticul la fel de eficient. MCZ-II are insa si pe orizontala si asta il face si mai potrivit.

O pasarica mi-a soptit deasemenea ca Delta are inca cateva luneta foarte interesante pe care vor sa le scoata si in special una dintre ele imi face inima sa bata putin mai tare. :wink:
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Lunete Delta

Mesajde madalin122582 pe 11 Aug 2012, 11:40

Unde sunt facute aceste lunete? Ce garantie au? Si te-as ruga sa oferi si un pret la rubrica dedicata pentru 1,5-9x45
Multumim pentru informatii
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Lunete Delta

Mesajde Tranan pe 11 Aug 2012, 12:49

Sunt japoneze si au garantie de 10 ani. Au avut garantie de 5 ani in trecut dar in Suedia au facut exceptie si ofera 10 ani. Cred insa ca vor oferi garantie de 10 in toata Europa in viitor intrucat nu au de ce sa nu o faca.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Lunete Delta

Mesajde radubichis pe 11 Aug 2012, 14:36

Garantia este de 10 ani pt toate variantele de Delta Titanium
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Lunete Delta

Mesajde Tranan pe 11 Aug 2012, 23:03

radubichis scrie:Garantia este de 10 ani pt toate variantele de Delta Titanium


Fain!!
Eu le-am spus de la inceput ca in Suedia nu le iau daca nu imi dau garantii de 10 ani. Astfel de lunete pot sa aiba si garantii de 25 de ani, dupa parerea mea, asa ca e corect sa dea asemenea garantii peste tot.
Eu cred ca daca Delta va continua in stilul asta vor matura piata europeana cu restul de lunete americane.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Lunete Delta

Mesajde radubichis pe 31 Aug 2012, 19:33

Am primit astazi lunetele 4,5-30x50 cu reticul MCZ II Impresionanta luneta
Ai avut derptate Tranan, merita toti banii Abea astept sas testez una
Am primit si un Delta Optical MiniDot de la ei Seamana izbitor cu Buriss dar fata de acesta din urma ,punctul care se vede pe ecran este mult mai mic si intensitatea lui este perfect adaptata ochiului fara a deranja prin iluminare prea puternica
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Lunete Delta

Mesajde Don pe 05 Oct 2012, 15:37

Am primit si eu de la Radu o Delta Titanium 1,5-9x45 ill. - asa,la prima impresie,depaseste multisor
asteptarile!Cunosteam 2,5-10x50,o luneta deloc rea,dar Delta Optical se misca pe FF,ceea ce scot
devine din ce in ce mai bun!O s-o testez mai adanc,dar la prima vedere mi se pare ca se contureaza
probleme pentru Elite 6500,SixX,Meostar si Monarch E - iar calitatea opticii pare,inca de la primul ochi,
multisor peste a Duralyt-ului,care cred ca nici nu prea mai merita bagat in discutia asta!
Foarte,foarte interesant,e posibil sa asistam la cresterea unei firme chiar sub ochii nostri,parca de
prea mult timp erau pe piata aceiasi si aceiasi jucatori,ceea ce se intampla este imbucurator pentru
ca e un pic contrar tendintelor de concentrare accentuata aduse de globalizare!
Sper ca Radu sa aiba cu ele acelasi succes pe care il are cu Savage,arme despre al caror potential de a
fi jucator foarte important pe piata Ro vorbeam cu mult inainte ca ele sa se importe!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Lunete Delta

Mesajde Tranan pe 05 Oct 2012, 19:35

Donule ma bucur sa citesc ce ai scris.
Dupa parerea mea, Delta va deveni cu siguranta una dintre marile forte de optica de vanatoare din Europa.
In discutiile avute cu ei am fost impresionat de seriozitatea cu care abordeaza problemele si competenta pe care o au iar modelele oferite de ei se potrivesc de minune nevoilor vanatorilor europeni.
Toti care le cumpara de la mine aici au posibilitatea sa le compare la mine la magazin atat cu Meopta cat si cu Nikon Monarch E, Trijicon, Vixen, Weaver Classic Extreme, Leupold VX-R si VX-6 si Bushnell 6500 si in 8 cazuri din 10 pleaca cu Delta de aici.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Lunete Delta

Mesajde Don pe 06 Oct 2012, 20:06

Tranan scrie:Donule ma bucur sa citesc ce ai scris.
Dupa parerea mea, Delta va deveni cu siguranta una dintre marile forte de optica de vanatoare din Europa.
In discutiile avute cu ei am fost impresionat de seriozitatea cu care abordeaza problemele si competenta pe care o au iar modelele oferite de ei se potrivesc de minune nevoilor vanatorilor europeni.
Toti care le cumpara de la mine aici au posibilitatea sa le compare la mine la magazin atat cu Meopta cat si cu Nikon Monarch E, Trijicon, Vixen, Weaver Classic Extreme, Leupold VX-R si VX-6 si Bushnell 6500 si in 8 cazuri din 10 pleaca cu Delta de aici.

Si mie mi se pare ca,in ritmul in care se misca,ar putea avea perspective frumoase!
Eu am pus-o alaturi de Burris Eurodiamond si Elite 4200 in cursul zilei si acum 5 minute pentru testele de seara(la noi e intuneric bine acum)si am constatat ca e o luneta care merita cumparata,principalele atu-uri fiind plaja de magnificatie si campul foarte generos la 1.5x.Pentru ca atat imi permit,m-am miscat mult printre Elite(3200,4200,6500),Burris Euro si BlackDiamond,Meopta si Monarch E,nu prea ma tine buzunarul de austriece,asa ca pe acestea medii le-am tot asezat una langa alta,dar,desi m-am tot uitat prin ele de mi s-au impaienjenit ochii,am ajuns un pic la alte concluzii decat ceilalti membri ai forumului,adica cele mai reusite mi s-au parut Burris(Euro,Black,SixX),cresterea de pret din ultimii ani reflectand,desi nu direct proportional,cresterea calitatii produselor si(a doua concluzie contrara celorlalti),
nu-mi explic cum de mai reuseste Zeiss sa vanda Duralyt-ul,vizibil mai slabut,in ansamblu,decat cele
enumerate.
Desi are si cateva dezavantaje,pe care le-as putea enumera dar prefer sa pomenesc unul singur,eye relief-ul scurt si variabil,cu o plaja de comfort relativ redusa,la gama asta de pret Delta Titanium 1.5-9x45 mi se pare cea mai potrivita si recomandabila luneta pentru conditiile de vanatoare de la noi.
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Lunete Delta

Mesajde narcis007 pe 22 Aug 2015, 14:10

SALUTARE TUTUROR

In urma studierii diferitelor opinii referitoare la lunete am hotarat sa-mi cumpar o luneta Delta Titanium 1.5-9x45 pe care am montat-o pe un tikka t3 Hunter.
Multumesc pe aceasta cale dlui Traian pentru modul echidistant in care a tratat problema drept pentru care am hotarat sa o cumpar.
Dupa primele impresii pot sa spun ca luneta are o luminozitate foarte buna si magnificatie la fel.
pentru o luneta de goana.Comparatia a fost facuta cu o luneta Meopta 1.5-6x42 cu pret superior.
Pretul a fost de 2880 deci foarte ok.
narcis007
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Iun 2012, 18:39
Locaţie: lupeni

Re: Lunete Delta

Mesajde aiftimieilucian pe 25 Oct 2016, 20:45

Buna seara. As dori un sfat de la cine s-a uitat prin aceste doua luneta:
1 delta 2,5-15x56 HD cu reglaj paralaxa
2 delta 2.5-10x56 HD
Care din cele doua ar fi mai buna pentru panda, si cel mai important acel reglaj de paralaxa daca de ex. il setez pe 100 m si vreau sa trag la 20 m sau la 200 m, trebuie bibilit de fiecare data? Se vede la fel de bine, fara sa umblu la paralaxa, ca acea luneta cu paralaxa fixa? De ce intreb, pt ca am o luneta hawke hd 3-9x40 pt aer comprimat cu reglaj de paralaxa si prezinta acest incovenient sa tot reglez la paralaxa pentru fiecare distanta. Una e sa tragi la sute de metri dar pt ce am eu nevoie de maxim 200, chiar nu stiu ce sa fac.
Multumesc anticipat pentru sfaturi.
aiftimieilucian
Membru important
 
Mesaje: 218
Membru din: 10 Mai 2007, 16:18
Locaţie: piatra neamt

Re: Lunete Delta

Mesajde Tranan pe 26 Oct 2016, 07:15

Mergi pe varianta de 2.5-10x56 HD intrucat e putin mai luminosa si reglajul de paralaxa e posibil sa iti creeze mai multe probleme decat sa iti dea avantaje in cazul acesta.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Lunete Delta

Mesajde aiftimieilucian pe 26 Oct 2016, 18:16

Multumesc frumos, asa am sa fac, acum ramane sa strang banii si sa aduca d-ul Radu prinderi si luneta pe stoc.
aiftimieilucian
Membru important
 
Mesaje: 218
Membru din: 10 Mai 2007, 16:18
Locaţie: piatra neamt

Anterior

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 101 vizitatori

Publicitate