Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 11:58

munitie pt fabarm xlr composite.

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

munitie pt fabarm xlr composite.

Mesajde alexandru ilie pe 15 Oct 2012, 11:46

Buna ziua tuturor,

SUNT proaspat vanator si ca prima arma mi am achizitionat fabarm xlr composite 12/76/76.stiu cate ceva despre arma asta,epolez destul de repede,mi se potriveste dar am nevoie de ajutor:recomandati mi va rog munitii cu care sa i fac,, rodajul,,! dimensiuni alica,producatori,proiectile unice samd...
doresc sa trag cateva cutii de cartuse inainte sa ies la urechiati pe data de 3 luna viitoare la dl sima in poligon.
multumesc anticipat si catare plin la toata lumea!
alexandru ilie
 
Mesaje: 9
Membru din: 14 Oct 2012, 20:57

Re: munitie pt fabarm xlr composite.

Mesajde tehărău pe 15 Oct 2012, 13:11

Bine ai venit!

Ai început putin greşit: ai postat fix aiurea!...
Apoi întrebi de Fabarm...
Are aspect de cliseu ...
Ce zici @ Don, te bagi?
(Imi cer scuze celor neavizati dar o situaţie similară am avut acum vreo 2 săptămâni).

Răspunsul la întrebarea ta, pertinentă dealtfel, îl vei găsi la magazinul dl Sima, unde vei afla ce să utilizezi pt "rodaj".

Ps. Încearcă totuşi să scrii numele proprii cu majusculă la început...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: munitie pt fabarm xlr composite.

Mesajde tehărău pe 15 Oct 2012, 13:34

Mesajul era postat la
" reguli de utilizare"
Între timp un moderator a aranjat treaba.... dar nu a comentat nimic. :mrgreen: Să pic eu de mameluc! :evil:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: munitie pt fabarm xlr composite.

Mesajde alexandru ilie pe 15 Oct 2012, 14:16

Imi insusesc toate raspunsurile dvs si cu mult respect va multumesc.Asa este,pot gasi la amis tot ce am nevoie,am solicitat baietilor acest lucru, dar stiti dvs ,mai multe pareri nu strica...chiar sunt utile!

deci ..inca astept cateva informatii.

multumesc
alexandru ilie
 
Mesaje: 9
Membru din: 14 Oct 2012, 20:57

Re: munitie pt fabarm xlr composite.

Mesajde Don pe 15 Oct 2012, 14:30

alexandru ilie scrie:Asa este,pot gasi la amis tot ce am nevoie,am solicitat baietilor acest lucru, dar stiti dvs ,mai multe pareri nu strica...chiar sunt utile!

Pareri pot sa fie o mie...dar am cel putin o nelamurire!
Daca iesi la iepuri cu ea,de ce ti-ai luat teava de 76cm?
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: munitie pt fabarm xlr composite.

Mesajde Sly_Fox pe 15 Oct 2012, 14:51

alexandru ilie scrie:Buna ziua tuturor,

SUNT proaspat vanator si ca prima arma mi am achizitionat fabarm xlr composite 12/76/76.stiu cate ceva despre arma asta,epolez destul de repede,mi se potriveste dar am nevoie de ajutor:recomandati mi va rog munitii cu care sa i fac,, rodajul,,! dimensiuni alica,producatori,proiectile unice samd...

Se vede ca esti ''proaspat'' vanator.
Rodaj zici? Pai fieroacei ii poti da sa roada o gama foarte larga de munitii de la diferiti producatori.
Vrei sa iti recomandam munitii, noi recomandam sa le incerci pe toate. Poti incepe cu cele mai intalnite sortimente de munitie de pe piata. Sa o luam pe rand:
1)Diametrul alicelor se alege in functie de vanatul urmarit. In acest caz arunca un ochi pe aici:
viewtopic.php?f=122&t=11648
2) Producatori. Slava Domnului, in prezent exista zeci de producatori renumiti care ofera vanatorilor munitie intr-o mare diversitate. Nu mai stam acum sa enumeram toti fabricantii de munitie pentru lisa, ar fi pierdere de timp. Trebuie sa dai un ochi prin magazinele de profil si te lamuresti imediat.
Acum daca zici ca esti vanator eu banuiesc ca sti care este diferenta intre un cartus 12/70 incarcat cu 24 grame de alice, si un cartus 12/89 supermagnum incarcat cu 60 de grame de alice.
3) Proiectile unice. Astea sunt pe incercate, nu toate armele trag la fel acelasi model de proiectil, chiar si incarcat de aceeasi firma. Cam cele mai utilizate de catre vanatorii romani sunt: Original Brenneke, Gualandi si Sauvestre. Apoi urmeaza slug-urile, incarcate de multi producatori si folosite pe scara larga, mai ales in SUA.
Recent a aparut in magazinele de profil romanesti si cea mai noua nascocire in materie de proiectile unice destinate armelor lise. Este vorba de gama Dupleks, din care fac parte proiectilele monolit, dupo, hexolit si rossa.
Daca ai posibilitatea incearca cat mai multe variante si vezi care merge cel mai bine din arma ta.
In cazul in care mai ai intrebari pe care sa le formulezi la obiect, aici ai toate sansele sa gasesti raspunsuri.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: munitie pt fabarm xlr composite.

Mesajde VanatorMd1974 pe 15 Oct 2012, 15:11

Bine ai venit.Pentru arma care o ai nu trebuie rodaj,trage orice.Tu sa-ti faci "rodajul".Sanatate!
VanatorMd1974
Membru activ
 
Mesaje: 60
Membru din: 12 Sep 2012, 17:38

Re: munitie pt fabarm xlr composite.

Mesajde alexandru ilie pe 15 Oct 2012, 19:52

Ma bucur ca am primit raspunsuri din partea dvs si apreciez acest lucru.Sa raspund la intrebarea :de ce 76 pt iepuri?
Este deocamdata unica arma si am sa o folosesc cam la toate categoriile de vanat.ma gandeam la 71 dar pt pasaj imi trebuia un prelungitor(m am gandit la vremea respectiva>>>)asa ca am ales,cu capul, cu inima, si cu dorinta de a fi un vanator etic si moral!

multumesc pt sfaturi!
alexandru ilie
 
Mesaje: 9
Membru din: 14 Oct 2012, 20:57

Re: munitie pt fabarm xlr composite.

Mesajde Don pe 15 Oct 2012, 21:03

alexandru ilie scrie:Este deocamdata unica arma si am sa o folosesc cam la toate categoriile de vanat.ma gandeam la 71 dar pt pasaj imi trebuia un prelungitor

Si cam ce ar fi facut prelungitorul in cauza?
alexandru ilie scrie:asa ca am ales,cu capul, cu inima, si cu dorinta de a fi un vanator etic si moral!

Si teava de 71cm ar fi fost etica si chiar destul de morala...chiar daca in configuratia aia ti-ai fi marit,
poate,sansele la reusita!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: munitie pt fabarm xlr composite.

Mesajde Sly_Fox pe 15 Oct 2012, 22:58

Poate este doar o chestiune de gust. Unora le plac armele cu tevi lungi.
Chiar daca in practica o teava mai lunga de 70 centimetri nu prea mai aduce mari avantaje, sunt persoane care mai viseaza inca la vechile canardiere. Marturisesc ca fac parte din aceasta categorie. :D
Uneori simtul practic este depasit de nostalgie. :wink:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: munitie pt fabarm xlr composite.

Mesajde alexandru ilie pe 16 Oct 2012, 07:48

Asa este,este doar o chestiune de gust.multumesc
alexandru ilie
 
Mesaje: 9
Membru din: 14 Oct 2012, 20:57

Re: munitie pt fabarm xlr composite.

Mesajde Vrajitoru pe 16 Oct 2012, 11:22

Si ca sa ma bag si eu in vorba ca musca-n ... nu mai zic unde ca suna urat...
Pentru Fabarm ai posibilitatea sa iti iei un soc extern
Long Xtended si Xtreme Xtended, si poti merge la gasca ca pica si MIG-urile daca le nimenesti. ;)
Uite aici: http://www.fabarm.com/en/products-in-out-hp-12.htm
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: munitie pt fabarm xlr composite.

Mesajde Sly_Fox pe 16 Oct 2012, 12:21

Vrajitoru scrie:Pentru Fabarm ai posibilitatea sa iti iei un soc extern
Long Xtended si Xtreme Xtended, si poti merge la gasca ca pica si MIG-urile daca le nimenesti. ;)

Ai spus o vorba mare: ''daca le nimeresti''. Insa daca le nimeresti cad ele si fara a fi nevoie de socuri Long sau Xtreme Xtended. Cele normale sunt suficiente.
Dar cum am mai spus, totul tine de preferintele individuale.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: munitie pt fabarm xlr composite.

Mesajde Vrajitoru pe 16 Oct 2012, 13:12

Eu inca sunt la faza la care ma intreb cat de penibil ar arata Axis-ul meu cu 2 socuri din alea montate pe tevi cand m-oi duce la gasca.
Stiu ca ar arata penibil, sa nu ma intelegeti gresit, dar ma intreb doar pe o scara de la "ha ha" pana la "amice, esti idiot?" cam unde s-ar situa.
Da' sa fiti convinsi ca daca pun mana pe un soc din ala tot il montez pe o teava sa vad cum e. Si fac si poze. ;)
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: munitie pt fabarm xlr composite.

Mesajde alexandru ilie pe 16 Oct 2012, 15:31

Sa stiti ca trage destul de bine si cu socurile ei..nu am incercat unul extern dar cine stie poate din curiozitate....Va mai solicit o parere in legatura cu alegerea mea(fabarm xlr composite)..era o alegere mai buna winchester sx3 field?.Acum am luat o ,cu toata inima dar si sx3 era minunata!daca doriti ascult cu interes.
alexandru ilie
 
Mesaje: 9
Membru din: 14 Oct 2012, 20:57

Re: munitie pt fabarm xlr composite.

Mesajde Sly_Fox pe 16 Oct 2012, 19:27

alexandru ilie scrie:Va mai solicit o parere in legatura cu alegerea mea(fabarm xlr composite)..era o alegere mai buna winchester sx3 field?

E buna asta pe care ai luat-o. Are in ea pus suflet european.
Na , ca sa nu ai regrete ca ai luat XLR in loc de SX 3. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: munitie pt fabarm xlr composite.

Mesajde alexandru ilie pe 16 Oct 2012, 21:19

:lol: ms mult. :lol:
alexandru ilie
 
Mesaje: 9
Membru din: 14 Oct 2012, 20:57

Re: munitie pt fabarm xlr composite.

Mesajde Vlad_tulcea pe 16 Oct 2012, 23:30

imi poti spune cat ai dat pe arma? m-ar interesa acelasi model
Vlad_tulcea
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 30 Sep 2011, 14:41

Re: munitie pt fabarm xlr composite.

Mesajde alexandru ilie pe 17 Oct 2012, 08:20

5000 ron de la amis.dar am luat varianta revers pt ca sunt stangaci.
alexandru ilie
 
Mesaje: 9
Membru din: 14 Oct 2012, 20:57

Re: munitie pt fabarm xlr composite.

Mesajde Alin3006 pe 23 Oct 2012, 21:45

tehărău scrie:Mesajul era postat la
" reguli de utilizare"
Între timp un moderator a aranjat treaba.... dar nu a comentat nimic. :mrgreen: Să pic eu de mameluc! :evil:


N-ai picat de mameluc, scuze ca n-am zis nimic, dar nu mai am nervi sa tot repet ca baba surda. Merci de interventie, dau o bere! :wink:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori

Publicitate