Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 12:33

O (alta) arma de inceput.....

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: O (alta) arma de inceput.....

Mesajde costica pe 29 Oct 2012, 00:03

Salutare la toata lumea!

Daca imi permiteri, revin la problemele mele legate de achizitii:

In materie de carabine, pana acum m-am aprovizionat cu un Browning Short Track in calibrul 243 si un X-Bolt in cal. 30.06. Ambele cumparate de la Arrow.

Pentru prima am cumparat o luneta Bushnell Elite 3200 1,5 - 4 x 32, tub de 1". Pentru montura am luat o sina Weaver.

Pentru X-bolt am cumparat o luneta Weaver Classic Extreme, de 2,5 - 10 x 56, tub de 30, de la colegul nostru ToniF. Nu stiu daca mai este necesara vreo sina. Daca exista o varianta de montura cu ceva mai putine intermediare, presupun ca este de preferat.
Pentru ansamblul asta din urma, cred ca imi trebuie niste inele mai inalte, dat fiind diametrul generos al lunetei.

Problema actuala este de a-mi procura inelele necesare.
La magazinele Arrow pe unde am umblat, nu am gasit.


V-as ruga daca ma puteti ajuta cu un sfat in acest sens.

Citind pe aici am inteles ca sunt mai de incredere monturile care nu folosesc prinderi rapide.
Prefer ca ansamblul sa fie de incredere si sa nu trebuiasca reglat inainte de fiecare partida.

Va multumesc anticipat!

Costica
costica
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 30 Dec 2010, 03:21
Locaţie: Constanta

Re: O (alta) arma de inceput.....

Mesajde Don pe 29 Oct 2012, 00:51

Dupa cate spui,luneta destinata vanatorii la goana ai luat-o pentru 243Win...o fi bine???
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: O (alta) arma de inceput.....

Mesajde costica pe 29 Oct 2012, 10:29

Asa m-am gandit. Ar fi trebuit sa fie un pas inainte fata de lisa.

Oricum, pana acum nu am participat decat la vanatori la goana. :oops:
costica
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 30 Dec 2010, 03:21
Locaţie: Constanta

Re: O (alta) arma de inceput.....

Mesajde madalin122582 pe 29 Oct 2012, 10:37

Costica, Don sugera sa faci invers: adica sa pui luneta de goana pe 30.06 iar cea de panda pe 243.
30.06-ele este mai indicat in goana pentru puterea de stopare mai mare
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: O (alta) arma de inceput.....

Mesajde costica pe 29 Oct 2012, 10:55

In acest caz, date fiind posibilitatile lui 30.06, cred ca ar fi trebuit sa imi iau o luneta mai serioasa pentru el.

Semi aia e sintetica, buna de tavalit prin toate hatisurile. Cred ca as ingreuna-o tare cu luneta cea mare.

Cred ca o sa ramana asa deocamdata si poate la primavara sa schimb Bushnell Elite pentru altceva mai puternic.

Cea in cal. 243 e cam .....redundanta. As fi preferat una in 223, pe stanga, un CZ. Dupa aia am asteptat vreo 5 luni dupa o Tikka T3. Am cumparat-o pentru ca nu gasisem in mai mult de 6 luni ceva ce as fi putut folosi.


Realmente nu am experienta in domeniu, asa ca ...raman deschis sugestiilor.

Cel mai important ar fi sa pot utiliza una din ele cat de curand...

Va multumesc!
costica
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 30 Dec 2010, 03:21
Locaţie: Constanta

Re: O (alta) arma de inceput.....

Mesajde madalin122582 pe 29 Oct 2012, 10:57

Ambele lunete rezista fara probleme pe 30.06
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: O (alta) arma de inceput.....

Mesajde Don pe 29 Oct 2012, 11:21

Sigur ca da!
243Win este un glont superb pentru caprior,preferatul meu la aceasta vanatoare...ori aceasta inseamna
dibuit si panda,deci intre cele doua lunete pe care le-ai luat,cea de la Toni s-ar potrivi mult mai bine pe
243Win.
Pui problema prinderilor...nu uita ca poti apela cu incredere la inelele Warne Maxima QD care,manuite
atent,pastreaza destul de bine reglajul punctului de impact la montare-demontare...in cazul asta va
trebui insa sa utilizezi baze,unele bune si bine montate nu vor crea niciun fel de problema!
Cu un pic de rabdare,poti sa-ti faci un sistem prin care sa utilizezi lunetele prin transfer pe ambele arme
cu eforturi minime - asa cum mai spuneam si unui bun prieten pe care mi l-am facut pe aici pe forum,
eu sunt partizanul ideii de a dota armele cu sine Picatinny,apoi inele Warne MQD pentru lunete - reglezi
lunetele,sa zicem,pe 30-06,aduci discurile marcate ale turetelor la "0",faci apoi reglajele pe 243Win,le
notezi,apoi cand le muti stii ca pe 30-06 discurile trebuie sa fie la "0" iar pe 243 la valorile notate..pe
sine Picatinny de calitate si bine montate si cu inelele mentionate manevrate cu maxima atentie,cu
eventuala marcare a punctelor de strangere obtii montari-demontari care ar putea necesita doar
reajustari minime sau,in functie de situatie,fara reajustari.
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: O (alta) arma de inceput.....

Mesajde costica pe 29 Oct 2012, 11:32

Multumesc!

Acum unde gasesc inelele astea?

Si ce fel de baze ar fi ok?
http://www.ebay.com/itm/Leupold-STD-Bro ... 20cc44bdf3

astea ar fi bune?

Repet, prefer un furnizor care sa mi le trimita repede. Nu mai vreau sa astept 6 luni pentru nu vreo dracie...


Tot cautand eu, am gasit pe ebay urmatoarele:

http://www.ebay.com/itm/Leupold-STD-Bro ... 2323add517

De la magazinul asta mi-am cumparat si Bushnell Elite, plus ceva mulinete. Sunt ok si marfa vine in 2 saptamani.

Acum, inafara ca inelele astea par cam ....firave, nu imi dau seama daca sunt de 30 sau de 26.
costica
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 30 Dec 2010, 03:21
Locaţie: Constanta

Re: O (alta) arma de inceput.....

Mesajde Don pe 29 Oct 2012, 11:47

Variantele pe care le propui n-au nicio legatura cu ceea ce-ti sugeram eu!
Raman la ideea ca sugestia mea te-ar fi condus la o varianta mai multumitoare!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: O (alta) arma de inceput.....

Mesajde costica pe 29 Oct 2012, 13:21

Inteleg, Don. Nu refuz ideea pe care o propui tu si iti multumesc pentru ajutor!

INSA: sina Weaver pe care am cumparat-o pt Bar nu poate fi pusa pe X-Bolt. Bar-ul are patru suruburi in linie, X Bolt are (parca) 2 grupaje de cate 4 gauri. Din pacate nu am X-Bolt-ul la Constanta, ci in Buc.
Nu am gasit pe nicaieri o sina din asta cu gauri pentru X Bolt, desi am cautat pe ebay.

Asa ca, cele din linkul pe care il postasem pareau a rezolva pb pt Bolt. Inteleg ca nu au adaptabilitatea unei sine de care zici tu.

Am intrebat in magazinele Arrow din C-ta si nu au ceva ce sa-mi rezolva pb, desi am asteptat vreo ....2 luni sa imi aduca niste inele pe 1" pt sina Weaver alocata Bar-ului.

Ceea ce v-as fi rugat era sa ma trimiteti catre vreun magazin (fizic sau online) care sa aiba ceva ce sa rezolve pb.

Multumesc si ma scuzati, dar sunt cam ... in ceata.

Amicii cu care am mai fost la vanatoare nu prea au carabine. Asa ca nu mi-e un instrument chiar la indemana.
costica
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 30 Dec 2010, 03:21
Locaţie: Constanta

Re: O (alta) arma de inceput.....

Mesajde costica pe 29 Oct 2012, 14:44

Don, astea or fi bune de ceva?

http://www.ebay.com/itm/WEAVER-scope-MO ... 2c6619795c

Pretul pare .... ciudatel.
costica
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 30 Dec 2010, 03:21
Locaţie: Constanta

Re: O (alta) arma de inceput.....

Mesajde violiv pe 29 Oct 2012, 15:14

Pe rand:
- desi mai da jos cate un porc, 243-ul nu-i cel mai potrivit calibru pentru goana, chiar daca arma e in configuratie semi. Si eu as vedea-o ca pe o utilitara de combatere, o panda la tap, lopatar si poate chiar la porc. Drept urmare, luneta cea mare ar trebui sa mearga pe aceasta arma, adica invers de cum ai intentionat tu. Pentru ca arma are deja o baza Weaver instalata iti trebuie doar o pereche de inele tapene pe 30 mm, de inaltime medie - cu tot obiectivul "urias" inelele medii te duc suficient de sus cat sa incapa luneta bine pe arma. Mai sunt si alte considerente dar le putem discuta in privat.

- 30-06 e un calibru mult mai potrivit pentru mistretul in goana si chiar daca arma e "doar" o bolt-action e absolut suficienta pentru aceasta utilizare, asadar luneta cea mica ar merge aici mult mai bine.

- bazele din ultimul link pus de tine, cele de doar 8$, ar fi trebuit sa fie in cutia X-Bolt-ului atunci cand ai cumparat-o ... asa a avut a mea si inca vreo 3 arme pe care le-am montat. Desi nu sunt cele mai grozave, pe arma mea au stat 125-130 cartuse in 300 wm sub o luneta de peste 1 kg apoi au plecat la plimbare. Le-am remontat si stau bine mersi de inca 80 focuri. E foarte adevarat ca nu sunt cele mai nimerite dar se gasesc bune si pentru X-Bolt. De ex.:

http://www.ebay.com/itm/Warne-2-Pc-Stee ... 3f1def8386

Dintr-o singura bucata face firma EGW - n-am un link iute.

si monturi fara multe interfete exista:


http://www.ebay.com/itm/Talley-aluminum ... 1e6c78c35b

http://www.ebay.com/itm/NEW-BROWNING-RI ... 416d6aabe0


http://www.ebay.com/itm/DNZ-Freedom-Rea ... 4d05cfbaea

http://www.ebay.com/itm/NEW-BROWNING-RI ... 416d6ad8d4

dar au dezavantajul ca trebe sa le inlocuiesti odata cu luneta daca vrei s-o schimbi.
Si inca multe altele.

La inele poti merge tot pe warne pentru ca se imbina perfect cu bazele lor dar si pe multe alte soiuri cu desen mai clasic

http://www.ebay.com/itm/Warne-200M-Scop ... 48475af1e6

respectiv

http://www.ebay.com/itm/WARNE-MAXIMA-SE ... 5895f66096
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: O (alta) arma de inceput.....

Mesajde costica pe 29 Oct 2012, 16:43

Am priceput!

Mentionez ca nu sunteti primii care imi spuneti ca luneta mare ar trebui pusa pe cea in cal 243. Ok! Pana la urma asa o sa fac!

Din pacate, bazele alea de 8 USD nu se afla in cutia armei ce mi-a fost livrata. Nici X-Bolt nici cealalta nu aveau nici un dispozitiv de prindere in cutie. :?

Acum analizez link-urile de pe ebay si vad cum fac sa mi le trimita mai repede!

Merci!
costica
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 30 Dec 2010, 03:21
Locaţie: Constanta

Re: O (alta) arma de inceput.....

Mesajde DART pe 29 Oct 2012, 17:43

@costica
Uite aici vei gasi cam tot ce vrei!
Sina picatinny standardizata de otel:
http://www.optics-trade.eu/shop/en/moun ... short.html
si inele:
http://www.optics-trade.eu/shop/en/moun ... lease.html

Am vorbit cu ei trimit in Romania in 3-4 zile.Un pic mai scumput!
Eu am comandat pe ebay(monturile indicate de Don si Violiv) la zece zile de la cumparare sunt ”inca” la ”sortat” in state, nici nu imi fac probleme sa vina mai repede de o luna.Iar daca platesti vama si TVA cam tot pe acolo vei fi,minus asteptarea!Am gasit magazinul dupa ce am incheiat tranzactia pe ebay. :(

Eu sunt prietenul de pe forum al lui Don :D !
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: O (alta) arma de inceput.....

Mesajde Don pe 29 Oct 2012, 20:43

Scuze ca am lipsit de la restul discutiei,mai ales celor care asteptau un raspuns de la mine,dar acum
am ajuns acasa!
@Dart are dreptate in tot ce spune,intr-un punct s-ar putea sa se insele,nu am fost prea atent:parca,
in fuga privind,sina pe care o indica este destinata lui X-Bolt short action,ori omul nostru are arma in
30-06,deci ar trebui o varianta destinata long action.
Sunt partizanul sinelor Picatinny datorita standardizarii stricte si a universalitatii lor,adica ai trei arme
diferite,cumperi cate o sina dedicata,singurul lucru diferit fiind gaurile de prindere pe arma,apoi transferi
fara probleme lunetele cu inelele prinse pe ele...daca ai ce inele trebuie reglajul se pastreaza destul de bine - simplu,eficient si nu prea scump,adica curat americaneste!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: O (alta) arma de inceput.....

Mesajde Don pe 29 Oct 2012, 22:54

Don scrie:Scuze ca am lipsit de la restul discutiei,mai ales celor care asteptau un raspuns de la mine,dar acum
am ajuns acasa!
@Dart are dreptate in tot ce spune,intr-un punct s-ar putea sa se insele,nu am fost prea atent:parca,
in fuga privind,sina pe care o indica este destinata lui X-Bolt short action,ori omul nostru are arma in
30-06,deci ar trebui o varianta destinata long action.
Sunt partizanul sinelor Picatinny datorita standardizarii stricte si a universalitatii lor,adica ai trei arme
diferite,cumperi cate o sina dedicata,singurul lucru diferit fiind gaurile de prindere pe arma,apoi transferi
fara probleme lunetele cu inelele prinse pe ele...daca ai ce inele trebuie reglajul se pastreaza destul de bine - simplu,eficient si nu prea scump,adica curat americaneste!

PS Sincer,nici dupa inelele pe care le indica @Dart nu prea ma omor...prefer,in mod categoric,Warne Maxima
QD si,in general,cele "vertical split type"!
PPS Na,fara sa vreau,am contrazis recomandarile lui @Dart...scuze,sper ca ramanem prieteni!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: O (alta) arma de inceput.....

Mesajde violiv pe 30 Oct 2012, 11:01

Este si varianta "lunga":

http://www.optics-trade.eu/shop/en/era- ... -long.html

Nu este din otel, este din aliaj usor dar este foarte-foarte bine facuta. E subtire in carne fata de cele americane, la presiune mare pe partea suspendata flecteaza discret (asta asa, ca teste extreme) dar tine perfect. Am exact asa pe Remi 700 in 375 RUM si a tinut 3 cutii de cartuse.

Inele iti recomand fixe, din aliaj usor. Nu-ti trebe efectiv mai mult daca sunt bine facute.
De ex., pentru luneta mica ai la pret foarte bun unele de top:

http://www.optics-trade.eu/shop/en/eaw- ... 0-0mm.html

Da o fuga pana la IOR - e posibil sa aiba pe stoc inele foarte bune si pretul nu e doborator.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: O (alta) arma de inceput.....

Mesajde DART pe 30 Oct 2012, 11:44

Salut Don,
chiar daca ”problema” lui @costica pare sa ne intereseze mai mult pe noi :lol: , iti spun ca acest magazin
poate fii contactat , iar oamenii in functie de nevoile tale se zbat sa iti faca oferte.Normal ca respect indicatia ta cu Warne Maxima Q.D 8) ,eu am atras atentia celor care doresc sa ”auda” ca in Slovenia(relativ aproape de noi) este un magazin cu preturi decente si livrare rapida.Eu insumi am cerut o oferta pt. un binoclu de buzunar care este la un pret decent si, mi l-as face cadou de sarbatori 8) ... ramane sa aud si parerea lui Tranan ,vezi factura proforma:
Imagine



In rest ramane cum am .....STABILIT!
Cu aceasta ocazie il salut calduros si pe dr.Violiv.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: O (alta) arma de inceput.....

Mesajde DART pe 30 Oct 2012, 11:50

Trebuie neaparat sa spun ca aceasta firma mi-a fost indicata de @DAC :D !
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: O (alta) arma de inceput.....

Mesajde costica pe 30 Oct 2012, 17:06

Vad ca m-ati dat disparut! :D
Stati asa, ca n'am fugit!

Am dialogat putin cu cei de la "ecop!", in legatura cu astea:

http://www.ebay.com/itm/Weaver-49047-Qu ... 5894fd07ca

Oamenii au spus ca mi le trimit si in Romania si sa le mai zic ce vreau de la ei. Raspunsul la primul mail l-am primit in maxim o ora de cand i-am interpelat. Ceea ce mi se pare de bun augur.
Acum i-am intrebat daca pot sa imi fac rost si de asa ceva:

http://www.ebay.com/itm/Warne-2-Pc-Stee ... 3f1def8386
Astept un raspuns si le cer laolalta.

Care ar intregi necesarul pentru X-Bolt.

Pana acum, cam tot ce am comandat de pe ebay a venit in maxim 2 saptamani, fara pb. Cele din Japonia uneori si mai repede.

Sincer, mi se pare ca la magazinele europene sunt niste preturi .... nejustificate.
Singurul motiv pentru care in Europa ceva costa dublu fara de America este ca .....se poate si asa. Ma cam deranjeaza treaba asta. E valabila la arme, lunete, mulinete, masini, sonare, ...etc.
costica
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 30 Dec 2010, 03:21
Locaţie: Constanta

Re: O (alta) arma de inceput.....

Mesajde DART pe 30 Oct 2012, 17:28

Cred ca ar trebui sa-ti pui intrebari in legatura cu faptul ca bazele sunt muuuuuuuult mai scumpe decat inelele.
In viata reala lucrurile nu se intampla asa.In rest,doar alegerea ta conteaza.
Putin Off topic.......
Cetateanul onorabil american este ”sponzorizat” de tot globul 8) ,preturile lor sunt nereale.....cred ca Europa este cu picioarele pe pamant ....(nu-ti bate capul cu parerea, mea asa sunt eu).
Spor sa ai !
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: O (alta) arma de inceput.....

Mesajde costica pe 30 Oct 2012, 18:22

Bun! Nu pot sa imi deau seama de ce sunt inelele cu mult mai ieftine decat bazele. Bazele alea insa imi inspira incredere. Acum, Daca pe Violiv l-au tinut si cele de 8 USD pe un calibru 300 wm, cred ca as putea sa imi cumpar si eu la fel.


Oricum, intre timp i-am intrebat pe cei de la "ecop!" de bazele respective. Preferam sa cumpar totul de la un singur magazin, ca sa nu plimb pe cineva de 2 ori la posta. Raspunsul de la Ecop! : "We are sorry, but we do not export this item outside the United States. Thank you for your interest."

In legatura cu sponsorizarea americanilor, sincer, cred ca acolo sunt niste preturi mai decente, pentru simplul motiv ca aia nu cumpara daca nu le dai un pret ok. Si pentru ca, in economia mondiala, piata lor chiar conteaza. Daca nu esti acolo....nu prea esti.
In special in materie de outdoor, piata americana cred ca valoreaza de cel putin 10 ori mai mult decat toata Europa.
Fata de modul chinezo-automatizat in care se produce 80% din ce exista pe piata (nu ma refer la arme), cred ca si preturile alea contin o marja de profit indestulatoare.

Cunosc situatii in care mulinete care se vand la noi pe piata cu 100 lei sunt produse in China cu 0,55 USD. :shock: Restul e profit pentru un lung sir de intermediari.
costica
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 30 Dec 2010, 03:21
Locaţie: Constanta

Re: O (alta) arma de inceput.....

Mesajde mialxx pe 30 Oct 2012, 20:07

Servus la toata lumea! Nu am mai deschis un nou topic sa nu se creadă ca arunc farfale, de aceia mi-am permis sa scriu direct aici. Mi-am comandat un Sauer wolverine in cal 308 win, si o luneta S&B Zenit 2,5-10x56. Arma vine abia prin Martie, asa ca mai am de așteptat. Eu cred ca am făcut o alegere buna. Cine are ocazia sa ajungă prin Elvetia in Primavara ce vine îl invit o zi in poligon sa împart bucuria de a trage cu aceasta arma. Aici nr meu 0041792250227 Alin. Cu stima.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: O (alta) arma de inceput.....

Mesajde violiv pe 30 Oct 2012, 21:07

costica scrie:Bun! Nu pot sa imi deau seama de ce sunt inelele cu mult mai ieftine decat bazele. Bazele alea insa imi inspira incredere. Acum, Daca pe Violiv l-au tinut si cele de 8 USD pe un calibru 300 wm, cred ca as putea sa imi cumpar si eu la fel.



Pentru ca pretul reflecta (uneori) si calitatea. Daca te duceai la inelele Warne ai fi vazut ca sunt ceva mai scumpe decat bazele :mrgreen:

Experientele mele cu monturile au insemnat si 125 focuri si 75 dar si 5. Au rezistat bazele de 8$ pentru ca inelele au fost Warne si au o forta de clampare pe baze enorma - efectiv poti vedea cum se indoaie baza pe lung cand strangi ... si am facut doar un experiment. Nu recomand nimanui monturi ieftine si slabe. Faci o treaba odata pentru totdeauna si ai scapat de griji sau iti blestemi zilele vesnic. Ai dat multe sute de euro pe arma si luneta si te zgarcesti la cativa dolari pentru montura ... nu se face !!!

De acord cu bazele, buna alegere. Pentru considerentele de versatilitate expuse mai sus merg pe Weaver-Picatinny oricand am posibilitatea.

Tot din aceleasi considerente de versatilitate nu merg pe inele QD, nici daca sunt tot Warne. Forta de clampare pe care ti-o ofera micul brat de strangere e insuficienta pentru calibre mai serioase si lunete grele si nici repetibilitatea lor nu e tocmai perfecta. Inele "vertical split" fixe, odata demontate de pe o arma inseamna sa cada si luneta din ele - puse pe o alta arma inseamna montat-reglat de la 0.
Asadar, mai nou merg pe inele clasice, taiate orizontal dar model mai tacticos, care se strang pe un surub tapan cu o piulita la fel de tapana. Montate si demontate de "n" ori de pe arma, puse in aceeasi pozitie si stranse cu aceeasi forta asigura o repetibilitate muuult mai buna decat manetica.

P.S. americanii n-au TVA :shock: Dintr-o data o imensa diferenta de pret. Au doar niste taxe locale, de valoare semnificativ mai mica si care se mai si deduc din impozitul pe venit. Noi platim triplu taxe ca suntem mai bogati si asa ne trebe :mrgreen:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: O (alta) arma de inceput.....

Mesajde Don pe 30 Oct 2012, 21:51

QD-urile sunt tot vertical split...cand le schimbi de pe o sina pe alta desfacandu-le prin desurubarea
manetei laterale,luneta ramane fix acolo unde era!Dispare astfel singurul inconvenient al celor fixe,
pe care-l mentionai si tu,iar pe o Picatinny,eu am ramas surprins de capacitatea de a pastra reglajul,
extrem de apropiat la montare -demontare...trebuie numai mare grija si atentie!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: O (alta) arma de inceput.....

Mesajde DART pe 30 Oct 2012, 22:07

Salut Doctore!
Chiar crezi ca Warne Maxima Q.D la o montare si o demontare/an nu ar rezista?
Am comandat 2 perechi ca sa alternez 2 lunete pe un calibru "distrugator"... .30 06,in acelasi timp am cunostinta ca functioneaza daca este montat pe o sina.....picatinny de otel.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: O (alta) arma de inceput.....

Mesajde violiv pe 30 Oct 2012, 22:31

Nu cred eu, au testat altii mai grozavi mult ca noi.
Le-au pus pe arma de bench-rest dupa ce au stabilit grupaje de referinta. Le-au demontat si remontat impreuna cu alte multe sisteme zise rapide.
Intai ca grupajele s-au cracanat - semnificativ pentru bench-rest, nesemnificativ pentru noi dar insemna ca nu asigura un montaj perfect stabil.
Apoi ca punctul de impact s-a schimbat la fiecare demontare.

Revenind la folosirea pentru vanatoare - orice montura rapida pe care am testat-o, chiar si cele mai scumpe gen EAW sau Blaser, nu asigura intotdeauna repetabilitatea exacta a punctului de impact. Cu cat arma e mai precisa cu atat se vede mai mult. Oricum, corect montate si reglate asigura o repetabilitate sub valoarea grupajului armei si uneori, cu noroc, chiar perfecta.

La sistemele cu piulita si manetica, gen Leupold sau Warne QD exista chestii naspa din start:
- piulita de fixare - e doar un singur punct de fixare, e minuscula si cu o o forta de clampare mult prea mica in comparatie cu aceleasi inele de la aceleasi firme dar care strang pe doua suruburi
- impreuna cu surubul nu ofera deloc la mana senzatia de strans cum trebe, nu are acel "stop" cand strangerea e completa si tot ai senzatia ca surubul se lungeste - o diferenta mare de tot pana la Sako de ex., ce foloseste cam acelasi sistem dar un surub si o piulita duble ca marime.
- maneta - ofera prea mica parghie pentru a strange la cuplul necesar micuta piulita; cam trebe s-o ajuti cu un patent

Cel mai bine functioneaza in combinatie cu bazele tot de la ei.
In concluzie, eu n-am fost multumit si am renuntat. Oricand fac un lucru mai bun ca fermitate si repetibilitate si in acelasi timp cu un inel tactic si o mica tubulara in buzunar.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: O (alta) arma de inceput.....

Mesajde DAC pe 30 Oct 2012, 22:38

Daca imi permiteti ma bag si eu ca supozitoru.

Nu cred in QD-uri . (punct)
Cred ca sunt OK pentru aplicatii vanatoresti si atat , mai exact colo unde o deviere de 0.5-2 MOA nu conteaza.
Warne Maxima Q.D de care amintiti din ce am vazut eu sunt laudate mai mult de vanatori, daca va indreptati spre alte site-uri unde sunt tratate lucrurile mai precis o sa gasiti altceva la alti bani la alta calitate .
Daca vrei o arma pentru vanatoare,distante de tragere de cel mult 300 metri dar nu la vulpe, Warne Maxima Q.D cu toata increderea, daca vreti ceva mai precis , o intoarcere la zero reala de sub 0.1-0.25 MOA, cautati altceva , poate de aici va place ceva :

http://shop.aadmount.com/main.sc
http://www.laruetactical.com/scope-mounts
http://spuhrwebbshop.noxshop.se/?category_id=1

Alti bani alta distractie .....
P.S. Oare de ce se vand monturi de 4-5 ori mai scumpe decat Warne Maxima Q.D daca Warne revine atat de precis la zero?
P.P.S. Exista o arma la care monturile "stas" revin la zero dar si in acest caz monturile trec de 250 EUR :
http://youtu.be/Itav5Ukpb5Q
P.P.S. Nu ma bagati prea tare in sema reproduc doar ce am auzit pe la altii :D
P.P.P.S. @Don sau alti colegi de pe forum in cazul in care detineti Warne Maxima Q.D poate faceti un test ca si cel din filmul de mai sus , chiar si la 100-200 metri ar fi interesant ...dau eu 10 cartuse :lol: mai ales daca nu sunt in .30-06 la care cred ca fac alergie ca numai asta gasesti pe la noi prin pravali.
Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti decat iubit pentru ceea ce nu esti...
Avatar utilizator
DAC
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 07 Feb 2011, 21:00

Re: O (alta) arma de inceput.....

Mesajde Don pe 30 Oct 2012, 23:10

Testul despre care vorbesti l-am facut repetat...am avut si abateri,dar repetabilitatea a fost subMoa,
pentru vanatoare mi s-a parut arhisuficient!!!Pomeniti aici despre trageri la distanta,nu practic asa
ceva,din pacate,nu am unde,nu ca nu mi-as dori!In acest din urma caz,bineinteles ca sistemul nu ar
fi prea valabil,mai ales punand la socoteala ca lunetele cu aceasta destinatie devin binisor mai grele...
Ceea ce-i spuneam lui @Costica este ca un astfel de sistem este minimum ca raport comoditate-performanta-cheltuiala pentru vanatoare - va dau un exemplu din viata reala,pe un 30-06 alternez
o luneta de goana cu una de panda...mie mi-a iesit!Stiti si de ce,sunteti vanatori - la ce distante
trageti la goana si la panda?
Chiar sunt curios sa citim pe aici despre mistretul impuscat sub clar de luna la 300m si celalalt,"luat"
la goana la 400m...pentru asemenea distante,sigur ca repetabilitatea de 1MOA e insuficienta...numa'
ca eu n-am avut norocul unor lovituri asa maiastre!
Daca @Costica se antreneaza pentru impuscaturi de zi si de noapte la 500m,bineinteles ca nu merge
combinatia...
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: O (alta) arma de inceput.....

Mesajde violiv pe 31 Oct 2012, 01:22

@DAC

Nu cu multa vreme in urma am avut ocazia sa masor ceva grupaje iesite dintr-o R 93 profi si sa verificam repetabilitatea monturii chiar mai mult decat in filmulet.
Prima teava: 9,3x62
Arma scoasa din dulap, luneta separat, reglata pentru o alta munitie. Pus luneta pe arma. Tras un grup de control la 100 m cu "amaratul" de Geco SP - doua gauri cu o banda de hartie de ~5 mm intre ele.
A doua teava: 243 W. Nou-nouta, din cutie. Montat teava pe arma, dat jos luneta de pe 9,3 si pus pe 243. Din norocul proprietarului, acea mica diferenta intre frezarile de pe mai multe tevi pe care firma o recunoaste cinstit nu a fost prezenta in cazul de fata astfel incat nu a trebuit ajustata strangerea monturii.
Din experientele anterioare stiam ca o montura de Blaser este atat de precis lucrata incat o luneta noua, proaspat montatata pe arma si cu turetele puse la jumatea cursei te duce in tinta la 100 m asa ca am trecut la tras direct cu 243. 10 cm mai sus si 1 cm la stanga. Dat click-urile de rigoare, verificat grupaje "la fix", normal ca tot sub-Moa binisor.
Demontat luneta de pe arma, demontat teava de 243 si pus la loc cea de 9.3, pus luneta la loc, adus turetele inapoi la 0 si tras un foc de control pe aceeasi tinta unde fusesera primele doua cu 9,3 - ei bine, acest al treilea foc a taiat si feliuta de hartie dintre primele doua, adica a poposit exact intre ele. A fost cu martori si n-am tras eu :wink:
Pus la loc teava de 243 si luneta, dat click-uri si tras iar = fix in bulina.

Acesta a fost de departe cel mai fericit caz. Am vazut si situatii in care de/remontarea la Blaser sa te duca inafara unui taler la 300 m. Oricum, este printre cele mai stabile si mai repetitive monturi, cu aceeasi conditie esentiala ca la toate monturile germane - montajul corect initial care are multe chichite.

La fel se poarta si monturile de pe Styer, Sauer, Mauser M03, etc. Absolut suficient pentru vanatoare dar ingrozitor de scumpe.

In privinta monturilor pentru Picatinny, nici cele puse in link-uri nu aigura o repetitivitate absoluta ... erau printre cele testate. Sistemul de fixare cu cama excentrica tine pana la o anume valoare a reculului apoi scartaie.
Din ce am testat ca inele tactice, puse la loc in aceeasi pozitie si stranse exact la fel - adica conform semnului de ghidaj facut cu acul pe piulita si baza :lol: repeta impactul cu aceeasi precizie ca si monturile rapide scumpe. Insa, o strangere cu un sfert de tura mai putin a unei piulite a insemnat peste 5 cm abatere :!:

Am testat printre altele si sistemul cel mai ieftinior, cel de la Leupold QR:

http://swfa.com/Leupold-Quick-Release-R ... -C696.aspx

e drept ca e foarte finut si ca nu inspira foarte multa incredere nici bazele, nici inelele dar s-a comportat perfect pus pe o arma in 8x57, ramanand in limita grupajului armei. Poate ca nu mi l-as pune pe 375 dar pe 30-06 chiar as avea incredere mai ales daca optica n-ar fi foarte grea....si l-as prefera in locul QD cu manetica.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori

Publicitate