Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 14:15

Cum/cu ce ascut un topor/cutit?

Tot ce tine de echipamentul pentru teren al unui vanator , mai putin armamentul . Nici nu stim cite ne vin in ajutor - important este sa le gasim .

Moderatori: liviur, george_ciprian86

Cum/cu ce ascut un topor/cutit?

Mesajde madalin122582 pe 02 Noi 2012, 16:22

Va salut,
De curand mi-am luat un topor custom made. Aseara am incercat sa il ascut cu un set de pile de la Lansky (http://lansky.com/index.php/products/universal-system/)
Cu acest set imi ascut foarte bine cutitele din dotare la un unghi de 25 de grade.
Toporul nu pot sa il ascut cu aceleasi pile pentru ca nu pot sa mentin un unghi constant. Mai mult, otelul din topor are o duritate mai mare decat otelul din cutite...si ar dura o vesnicie sa ascut toporul.
Voi ce produse folositi pentru ascutire? Eventual, poate ne da si noua cineva o metoda corecta de ascutire a toporului/cutitelor
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Cum/cu ce ascut un topor/cutit?

Mesajde GARFIELD pe 02 Noi 2012, 16:33

Vorbeste cu soimu` sau cu Zenaldiak.Ei te pot lamuri cel mai bine :wink:
GARFIELD
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 05 Noi 2011, 14:32

Re: Cum/cu ce ascut un topor/cutit?

Mesajde paungeorgica pe 03 Noi 2012, 06:45

Tot procesul de ascutire se tine secret mai ceva ca la Casa Alba. Si pe mine ma intereseaza dar nu am obtinut mare lucru.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: Cum/cu ce ascut un topor/cutit?

Mesajde soimu` pe 03 Noi 2012, 07:56

un topor de calitate trebuie sa aibe intre 55 si 57 hrc
asa au cele suedeze facute manual, cele normale au 55hrc iar cele hunter au 57 (adica fix si exact cum este cel din filmuletul de jos)
pila este o unealta care lucreaza prin aschiere si nu prin abraziune
de la lansky cu siguranta ai pietre si nu pile
pietrele lucreaza prin abraziune
foarte posibil ca pietrele respective sa nu fie potrivite pentru otelul din topor
pentru topor ai nevoie de o piatra abraziva cu granulatie mare si nu foarte pretentioasa in ce priveste structura, tocmai pentru ca otelul este simplu (sau ar trebui sa fie) si mai moale decat la cutite
in plus, SIGUR nu poti sa prinzi lama in dispozitivul lansky, deci... nu poti sa tii un unghi ca si la cutite, caz clar in care un sistem FOARTE BUN este depasit
eu recomand sa cumperi o piatra speciala de ascutit topoare si dalti , nu sunt scumpe, se gasesc la magazine de scule unelte, si au forma si dimensiunile unei caramizi dar pe jumatate de groase pe la noi, cele mai scumpe sunt rotunde ca un puc de hokey
ascutirea unui topor se face asa http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... KpsFLNvTD4
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: Cum/cu ce ascut un topor/cutit?

Mesajde romaniac pe 03 Noi 2012, 16:09

:lol: Dupa ce am urmarit clipu se mai sus si am mai citit si alte info la subiect am tras concluzia ca-s cel mai tzaran dintre tzarani. :lol: "
Eu prind toporu in menghina si-l ascut cu Flexu. Unghiul flexului si directia de "ascutire" a toporului, variaza in functie de starea de "spirit" a subsemnatului. :lol:
Ma si apuc sa caut pe net de unde sa cumpar astfel de piatra sa le ascut corect de acuma incolo.
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Cum/cu ce ascut un topor/cutit?

Mesajde soimu` pe 03 Noi 2012, 17:49

daca ai un topor de cal;itate, e mare mare pacat sa iti bati joc de el
cred ca asta e valabil la orice scula de calitate de fapt
eu va recomand cu caldura topoarele suedeze, sunt de vis, exact pe gustul meu
totodata, mai sunt si la noi mesteri care fac topoare, mai rar si mai putine, dar tot foarte frumoase si bune
in plus, am primit de la un mester un satar facut din otel carbon...PERFECT
un tais perfect, o curbura perfecta si greutatea super potrivita
oricum ar fi, daca vrei sa ai un cutit foarte bun...cu ala nu poti sa tai oase, din mai multe motive, deci, ai nevoie de o scula pentru asta, fie un topor fie un satar
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: Cum/cu ce ascut un topor/cutit?

Mesajde madalin122582 pe 03 Noi 2012, 18:58

soimu` scrie:in plus, SIGUR nu poti sa prinzi lama in dispozitivul lansky, deci... nu poti sa tii un unghi ca si la cutite, caz clar in care un sistem FOARTE BUN este depasit

Intr-adevar nu pot sa prind lama in dispozitivul lansky. Si ai dreptate, setul lansky are pietre, nu pile.
Care ar fi un unghi potrivit de ascutire pentru un topor folosit preponderent pentru....transarea unui mistret :mrgreen: ?
Am si un topor de la Fiskars pentru despicat lemne...o bijuterie. Insa daca dai cu el in os...ti se cam rupe inima cand ii vezi "gura"
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Cum/cu ce ascut un topor/cutit?

Mesajde soimu` pe 03 Noi 2012, 21:09

dupa un transat de porc (domestic), si topoarele suedeze , atat cel de 55 cat si cel de 57 HRC se ciobesc, nu foarte rau, dar se ciobesc
unghulul este convex, asa ca il pot doar aproxima pe la 30 grade
oricum, am vazut o scula germana speciala pentru oase, cu lama grea (cam 2 kg) si cu tais gont de tot, unghi de cam 70 grade si muchie de 2 mm grosime (in zona unde era cel mai subtire)
aia e pentru spart osul nu pentur taiat ... dar tine 3 vieti
ideal ar fi un tais de cam 35-40 grade si o ascutire serioasa la sezon
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: Cum/cu ce ascut un topor/cutit?

Mesajde katlin pe 03 Noi 2012, 21:16

Am luat de pe forum un cutit, cica e din camasa de rulment; am jupuit un mistret si s-a dus taisul, apoi la un iepure am dat in osul piciorului usor si i-a sarit din lama o bucatica(ciobit), e cineva care poate sa-i faca din nou taisul?
katlin
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 19 Noi 2010, 08:00
Locaţie: Galati

Re: Cum/cu ce ascut un topor/cutit?

Mesajde bogdan_daniel pe 04 Noi 2012, 22:54

Am vazut masinaria asta la lucru in Austria: http://www.tormek.com/en/
Ce poate face ?....eu am ramas prost, te poti barbieri in adevaratul sens al cuvantului, cu lama toporului ca sa nu mai vorbim de cutite... Daca ar avea cineva asa ceva pe la noi nu as ezita sa trimit cutitele, fie ele si cele de la bucatarie, la un ascutit riguros. Pana atunci ma rezum la piatra mea...
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: Cum/cu ce ascut un topor/cutit?

Mesajde soimu` pe 05 Noi 2012, 09:38

eu am un tormek si il folosesc destul de rar, este o scula profesionala...dealtfel se vede si dupa pret
cand l-am cumparat aveam alta viziune, acum folosesc mai mult benzi abrazive
asa cum am spus si in alte randuri, nu e o provocare sa faci tais de brici, ci sa il faci pe un otel si intr-o maniera care sa mentina taisul de brici
sunt multe dispozitive care fac taisul de brici dar care se duce foarte usor
tormek ul nu, el este o scula de precizie, care are si un jig de prindere a lamei pentru mentinerea unghiului exact, este in apa...deci nu se incalzeste deloc, este scula ideala pentru ascutit cutite, dar pretul lui este mare
merita luat daca ai de ascutit si reprofilat cutite cu defecte mari
pentru o ascutire de intretinere, ai nevoie de o piatra sau un dispozitiv manual Lansky.... care eu cred ca e ideal pentru nevoile unui vanator de oriunde
tormek este pentru unul ca mine, si voi puteti sa aplelati la mine si la tormek cand aveti o problema...nu pentru intretinerea taisului, aia trebuie sa o faca fiecare acasa, cu rabdare, intr-o zi ploioasa :P
dar ca sa o faceti asa, trebuie ajuns ca fiecare vanator sa aie un cutit din otel care sa tina la o piesa sau doua, pentru ca sa nu fie problema ascutirii in teren
oferte sunt multe, dar costa, indiferent ca doriti un cutit sau un topor, fie el de firma sau facut manual, daca vrem calitate, o sa dam mai multi bani si va tine mult mai mult timp...mai ales cand avem neoie de el.
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: Cum/cu ce ascut un topor/cutit?

Mesajde katlin pe 09 Noi 2012, 20:39

Multumesc soimu de refacerea taisului! Cu ocazia asta cred ca am scapat si de ascutitul in teren...m-am procopsit cu un vanadis23 :mrgreen:
katlin
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 19 Noi 2010, 08:00
Locaţie: Galati

Re: Cum/cu ce ascut un topor/cutit?

Mesajde robino pe 08 Aug 2013, 01:04

Toporul asta nu la atins nici-o piatra...

doar pe sandpaper Wet/Dry - te barberesti cu el

Imagine
robino
Veteran
 
Mesaje: 318
Membru din: 28 Sep 2008, 11:14
Locaţie: WPB FL


Înapoi la Echipamente pentru vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Publicitate