Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:24

Arma de vanatoare Merkel Suhl cal 16

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Arma de vanatoare Merkel Suhl cal 16

Mesajde Street47 pe 15 Noi 2012, 16:39

Desi initial ca prima arma am vrut sa cumpar una cu glont Zastava in calibrul 9,3X62 am ajuns la concluzia ca nu-i de mine calibrul 9.3X62. La sfatul domnului violiv am avut ocazia sa trag un foc cu acest calibru :( ce-i drept m-a cam zguduit bine de tot. Prin urmare mi-a cam pierit cheful de arma cu glont si la recomandarea cuiva sa-i dea Dumnezeu sanatate si viata lunga am cumparat aceasta arma de care sunt foarte multumit . Batranul care a avut arma inainte a intretinut-o perfect : tevile sunt oglinda , fara joc la bascula si in pat, si nici la piesa a treia . Va rog sa imi spuneti o parere despre aceasta arma. Respect domnilor de pe acest forum care imi recomandau arme lise . Inca odata m-am convins ca trebuie sa tin cont de sfaturile celor cu experienta
Street47
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Mar 2012, 09:47

Re: Arma de vanatoare Merkel Suhl cal 16

Mesajde Alin3006 pe 15 Noi 2012, 19:48

Functie de ce vrei sa vanezi mai departe, tot nu prea ai cum sa scapi de glont, insa mai poti sa amani pana te obisnuiesti un pic cu bubuiala. 8)
Cat despre arma, daca e asa cum spui ai avut noroc, ai pus mana pe o arma facuta in perioada cand mana mesterului conta mai mult decat masina. Daca ai grija de ea, ramane si la nepoti. Sa nu o fortezi cu munitia si atentie la proiectil unic, functie de ce foraj chocke au tevile tale poti sau nu poti sa folosesti orice proiectil. In acest caz, se aplica principiul cel mai destept cedeaza, asa ca e bine sa fii tu acela. :wink:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Arma de vanatoare Merkel Suhl cal 16

Mesajde Street47 pe 16 Noi 2012, 07:18

cineva mi-a zis ca teava din dreapta e pentru proiectile unice . am folosit munitie cu proiectil unic Sellier Bellor cea mai ieftina din lipsa de posibilitati. credeti ca e potrivita pentru arma mea sau ar trebui sa o schimb ? Multumesc
Street47
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Mar 2012, 09:47

Re: Arma de vanatoare Merkel Suhl cal 16

Mesajde OviGal pe 16 Noi 2012, 08:28

Street47 scrie:cineva mi-a zis ca teava din dreapta e pentru proiectile unice . am folosit munitie cu proiectil unic Sellier Bellor cea mai ieftina din lipsa de posibilitati. credeti ca e potrivita pentru arma mea sau ar trebui sa o schimb ? Multumesc

Colegul mai sus @Alin spunea sa nu o soliciti la presiuni mari (a cartuse magnum care nu existau acum zeci de ani, adica cele pe care scrie 1050 BAR, majotitatea magnumurilor pt lise au presiunea de care spuneam), e recomandat sa folosesti teava din dreapta pt proiectile unice la primul foc pt ca nu e asa de socata la varful tevii ca si cea din stanga si nu e asa de solicitata, posibil sa nu mai folosesti a doua teaca dca nimeresti cu primul foc dar banuiesc ca pe vremea cand se faceau astfel de arme se tragea cu proietil unic la greu si tataia de la ai cumparat-o a facut singur cartuse acasa acum ceva zeci de ani si le-a facut "tari"ca asa le facea si tata si bunicul, deci(ma gandesc eu) poti sa tragi cu ambele tevi ca nu se intampla nimic, mai ales ca ai un zavor cu boltz. POTI SA TRAGI DIN AMBELE TEVI CU PROIECTIL UNIC. Daca e cu shock-ri interschimbabile nu e deloc recomandat sa tragi cu nr 1 ci cu 3.
"Nici viitorul nu mai e ce-a fost"
Avatar utilizator
OviGal
Membru important
 
Mesaje: 149
Membru din: 28 Dec 2010, 10:54
Locaţie: Bistrita

Re: Arma de vanatoare Merkel Suhl cal 16

Mesajde teuton pe 16 Noi 2012, 09:47

majoritatea suhl-urilor pe care le-am vazut au socurile de 1/2-dreapta si full- stanga. nu ti-as recomanda proiectil unic pe stanga, sau daca trebuie neaparat sa folosesti poti sa iei din cele cu sabot, care merg prin orice soc, dar atentie la presiunile pe care le dezvolta.
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Arma de vanatoare Merkel Suhl cal 16

Mesajde violiv pe 16 Noi 2012, 10:03

Mi se pare mie sau omul a precizat in titlul topicului ca este vorba de o arma in cal. 16 :?:

La calibrul acesta este exceptional sa gasesti cartuse "magnum".
Exista pe piata ceva cartuse cu incarcaturi de 32-33 g, adica ceva mai mari decat cele 28 g caracteristice calibrului. Unele din ele chiar aveau avertizare de presiune "1050 bari", parca de la Cheditte ... dar sunt asa rare ca nu cred sa ai ghinionul sa le nimeresti tocmai pe alea.

Teoretic poti trage proiectile de tip "Palla Gualandi" prin orice fel de soc, oricat ar fi de strans.
Mai nimerite sunt Sauvestre.
S&B e cea mai proasta alegere la cartuse cu proiectil unic - sunt incarcate atat de slab ca se opresc frecvent in pielea mistretului. Cauta orice cartus italian sau Brenneke Exact.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Arma de vanatoare Merkel Suhl cal 16

Mesajde stefan 3006 pe 17 Noi 2012, 20:08

Arma buna neamtul e neamt!referitor la 9,3x62 zguduie dar unde loveste se vede!
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: Arma de vanatoare Merkel Suhl cal 16

Mesajde mialxx pe 18 Noi 2012, 10:48

Arma excelenta! Am un Bock de 12 si sunt foarte mulțumit de ea.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Arma de vanatoare Merkel Suhl cal 16

Mesajde Street47 pe 19 Noi 2012, 10:00

Sunt extrem de multumit de ea. Unde indrept arma acolo se duce proiectilul unic fara sa stau mult sa pun catarea. Arma foarte usoara sa-i dea Dumnezeu sanatate omului care mi-a recomandat-o
Street47
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Mar 2012, 09:47


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Zeres Ciprian şi 56 vizitatori

Publicitate