Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:19

Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Nu mai putin importanta aceasta sectiune - de fapt este painea noastra de toata zilele - a acelora care pot accesa rata , gasca sau sitarul mai rar . Totusi trebuia sa scoatem in evidenta importanta nobila a acelor specii . Va ascultam pe aceste subiecte si va asiguram ca suntem la fel de interesati !

Moderator: Sly_Fox

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde Kristi pe 07 Dec 2012, 00:22

Auzi pretinu' . eu citesc doua postari de.ale domniei voastre in care sustineti teoria precum ca , disparitia potarnichii ar fi cauzata de aparitia fazanului , postari ce sunt scrise dupa ce am intervenit cel putin vreo patru sau cinci dintre cei care vanam efevtiv , nu cei care decat butoneaza tastatura si am spus ca nu exista absolut nicio problema intre convietuirile celor doua specii in acelasi areal ...vrei sa ti le si citez ? Si asta numai aici ca am mai observat , ca aceeasi ineptie ai mai spuso si in alte imprejurari ...atunci nu inseamna ca tot o tii pe a ta ?
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde VPR-GMC pe 07 Dec 2012, 08:46

Hai sa nu ne certam intre noi, problema e in alta parte..... daca colegul Alin o tine pe a lui.....sa-i lasam placerea! :D .....toti avem dreptul la o parere chiar daca nu in toate cazurile e si cea corecta!

Dar oare se poate face ceva in acest sens?
Sincer ma indoiesc! :wink:
De ce?
Pai hai sa vedem pozitia potarnichii ca importanta (mai ales financiara) pentru asociatii:
-e mai sensibila la schimbari de biotop (agricultura, etc), climatice, se braconeaza usor etc.... deci trebuie sa te ocupi mult mai mult de ea (managment - evaluari efective, diversitate in culturi pe fondul de vanatoare, construire de hranitori, hrana, repopulari etc) cea ce costa iar.
-din cate stiu nu produce nimeni potarnichi in crescatorii
-nu prea aduce bani :mrgreen: ....in comparatie cu fazanul si chiar cu .....prepelita sau ciocarlia
.....atunci de ce sa se oboseasca?.....efort mare....profit mic!......banii vin din vanatul mare din vanatorile cu strainii la prepelita, ciocarlie, pasaj.....si aici nu prea trebuie sa investesti! :wink:

A mai facut cineva studii REALE de BONITATE a fondurilor de vanatoare pe specii? Daca da .....nesemnificative la nivelul tarii!

Parerea mea este ca s-ar impune, pe anumite zone, restrictia vanatorii la potarniche pe o anumita perioada, pentru refacerea efectivelor, dar numai dupa niste studii temeinice facute ca....la carte!
Hunting & fishing.....hobby or madness?
Avatar utilizator
VPR-GMC
Membru important
 
Mesaje: 249
Membru din: 18 Dec 2008, 10:36
Locaţie: Bucuresti

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde Kristi pe 07 Dec 2012, 11:13

Din pacate suntem prea putin care dorim ceva cu adevarat pentru aceasta specie si cu siguranta si fara o putere foarte mare , asa cum spuneam , degeaba am intervenit la asociatie sa nu se mai treaca pe autorizatie si sa se ia o masura pozitiva in acest sens , macar acolo unde mai sunt , pentru ca nimeni nu asculta . Este mai simplu sa meregem in continuare fara sa ne doara capul . Cat despre cresterea lor in crescatorii , exista asa ceva , eu unul m.am interesat personal , undeva in zona Arad si este si putin mai scumpa decat fazanul ! Cu siguranta cred ca se adapteaza si un pic mai greu decat fazanul in salbaticie si s.ar putea sa se faca populare cam degeaba . binenteles aceasta este o parere personala ! In primavara cand o sa se inchida vanatoarea am sa populez eu , atat cat o sa ma tina buzunarul si am sa va tin la curent cu evolutia lor . Pana atunci sa auzim numai de bine !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde VPR-GMC pe 07 Dec 2012, 12:15

.....Pana atunci sa auzim numai de bine !


....si sa speram ca vanatorii, atunci cand le vor sarii o potarniche, pe fondurile unde sunt probleme, nu vor mai ridica pusca....iar asociatiile nu vor mai trece potarnichea pe autorizatie!
Hunting & fishing.....hobby or madness?
Avatar utilizator
VPR-GMC
Membru important
 
Mesaje: 249
Membru din: 18 Dec 2008, 10:36
Locaţie: Bucuresti

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde Kristi pe 07 Dec 2012, 12:50

VPR-GMC scrie:
.....Pana atunci sa auzim numai de bine !


....si sa speram ca vanatorii, atunci cand le vor sarii o potarniche, pe fondurile unde sunt probleme, nu vor mai ridica pusca....iar asociatiile nu vor mai trece potarnichea pe autorizatie!

Mi.as dori sa intram intrun consens general si sa nu mai ridicam pusca la aceasta specie nici unde nu sunt probleme ...asa reusim sa refacem cat de cat populatia de potarniche ...altfel ...
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde florin.pirvu pe 07 Dec 2012, 15:00

Jicol Dilo scrie:Ati putea preciza, in zonele in care potirnichile au disparut, au aparut fazani? Intreb pentru ca in general potirnichile si fazanii nu convietuiesc in acelasi areal. Daca intr-o zona se introduc fazani, cu timpul potirnichile se vor retrage din acea zona, lasind locul fazanului.

Printre altele si aceasta ar putea sa fie una din cauzele disparitiei potirnichilor dintr-o anumita zona.

Alin - SVS


Sincer, la mine in zona anul trecut erau un nr impresionant de potarnichii si culmea si fazanii erau prezenti in aceleasi zone. Nu cred, ca e regula...
fiecare vanatoare e o poveste, fiecare vanator e o culegere de povesti...
florin.pirvu
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 20 Feb 2012, 22:02

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde VPR-GMC pe 07 Dec 2012, 15:23

Sincer, la mine in zona anul trecut erau un nr impresionant de potarnichii...


....dar acum, ai mai vazut potarnichi?
Hunting & fishing.....hobby or madness?
Avatar utilizator
VPR-GMC
Membru important
 
Mesaje: 249
Membru din: 18 Dec 2008, 10:36
Locaţie: Bucuresti

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde crishunter pe 07 Dec 2012, 19:53

Salutare la toata lumea , Kristi ,am citit mai sus ca ai fi dispus sa cumperi niste zeci de potirnichi pt. a le elibera in fondul de vinatoare . Daca vrei te rog sa-mi spui si mie unde ai gasit de cumparat ca eu nu am reusit sa gasesc pina acum si de asemenea rog pe oricine are vre-o informatie cu privire la acest lucru, al rog sa ne comunice aici datele de contact , poate mai sunt si alti doritori. Noi am cumparat 100 de fazani pe care ai tinem in voliera cu destinatia producerii de oua in primavara , care vor fi puse la incubator iar puii rezultati vor fi eliberati in teren , bineinteles dupa ce vor creste corespunzator. Am dori sa facem acelasi lucru si cu potirnichea daca am gasi undeva sa cumparam. Personal am constatat ca ar fi singura solutie avind in vedere situatia celor doua specii pe fondurile pe care vinam in apropriere, pt. a putea sa asiguram cit de cit succesul cainilor atunci cind iesim in teren. Tot personal cred ca nu avem ce sa asteptam de la conducerile asociatiilor si cu atit mai putin masuri intreprinse de AGVPS . Parerea mea.
crishunter
Membru important
 
Mesaje: 162
Membru din: 09 Aug 2009, 20:41
Locaţie: Bucuresti

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde Kristi pe 07 Dec 2012, 20:42

Da Cris , crescatoria se afla la 20 de kilometri de Timisoara, in fazaneria de la Pischia, acolo se cresc potarnichii . Daca doresti sa intri in legatura , suni la Directia Silvica Timisoara ! Te rog frumos sa ma tii si pe mine la curent pentru ca doresc sa cumpar si eu ! In principiu cred ca cel mai bine este sa cumparam la primavara , avand in vedere ca urmeaza iarna ! Numarul meu de telefon este 0722377510 !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde ovidiulapusanu pe 08 Dec 2012, 08:06

Ierni grele au mai fost. Vanatorii vor fi mereu de facturi diferite, ca oameni sant... unii doar cu vanatoarea, altii si cu ocrotitul.
De facut putem face ceva indiferent ca exista sau nu consens. Nu cred ca e bine sa renunti la a face ceva bun pt ca altii nu vor aprecia, ajuta sau chiar vor profita de asta. Un ajutor bine facut cred ca se va simti.
Pt cine e interesat am gasit in Carpatii vechi niste metode foarte simple si la indemana oricui de ajutorare a vanatului mic pe durata iernii. Anul asta sper sa le pot aplica in fondul in care vanez uzual. Anul trecut pur si simplu nu am putut ajunge din cauza zapezii. Si problema e ca acest ajutor este util cand zapezile sant mari si vanatul mic nu mai are acces la hrana.
Acordul sau ajutorul AJ/AGVPS nu este o problema. Chestiile la care ma refer se pot face de unul singur sau cu un camarad si presupun utilizarea reperelor din teren sau minime instalatii din pt amplasare de hrana intr-un mod inteligent.
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde Kristi pe 08 Dec 2012, 09:04

ovidiulapusanu scrie:Ierni grele au mai fost. Vanatorii vor fi mereu de facturi diferite, ca oameni sant... unii doar cu vanatoarea, altii si cu ocrotitul.
De facut putem face ceva indiferent ca exista sau nu consens. Nu cred ca e bine sa renunti la a face ceva bun pt ca altii nu vor aprecia, ajuta sau chiar vor profita de asta. Un ajutor bine facut cred ca se va simti.
Pt cine e interesat am gasit in Carpatii vechi niste metode foarte simple si la indemana oricui de ajutorare a vanatului mic pe durata iernii. Anul asta sper sa le pot aplica in fondul in care vanez uzual. Anul trecut pur si simplu nu am putut ajunge din cauza zapezii. Si problema e ca acest ajutor este util cand zapezile sant mari si vanatul mic nu mai are acces la hrana.
Acordul sau ajutorul AJ/AGVPS nu este o problema. Chestiile la care ma refer se pot face de unul singur sau cu un camarad si presupun utilizarea reperelor din teren sau minime instalatii din pt amplasare de hrana intr-un mod inteligent.

Ovidiu , ierni grele au mai fost asa este , problema cea mai grava care a cauzat disparitia aproape in totalitate pe anumite fonduri , in aceasta iarna foarte grea , a fost faptul ca a nins viscolit pe perioada noptii si nu o noapte sau doua ci mai multe nopti consecutiv ! Efectiv potarnichile au fost prinse sub zapada si decapitate in masa ! Eu unul am infruntat toate conditiile vitrege si impreuna cu cativa camarazi am intrat peste tot pe unde am stiut ca sunt si le.am pus mancare ...din pacate nu a mai avut cine sa consume mancarea ...
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde wachtelfeld pe 08 Dec 2012, 21:10

Vad ca discutia s-a extins si mi-ar face placere sa particip si eu. Asa ca am sa o fac :D .
Cum spunea si d-l Kristi mai sus iarna trecuta a fost catastrofala pt. tot vanatul mic dar pt. potarniche a fost dezastru !
Fara discutie ca au mai fost ierni grele in trecut, insa de cand a inceput sa se incalzeasca verile asa cum este acum, mai exact de 7-8 in urma nici o iarna nu a mai fost asa.Una din probleme este fara discutie intensitatea ninsorilor, dar fatale sunt schimbarile bruste de temperatura, presiune carora potarniche din ce am citit nu le prea face fata.O alta mare problema dupa parerea mea si asta nu o spun din carti este agricultura si anume monoculturile, lipsa parloagelor, arbustilor fructiferi, automat si a insectelor aferente, refugiilor.
Dintre toate potarnichea este cea mai sensibila, toate aceasta plus inca multe altele se pare ca au dus la un dezastru care sincer nu vad cum se va repara prea curand.
Am vazut in postarile de mai sus ceva legat de convietuirea fazanului cu potarnichea.Din experienta mea, din ce am vazut de-a cursul anilor, va pot spune cu siguranta ca nu prea le place sa imparta acelasi areal si nu fazanului , ci potarnichei....una din cauze fiind interesul cocosilor de fazani mai ales pt. cuiburile cu oua ale potarnichilor.Nu odata am vazut cuiburi de potarnichi distruse de cocosii de fazani si nu odata am vazut reactii perechilor de potarnichi cand in apropiere erau cocosi....Dar daca arealul este suficient de bogat in resurse(hrana ,vegetatie) si mare totusi pot convietui fara probleme.
Dupa parerea mea ar trebui totusi oprita vanatoarea la aceasta specie cel putin 2 ani si totodata ar trebui ajutata prin populari judicioase, plus amenajari in zonele de refugiu in stransa colaborare cu agricultorii.
Dar, asa cum vad ca se misca lucrurile in sistemul AGVPS, nu vad nici o sansa decat sa ne rugam celui de sus sa o ajute si noi sa nu ridicam arma atunci cand este in bataia pustii in zonele cu probleme.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde tomi pe 08 Dec 2012, 23:02

De acord cu explicatia despre cuiburile distruse, de acord cu Alin ca nu convietuiesc prea bine.
Potarnichea de crescatorie este complet handicapata, mult mai mult ca fazanul de crescatorie, Hanna la concursurile cu lansat potarnichi din catapulta, le prindea in bot direct prin iarba.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde crishunter pe 09 Dec 2012, 02:52

Multumesc Kristi pt informatie , o sa sun la Timisoara sa vad care este situatia si promit sa te tin la curent.
crishunter
Membru important
 
Mesaje: 162
Membru din: 09 Aug 2009, 20:41
Locaţie: Bucuresti

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde Kristi pe 09 Dec 2012, 09:17

tomi scrie:De acord cu explicatia despre cuiburile distruse, de acord cu Alin ca nu convietuiesc prea bine.
Potarnichea de crescatorie este complet handicapata, mult mai mult ca fazanul de crescatorie, Hanna la concursurile cu lansat potarnichi din catapulta, le prindea in bot direct prin iarba.

Total de acord cu dvs , totusi cred ca trebuie sa existe o solutie . Oricum nimeni nu procedeaza cum procedam noi cand populam cu fazani de crescatorie , sa le de.a drumul in libertate si Dumnezeu cu mila . Am asistat de.a lungul timpului la cateva populari cu fazani si acelasi lucru l.am observat si la acestia , in spatele nostru se duceau copii si ii prindeau cu mana ...de rapitoare nici nu mai discutam ...nu cred ca rezistau 5% din fazanii elibereati pe terenul respectiv ! Eu unul as fi dispus sa petrec mai mult timp pentru a reusi popularea cu succes a acestei specii , ma gandeam sa inchid o suprafata mai mare cu un gard de plasa sau ceva de genul si o perioada sa le eliberez acolo pana se acomodeaza cu cerul liber cu terenul respectiv , cu vulpile sau maidanezii care probabil vor da tarcolae gardului , etc . Pana in primavara am sa studiez aceasta problema foarte constiincios si apoi am sa ma decid daca populez sau nu. In niciun caz nu am sa fac acest lucru doar de amorul artei !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde tampa pe 09 Dec 2012, 10:01

Intradevar nu este o idee rea cu realizarea unor voliere deschise unde sa se introduca fazani si chiar si potarnichi pentru popularea fondului de vanatoare.Conditia este ca pasarile sa fie bagate in voliere cand sunt inca pui ca sa se acomodeza cu salbaticia pana cand devin adulte.Voliera trebuie sa fie undeva cat mai departe de asezari si bineinteles supravegheata si pazita non stop.Suprafata din voliera se va cultiva cu porumb,sorg etc.Din voliera nu trebuie sa lipseasca apa si mancarea.Cand vor incepe sa zboare vor iesi din voliera si asa se va realiza o populare aproape naturala.
tampa
Membru important
 
Mesaje: 193
Membru din: 02 Mar 2011, 19:33

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde Kristi pe 09 Dec 2012, 10:15

tampa scrie:Intradevar nu este o idee rea cu realizarea unor voliere deschise unde sa se introduca fazani si chiar si potarnichi pentru popularea fondului de vanatoare.Conditia este ca pasarile sa fie bagate in voliere cand sunt inca pui ca sa se acomodeza cu salbaticia pana cand devin adulte.Voliera trebuie sa fie undeva cat mai departe de asezari si bineinteles supravegheata si pazita non stop.Suprafata din voliera se va cultiva cu porumb,sorg etc.Din voliera nu trebuie sa lipseasca apa si mancarea.Cand vor incepe sa zboare vor iesi din voliera si asa se va realiza o populare aproape naturala.

La ceva de genul m.am gandit si eu , o sa.mi fac anumite calcule sa vad ce costuri intervin , teren personal cca 5000 m patrati as avea in zona respectiva chiar departe de sat undeva la aprox 1 km ... problema cu paza va fi un pic mai dificila , dar nu imposibil de realizat ...
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde Kristi pe 09 Dec 2012, 10:31

Cu certitudine daca n.am sa gasesc intelegere la asociatie sa nu treaca macar un an pe autorizatie aceasta specie si sa monitorizez personal fiecare grup care vaneaza in zona anul viitor , nu am sa ma inham la acest drum !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde Ghinda pe 09 Dec 2012, 10:50

Vorbeste cu Catalin Vrabie despre voliera. Te lamureste cu tot si mai te pot si eu informa cu un alta.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde Clujeanul pe 09 Dec 2012, 13:32

@Kristi, decat la asociatie mai bine incearca la ITRSV si eventual la ONG-uri (sau fa-ti ONG). N-are rost sa te agiti la conducerea asociatiei si sa te pui rau cu ei sau cu restul vanatorilor. Nu cunosc foarte bine obiectul lor de activitate, dar cred ca daca ITRSV-ul decide ca s-a terminat cu vanatoarea de potarnichi (de exemplu) atunci nu mai intra in cota de recolta si mai pot fi sperante. Daca le adresezi o petitie meseriasa, ITRSV - ca institutie publica, obligatoriu trebuie sa dea un raspuns. Daca nici ei nu sunt pentru salvarea potarnichilor, atunci nu mai ai ce face nici cu voliera.
Iti doresc succes!
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde Kristi pe 09 Dec 2012, 15:30

Va multumesc frumos pentru sfaturi @Ghinda si @Clujeanul . Am sa incerc toate caile posibile numai sa refac populatia de potarniche din zona mea , pentru mine este vitala in extrasezon , eu am nevoie de potarnichii in viata si cat mai multe , eu nu puscam decat una , maxim doua pe sezon si numai daca aveam un caine tanar ...in rest le protejam prin toate metodele posibile . Am mare nevoie si de ajutorul asociatiei pentru a controla toate grupele care vaneaza in zona ...exista oameni care trag la ele si fara sa le aiba pe autorizatie ! Nu pot decat spera ca voi reusi pana la urma sa fac ceva bun!
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde wachtelfeld pe 09 Dec 2012, 19:00

Popularea cu ajutorul volierei deschise este de regula folosita pt. fazani si se numeste metoda volierei engleze.
Pentru polpularea cu potarnichi este un pic mai complicat pt. ca sunt monogame si fiecare pereche are nevoie de un anume areal si liniste unde sa poata trai si cuibari in liniste.
Pt. potarniche vitale sunt biotopul, calitatea solului, LINISTEA si controlul pradatorilor.
Foarte important este si alegerea momentului introducerii acestora in terenul de vanatoare....
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde VPR-GMC pe 17 Dec 2012, 08:27

VPR-GMC scrie:...
PS-langa servici aveam doua familii (stoluri) cu aproximativ 20 de exemplare, sunt curios daca mai apar!?


Din pacate cele doua familii de potarnichi nu au mai aparut, cum o faceau an de an cand venea zapada!
Se pare ca nici ele nu au supravietuit! :(
Hunting & fishing.....hobby or madness?
Avatar utilizator
VPR-GMC
Membru important
 
Mesaje: 249
Membru din: 18 Dec 2008, 10:36
Locaţie: Bucuresti

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde Kristi pe 17 Dec 2012, 13:58

Sincer , aceasta problema este mult mai grava decat ne putem imagina multi dintre noi ...
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde Sly_Fox pe 17 Dec 2012, 15:09

Sambata am iesit la iepuri. Din nou am vazut multe potarnichi, in alte locuri decat saptamanile trecute.
Pot spune ca numarul de potarnichi existente pe fondul de vanatoare se mentine constant. Sunt prezente uniform pe toata suprafata terenului, in familii de cate 15-25 de exemplare. Se pare ca zapada de anul trecut (cazuta in cantitate nu foarte mare pe la noi) si seceta din vara nu au influentat aceasta specie. Din acest punct de vedere suntem norocosi.
Posibil ca aceasta situatie sa se datoreze si faptului ca vanatoarea la aceasta specie pe fondul cinegetic in cauza este ca si inexistenta. Cota zero in acest sezon, iar in sezoanele trecute doar intamplator se mai vana cateva exemplare.
Daca iarna din acest an nu pune probleme deosebite, ma astept la o crestere usoara a efectivelor in primavara. :wink:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde VPR-GMC pe 18 Dec 2012, 08:12

Sly_Fox scrie:....Se pare ca zapada de anul trecut (cazuta in cantitate nu foarte mare pe la noi) si seceta din vara nu au influentat aceasta specie. Din acest punct de vedere suntem norocosi.
Posibil ca aceasta situatie sa se datoreze si faptului ca vanatoarea la aceasta specie pe fondul cinegetic in cauza este ca si inexistenta. Cota zero in acest sezon, iar in sezoanele trecute doar intamplator se mai vana cateva exemplare...


....asta arata inca o data ca zapada a decimat populatiile de potarniche pe zonele afectate iarna trecuta!
Hunting & fishing.....hobby or madness?
Avatar utilizator
VPR-GMC
Membru important
 
Mesaje: 249
Membru din: 18 Dec 2008, 10:36
Locaţie: Bucuresti

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde florin.pirvu pe 16 Ian 2013, 17:13

VPR-GMC scrie:
Sincer, la mine in zona anul trecut erau un nr impresionant de potarnichii...


....dar acum, ai mai vazut potarnichi?






Da am vazut, vre-o 6 toata vara si toata toamna.Nici fazanii nu prea mai sunt...si cireasa de pe tort au arat tot stuful unde se adaposteau fazanii. ma rog...
fiecare vanatoare e o poveste, fiecare vanator e o culegere de povesti...
florin.pirvu
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 20 Feb 2012, 22:02

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde ferenczi444 pe 17 Feb 2013, 21:48

Potîrnichea
Stimaţi Colegi, studiind Etologia acestei micuţe pasăre după un timp vei afirma,că ai văzut şi ai ajuns să îndrăgeşti cea mai drăguţă,mai fidelă ,mai drăgălaşă mai demnă de dragoste fiinţă ,care ai avut posibilitatea să o cunoşti. Nu te vei mai uita la ea cu ochiul vînătorului ,ci cu ochiul şi sufletul gospodarului,ptr. că nu există fiinţă care este în stare de atîta dragoste şi sacrificiu ptr. micuţa ei familie,ca potîrnichea . Fenomen rar întîlnit în lumea animalelor ,chiar foarte mulţi oameni ar trebui să urmeze exemplul micuţei noastre păsări.Potîrnichea este monogamă şi pînă primăvara următoare cînd se vor forma noile perechi, ele trăiesc în echipe de famili. Diferă în totalitate şi ca etologie şi ca modalitate de viaţă ,de cealaltă pasăre vînabilă ,fazanul . Potîrnichea care în primăvară şi-a găsit perechea, formează o familie proprie ,unde depunerea ouă lor,clocitul şi creştera puilor este sarcina cea mai importantă. Îi va conduce pe cei tineri şi în timpul ierni ,pînă în primăvara următoare ,cînd şi cei tineri îşi vor alege perechi . S-a dovedit că în cazul cînd cei doi bătrîni ,găina şi cocoşul de potîrniche au supravieţuit, vor rămîne împreună,doar tineri se vor îndepărta de ei . Deci alegerea perechei nu se limitează la un an sau sezon ci , cu toate că este plină de pericole şi este foarte scurtă ,pe o viaţă de potîrniche . Unde mai întîlnim ceva asemănător ? Cel mai mare pericol ,cu ce se confruntă pot. este iarna lungă, rece cu foarte multă .zăpadă . Cu toate că avem climă Continentală ,totuşi din cînd în cînd poate produce cazuri extreme şi surprize de neaşteptat . După o iarnă de acest gen se pot produce pagube în rîndul populaţiilor de potîrniche încît cu ani poate zeci de ani nu se va observa creşteri în ceea ce priveşte numărul lor . În anii 1940 şi 1946 două ierni deosebit de grele ,au distrus 90% din populaţiile existente în Ungaria . Cu toate că nu era lipsă de meseriaşi şi condiţi ,nici în zilele noastre nu s-au refăcut populaţiile ce erau înainte. Încă sînt zone unde vînătoarea este interzisă la potîrniche . Zăpada mare de fapt nici nu ar fi aşa pericol,ptr. că pot. este destul de rezistentă şi minimul de alimente ce consumă în această perioadă,este înafară de cîteva boabe de pe tufe ,chiar culturile verzi semănate ,acoperite de zăpadă. Însă stratul de zăpadă dacă îngheaţă foarte tare pot. nu mai poate săpa ,acele tuneluri ptr. deplasare şi nu poate ajunge nici la culturile verzi .De asemenea nu poate să-şi sape adăpost astfel se expun frigului şi vîntului puternic. Î-şi pierd din condiţia fizică slăbesc şi dacă mai apare şi un viscol de cîteva zile săraci pot. slăbiţi şi înfometaţi nu prea au şanse mari de supravieţuire . În concluzie ,pot. trebe alimentat, mai ales în timpul ierni ,dar mulţi gospodari uită acest lucru ,sau nu cunoaşte metoda respectivă. De ex. dacă vedeţi pot. pe marginile drumurilor ,înseamnă că rabdă foame şi cea mai mică fărimătură de mîncare ce a căzut în timpul transporturilor de cereale îi dă şanse de supravieţuire. Că apar braconieri ? Sigur că da ,însă eu în acest caz ,nu braconieri condamn ci gospodarul fondului că el ar trebui să observe acest lucru .Vă daţi seama ,dacă potîrnichea ,care nu acceptă mîncarea ,numai în zona habitatului ei ce este pe cîmp deschis ,ce foame suportă dacă ajung la marginile drumurilor ,expunîndu-se la toate pericolele ce ascund drumurile . Să nu vă aşteptaţi să vină potîrnichile la locurile unde doriţi să alimentaţi ,că nu vor veni .Trebuie să mergeţi voi acolo unde sînt ei .Faceţi bine şi cînd zăpada este mare să urcaţi în tractor sau maşina de teren şi rupeţi zăpada să poată săpa să ajungă la culturi şi la adăpost . Iar hrana ce duceţi să nu o puneţisub tufe sau în apropierea pădurilor ,ci la 80 - 100 m de ei pe cîmp deschis că ei îi place să observe şi cea mai mică mişcare de pe teren şi dacă sesizează ceva pericol să poate zbura . Potîrnichile nu î-şi petrec noaptea în apropierea unor tufe sau păduri, ci în acoperirea unor movile sau denivelări şi dorm în grup, în cadrul familiei cu capul în toată direcţiile ptr a observa pericolul exterior . Potîrnichea acceptă captivitatea dar niciodată ca fazanul . În cazul iernilor foarte grele, se adună mai multe famili în grup căutînd locul ideal ptr. a supraveţui . Acesta la ei se cheamă spiritul de echipă . Acest spirit are şi un alt rol ,să vină cu celelalte famili şi alţi masculi şi găinuşe ptr.a uşura pe viitor alegerile de noi perechi . De obicei în luna februarie ,sau în cazuri extreme în ianuarie, sau în cazul iernilor lungi în martie, după ce se topeşte zăpada, şi primele raze de soare cu miros de primăvară au atins şi inimile drăguţei potîrnici se vor rupe în perechi. Acest lucru se va întîmpla foarte repede, într-o dimineaţă sau seară, decurge totul. Deodată începe o alergare ,un zgomot ,un circ şi scandal în rîndul familiilor adunate ,dar acest lucru nu este împerecherea ci doar alegerea de perechi. De obicei se petrece acţiunea pe un teren deschis , o tarla de lucernă etc. dar nici decum pe o arătură. Perechile cele bătrîne rămîn împreună şi doar tineri îş-i aleg perechea .Fapt dovedit de specialişti Englezi că tineri întodeauna îş-i vor alege perechea din cadrul unei alte famili şi alt grup. Acest lucru ar putea fi cheia scăderi populaţiilor de potîrniche ptr. că dacă scade numărul grupurilor şi a familiilor pînă ajung să se găsească mai ales dacă sînt şi deranjaţi trec ani şi pînă atunci nu se vor putea reproduce . În cazul că vremea se înrăutăţeşte potîrnichile iară se vor aduna în grupuri,din motive de siguranţă,iar cu îmbunătăţirea vremi se vor rupe în perechi şi uni nu se vor mai despărţi niciodată . Potîrnichea este fidel locului unde s-a născut , şi s-a dovedit că î-şi vor trăi viaţa ,majoritatea dintre ei pe un teren de 1 - 2 Km pătraţi . Întodeauna femela va alege perechea ,ca şi la oameni,cu toate că uni nu vor să recunoască acest lucru. După ce s-au format perechile ,ceilalţi cocoşi care au rămas fără pereche vor respecta teritoriul celui cu pereche şi se vor aduna în grupuri mici ,sau se vor alătura familiei mai mari. După aceea tînăra pereche începe să caute un loc conveneabil ptr. cuibărit .Ptr. acest lucru au la dispoziţie aprox. 6 săptămîni . Nu va începe ouatul înainte de jumătatea luni aprilie cînd vegetaţia deja va asigura cît de cît o oarecare protecţie . Înainte de a începe a oua femela cu aprox. două săptămîni ,ca şi celelalte păsăricare fac cuibul pe pămînt ,sapă mai multe cuiburi. Femela va urmări dacă careva cuib a fost obsevat sau vizitat de oameni sau animale . Pe care-l consideră cea mai sigură ,o căptuşeşte cu iarbă uscată şi niciodată cu iarbă verde . Aici va depune primul ou ,de probă care nu-l va acopri cu iarbă timp de două zile . De fapt testează siguranţa terenului . Cuibul are diametrul de 10 - 12 Cm şi cam tot atît de adînc .Cuibul se construieşte acolo unde se găseşte materialul necesar construiri şi unde pui noi născuţi în primele zile ale vieţi lor găsesc necesarul de hrană de origine animală supravieţuiri lor.Tot în apropiere se va găsi şi locul unde părinţi şi pui vor lua baia de praf necesară ptr. a scăpa de paraziţi . Femela întodeauna se va apropia şi se va îndepărta de cuib pe jos şi nu zburînd ,ne dînd posibilitate de descoperire sau demascare . După depunerea celei de al doilea ou ,pot. acoperă gros cuibul de fiecare dată cînd îl părăseşte. Depunerea ouălor durează 22 - 25 de zile după care începe perioada de clocit care durează 24 de zile . După ce potîrnichea a depus ultimul ou ,nu mai acoperă cuibul astfel testează dacă a fost observat sau nu . În cazul că ouăle păţesc ceva să mai aibă posibilitate şi timp ptr. a construi un al doilea cuib numit .......Clocitul este efectuat doar de femelă ,dar cocoşul este întodeauna în apropiere să protejeze femela şi cuibul. Dacă observă ceva ,atenţionează femela care rămîne nemişcată iar el cu un truc bine cunoscut atrage intrusul ,prefăcîndu-se că este rănit şi prezintă o pradă uşoară .Inportant este să-l atragă cît mai departe de cuib .Masculul mai are o sarcină importantă ,să cheme femela jos de pe cuib dimineaţa şi seara ptr. o jumătate de oră. Femela va părăsi cuibul dar nu-l mai acoperă să se aerisească . În această perioadă perechea stă împreună ,caută de mîncare şise vor scălda ptr. a scăpa de paraziţi. Acesta este perioade cînd ouăle sînt expuşi la cel mai mare pericol, ciori,coţofane,sau chiar păsările paraziţi cum sînt cucul şi în cazuri extreme chiar găina de fazan. Ouăle de potîrniche sînt zilnic întoarse ,mişcate , astfel aproape în acelaşi timp vor ieşi din ouă. Abia ies pui şi se usucă femela cheamă masculul care-i protejează şi îi încălzeşte .În cazul că în această perioadă se răceşte timpul sau este ploioasă ,noi născuţi doar la căldura părinţilor se pot aştepta. Pui sînt conduşi de femelă ,masculul doar îi urmăreşte. În caz de pericol pui vor rămîne nemişcaţi iar masculul îşi face treaba .Hrana noilor născuţi în primele 10 - 14 zile este compus în exclusivitate doar din hrană de origine animală (albumide) .Pui la vîrsta de 3 săptămîni încep să zboară . Cînd în Ungaria ,grupuri de specialişti şi-au pus casarcină gospodărirea cu pot. chiar la început au întîmpinat mai multe greutăţi. Cea mai mare dintre ele era chiar potîrnichea despre care se cunoştea foarte puţin. Cînd fazanul este ca o carte deschisă ptr. specialişti că pînă în amănunţime se cunosc toate despre el ,la pot. acest lucru era ca o enigmă . În orice caz unde se punea bază pe reducerea numărului de dăunători cu păr şi pene după un timp se observa o creştere a numărului de potîrniche. Au fost cazuri cînd reducerea numărului de potîrniche coincide cu creşterea numărului mare la fazani .În ceea ce priveşte alimentaţia ,nu cred că prezintă concurenţă unul celuilalt. Ce ar putea eventual micşora numărul de potîrniche ,ar fi parazitismul de cuiburi ,ce am mai amintit adineuri dar fiindcă se observă doar în cazuri extreme ,nu cred că ar putea considerabil afecta o populaţie ca cea a potîrnichei. Mai de mult cînd erau milioane de exemplare pe cîmpiile Ungariei circula o vorbă între vînători că trebe împuşcate să se înmulţească , şi să ştiţi că întradevăr se înmulţeau. Este logică în afirmare ptr.că dacă se trag la stoluri,şi se desfac familiile ,exemplarele gonite se alăturau altui grup sau famili şi se alegeau de femelele rămase singure .Deci părerea mea este că trebe asigurat condiţi ptr. mai multe famili ca să poată găsi pereche femelele pe fondurile de vînătoare ,tot timpul ,că din cauza vînători se destramă familiile şi mult timp va trece pînă se vor aduna alte grupuri şi alte famili unde se pot alege noi perechi .
Cu Stimă V.. Janoş
ferenczi444
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 20 Oct 2010, 12:16

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde VPR-GMC pe 18 Feb 2013, 08:28

@ ferenczi444......frumos! :wink:

In decembrie am mai vazut un singur stol de 5 poatrnichi, pe un fond de vanatoare in Baragan.
In rest pe acolo pe unde erau mult mai multe familii, acum, para sa nu mai fie nici una!
Hunting & fishing.....hobby or madness?
Avatar utilizator
VPR-GMC
Membru important
 
Mesaje: 249
Membru din: 18 Dec 2008, 10:36
Locaţie: Bucuresti

Re: Efective de potarniche.....in declin....spre disparitie!

Mesajde Sly_Fox pe 18 Feb 2013, 14:07

Acum doua zile am iesit in teren (tot in Baragan), la grive si cotofene. Am vazut muuuulte potarnichi.
Deci stam bine la capitolul potarniche, ca prezenta in fond. Ca de vanat nu se vaneaza la aceasta specie.
Ca dusmani teoretic ar trebui sa aiba multi, insa in realitate pe fondul unde vanez nu sunt chiar asa de multi.
Vulpile sunt cam putine fata de alti ani, ulii pasarari sunt rari de tot, cainii hoinari i-am cam terminat (cu exceptia a doua punte aflate in apropierea unor localitati-unde nu se poate trage la ei din cauza autoritatilor :evil: ). Raman doar vanatorii, care in functie de textura obrazului (piele fina sau sorici) le admira sau trag in ele. Nu sunt de neglijat nici cotofenele si ciorile grive,asa ca pe ele, pentru a incerca o reglare numerica a acestora.
Sper ca acest an efectivele sa creasca, astfel sa avem si o mica cota la aceasta specie.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fazan , potarniche , turturica , in general vanat mic cu pene cu sau fara pasaj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron
Publicitate