Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 20 Apr 2024, 01:12

.30 06 Spr.Reglaj Luneta

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

.30 06 Spr.Reglaj Luneta

Mesajde DART pe 16 Dec 2012, 17:43

Saptamana aceasta (joi)am vandut carabina Browning Eurobolt (personala)cal.30 06,echipata cu o luneta S&B 1,5-6x42(productie americana , pasul Click-ului 1/4 MOA/100yrd=7,5 mm/100 m)neiluminata cu reticul 4 german produsa la inceputul anilor ”90.Montata pe o sina Picatinny pe inele inalte Warne Maxima P.A de 30 mm.
Azi am fost in poligon sa o reglez impreuna cu proprietarul.
Reglarea ”grosiera” am fact-o cu P.P SP de 11,7g .Am adus glontul la 2.5 cm de punctul ochit dupa care am tras un grup de 3 nu f. strans cam de 1,5 MOA toate astea de la distanta de 50 m.Moment in care m-am oprit si am invitat prezentul proprietar al armei(care pana in acel moment a mai tras o singura data cu o carabina)sa traga cu 4 sorturi diferite de munitie (mai precis sa faca un grup de 3 cu P.P........ apoi f. concentrat sa trimita in tinta cate un glont din alte 3 sorturi-nu- f. concludenta metoda dar aplicabila in conditii de ”criza” :lol: ).
Eu am montat luneta pe arma(n-a fost o mare scofala pe o sina aproape perfecta :oops: , iar inelele Warne Maxima se monteaza mai usor decat....Lego-ul) si am si adaptat-o anatomiei tragatorului(proprietarului)care are sa zic asa, ”masurile mele” deci nu a fost o mare filozofie.
I-am explicat ce are de facut si l-am asigurat ca luneta ”nu va da cu copita” pt. ca se afla acolo unde trebuie.

Carabiana ”echipata”:

Imagine

Tragatorul-proprietar pregatinduse de tras:

Imagine

Si iata ce a facut dumnealui cu ”dinsa” si munitiile aferente.

Imagine

Consider rezultatul excelent cu o arma necunoscuta(tragaci necunoscut) .....si pt. prima data.Acesta este in acest moment ”talentul” sau si i-am recomandat sa ia in considerare rezultatul pt. ca arma o reglam pe ”chipul si asemanarea sa”.
Norocosul om va vana cu ea in zona de deal-munte in principal la mistret la goana,panda distante cuprinse intre 20-150m.
I-am recomandat ca si munitie universala RWS UNI CLASSIC de 13,0 g .........iar acasa sa dea in sus 20 de click-uri sa ajunga la aprox.1,5 cm fata de punctul ochit si atunci intra oarecum in tabelul producatorului.
Rog pe cei care vaneaza in conditii asemanatoare(la mistret si cu acest calibru)sa ii impartaseasca din experienta lor.Eu sunt inca fan RWS EVO ca si munitie universala la acest calibru si vanez mai rar la mistret .
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: .30 06 Spr.Reglaj Luneta

Mesajde DART pe 17 Dec 2012, 15:10

Browningul a plecat la alt stapan......
La mine a venit un Steyr Classic (nou -nout)............ tot in .30 06 Spr.
Mai jos se afla grupul de ”Fabrica”.

Imagine

Am fost un pic sceptic in legatura cu faptul ca se trage/incearca fiecare arma inainte de montarea finala(din menghina ma gandesc).
Aducandu-mi aminte de o postare a ”atotstiutorului oficial Violiv :lol: ”pt. care ii multumesc f. mult, ca Steyr pune un ”manglavais” destul de consistent pe ghinturi si daca tragi peste ea necuratata ....poti ajunge cu teava intr-o faza ”imposibil de curatat”.
Cu ajutorul sculelor/solutiilor ”High class” de curatat al lui DAC (Multumesc!) am degresat-o/curatat-o f. bine. A aparut initial un negru - funingina, ulterior un ”verde de glont ”. Am trecut prin ea succesiv tampoane pana am dat de curat. Azi am si amprentat-o, urmeaza sa o curat iar.
Ce credeti grupul din fabrica este real?
Il rog pe Don (stiu ca are arma in acelasi calibru , modelul Pro Hunter este identic cu acesta doar paturile difera) sa imi spuna ce cartuse foloseste la aceasta arma si de ce? si pe violiv (al carui scriere despre aceasta arma am citit-o) dupa experienta sa, care este varful ”universal” care se impaca cel mai bine cu aceasta teava. Eu sunt fanul lui RWS Evo, dar nu cu ”orice pret”...
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: .30 06 Spr.Reglaj Luneta

Mesajde violiv pe 17 Dec 2012, 16:23

1. Noul proprietar n-a avut un profesor prea bun alaturi :P
Mai trebuia tras cel putin inca un grupaj, dupa ce-l boscorodeai bine ce si unde a gresit. Pentru 50 m si arma cu pricina e subtirel cel tras ....

2. Te-as felicita pentru schimb da' nu-s prieteni aia care-ti lauda prostioarele - ai schimbat o arma facuta bine da' cu gand sa fie ieftinioara cu alta arma facuta bine da' cu acelasi gand de ieftinioara, cu un nume mai sonor si care numa ieftionioara nu-i. Diferenta de pret intre "plastic" si "lemn" nu se justifica nicicum ... mai bine-ti luai in ceas frumos sau ceva frumos nevestei.
Daca tot ai facut saltul, trebuia sa faci un pas mai mare si sari direct la Blaser ... aproape sigur vom repeta povestea anul viitor.

Trecand la lucruri serioase: poti sa crezi grupul de fabrica, arma chiar poate 1/2MOA. Ce n-am inteles eu este de ce vin armele de la ei testate cu toate neamurile de munitii, fiecare cu altceva si unele cu grupuri chiar subtirele ....

La munitii cred ca poti sa dai cu banul. Dupa cum ai vazut in articol trage foarte bine aproape orice, de la Geco la EVO trecand prin Norma Accubond, etc.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: .30 06 Spr.Reglaj Luneta

Mesajde DART pe 17 Dec 2012, 17:02

violiv scrie:1. Noul proprietar n-a avut un profesor prea bun alaturi :P
Mai trebuia tras cel putin inca un grupaj, dupa ce-l boscorodeai bine ce si unde a gresit. Pentru 50 m si arma cu pricina e subtirel cel tras ....

2. Te-as felicita pentru schimb da' nu-s prieteni aia care-ti lauda prostioarele - ai schimbat o arma facuta bine da' cu gand sa fie ieftinioara cu alta arma facuta bine da' cu acelasi gand de ieftinioara, cu un nume mai sonor si care numa ieftionioara nu-i. Diferenta de pret intre "plastic" si "lemn" nu se justifica nicicum ... mai bine-ti luai in ceas frumos sau ceva frumos nevestei.
Daca tot ai facut saltul, trebuia sa faci un pas mai mare si sari direct la Blaser ... aproape sigur vom repeta povestea anul viitor.

Trecand la lucruri serioase: poti sa crezi grupul de fabrica, arma chiar poate 1/2MOA. Ce n-am inteles eu este de ce vin armele de la ei testate cu toate neamurile de munitii, fiecare cu altceva si unele cu grupuri chiar subtirele ....

La munitii cred ca poti sa dai cu banul. Dupa cum ai vazut in articol trage foarte bine aproape orice, de la Geco la EVO trecand prin Norma Accubond, etc.


Salut Vio,

Ce sa zic?Cand ai dreptate ai dreptate!
Ma simt rusinat :oops: din cale afara pt. faptul ca nu sunt un profesor mai bun....daca progresez in ritmul acesta probabil la a 2-3-a reincarnare am sa te ajung :lol:.Asta cu conditia ca tu sa nu mai progresezi deloc :roll: .
Omul merge la mistretul ”de 50 m” unde cu acest grupaj se apropie ”de casa”, dupa care isi ia o coatarita de cartuse si da la sămn pan' se schimba banii.....si cat il tin banii si face rost dom'le de experienta ca de la mine si-a luat......baza si arma ce nu-i putin zic eu niciunde intr-o astfel de situatie.

Da , poate am sa-mi iau un Blaser, poate nu, imi place la nebunie dar mintea mea inca nu accepta pretul pt. ea si sincer R8-ul care este mama si tata ergonomiei ............si chiar este din alt film.... cu toate acestea imi dau seama ca de fapt sunt extrem de conservator( si DON m-a ajutat sa-mi dau seama :lol: ) si actiunea bolt este singurul in care am incredere(in acest moment) si aceasta asociata cu traditia Steyr este acum ce-mi doresc......si bine inteles lemnul :) , nu totdeauna prefer ceva negru si urat(cand am sa ”calaresc” un Savage nu va mai conta traditia)!
Am primit-o aproape cadou...... de aceeia mi-a dat mana sa dau Browningul care a confirmat deja.
Si de ce nu !- mi-a placut ideea sa pun Kahles-urile tot pe o arma austriaca.
Asta a fost gandirea mea!
Voi ramane la EVO......
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: .30 06 Spr.Reglaj Luneta

Mesajde Alin3006 pe 17 Dec 2012, 18:27

violiv scrie:1.

Trecand la lucruri serioase: poti sa crezi grupul de fabrica, arma chiar poate 1/2MOA. Ce n-am inteles eu este de ce vin armele de la ei testate cu toate neamurile de munitii, fiecare cu altceva si unele cu grupuri chiar subtirele ....
La munitii cred ca poti sa dai cu banul. Dupa cum ai vazut in articol trage foarte bine aproape orice, de la Geco la EVO trecand prin Norma Accubond, etc.


Din ce stiu eu de la reprezentantul Steyr munitia de testare e in general Brenneke TIG pentru ca fabricantul vrea sa arate ca arma grupeaza bine si cu munitie ieftina. Cu RWS sau Norma trage si mai bine :lol:

@ Dart - maestre, daca inteleg bine esti fericitul posesor al unui Steyr Classic in 30.06 in conditiile in care mai ai unul in 243 Win? :shock: Cred ca impreuna putem fonda un mic Fanclub Stey&Mannlicher in acest caz 8)
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: .30 06 Spr.Reglaj Luneta

Mesajde DART pe 18 Dec 2012, 12:26

Aline stimabile

nu,nu am luat pana la urma .243Win .Am renuntat la ea ,merg pe un calibrul universal mult hulit pe la noi(nu inteleg de ce ?).30 06 Spr.De ce?Pt. ca nu sunt un supertragator si nu doresc sa risc la caprior/lopatar mai ales ca Evo face treaba buna ca si varf universal.Insa s-ar putea sa fiu ”vrednic” totusi pt. viitorul Fanclub Stey&Mannlicher pt. ca sunt in negocieri pt. un cal. 9,5x57 Mann. Sch. din anul 1910 aflat in conditie f.buna ,nasul meu(de vanatoare) vrea sa reduca din arsenalul sau......si il scoate la mezat....pacat ca se tine tare :( .
Avantaje:-mi-l doresc si este la indemana mea, as avea un calibru legendar la mistret ,este echipat cu un pat nou facut la comanda dintr-o radacina....are si patul original.As primi cu ea si aprox.100 de cartuse.
Dezavantaje:Nu cunosc exact ce poate acest calibru(Voi aprecia daca Violiv sau oricine
isi spune parerea despre acest calibru , varfuri folosite , balistica....utilitate in afara de ce este evident),cartusele se fac doar la comanda 3,9 Eur/buc.comanda minima 100 buc.
M-ar interesa sa stiu la ce pret se poate cumpara o astfel de arma azi(stiu cat a dat nasul meu pe ea :( )?
In fine multa dorinta si putine......cunoscute.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: .30 06 Spr.Reglaj Luneta

Mesajde violiv pe 18 Dec 2012, 14:33

Un calibru ramas in legenda ... poate. Cine naiba il mai trage acum?

http://www.municion.org/9_5Mann/9_5Mann.htm

Un varf de 18 g cu ceva peste 650 m/s ... Cum poate sa fie? Ca un 9,3x72.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: .30 06 Spr.Reglaj Luneta

Mesajde DART pe 18 Dec 2012, 19:26

Salut Vio,

Sa stii ca am facut un ”studiu bibliografic :lol: ” despre acest calibru..............
Era pana nu demult (30-50 ani :D ) calibrul preferat pt.vanatul mare african al aristocratiei......si mai era si.... preferatul vanatorilor de conditie mica spre medie Europeni care vanau urs-cerb-mistret.
Exista si pana in prezent firme care la pret de RWS, EVO - produc munitie la comanda (trebuie asteptat aprox. 30 zile) munitie care scoate viteze mai mari decat cel pe care pe buna dreptate l-ai amintit. Vezi aici:

Imagine

Este clar ca nu este o arma de ”pacanit in poligon” dar daca vrei sa te ”transpui un pic in trecut” si doresti o bruma de istorie in mainile tale printr-o arma care isi face treaba cu brio (nimeni nu stie inca exact de ce unele calibre excelente au devenit nepopulare......iar altele mai putin ”merituoase” sunt inca in productie).
”Are un recul cu maxim 50% mai mare decat un .30 06....glontul trece fara probleme prin desimi cu devieri nesemnificative pt. vanatul cu par pana in 50-150 m”....am citat cat am putut de exact.
Am avut-o in mana la o vanatoare de mistret in Caraș cu multi ani in urma.....si ma ia asa o nostalgie (poate si pt. ca eram mai tanar cu un deceniu si jumatate :D )...era usoara ,supla, eleganta, echilibrata,eficace.....si frumoasa.
Uite iti pun cateva poze:

Imagine
Imagine
Imagine

Un mos simpatic de acolo zicea ca daca cineva ar intoarce Carașul cu capul in jos si l-ar scutura un pic......ar cadea precis din scorburile copacilor seculari .....productia de carabine de acest fel al Austro-Ungariei defuncte.....pe cativa ani! M-am spart de ras.....si l-am crezut!
Dedic aceasta postare...... si lui DAC care are radacini in acea zona.....si lui Don care este prietenul meu pe ”rit vechi”.
Aline, crezi cumva ca Doctorul de Vio ar accepta vreodata sa intre in........ Fanclub Stey&Mannlicher? Crezi oare ca in aceasta viata va iubi si o alta arma decat deja legendara....”neagra si urata ”..... pastrand in continuare un ton extrem de respectuos si vesel (in ceea ce-l priveste) spun ca inca este un........ tinerel extrem de citit si dotat si curios pana in cale afara......... ca o pisica si va trece la ”Legendäre Waffen” la varsta cuprinsa intre 93-97 ani, sau daca nu in viata asta, la urmatoarea reincarnare.
Rog pe cei amintiti sa fie intelegatori cu mine pt.ca........ incet -incet m-a cuprins spiritul Craciunului ! :D
Daca o sa mi-o permit :( ...... voi cumpara aceasta arma.........
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: .30 06 Spr.Reglaj Luneta

Mesajde Don pe 18 Dec 2012, 22:20

Dart,scuze dar am observat tarziu intrebarea pe care mi-o adresai...
Folosesc Norma Orix,nu trebuie sa mai insir de ce,si producatorul si proiectilul sunt arhicunoscute!
Arma ta va trage,probabil,undeva pe la 3/4 MOA sau sub cu proiectilul de 13grame si sub 1/2MOA cu
proiectilul de 11,7 grame.
Proiectilele acestea de greutate sa zicem "medie"(11 si ceva grame)mi s-au parut "favoritele" acestei tevi,
personal am constatat precizie mai buna decat la cele usoare(9,7 gr.)sau grele(13grame).
PS Spre deosebire de Vio,eu nu recomand Pro Hunter inaintea a ce ai luat tu...eu l-am luat pentru ca nu-mi
ajungeau banii pentru ce ai luat tu!Fac parte dintre acei vreo 90% dintre consumatorii de orice fel de
bunuri din lumea asta care cumpara ce-si pot permite,nu cel mai ieftin lucru care te rezolva...uite de-aia
in Europa se vand mult mai multe Vw-uri decat Dacii,spre exemplu!Daca scazi din cumparatorii de Dacie
pe cei care nu-si pot permite altceva,iti raman tare putinei care merg pe filosofia "nu dau mai mult pe
ceva care face aceeasi treaba!"!De ce asa numai la arme?De ce nu si la masini?De ce nu si la ceasuri?
De ce nu si la telefoane?
Mai ca as fi in stare sa pariez ca Vio nu umbla cu un Swatch la mana...chit ca e mai precis decat un
Omega mecanic :D
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: .30 06 Spr.Reglaj Luneta

Mesajde violiv pe 19 Dec 2012, 09:50

@Don
5 zile din 7 nu port ceas ca am la telefon sau la bord. Cand port, alternez un vechi Seiko 5 cu o Slava, ambele automatice sau 2-3 electronice sau electromecanice "no-name". La vanatoare prefer un ceas de plastic/cauciuc ... asta pentru ca nu-mi ingheata pe mana :lol: daca arata ora cu precizie de 1-2 minute e absolut suficient.

Steyr prin modelele de vanatoare nu este nici pe departe intre preferatele mele. OK, apreciez vechiul model ce se discuta aici si chiar era sa-mi iau una de vreo 2 ori. Ce nu-mi place la ele este ingrozitoarea complexitate de piesulete ingramadite la un loc ca sa faca o treaba ce se poate face cu mai putin de jumate din ele.
De ex. Mosin-Nagant, o arma foarte-foarte asemanatoare conceptual si constructiv si care s-a inspirat cam din aceleasi surse ca si Steyr este extrem de simplu alcatuita, foarte usor de demontat pentru orice profan si foarte-foarte functionala.
Daca e sa pun alaturi SBS de Sako 75-85 atunci nici macar nu accept termeni de comparatie (exagerez...) finlandeza este exact pe gustul meu pe cand SBS e un cosmar.
Daca e sa-mi fi placut vreun model de la ei atunci SSG e numarul 1 iar AUG urmeaza indeaproape.

@Dart

viteza din tabelul acela este cel putin optimista. 20 grame cu peste 750 m/s ... acolo e o greseala de tipar - primul 7 e de fapt 6. Tubul este aproape exact cel de 8x57. Norma incarca foarte asemanatorul 9,3x57 Mauser cu proiectil de doar 18,5 g la 630 m/s, 9,3x53 R finlandez (in tubul de 7,62x54R, cu aproximativ aceeasi capacitate ca 8x57) duce tot cam asa iar acelasi proiectil de 20 g pleaca cu 770 m/s abea din 375 H&H. Esti foarte optimist in ceea ce priveste performantele calibrului dar bag mana-n foc ca nu-i asa cum scrie acolo.

P.S. de 30 de ani tot astept "sa-mi treaca" apelativul TINEREL ... nici gand. Nu stiu cum naiba da si azi cand vine vorba de trimis in goana tot printre tinereii ce trebe musai sa mearga ma socotesc colegii.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: .30 06 Spr.Reglaj Luneta

Mesajde DART pe 19 Dec 2012, 11:29

Multumesc Don pt. informatiile tale...... le voi ”depozita” si aplica , avem un istoric in sensul acesta!

@violiv - Doctore draga.....vad si pe celelalte topicuri ca scrii la patru maini :lol: .S-a strecurat o mica eroare,proiectilul este de 200 gr. deci aproximativ 13 grame.....la greutatea aceasta este explicabila aceasta viteza. Am vazut si la Lutz Moler(KJG) ca la comanda face (sau cel putin facea) ceva varfuri de 9,5 in tuburi de la Norma.Cred ca la ”restriste” si daca ar permite LEGEA de la Norma(9,3x57 Oryx,Alaska)s-ar putea folosi tuburile-incarcaturile pt. niste varfuri de 19 g(daca ar exista si acestea de cumparat!) sau complicatiunea ar fi prea mare si oricum mai trebuie un cronograf si facut un tabel balistic.....ca experiment ar fi interesant si extrem de ”original”...nu m-ar deranja ?
Cred ca pana la urma ma voi linisti........arma costa 2000 Eur.Chiar daca este intr-o conditie exceptionala (toate piesele originale uzura minima , rebrunata la ”cald”, pat original plus unul de ”lucru” si acela minunat,montura/baze de luneta de la Steyr,luneta Schmidt&Bender de goana al deceniului trecut 1,5-6x24 si 120 de cartuse facute la comanda cu factura la Rottweil , glontul la 50 m urca 2 cm si din trei, 2 focuri sunt muscate , ceva mai mult zgomot la ea dar reculul acceptabil... )...... dar ca sa o folosesc voi putea , mi-l trece un sezon plin pe permis........
Niciodata nu stiu cum, unde si cine evalueaza o arma de felul acesta......aici pe forum am aflat ca una in conditie buna este cam la 1000 Eur.(nu stiu daca si la acest calibru limitat ca si......munitie)iar una in conditie excelenta.....depinde de ”moment” si de interesul celor implicati.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: .30 06 Spr.Reglaj Luneta

Mesajde Cristi pe 19 Dec 2012, 12:25

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: .30 06 Spr.Reglaj Luneta

Mesajde violiv pe 19 Dec 2012, 15:17

@Dart
Mea culpa ... nu m-am uitat cu atentie si la gramaj.
Oricum, nu m-au convins proiectilele foarte usoare si iuti de folosit in goana .... la altceva merg bine.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: .30 06 Spr.Reglaj Luneta

Mesajde Alin3006 pe 19 Dec 2012, 15:26

Cred ca pana la urma ma voi linisti........arma costa 2000 Eur.Chiar daca este intr-o conditie exceptionala (toate piesele originale uzura minima , rebrunata la ”cald”, pat original plus unul de ”lucru” si acela minunat,montura/baze de luneta de la Steyr,luneta Schmidt&Bender de goana al deceniului trecut 1,5-6x24 si 120 de cartuse facute la comanda cu factura la Rottweil , glontul la 50 m urca 2 cm si din trei, 2 focuri sunt muscate , ceva mai mult zgomot la ea dar reculul acceptabil... )...... dar ca sa o folosesc voi putea , mi-l trece un sezon plin pe permis........
Niciodata nu stiu cum, unde si cine evalueaza o arma de felul acesta......aici pe forum am aflat ca una in conditie buna este cam la 1000 Eur.(nu stiu daca si la acest calibru limitat ca si......munitie)iar una in conditie excelenta.....depinde de ”moment” si de interesul celor implicati.[/quote]

E cam mult 2000, incearca sa mai negociezi cu el. Desi, o astfel de arma o iei cu ...sa zicem 1000 euro, gen link-ul lui Cristi. Adusul in tara mai costa si el ceva. O luneta ca aia de pe arma sub 500 euro nu gasesti sa dai cu tunul, iti spun eu sigur ca tot caut asa ceva. Pe prindere mai dai 120 euro, daca mai pui inca un pat si cartusele ...cam aia sunt banii. Diferenta fata de o arma obisnuita este insa ca peste 20 ani arma obisnuita nu va mai valora doi bani si probabil nu va mai functiona, in timp ce asta va functiona cu siguranta si va costa probabil dublu. Sau in tot cazul, vei lua macar banii pe care i-ai dat pe ea. E o arma de colectie, insa chiar cu glontul ala lenes poti vana cu ea - mai mult - va fi o placere sa vanezi cu ea.
Intrebare: patul original e stutzen, corect?
Eu am una in cal 6,5X54 si caut cu disperare o luneta care sa i se potriveasca, preferabil un Zeiss vechi fix 6X42, cu sina evident. Ca si asta, a venit cu tot cu cartuse.
Mi-a ramas de la bunicul meu un ceas de buzunar - pe care in studentie am fost suficient de imbecil incat sa-l vand, intr-un moment in care muream de foame. De cate ori ma uit la Steyr-ul ala vechi, imi aminteste de acel ceas. Aceeasi eleganta, acelasi aer de vechi si nu in ultimul rand, mecanism vechi dar precis.
Ce sa zic...anul trecut am mai gasit una, vai mama ei ca si stare, in cal 8X57 JS. Nu m-am putut abtine si am luat-o si pe aia. A costat 1200 desi era varza. A aranjat-o Vasile Craciun, si acum e una din armele mele favorite. Cu cea in 243 - fac 3. Cu cele doua pe care le-am avut inainte - mi-au trecut prin mana si permis 5 buc Steyr&Mannlicher, toate modele vechi. Din punctul meu de vedere - subiectiv ce-i drept- nu prea sunt multe arme cu care se pot compara. Iar sistemul de inchizator Mannlicher - Schonnauer e o bijuterie, o placere sa-l folosesti.
Uite, stii cine vana in Africa cu o arma identica cu cea pe care vrei tu s-o cumperi ? Hemingway. Si a impuscat cu ea o droaie de jivine pentru care azi ti s-ar spune ca glontul nu e suficient de puternic.
Eu zic sa vorbesti cu omul sa mai lase din pret, sa ti-o dea in rate sau ceva de genul si s-o cumperi. Altfel vei regreta mult timp.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: .30 06 Spr.Reglaj Luneta

Mesajde DART pe 19 Dec 2012, 16:15

Aline....patul original nu este stutzen ?!L-am vazut cu ochi mei , s-a rupt la crosa (intr-un accident de masina cand peste arma din porbagaj a cazut roata de rezerva) dar este reconditionata si nu sufera nici ca estetic nici ca functionalitate.Chiar si asa , proprietarul a comandat una noua(la facut D-nul Iancu Toman-Timisoara un profesionist in materie).

Sunt un pic incurcat ?!Normal, proprietarul este nasul meu de vanatoare(din cauza lui sunt vanator :x ) si pot intra cu el in tot feluri de combinatii , lentoarea glontului nu este o problema , il vreau exclusiv pt. mistret, daca trebuie :lol: ma bag in goana cu ea ca si tinerelul de violiv.
Simt totusi...... ca parca nu l-ar vinde nasu.....(cred ca are si o valoare istorica/simbolica...s-ar parea ca a fost arma preferata al lui Dr.Petru Groza si are si ceva dovezi in acest sens, eu sunt vanator nu anticar imi convine istoria/legenda unei arme......dar nu ”investesc” in arme in felul acesta....daca il iau ....il folosesc,plus personajul istoric cu pricina nu este preferatul meu...dar nici asta nu ar conta pana la urma......sau este o arma muuuuult prea incarcata de ”tensiuni” si poate va da pe afara , acest aspect este important doar pt. cei ce cred in asa ceva ......na, ca o dau spre parapsihologie :roll: ).....nu fortez lucrurile mi-l da un sezon si ulterior mai vedem noi.
Ultima oară modificat de DART pe 19 Dec 2012, 16:20, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: .30 06 Spr.Reglaj Luneta

Mesajde DART pe 19 Dec 2012, 16:17

Multumesc Cristi .
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: .30 06 Spr.Reglaj Luneta

Mesajde Alin3006 pe 20 Dec 2012, 09:25

[quote="DART"]Aline....patul original nu este stutzen ?!L-am vazut cu ochi mei , s-a rupt la crosa (intr-un accident de masina cand peste arma din porbagaj a cazut roata de rezerva) dar este reconditionata si nu sufera nici ca estetic nici ca functionalitate.

Eu cred ca a fost modificat candva. Din cate vad in partea dinspre capatul tevii exista o prindere de curea tipica pentru armele stutzen. Posibil ca unul dintre fostii proprietari sa nu fi agreat ideea de stutzen si sa fi taiat patul, s-a mai intamplat. In plus, pare ca are si teava foarte scurta, motiv pentru care, din nou, cred ca initial a aratat exact ca in link-ul postat de Cristi.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: .30 06 Spr.Reglaj Luneta

Mesajde DART pe 20 Dec 2012, 09:55

Aline,
azi ma duc sa-o vad.Nu am mai luat-o in mana de 11 ani!Imi iau si o ruleta cu mine si fac cateva masuratori....as fii f. fericit si indatorat daca tu sau D-ul Cristian mi-ar oferii datele ”antropometrice” al acestei arme pt. ca eu nu le-am gasit!Fac si niste poze si continuam discutia cu voia voastra!
Prinderea curelei este cum spui........... :shock:
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: .30 06 Spr.Reglaj Luneta

Mesajde Alin3006 pe 21 Dec 2012, 22:44

Prin amabilitatea lui Paul Schuller am o carte despre istoria Steyr. O sa caut in ea, nu e mare lucru despre armele astea, insa e musai sa facem un topic special. Eu am cautat de mi-au sarit ochii cand am vrut sa aflu una - almta despre armele astea. Promit ca iti dau mai multe detalii.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: .30 06 Spr.Reglaj Luneta

Mesajde Don pe 21 Dec 2012, 23:20

DART scrie:Nu am mai luat-o in mana de 11 ani!Imi iau si o ruleta cu mine si fac cateva masuratori....

@DART,se poate...erai exemplul meu de seriozitate pe forumul asta!Daca tu scrii asemenea chestii off-topic,
ce pretentii sa mai ai de la noi astilalti,mai hahalerosi...
Sunt pur si simplu derutat,uite asa se prabusesc toti zeii din Olimp...
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: .30 06 Spr.Reglaj Luneta

Mesajde DART pe 22 Dec 2012, 11:00

@Don

Ai perfecta dreptate !:oops: :oops: :oops: .......pur si simplu m-a luat valul.In acelasi timp in egoismul meu m-am gandit doar la mine si la acel calibru de 9,5x57 M.S............care se dovedeste a fii greu de atins cel putin in ce priveste aceasta arma.Acuma m-am linistit.....cel putin pt. moment :D ....dar ca un prezent si viitor detinator de Steyr cum esti..... putina clementa nu strica :lol: ....apropos urmaresc un serial pe History channel.....Extraterestri antici.....si s-ar putea ca zeii Olimpului sa fi fost niste ”baieti destepti” ai vremurilor demult apuse ...dar cu technologia la ei.... :idea: :roll:
ANUNT:
Viitorilor mai ”tineri” postatori le recomand sa nu faca ca si mine.........din harababura nimic bun nu iese.

@Aline subscriu la deschiderea unui nou topic .....ceva de genul .....calibre si arme Steyr de la inceputuri pana in prezent.... sau cum vrei ,titlul nu are importanta aceasta ar putea pune bazele FanClub-ului Steyr.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: .30 06 Spr.Reglaj Luneta

Mesajde DART pe 24 Dec 2012, 16:57

Vineri s-a finalizat montarea sinei blanc pe Steyer-ul Classic in .30 06 Spr.(datul de gauri,fabricatul de suruburi-6 , brunare la cald).
In seara respectiva am si montat luneta(Kahles CSX 1,1-4x24 reticul P-dot) care avea deja pe ea montate inelele (Warne Q.D Medium 30mm).
Eu trag de obicei cu RWS Evo dar azi m-am hotarat sa aduc luneta in zero cu munitie Geco plus 11,0 g , o munitie mai ieftina decat Evo(aproape jumatate la pret!)....... mai apoi sa verific reglajul cu Evo.
Mai jos in imagine veti vedea cu albastru reglajul si cu rosu grupul tras dupa reglaj:

Imagine

Sub un 1/4 de MOA :oops: !
Nu trebuie sa spun ca am fost extrem de multumit de cum s-a comportat Geco-ul plus in tinta.
Avand un glont cu ”coaja groasa” cu deformare controlata fara fragmentare care-si mentine energia cred ca pana la distanta de 50 m la mistret nu voi folosi Evo , voi ramane la Geco plus.Vom vedea insa ce va face in teren varful respectiv.Din ce am citit pe forum.....doar de bine,voi putea confirma si eu doar daca voi trage si voi nimerii un ....Mistret :lol:.

Imagine

Reticolul P-dot ales la luneta este pt. trasul la mistret.....nu in tinte(in afara de cea de reglaj), bulina negra din centrul tintei are un diametru de 4 cm si in momentul ochirii era acoperit de punctul meu luminos , cred ca si depasea circumferinta acesteia cu 1cm.La ochire m-am orientat si dupa liniile(orizon./vertic.)...in viitor stiu exact ce tinte de reglaj am sa-mi compun pt. reglarea acestei lunete......m-a incurcat un pic pasul clik-ului de...15mm/100m .

Imagine

In tabel puteti vedea ca punctul luminos la magnificatia 4x la distanta de 100 m acopera cam 8,9 cm din tinta (aprecierea mea la 50 m a fost pe aproape).
Mult mai Ok din acest punct de vedere stau lucrurile la 4-dot- ul de la CSX-ul de 3-12 x56 pe care-l folosesc pt. distanta si panda.
Toate acestea le-am reusit cu aceasta ”combinatie”.

Imagine

Anul acesta am facut f. mari schimbari in rastelul meu de arme si in dulapul cu lunete , am vandut 2 lunete am cumparat 2, am vandut 2 arme am cumparat 2(a 3-a este in asteptare).Lucrurile vandute erau in perfecta stare nu l-am vandut de rele ci din cauza unor ”nepotriviri de caracter” :lol:...le-am cumparat atunci cand nu stiam nimic sau aproape nimic despre subiect.....lucruri f. bune dar care nu mi-se potriveau....asa patesc cei care se informeaza dupa(colegii mai ”tineri” ar trebuii sa ”profite” la MAXIMUM de acest forum....si eu o voi face in continuare...) .... ,lucruri care dupa cum stiu i-au facut fericiti pe actualii posesori......De ce?...pt. ca li se potriveau.
Am citit ...ca sa fac alegerile potrivite.... de mi-au ”sarit” ochii, am interpelat lectorii de pe forum pana la pragul iritarii,am ”abuzat” si sacait prietenii ”de aceeasi suferinta” la maximum :oops: ,am tras in poligon destul de mult sa-mi fac propriile pareri......chin si placere amestecat.......ca si vanatoarea.
Cu ce m-am ales ?
Oricand la ori ce ora stiu de ce carabina , montura , optca, munitie am nevoie.........imi montez singur lunetele imi reglez singur lunetele stiu unde sa caut daca am nevoie de informatii.Este mult este putin !?..........conteaza ca mie imi ajunge ...am primit f. multe anul acesta.....dar pt. mine grupul realizat mai sus .....este cadoul de Craciun pe care nu credeam ca-l voi primii.....si sunt extrem de recunoscator!!!

Am scris toate acestea in primul rand sa ..epatez si sa-mi satisfac continua dorinta de a ma lauda.....daca puteti trece peste asta .....atunci cred ca informatiile din text sunt folositoare incepatorilor in ale ”glontului si lunetei” si este o noua ”oda” dedicata lunetelor Kahles CSX... :lol:.
CRACIUN FERICIT !
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: .30 06 Spr.Reglaj Luneta

Mesajde Don pe 25 Dec 2012, 10:59

Craciun fericit si tie!
Atat arma cat si lunetele,inelele si sina Picatinny sunt printre cele pe care le recomand de obicei
cu mare caldura,ma bucur enorm ca ti-au adus atata satisfactie!
Mai ca ma impinge orgoliul sa-ti spun "Ti-am zis eu!" :D .
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: .30 06 Spr.Reglaj Luneta

Mesajde DART pe 25 Dec 2012, 11:58

Zi-mi linistit...... :lol: ....pt.ca nu gresesti !
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: .30 06 Spr.Reglaj Luneta

Mesajde Don pe 25 Dec 2012, 12:43

Ai incercat si acceleratorul?
Arma este foarte reusita,la pretul la care ai(mai) gasit-o e o super-afacere,are insa o chestie cu care
personal nu ma impac si poate ar fi bine sa-i acorzi un pic de atentie:este vorba despre piedica,ea e
foarte usor de actionat,"usoara" si plasata fix unde trebuie sa fie cat "mai la mana",insa in timpul
transportului la dibuit sau manevrarii in panda,la atingerea cu mana cu care tii patul,trece foarte
usor si pe neobservate de la "punctul alb" la "punctul rosu" - eu m-am obisnuit s-o tin in aceste momente
in cea de a III-a pozitie,cea de blocare totala...studiaza si tu un pic problema "la rece",cand tii mana pe
pistolet altfel decat in pozitia de tragere,din diferite miscari cam ajungi cu ea in preajma piedicii,ea
se actioneaza foarte usor si silentios si e posibil sa nu-ti dai seama ca ai deplasat-o accidental...
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: .30 06 Spr.Reglaj Luneta

Mesajde violiv pe 25 Dec 2012, 15:08

Bravo domnule! Nu te lauzi chiar degeaba.
Acum, cateva carcoteli:
- sinele fabricate pe plan local sunt la fel de bune ca oricare alta de afara de calitate insa mai ramane de vazut rezistenta lor in timp. Fabricantii seriosi de sine de otel aplica si ceva tratament termic +/- cementuire. Daca otelul folosit a ramas "moale" in timp se mai tesesc din muchii
- suruburile "fabricate" pe plan local cam scartaie - ori prea moi ori prea dure. Primele patineaza ultimele sunt prea casante si se rup din recul. Sper sa-ti functioneze totul cum trebe ani buni si mii de focuri.
- grupul nu este de sub 1/4 MOA ci de sub 1/4" - la distanta de 50 m asta inseamna sub 1/2 MOA (dupa cum scrie si in tabelul programului). Daca te duci catre 100 m o sa se mai largeasca un pic dar ramane linistit la limita 1/2 MOA.
- daca ai lasat reglajul final asa, mi se pare un pic prea sus - e cam ca de 200 m "la fix", la 100 m o sa fie pe la 7-8 cm deasupra. Cu acest cartus si o montura in norma ca inaltime poti merge pe "la fix" la 50 m, +4 la 100 m si iar la fix la 150 m ... e suficient pentru goana.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: .30 06 Spr.Reglaj Luneta

Mesajde radubichis pe 25 Dec 2012, 16:37

violiv scrie:@
P.S. de 30 de ani tot astept "sa-mi treaca" apelativul TINEREL ... nici gand. Nu stiu cum naiba da si azi cand vine vorba de trimis in goana tot printre tinereii ce trebe musai sa mearga ma socotesc colegii.

Mosule ,ce tinar esti!! :D
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: .30 06 Spr.Reglaj Luneta

Mesajde DART pe 25 Dec 2012, 20:37

@Don
Asa este Don cum spui ....fara sa citesc ce mi-ai scris ......m-am hotarat sa tin siguranta armei in pozitia de siguranta maxima.

@violiv
Multumesc pt. aprecieri.

Doctore, otelul folosit este OLC-45,am inteles ca este un otel industrial de f. buna calitate:

”....2. oteluri carbon de calitate. Acestea sunt oteluri carbon la care se garanteaza compozitia chimica si caracteristicile mecanice corespunzatoare tratamentului termic aplicat. Continutul in S si P este admis la maximum 0,04% pentru fiecare. Otelurile de carbon de calitate se intrebuinteaza in constructii de masini pentru piese supuse unor solicitari deosebite. De obicei aceste piese sunt supuse tratamentelor termice sau termochimice. In functie de tratamentul aplicat, otelurile carbon de calitate se impart in: oteluri de cementare, avand continutul de carbon mai mic de 0,25% si oteluri de imbunatatire cu continut de carbon mai mare de 0,25%. Simbolizarea otelurilor de carbon de calitate se face cu grupul de litere OLC urmat de cifre care indica continutul de carbon in sutimi de procent (de exemplu OLC 10; OLC 15; OLC 45; OLC 60);..”

Suruburile.Chiar daca imi va face o ”spalatura” zdravana Multpreaonorabilul meu coleg de grupa Ing.Sabin Popa pt. ca ”l-am dat pe fata” el fiind un om mult prea discret ,este ”autorul” suruburilor,acestea sunt facute luind in considerare tot ce ai spus Tu (material,pas,brunare) .Sabin nu este numai un ing.genial dar este impreuna cu seful meu de grupa probabil printre primi ”10 glontari” civili ai tarii(mi-ar placea sa va vad la treaba pe tine si pe ei si pe cine mai doreste in poligon de ex. la ceva organizat de D-nul Radu Bichis....de exemplu :) ) ..... si (sa nu gresesc)a 4 sau a 5-a generatie de vanator al familiei sale, pe langa asta a tras mult si la tir sportiv.Stie ce spune , face f.bine ce stie.Cu el(cu Don etc.) m-am sfatuit atunci cand am decis sa fac o montura ”pe chipul si asemanarea mea” .Sti ca sunt tipicar si nu las nimica la voia intamplarii,...ocazie cu care si eu am invatat o gramada de lucruri.Le multumesc!Desigur chiar si asa montura poate avea...”probleme” cu toate ca,vorba tot al lui Sabin....in ”bratele” acestei monturi .30 06-le se comporta ca un plici...”.Ce sa zic sper sa nu am probleme......monturile oricum nu sunt vesnice sunt ”condamnate” inca de la inceput.

Cum bine ai vazut grupul este de sub 1/2 MOA :oops: :oops: :oops: ,dupa ce nu am mai putut modifica postarea am fost ”anuntat”.... si de catre DAC(”tinar”,dar un ”f.grupat”tragator,am vazut cu ochi mei :) ) .....sunt sigur ca se poate cu aceasta arma si sub acest grup dupa o selectie atenta a munitiei(Don :) ) si daca tragatorul are o zi f. buna.
Nu am sa las reglajul ca-n ”poza”,la goana,cu aceasta munitie voi face exact cum ai spus Tu.....la ”fix”in 50 m.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

Publicitate