Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Mar 2024, 04:35

Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde Clujeanul pe 30 Dec 2012, 20:18

Care sunt analizele obligatorii pentru carnea de mistret? Si de ce sunt atatea?
Intreb pentru ca nu inteleg de ce trebuie sa platim tot felul de analize pe langa cea de trichineloza.
Pentru un singur mistret, la DSV la Cluj trebuie sa platim peste 50 de lei. Nu vi se pare cam mult? Adica, sa-i faca si RMN din partea mea, dar nu pe banii mei...
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde OVI762 pe 30 Dec 2012, 22:16

I-or face vreo ecografie 7D sa nu fie vierul gestant.Chiar,ce alte analize te-au pus sa faci in afara de trichineloza?
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde Clujeanul pe 30 Dec 2012, 22:27

Eu nu am dus mistret la analiza si nu stiu sigur ce se mai verifica. Dar recoltam stern, sange, pilieri, vezica, coaste, rinichi si ... naiba stie ce mai trebuie. Din cate stiu eu se face si analiza pentru depistare de pesta porcina. Acuma, pesta asta nu vad ce legatura ar avea cu consumul carnii de mistret din moment ce nu se trasmite la om prin consumul de carne. Atunci de ce ne obliga sa platim? Sau nu-i chiar-chiar obligatoriu? Chestie de armonizare de proceduri cu alti destepti de europeni?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde ego_1303 pe 30 Dec 2012, 22:41

se face doar pentru trichina recoltare
se iau probe dintre coaste sau se pot lua si fuduliile
in Bucuresti la DSV ILIOARA este 7 ron analiza
in cazul in care are trichina te pun sa-l duci la ars la Protan
MP153/12/89 Syntetic , Ij 58/12/70, bock cifsan 12/70, AC Gamo5.5, Savage AxisII 30-06
Avatar utilizator
ego_1303
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 10 Mai 2012, 06:34
Locaţie: Bucuresti

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde madalin122582 pe 30 Dec 2012, 23:03

Dar ati gasit anul asta unul cu trichina? Eu nu am auzit in zona sa fi gasit mistret cu trichina. La Valcea te costa 12 lei analiza
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde ego_1303 pe 30 Dec 2012, 23:09

Acum 4-5 saptamani a fost cineva cu carne de prin Ploiesti pentru analiza la laboratorul din Ilioara a fost trimis sa-l duca la ''Protan" de aceea stiu
MP153/12/89 Syntetic , Ij 58/12/70, bock cifsan 12/70, AC Gamo5.5, Savage AxisII 30-06
Avatar utilizator
ego_1303
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 10 Mai 2012, 06:34
Locaţie: Bucuresti

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde Sly_Fox pe 31 Dec 2012, 01:20

Cei de la Directia Veterinara cer ca fiecare mistret vanat sa fie verificat sanitar, astfel incat sa fie sigur pentru consum. Verificarea consta in analiza de laborator a unor probe si anume: stern, rinichi, ganglioni,muschi diafragmatic,muschi intercostal, limba, sange.
Nu stiu daca toate aceste analize sunt necesare sau reprezinta doar un exces de zel, insa sunt obligatorii.
In anii trecuti analizele constau in observarea la trichineloscop a unor probe de tesut muscular, si atat.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5640
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde Clujeanul pe 31 Dec 2012, 07:42

La porcii domestici se pare ca este suficient examenul trichineloscopic.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde Ghinda pe 31 Dec 2012, 18:37

Se face, sunt vreo 12 tipuri de analize. Este aliniere la Muie ca de obicei, prezent in norme europene, sigur aia nu aplica, noi facem exces de zel. Analizele nu sunt numai pentru trichina, sunt si pentru pesta si alte cateva boli. Si sunt obligatoriu. Pret nu au la DSV, unde le trimitem, se fac gratuit, atentie la asta, trebuie sa fie la fel peste tot. In schimb trichina se plateste, aia o facem separat, chiar de la eviscerare, sa stie vanatorii ce baga la mat!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7652
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde Dacul pe 31 Dec 2012, 19:59

:oops: Probabil ca vor sa afle in acest mod daca mai sint si alte boli in populatiile de porci salbatici si este mult mai simlu si mai economic daca-i pui pe vinatori sa aduca probe de analiza si chiar sa plateasca analizele ca doar este in interesul nostru,nu?
Dacul
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 05 Feb 2011, 19:30

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde Clujeanul pe 01 Ian 2013, 12:24

La Cluj s-a marit de curand pretul analizelor de la aprox. 35 de lei la 52 de lei. Chiar mi se pare nesimtit de mare pretul asta. O sa incerc sa ma interesez si la DSV.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde gherman pe 02 Ian 2013, 18:32

O sa incerc sa clarific eu cateva aspecte. Analizele care se fac, obligatoriu, la fiecare mistret impuscat sunt pentru:
TUBERCULOZA - Mycobacterium bovis
PESTA PORCINĂ AFRICANĂ
BRUCELOZA
TRICHINELOZA
PESTA PORCINA CLASICA (Pentru supravegherea pestei porcine clasice se vor preleva următoarele probe: a) organe: rinichi,, tonsile, limfonoduli, porţiuni de ileon si vezica urinara; b) sânge sau lichid toracoabdominal; c) stern)

Referitor la trichineloza, cele mai noi hotarari in domeniu obliga examinarea a 4 compresoare/mistret, iar pretul oficial este de 18 lei. Daca nu se respecta aceste norme, iar omul se imbolnaveste, este vina med vet. Iar din 2014 devine obligatorie digestia artificiala ca metoda de examinare, iar pretul (in acest sezon) este de 42 lei, doar ptr asta.
Referitor la celelalte boli, cu certitudine nu vi-ati dori sa consumati carne de mistret bolnav de TBC sau bruceloza. Cat priveste cele doua forme de pesta, situatia sta in felul urmator: in momentul in care se depisteaza una din ele in Ro, se interzice comercializarea de catre Ro a porcului, sub orice forma ar fi el (domestic, mistret), in afara granitelor tarii. Situatia a fost inregistrata pana de curand in tara noastra.

In ceea ce priveste responsabilitatea colectarii probelor si plata analizelor, cred ca raspunsul corect il gasiti din aceasta fraza: "Supravegherea bacteriologică a speciilor susceptibile din fondul cinegetic cu ocazia recoltării de trofee, pentru selecţie şi alte acţiuni ce sunt prevăzute în Legea vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic nr. 407/2006, cu modificările şi completările ulterioare." Adica nu ANSVA este cea care decide in privinta animalelor de vanat. La speciile domestice, medicul veterinar concesionar se ocupa de toate: prelevari de probe, analize, etc, iar proprietarul animalelor platesc aceste analize.
Cred ca situatia e similara si in privinta vanatului, cu deosebirea ca nu med vet e cel responsabil de colectarea probelor si plata analizelor, ci cel care vaneaza animalul si-l consuma. Intr-adevar, ulterior aceste date sunt folosite la tot felul de raportari nationale si internationale, dar asta e o alta poveste.

Si, va asigurca celelalte tari europene isi monitorizeaza vanatul chiar mai a dracu' decat noi.
La mult Ani tuturor !
Traim in Romania si asta ne consuma extrem de mult timp...
gherman
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 18 Iul 2006, 15:27
Locaţie: cluj napoca

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde OVI762 pe 02 Ian 2013, 22:05

Din partea mea,MULTUMESC.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde Clujeanul pe 03 Ian 2013, 13:45

Si eu va multumesc pentru raspunsuri!

Naiba stie, oi fi eu mai catolic decat Papa dar tot mi se pare ca la noi se trateaza exagerat analizele la mistret. Si mai mult, la unii se poate doar cu analiza pentru trichineloza - la altii nu; la unii se poate cu un pret - la altii nu.

Ceva nu-i coser cu analizele astea.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde gherman pe 03 Ian 2013, 21:57

Se poate atasa cumva intr-un post o prezentare powerpoint?
Din care se poate vedea doar bolile parazitare existente in carnea de mistret, fara sa fac referire la cele infectioase.
Sau, poate-mi spune un admin cum se poate "pune" prezentarea respectiva direct pe forum?!
Asa se va intelege ca ceea ce se intampla la laboratoarele DSV-urilor vizavi de mistret nu e un lucru rau. Daca ar fi vorba de o specie necomestibila, gen vulpe, lup, da, ar fi scump si nejustificat. Fiind vorba de un animal pe care, la urma urmei il consumam, nu cred ca acele analize au pret, fiind vorba de viata noastra.
Si voi da un mic exemplu, intamplat toamna asta...cetatean din jud Cj taie un porc...mai cumpara 2 porci, unul din jud. Cj, unul din Ms. Duce carne la analiza de la un singur porc...sa nu coste mult...rezultat negativ. Face omu' carnatz, baga si carne de la mistretzuc braconat seara, pe intunericiala...ghiciti...4 cazuri de trichineloza la om. Porcu' din Ms si mistretul, pozitivi. Cine e de vina? :?:
Astept raspuns cu atasarea aceea...titlul prezentarii este:

ELEMENTE DE DIAGNOSTIC DIFERENTIAL IN PARAZITOZE CU LOCALIZARE MUSCULARA LA PORC SI MISTRET
Traim in Romania si asta ne consuma extrem de mult timp...
gherman
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 18 Iul 2006, 15:27
Locaţie: cluj napoca

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde Clujeanul pe 04 Ian 2013, 06:23

@gherman,
In afara de trichineloza, ne poti da exemple de alte boli care s-au transmis de la mistret la om si care nu s-ar fi transmis daca se faceau actualele analize ale carnii de mistret?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde mandy pe 14 Apr 2014, 21:06

Pe la noi, DSV-ul distribuie niste pliante si ameninta cu amenzi. Pliantele contin niste obligatii pentru vanatori dar nu se face referire si la actul normativ care le impune. Oricum imi par cam greu de realizat si pt gestionari si pt medicii veterinari. Acesta e pliantul: http://www.ansvsa.ro/upload/admin/altel ... atoare.pdf
mandy
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 15 Mai 2006, 14:26

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde Clujeanul pe 17 Apr 2014, 18:22

UAU!!!
"Recomandări ale Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru
Siguranța Alimentelor (ANSVSA) pentru a evita răspândirea pestei porcine
africane și a pestei porcine clasice în timpul partidelor de vânătoare:
1. Oricare partidă de vânătoare se
va desfășura numai cu notificarea
prealabilă a Direcției Sanitare Veterinare
și pentru Siguranța Alimentelor
Județene, care va asigura prezența
unui medic veterinar pentru efectuare
examenului clinic post-mortem și
a prelevării, ambalării și expedierii
probelor pentru laborator
."


Te doare mintea!
Cum puii mei să reuşească ANSVSA să impună aşa ceva?

Să îşi vadă ei mai bine de cărnurile stricate din hipermarket-uri.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde gherman pe 17 Apr 2014, 21:58

Intru rar pe site ca nu-s vanator, iar eforturile mele de a intra in posesia cadavrelor de carnivore au fost, sunt si-n mod sigur vor ramane fara ecou...asta este, am realizat mai demult treaba asta. Dar gasesc mereu cate un subiect unde-mi pot da cu parerea...
Clujeanule...ptr carnea stricata din super-market-uri nu ne impune nimeni sanctiuni economice. Dar, ptr pesta porcina, clasica sau africana, Romania nu a exportat carne de porc in UE intre 2003 si 2012...cu pierderi intre 600 milioane - 1 miliard euro anual ptr fermierii romani. Si nu te gandi ca nu-i bai, vindem la rusi sau chinezi....rusii nu mai importa din ianuarie carne de porc din Comunitatea europeana, iar chinezii sunt extrem de pretentiosi si dati dracului la asa ceva...sigur nu importa din Romania!
Va place, nu va place, oficial orice partida de vanatoare la mistret ar trebui monitorizata de un medic veterinar concesionar...cati dintre dvs respecta treaba asta, e alta treaba. Pana se vor trezi cei de la DSV-urile judetene sa fie mai catolici decat Papa si-or sa imparta la amenzi fiecarei asociatii care organizeaza vanatori fara medic vet :) ....poate asa, prin colegii mei de breasla o sa pot si eu colecta mai usor carnivorele care cad la astfel de partide :D
Traim in Romania si asta ne consuma extrem de mult timp...
gherman
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 18 Iul 2006, 15:27
Locaţie: cluj napoca

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde Ghinda pe 18 Apr 2014, 11:56

Si nu este o prevedere de ieri sau azi. E cam demult! Am avut odata o doamna care a dorit mortis sa imi explice mie, cu tonul normal al functionarilor statului, ala de ei au pus coada la pruna si noi trebe sa ne cocosam complet, ca trebuie sa participe la vanatoare. Desi m-am cam iritat, am studiat, am ajuns la concluzia ca dupa lege are dreptate, si am inghitit hapul! Nu va zic ce aer victorios avea cand a sosit dimineata si si-a trambitat victoria si a constatat, cu glas tare, ca eu ma-m inmuiat. Dupa prima goana se ruga de mine sa fac cumva sa se duca undeva si sa ne vedem la final ca sa ia probe. :lol: :lol: :lol: M-am inmuiat din nou, dupa a doua goana! :lol: Dar am devenit buni amici si mereu ne informam despre ce am de facut ca sa fie treaba buna sa nu avem probleme.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7652
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde adisan77ro pe 18 Apr 2014, 13:03

Tinand cont de faptul ca inca de luna trecuta in unele judete s-au facut avertizari cu privire la cazuri confirmate de Pesta (in unele tari vecine noua mai la est),solicitandu-se o atentie sporita si raportare rapida in cazul identificarii unor exemplare posibile purtatoare, cred ca o atitudine preventiva, asa cum spunea si Ghinda " sa fie treaba buna sa nu avem probleme", nu er trebui sa fie de neglijat si n-ar tebui sa ofenseze pe nimeni mai mult decat e cazul. Ca pana la urma, hai sa fim seriosi, nu cred ca DSV-urile au interes de vor mortis sa vina reprezentantii lor la vanatoare sa vada ei "ce si cum", insa nu trebuie scapat din vedere nici potentialul devastator pe care Pesta il are asupra efectivelor, pe care noi incercam sa le "gestionam" pana la urma,nu doar sa le vanam.
PS: si-apoi daca in unele situatii se intrece masura, putem utiliza goana ca un mijloc de-a le taia pofta de vanatoare eventualilor musafiri nepoftiti si prea zelosi :lol: .
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde mandy pe 18 Apr 2014, 14:14

Bine bine, daca au dreptate, atunci care e actul normativ in care se prevad aceste obligatii?
mandy
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 15 Mai 2006, 14:26

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde biriuck pe 19 Apr 2014, 21:59

gherman scrie:Intru rar pe site ca nu-s vanator, iar eforturile mele de a intra in posesia cadavrelor de carnivore au fost, sunt si-n mod sigur vor ramane fara ecou...asta este, am realizat mai demult treaba asta. Dar gasesc mereu cate un subiect unde-mi pot da cu parerea...


Poate ca sunt mai multi dispusi sa-ti dea asa ceva dar tara e mare si nu cred ca sta nimeni cu spurcaciunea in frigider pentru cazul in care ai fi dispus sa bati cateva sute de kilometri pentru hoitul carnivorelor....
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde gherman pe 22 Apr 2014, 12:38

biriuck scrie:Poate ca sunt mai multi dispusi sa-ti dea asa ceva dar tara e mare si nu cred ca sta nimeni cu spurcaciunea in frigider pentru cazul in care ai fi dispus sa bati cateva sute de kilometri pentru hoitul carnivorelor....


Da, este foarte adevarat ce spui. Dar sunt sigur ca nu toti cei prezenti pe forum sunt medici, profesori sau ingineri care locuiesc in mari orase si nu au conditii de-a tine o carcasa pana ajung eu dupa ea...
Mai sunt pe forum si paznici de vanatoare, ingineri silvicultori vanatori, medici veterinari plus multe alte persoane care locuiesc in mediul rural si au acasa suficient loc, un sopron, o magazie, cat sa tina o lada frigorifica special destinata acestor cadavre. Lada cumparata de noi, lada careia i se plateste de catre noi curentul consumat / an. Avem astfel de lazi "imprastiate" in jud. Tulcea si la Dan Simion in Buzau...am mai legat o relatie cu cineva din zona Calafat si daca lucrurile merg bine sezonul urmator, ducem si acolo o lada...Dar, intre noi fie vorba, ptr o carcasa de lup ma deplasez instantaneu oriunde in tara...problema ramane insa acel telefon, datul telefonului de rigoare, asta e cel mai dificil lucru. Dar nu condamn sau reprosez nimanui nimic...cunosc insa cativa vanatori care au borelioza, care au consumat accidental carne cu trichineloza, care au fost operati de chist hidatic...si ce daca? Mare smecherie!? M-a anuntat vreunul cand a impuscat un lup? Nici vorba ! Cu atat mai mult cu cat suntem si cunostiinte :lol:
...Chiar vrei sa nominalizez medici vet vanatori care-mi cunosc preocuparile in domeniu, care activeaza aici, pe forum, care impusca astfel de animale si care fac urechea shuta...?...nu e cazul, lumea e libera, fiecare face cum ii dicteaza ...ceea ce-i dicteaza. Dar conditii de a strange aceste carcase si de a le recolta de la vanatori, noi cream din plin. Pe confirmatelea.
Traim in Romania si asta ne consuma extrem de mult timp...
gherman
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 18 Iul 2006, 15:27
Locaţie: cluj napoca

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde danut_s pe 22 Apr 2014, 18:45

Eu detin o astfel de lada unde depozitez cadavre de sacal, pana acum am dat undeva la 15 17 exemplare s au chiar mai multi nu mai retin exact deci se poate daca se vrea,dat fiind curiozitatea in primul rand a mea ca si vanator sa stiu cu ce se hranesc ,si alte studii de specialitate ,din toti sacali trimisi aproape toti au fost infectati cu trichina ,in stomacul lor s au gasit de la porumb la par de capra ,par de iepure ,soareci,domnul Ghernan ne poate spune mai multe detali.
PS:Domnul Gherman o sa va sun zilele astea in legatura cu ultimul sacal impuscat din cei 5 trimisi zilele trecute sa vedem cum facem cu, capul ca sigur e medalie de aur 8)
danut_s
Membru important
 
Mesaje: 174
Membru din: 07 Aug 2009, 16:12
Locaţie: buzau

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde Sly_Fox pe 19 Mai 2015, 19:10

Pentru cei interesati de subiect,respectiv analizele sanitar-veterinare pentru carnea de mistret,am primit de la D.S.V.S.A Ialomita lista cu tipurile de probe ce trebuiesc recoltate pentru diagnosticul pestei porcine clasice si cel al pestei porcine africane.
Cam asta cer ei in acest sezon. Postez documentul:

Imagine
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5640
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde tehărău pe 21 Mai 2015, 15:08

Merci @Sly. De ce sunt scrise sternul si pulmonii cu litere bold-uite?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde the_mav pe 21 Mai 2015, 15:23

sa se faca diferentierea intre ce trebuie prelevat , in fctie de specificul analizei.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3347
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde Sly_Fox pe 21 Mai 2015, 20:56

Exact. Multumesc the_mav.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5640
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Pretul analizelor pentru carnea de mistret

Mesajde cristian pe 01 Apr 2016, 09:36

Exista un "ordin" al DSV-lui in care se spune ca: "paznicul de vanatoare este obligat sa fie prezent la prelevarea de probe"? Ce numar are ordinul respectiv?
Va intreb deoarece, atunci cand am solicitat autorizatie in grup restrans la mistret, mi s-a conditionat eliberarea ei de prezenta paznicului pe autorizatie, motivand ca "este un ordin de la DSV"?
Va multumesc!
IJ 43 EM 12/70 ,Ejectoare, Dreapta 0.5 shock, Stanga 1.00 shock
cristian
Veteran
 
Mesaje: 328
Membru din: 12 Iun 2006, 19:19
Locaţie: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

cron
Publicitate