Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:01

Savage axis sau Cz 550 lux

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde sica99 pe 18 Feb 2013, 17:47

Salutare tuturor!

Ma numesc cristi si sunt in primul an de viata ca vanator cu acte-n regula.
Dupa achizitionarea primei arme cu alice,a sosit timpul sa-mi achizitionez si o arma cu glont,dar am nevoie de putin ajutor din partea voastra!Mentionez ca bugetul meu pentru arma se invarte undeva la 3500 ron,iar armele la care m-am gandit sun:Savage axis sau Cz 550 lux in calibrul 30 06.Daca ati fii voi in situatia mea ce ati alege?
sica99
 
Mesaje: 4
Membru din: 10 Feb 2012, 18:41

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde Nautilus pe 18 Feb 2013, 18:26

Evident CZ 550 Lux :)
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde bogdan_daniel pe 18 Feb 2013, 18:30

Personal prefer CZ-ul 550 LUX. Desi imi plac armele sintetice. Nu dai gres indiferent de ce alegi, de asta fi sigur. O vedere generala:
-Savage: sintetic, adica indurator la tavaleala, gata echipata cu luneta chiar dak nu una de top, tragaci (din plastic) cam "tare" dar am inteles ca se poate "coafa". Calibru indicat (concluziile celor de pe forum) .308. Made in USA
-CZ varianta LUX : Un plus la capitolul estetica cu un finisaj placut, fara luneta dar cu catare, a carei protectie am inteles ca se pierde destul de usor(din auzite), accelerator, mecanica Mauser.
Daca vrei mai amanuntit, "pune burta pe forum" si ai sa gasesti informatii cu duiumul, ca nu-s tocami rare modelele astea.
Spor la cumparaturi!

p.s. Cat ai asteptat dupa autorizatie? In ce judet?
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde bogdan_daniel pe 18 Feb 2013, 18:33

Ma cam bate gandu la un CZ 550 lux (prima cu glont de altefel). Informativ are cineva asa ceva de vanzare. M-ar interesa intr-o stare cat mai aproape de noua.
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde yanke pe 18 Feb 2013, 18:36

Nautilus scrie:Evident CZ 550 Lux :)

nunai ca cz lux 30.06 costa 3112 ron la Oradea, iar savage axis 30.06 costa 656 dolari adica in jur de 2150 ron deci nu prea fac parte din aceeasi gama de pret, chiar si cz standard sare de 3000 ron.
Daca tot te bate gandul spre cz cred ca ar fi nai interesant un Ebony Edition pt ca oricum nu e mare diferenta fata de Lux.
yanke
Membru important
 
Mesaje: 229
Membru din: 15 Feb 2011, 21:13

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde tavi pe 18 Feb 2013, 18:37

la cei 3000 de lei cat costa noua, nu se renteaza sa o cumperi second!!!
nu arma te face vanator!!!
tavi
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 17 Dec 2008, 10:51
Locaţie: Retezat

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde violiv pe 18 Feb 2013, 19:21

CZ este super OK - o clasica in viata ce va mai rezista inca multi ani. Are doua belele - e mult mai grea decat AXIS si mai dezechilibrata iar patul specific german o face naspa la trasul pe luneta.
Am pus alaturi AXIS si CZ, prima in 308, a doua in 7x64, munitie Geco, lunete identice. Din suport de tragere ambele grupau excelent, undeva la 1-1,5 cm la 100 m. Cand a venit vorba sa tragem din pozitii mai precare si la distanta mai mare (capota masinii, doze de bere la 200 m) eu am simtit o diferenta mare - cu Axis n-am avut nicio problema iar cu CZ-ul abea am reusit si asta numai si numai din cauza patului.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde nicdan79 pe 18 Feb 2013, 19:30

Eu pot sa iti spun ca detin ambele marci de arme:
1. CZ 550 lux in calibru 7x64 folosesc munitie sako si
2. Savage Axis XP Stainless calibri 223 munitie geco
Sunt foarte multumit de ambele marci de arme, acum tu decizi si in functie de bugetul pe care il ai la indemana.

P.S Este adevarat ce spune colegul nostru @violiv, CZ - ul e mai greu decat Savage se simte diferenta iti spun din experienta :mrgreen: :mrgreen:
IJ 27 EM cal 12/76
Merkel helix Rx explorer 30-06
Blaser R8 profesional succes 300wm
nicdan79
Membru activ
 
Mesaje: 67
Membru din: 26 Noi 2011, 18:29

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde bogdan_daniel pe 18 Feb 2013, 19:39

tavi scrie:la cei 3000 de lei cat costa noua, nu se renteaza sa o cumperi second!!!

Am spus ca ma bate gandu`, deci nu sunt sigur, dar daca apare ceva bun la pret bun... de ce nu? Asa ca romanu` : bun, nou si ieftin :twisted: :lol: :lol:
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde sica99 pe 18 Feb 2013, 19:51

bogdan_daniel scrie:Personal prefer CZ-ul 550 LUX. Desi imi plac armele sintetice. Nu dai gres indiferent de ce alegi, de asta fi sigur. O vedere generala:
-Savage: sintetic, adica indurator la tavaleala, gata echipata cu luneta chiar dak nu una de top, tragaci (din plastic) cam "tare" dar am inteles ca se poate "coafa". Calibru indicat (concluziile celor de pe forum) .308. Made in USA
-CZ varianta LUX : Un plus la capitolul estetica cu un finisaj placut, fara luneta dar cu catare, a carei protectie am inteles ca se pierde destul de usor(din auzite), accelerator, mecanica Mauser.
Daca vrei mai amanuntit, "pune burta pe forum" si ai sa gasesti informatii cu duiumul, ca nu-s tocami rare modelele astea.
Spor la cumparaturi!

p.s. Cat ai asteptat dupa autorizatie? In ce judet?

Deocamdata sunt doar la capitolul informare,caci pana la deschiderea noului sezon mai este mult.sunt din judetul timis.
sica99
 
Mesaje: 4
Membru din: 10 Feb 2012, 18:41

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde Sly_Fox pe 18 Feb 2013, 21:49

CZ 550 Lux in 30.06 am, cu Savage Axis am tras cateva focuri.
Concluziile sunt urmatoarele:
-ambele suficient de precise, cu CZ-ul se poate trage foarte bine cu ajutorul aparatelor de ochire mecanice
-estetica este clar in favoarea CZ-ului,
-Savage-ul este mai usurica bine decat CZ, practic cu montura si optica tot nu ajunge la greutatea CZ-ului chel si neincarcat cu munitie. Insa eu consider ca surplusul de greutate de la CZ este benefic pentru o anumita categorie de vanatori, deoarece stabilizeaza arma si ofera un recul de neluat in seama chiar si la 30.06.
-patul la Axis este croit pentru trageri cu luneta, la CZ este croit pentru catare si inaltator. In cazul in care se pune optica pe CZ 550,este nevoie de un obrazar suplimentar
-in cazul unei vanatori la goana, prin desis, cand ajungi acasa si te uiti la zgarieturile de pe CZ te apuca plansul instantaneu, pe cand cu Axis-ul nu ai nicio ''remuscare''

As alege oricand CZ 550, in detrimentul oricarei alte marci, indiferent de model. Poate doar M 98 de la Mauser sa ma puna pe ganduri in alegerea unei carabine. Imi place cum trage, imi place cum arata, imi place mecanismul derivat din Mauser,imi place simplitatea ei si modul de functionare. Pentru mine este arma ideala.
Am tras cu Browning, Savage, Zastava,Cugir, Remington, Zoli, cam ce am intalnit pe la diversi colegi de vanatoare. Raman la CZ fara niciun fel de ezitare.
Tare as vrea sa am ocazia de a trage cu o carabina Manlicher Classic, poate ca se va ivi ocazia.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde chivi pe 18 Feb 2013, 22:50

sica99 scrie:Ma numesc cristi si sunt in primul an de viata ca vanator cu acte-n regula.
Dupa achizitionarea primei arme cu alice,a sosit timpul sa-mi achizitionez si o arma cu glont


... bai @sica, esti tare nene. Imi place la nebunie,... << A SOSIT TIMPUL ...>> , linia 2, peronul 6, cu usile pe partea stanga. Grabeste-te, s-ar putea sa fie cam tarziu
Desteapta-te, ROMANE !!! Deci, inca dormim
Avatar utilizator
chivi
Veteran
 
Mesaje: 414
Membru din: 10 Aug 2009, 17:24

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde Don pe 18 Feb 2013, 23:21

Am avut amandoua(Savage 110 insa,nu Axis)...si probabil voi avea din nou!
Daca vis a vis de dorinta mea de a lua si un CZ pot invoca nostalgia si dorinta de a tine in casa si un
bolt cu alimentare controlata si,dincolo de aceste motivatii,CZ-ul este chiar mai mult decat O.K.,acolo,
in padure,la goana sau dibuit,nu prea suporta comparatie - Savage este vizibil mai usoara,clar mai bine
echilibrata,luneta,cu orice obiectiv,vine mult mai bine la ochi fara niciun fel de artificii sau adaugiri - una
peste alta,o prestatie incontestabil superioara,o utilizare la vanatoare greu de comparat cand le iei una
dupa alta...
Putini au mai ramas cei care trag pe C+I ca sa se justifice altceva decat "croiala americana" a patului -
daca vrei musai CZ poate ca ar fi bine sa tragi un ochi si la modelul "American" cu caderile croite pentru
trasul pe luneta,o parte din dezavantaje dispar astfel...dar tot mai grea si mai prost echilibrata decat
Savage ramane!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde violiv pe 19 Feb 2013, 06:30

Daca e sa le punem alaturi ca realizare tehnica aproape ca nici n-ar exista termeni de comparatie.
CZ-ul este o arma elaborata, bazata pe un sistem clasic dar inca foarte activ, realizata la un standard mult mai inalt decat spune pretul armei. AXIS este simplitatea dusa la extrem, arma surprinzator de bine lucrata pentru pretul ei foarte modest si care chiar este produsul ultimului secol de experienta in materie de arme. Ca urmare, castiga la ergonomie, capacitatea de a fi folosita la vanatoare, banuti, etc.

Mi-as lua CZ dar numai intr-un calibru mare si rau, din gama lor safari, unde culata supradimensionata si masa armei chiar sunt folositoare. In calibre normale e un pic prea mult otel in ea.

Daca ai un pic de rabdare si scotocesti atent e foarte posibil sa gasesti CZ s-h in stare perfecta chiar sub pret de AXIS - de cand cu modernismele si magazinele pline de tot felul de arme, multi renunta la CZ in favoarea unor nume mai sonore.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde sica99 pe 19 Feb 2013, 13:45

... bai @sica, esti tare nene. Imi place la nebunie,... << A SOSIT TIMPUL ...>> , linia 2, peronul 6, cu usile pe partea stanga. Grabeste-te, s-ar putea sa fie cam tarziu[/quote]

............................... Trebuie sa ne muscam de ...... unul pe altul altfel n-am fii romani!!
sica99
 
Mesaje: 4
Membru din: 10 Feb 2012, 18:41

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde Dacul pe 19 Feb 2013, 22:34

Vezi şi modelul 550 Standard.Este ceva mai uşoară decît modelul Lux dar cîştigi şi la preţ.Mă interesează şi pe mine subiectul,modelul Standard mai poate fi cumpărat la 2800-3000.Studiez şi varianta Savage dar alt model decît Axis.Mi se pare ieftină de tot pentru a fi ceva durabil.
Dacul
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 05 Feb 2011, 19:30

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde Dacul pe 19 Feb 2013, 23:11

Mă interesează şi pe mine subiectul.Eu aş pune pe listă şi 550 Standard sau chiar Zastava dar mai degrabă CZ-ul standard pt că este ceva mai uşor.Ambele le-am găsit încă pe net la preţuri pînă în 3000 fără lunetă.După spusele colegilor ar fi o soluţie şi Savage dar nu Axis că e prea ieftin pt a fi ceva durabil.Personal am o reţinere faţă de armele fără sistem de ochire mecanic.
Dacul
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 05 Feb 2011, 19:30

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde achim pe 20 Feb 2013, 00:43

Aceeasi problema am avut-o si eu, sa aleg intre Savage si CZ. Am fost in Hunedoara la magazinul de arme, am vazut Savage-ul si nu mi-a placut. Ziua urmatoare am mers la Oradea si m-am intors acasa cu un CZ 30.06 Exclusive. Ca aspect CZ-ul arata mult mai bine decat Savage-ul, dar este mai greu decat acesta. Ca precizie nu pot spune nimic fiinca nu am tras cu Savage, dar de CZ eu sunt multumit. Decizia iti apartine ... :D
achim
Nou membru
 
Mesaje: 50
Membru din: 07 Noi 2012, 18:29

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde violiv pe 20 Feb 2013, 01:16

Dacul scrie:Mă interesează şi pe mine subiectul.Eu aş pune pe listă şi 550 Standard sau chiar Zastava dar mai degrabă CZ-ul standard pt că este ceva mai uşor.Ambele le-am găsit încă pe net la preţuri pînă în 3000 fără lunetă.După spusele colegilor ar fi o soluţie şi Savage dar nu Axis că e prea ieftin pt a fi ceva durabil.Personal am o reţinere faţă de armele fără sistem de ochire mecanic.


Intre CZ standard si lux diferentele de masa sunt date de calitatea lemnului ... s-ar putea sa nu fie sesizabile.

Pot sa pariez ca AXIS-urile ne vor ingropa pe toti ... tot ce inseamna piesa de baza e beton si tot ce pare fragil se poate inlocui cu cativa banuti.
Daca nu vrei un calibru magnum atunci chiar nu merita diferenta de pret intre AXIS si 11 in 308 W, de ex.

Pentru ca retinerea ta fata de armele fara catare e impartasita de multi, cu proxima ocazie vor sosi AXIS-uri facute la comanda pentru Ro, fara luneta dar cu aparate mecanice de ochire.
Cat despre ele, eu pariez ca 7 din 10 detinatori n-au incercat macar vreodata sa le regleze. Cel putin din 5 din 10 nu te-ar lasa sa umbli la ele "pentru ca asa vin din fabrica si nu-i voie sa umbli". Am cunoscut chiar persoane care trageau numa cu un anume fel de munitie si ala nu foarte indicat la tipul de vanatoare practicata doar pentru ca aia mergea acolo unde era reglata catarea din fabrica ... si asta la arma la care inaltatorul era facut din fabrica reglabil in derivatie si inaltime.
Chiar si cei care ar vrea o catare reglata la fix renunta iute pentru ca e infinit mai greu si mai mancator de munitie sa reglezi "mecanice de vanatoare" decat "optice".
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde Dacul pe 20 Feb 2013, 11:30

Multumesc Vio!Referitor la lipsa catarii retinerea mea vine de la o posibila defectare a lunetei nu de la ideea ca s-ar putea ochi mai eficient prin inaltator si catare.Altfel sa stii ca urmaresc toate postarile despre SAV AGE si imi plac chiar daca nu incepind cu modelul AXIS.O sa fiu atent in continuare si multumesc inca odata pt toate detaliile pe care le gasim in postarile tale.Cu respect!
Dacul
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 05 Feb 2011, 19:30

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde radubichis pe 20 Feb 2013, 12:22

violiv scrie:
Dacul scrie:Mă interesează şi pe mine subiectul.Eu aş pune pe listă şi 550 Standard sau chiar Zastava dar mai degrabă CZ-ul standard pt că este ceva mai uşor.Ambele le-am găsit încă pe net la preţuri pînă în 3000 fără lunetă.După spusele colegilor ar fi o soluţie şi Savage dar nu Axis că e prea ieftin pt a fi ceva durabil.Personal am o reţinere faţă de armele fără sistem de ochire mecanic.


Intre CZ standard si lux diferentele de masa sunt date de calitatea lemnului ... s-ar putea sa nu fie sesizabile.

Pot sa pariez ca AXIS-urile ne vor ingropa pe toti ... tot ce inseamna piesa de baza e beton si tot ce pare fragil se poate inlocui cu cativa banuti.
Daca nu vrei un calibru magnum atunci chiar nu merita diferenta de pret intre AXIS si 11 in 308 W, de ex.

Pentru ca retinerea ta fata de armele fara catare e impartasita de multi, cu proxima ocazie vor sosi AXIS-uri facute la comanda pentru Ro, fara luneta dar cu aparate mecanice de ochire.
Cat despre ele, eu pariez ca 7 din 10 detinatori n-au incercat macar vreodata sa le regleze. Cel putin din 5 din 10 nu te-ar lasa sa umbli la ele "pentru ca asa vin din fabrica si nu-i voie sa umbli". Am cunoscut chiar persoane care trageau numa cu un anume fel de munitie si ala nu foarte indicat la tipul de vanatoare practicata doar pentru ca aia mergea acolo unde era reglata catarea din fabrica ... si asta la arma la care inaltatorul era facut din fabrica reglabil in derivatie si inaltime.
Chiar si cei care ar vrea o catare reglata la fix renunta iute pentru ca e infinit mai greu si mai mancator de munitie sa reglezi "mecanice de vanatoare" decat "optice".

De aici importatorul poate trage concluzia ca nu conteaza ca arma grupeaza 1/2-1 MOA in orice calibru si trebuie sa ia urgent 2 masuri radicale:
-reducerea drastica a nr de Axis importate pt a nu crea stocuri greu vandabile
-cresterea pretului la acest model pentru a nu mai parea o arma de calitate indoielnica datorita pretului mic
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde Dacul pe 20 Feb 2013, 18:35

Vă salut dle Bichiş! Intenţionam să vă contactez în vreun fel pt a vă cere un preţ la 110 ITH precum şi unele lămuriri în ce priveşte o eventuală comandă: plata ,cît durează pînă vine arma şi dacă preţul mai poate suferi vreo modificare.Pe partea cealaltă nu trebuie tras semnalul de alarmă pt că pe la noi armele sînt relativ noi ,nu le cunoaştem destul de bine şi de aici vine neîncrederea.
Dacul
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 05 Feb 2011, 19:30

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde ache2 pe 20 Feb 2013, 20:05

radubichis scrie: ....


Dom Radu, asta e cea mai cea postare, mama ei de pusca ieftina :lol: ...

eu unul nu dau plasticaraia de 3 kile jumate pe nimic, parol !
ache2
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 26 Oct 2006, 08:03
Locaţie: Ploiești

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde OVI762 pe 20 Feb 2013, 20:44

In afara de asta nea Radule ar fi indicat ca 7 din 10 arme sa vina cu piese defecte(la defectezi matale pe sustache) iar in restul sa arunci cate o mana de nisip pe ici pe colo si sa le zici la cumparatori ca daca desfac arma sa o curete pierd garantia :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .Scuze de off-topic da' chiar ma mananca destele :lol: :lol:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde radubichis pe 20 Feb 2013, 21:05

Dacul scrie:Vă salut dle Bichiş! Intenţionam să vă contactez în vreun fel pt a vă cere un preţ la 110 ITH precum şi unele lămuriri în ce priveşte o eventuală comandă: plata ,cît durează pînă vine arma şi dacă preţul mai poate suferi vreo modificare.Pe partea cealaltă nu trebuie tras semnalul de alarmă pt că pe la noi armele sînt relativ noi ,nu le cunoaştem destul de bine şi de aici vine neîncrederea.

Dacule nici nu sti cit este pretul la 11BTH si deja vrei ca pretul sa sufere modificare Mai sus spuneai ca nu ai incredere că daca e prea ieftin nu este durabil.Banuiesc ca modificarea vrei da fie in sus ca arma sa fie durabila :D
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde Dacul pe 20 Feb 2013, 21:54

Spuneam că am o îndoială faţă de cele mai ieftine dar cea despre care am intrebat nu face parte din acea categorie.Mi se pare logic să fie mai scump un lucru de calitate mai bună chiar dacă în cazul nostru diferenţa de preţ nu vine neapărat din calitate.
Dacul
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 05 Feb 2011, 19:30

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde Johny Wolf pe 14 Mar 2013, 14:21

Sly_Fox scrie:..in cazul unei vanatori la goana, prin desis, cand ajungi acasa si te uiti la zgarieturile de pe CZ te apuca plansul instantaneu...

Credeam ca sunt singurul patit ... eu am reusit sa o zgarii rau de tot in catarama de la rucsac.
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde laurul pe 23 Mar 2013, 19:32

Si ce?!?!
Afecteaza tirul ?????
Eu tocmai ce am pus raspelul pe ea si -am dat jos obrazarul si i-am facut crosa ambidextra;;;;;;;
De zgariata ... este zgariata... dar trage sub MoA.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde Sly_Fox pe 23 Mar 2013, 21:55

Nu este vorba ca nu trage, doar ca simti niste furnici pe stomac cand o vezi zgariata si ''necajita''.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde Alin3006 pe 25 Mar 2013, 13:13

Sa vezi ce fiori simti la una care costa dublu sau triplu...pana te obisnuiesti. Da-le in ma-sa, doar n-o sa le tinem in vitrina, faci zgarieturi ca asta e...la cativa ani refaci patul daca te deranjeazea- daca te obisnuiesti cu el il lasdi asa si gata. E o tampenie sa renunti la aspectul si senzatia data de lemn si sa iei plastic negru si urat doar pentru ca arma se zgarie; pana la urma si plasticul se poate zgaria si la ala chiar nu ai ce sa-i faci.
Ca veni vorba de comparatie, eu as ramane pe CZ, Axis-ul mi-a dat prea tare senzatia de ieftin...nu zic ca nu trage bine, dar patul ala parca e imprumutat de la sora-sa mai mica si o strange la coate...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Următorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Publicitate