Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:53

Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde Alin3006 pe 24 Noi 2008, 14:59

ETAPA I
Bun gasit tuturor doritorilor in a deveni membru in breasla asta laudata sau hulita a vanatorilor. Fac aceasta postare pentru ca cei ce doresc sa devina vanatori sa stie ce au de facut pas cu pas, intrucat mereu apar intrebari, postari, desi subiectul a fost si este dezbatut.
Deci, urmati cele ce voi scrie si la capatul lor va asteapta sau nu permisul de vanator si arma de vanatoare:
1. Se face o cerere de inscrierere la o asociatie de vanatoare legal constituita, care mai are locuri libere pentru a primi noi vanatori;
a) in general asociatiile cu fonduri in zona de campie mai au locuri.
2. Daca aceasta cerere vi se aproba, vi se da o repartitie la o grupa de vanatoare unde veti efectua un an de practica sau stagiu, care inseamna minimum 10 participari la actiuni de vanatoare si gospodarire a fondului de vanatoare respectiv . Acestea vor fi inscrise in o fisa de stagiatura pe care o primiti in momentul aprobarii cererii dumneavoastra. Sa nu o pierdeti;
a) sunt necesare minimum 5 participari la actiuni de vanatoare in calitate de gonas si asistent;
b) sunt necesare minimum 5 participari la actiuni de gospodarire a fondului de vanatoare: infiintat culturi pentru hrana vanatului, recoltat furaje, reparatii instalatii vanatoresti, etc.
3. Dupa minim un an de stagiatura(ca asa ii zice) se organizeaza examen de vanator de catre asociatia respectiva;
a) examenul se face odata pe an, fiti fara grija, ca in general toate asociatiile isi fac calculele in asa fel incat cei inscrisi in anul anterior sa poata sustine examenul in anul in curs;
b) in afara de cerere, fisa de stagiatura, pentru completarea dosarului, candidatul trebuie sa mai aduca: fisa medicala tip pentru permis de portarma, cazier judiciar pentru permis de portarma( ATENTIE: ambele sunt vabalile 6 luni !), copie act de identitate si sa sustina o proba practica de tir, care se organizeaza de catre asociatie, cu cateva zile inaintea examenului scris;
c) se achita aici, la asociatie, si taxa de examen, care difera de la asociatie la asociatie.
4. Se sustine examenul scris care consta in 30 intrebari, grila, trebuie rezolvate minim 20 pentru a promova. Sunt trei variante de raspuns, poate fi nici un raspuns corect, poate fi un raspuns corect, pot fi doua raspunsuri corecte sau pot fi toate trei raspunsurile corecte.
a) se va studia setul de intrebari de aici: http://www.mmediu.ro/paduri/vanatoare/i ... anator.pdf
b) se va studia legislatie: legea armelor in vigoare( nu dau numar ca astea se modifica dupa cum bate vantul), legea vanatorii si a protectiei fondului cinegetic;
c) se va studia statutul AGVPS din Romania si al asociatiei la care dati examen.
Dupa toate cele de mai sus, daca faceti minim 20 de raspunsuri corecte, veti deveni posesorii unui permis de vanator si al unui carnet de membru vanator la asociatia cu pricina, care se vor elibera dupa 25 de zile de la afisarea rezultatelor, timp de eventuale contestatii. FELICITARI !

ETAPA II

Daca ati ajuns aici si doriti in continuare sa va achizitionati si o arma sau arme pentru practicarea vanatorii, trebuie urmatorii pasi:
1. Trebuie sa gasiti o scoala la care se va face un curs teoretic si practic de manuire a armelor, cam in fiecare judet exista una, cu tarife variabile. ATENTIE ! Se poate face oriunde in tara. Insa, este de preferat sa intrebati la asociatie sau politie despre locatia scolii din zona, au fost cazuri in cateva judete unde nu au acceptat atestatul obtinut din alt judet din diferite motive.
Pentru inscriere trebuie o copie dupa fisa medicala si cazierul judiciar(luati-le de la asociatie, sa nu mai cheltuiti bani in plus) si copie dupa actul de identitate. Si bineinteles nelipsita taxa ! Posibil unele scoli sa mai ceara si alte acte in plus, desi nu cred !
2. Se sustine examenul, cursurile dureaza in jur de trei saptamani, si dupa promovare se va elibera o diploma in acest sens.
a) stresul la acest examen este mic, nu este un examen dificil.
3. Daca ati promovat examenul de vanator, puteti deja sa il faceti pe cursul de arme.
Inca odata FELICITARI !

ATENTIE la amandoua etapele:
- daca ai absolvit o scoala la care ai avut curs de vanatoare(in general liceu silvic, facultate silvica, cinegetica) nu este necesar acel an de stagiu;


ETAPA III
1. Cu actele urmatoare: permis de vanatoare, carnet de membru vanator, act de identitate, diploma de curs de arme, chitanta cu taxa de permis de portarma, unde s-o achita depinde de judet(la Arges au ghiseu chiar langa birou arme), fuguta la serviciul arme de la judetul respectiv pentru a depune o cerere;
2. Dupa aia fuga la un magazin, Bricostore sau magazin de vanatoare, nu conteaza, de unde achizitionati o lada/ dulap pentru pastrarea armelor si o duceti la domiciliu;
3. Serviciul arme, in urma solicitarii dumneavoastra, va face scris la politia din zona dumneavoastra, care va trimite sectoristul sa faca o ancheta(daca sunteti baiat de treaba sau fata, sociabil etc., poate intreba pe la vecini ce fire sunteti sau va sta la o cafea cu voi daca va cunoasteti), iar acesta va face un raport, speram favorabil, care va ajunge la serviciul arme;
4. Dupa ce le ajunge raportul vi se va elibera o autorizatie de cumparare a unei arme de vanatoare- in cazul primului dosar- valabila 3 luni, cu posibilitate de prelungire inca trei luni;
5. Se cumpara arma sau armele cu pricina de la altii, prin magazine autorizate, sau de la un magazin autorizat direct, depinde de buget;
6. In termen de 5 zile de la cumparare va duceti la serviciul arme sa va elibereze permisul de arma si sa va treaca arma sau armele in acesta.

Ca de obicei FELICITARI !
Din acest moment, pe langa faptul ca sunteti vanator cu acte in regula, deveniti si detinator de arma de vanatoare, letala de felul ei, care va va si incarca de mari responsabititati.
PS Va trebuie si 2 fotografii pentru permisul de vanator si carnetul de membru si 2 fotografii la politie;
PS1 Nu pot estima un cost total, dar fara macar 2500 de lei nu scapati cu o arma mai la mana a doua'
PS3 Se pare ca trebuie sa aveti factura la dulap, cei de la arme si munitii o cer.

Autor : Ghinda
Cu multumiri lui Yoghi pentru update.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde Ursus2006 pe 22 Apr 2013, 14:38

ASOCIAŢIA DE VÂNĂTOARE şi PESCUIT SPORTIV –
CAPATANA DEVA anunţă persoanele interesate să
devină VÂNĂTORI, că pot depune cerere la sediul asociaţiei
din municipiul Deva, str. G. Enescu, bl. 2, sc. C,
ap. 22, parter (vis a vis de magazinul Billa) de luni
până vineri între orele 09:00 – 15:00.

ASOCIAŢIA DE VÂNĂTOARE şi PESCUIT SPORTIV –
MUFLONUL BRAD anunţă persoanele interesate să
devină VÂNĂTORI, că pot depune cerere la sediul asociaţiei
din municipiul Deva, str. G. Enescu, bl. 2, sc. C,
ap. 22, parter (vis a vis de magazinul Billa) de luni
până vineri între orele 09:00 - 15.00.

Telefon 0254 229 811
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde Anofelu pe 22 Oct 2013, 15:13

Buna ziua si bine v-am gasit!
asta e primul meu post asa ca am sa va rog sa fiti ingaduitori...:)
am inteles ca obtinerea permisului permanent de vanator s-a simplificat oarecum.
imi poate spune cineva care sunt mai nou exact pasii, in cat timp se poate obtine si daca se poate si niste costuri totale aproximative?
mentionez ca fac referire exclusiv la permisul de vanator nu si la permisul de arma.
multumesc...:)
"-Sunt multi...dar prosti Maria Ta...
-Sunt prosti...dar multi..."
Anofelu
 
Mesaje: 18
Membru din: 22 Oct 2013, 14:28
Locaţie: Craiova

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde the_mav pe 22 Oct 2013, 15:21

Anofelu scrie:Buna ziua si bine v-am gasit!
asta e primul meu post asa ca am sa va rog sa fiti ingaduitori...:)
am inteles ca obtinerea permisului permanent de vanator s-a simplificat oarecum.
imi poate spune cineva care sunt mai nou exact pasii, in cat timp se poate obtine si daca se poate si niste costuri totale aproximative?
mentionez ca fac referire exclusiv la permisul de vanator nu si la permisul de arma.
multumesc...:)

simplu: gasesti o asociatie, private sau de stat care organizeaza un examen in acest sens, stai de vorba cu ei si iti spun ei costurile totale.
pot varia de la cateva sute (de lei), la multe mii (de ce moneda vrei tu).
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde Anofelu pe 22 Oct 2013, 15:40

multumesc...
ma mult decat costurile m-ar fi interesat pasii si mai ales timpul necesar in vederea obtinerii...daca mai este obligatoriu stagiul, etc.
nu as vrea sa contactez o asociatie inainte de a sti pasii de urmat.
multumesc pentru intelegere...:)
"-Sunt multi...dar prosti Maria Ta...
-Sunt prosti...dar multi..."
Anofelu
 
Mesaje: 18
Membru din: 22 Oct 2013, 14:28
Locaţie: Craiova

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde Sly_Fox pe 22 Oct 2013, 17:51

Te duci frumos la o asociatie legal constituita, si spui ca vrei sa dai examenul de vanatoare. Intrebi daca asociatia repectiva organizeaza examen, iar daca da. ceri fisa de stagiatura, model de declaratie pe proprie raspundere ca nu ai savarsit in ultima perioada vreo infractiune,si model de fisa medicala.
Apoi asociatia respectiva te va repartiza la o grupa in care mai sunt locuri libere, in vederea efectuarii stagiaturii pe o perioada de un an.
Dupa ce ai efectuat stagiatura, faci un dosarel care trebuie sa cuprinda urmatoarele acte:
-fisa de stagiatura
-fisa medicala tip
-cazier judiciar
-declaratia pe propria raspundere ca nu ai comis infractiuni la legea vanatorii, legalizata la un notariat
-aviz psihologic de la un medic autorizat
-copia actului de identitate
-chitanta cu suma achitata reprezentant taxa de examinare
Dai examenul, iar daca promovezi platesti cotizatia pe anul in curs, ridici frumusel permisul de vanatoare permanent si carnetul de membru in vederea demersurilor necesare privind autorizarea procurarii unei arme de foc.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde Anofelu pe 22 Oct 2013, 19:06

pai asta inseamna ca nu s-a schimbat nimic...:)
eu intelesesem ca s-au "scos" urmatoarele:

- fisa medicala
- aviz psihologic

si modificat urmatoarele:

- stagiatura ar prevede mai putine "activitati"
- examenul teoretic s-ar fi schimbat si el putin

fisa medicala si avizul psihologic urmau sa fie necesare doar ulterior la obtinerea permisului de arma.
sunt in ceata... :?
"-Sunt multi...dar prosti Maria Ta...
-Sunt prosti...dar multi..."
Anofelu
 
Mesaje: 18
Membru din: 22 Oct 2013, 14:28
Locaţie: Craiova

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde Sly_Fox pe 22 Oct 2013, 20:57

Nu s-a scos nimic, trebuie atat fisa medicala cat si aviz psihologic, in vederea completarii dosarului pentru examenul de vanator. Dupa sustinerea examenului de vanator, te duci sa ceri fisa si avizul psiho, pentru dosarul de la politie, asta ca sa nu le mai faci din nou.
La examenul de anul acesta, un candidat nu a fost primit in sala pentru ca ii expirase fisa medicala, asa ca este cat se poate de importanta, ca si celelalte documente dealtfel.
Nici stagiatura nu s-a modificat. Termen un an de zile, in care trebuie sa prestezi diferite activitati, consemnate in fisa de stagiatura, care va fi ulterior semnata de catre reprezentantul grupei la care ai fost repartizat.
Examenul teoretic este acelasi, subiectele le gasesti in setul de intrebari postat pe site-ul Ministerului Mediului.
Acum ai iesit din ceata, din care cred ca te-ai bagat singur. :wink:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde OVI762 pe 22 Oct 2013, 21:14

Sly,frate,incet,incet te transformi in violiv in ceea ce priveste rabdarea.Tantare,anofele,du-te neica si da examenu' de vanator in statia peco sau la club,sa vezi ce il treci..I-a maixxxxxxxxxxx,sa vezi ce bine iti prinde.O arzi cu xxxxxxxxxx.Toti.Ca sa nu mai ai confuzii.Mai vrei?Mai avem.Cel putin eu...Daca inca mai esti in ceata,te scot eu din ea :mrgreen:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde Sly_Fox pe 22 Oct 2013, 21:25

Pe forum, la cel putin doua topicuri, se mai gasesc informatii cu privire la etapele necesare sustinerii examenului de vanator. Dar cine sa caute?
Asa ca mai repetam, poate cei interesati se lamuresc cum sta treaba.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde Anofelu pe 22 Oct 2013, 21:48

OVI762 scrie:Sly,frate,incet,incet te transformi in violiv in ceea ce priveste rabdarea.Tantare,anofele,du-te neica si da examenu' de vanator in statia peco sau la club,sa vezi ce il treci..I-a mai xxxxxxxx,sa vezi ce bine iti prinde.O arzi cu xxxxxxxxxxxxxxxxxdam.Toti.Ca sa nu mai ai confuzii.Mai vrei?Mai avem.Cel putin eu...Daca inca mai esti in ceata,te scot eu din ea :mrgreen:


esti exemplul tipic de prostie agresiva...un imbecil care are o parere gresita atat despre el cat si despre mediul inconjurator...defilezi in mod penibil cu stupiditatea in varf de bat.
dar na...sunt si astfel de vietuitoare...
in loc sa injuri pe un forum mai bine du-te si bate-ti nevasta si copiii daca ai...daca n-ai...bate-ti pusca...dar tare...
Ultima oară modificat de Anofelu pe 22 Oct 2013, 21:55, modificat 1 dată în total.
"-Sunt multi...dar prosti Maria Ta...
-Sunt prosti...dar multi..."
Anofelu
 
Mesaje: 18
Membru din: 22 Oct 2013, 14:28
Locaţie: Craiova

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde Anofelu pe 22 Oct 2013, 21:52

Sly_Fox scrie:Pe forum, la cel putin doua topicuri, se mai gasesc informatii cu privire la etapele necesare sustinerii examenului de vanator. Dar cine sa caute?
Asa ca mai repetam, poate cei interesati se lamuresc cum sta treaba.


imi pare rau daca te-am deranjat...am citit ce spui tu insa informatiile erau oarecum contradictorii scrice cu ceva timp in urma.
in afara de asta am aflat "zvonurile" si din alte surse.
multam ca m-ai scos din ceata si imi cer scuze daca am fost insistent dar credeam ca asta e rolul unui forum...daca ma insel e greseala mea.
"-Sunt multi...dar prosti Maria Ta...
-Sunt prosti...dar multi..."
Anofelu
 
Mesaje: 18
Membru din: 22 Oct 2013, 14:28
Locaţie: Craiova

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde scirocco pe 22 Oct 2013, 21:56

@OVI762

Te rog foarte mult sa-ti controlezi limbajul.Aici nu se tolereaza asemenea derapaje.Daca se repeta situatia,vei fi banat.


@anofelu

Acelasi avertisment il primesti si tu.Te rog sa nu mai jignesti pe nimeni iar daca cineva te jigneste pe tine,are cine sa-l puna la punct,nu iti faci "dreptate" singur.
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde Anofelu pe 22 Oct 2013, 22:05

am inteles...
oricum nu imi sta in caracter sa jignesc oameni...insa in fata unei asemenea explozii ideatice...
"-Sunt multi...dar prosti Maria Ta...
-Sunt prosti...dar multi..."
Anofelu
 
Mesaje: 18
Membru din: 22 Oct 2013, 14:28
Locaţie: Craiova

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde OVI762 pe 22 Oct 2013, 22:12

Scirocco,vechiul meu prieten...nu se repeta situatia.O mica incercare...Sa vedem...Daca sunt culpabil...you have the buttons. :wink:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde OVI762 pe 22 Oct 2013, 22:16

Anofele,te pup.Inca nu m-ai injurat,deci care va sa zica poate ne cunoastem,sau nu...eu viu in Craiova de 3-5 ori pe saptamana,poate...daca nu lasa pm.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde Sly_Fox pe 22 Oct 2013, 22:16

Anofelu scrie:
Sly_Fox scrie:Pe forum, la cel putin doua topicuri, se mai gasesc informatii cu privire la etapele necesare sustinerii examenului de vanator. Dar cine sa caute?
Asa ca mai repetam, poate cei interesati se lamuresc cum sta treaba.


imi pare rau daca te-am deranjat...am citit ce spui tu insa informatiile erau oarecum contradictorii scrice cu ceva timp in urma.
in afara de asta am aflat "zvonurile" si din alte surse.
multam ca m-ai scos din ceata si imi cer scuze daca am fost insistent dar credeam ca asta e rolul unui forum...daca ma insel e greseala mea.

Bun, hai sa o luam mai incet. In primul rand nu m-ai deranjat, ca altfel nu mai scriam nimic.
Informatiile scrise de catre mine sunt valabile pentru momentul de fata si garantez pentru ele, asta pentru ca in urma cu cateva luni, m-am ocupat de hartogaraia aferenta exemenului de vanator. Mai precis am ajutat un amic sa stranga documentatia pentru acest important pas. Zvonurile din alte surse, sunt...doar zvonuri si atat, nimic adevarat. Informatiile scrise ''cu ceva timp in urma'' de catre diversi utilizatori, se refereau la momentul respectiv, ceea ce inseamna ca nu mai reprezinta situatia actuala.
In al doilea rand, forumul nu are rolul de a furniza informatii gratuite si pe tava oricarei persoane care cere acest lucru. Te-ai inselat, este intradevar greseala ta. Nu poti sa ceri fara sa oferi nimic in schimb.
Ce trebuie sa oferi? Pai in primul rand trebuie sa arati ca vrei sa te integrezi in aceasta comunitate on-line, sa arati putin respect celor care contribuie de cativa ani buni la stabilitatea acestui forum, adica utilizatori precum OVI762.
Daca te-ai simtit jignit, nu trebuia sa iti dai drumul la gura, ci sa trimiti un mesaj privat in care sa ii ceri omului lamuriri cu privire la cuvintele sale, si de ce s-a simtit sictirit de postarile tale. Eu cred ca l-a deranjat insistenta ta in sustinerea unor date eronate, cu toate ca ti s-a explicat cum sta treaba.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde Sly_Fox pe 22 Oct 2013, 22:27

OVI762 scrie:Scirocco,vechiul meu prieten...nu se repeta situatia.O mica incercare...Sa vedem...Daca sunt culpabil...you have the buttons. :wink:

Nici sa nu indraznesti sa te gandesti sa o stergi de pe forum, sau sa te lasi banat. In acesti ani de cand fac parte din aceasta selecta comunitate a vanatorilor forumisti, parerile mele au corespuns 100% doar cu opiniile a doi colegi. Unul esti tu, iar celalat este @sstefan, care din pacate nu mai scrie de multisor.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde biriuck pe 22 Oct 2013, 22:42

S-au mai modificat chestii in ceea ce priveste examenul in sine.
Astfel, partea cu statutul AGVPS a fost scoasa din programa.
Pentru invatat poti sa folosesti cu incredere urmatorul site: http://www.prit.ro/vanator/

Si inca o precizare, intrebarile sunt toate cu raspuns unic!
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde scirocco pe 22 Oct 2013, 22:50

Este in regula,am luat act de conduita voastra si ma bucur sa vad ca gasesc intelegere de la amandoi.Sa o lasam asa si un cantec vesel sa cantam. :wink: :D
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde Anofelu pe 22 Oct 2013, 22:57

"Pe forum, la cel putin doua topicuri, se mai gasesc informatii cu privire la etapele necesare sustinerii examenului de vanator. Dar cine sa caute?"

mai ales in intrebarea finala am simtit un mic "deranj"...din cauza asta mi-am cerut scuze.

de avut am avut intrebari...nu am avut afirmatii eronate...am avut rezerva deopotriva atat fata de zvonurile pe care le-am auzit cat si fata de postarile mai vechi in ideea ca exista posibilitatea de a se fi schimbat recent ceva.
am cerut o lamurire nu am facut afirmatii eronate, afirmatii care spui ca au produs deranj extrem prietenului tau.
sunt de acord si cu ce ai spus ca ar trebui sa vina de la mine catre forum.
dar...
nu uita ca eu sunt aici de cateva ore si in fata unei asemenea izbucniri nu imi poti cere respect si dialog in privat.
in momentul in care cineva te injura absolut gratuit dialogul cu acel cineva nu mai poate exista.
nu imi poti cere respect pentru o astfel de persoana chiar daca iti e vechi camarad...

astea fiind spuse iti multumesc inca o data pentru informatiile oferite :)
"-Sunt multi...dar prosti Maria Ta...
-Sunt prosti...dar multi..."
Anofelu
 
Mesaje: 18
Membru din: 22 Oct 2013, 14:28
Locaţie: Craiova

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde Anofelu pe 22 Oct 2013, 23:02

scirocco scrie:Este in regula,am luat act de conduita voastra si ma bucur sa vad ca gasesc intelegere de la amandoi.Sa o lasam asa si un cantec vesel sa cantam. :wink: :D


pentru mine e un subiect inchis :)
"-Sunt multi...dar prosti Maria Ta...
-Sunt prosti...dar multi..."
Anofelu
 
Mesaje: 18
Membru din: 22 Oct 2013, 14:28
Locaţie: Craiova

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde OVI762 pe 22 Oct 2013, 23:20

Scirocco,respectele mele inca odata,Sly Fox,PRIETENE,ne mai auzim dupa ce va scrie Don,nicio clipa mai devreme.Intre noi e doar pace. :wink:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde Sly_Fox pe 22 Oct 2013, 23:49

A scris, un topic mai jos de acesta. Acum doua zile. :wink:
viewtopic.php?f=109&t=13398
Asa ca chongo longo si mii de traznete, drumul corabiilor este deschis. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde OVI762 pe 27 Oct 2013, 15:07

Stiu :mrgreen: Acu revenii din peregrinari.Si ca sa vezi ca revenii cu ganduri bune:Anofel,daca vrei sa devii vanator,mergi pe Brestii la magazinul de arme al avps Diana(la Vali)spune-le ca te-a trimis ovidiu si baietii te ajuta :wink:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde Anofelu pe 27 Oct 2013, 15:43

daca gandurile bune sunt intotdeauna consecutive peregrinarilor atunci iti doresc cat mai multe peregrinari :lol:
si pentru ca se intampla si minuni, uite, am sa iti trimit un mesaj privat sa iti dau niste detalii la care nu te gandisei :)
"-Sunt multi...dar prosti Maria Ta...
-Sunt prosti...dar multi..."
Anofelu
 
Mesaje: 18
Membru din: 22 Oct 2013, 14:28
Locaţie: Craiova

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde scirocco pe 27 Oct 2013, 15:58

Dragalasilor,daca tot fumati calumetul pacii,poa' ma invitati si pe mine la un pahar de "apa de foc"! :wink: :lol:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde Anofelu pe 27 Oct 2013, 16:09

nu fumez, nu beau si sunt vegetarian... :lol:
dar accept sa se bea apa de foc in prezenta mea :mrgreen:
"-Sunt multi...dar prosti Maria Ta...
-Sunt prosti...dar multi..."
Anofelu
 
Mesaje: 18
Membru din: 22 Oct 2013, 14:28
Locaţie: Craiova

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde OVI762 pe 27 Oct 2013, 16:16

Primii mesaju' si raspunsei :wink: Mai vedem noi cu apa aia de foc...s-ar putea sa iti placa... de nevoie :mrgreen: :lol:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Cum devin vanator ? Pasi de urmat.

Mesajde scirocco pe 27 Oct 2013, 16:16

Sper, sa nu imprastii cumva malarie! Un "dezinfectant" se impune in situatia asta. :lol:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 45 vizitatori

Publicitate