Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:07

Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Sectiune dedicata informatiilor cinegetice de larg interes , care merita sa fie cunoscute de toti userii nostri

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, the_mav, Mircea-B

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde OVI762 pe 13 Ian 2013, 19:40

De pe 2 Octombrie pana pe 3 Martie e ceva mai mult de 3 luni,zic eu. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde vikkktor pe 13 Ian 2013, 23:00

nicu_vezitiu scrie:Eu totusi am vrut sa ii cred pe cuvant cand s-au scuzat ca am prins perioada sarbatorilor de iarna ,si prioritar era controlul vanzatorilor de petarde.Chiar daca eu am depus cererea pe 2 octombrie.Si apropo nu am semnat nici o hartie cand mi-au dat-o ,si am vazut apoi ca expira pe 3 martie.Deci practic exact 3 luni de la data depunerii cererii.

deci sarbatorile incep de la 2 octombrie la politie... :lol: :lol: ...misto...eu cred ca ei sunt intr-o continua sarbatoare, dar, nu au vrut sa iti spuna... :lol:
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde bogdanm pe 15 Ian 2013, 10:03

Exista posibilitatea, conform legii, sa-i fredonezi pe aia de nu respecta legea, desi ei ar trebui sa fie primii care o respecta?
Plangere undeva?
Daca da, unde?
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde cyp pe 15 Ian 2013, 11:26

bogdanm scrie:Exista posibilitatea, conform legii, sa-i fredonezi pe aia de nu respecta legea, desi ei ar trebui sa fie primii care o respecta?
Plangere undeva?
Daca da, unde?

nu ai avocat? daca nu ai in anul 2013 fa rost de unul si tinel aproape,nu se stie cand ai nevoie de el.ideea este ca daca dai ceva se rezolva imediat daca faci plangere se rezolva in termenul prevazut de lege . acum fiecare cum crede de cuviinta
cyp
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 05 Ian 2010, 15:44
Locaţie: verona italy

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde bogdanm pe 15 Ian 2013, 14:08

Nu am avocat si, cum m-a invatat mama, ma feresc de avocati mai ceva decat de popi.
Ideea era unde se poate face plangere in cazul in care termenul legal s-a depasit. La AEST ma gandesc ca este inutil, oare care sunt sefii lor? Si sefii sefilor lor?
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde scirocco pe 15 Ian 2013, 14:40

Sefii lor sunt ...tot ai lor.Ca atare, trebe' sa te adresezi instantei de judecata.
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde Loco pe 15 Ian 2013, 15:28

70 zile si nu este gata...La Ilfov. Acum vin de acolo.
Loco
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 10 Oct 2012, 17:12

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde bogdanm pe 15 Ian 2013, 16:18

Si cum ma duc la instanta?
Cu o foaie pe care scriu negru pe alb ca AEST a depasit termenul prevazut in lege?
Si daca da, ce poate face instanta? Ca daca nu ma insel, in lege nu stau scrise sanctiuni pentru neindeplinirea obligatiilor de catre organ.
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde george.b pe 16 Ian 2013, 09:34

1.mergi la ei cu o cerere de/in forma de mai jos in 2 exemplare (ma rog, mai poti sa completezi / sa stergi)
2.o arati si vezi daca se rezolva :D
3.o depui la registratura cu nr de inregistrare => cercetari interne
4.astepti raspuns in scris sau autorizatia (obligativitate de raspuns 30 zile)

In principiu totul se opreste la pasul 2.

Din pct meu de vedere, baietii de la arme nu sunt vinovati cu nimic. Asa-s "ordinele" de sus. Dar nici-o norma interna, nu este mai sus de lege. Daca legea asa spune, asa trebuie facut. Problema mare este ca se poate ajunge la "abuz in serviciu" ceea ce se "duce" in penal. Iar baietii de la arme, chiar nu merita asta.


Domnule comandant



Subsemnatul xxxxxxx, fiul lui xxxx si al xxx, nascut la data de xxxx, domiciliat in xxxx, xxxx posesor al CI seria xx nr. xxxx, având CNP nr. xxxxx, prin prezenta va aduc la cunostinta faptul ca cererea de autorizare cumparare arma de vanatoare cu alice (glont) depusa in data de xxx cu termen maxim de solutionare in (data depunerii + 30 zile), nu a fost solutionata pana in prezent.

Conform legii 295/2004, republicata, cu modificarile ulterioare, la Art 14, este mentionat:
(2) Cererea de eliberare a autorizaţiei de procurare a armelor se depune de către solicitant la Direcţia Generală de Poliţie a Municipiului Bucureşti sau la inspectoratul judeţean de poliţie în a cărui rază teritorială îşi are domiciliul ori reşedinţa. Cererea se soluţionează în termen de maximum 45 de zile, în cazul primei autorizări, şi în termen de maximum 30 de zile, în cazul autorizărilor ulterioare.
(3) Dacă autoritatea competentă cu soluţionarea cererii constată că nu sunt îndeplinite condiţiile prevăzute la alin. (1), solicitantului i se refuză autorizarea de procurare a armei şi i se comunică, în scris, în termenul prevăzut la alin. (2), soluţia adoptată, precum şi motivele care au stat la baza acesteia.

Tinanad cont de cele mentionate mai sus va rog sa procedati la eliberarea autorizatiei de cumparare arma vanatoare cu alice (glont) in cel mai scurt timp posibil, in caz contrar, conform legii, am rugamintea sa-mi comunicati in scris motivele pentru care acest lucru nu s-a intamplat si de ce nu am fost informat in termenul legal.

Data Semnatura
george.b
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 05 Mai 2009, 12:11

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde vikkktor pe 16 Ian 2013, 23:49

bogdanm scrie:Nu am avocat si, cum m-a invatat mama, ma feresc de avocati mai ceva decat de popi.
Ideea era unde se poate face plangere in cazul in care termenul legal s-a depasit. La AEST ma gandesc ca este inutil, oare care sunt sefii lor? Si sefii sefilor lor?

la parchetul de pe langa tribunal, daca sunt agenti, la parchetul de pe langa curte daca sunt ofiteri...de obicei, tergiversarea este facuta de sefi care semneaza cum vor cand vor si ce vor...deci la curte...cf art 246 CP , abuz in serviciu...nu va asteptati acum sa vedeti politisti arestati ca nu au dat la timp autorizatiile... :lol: ...dar, trebuie macar sa dea o declaratie la parchet, lucru care nu le va conveni...probabil dupa ca vor fi mai multe, vor ajunge sa respecte termenele, macar cum faceau pe vremuri si vad si sefii lor, ca ordine din astea date pe sub masa nu au succes...daca suntem oi, macar sa behaim... :lol:
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde Nautilus pe 22 Ian 2013, 11:06

Din pct meu de vedere, baietii de la arme nu sunt vinovati cu nimic. Asa-s "ordinele" de sus. Dar nici-o norma interna, nu este mai sus de lege. Daca legea asa spune, asa trebuie facut. Problema mare este ca se poate ajunge la "abuz in serviciu" ceea ce se "duce" in penal. Iar baietii de la arme, chiar nu merita asta.


"Abuzul în serviciu" e o acuzaţie gravă, pe care o aduci când funcţionarul de Stat (poliţist, procuror, funcţionar de minister etc) a produs o pagubă prin fapte vădit ilegale. Cum ar fi cazul în care refuză să îţi dea autorizaţia dacă nu-i dai şpagă.

Faptul că te întârzie are mai multe legături cu (in)activitatea unor Garcea de pe la secţii, adică dacă reclami un abuz, au probleme cei de la arme, dar pe adevăraţii vinovaţi de pe la secţii îi doare la bască.

~Nautilus
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde armi pe 25 Ian 2013, 19:50

ROMANII SUNT PREA FRICOSI CA SE SE IMPLICE!!!
asa ca... stati voi linistiti (oamenii normali) si acceptati bataia asta de joc cu termenul de eliberare 3-5 luni ca nu cumva sa se supere vreun mahar din politie ca de....
vorba cuiva " daca nimeni nu face nici o sesizare"
Referitor la cei din tara care elibereaza in termenele prevazute de lege, am aflat ca acestia nu respecta procedura si la proximul control vor fi sanctionati, asa ca in timp si in tara situatia va fi aceeasi ca in Bucuresti in scurt timp.
Ordinul acesta aberant cu super verificarile si tergiversarea dosarelor se datoreaza unui cap luminat din IGPR.
celor care vreti sa cumparati, va urez nervi de fier si rabdare cu carul
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde Marius pe 26 Ian 2013, 10:47

Un "razvratit" sau cincizeci, nu rezolva problema.
Aderarea la ANDA poate fi o solutie, poate singura.
Cu jena recunosc ca inca nu m-am invrednicit sa cer sa fiu primit in ANDA, dar curand...
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde armi pe 26 Ian 2013, 21:56

unul nu, dar 50 cu siguranta, fiindca cu cat seful este mai mare cu atat ii este mai frica sa nu isi piarda scaunul :mrgreen:
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde lynx_lynx pe 04 Iun 2013, 16:48

Nautilus scrie:
Din pct meu de vedere, baietii de la arme nu sunt vinovati cu nimic. Asa-s "ordinele" de sus. Dar nici-o norma interna, nu este mai sus de lege. Daca legea asa spune, asa trebuie facut. Problema mare este ca se poate ajunge la "abuz in serviciu" ceea ce se "duce" in penal. Iar baietii de la arme, chiar nu merita asta.


"Abuzul în serviciu" e o acuzaţie gravă, pe care o aduci când funcţionarul de Stat (poliţist, procuror, funcţionar de minister etc) a produs o pagubă prin fapte vădit ilegale. Cum ar fi cazul în care refuză să îţi dea autorizaţia dacă nu-i dai şpagă.

Faptul că te întârzie are mai multe legături cu (in)activitatea unor Garcea de pe la secţii, adică dacă reclami un abuz, au probleme cei de la arme, dar pe adevăraţii vinovaţi de pe la secţii îi doare la bască.

~Nautilus


In situatia mea, de la sectie m-au sunat imediat ce au primit ordinul de control de la AEST si s-a rezolvat cu verificarea in 1-2 zile de fiecare data. Fiecare data, insemnand schimbarea de domiciliu si o autorizatie de cumparare.
Prima data, cererea de schimbare a domiciliului in permis, am depus-o la inceputul lunii Nov 2012. Ordinul de verificare semnat de seful (de fapt sefa) AEST Ilfov avea numar de inregistrare datat cu ultimele zile din Ianuarie 2013 (3 luni) !!! In final la jumatatea lui Februarie 2013 mi s-a operat schimbarea de domiciliu in permis ( exact 109 zile!!!)
A doua oara, cerere de cumparare depusa la jumatatea lui Aprilie. Ordinul de control, semnat de aceeasi persoana, datata la jumatatea lui Aprilie (totusi e o realizare reducerea duratei de emitere a ordinului de control de trei ori :D )... si nici pana astazi nu e gata autorizatia ... ( 49 zile) pentru ca sunt "prea multe pe cap"!!!

In situatia mea, buba nu e la cei de la sectie, ci la cei de la AEST...
In cateva minute tiparesc reclamatia pe care o s-o depun la Investigatii Interne... cineva trebuie luat la intrebari pentru ceea ce se intampla.
lynx_lynx
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 29 Noi 2005, 16:27
Locaţie: Ilfov

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde UlissePro pe 04 Iun 2013, 18:07

La C-ta in maxim 30 de zile se eliberează aurorizatia. Problema nu este la BAEST, ci la politianu de proximitate care este atât de ocupat încât nu se poate deplasa la domiciliu pentru "inspectie" in veredea intocmirii raportului cu ce si cum ai prin dulap.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde tehărău pe 04 Iun 2013, 21:31

UlissePro scrie:La C-ta in maxim 30 de zile se eliberează aurorizatia. Problema nu este la BAEST, ci la politianu de proximitate care este atât de ocupat încât nu se poate deplasa la domiciliu pentru "inspectie" in veredea intocmirii raportului cu ce si cum ai prin dulap.
Numai bine.


Sa respectam adevarul: sunt cam carcotas de fel dar la C-ta nu am ce reprosa celor de la Arme...
Poate doar ca au probleme cu inchiderea-deschiderea usii de la intrare. Trebuie sa stai afara pana iese cineva sau pana coboara un angajat sa ti-o deschida... In rest niciodata nu am avut vreo problema care sa ma faca sa plec de acolo injurand. Am radiat ieri o arma si totul s-a petrecut repede si normal. Cand am luat autorizatie, la fel...
Sper sa aveti parte si in alte parti de acest fel de serviciu. Si aici sa nu se schimbe in rau.
Na ca i-am laudat... :(
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde siirm pe 05 Iun 2013, 15:19

Ca sa nu mai deschid alt topic am scris aici deoarece se leaga una de alta.
Care este termenul maxim legal in care trebuie sa-mi elibereze permisul port-arma dupa ce am depus copia dupa factura de procurare arma si autorizatia completata de armurier?
Am crezut ca scap de amanari peste amanari dupa ce am obtinut autorizatia in 3 luni si 2 saptamani (depus in 7 februaire, obtinut in 22 mai). Din cate stiu altor posesori de arme letale le-a fost eliberat permisul port arma pe loc. Nu am gasit nicaieri stipulat un termen maxim legal pentru eliberarea propriu zisa a permisului.
Stima!
Avatar utilizator
siirm
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 17 Mar 2011, 12:15

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde Sly_Fox pe 05 Iun 2013, 18:32

Sincer pe asta nu am mai auzit-o pana acum. Permisul se elibereaza pe loc, in momentul prezentarii la politie cu autorizatia de cumparare, parafata de armurier, factura,prima arma achizitionata, chitanta de la trezorerie care sa confirme ca ai platit taxa eliberarii permisului de port arma.
Dar la noi este posibil orice.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde Corco pe 06 Iun 2013, 07:59

In tara asta nu trece o zi fara sa afli despre cate o aberatie cel putin. In mod normal trebuie eliberat pe loc. Dar ce ti-au spus? Cand il elibereaza si de ce nu ti l-au dat pe loc, asa cum este normal?
Corco
Membru important
 
Mesaje: 145
Membru din: 06 Ian 2012, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde siirm pe 06 Iun 2013, 08:09

Am depus marti pe 28 si ma asteptam sa-mi dea pe loc. Da de unde, imi zice sa sun joi. Sun joi, imi zice ca nu are timp si sa revin cu un telefon vineri. Vineri nu raspunde, iar marti cand sun iar imi zice ca nu e la birou, sa revin joi, adica azi.
Avatar utilizator
siirm
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 17 Mar 2011, 12:15

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde Sly_Fox pe 06 Iun 2013, 10:10

Bataie de joc, pe banii si nervii contribuabililor. Fac asa din rea vointa, bazandu-se pe faptul ca omului nu ii arde de probleme cu biroul arme. La ce naiba sa ne asteptam intr-o tara ca asta?
Unii colegi spuneau de plangeri si reclamatii, insa asta inseamna ca vor sta pe capul tau tot timpul, in plus trebuie sa fi atent sa respecti legea pana la ultima litera, altfel te fac fara drept de apel.
Un cartus uitat pe masuta de langa dulapul cu arme, din cauza oboselii, un gugustiuc vanat in plus datorita intamplarii,neatentia privind o semnatura pe autorizatie si au pus ghearele pe tine.
Oricat ai fi de corect, se intampla odata sa faci o mica greseala,si atunci ...baietii isi aduc aminte ca le-ai facut reclamatie. :(
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde siirm pe 06 Iun 2013, 10:13

Azi am fost la biroul arme, m-a amanat din nou pentru marti pe motiv ca ne este comandantul sa semneze.
N-am vazut in lege un termen legal de eliberare a permisului dar o sa o recitesc poate gasesc ceva referitor la acest aspect.
Avatar utilizator
siirm
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 17 Mar 2011, 12:15

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde Sly_Fox pe 19 Iun 2013, 17:40

Mai nou am aflat pe propria piele ca nici prelungirea valabilitatii permiselor de port-arma nu se mai face pe loc, odata cu depunerea documentelor cerute in acest sens. Depus documentele, verificat armele, dar stampiluta pe mai tarziu, dupa nu stiu ce verificari, posibile aceleasi ca la eliberarea autorizatiilor.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde Sly_Fox pe 25 Iun 2013, 17:59

Se pare ca neeliberarea pe loc a permiselor de port arma a ajuns litera de lege pe la unele birouri. Un coleg care si-a cumparat prima arma de curand, asteapta permisul de port arma cel putin pana luna viitoare. Nu se mai da pe loc mai nimic, asteptari, chipurile verificari... :twisted:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde UlissePro pe 25 Iun 2013, 19:14

Verifica ce au verificat pentru eliberarea autorizatiei!!! Exact ca rusnaci, fac socotelile cu calculatorul si se verifica cu numaratoarea! :lol: :lol: :lol:
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde biriuck pe 15 Dec 2013, 21:05

siirm scrie:N-am vazut in lege un termen legal de eliberare a permisului dar o sa o recitesc poate gasesc ceva referitor la acest aspect.


Salut, ai gasit ceva legat de acel termen de eliberare a permisului? Si eu sunt nevoit sa stau cu arma in dulap din cauza amanarilor. La mine se scuza cu lipsa de carnete :shock:
Am gasit prin normele de aplicare ale legii 295 ceva legat de niste verificari in termen de 10 zile din momentul prezentarii cu arma nou cumparata la Politie si ...cam atat.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde OVI762 pe 15 Dec 2013, 22:20

Mai baieti,nu tin cu ursul ca nu este cazul :wink: La mine a fost asa:am primit permisul la 1 an si jumatate (daca tin bine minte)dupa data la care trebuia sa mi-l dea insa in tot timpul asta am avut o autorizatie de cumparare VALABILA pe care era scris si stampilat TINE LOC DE PERMIS DE PORT ARMA.Si nu am dat nimic , nimanui :o Doar am avut o mica parola cu nenea ala de trebuia sa imi dea permisul si mi-a zis ca nu au carnetele,ca nu au venit de la Bucuresti,ca trebuie sa trecem la modelul european...bullshit.Deci,se poate :wink: Si nimeni nu a avut vreo greata cand m-am prezentat cu foaia aia si nu cu permisul.Ma rog,aproape nimeni...
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde biriuck pe 15 Dec 2013, 22:34

Toate bune si frumoase, domnul ovi, nici eu nu tin sa am neaparat acel permis in buzunar de dragul posesiei ci doar pentru a putea sa ies la vanatoare. Nenea de acolo mi-a zis foarte clar ca nu am dreptul. L-am intrebat daca nu poate sa scrie el ceva frumos pe copia autorizatiei de cumparare astfel incat sa rezulte ca totul e ok si permisul este la ei in sertar, pe maini bune, si mi-a zis ca asa ceva nu se poate si ar avea efect nul :(

Daca in cursul acestui an eu nu reusesc sa ies la vanatoare, intentionez sa ii dau in judecata pentru incalcarea nejustificata a dreptului meau de a vana si le cer fix cotizatia pe anul in curs+drumuri+satisfactia vanatorii(care e nepretuita). Nu stiu daca a mai incercat careva asa ceva, stiu ca poate imi vor purta sambetele dar mie mi s-a luat sa fiu frecat fara motiv si pe banii truditi din greu pe plantatia patronului meu israelian.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde ionutz_b pe 15 Dec 2013, 23:09

@OVI762 are dreptate.
Poti sa iesi la vanatoare si fara permis. E suficient sa ai asupra ta autorizatia si factura, in caz ca te verifica alticeva decat ei. Personal, asa mi s-a spus.
Daca-i dai in judecata, o sa puna la instanta ca nu te-a oprit nimeni sa mergi. :wink:
ionutz_b
Membru activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 04 Dec 2010, 12:07

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Utilitare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Publicitate