Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:44

legal sau incercare de intimidare !

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

legal sau incercare de intimidare !

Mesajde dragos74 pe 05 Iun 2013, 11:46

va cer si eu sfatul pt. un prieten vanator ,care fiind membru la 2 asociatii a decis sa renunte la una din ele ,anuntand telefonic acest lucru.

de curand a primit acasa o instiintare de la asociatia la care a renuntat, in care i se atrage atentia ca daca nu achita cotizatia pe 2013 , va fi exclus dar si ca ,,vor fi informate organele de politie competente in vederea retragerii dreptului de port arma,, :!:

prietenul meu a venit speriat la mine ,iar eu am decis sa scriu si aici pt ca stiu ca multi colegi de forum sunt bine informati si ar putea sa ne ajute cu un sfat despre ce trebuie facut :!:

multumesc
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: legal sau incercare de intimidare !

Mesajde tavi pe 05 Iun 2013, 12:26

buna
potrivit noilor reglementari, detinerea armelor de vanatoare de catre membrii vanatori ce poseda permis de vanatoare permanent nu mai este conditionata de obligativitatea de a fi membru intr-o asociatie de vanatoare, ai permis de vanatoare si poti sa mergi la vanatoare unde doresti, platesti ziua de vanatoare.
asa ca cele enuntate sunt doar niste aberatii nefondate!!
nu arma te face vanator!!!
tavi
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 17 Dec 2008, 10:51
Locaţie: Retezat

Re: legal sau incercare de intimidare !

Mesajde Sly_Fox pe 05 Iun 2013, 12:42

Am mai scris eu pe undeva pe aici cum este cu legea asta. La o adica sunt unele birouri judetene care inca mai cer calitatea de membru intr-o asociatie de vanatoare, asa cum prevede normele metodologice vechi (dar inca in vigoare).
La Ialomita de exemplu se cere, si am chiar un coleg care a ramas fara arma vreo cateva luni , pe motiv ca a fost exclus din asociatia de vanatoare. A trebuit sa faca omul toate actele, scoala de arme,fisa medicala, aviz psiho, cazier, tot tacamul. A achitat datoria catre asociatia de vanatoare, a fost reintegrat ca membru, apoi cu toate actele la politie, sa isi recupereze permisul de port arma.

Totusi privitor la cazul prezentat de catre tine, nu este nicio problema. Fiind membru la doua asociatii, poate renunta la una, fara sa apara vreo neplacere.
In principiu trebuie facut in felul urmator: se duce la asociatia la care vrea sa renunte, depune o cerere de retragere (dezafiliere), achita datoriile catre asociatie (daca are), apoi depune carnetul de mebru si cu asta basta.
Cotizeaza doar la asociatia la care a ales sa ramana. Si nu spune nimeni nimic, chiar daca asociatia la care a renuntat raporteaza catre politie ca nu mai este membru cotizant.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: legal sau incercare de intimidare !

Mesajde dragos74 pe 05 Iun 2013, 13:24

am sa-i spun amicului sa se duca eventual sa depuna carnetul de membru dar sa nu se lase pacalit sa mai plateasca ceva pe anul asta .
multumesc.

cat despre obligativitatea de a fi membru la o asociatie , se pare ca legea care era discutata si injurata pe topicul cu agvps-ul parca..., se pare ca legea respectiva ar fi fost data dar inca nu au fost aprobate normele , din ce am aflat de la cineva din sistem... :(
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: legal sau incercare de intimidare !

Mesajde bogdan_daniel pe 05 Iun 2013, 16:17

dragos74 scrie:va cer si eu sfatul pt. un prieten vanator ,care fiind membru la 2 asociatii a decis sa renunte la una din ele ,anuntand telefonic acest lucru.

de curand a primit acasa o instiintare de la asociatia la care a renuntat, in care i se atrage atentia ca daca nu achita cotizatia pe 2013 , va fi exclus dar si ca ,,vor fi informate organele de politie competente in vederea retragerii dreptului de port arma,, :!:

prietenul meu a venit speriat la mine ,iar eu am decis sa scriu si aici pt ca stiu ca multi colegi de forum sunt bine informati si ar putea sa ne ajute cu un sfat despre ce trebuie facut :!:

multumesc

Ne poti spune numele asociatiei respective? Sau macar judetul?
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: legal sau incercare de intimidare !

Mesajde violiv pe 05 Iun 2013, 17:00

dragos74 scrie:am sa-i spun amicului sa se duca eventual sa depuna carnetul de membru dar sa nu se lase pacalit sa mai plateasca ceva pe anul asta .
multumesc.

(


Daca amicul este inscris la o asociatie afiliata AGVPS si care functioneaza dupa acelasi statut ar trebui sa stie ca, conform statutului, este dator asociatiei pana in momentul in care depune cererea de retragere. In principiu ar fi trebuit sa le puna o cerere pana la 31 decembrie 2012. Daca sunt baieti buni s-ar putea sa-i ia numai cotizatia pe jumate din anul acesta, daca sunt rai - pe tot anul acesta.
Chestia e perfect legala si asociatia il poate actiona pentru neplata datoriilor catre ei.

In rest, chestia cu politia si arma e vrajeala ...
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: legal sau incercare de intimidare !

Mesajde ta@radu pe 05 Iun 2013, 18:34

Colegul tau poate pleca in orice moment de la oricare din cele doua asociatii fara a mai plati ceva. Eu am facut acest lucru, am trimis o instiintare prin care ceream asociatiei respective sa ma excluda, m-au amenintat cu datul in judecata, plangeri pe la Politie ca nu le-am platit pe ultimul an si asa a ramas. Stai linistit, nu au ce sa-ti faca. Nu dau numele asociatiei, nu este frumos. Oricum, este un abuz pentru ca multa lume habar nu are, sunt speriati si sar imediat sa plateasca sa nu aibe probleme. Din pacate, suntem cam prost informati si usor de influentat.
O seara buna,
ta@radu
Membru activ
 
Mesaje: 76
Membru din: 28 Dec 2011, 14:53

Re: legal sau incercare de intimidare !

Mesajde Sly_Fox pe 05 Iun 2013, 18:52

Gresit, nu este deloc asa.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: legal sau incercare de intimidare !

Mesajde baned pe 05 Iun 2013, 23:54

Agvps te poate executa silit , sau vinde datoria finantelor ,recuperatorilor care poate sa-ti faca oprire pe salar prin notificare catre angajator , care daca nu le plateste risca sa intre el in blocaj la finante .Drumul poate tine si un an sau 2 dar in final tot executat ajungi si acum nu platesti majorari
baned
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 02 Sep 2012, 05:09
Locaţie: Oradea

Re: legal sau incercare de intimidare !

Mesajde Ghinda pe 06 Iun 2013, 07:22

Achita taica pe cat a stat si anul asta, respectiv jumate sa nu aiba harmalaie cu aia degeaba. Si in rest ura si la gara. Eu nu mai sunt membru la nimeni. Si am facut si viza.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: legal sau incercare de intimidare !

Mesajde soimu` pe 06 Iun 2013, 08:10

sa depuna o cerere in scris de retragere din asociatie, si sa aibe un exemplar cu nr de inregistrare
daca se refuza inregistrarea, de urgenta se va trmite una cu confirmare de primire si borderou de continut
sa plateasca taxele pe anul trecut, pe acest an nu are de ce sa plateasca si daca ei vor...sa il dea in judecata pentru taxa pe anul acesta
in cel mai bun caz (pentru asociatie) va fi obligat sa plateasca jumatate din taxa, dar posibil sa nu fie obligat, avand in vedere ca la judecata se va specifica dorinta de a se retrage de mai mult timp (inceputul anului) si cum asociatia a tot tergiversat si eventual depusa ca proba amenintarile in scris trimise de asociatie.
Nu poate fi executat silit DECAT cu un titlu executor, care poate fi o sentinta definitiva si investita... ce pretentii emite unul si altul, nu poate fi nici poprit vreun cont numai ca EL zice ca are de recuperat bani.
Si nu vad de ce sa nu se dea numele asociatiei... trebuie sa mai prinda in capcana si alti colegi sau e bine sa ii stim si sa ne ferim de ei...pentru ca daca pentru un membru din randul lor asa inteleg sa se comporte... poate daca mergi ca oaspete acolo, simplu coborat din masina poate fi o mare mare incalcare si se lasa cu plata semnificativa...sau mai stiu eu ce ce alte incalcari care vor avea acelasi rezultat... obligatii de plata catre asociatie
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: legal sau incercare de intimidare !

Mesajde salus pe 06 Iun 2013, 08:35

Pentru a te executa silit pentru neplata cotizatiei, Asociatia are nevoie de un titlu executoriu, adica o hotarare judecatoreasca irevocabila!!!
Conform statutului, pentru neplata la timp a cotizatiei esti exclus!!!!nu am auzit pe nimeni sa fi fost actionat in judecata pentru neplata cotizatie!!
DACA ESTI DEJA MEMBRU AL ALTEI ASOCIATII, STAI LINISTIT, LASA-I SA TE EXCLUDA SI NU TE SPERIA DE NOTIFICARILE LOR, SUNT DOAR AMENINTARI FACUTE DIN LIPSA DE RESPECT FATA DE NOI MEMBRI COTIZANTI, DIN NECUNOASTEREA LEGII, DIN RAUTATE/INVIDIE CA AI PLECAT DIN ASOCIATIA LOR SI AU PIERDUT "O VACUTA CU LAPTE".
AJVPS-urile au ramas blocate in timp!!mentalitatea este undeva in anii 80, la orice intrebare pe care le-o adresezi vei primi mereu urmatoarele raspunsuri:
-ASA SCRIE IN LEGE!( daca intrebi in care lege si la ce articol o sa ti se raspunda cam asa "HAI DOMLEEE, MA EI CU DASTEA")
-ASA NE-A TRANSMIS BUCURESTIUL!( raspunsul asta imi creaza greata si o stare de nervi iesita din comun)
Cu problemele noastre de zi cu zi......, nu mai avem chef sa ii punem putin la punct, este vorba de un hobby si nu ne permitem sa ne enervam, acceptam tacit toate prostiile!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: legal sau incercare de intimidare !

Mesajde tavi pe 06 Iun 2013, 08:47

asociatia respectiva ar trebui sa se comporte ceva de genul:
membrul vanator nu achita cotizatia pana in luna februarie, pe anul in curs, trimite acestuia o instiintare referitoare la plata cotizatiei cu mentiunea ca in caz contrar acesta este exclus.
insa.. ascociatia ce face, omite acest lucru, treneaza pana la finele anului sau poate si mai mult in speranta ca poate poate, insa daca membrul vanator nu a mai participat la actiunile de vanatoare, nu si-a manifestat interesul, rezulta un singur lucru.
omul nu mai doreste sa mai fie membru la acea asociatie, in concluzie exclude-l frate fara pretentii financiare nejustificate!!
nu arma te face vanator!!!
tavi
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 17 Dec 2008, 10:51
Locaţie: Retezat

Re: legal sau incercare de intimidare !

Mesajde soimu` pe 06 Iun 2013, 09:01

tavi scrie:asociatia respectiva ar trebui sa se comporte ceva de genul:
membrul vanator nu achita cotizatia pana in luna februarie, pe anul in curs, trimite acestuia o instiintare referitoare la plata cotizatiei cu mentiunea ca in caz contrar acesta este exclus.
insa.. ascociatia ce face, omite acest lucru, treneaza pana la finele anului sau poate si mai mult in speranta ca poate poate, insa daca membrul vanator nu a mai participat la actiunile de vanatoare, nu si-a manifestat interesul, rezulta un singur lucru.
omul nu mai doreste sa mai fie membru la acea asociatie, in concluzie exclude-l frate fara pretentii financiare nejustificate!!

foarte corect si cred eu ca este si normal
numai ca, AJVPS urile sunt pe "moarte" iar conducerea lor este " flamanda" de bani, asa ca, nu renunta la nici un membru, degeaba vor ei sa se retraga... "nu dom`le, sa stea si sa plateasca cotizatia, nu conteaza ca nu vine la vanatori (oare de ce...nu vine, de bine ce sunt administrate fondurile si organizate vanatorile la ei), important este sa dea banul"
Posibil sa fie si AJVPS uri in care sa schimbat conducerea si posibil si mentalitatea, dar in cele vechi... asa se merge innainte...cat mai merge.
Desi nu a fost explicit, supozitia mea este ca e vorba de un AJVPS si nu o asociatie noua, unde coada este la intrare si nu la iesire.
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: legal sau incercare de intimidare !

Mesajde tavi pe 06 Iun 2013, 09:45

corect!
nu arma te face vanator!!!
tavi
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 17 Dec 2008, 10:51
Locaţie: Retezat

Re: legal sau incercare de intimidare !

Mesajde Sly_Fox pe 06 Iun 2013, 09:54

Se pare ca se uita un lucru nu foarte complicat, si anume consultarea statutul asociatiei din care fiecare facem parte, la care am aderat din proprie vointa si nesiliti de nimeni. Si daca am aderat din proprie vointa, inseamna ca trebuie sa si respectam statutul acelei asociatii, nu sa plecam in orice conditii vrem noi, sa platim ce vrem si sa aruncam cu noroi in asociatia respectiva. Ca asa vrem noi.
Asadar, in statut se prevede si modalitatile de incetare a calitatii de membru.
De exemplu sa vedem ce spune statutul asociatiei din care eu fac parte, referitor la incetarea calitatii de membru.
(1) Calitatea de membru al AVPS XYZinceteaza prin renuntare, radiere sau excludere.
Cum problema pusa de colegul ce a initiat topicul se refera la renuntare din proprie vointa, ne abatem atentia catre aceasta parte. Statutul (dat ca exemplu) spune asa:
(2) Renuntarea la calitatea de membru are loc in baza cererii depuse, ca expresie a vointei liber exprimate, cu depunerea carnetului de membru, ori dupa caz, cu depunerea dovezii ca este membru, cu cotizatia achitata la termen, la alta organizatie afiliata.

De aici intelegem ca nu se pleaca asa, in momentul asta, si fara nicio explicatie, ci trebuie depusa o cerere, trebuie depus carnetul de membru, si eventual dovada ca suntem membri la alta organizatie afiliata, cu cotizatia platita.
Tot in statutul dat ca exemplu aflam urmatoarele:
(6) Pierderea calitatii de membru vanator se aduce la cunostinta AGVPS si organelor de politie, implicand retragerea si anularea carnetului de membru;anularea se face prin inscrierea cuvantului ANULAT pe fiecare pagina a carnetului, semnare si stampilare ori, in caz de neprezentare, prin publicarea nulitatii acestuia intr-un ziar local sau central, inscriinduse numele titularului si seria carnetului.

Si asa a iesit la iveala si treaba cu instiintarea politiei. Iar politia mai mult ca sigur iti va face rost de un drum pana la ei, asa cum in urma cu ceva timp ia facut unui coleg de pe forum, pentru a vedea daca vanatorul mai este membru la vreo asociatie. Da, da, nu va culcati pe o ureche ca legea spune, ca face,ca drege.Politia mai invoca in prezent si normele legii, alea vechi.
Sunt judete unde te lasa fara permis de arma daca nu esti membru vanator la o asociatie, ca asa este Romania, intr-un judet CEA, intr-altul Hais.

Treaba este foarte simpla, si poate fi facuta fara batai de cap, tribunal, executori si alte rahaturi.
Asa cum am spus intr-o postare anterioara, consultat statutul, mers la asociatie, depusa o cerere de retragere, depus carnetul de membru, si eventual achitarea datoriilor.
Apoi saluturile de cuvinta si sanatate.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: legal sau incercare de intimidare !

Mesajde tavi pe 06 Iun 2013, 10:18

stimabile, respect cele enuntate, insa daca legea este cea care spune ca pot sa detin arma de vanatoare atata timp cat am permisul de arma vizat la zi si permis permanent de vanatoare, fara obligativitatea ca eu sa fiu ,membru la vreo asociatie de vatoare, indiferent de care este dansa.
in concluzie cum sa i-ti ridice politia arma de vanatoare din moment ce dumitale ai respectat legea!
legislatia a fost aliniata celei europene!
nu arma te face vanator!!!
tavi
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 17 Dec 2008, 10:51
Locaţie: Retezat

Re: legal sau incercare de intimidare !

Mesajde tavi pe 06 Iun 2013, 10:25

viewtopic.php?f=55&t=10771

uite aici o discutie identica pe subiectul invocat de tine!
nu arma te face vanator!!!
tavi
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 17 Dec 2008, 10:51
Locaţie: Retezat

Re: legal sau incercare de intimidare !

Mesajde Sly_Fox pe 06 Iun 2013, 11:11

Stimabile cunosc discutiile, insa nu este subiectul invocat de mine, ci de catre foarte multi forumisti, cel putin in ultima perioada. La topicul din link discutiile despre subiect, sunt cam pe langa subiect, si la momentul respectiv nu prea existau ''ciocniri live'' intre vanatori si cei de la arme. Acum sunt chiar si anunturi oficiale, avem ''dovezi'' ca sa spunem asa ca prin unele judete situatia nu se prezinta chiar alba, ci gri sau chiar neagra.
Uite aici un link:
viewtopic.php?f=112&t=12340&p=185708#p185708
Legislatia a fost aliniata celei europene si nu prea, tocmai ca acum vor sa o schimbe , baietii cred ca nu este aliniata prea bine. Vor sa o puna pe o linie perfecta, adica o linie moarta, moarta pentru detinatorii legali de arme.
Uite alt link, unde am postat un document scanat ce cuprinde anuntul biroului arme din judet privind prelungirea permiselor de port arma.
viewtopic.php?f=112&t=12463
Ce zici? Mai sta in picioare concluzia dumitale sau nu? Concluzia pe care ai emis-o spune ca ai respectat legea, ei spun ca nu in totalitate. Deci? Ce faci? Te judeci cu ei?
Daca da, cat dureaza, cati nervi, si mai exista si posibilitatea sa pierzi procesul. Si asta pentru ca legea este...cum este.
Nu de mult am mai avut schimburi lungi de replici pe aceasta tema, cu forumisti indarjiti care afirmau cu tarie ceea ce afirmi si dumneata. Insa realitatea mi-a aratat ca aveam dreptate. Iar in viata de zi cu zi conteaza realitatea.
Poate nu va dura mult timp si vor apare si panaramele de norme, la legea ce va sa vina, ca asta republicata nu va sta mult asa. Poate ca legea va fi in sfarsit completa si cu normele la zi, dand posibilitatea vanatorului, CLARA SI FARA INTERPRETARI ,ca poate sa aiba arma de vanatoare, sa isi prelungeasca valabilitatea permisului, fara sa mai aiba calitatea de membru vanator al unei asociatii de profil legal constituite.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: legal sau incercare de intimidare !

Mesajde dragos74 pe 06 Iun 2013, 11:29

probabil ca cel mai simplu ar fi fost asa cum spune slyfox , cerere la inceputul anului cu depunerea carnetului etc...

dar... daca din diferite cauze a trecut ceva timp ,sau ai anuntat doar telefonic (din bun simt), si oricum nu ai fost la nici o vanatoare de la inceputul anului , nu vad care e problema sa se faca simplu excluderea fara o mie de alte tertipuri si magarii care nu urmaresc decat sa iei banii omului cu ''japca'' fara ca tu sa-i fi facut vreun ''serviciu'' pt acei bani... :?

... si cred ca indiferent ce scrie intr-un statut , acesta nu poate fi deasupra legislatiei in vigoare ... :!:

pai la naiba nici macar nu semnezi un contract cu clauze , ca sa spui ca asta e ai semnat contractul trebuie sa-l respecti...
... ca sa nu mai punem ca sunt chiar si contracte care chiar semnate pot fi nerespectate daca ele insasi se abat de la anumite norme legale ... chiar daca ai semnat la un moment dat

si as mai da un exemplu ... agvps-urile au atat vanatori cat si pescari ca membrii ...nu am auzit niciodata sa se intample ceva similar vis a vis de calitatea de membru pescar :!:

si in cazul pescarilor exista card anpa care iti confera calitatea de pescar si carnet de membru optional la una din asociatii.

...insa e adevarat ca taxa e mai mica pt pescari ,si nu merita ''efortul''... :?
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: legal sau incercare de intimidare !

Mesajde vikkktor pe 06 Iun 2013, 15:24

dragos74 scrie:va cer si eu sfatul pt. un prieten vanator ,care fiind membru la 2 asociatii a decis sa renunte la una din ele ,anuntand telefonic acest lucru.

de curand a primit acasa o instiintare de la asociatia la care a renuntat, in care i se atrage atentia ca daca nu achita cotizatia pe 2013 , va fi exclus dar si ca ,,vor fi informate organele de politie competente in vederea retragerii dreptului de port arma,, :!:

prietenul meu a venit speriat la mine ,iar eu am decis sa scriu si aici pt ca stiu ca multi colegi de forum sunt bine informati si ar putea sa ne ajute cu un sfat despre ce trebuie facut :!:

multumesc

intimidare...poate sa le faca plangere daca au scris asta...mari boi...
:lol:
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: legal sau incercare de intimidare !

Mesajde ta@radu pe 07 Iun 2013, 14:13

Ecxact ce ti-am spus si eu !
Poate sa-ti ia boii de la bicicleta !
Stai linistit, si pe mine m-au amenintat si nici macar nu m-a sunat de la Politie sa ma intrebe sau sa fac vreun drum la ei , cum spunea un coleg mai sus.
ta@radu
Membru activ
 
Mesaje: 76
Membru din: 28 Dec 2011, 14:53

Re: legal sau incercare de intimidare !

Mesajde lungu_aurel2000 pe 10 Iun 2013, 08:05

Subscriu la a scris colegul Sly_Fox, stai linistit colegule Ta@Radu o sa te caute si probabil vei plati dobanda BCR+rata inflatiei. Din moment ce ai fost vanator pana in momentul x, pana atunci trebuie sa fii la zii,ca ei te-au exclus pt neplata cotizatiei e una si ca ai datorii la ei e alta.Au fost si ei ocupati cu arondarea fondurilor,si personal cred ca in curand vor incepe sa-si recupereze datoriile. In fond si la urma urmei au jurist angajat care se plictiseste in momentele astea.
Avatar utilizator
lungu_aurel2000
Membru important
 
Mesaje: 279
Membru din: 12 Dec 2007, 21:05
Locaţie: Chisineu-Cris/ARAD

Re: legal sau incercare de intimidare !

Mesajde vanatorul dibaci pe 10 Iun 2013, 14:24

Tot in statut (luat cu copy /paste de la AGVPS) -toate vechile asociati stipuleaza faptul ca daca nu se achita integral pana la sfarsitul anului cotizatia se procedeaza la excludere.
NICAIERI NU EXISTA SI NU SCRIE -ca se procedeaza la recuperarea sumei ,precum si capitol cu solutionarea de litigiu.
Am primit si eu o instiintare ca m-au exclus si cam atat .
Nu inteleg de ce sa platesti daca nu ai fost nici o zi la vanatoare(se stie ca nu se elibereaza autorizatie decat daca ai cotizatia la zi ).
Partea distractiva este ca nici in cele mai negre cosmaruri nu au crezut ca vor pierde atatia membri in termen scurt (si tendinta este in continua crestere)
Partea cea mai putin distractiva -va incepe de anul viitor -cand se vor cumpara terenurile agricole -si o sa avem cu toti numai surprize neplacute -cred ca deabia de la anul vom vedea ce inseamna Propietatea in adevaratul sens al cuvantului .
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: legal sau incercare de intimidare !

Mesajde Sly_Fox pe 10 Iun 2013, 17:23

vanatorul dibaci scrie:Partea cea mai putin distractiva -va incepe de anul viitor -cand se vor cumpara terenurile agricole -si o sa avem cu toti numai surprize neplacute -cred ca deabia de la anul vom vedea ce inseamna Propietatea in adevaratul sens al cuvantului .

S-a cumparat si pana acum terenuri in draci.Trebuia sa infiinteze o firma cu sediul in Romania si atat.
In Baragan portughezii au terenuri cumparate de aproape 10 ani, italienii la fel. Pe fondul unde ma invart mai des, un grec a cumparat acum 15 ani cateva mii de hectare.Apoi le-a dat in arenda la diversi agricultori locali.Ba cu o nevasta romanca, ba cu un asociat roman, pamanturile s-au vandut foarte bine si pana in momentul de fata.
Crezi ca ia oprit cineva pana acum sa cumpere? Ia durut la basca de legea romaneasca. Au venit cu banul, taranul roman a vandut si notarii burdujiti de spagi au facut actele. Nimeni nu a carait nimic.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: legal sau incercare de intimidare !

Mesajde Adrian S pe 28 Iun 2013, 07:52

In cat mai putine cuvine ca raspuns la titlul topicului - ilegal si abuz.
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori

Publicitate