Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:35

Echipamentul

Tot ce tine de echipamentul pentru teren al unui vanator , mai putin armamentul . Nici nu stim cite ne vin in ajutor - important este sa le gasim .

Moderatori: liviur, george_ciprian86

Echipamentul

Mesajde Marius pe 27 Oct 2004, 20:16

Puneti pret pe echipament sau principala preocupare e pentru arma?

In ultimii ani, eu sunt tot mai convins ca echipamentul (incaltaminte, imbracaminte, binoclu, briceag, scaunel, binoclu, lanterna, atrape, chematori, busola, etc., etc., etc.) sunt cel putin la fel de importante. Ele ne pot asigura confortul in timpul vanatorii sau chiar sanatatea dar unele din ele contribuie direct la reusita unei vanatori.
Din pacate, multe din ele nu sunt ieftine.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde christianpindichi pe 27 Oct 2004, 21:17

La inceputul"carierei" mele de vanator,neavand nici arma desigur ca nu-mi doream nimic altceva decat"o pusca".Dar cu timpul,acumuland si ceva experienta si traind situatii diverse am invatat ca echipamentul are o importanta uriasa.E adevarat ca este costisitor dar si vanatoarea in general este.asa ca cine isi permite sa aiba acest hobby eu zic ca ar trebui sa investeasca si in echipament,incepand cu ce ai zis tu Marius,adica bocanci,haine binoclu(de multe ori super folositor),chematori si multe multe altele.
si ca sa vedeti pana unde a ajuns inconstienta mea :D :D :D va spun ca ultima mea investitie este un aparat GPS.e drept nu prea sofisticat dar care in unele situatii te ajuta enorm de mult(chiar si la pescuoit)
asa ca ramane numai sa discernem ce ne trebuie cu adevarat si ce sunt mofturi(e adevarat ca eu de multe ori le incurc :lol: :lol: :lol: )
apropo
donez catalog cabelas fall 2004 edition I.am facut comanda si mi-au venit doua,gratis,in cutia postala.ca sa vezi americanii!!!!!
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

echipament

Mesajde claudiu pe 28 Oct 2004, 10:08

Salut Marius. Vreau si eu o recomandare pentru bocanci de vinatoare buni la zapada si de asemenea buni de trecut prin piraie sau balti.
Spre rusinea mea cred ca am dat o groaza de bani pentru bocanci care mai de care mai de firma ..dar binenteles nu profesionisti. Am vreo 4 perechi si de niciuna nu sunt multumit.
Aceeasi intrebare pentru toti cei care citesc acest mesaj.
Nu am echipament special de vinatoare . Costum 2 piese camuflaj ... ma imbrac functie de anotimp si de tipul de vinatoare. Cind am de mers la munte la goana la mistreti i-au ceva usor pe mine pentru ca daca transpir ca un magar urcind un versant e ca si cum am facut drumul degeaba .. functie de vintul care bate ma poate lua vinatul in nas de la distanta.
La cimp ma imbrac mai gros mai ales ca acolo bate vintul puternic. Vorba tziganului ... fie iarna cit de grea numai vintul sa nu bata :wink:
Bucovina .... leaganul vinatorii
claudiu
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 07 Oct 2004, 14:49
Locaţie: Bucovina

Mesajde valpangica pe 28 Oct 2004, 15:07

Din punctul meu de vedere echipamentul este la fel de important ca si arma . Infrigurat , ud sau batut de ploaie nu mai ai nici un chef de vanatoare . Un binoclu bun , o chematoare , o vesta multifunctionala , un costum Gore- Tex , un ciorap din fibra izolanta , o manusa ca lumea , etc sunt obiecte apreciate de mine in teren . Costa banuti - dar pina la urma ce dracu ! - cam orice la vinatoare costa bani .

Eu am o pereche de bocanci Irish Setter Insulated de la Bass Pro si va spun cu mina pe inima ca pentru iarna nu sunt nici un fel de probleme . Am stat la o vinatoare de mistret , in padurea Babadag , intr-o zapada pina la mijloc - toata ziua ! Am venit un pic ud la ciorapi - dar din cauza ca mi se incalzisera picioarele in masina pe drumul spre casa . Toamna sau primavara cind plec in Delta la pescuit ii iau iarasi ca pot intra in apa cu ei 10-15 cm ( cit sa nu treaca de margine ) . Fara gluma - nu sunt de purtat pe strada - pentru ca sunt camuflaj si nu fac parte din nici un gang de rokeri - dar exclusiv pentru activitati outdoor sunt excelenti . Iti dau citeva linkuri de la Bass Pro si te astept cu lamuriri despre cum pot fii cumparati .

http://www.basspro.com/servlet/catalog.TextId?hvarTextId=50234&hvarDept=500&hvarEvent=&hvarClassCode=3&hvarSubCode=1&hvarTarget=browse
http://www.basspro.com/servlet/catalog.TextId?hvarTextId=45876&hvarDept=500&hvarEvent=&hvarClassCode=3&hvarSubCode=1&hvarTarget=browse
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 28 Oct 2004, 16:51

Claudiu,
Am raspuns pe privat.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde valpangica pe 28 Oct 2004, 18:58

Marius raspunde draga pe Forum - ca nu e o problema . Nu suntem post de televiziune sa facem reclama mascata . Aici se poate face pe fata - ca ne stie lumea si nu putem recomnda decit lucruri verificate in care avem incredere . De fapt nici nu e reclama - e opinia ta . Si daca nici tu nu le stii pe echipemente ........ Eu chiar te rog sa scrii oricind ai ceva cool si nou in oferta . Credeam ca stii treaba asta !
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde christianpindichi pe 28 Oct 2004, 20:02

eu am o pereche de Rocky Lynx de la rockyboots.gore -tex,insulated,cordura,o gramada de sisteme.sincer nu prea ma satisfac in sensul ca daca stau mult timp cu ei in zapada imi ingheata picioarele.daca merg sunt ok.
cred ca ar trebui inca o pereche pt zapada.
ceva recomandari?
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde Marius pe 28 Oct 2004, 21:15

Val,
Poate nu toata lumea gandeste ca tine.
N-am raspuns pe forum, pentru ca in raspunsul meu pentru Claudiu am facut referire si la ceva din oferta noastra.
Aici suntem pe un forum unde nu e cazul sa-si faca nimeni reclama.
Faptul ca cineva se pronunta in favoarea unei marci sau unei firme, cata vreme nu are nimic de a face cu produsul respectiv, e una. Ar fi cu totul altceva ca eu, in situatia in care firma in care sunt implicat vinde produse din domeniu, sa ma apuc sa scriu pe forum despre produsele noastre. Pur si simplu, nu se face. Bannerul firmei noastre a fost pe acest site 1 an, si cine vrea sa consulte lista de produse, o poate face si fara sa le laud eu pe forum.
In afara de asta, motivul pentru care sunt pe acest forum, este ca imi face placere comunicarea cu voi, mai aflu si eu cate ceva, mai zic si eu una alta, avem cu totii de invatat.
In masura in care voi putea, voi raspunde cu placere oricui ma intreaba ceva, pe forum, sau daca e vorba de produse de-ale noastre, pe privat.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde valpangica pe 29 Oct 2004, 08:23

@Marius

Uite cum vad eu treaba . Tu stii bine ca si eu ma ocup de BP - dar din punctul meu de vedere ar fii nu stiu cum ca daca cineva intreaba unde gaseste un bocanc bun sa nu ii spun ca il poate gasi si la BP . Sigur ca aceeasi calitate / pret nu o gaseste nicaieri pe aici prin Romania . Sunt si alte situri ( ex - Cabelas ) de unde isi poate lua , pentru ca bocanci ca in State nu se fac oriunde .
Asa si cu tine - daca Benelli Argo e o bijuterie de arma - si nu se gaseste decit la tine - de ce sa nu spui treaba asta pe Forum . Vorbim de marfa de calitate . Nasol este cind ai niste jafuri si vrei sa le faci cunoscute umplind forumurile cu ele ( poate ai vazut ca mai sunt si astfel de oameni ) , dar cind te ocupi cu seriozitate de ceva si ai si un nume - aia nu mai e reclama e recomandare .
Eu zic sa-i intrebam pe baieti - daca ii deranjeaza astfel de recomandari ! Pina la urma ei decid . Parerea mea este ca prin comunicare privata , nu informam decit o persoana . Asa ramine scris pe Forum si poate mai vad si altii cind or avea nevoie.

PS - poate ne vedem saptamina viitoare la o cafea
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 29 Oct 2004, 11:36

Val,
Tu poti scrie pe forum orice vrei (BP sau altceva). E site-ul tau.

Multumesc oricum pt. pozitia ta, mai vorbim.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 29 Oct 2004, 11:50

Cristi,
GPS-ul e o jucarie pe care mai devreme sau mai tarziu, mi-o voi lua si eu.
In Baragan nu mi-e necesar, dar in zona deltei poate fi foarte util pe ceata sau noaptea, cand nu mai ai nici un fel de repere.

Am doi amici care au patit o chestie care merita sa fie povestita.
Au trecut lacul Nuntasi (pt. cei care nu stiu, e in jud. Constanta, langa Sinoe), pe zi, in dreptul satului Traianu, in zona cu insule unde e ingust, cu o barca pneumatica cu vasle. Au stat la rate si gaste pana i-a prins noaptea. Cand s-a inserat s-a lasat ceata. Cand au vrut sa treaca inapoi, au dat la vasle vreo doua ore (drum de 10 min.), pana cand si-au dat seama ca se invart in cerc. La un moment dat au dat de mal. Din pacate era una din insule. Au petrecut noaptea acolo si pana dimineata au ars aproape tot stuful de pe insulita sa se incalzeasca.
Daca ar fi avut GPS...sau macar o amarata de busola.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde christianpindichi pe 29 Oct 2004, 12:49

Iata dovada Marius :D
desi multi mi-au zis ca nu am nevoie de el si ca e mai mult de fitza eu cred in continuare ca in anumite situatii e super necesar(vezi povestea ta)
te-am rugat sa-mi dai si mie telefonul tau ca am pierdut toata agenda(m-au usurat de 2 telefoane niste baieti b uni)
papa
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde Marius pe 29 Oct 2004, 14:38

Apropos de GPS, mai stiu una.
Un amic, in delta pe Lumina (un lac enorm). A intrat cu barca printr-un canal (intrare ingusta prin stuf), a pescuit la stiuca si la plecare, unde-i iesirea? Era in mijlocul lacului, la mai mult de 1km de orice mal, iar malul lacului arata absolut egal, peste tot. Si-a adus aminte ca in urma cu un an memorase pe GPS punctul de intrare in lac, a scos GPS-ul din rucsac, a pus barca pe directie si in 5 minute era iesit din Lumina.
E drept insa ca aceste situatii sunt foarte rare, si din marea lor majoritate poti iesi cu o busola. Totusi, cred ca imi voi lua si eu unul, asa cum am spus.

P.S. Nr. de tel. l-am transmis pe privat. Il mai transmit inca o data.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde bigdaddy pe 08 Dec 2004, 19:23

Ma macina daca sa cumpar sau nu un binoclu. Vinez in zona de deal si vanat mare mai rar. De cumparat o sa cumpar ca pasiunea sau boala e grava. :D :D :D

Dar de care si ce marime ?

O sa arat super cind o sa privesc prin binoclu iepurii din zare. :D :D :D
bigdaddy
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 07 Noi 2004, 16:50
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 08 Dec 2004, 20:15

bigdaddy,
Mi-am adus aminte ca pe alt forum mi-am spus punctul de vedere la o intrebare similara. Citez din ce am spus atunci:

"CE FEL DE BINOCLU RECOMANDATI PENTRU PADURE"- Imi pare rau, la aceasta intrebare va pot raspunde doar conform experientei mele personale. Nu stiu sa existe recomandari in literatura de specialitate. Cu cat un binoclu are diametrul obiectivului la iesire mai mare, cu atat campul lui vizual e mai larg iar luminozitatea e mai mare, deci iata doua mari avantaje. Pe de alta parte insa, marimea si greutatea unui astfel de binoclu il face cam incomod la purtat. Eu, dupa peste 15 ani de vanatoare (nu la padure, ci de gaste si rate), am la mine in permanenta intr-un buzunar la canadiana un mic monoclu 8x20. Sigur ca ar fi de dorit o marire superioara, sigur ca, campul vizual e prea mic, dar in ultimii ani am fost mereu in situatia de a fi singurul din grupul meu care m-am folosit de acest obiect, pentru ca era la mine, pe cand ceilalti colegi aveau binoclul la masina, in rucsac, acasa, pentru ca era prea complicat de carat. Experienta mea este insa limitata si cred ca ar fi interesant sa avem si alte pareri.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde bigdaddy pe 08 Dec 2004, 21:02

e interesanta si ideea cu monoclu.
bigdaddy
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 07 Noi 2004, 16:50
Locaţie: Bucuresti

Mesajde christianpindichi pe 12 Ian 2005, 20:48

Hai ca azi am mai facut o achizitie:mi-am luat de la metro 2 aparate de emisie receptie.credeti ca sunt bune pt noi,vanatorii?de exemplu sambata am fost cu cineva care avea 2 la el si s-au dovedit f utile.bineinteles ca m-a"excitat"si azi mi-am luat si eu .sper sa ma ajute.
voi ce tampenii mai cumparati?:)))
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde Marius pe 12 Ian 2005, 22:12

Cateodata e foarte util sa ai statii de em. r. Noi avem 4 buc. Au fost situatii cand a fost bine ca le-am avut. Eu am luat de la Cabela's statii Motorola la o promotie, cu un pret mortal: vreo 30$ perechea cu tot cu transport. Sunt utile si in alte situatii. Le-am folosit cand am fost la schi cu familionu'. Problema lor e ca bat doar 3km pe camp la loc deschis. Tu ce ai luat? Ce bataie au?

Si eu mi-am luat saptamana asta ceva nou: o pereche de manusi impermeabile din neopren, captusite cu fleece. Pentru mine, care am o circulatie periferica f. proasta, sunt foarte utile sa strang de pe apa atrapele de rata. Mereu mi-au inghetat mainile sa-mi plezneasca, cand in toiul iernii, strang sfoara uda a atrapelor.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde christianpindichi pe 13 Ian 2005, 08:42

Marius,sincer nu mai retin ce firma au bataie tot 3 km si merg pe 8 canale.nu sunt superperformante dar pt mine e important sa nu se strice.au f f ieftine 1.130.000 amandoua,si sunt f mici fapt ce ma bucura ca nu ocupa mult loc la carat.vezi ca sunt in oferta de metro.
acum spune-mi si mie de manusile alea pt ca eu caut de mult asa ceva si inca nu am gasit.poti sa tragi cu ele .eu chiar mai am o problema:am mana f mica si mai toate manusile imi sunt mari:))))
http://www.basspro.com/servlet/catalog. ... rClassCode
=15&hvarSubCode=8&hvarTarget=browse
cam asta as vrea eu.banuiesc ca ale tale sunt altfel dar daca tin cald si se poate trage cu ele poate imi spui si mie de unde le-ai luat
mersi
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde Marius pe 13 Ian 2005, 13:31

Nu Cristi, nu e acelasi lucru. Manusile de care zici nu sunt din neopren si sunt groase. Cred ca nu poti trage cu ele pe maini, dar cred ca sunt bune pentru frig si umezeala.
Manusile pe care le-am luat, au codul la Cabela's XE-920177.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde the_mav pe 17 Noi 2005, 11:11

Topic interesant si mereu de actualitate... ramane pe prima pagina la discutii despre vanatoare

Sunt binevenite posturile noi cu ultimele achizitii in ceea ce priveste echipamenteul. Speram cat de curand ca se vor putea posta si fotografii cat mai multe.

Pana atunci, putem posta linkuri catre produsele folosite :P :wink:
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde Marius pe 17 Noi 2005, 12:42

Vesta culoarea blaze-orange (rosu de te dor dintii) pt. vanatoarea colectiva, purtata in scopul evitarii accidentelor de vanatoare.

Pana anul acesta n-am purtat niciodata asa ceva, si cu ceva timp in urma n-as fi crezut ca voi purta. Dat fiind ca anul trecut un prieten (nu spun cine, dar nu eu) a luat vreo 15 alice :shock: de la alt prieten la o vanatoare de fazan, fapt pe care il credeam imposibil in grupul nostru :oops: , sunt hotarat sa port astfel de veste la vanatoarea de orice fel in grup. :!:
La cele doua organizate cu grupa la iepuri la care am fost in ultimele doua sambete, am purtat astfel de vesta. Lumea s-a uitat la noi ca la felu' patru, au fost comentarii pe la spate :evil: cum ca speriem vanatul, dar aportul nostru la "recolta" a fost determinant in ambele cazuri :wink: , asa ca pana la urma, au tacut din gura.
La vanatoarea de sambata trecuta, fiind in stand, am avut ocazia sa ma conving ca iepurele nu distinge culorile. A venit dinspre bataiasi spre mine, l-am vazut de la 200m, a facut un pic la stanga, un pic la dreapta, pana la urma s-a directionat exact spre mine, desi eram cu vesta pe mine, foarte vizibil in camp pe scaunel.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde jon2004 pe 17 Noi 2005, 21:19

Din experienta mea ,am observat ca iepurele distinge totusi contrastele de culori.Culoarea orange ,probabil nu facea un contrast prea mare cu peisajul de toamna din jur,dar altfel ar fi stat lucrurile daca era zapada!Eu am avut o experienta de genul asta,cand la o vanatoare in grup mai restrans, pe un teren alb,eram singurul imbracat in verde si toti iepurii care veneau pe directia mea se duceau la vecini cand se apropiau la vreo 50-60 metri.
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde claudiu pe 30 Noi 2005, 10:42

mmarius scrie:Vreau sa imi cumpar o pereche de cizme(bocanci). Pret pana in 190 usd. Am vazut la cabelas si basspro. Pana la urma ma gandesc la http://www.cabelas.com/cabelas/en/templ ... alog/item-
link.jsp_A&_DAV=MainCatcat20564&id=0033739812397a&navCount=1&podId=0033739&parentId=cat550012&navAction=push&catalogCode=XF&rid
=&parentType=index&indexId=cat550012


Ale mele sunt identice cele de mai sus .. doar ca nu se numesc "IRISH setter bla, bla" si nu costa 159 dolari. Eu le-am luat la reduceri in extrasezon si m-au ajuns in america 99 dolari. Identice cu membrana GORE, izolatie la fel, aspect identic. Le recomand. Le-am purtat o zi pe greata, apa si noroi cit cuprinde. Se curata extraordinar de usor, noroiul nu adera decit pe portiunile de piele. Talpa f. buna pe suprafete alunecoase.
claudiu
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 07 Oct 2004, 14:49
Locaţie: Bucovina

Mesajde tibi_anghel pe 13 Dec 2005, 21:27

Salut Marius,

Pentru ca se discuta despre echipament si deoarece simt eu ca exista o legatura intre tine si Arrow's as avea si eu o problemuta.Nu are prea mare importanta de unde sunt, important este ca atit arma cat si cea mai mare parte a echipamentului am achizitionat-o de la un magazin care tine de reteaua voastra. Spre marea mea surprindere am constatat, consultind ulterior www.arw.ro, ca vinzatorul avea si un adaos comercial personal destul se frumusel. E o chestie care nu face cinste unei retele ca a voastre. Oricum vinatoarea este un hobby costisitor si nu toti suntem bogati. Eu oricum fac eforturi financiare destul de mari pentru a-mi implini un vis, pentru ca una e sa fi pasionat si alta este sa o faci pentru ca este la moda.
tibi_anghel
Membru important
 
Mesaje: 226
Membru din: 09 Dec 2005, 14:31

Mesajde Marius pe 14 Dec 2005, 13:08

Salut Tibi,
Bine ai venit pe forum!
Ma straduiesc ca aici pe forum sa fiu un simplu vanator, sa nu amestec firma, pt. ca acest site si acest forum sunt de informare si de interes general.
De aceea, te rog sa dezvoltam acest subiect fie prin mesaje private, fie sa-mi trimiti un email la office@arw.ro.

PS Ca sa nu se creada ca evit dezbaterea unui subiect "jenant" pt. firma, spun ca cred ca faci referire la magazinul din Bacau, unde personalul a fost inlocuit din motivul descris de tine.
Te rog sa ma contactezi.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ahotnic pe 22 Ian 2007, 23:41

Va salut! ... sunt nou venit printre voi ..dar cu ceva experienta in domeniu , dar asta este neesential .... ce vreau sa zic in leg cu costumele de camuflaj este ca acum in ianuarie ma plimbam printrun oras din ucraina si am gasit un magazin doar de haine cu camuflaj inclusiv o groaza de uniforme militare ale mai multor tari (vara-iarna) vietnam, anglia, USA, rusia, china etc la preturi foarte bune ... ceea ce vreau sa va spun ca mi-am luat un costum (vanator de munte rusesc) extraordinar pt sezonul mai racoros, material care nu fosnaie, cu patratele de burete tare pe genunchi ... poti sa mergi leger in genunchi fara sa te doara ... pantaloni cu bretele si geaca groasa cu multiple buzunre ... iar materialul este unul foarte rezistent si bine cusut .... si toate astea le-am cumparat la incredibilul pret de 80 € .... la care am mai primit bonus o curea ruseasca de armata si un tricou camuflat :) ... voi pune si poze

[albumimg]1624[/albumimg]
Ultima oară modificat de Ahotnic pe 23 Ian 2007, 00:03, modificat 1 dată în total.
Ahotnic
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 18 Ian 2007, 22:27
Locaţie: Timisoara

Mesajde Marius pe 22 Ian 2007, 23:45

Ahotnic scrie:Va salut! ... sunt nou venit printre voi ..


Salut! Bine ai venit!

Ucraina? Cernauti?

Esti vanator presupun. Zi-ne si noua ce si cum cu vanatoarea prin Ucraina.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ahotnic pe 23 Ian 2007, 00:10

da ... orasul se numeste cernovtsy .... dar romani spun cernauti ... ce sa va zic de vanatoarea de acolo ... total diferita de a noastra, braconajul se desfasoara ca si cand ai merge la prins de fluturi ... nu exista etica ,,,din pacate... desii cu toate astea ma mir ca totusi este vanat din belsug... merg si acolo la vanatoare .... si acum nu stiu cum sa fac sa imi aduc un SVD aici .... m-au speriat astia cu accizele lor... vas povestii mai multe dar sunt cam off topic aici .... poate daca ar fi un topic unde fiecare sa vorbeasca despre el ... sa se prezinte.... v-as spune mai multe
Ahotnic
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 18 Ian 2007, 22:27
Locaţie: Timisoara

Mesajde Marius pe 23 Ian 2007, 01:02

Ahotnic scrie:poate daca ar fi un topic unde fiecare sa vorbeasca despre el ... sa se prezinte.... v-as spune mai multe


Este. Aici: http://www.vinatorul.ro/forum/viewtopic.php?t=1304
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Echipamente pentru vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

Publicitate