Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:53

Echipamentul

Tot ce tine de echipamentul pentru teren al unui vanator , mai putin armamentul . Nici nu stim cite ne vin in ajutor - important este sa le gasim .

Moderatori: liviur, george_ciprian86

Mesajde Cris pe 23 Ian 2007, 01:05

salutari Ahotnic ! am vazut ca esti din timisoara(eu stau in tm pe durata facultatii) si vreau sa te intreb daca magazinu cu pricina n-are cumva site?...m-ar interesa si pe mine niste haine de camuflaj,mai ales pe timp de iarna.sau daca ai mai multe poze cu hainele din magazin te-as ruga foarte frumos,daca poti,sa mai pui pe forum sa-mi fac o idee.sau daca nu cumva aduci in tara,bineinteles cu un comision anume.
element eminamente eminent,emitent intermitent de epitete impertinente
Cris
Membru activ
 
Mesaje: 88
Membru din: 27 Sep 2006, 13:43
Locaţie: Arad

Mesajde Ahotnic pe 23 Ian 2007, 01:16

salut cris..... din pacate magazinul nu are site .... iar poze nu am cu alte costume .... am doar cu ce am cumparat .... dar va promit ca pot ajuta pe oricine care doreste un costum sau ceva accesorii ,,,fara comision ... dar asta doar cand merg acolo .... eu zic ca nu merita sa iau costum de aici la preturi fabuloase.... cand pot sa iau de dincolo material mult mai bun in bani putini
Ahotnic
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 18 Ian 2007, 22:27
Locaţie: Timisoara

Mesajde Ahotnic pe 23 Ian 2007, 01:37

am si eu o intrebare .... am vazut aici undeva pe forum (nu mai stiu exact topicu) ca nu este etic ca ai un costum militar pt vanatoare.... de ce? ...de ex eu numa militare am ... dar ceva mai speciale .. nu de alea care iti da in prima zi cand intri in unitate ... dar nu astai ideea ...... ci vreau sa stiu si eu de ce nu este etic?
Lucrurile bune se intampla celor care stiu sa astepte!
Ahotnic
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 18 Ian 2007, 22:27
Locaţie: Timisoara

Mesajde violiv pe 23 Ian 2007, 08:55

In primul meu an ca ucenic am cumparat din magazine, in RO, un hanorac vopsit in culori de camuflaj (verde de padure toamna devreme) din foaie de cort, necaptusit. L-am recusut de vreo 3 ori pentru ca ata a putrezit de la desele spalari. Din superstitie (hanoracul norocos :P ) il port si acum, dupa 25 de ani.
[albumimg]895[/albumimg]
Eu sunt cel din stanga cum te uiti la poza.
La camp, toamna, port un hanorac confectionat din panza de sac de canepa - iti permite sa stai la gaste intins pe miriste de grau sau porumb fara probleme.
Iarna, la iepuri, pe zapada, port haine albe - si practica mi-a demonstrat ca te fac mult mai putin vizibil.
Nu stiu cat e de etic dar practic este.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde Cris pe 23 Ian 2007, 13:20

Ahotnic scrie:salut cris..... din pacate magazinul nu are site .... iar poze nu am cu alte costume .... am doar cu ce am cumparat .... dar va promit ca pot ajuta pe oricine care doreste un costum sau ceva accesorii ,,,fara comision ... dar asta doar cand merg acolo .... eu zic ca nu merita sa iau costum de aici la preturi fabuloase.... cand pot sa iau de dincolo material mult mai bun in bani putini


sunt perfect de-acord cu tine si as fii recunoscator daca m-ai putea ajuta cu un costum.acum ramane de vazut care mi s-ar potrivi mai bine,dar nu e nici o graba.daca esti cumva in timisoara si stii ceva magazine de arme,lasa-mi te rog un mesaj privat sa vorbesc ceva cu tine.multumesc mult!
element eminamente eminent,emitent intermitent de epitete impertinente
Cris
Membru activ
 
Mesaje: 88
Membru din: 27 Sep 2006, 13:43
Locaţie: Arad

Mesajde Ahotnic pe 23 Ian 2007, 13:42

Cris scrie:
Ahotnic scrie:salut cris..... din pacate magazinul nu are site .... iar poze nu am cu alte costume .... am doar cu ce am cumparat .... dar va promit ca pot ajuta pe oricine care doreste un costum sau ceva accesorii ,,,fara comision ... dar asta doar cand merg acolo .... eu zic ca nu merita sa iau costum de aici la preturi fabuloase.... cand pot sa iau de dincolo material mult mai bun in bani putini


sunt perfect de-acord cu tine si as fii recunoscator daca m-ai putea ajuta cu un costum.acum ramane de vazut care mi s-ar potrivi mai bine,dar nu e nici o graba.daca esti cumva in timisoara si stii ceva magazine de arme,lasa-mi te rog un mesaj privat sa vorbesc ceva cu tine.multumesc mult!


sunt in timisoara.... si da, stiu ceva magazine ..dar preturile de aici sunt exagerate :? ... mai departe depinde doar de tine si resursele tale financiare
Lucrurile bune se intampla celor care stiu sa astepte!
Ahotnic
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 18 Ian 2007, 22:27
Locaţie: Timisoara

Mesajde Marius pe 23 Ian 2007, 17:32

Faine poze!
In cateva semeni cu Tom Cruise, numa' cred ca esti mai mare cu totul.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde tristan pe 11 Feb 2007, 18:34

Am vazut la un moment dat in Italia un costum cam ciudat de vanatoare.Era o plasa pa care erau cusute frunze si se miscau aidoma celor naturale la bataia vantului.Am avut ghinionul sa nu am bani la mine si nu m-am mai intors acolo niciodata.Ati vazut asa ceva in Romania?Daca da va rog frumos sa-mi spuneti si mie unde.
J.M.BROWNING @ BRO
Guns,Pistols,Amunition @ Fishing Tackle
Avatar utilizator
tristan
Membru important
 
Mesaje: 123
Membru din: 04 Ian 2007, 22:47
Locaţie: Muntii Padurea Craiului

Mesajde todohunter pe 11 Feb 2007, 19:19

Am vazut un asemenea costum (pentru mascare si camuflare) la un vanator care si-l achizitionase din America. Stiu ca a cautat si in Romania asa ceva si unele firme puteau sa aduca, dar numai la comanda. Pana la urma i l-a trimis cineva de acolo. Cred ca a fost luat de la Cabelas. Pe la noi inca nu am vazut. Spor la cautari. :shock:
243 win e o bijuterie pentru tap ...
Avatar utilizator
todohunter
Membru important
 
Mesaje: 207
Membru din: 15 Ian 2007, 20:43
Locaţie: Brasov

Mesajde jon2004 pe 11 Feb 2007, 19:33

gasiti la bass pro ceva de genul asta

http://www.basspro.com/servlet/catalog. ... get=browse
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde tristan pe 11 Feb 2007, 19:40

Sa stii ca seamana bine.Cred ca o sa ma orientez la unul.Merci @jon2004
J.M.BROWNING @ BRO
Guns,Pistols,Amunition @ Fishing Tackle
Avatar utilizator
tristan
Membru important
 
Mesaje: 123
Membru din: 04 Ian 2007, 22:47
Locaţie: Muntii Padurea Craiului

Mesajde tristan pe 11 Feb 2007, 23:50

Dupa mine face parte din peisaj.Cu cat te camuflezi mai bine cu atat cred ca te confunzi mai bine cu natura.Nu e deloc vorba de performantele de a dobandi piesa.
J.M.BROWNING @ BRO
Guns,Pistols,Amunition @ Fishing Tackle
Avatar utilizator
tristan
Membru important
 
Mesaje: 123
Membru din: 04 Ian 2007, 22:47
Locaţie: Muntii Padurea Craiului

Mesajde Marius pe 12 Feb 2007, 12:41

drahthaar123 scrie:Dupa mine sint bani aruncati de pomana. Dar, daca vreti sa incurajati economia (mai ales asta de aici) sinteti bine veniti. Din punctul de VEDERE al unui om arata foarte bine. Animalele detecteaza mirosul, miscarea si obiectele nou aparute intr-un peisaj familiar. Cred ca ai mai multe sanse cu un costum ca asta daca vrei sa vinezi oameni. Am stat de atitea ori la citiva metrii de animal (cu vint foarte favorabil) si in citeva din aceste cazuri a fost teren deschis. De citeva ori nici nu aveam camuflaj, dar culorile se armonizau cu peisajul.


Nu stiu cum e la vanatul mare, dar pt. rate si gaste nu sunt de acord cu tine.

Am avut nenumarate experiente care dovedesc ca (,) un camuflaj bun face diferenta dintre o partida rodnica sau una slaba.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 12 Feb 2007, 22:31

drahthaar123 scrie:Ai dreptate Marius. Era vorba de asa ceva: http://www.basspro.com/servlet/catalog. ... bled=false . Asa ca data viitoare cind te duci la rate in stuf, poarta asa ceva si o sa ai cel mai mare succes.


Uuuuf mai drahthaar, ce acid esti!

Da, am chiar asa ceva, cu frunze, si e bestiala. Ratele nu se vaneaza doar in stuf.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 12 Feb 2007, 23:38

drahthaar123 scrie:Dar tu cind mergi la vinatoare ai aceieasi bagaje ca femeile din secole trecute, cind plecau in viligiatura?


Chiar asa! Daca vezi, te crucesti. La ultima vanatoare am avut: atrape de rate, de gaste, de porumbei, pat pliant, saltea de neopren, sac de dormit, bocanci, cizme, cizme sold, haine (inclusiv aia cu frunze care e ca o jacheta din plasa ce are pe ea cusute niste frunze, astfel cantareste 200-300g si se strange intr-o punga mica cat o franzela), un intreg sistem creat pt. camuflare, mancare, apa si bautura pt. 3 zile, o barca pneumatica, vreo 600 de cartuse, doua arme, cazma, etc. La plecare, cand am ajuns cu masina sa-l iau pe primul combatant, masina era aproape plina. Asta e!
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 13 Feb 2007, 00:27

drahthaar123 scrie: Piese de schimb pentru arma nu iei?


Intr-un fel, iau. A doua arma are rolul asta. 8)
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde george_ciprian86 pe 19 Feb 2007, 13:36

Cu ceva timp in urma mi-am luat o pereche de cizme cu neopren. Le-am folosit in urma cu vre-o doua saptamani pentru prima data. Chiar vroiam sa vad cu cat sunt mai bune de cat unele normale. Am intrat in niste stuf, pe gheata, cu speranta sa trec o coada de lac. Dar a trebuit sa ma intorc inapoi pt ca gheata s-a rupt iar eu am intrat in apa pana mai sus de genunchi. Mi-am scos apa din cizme, am stors sosetele si pantalonii iar spre surprinderea mea nu mi-a fost frig. Piciorul a ramas cald toata ziua, iar asta s-a intamplat inca de dimineata.
V-am spus asta pentru ca am fost destul de uimit de calitatile neoprenului. Cu altele ar fi trebuit sa ma intorc acasa sau sa stau la un foc sa ma usuc.
Atunci cand le-am luat chiar vroiam sa va intreb daca neoprenul este bun in astfel de cazuri, dar am ajuns sa o simt pe pielea mea. :wink:
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde Marius pe 19 Feb 2007, 14:26

Da, neoprenul face banii. Eu am cizme, cizme sold si costum pana la piept din neopren. Mai am si o pereche de manusi din neopren pt. adunat atrapele sau ratele de pe apa. Super!
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 19 Feb 2007, 15:03

mmarius scrie:Si nu se transpira tare in neopren :?: .


Ba da, se transpira.

Ideea e ca pe sub cizme trebuie cirapi de bumbac + ciorapi grosi de lana. Astfel, eventuala transpiratie se disipa in grosimea sosetelor.
Pe sub costumul piept trag o pereche de izmene de bumbac, care au acelasi rol, de a absorbi transpiratia, iar in partea de sus il trag peste pulover. Oricum, costumul e de folosit la panda in zona cu apa, nu e de facut efort, ca ajungi fleashca.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Vechio pe 19 Feb 2007, 16:26

Să vezi bucurie vara în salopetă, după 5-6 ore de spinig, când totul era perfect şi ai de făcut 500m până la maşină :wink:
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Mesajde cat pe 19 Feb 2007, 17:56

Am luat anul trecut de la Basspro RedHeadŽ Wader Pants for Men. Pot spune ca se comporta excelent in pantalonul cu piet din neopren. Transpiratia ramane intre neopren si pantalon, pielea fiind practic uscata.
Toate astea impreuna cu RedHeadŽ Wader Socks for Men. Fara nici o reclama!
cat
Nou membru
 
Mesaje: 28
Membru din: 27 Sep 2005, 06:49
Locaţie: constanta

Mesajde gabriel vasilescu pe 06 Dec 2007, 09:06

Daca stie vreunul dintre voi, in Buc unde se pot gasi atrape de gisca ???
Si cu arma la spinare, incetisor pe carare
gabriel vasilescu
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 29 Oct 2007, 13:05
Locaţie: Capitala RO

Mesajde gabriel vasilescu pe 06 Dec 2007, 09:07

Si un costum impermeabil si anti frig de mare clasa, care ar fi ??
Si cu arma la spinare, incetisor pe carare
gabriel vasilescu
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 29 Oct 2007, 13:05
Locaţie: Capitala RO

Re: Echipamentul

Mesajde yellowdeer2001 pe 31 Iul 2013, 16:13

Domnilor, poate cineva sa-mi raspunda in ce an a fost fabricat un binoclu militar IOR 8x30 cu reticul, marcat B.C. nr.4 Sr.2539? Cel care l-a detinut a indicat anul 1939 (adica ultimele doua cifre) iar cineva din cadrul IOR mi-a indicat 1965/1966. Personal inclin sa cred varianta a doua, insa orice informatie ref la aceasta serie sau cum se identifica anul de fabricatie la binoclurile IOR, pe baza seriei de fabricatie, este binevenita. Multumesc in avans!
yellowdeer2001
 
Mesaje: 1
Membru din: 31 Iul 2013, 16:03

Anterior

Înapoi la Echipamente pentru vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Publicitate