Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 03:03

Echipament pentru vara

Tot ce tine de echipamentul pentru teren al unui vanator , mai putin armamentul . Nici nu stim cite ne vin in ajutor - important este sa le gasim .

Moderatori: liviur, george_ciprian86

Echipament pentru vara

Mesajde 20gauge pe 08 Aug 2013, 18:11

buna ziua, sunt incepator si doresc sa-mi dati niste sfaturi pentru echipamentul de vara sau vreme calduroasa. in special ce tip de pantaloni folositi la vanatoare vara si unde pot fi achizitionati.
VC Sagittaire XS20
Steyr M.ProHunter 30.06
Fabarm Asper Prestige II 9.3x74R
Fabarm Axis Elitte AL12
20gauge
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 03 Aug 2013, 19:02
Locaţie: Bucuresti

Re: Echipament pentru vara

Mesajde soimu` pe 08 Aug 2013, 18:19

e mai usor de gasit o camasa si o pereche de pantaloni, dar cel mai important la ele SA NU TE MUSTE TANTARUL PRIN ELE!!!
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: Echipament pentru vara

Mesajde cosmin pe 08 Aug 2013, 20:05

exact cum spune soimu, si adaug, marimi largi, tesaturi usoare, in nici un caz ripstop, eventual fleece, iar pentru noapte, echipament mai calduros, (la o adica, si nu de lepadat) chiar sufletel cald sau sprit, prietenii stiu de ce... :wink:....putin umor nu strica! nu-i asa?? :shock:
stima si respect
cosmin
cosmin
cosmin
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 12 Sep 2008, 14:58
Locaţie: Piatra Neamt

Re: Echipament pentru vara

Mesajde violiv pe 09 Aug 2013, 08:40

Eu cred ca inca avem o perceptie eronata asupra a ceea ce inseamna "vara" si "vreme calduroasa".
La 28 grade iti permiti sa stai in "tricou" (termen generic pentru o bluza usoara, cu maneci scurte) si cu sepcuta. La 38 in plin soare cred ca trebe sa ne uitam mai atent cum se imbraca cei care fac asta de sute de ani si sa adoptam o tinuta mai de beduini:
- tricou de bumbac, eventual cu maneca mai lunguta - e prost ca tine apa peste iarna dar e perfect pentru a mentine un strat umed in preajma pielii si pentru a minimiza pierderile personale de lichide ca si supra-incalzirea
- deasupra o tesatura plina, chiar ripstopul "renegat" mai sus si cap acoperit serios.

Zilele astea, vanatoarea solicitanta ar fi cea la gugustiuci, turturele - cald ca naiba, nu umbla numa devreme in zori, te poate prinde amiaza in lan de floare .... ce sa faci cu fleece ???? Fara maneci esti terminat de soare si frunzele uscate.
De foarte multi ani port la vremea asta un hanorac dintr-o singura foaie ce a fost candva ripstop da' si-a cam pierdut proprietatile, larg si comod, cu gluga ce prinde bine, pus peste ceva tricou sau o camasa cu maneca lunga, din tesatura plina si mai "lucioasa" ca sa nu agate vegetatie.
In niciun caz pantaloni scurti.

Pe vremuri au mai fost poze cu slapi+sort+maieu .... dincolo de aspectul complet nevanatoresc, ceva mai prost nu se poate in plin soare.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Echipament pentru vara

Mesajde iliealexandruionut pe 13 Aug 2013, 15:58

ce mai poate fi adaugat la ce a scris violiv....scurt si cuprinzator..poate doar niste incaltari usoare,o cizma ceva de calitate si in rest cartuse si traista...
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26


Înapoi la Echipamente pentru vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

cron
Publicitate