Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:14

munitie ij 43

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

munitie ij 43

Mesajde bogdan187 pe 20 Sep 2013, 23:19

Salutari ,
De curand mi-am luat permisul de vanator si odata cu asta prima arma: o clasica ij 43 fara socuri interschimbabile , cu ejectoare si 2 tragace veche de vreo 4 ani . Asadar am rugamintea ca cei ce poseda o astfel de arma sau au avut-o si folosit-o in teren sa imi spuna si mie cu ce cartuse au tras (marca , gramaj , marimea alicei)si ce rezultate au avut cu ele . Stiu toata povestea cu arma noua , care ar trebui testata in poligon cu diferite tipuri de cartuse sa vad care grupeaza mai bine pe diferite distante , insa poligonul vanatoresc de la Timisoara s-a cam desfiintat si parca nu as vrea sa ies in teren cu o autorizatie de ceva si sa ma apuc de bubuit in aer .
Un prienten mi-a recomandat B&P 36g cu alice de 3.5 mm. Tin sa precizez ca se vor folosi la fazan si iepure intr-o zona de campie fara padure iar distantele de tragere nu vor depasi 50m.

multumiri ,

Bogdan
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: munitie ij 43

Mesajde baned pe 20 Sep 2013, 23:51

BP de 36 sunt excelente ,atentie insa si la tip ,se poate comporta diferit, nici celelalte munitii din comert nu sunt ele rele depinde in schimb de tine si de experienta ,Ij 43 cam curenteaza pe36 , si probabil poti lua ceva mai usor ca 32,30,28
ce producatori : rws ,B&P ,S&B ,rio ,chedit , melior ,nike
baned
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 02 Sep 2012, 05:09
Locaţie: Oradea

Re: munitie ij 43

Mesajde OVI762 pe 21 Sep 2013, 07:35

nu as vrea sa ies in teren cu o autorizatie de ceva si sa ma apuc de bubuit in aer .




De ce?
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: munitie ij 43

Mesajde bogdan_daniel pe 21 Sep 2013, 09:37

OVI762 scrie:nu as vrea sa ies in teren cu o autorizatie de ceva si sa ma apuc de bubuit in aer .




De ce?


Sa nu deranjeze...
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: munitie ij 43

Mesajde iliealexandruionut pe 21 Sep 2013, 13:02

Sa o stapanesti sanatos!
Cat desprea treaba cu iesitul in camp ...uite ce am facut eu(cu autorizatie de combatere alaturi de paznicul de vanatoare):un nr de 45 cartoane de palet albe 1m*1m ,un postament facut la bunicul in curte la tara de 1,5m H,si desenat frumos o tinta rotunda cu o carioca(model luat de pe net 70 cm..),testat diferite merci ,gramaje, si DISTANTE DE TRAGERE(de la 25 pasi cu alica 1,9...pana la 100 pasi).Am tras sprijinit de masina.Este un pic de nebunie in treaba asta dar este si interesant si placut sa stii ca ai facut cu mana ta :wink:

Catare plina!

PS:daca te tine la sfarsit numeri alicele ce ti au intrat in cercul de 70 diametru si compari cu un cartus netras..
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: munitie ij 43

Mesajde bogdan187 pe 21 Sep 2013, 14:45

iliealexandruionut scrie:Sa o stapanesti sanatos!
Cat desprea treaba cu iesitul in camp ...uite ce am facut eu(cu autorizatie de combatere alaturi de paznicul de vanatoare):un nr de 45 cartoane de palet albe 1m*1m ,un postament facut la bunicul in curte la tara de 1,5m H,si desenat frumos o tinta rotunda cu o carioca(model luat de pe net 70 cm..),testat diferite merci ,gramaje, si DISTANTE DE TRAGERE(de la 25 pasi cu alica 1,9...pana la 100 pasi).Am tras sprijinit de masina.Este un pic de nebunie in treaba asta dar este si interesant si placut sa stii ca ai facut cu mana ta :wink:

Catare plina!

PS:daca te tine la sfarsit numeri alicele ce ti au intrat in cercul de 70 diametru si compari cu un cartus netras..


chiar daca nu mi se pare normal (as fi vrut sa fac asta in poligon ) cred ca tot aici o sa ajung si eu.
Totusi.....ce ai ales?
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: munitie ij 43

Mesajde iliealexandruionut pe 21 Sep 2013, 17:43

Rc jk6 si cheditte.indiferent de dimensiune.la proiectil unic sauvestre si monolit de la ddupleks.Eu pe astea merg si am tras peste 1200 buc pe teren(99% alice,unice doar cateva ).la arma ta cred ca bp long range este ideal dar pana nu incerci nu o sa vezi!

mult noroc la testat si catare plina la camp!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: munitie ij 43

Mesajde OVI762 pe 21 Sep 2013, 20:39

Draga Bogdan 187;esti membru de 3 ani si ceva-se preteaza intrebarea?Adios...Asta la modul tango,ca te vad baiat citit :wink:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: munitie ij 43

Mesajde baned pe 21 Sep 2013, 21:25

iliealexandruionut scrie:Rc jk6 si cheditte.indiferent de dimensiune.la proiectil unic sauvestre si monolit de la ddupleks.Eu pe astea merg si am tras peste 1200 buc pe teren(99% alice,unice doar cateva ).la arma ta cred ca bp long range este ideal dar pana nu incerci nu o sa vezi!

mult noroc la testat si catare plina la camp!
long range ce vrei sa faci sa dobori rate in zbor
Bogdan187 ia arma , autorizatia si incearca pe teren ,poate ai noroc la vreo rata sau gasca :P
baned
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 02 Sep 2012, 05:09
Locaţie: Oradea

Re: munitie ij 43

Mesajde bogdan187 pe 22 Sep 2013, 02:15

OVI762 scrie:Draga Bogdan 187;esti membru de 3 ani si ceva-se preteaza intrebarea?Adios...Asta la modul tango,ca te vad baiat citit :wink:


Draga Ovi ,

Ce pot sa zic .....nu toti s-au nascut cu cunostiinte atat de avansate de balistica.......... si daca tot s-a inventat netul si o data cu asta mijloacele de comunicare si informare cum ar fi chat-urile si forumurile de ce sa nu aflu cateva pareri sau sfaturi in privinta dilemei sau problemei expusa de mine mai sus , despre care probabil din prisma faptului ca nu ma pricep la cautat sau poate datorita ,sczuzati-mi repetitia , faptului ca nimeni nu a scris nimic concret despre asta nu am gasit un raspuns care sa ma ghideze in alegerea catorva tipuri de cartuse pe care sa le incerc in teren????
Te deranjeaza ca am deschis acest topic ??? Crede-ma era mult mai inteligent din partea ta sa imi lasi un sfat , sau macar sa imi scrii ce munitie folosesti tu si in ce arma . Dar nu... trebuia sa pui ,, niste doua intrebari'' din care sa reiese ca am citit acest forum 3 ani degeaba .
Cred ca stii foarte bine ce efort financiar trebuie sa depuna fiecare vanator in prima faza .....si poate nu toti is la fel de potenti in aceasta privinta ......... nu crezi ca ar fi mai inteligent din partea mea sa aflu de la unul si de la altul ce cartuse merg cel mai bine in arma ce tocmai am achizitionat-o si sa merg in teren cu 3-4 tipuri pe care sa le incerc in loc sa arunc banii pe 10 cutii de cartuse pe care sa le trag in cartoane (nu ca nu as gasi asta distractiv) ?????
Pe vremea cand vanam cu bunicul meu care avea un ij 58 era destul de simplu in ideea in care ne incarcam singuri cartusele .....acum insa , se poate alege din n firme , gramaje si pulberi .
Asadar as aprecia daca m-ati putea ajuta cu un sfat sau o parere nu cu intrebari de genul celei de mai sus !!!

Multumesc,
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: munitie ij 43

Mesajde OVI762 pe 22 Sep 2013, 07:40

Sunt multe pagini de discutii referitoare la munitiile cu alice aici,pe forum;nu stiu cum tu nu ai gasit,,nimic concret''ca sa te citez.Uite colea un topic viewtopic.php?f=122&t=7910&hilit=cartuse+cu+alice si mai sunt si altele.Daca de acum iti pui problema ca arunci banii pe 10 cutii de munitie e nasoala treaba...Ca sa revenim on topic-ij43 papa cam tot ce ii dai cum papa si celelalte arme cu mentiunea ca de la 36 de grame in sus devine cam naravasa daca nu te tii bine la ea.Dupa 36 de grame reculul l-am resimtit mai puternic decat la mp 27 de exemplu dar daca ai cam la 100 de kile cum am eu nu iti creeaza mari batai de cap.Am tras cu multe sorturi de cartuse si toate au mers fara probleme.Daca vrei ieftin si bun orienteaza-te spre Eley(daca gasesti)sau UNC.Bine asa?
PS
NUam nici un fel de cunostinte de balistica,dobandite la nastere sau altfel. :mrgreen:
NUam pretentia ca sunt suficient de inteligent cat sa las un sfat.
Te salut camaradereste si ''cacat pe tevi''.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: munitie ij 43

Mesajde bogdan187 pe 22 Sep 2013, 09:40

OVI762 scrie:Sunt multe pagini de discutii referitoare la munitiile cu alice aici,pe forum;nu stiu cum tu nu ai gasit,,nimic concret''ca sa te citez.Uite colea un topic viewtopic.php?f=122&t=7910&hilit=cartuse+cu+alice si mai sunt si altele.Daca de acum iti pui problema ca arunci banii pe 10 cutii de munitie e nasoala treaba...Ca sa revenim on topic-ij43 papa cam tot ce ii dai cum papa si celelalte arme cu mentiunea ca de la 36 de grame in sus devine cam naravasa daca nu te tii bine la ea.Dupa 36 de grame reculul l-am resimtit mai puternic decat la mp 27 de exemplu dar daca ai cam la 100 de kile cum am eu nu iti creeaza mari batai de cap.Am tras cu multe sorturi de cartuse si toate au mers fara probleme.Daca vrei ieftin si bun orienteaza-te spre Eley(daca gasesti)sau UNC.Bine asa?
PS
NUam nici un fel de cunostinte de balistica,dobandite la nastere sau altfel. :mrgreen:
NUam pretentia ca sunt suficient de inteligent cat sa las un sfat.
Te salut camaradereste si ''cacat pe tevi''.


Era chiar asa de greu ???!!!

Multam si catarea cat mai plina !!!
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: munitie ij 43

Mesajde iliealexandruionut pe 22 Sep 2013, 18:15

bogdan187 stai linistit si nu mai lua in seama toate rautatile baietilor....o sa mai ai parte de asa ceva si trateaza le cu indiferenta.sunt sigur ca colegul nostru nu a vrut sa te supere in vreun fel .pune mana pe fieratanie si pe camp cu tine!!cu cat stai mai mult pe acolo cu atat o sa fifi din ce in ce mai buni prieteni :lol:
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: munitie ij 43

Mesajde alexbanulescu pe 23 Sep 2013, 08:12

Salut.
Dupa 5 ani de vanatoare inca ma consider cu cas la gura. Poate sfatul meu nu este cel mai bun, dar din putina experienta pe care o am te sfatuiesc sa nu te arunci la gramaje mari (32 grame sunt arhisuficiente), si mai bine sa fii atent la dimensiunea alicelor. Ce pica cu 36 de grame sau mai mare pica si cu 32 la fel de bine. Daca nu vrei sa tragi la mai mult de 50 de metri ceea ce nici nu e recomandat, ramai la 30-32 de grame. Iesi in teren la prepelita si gugu cat mai mult si antreneaza-te. Viteza de reactie si achizitia tintei sunt mult mai importante decat marca sau gramajul foloste. In timp eu am constatat ca e mai bine sa nu trag sub 15m si nici mai departe de 30-35m. In timp vei vei ajunge la propriile pareri. Trasul in cartoane nu cred ca te ajuta foarte mult. Incearca 3-4 bucati, doar pentru a-ti forma o idee despre imprastierea snopului. Mult mai importanta este achizitia corecta a tintei, iar pentru asta nu te ajuta cartoanele. Daca ai unde, incearca niste talere.
Zi buna!
alexbanulescu
Membru activ
 
Mesaje: 78
Membru din: 26 Iun 2012, 08:51
Locaţie: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: munitie ij 43

Mesajde gherghisan pe 23 Sep 2013, 09:08

Parerile fiecaruia sunt subiective. Iesi in teren cu fieratania, trage, o sa ratezi mult...o sa mai si nimeresti din cand in cand, apoi dupa ce iti dai mana si o sa intelegi care e treaba cu tintele in miscare, corectii, pozitii de tragere, epolat etc., poti sa incepi sa faci reglaje fine si sa incerci munitii diferite. Daca esti la inceput poti sa tragi si cu munitie de cea mai buna calitate rezultatul va fi acelasi. Daca vrei o parere subiectiva din partea mea, nu te arunca la inceput la munitie foarte scumpa, dupa ce te obisnuiesti cu arma si cu situatiile din teren poti sa faci experimente cu munitie de diverse marci si preturi.

Catare plina si sa porti sanatos arma multi ani de acum!
You can go a long way with a smile. You can go a lot farther with a smile and a gun.
gherghisan
Membru important
 
Mesaje: 193
Membru din: 04 Mai 2008, 20:25
Locaţie: CONSTANTA

Re: munitie ij 43

Mesajde violiv pe 23 Sep 2013, 11:03

alexbanulescu scrie:Salut.
Dupa 5 ani de vanatoare inca ma consider cu cas la gura. Poate sfatul meu nu este cel mai bun, dar din putina experienta pe care o am te sfatuiesc sa nu te arunci la gramaje mari (32 grame sunt arhisuficiente), si mai bine sa fii atent la dimensiunea alicelor. Ce pica cu 36 de grame sau mai mare pica si cu 32 la fel de bine. Daca nu vrei sa tragi la mai mult de 50 de metri ceea ce nici nu e recomandat, ramai la 30-32 de grame. Iesi in teren la prepelita si gugu cat mai mult si antreneaza-te. Viteza de reactie si achizitia tintei sunt mult mai importante decat marca sau gramajul foloste. In timp eu am constatat ca e mai bine sa nu trag sub 15m si nici mai departe de 30-35m. In timp vei vei ajunge la propriile pareri. Trasul in cartoane nu cred ca te ajuta foarte mult. Incearca 3-4 bucati, doar pentru a-ti forma o idee despre imprastierea snopului. Mult mai importanta este achizitia corecta a tintei, iar pentru asta nu te ajuta cartoanele. Daca ai unde, incearca niste talere.
Zi buna!



Sambata am fost in poligon la @amis. Tinta era o cutie goala de talere ... aproximativ o coala A 3. Cativa vanatori cu ceva experienta prezenti. Intrebarea: ai trage la un iepure la distanta asta :?: Raspuns unanim: NU :!: E prea departe. Telemetrul in actiune, masurat. Rezultat = 47 m :!: :shock: Am pus talere la diferite distante prin vegetatie si diverse "obstacole" ... dupa ochi s-a apreciat pana la ce distanta s-ar "intinde" maxim fiecare la un eventual iepure. Rezultat 35-37 m :?
Am tras la talere plecate "de la picior" lasate sa ajunga pana la limita poligonului, in padure. Se mai spargeau si acolo cu un pic de grija. Intrebare: ai trage la rata aflata acolo ? Raspuns: NU :!: E prea departe! Si erau 50-55 m in zona in care talerele se mai spargeau.

E o experienta foarte usor de reprodus si foarte instructiva pentru fiecare ... doar cateva sticle de 1,5-2 l si ceva cartuse.

@bogdan187
Meriti pe deplin apostroful.
Odata pentru arma aleasa ... greu de tot sa gasesti ceva mai prost decat Ij-ul 43. Bani aruncati in vant.
O sa inveti pana la urma sa nimeresti si cu ea dar o sa-ti deformeze stilul de tras in asa hal ca-ti va fi foarte greu sa te inveti apoi cu ceva mai bun.
Apoi pentru intrebare. Discutii despre munitii pentru lise au fost infinite si parerile la fel de multe.
32 g sunt suficiente pentru mai orice iar 36 g de azi sunt cartuse foarte echilibrate, atat ca performanta cat si ca solicitare a armei si recul. Greu de tot sa gasesti pe piata cartuse atat de proaste ca arma.

Apropo, pana nu "bubui in aer" macar 2-3 sute de cartuse nu iesi la vanatoare de ceva mai scump la vedere, la vreun fazan la picior, iepure la colectiva, etc.....n-o sa faci decat sa te enervezi si sa enervezi si colegii. Mai sunt inca gugustiuci la lanuri de floare daca un taler e inabordabil ....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: munitie ij 43

Mesajde madalin122582 pe 23 Sep 2013, 11:45

Si inca un sfat: nu schimba des tipul de munitie. Fiecare munitie are o anumita viteza, o anumita incarcatura s.a. Tragi un sezon cu o munitie, apoi o schimbi la urmatorul daca te nemultumeste. Risti sa te obisunieti cu o corectie apoi iei alt cartus ce are alta corectie si dai vine pe munitie ca nu nimeresti nimic.
Ti-as recomanda sa tragi cu RC-uri. Raportul calitate/pret este foarte bun. Mergi pe pulbere suedeza JK6/JK8 pe timp de iarna.
Ti-as mai recomanda sa bagi cel putin 3 sesiuni de poligon pe an.
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: munitie ij 43

Mesajde bogdan187 pe 23 Sep 2013, 20:32

Multumesc pentru raspunsuri . Cat despre ij 43 am cumparat-o pentru ca am eu o slabiciune pentru armele clasice . Ínitial am vrut sa imi cumpar un ij 54(arma copilariei si adolescentei mele) , dar nu am gasit nici unul la vremea respectiva, iar de ceva mai bun nu am avut bani .....asadar deocamdata o sa incerc sa ma descurc cu asta . Iar despre munitie m-am cam lamurit .....o sa incerc b&p 36 g , cheddite de 32 sau 34 si o sa vad si ceva munitie mai ieftina , cu toate ca prefer sa dau un ban in plus si sa nu am emotii cand trag la un iepure la 40-50m .
Cat despre trasul cu arma nu sunt tocmai strain de asta si cu toate ca nu ma cred vre-un bun tragator , tin sa cred ca ma descurc cat de cat , avand in vedere ca am crescut langa o arma si toate week-endurile si nu numai (in sezon) de la varsta de 10 pana la 19ani le-am petrecut pe dealuri.

Salutari ,
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: munitie ij 43

Mesajde violiv pe 24 Sep 2013, 08:12

OK.
Despre 40-50 m tocmai am spus. Du-te pe camp, pune un pet de 2 l cu apa la 50-55 pasi "adevarati" sau masoara cu un telemetru distanta apoi trage in sticla ... o sa ai multe surprize.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: munitie ij 43

Mesajde bogdan187 pe 07 Feb 2014, 15:36

Dupa aproape un sezon de tras si mai multe tipuri de cartuse incercate ....am ramas la Cheditte Tordo de 32 de g ......foarte constante la grupaje si destul de ieftine pentru ce ofera - din aprox 10 cutii trase pana acum nu am avut nici un rateu .
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: munitie ij 43

Mesajde Sly_Fox pe 07 Feb 2014, 19:23

Astea sunt cartuse excelente,eu le folosesc la gugu si turturica,incarcate cu alica de 2,3 mm. Vara trecuta nu am mai gasit Tordo,dar am mai avut ceva rezerve prin dulap si am suplimentat cu JK6 34 grame,tot de la Cheditte. Munitie foarte buna.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 74 vizitatori

Publicitate