Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 12:16

cursuri de vanatoare

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

cursuri de vanatoare

Mesajde black_pearl pe 09 Oct 2013, 15:05

Salutare tuturor! sunt nou pe acest forum si as vrea sa urmez cursurile de vanatoare asa ca as dori sa va intreb care stiti pe unde se tin in Bucuresti sau apropiere Ploiesti, Calarasi etc si ce taxe se impun nu cele anuale de asociatie doar cele pentru participare la cursul de arme si munitie, cursul de vanatoare, examen (pentru stagiatura de un an daca se plateste?!). Deja caut de ceva vreme si vreau sa stiu unde este mai ieftin. Va multumesc tuturor anticipat si sper sa aflu ceva informatie !
black_pearl
 
Mesaje: 10
Membru din: 09 Oct 2013, 14:34

Re: cursuri de vanatoare

Mesajde acsph pe 09 Oct 2013, 15:07

Suna-l pe Dl Costin 0733371781,i-ti da toate relatiile.E secretarul de la Penes Curcanul, Ploiesti .
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: cursuri de vanatoare

Mesajde black_pearl pe 09 Oct 2013, 15:12

sa inteleg ca la ploiesti ar fi cel mai ieftin?
am sunat mai devreme si mia raspuns o doamna/domnisoara care era foarte indoielnica in afirmatiile pe care le facea. din taxe am inteles ceva de genu
300 ron cursul (nu stiu care )
100 ron taxa de examen
400 de ron nu stiu daca taxa de stagiatura sau cursul de arme si munitii
black_pearl
 
Mesaje: 10
Membru din: 09 Oct 2013, 14:34

Re: cursuri de vanatoare

Mesajde acsph pe 09 Oct 2013, 15:40

Da-mi nr de tel pe MP
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: cursuri de vanatoare

Mesajde black_pearl pe 09 Oct 2013, 15:53

acscontactph scrie:Da-mi nr de tel pe MP

ti-am dat pm! ??
black_pearl
 
Mesaje: 10
Membru din: 09 Oct 2013, 14:34

Re: cursuri de vanatoare

Mesajde iliealexandruionut pe 09 Oct 2013, 16:04

Salutare,

daca te intereseaza in pitesti intra pe net amis-instinct si ai sa gasesti super oameni si preturi mai mult decat rezonabile!!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: cursuri de vanatoare

Mesajde bliviu pe 09 Oct 2013, 19:26

Vinatoarea este costisitoare :( Diferente mari de pret nu o sa gasesti :wink: Eu as cauta ceva cit mai aproape de unde locuiesti ca altfel trebuie sa iei in calcul si deplasarile :idea: Mult noroc ca strada ii lunga si bani de cheltuit multi dar daca esti hotarit dai inainte :D
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: cursuri de vanatoare

Mesajde black_pearl pe 09 Oct 2013, 22:08

sunt total deacord cu tine dar diferentele de pret de prin alte judete fata de bucuresti unde ma refer strict la taxele de initiere curs vanator ,arme si munitii ,practica de 1 an si ce iti mai trebuie pana ajungi cu patalamaua la mana sunt foarte mari! eu unu in bucuresti numai cursul de vanatoare am gasit de la cel mai mic 1000 RON fara curs de arme si munitii si celelalte. presupun ca pana la urma se ajunge la vreo suma fabulaosa de vreo 2500 de Ron per total! eu stiu ca e un hobby nobil da deja o da in snobism!
black_pearl
 
Mesaje: 10
Membru din: 09 Oct 2013, 14:34

Re: cursuri de vanatoare

Mesajde madalin122582 pe 10 Oct 2013, 08:35

black_pearl scrie:presupun ca pana la urma se ajunge la vreo suma fabulaosa de vreo 2500 de Ron per total!


Daca asta pentru tine e suma fabuloasa, sincer te sfatuiesc sa nu te apuci de acest hobby. Costurile de inceput sunt mai mari de 2500, fara sa pui la socoteala o arma simpla
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: cursuri de vanatoare

Mesajde jon2004 pe 10 Oct 2013, 08:35

black_pearl scrie: in bucuresti numai cursul de vanatoare am gasit de la cel mai mic 1000 RON ....


Ia in calcul ca 1000 de lei va reprezenta numai motorina pentru cateva iesiri in teren .
Fara 2000-3000 de euro/an , bani "de buzunar" , nu are rost sa mai parcurgem pasii pentru a deveni vanator . Luati in calcul taxa de membru , c/v autorizatii de vanatoare , cartuse , deplasari , gonasi , accesorii , spritzuri , FMI etc . Bineinteles ca ai nevoie si de un "capital initial" pentru ati procura "licenta de functionare" , "mijloace de productie" , "mijloace de transport" .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: cursuri de vanatoare

Mesajde black_pearl pe 10 Oct 2013, 09:00

madalin122582 scrie:
black_pearl scrie:presupun ca pana la urma se ajunge la vreo suma fabulaosa de vreo 2500 de Ron per total!


Daca asta pentru tine e suma fabuloasa, sincer te sfatuiesc sa nu te apuci de acest hobby. Costurile de inceput sunt mai mari de 2500, fara sa pui la socoteala o arma simpla


eu ma refeream strict la costul cursurilor, fara pretul armei ,fara taxa anuala de asociatie fara accesorii si partide de vanatoare etc (doar scolarizarea si obtinerea permisului de vanatoare)
black_pearl
 
Mesaje: 10
Membru din: 09 Oct 2013, 14:34

Re: cursuri de vanatoare

Mesajde black_pearl pe 10 Oct 2013, 10:22

"iliealexandruionut" am sunat la pitesti la amis-instinct din pacate nu se tin decat cursurile de arme si munitii acolo! ms oricum de informatie astept si altele avizate iar pe cei ce au de gand sa imi comunice ce sume fabuloase reusesc ei sa cheltuie la o partida de vanatoare sau sa imi aduca la cunostinta ca vanatoarea e foarte scumpa si numai pentru snobi ii rog sa se abtina!
black_pearl
 
Mesaje: 10
Membru din: 09 Oct 2013, 14:34

Re: cursuri de vanatoare

Mesajde gbulan51 pe 10 Oct 2013, 11:28

black_pearl scrie:"iliealexandruionut" am sunat la pitesti la amis-instinct din pacate nu se tin decat cursurile de arme si munitii acolo! ms oricum de informatie astept si altele avizate iar pe cei ce au de gand sa imi comunice ce sume fabuloase reusesc ei sa cheltuie la o partida de vanatoare sau sa imi aduca la cunostinta ca vanatoarea e foarte scumpa si numai pentru snobi ii rog sa se abtina!


Eu zic totusi pentru inceput, sa cheltui o parte din suma alocata pentru vanatoare, pe cateva lectii de gramatica. :wink:
homo, homini, lupus !
gbulan51
Membru activ
 
Mesaje: 74
Membru din: 17 Noi 2007, 09:41
Locaţie: Dupa blocuri

Re: cursuri de vanatoare

Mesajde black_pearl pe 10 Oct 2013, 11:47

gbulan51 scrie:
black_pearl scrie:"iliealexandruionut" am sunat la pitesti la amis-instinct din pacate nu se tin decat cursurile de arme si munitii acolo! ms oricum de informatie astept si altele avizate iar pe cei ce au de gand sa imi comunice ce sume fabuloase reusesc ei sa cheltuie la o partida de vanatoare sau sa imi aduca la cunostinta ca vanatoarea e foarte scumpa si numai pentru snobi ii rog sa se abtina!


Eu zic totusi pentru inceput, sa cheltui o parte din suma alocata pentru vanatoare, pe cateva lectii de gramatica. :wink:


Cand te grabesti, pentru ca esti om, si in cazul meu ma aflu si la birou, este posibil sa mai si gresesti (scuza-mi "imi"-ul) totusi subiectul topicului este altul, la care nu ai reusit sa-mi raspunzi! :wink:
Incearca sa fii destept nu face pe desteptul!
black_pearl
 
Mesaje: 10
Membru din: 09 Oct 2013, 14:34

Re: cursuri de vanatoare

Mesajde Krieghoff pe 10 Oct 2013, 11:55

salut. anul trecut eu am cheltuit:
-1000 lei taxa de examinare
-500 lei cursul de arme si munitii
-900 lei cotizatia
-200 lei taxa examinare poligon
-150 lei fisa medicala
-70 lei test psihologic.

S-au facut vreo 3000 lei. Mai pune si deplasarile in zona unde o sa faci stagiul de pregatire. Cam astea ar fi cheltuielile in prima faza. Dupa care ce-au zis colegii mai sus: dulap, arma, accesorii :P , FMI :lol: (asta a fost tare) etc.
Succes!
"Imi cunosc limitele. Dar pur si simplu le ignor"
Friedrich Nietzsche
Avatar utilizator
Krieghoff
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 21 Iun 2013, 21:03
Locaţie: Bucuresti

Re: cursuri de vanatoare

Mesajde alinboboc pe 10 Oct 2013, 11:59

@black_pearl, cea ce vrei tu, ieftin si bun nu gasesti cand vine vorba de vanatoare.Preturile sunt peste tot cam la fel.Pentru inceput un buget de 2500-3000 ron,e rezonabil.Cand @jon2004,ti-a spus ca 2000 -3000 eur/an sunt bani de buzunar, nu a exagerat cu nimic, vorbeste din experienta.Treci cu bine de stagiatura,ia-ti examenul de vanator si apoi vorbim.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: cursuri de vanatoare

Mesajde black_pearl pe 10 Oct 2013, 12:29

alinboboc scrie:@black_pearl, cea ce vrei tu, ieftin si bun nu gasesti cand vine vorba de vanatoare.Preturile sunt peste tot cam la fel.Pentru inceput un buget de 2500-3000 ron,e rezonabil.Cand @jon2004,ti-a spus ca 2000 -3000 eur/an sunt bani de buzunar, nu a exagerat cu nimic, vorbeste din experienta.Treci cu bine de stagiatura,ia-ti examenul de vanator si apoi vorbim.


ms mult de sfat! cred ca alegerea o voi face cu AVPS Penes Curcanul Ploiesti !
black_pearl
 
Mesaje: 10
Membru din: 09 Oct 2013, 14:34

Re: cursuri de vanatoare

Mesajde ovi22222 pe 10 Oct 2013, 18:04

Pai iti spun eu cat o sa te coste TOTUL la Penes din Ploiesti ,sa traiesti....

5000 lei pe putin fara arma de foc.
Daca cumva ti-au spus alta suma ....mint.
In final atat o sa-ti ia.
Ca sa-ti dau un exemplu numai asigurarea de vanatoare ca sa poti iesi in teren(obligatoriu facuta de ei ) a costat......ghici ? .....300 lei, posed chitanta,nu vorbesc aiurea.
Aceasta asigurare nu costa mai mult de 20 lei.

Dar, repet , nu o sa-ti spuna de la inceput......toate o sa apara pe parcurs. Si hai sa-ti mai dau un exemplu....ati auzit de taxa de mediu.....platita de vanator ...hei ce ziceti....ia ghici cat este ???? 300 de lei de fiecare vanator ....altfel nu-ti da voie sa intri in examen. Am sunat la Minister sa intreb de asa ceva si baietii aia au ras de mine....binenteles ca nu exista asa ceva.
Vrei sa vorbim si despre ce vei vana la Penes Curcanul....? o mare P....la. fondul este devastat de braconieri iar ei nu au facut absolut nimic din ce trebuie sa faca o asociatie gestionar de fond.....a ...au facut ceva....o gramada de bani.

Iti doresc succes !
ovi22222
Membru activ
 
Mesaje: 75
Membru din: 19 Mar 2012, 18:08

Re: cursuri de vanatoare

Mesajde black_pearl pe 10 Oct 2013, 22:09

ms mult de sfaturi si de toate ascunzisurile aduse la lumina intre timp am mai dat cateva telefoane si m-am orientat catre AJVPS Teleorman mai apropiat posibilitatilor. se pare ca indoiala celei ce mi-a raspuns la telefon chiar ascundea ceva.sanatate si respect ovi !
black_pearl
 
Mesaje: 10
Membru din: 09 Oct 2013, 14:34

Re: cursuri de vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 10 Oct 2013, 22:49

black_pearl scrie:Salutare tuturor! sunt nou pe acest forum si as vrea sa urmez cursurile de vanatoare asa ca as dori sa va intreb care stiti pe unde se tin in Bucuresti sau apropiere Ploiesti, Calarasi etc si ce taxe se impun nu cele anuale de asociatie doar cele pentru participare la cursul de arme si munitie, cursul de vanatoare, examen (pentru stagiatura de un an daca se plateste?!). Deja caut de ceva vreme si vreau sa stiu unde este mai ieftin. Va multumesc tuturor anticipat si sper sa aflu ceva informatie !

Despre ce cursuri de vanatoare vorbesti? Eu nu am auzit de asa ceva. Nu este obligatoriu sa faci niciun curs de vanatoare. Pentru examenul de vanator inveti din sursele existente, adica site-ul colegului Vrajitoru, setul de intrebari poastat pe site-ul Ministerului Mediului, carti se specialitate, etc.
Stagiatura de un an nu se plateste taica, doar pui o cerere la asociatia la care vei fi inregistrat ca stagiar. O sa te ia in evidenta, iti dau o fisa de stagiatura, cu cinci rubrici, prin care tu dovedesti ca ai facut stagiatura. Acele rubrici vor consemna data in care ai facut stagiul, felul participarii (vanatoare, paza, reparat hranitori, etc), si semnatura reprezentantului grupei la care ai facut stagiatura (sef grupa, gospodar).
Dupa un an, te duci frumos si iti completezi dosarul de examen. Adica pe langa fisa de stagiatura, si cererea depusa initial, mai adaugi declaratie pe propria raspundere ca nu ai savarsit vreo infractiune, incompatibila cu statutul de vanator (atentie, trebuie legalizata aceasta declaratie), fisa medicala, aviz psihologic, cazier judiciar, chitanta ca ai achitat la casieria unitatii suma stabilita pentru examinarea cunoastintelor teoretice si practica (sala si tragerea la poligon).
Daca promovezi examenul, vei achita 20 de lei pentru eliberarea permisului de vanatoare permanent si cotizatia pe anul in curs (depinde de la o asociatie la alta).
Alte sume percepute, gen taxa de prim vanator, de ochi frumosi, de fund pansat, sau alte denumiri aberante sunt jegmaneli si nesimtiri. Evitra astfel de asociatii.
Bun, pana acum ai terminat daravela pentru examen. Deci niciun curs cum te asteptai tu.
Acum urmeaza pasii ce trebuie urmati in vederea eliberarii autorizatiei de cumparare a unei arme de vanatoare, si implicit eliberarea permisului de port arma.
Te duci la asociatie, ceri fisa medicala, avizul psihologic si cazierul (sa nu le mai faci din nou), iti faci copie de pe permisul de vanatoare permanent, asigurare si eventual permisul de membru vanator (daca iti cere la politie), copia actului de identitate si toate le pui intr-un dosar.
Acum va trebui sa faci intradevar un curs, cel pentru instruirea in domeniul armelor de foc. Cursul se face la o persoana autorizata in acest sens, iar in urma sustinerii unei examinari sumare, vei capata un certificat de absolvire. Cursul nu trebuie sa coste mai mult de 800 de lei. Gasesti si la 400 de lei daca te interesezi mai bine.
Acum, avand certificatul ce atesta ca ai urmat cursul de arme, impreuna cu dosarul ce cuprinde documentele enumerate mai sus, te duci la Biroul Arme si faci o cerere pentru eliberarea unei autorizatii de cumparare a unei arme de vanatoare.
Apoi astepti, si astepti, si astepti, vreo 45 de zile. Iti da autorizatia, cumperi arma, vi cu ia la inregistrare si atunci iti dau si permisul de port arma.
Asa ca nu te mai framanta de cursuri inchipuite, stagiaturi platite si alte balarii.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: cursuri de vanatoare

Mesajde black_pearl pe 11 Oct 2013, 09:33

multumesc Sly_Fox esti un adevarat domn!
black_pearl
 
Mesaje: 10
Membru din: 09 Oct 2013, 14:34

Re: cursuri de vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 11 Oct 2013, 19:18

Nicio problema. Succes in demersurile tale.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: cursuri de vanatoare

Mesajde cyp pe 11 Oct 2013, 23:43

daca ar fi asa de simplu precum pare multi ar fi vanatori.majoritatea asociatiilor jagmanesc aspirantii si chiar vanatorii inscrisi de ceva vreme in asociatie. toti au taxe ascunse, cursuri pe care iti iau banii ,asigurari fantoma ,taxe de mediu si tot felul de manevre care le aduc banuti multi si nemunciti in buzunare. deci atentie mare cu ce asociatie te bagi in treaba ca este jale cu grosolaniile pe care le fac. de penes asta din ploiesti prahova stai departe ca din ce am inteles de la un amic de pe la aest ph in curand se v-a desfinta ca este deja fabrica de vanatori si fondul este praf...nici vrabii nu sunt pe el si directorul este cu un picior in groapa(a se citii in parnaie). :shock:
cyp
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 05 Ian 2010, 15:44
Locaţie: verona italy

Re: cursuri de vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 12 Oct 2013, 16:43

Este chiar asa, chiar daca ti se pare simplu. Nu toate asociatiile jecmanesc aspirantii si vanatorii. In ziua de astazi, daca te lasi prostit inseamna ca meriti acest lucru.
Demersurile si cheltuielile sunt cele amintite de mine in postarea de mai sus. Am ajutat un tanar sa devina vanator anul trecut, si astia au fost pasii urmati, iar cheltuielile nu au fost colosale. Sumele sunt cele prezentate de catre colegul @ Krieghoff. :wink:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: cursuri de vanatoare

Mesajde ovi22222 pe 13 Oct 2013, 22:25

Pai si cum ai putea sa eviti aceste asociatii,daca nu stii de la inceput cu cine ai de a face,daca nu ti se spun toate costurile.......nu ai cum ...decat daca esti norocos si te pune cineva in garda cum am facut noi acum vis-a -vis de Penes din Ploiesti.
Te duci la ei ,stai un an stagiar ,platesti aia si aia si dupa aceea ,cand esti aproape de examen incepe cu taxe inventate :" dar , stiti ,nu v-am spus ,da parca v-am spus, mai trebuie aia si aia ".....pai dupa ce ai asteptat atat amar de vreme si ai platit bani ce ai putea face ? sa-l dai in judecata ? ....normal ca incerci sa-ti atingi scopul si continui sperand ca nesimtitul respectiv va inceta sa mai ceara bani aiurea.
La sfarsit cand sa-ti iei permisul inventeaza asigurarea de 300 de lei....si asa mai departe....

Si eu am informatii ca o sa fie saltat acest domn de la Penes , are un dosar cat toate zilele la procuror.

Normal,oamenii au platit,au tacut pe moment dar apoi au dat cu reclamatia pe la procuratura pe la politie. Doar nesimtitul nu credea ca o sa-i mearga la nesfirsit....Plus ca unii dintre baietii care au iesit vanatori pe la el mai erau si smecherasi cu relatii sus puse ....care pana la urma nu au gustat gluma cu jecmaneala,chiar daca ultima lor problema sunt banii. Pana la urma nimeni nu inghite hotia ordinara , oricati bani ar avea.....aici cred ca a calculat gresit seful de la penes . El a crezut ca daca ai bani nu o sa te uiti la costuri........ei bine ..., s-a inselat amarnic.
ovi22222
Membru activ
 
Mesaje: 75
Membru din: 19 Mar 2012, 18:08


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 82 vizitatori

Publicitate