Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 05:27

Cartus percutie

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Re: Cartus percutie

Mesajde acsph pe 22 Oct 2013, 13:04

@violiv "Conditiile de pastrare au ramas aceleasi: de magazii nu spune legea nimic, inchizatorul si piesa a treia tinute separat, blocator pe tragaci la semi."

Separat unde ? In alt dulap ? Si pana de la lisa ? :shock:
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: Cartus percutie

Mesajde violiv pe 22 Oct 2013, 13:24

In compartimentul de munitie al dulapului, care este incuiat cu propria incuietoare.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cartus percutie

Mesajde acsph pe 22 Oct 2013, 14:27

Tunete!! Si munitia ? Pe biblioteca ca in compartiment nu mai e loc... :cry: :cry: ...Alt dulap?? S-a dus capra si anu' asta :(
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: Cartus percutie

Mesajde Sly_Fox pe 22 Oct 2013, 18:01

Pai a scris Violiv, penele si inchizatoarele in compartimentul pentru munitie. Deci munitia cu penele si inchizatoarele.
Nu mai este loc, alt dulap mai incapator.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cartus percutie

Mesajde violiv pe 22 Oct 2013, 19:45

acscontactph scrie:Tunete!! Si munitia ? Pe biblioteca ca in compartiment nu mai e loc... :cry: :cry: ...Alt dulap?? S-a dus capra si anu' asta :(


Asa se intampla cand te zgarcesti la dulap .... trebe sa iei de la inceput unul de minim un metru cub. Chiar si asa la un moment dat nu mai incap catrafusele.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cartus percutie

Mesajde acsph pe 23 Oct 2013, 11:24

Cate vieti i-ti trebuie sa le inveti pe toate ??? :shock: :shock:
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: Cartus percutie

Mesajde violiv pe 23 Oct 2013, 16:32

Depinde cat de intens traiesti ....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cartus percutie

Mesajde Sly_Fox pe 23 Oct 2013, 16:42

Sau mai bine spus, depinde cat esti de interesat. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cartus percutie

Mesajde acsph pe 24 Oct 2013, 10:12

violiv scrie:Depinde cat de intens traiesti ....


Frumoooos!!Ca din Blaser...
altfel cred ca deschid un topic.Primul dulap.Ce sa aleg?Acu' asta e:sambata Bricostore,bormasina,muta mobila,raspunde la intrebari : - Ce-ti mai trebuie inca un dulap ? -De ce n'ai luat unu mare de la inceput?.. :( Ce mai,week end placut :?
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: Cartus percutie

Mesajde acsph pe 24 Oct 2013, 10:15

Sly_Fox scrie:Sau mai bine spus, depinde cat esti de interesat. :mrgreen:


Sunt bre interesat,d'aia ma conformez,i-mi iau alt dulap... :wink:
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: Cartus percutie

Mesajde madalin122582 pe 24 Oct 2013, 10:18

madalin122582 scrie:Am un bock FAIR 12/76.
Aseara curatam arma si am observat ambele capete ale cuielor percutoare ca par a fi lovite neuniform. Din ce stiu si am verificat la alte lise pe care le am, capetele cuielor percutoare care lovesc capsa sunt uniforme, uzate fin si nu "zgarie". Cele de la FAIR par a fi lovite cu o dalta de mai multe ori exact in capat....
Mentionez ca nu am tras decat cu cartuse de fabrica.
Este posibil ca neregularitatile de pe cuie sa fie de la cartuse de percutie? Folosesc cartuse de percutie din alea rosii cu capat de alama...sau ce o fi.


Am dat-o de la cartus de percutie la cate dulapuri avem nevoie :oops:
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Cartus percutie

Mesajde acsph pe 24 Oct 2013, 10:36

scuze pentru off.. :(
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: Cartus percutie

Mesajde tudor81 pe 16 Mar 2016, 09:11

violiv scrie: Eu le tin toate dezarmate imitand miscarea de inchidere a boltului cu el in mana. La unele modele merge usor la altele greu. La majoritatea merge greu de tot sa le aduci pe pozitia normala ca sa le poti baga la loc in arma. Nu recomand decat cunoscatorilor.


Puteti va rog sa imi spuneti daca am inteles corect?

Ca sa tin boltul separat, dezarmat, ar trebui sa procedez asa?
1. scot boltul din arma
2. la sako 85 am un fel de „robinet” cu care sa dezasamblez boltul - cu ajutorul lui, fixez boltul si imit miscarea de închidere (rotire in dreapta jos)
3. percutez
4. cand vreau sa-l introduc in arma, imit miscarea de armare/deschidere (rotire in stanga sus), dupa care il introduc

E corect asa sau bat campii? Nu sunt foarte experimentat...
Nu pare prea complicat... Exista riscuri/inconveniente?
Daca e corect, am o singura nelamurire: cum declansez percutia in etapa 3?

Multumesc anticipat!
tudor81
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 03 Feb 2016, 10:00

Re: Cartus percutie

Mesajde violiv pe 16 Mar 2016, 09:38

Cu foarte rare exceptii, armarea percutorului, in speta comprimarea arcului acestuia se face la deschiderea armei. Cum ai ridicat de maner cum se strange arcul. Daca scoti inchizatorul din arma acesta ramane cu arcul comprimat.
La Sako e foarte usor sa nu tii inchizatorul separat de arma cu arcul comprimat - folosind "robinetul din dotare" descompui inchizatorul in cele cateva elemente in doi timpi si trei miscari. Il depozitezi asa si-l montezi la loc cand vrei sa bagi inchizatorul in arma. Nu mai ai nevoie de niciun fel de percutie. Timpul 3. din lista ta nu exista nici la celelalte modele de inchizatoare. Odata imitata miscarea de inchidere fara ca inchizatorul sa fie bagat in arma adica fara sa vina in contact cu mecanismul tragaci, nimic nu tine arcul comprimat si acesta se relaxeaza.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cartus percutie

Mesajde tudor81 pe 16 Mar 2016, 11:08

violiv scrie: Odata imitata miscarea de inchidere fara ca inchizatorul sa fie bagat in arma adica fara sa vina in contact cu mecanismul tragaci, nimic nu tine arcul comprimat si acesta se relaxeaza.

Pai, in cazul asta, nu e mai simplu sa imit, cu ajutorul robinetului, miscarea de incidere, cu boltul scos din arma, fara sa-l mai dezasamblez?
Intreb deoarece mi se pare un pic mai dificil sa reasamblez boltul decat sa-l rotesc o pozitie.
Daca am observat eu bine, ca sa-l dezasamblez trebuie sa rotesc robinetul in dreapta, iar ca sa imit inchiderea boltului ar trebui sa rotesc robinetul in stanga. (ulterior, ca sa bag boltul in arma, ar trebui sa rotesc robinetul la loc in dreapta)
Deci rotirea robinetului in stanga cu boltul afara ar relaxa arcul si ar fi o metoda la fel de sanatoasa pt arma, pt ca as prefera-o pe asta?
tudor81
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 03 Feb 2016, 10:00

Re: Cartus percutie

Mesajde bogus pe 16 Mar 2016, 11:31

Poate ma lamuriti si pe mine cu o chestie, toata lumea zice ca nu e bine sa percutezi in gol, de aia avem de fapt si topicul "cartus percutie" dar ce nu am intales e de ce nu e bine? Ce se intampla fizic rau la acea percutie in aer unde cuiul in loc sa intalneasca suprafata capsei nu intalneste nimic, ce se strica? Sigur raspunsul va fi cuiul =)) dar vreau sa aflu mecanic ce se produce de fapt acolo
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Cartus percutie

Mesajde violiv pe 16 Mar 2016, 15:28

Daca e bine sau nu sa percuti in gol tine de sistemul folosit.

La basculante ai de cele mai multe ori cocoase interne cu percutor liber sau fixat in capul cocosului.
Daca ai percutor fixat (ca la Ij-ul 58, de ex.) percutia in gol face percutorul sa se opreasca cu "umarul" in frezarea corespunzatoare din bascula. Si pe capsa el tot acolo se opreste dar este franat in actiune de rezistenta capsei, adica are un fel de air-bag la impact. Percutat in gol, loveste otel in otel si ceva se turteste, vibreaza, poate se rupe.
Daca ai cuie separate (ca la ZP-uri, Suhl, etc.) atunci astea sunt prevazute de cele mai multe ori si cu un mic arculet plasat in fata cuiului, intre umarul cuiului si frezarea din bascula ... poti trage in gol linistit ca air-bag-ul exista din constructie. La Ij-ul 27, de ex. ai percutoare libere si ai si arculete asa ca poti trage in gol si cam asa e la mai toate bock-urile uzuale. Cele mai smechere, ce au percutoare in linie (Verney, noul Benelli), au si ele ori arc recuperator ori un alt sistem care limiteaza elastic cursa catre inainte si se pot percuta in gol.
Aceeasi poveste este si la bolt-action obisnuite. Poti sa verifici demontand cuiul percutor din ansamblul lui (la armele la care asta se poate face usor, gen Mauser 98, Tikka, Sako) cat de mult iese cuiul fara arc montat si cu arcul montat. De multe ori cursa catre inainte este limitata de "nuca" percutorului, eventual de un sistem de reglaj al protruziei cuiului si atunci nu-i niciun bai daca percuti in gol. De un numar echivalent de ori cursa catre inainte a percutorului este limitata fizic de contactul dintre umarul percutorului si fata anterioara a inchizatorulului si atunci nu-i bine sa percuti in gol. O metoda foarte simpla de a substitui un cartus de percutie si care functioneaza la foarte multe arme este sa inchizi manerul doar jumate de cursa apoi sa apesi tragaciul - forta descarcata de percutor la contactul cu fata anterioara roteste complet inchizatorul si asa se descarca progresiv ... merge la Mauser, Remington 700, etc.
La semi-automate fie ele cu glont sau alice ai tot cocos intern si percutor liber si aproape toate (cele "civile" au toate) au un mic arc recuperator plasat in fata percutorului asa ca poti percuta in gol cat doresti ca ai protectie la impact din fabrica.

ca sa-ti raspund exact la intrebare: arcul determina percutorul sa se ciocneasca dur de o alta piesa de otel, chestie care nu face bine niciunei piese din ansamblu ... e ca si cad ai da cu ciocanul in nicovala fara sa ai ceva la mijloc.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cartus percutie

Mesajde GeKados pe 16 Mar 2016, 15:37

Eu stiu o varianta asemanatoare pt a nu percuta in gol: tii tragaciul apasat si apoi rotesti inchizatorul pe intreaga cursa, cuiul percutor nu va fi angrenat.
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Cartus percutie

Mesajde bogus pe 16 Mar 2016, 16:36

Multumesc pt raspuns, deci cu semiautomata adica cu Beretta nu am nici o problema cu percutatul in gol, acum nu imi dau seama daca la Blaser este sau nu protejat la impact nu de alta dar de mai multe ori eploez, ochesc, armez, trag, ochesc, rearmez, trag etc ca sa-mi intre in reflex miscarea si evident fara ca arma sa fie incarcata
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Cartus percutie

Mesajde tudor81 pe 16 Mar 2016, 17:08

Nu ma uitati si pe mine va rog cu ultima intrebare legata de dezarmarea inchizatorului.
Multumesc!
tudor81
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 03 Feb 2016, 10:00

Re: Cartus percutie

Mesajde violiv pe 16 Mar 2016, 17:56

GeKados scrie:Eu stiu o varianta asemanatoare pt a nu percuta in gol: tii tragaciul apasat si apoi rotesti inchizatorul pe intreaga cursa, cuiul percutor nu va fi angrenat.


Asta se mai numeste percutie moarta si functioneaza la aproape toate armele. Mai greu la basculantele cu un singur tragaci la care manevra declanseaza doar un cocos.
Metoda expusa de mine mai sus, cu inchizatorul la jumate, iti permite sa te joci cat vrei cu arma - daca vrei sa studiezi declansarea acasa pe covor, de ex. - si vei avea si o oarecare simulare a miscarii armei din recul. Permite sa observi foarte usor daca ai avut sau nu o pozitie stabila in timpul tragerii.

bogus scrie:Multumesc pt raspuns, deci cu semiautomata adica cu Beretta nu am nici o problema cu percutatul in gol, acum nu imi dau seama daca la Blaser este sau nu protejat la impact nu de alta dar de mai multe ori eploez, ochesc, armez, trag, ochesc, rearmez, trag etc ca sa-mi intre in reflex miscarea si evident fara ca arma sa fie incarcata


N-ai scos niciodata capul inchizatorului? N-ai bagat de seama ca exista acolo un arculet subtirel si lungut plasat exact de jur imprejurul percutorului? Poti sa te joci cat vrei cu Blaser-ul. E si mai bine daca nu inchizi de tot inchizatorul si lasi ~1 cm de cursa a manerului nefacuta ... atunci miscarea percutorului e si mai amortizata de siguranta automata impotriva percutiei cu inchizatorul incomplet inchis.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cartus percutie

Mesajde adisan77ro pe 16 Mar 2016, 20:58

Am mai vazut noi percutia moarta "exersata" in teren si s-a dovedit foarte smechera treaba....mai ales atunci cand a fost cu "finalizare" POC %-(
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Cartus percutie

Mesajde violiv pe 17 Mar 2016, 00:30

Credeam ca se subintelege ca toate operatiile descrise mai sus se fac numai si numai dupa ce v-ati convins verificand de trei ori ca arma nu are cartus nici in camera nici in magazie.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cartus percutie

Mesajde Dacus_Malus pe 25 Oct 2016, 21:56

Intreb si eu...nu-i asa ca la MP153 nu e nevoie de cartus de percutie?
Ca era sa cumpar o pereche de la un magazin...dar nu le mergea POS-ul, si neavand cash, am renuntat pe moment sa cumpar...
Si acu sper ca nu mai e nevoie sa cumpar....
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: Cartus percutie

Mesajde violiv pe 26 Oct 2016, 00:56

Uzual la semi nu-i nevoie. Percutorul are in fata un mic arculet care-i indulceste socul chiar daca tragi in gol si nu gaseste o capsa in fata. N-am gasit in niciun manual de semi "sfatul" ca sa nu percuti in gol pe cand la multe basculante exista.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cartus percutie

Mesajde Dacus_Malus pe 26 Oct 2016, 06:33

multumesc
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Anterior

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Publicitate