Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 09:33

Reglaj montura originala de tip SA pentru Blaser R93 si R8

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Reglaj montura originala de tip SA pentru Blaser R93 si R8

Mesajde bowmadness pe 09 Noi 2013, 20:31

Aceste monturi sunt livrate de producator impreuna cu o surubelnita speciala, surubelnita care lipseste la cumparare in mai toata Europa, normal ca si la noi. Recent am cumparat o asemenea montura si vanzatorul din magazin, normal, m-a trimis la armurier, sa traiasca toata lumea! Cum nu-mi place sa imi surubareasca nimeni la arma, m-am pus pe studiat, am trimis un mail la Blaser, am primit raspuns, iata traducerea aproximativa:
ca orice produs nou montura Dvs trebuie sa fie insotita de instructiuni de utilizare ... si este dotata cu o scula "speciala" pentru strangerea suruburilor pe teava
Bun, deci luni avem discutii cu Arrow despre scula "speciala" si despre instructiuni TRADUSE in limba romana, asa cum prevede legea, nu de alta dar un coleg a venit cu montura reglata de catre acelasi armurier la care am fost trimis, cu un Blaser R93 a carui luneta a necesitat peste 50 de clicuri reglaj pe orizontala, auuuuu!
Scula "speciala" este de fapt o surubelnita lata si foarte subtire, eu am folosit lama unui cutitas, nu recomand pilirea unei surubelnite normale deoarece se decaleste.
Suruburile de strangere au dinti de soarece, deci NU FORTATI suruburile deorece riscati pilirea acestor dinti de soarece foarte fini si implicit, desfiletarea suruburilor de strangere, lucru care va duce la "inmuierea" strangerii monturii pe arma.
Mod corect de strangere, voi descrie unul din cele doua suruburi, fata sau spate:
1. Acest reglaj se face FARA LUNETA MONTATA PE MONTURA
2. sub levierul mic (aflat pe stanga monturii)se afla un surubel cu cap imbus (cred ca 1,3mm) care delimiteaza cursa de strangere a monturii. Trebuie desfiletat aproape complet, astfel incat levierutul sa poata fi rotit de 2 ori 360 de grade contra ceasului.
3. Acum trebuie impinsa partea care are levierutul prinsa pe ea (de fapt o piulita mai speciala)inspre dreapta (daca nu merge cu mana folositi un ciocanel, pe bune!). Aceasta impingere va scoate capul stelat din partea dreapta de pe dintii de soarece, astfel incat surubul cu cap stelat poate fi USOR insurubat sau desurubat.
4. In general o montura noua trebuie STRANSA, deci surubul cu cap stelat din dreapta trebuie strans, eu am facut'o in incremente de 1/4 ture (90 grade) cu un cap de cutit cu lama rotunjita la varf si subtire (din cele de curatat cartofi, morcovi, etc, ca Arrow face stoc de surubelnite Blaser!)
5. Incercati montura pe teava, forta necesara strangerii trebuie sa fie cam aceeasi cu strangerea unei roti de bicicleta (acele quick-releasuri moderne) sau, (cum zice Blaser) cam aceeasi cu forta necesara actionarii decockerului (asa zisei sigurante a armei)
6. Repetati pasii 3-5 la ambele suruburi (fata spate) pana forta de strangere este destul de mare.
7. Montati luneta si asta e..., ati economisit minim 2 milioane si va cunoasteti arma mai bine!

ATENTIE: Ambele suruburi ar trebui sa ajunga la aceeasi forta cu acelasi numar de rotiri efectuate!!!!! in caz contrar luneta va sta piezis pe teava si va necesita corectie din tureta orizontala prea mare, ducand la posibila ei defectare!!!!

Sper ca acest topic ajuta pe cineva, mai ales pe cei ce vor cumpara aceste monturi, CERETI SURUBELNITA si INSTRUCTIUNILE DE MONTAJ, e dreptul nostru si la pretul de 422EUR cred ca un pic de hartie si o surubelnita pot fi incluse!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Reglaj montura originala de tip SA pentru Blaser R93 si R8

Mesajde bowmadness pe 09 Noi 2013, 23:07

am uitat:
5 bis: dati inapoi cele 2 ture ale levierutului si reinsurbati surubelul de limitare a cursei cu imbusul de 1,3mm!!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Reglaj montura originala de tip SA pentru Blaser R93 si R8

Mesajde alex1500ro pe 10 Noi 2013, 10:42

Am pus un link cu instructiunile celor de la Blaser pentru montaj http://imageshack.us/a/img88/6083/sattelmontageoi0.jpg
Eu patesc o chestie enervanta la acest montaj si anume cand vrea sa imping in levierul din spate nu pot sa o fac asa de repede pentru ca vine exact sub tureta de la iluminarea lunetei si trebuie sa ma chinui ca sa-l inchid corect.
alex1500ro
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 14 Noi 2010, 11:36
Locaţie: Germania

Re: Reglaj montura originala de tip SA pentru Blaser R93 si R8

Mesajde bowmadness pe 10 Noi 2013, 19:50

alex1500ro scrie:Am pus un link cu instructiunile celor de la Blaser pentru montaj http://imageshack.us/a/img88/6083/sattelmontageoi0.jpg
Eu patesc o chestie enervanta la acest montaj si anume cand vrea sa imping in levierul din spate nu pot sa o fac asa de repede pentru ca vine exact sub tureta de la iluminarea lunetei si trebuie sa ma chinui ca sa-l inchid corect.


E binevenit linkul! Problema ta e uzuala la aceste monturi. Vezi ca cei de la INNOMOUNT fac monturi de R8 chiar mai bine cotate decat cele originale, cu 50 de Euroi mai ieftine si fara sa aibe problema asta. Va aparea un articol despre ele in WILD und HUND luna asta.
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Reglaj montura originala de tip SA pentru Blaser R93 si R8

Mesajde bibicu pe 11 Noi 2013, 09:47

Excelent si binevenit articolul.
Si eu am cumparat de la Arrows Timisoara o montura, insa instructiunile, surubelnita si cheia imbuss la care faci referire au lipsit cu desavarsire.
Ca atare a trebuit sa-mi procur cu ajutorul unui coleg de pe alt forum aceste "unelte" la un pret modic dupa parerea mea(incluse au fost surubelnita, cheia, cele 2 surubele mici si 2 piulite crestate)
A mai fost postat pe undeva un articol asemanator insa nu cu toate detaliile oferite de tine.
Bravo pentru articol.
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Reglaj montura originala de tip SA pentru Blaser R93 si R8

Mesajde bowmadness pe 11 Noi 2013, 13:35

bibicu scrie:Excelent si binevenit articolul.
Si eu am cumparat de la Arrows Timisoara o montura, insa instructiunile, surubelnita si cheia imbuss la care faci referire au lipsit cu desavarsire.
Ca atare a trebuit sa-mi procur cu ajutorul unui coleg de pe alt forum aceste "unelte" la un pret modic dupa parerea mea(incluse au fost surubelnita, cheia, cele 2 surubele mici si 2 piulite crestate)
A mai fost postat pe undeva un articol asemanator insa nu cu toate detaliile oferite de tine.
Bravo pentru articol.


Va multumesc frumos pentru aprecieri!
Macar cei ce vor cumpara de acum sa stie ca nu trebuie sa-si bata capul (daca noi ne-am luat-o, pe romaneste), o firma ca Blaser trimite si instructiuni si eventuale scule mai speciale, nu e nevoie de nimic, nici macar de armurier!

Linkul colegului Alex contine in germana exact ce am spus eu tradus in romana, cu singura diferenta ca Blaser recomanda desfiletarea a 3 ture si nu 2 a partii cu levierut, va spun ca ajung 2, nu vreti sa sara arculetul din interior pe vreun covor!

FOARTE IMPORTANT: cele doua surubele care se desfac cu imbusul de 1,25mm (nu 1,3) NU RECOMAND SA FIE DESFACUTE COMPLET (cum zice Blaser) (3 ture a fost sufieciente in cazul meu), au un fel anume de a se ascunde daca pica pe jos, si trebuie pus loctite pe ele dupa ce montura a fost reglata, de la recul se pot desfileta in timp!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Reglaj montura originala de tip SA pentru Blaser R93 si R8

Mesajde Dan2812 pe 28 Dec 2013, 16:10

Am citit ca IOR ofera o sina Picatinny ce poate fi montata peste sistemul original Blaser R93 sau R8 prin scoaterea celor doua inele si suprapunerea sinei , sina Picatinny permite montarea lunetei functie de cerintele utilizatorului si caracteristicile acesteia
Dan2812
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 28 Sep 2012, 07:25
Locaţie: Bucuresti

Re: Reglaj montura originala de tip SA pentru Blaser R93 si R8

Mesajde bowmadness pe 08 Oct 2014, 21:25

Dan2812 scrie:Am citit ca IOR ofera o sina Picatinny ce poate fi montata peste sistemul original Blaser R93 sau R8 prin scoaterea celor doua inele si suprapunerea sinei , sina Picatinny permite montarea lunetei functie de cerintele utilizatorului si caracteristicile acesteia

Nu numai IOR ofera sina weaver pentru blaser. Problema e ca ridica optica cu cca 1cm mai sus decat sina originala. In plus cu cat sunt mai multe suruburi cu atat mai multe posibiliati de a se decalibra. In rest e ok :))
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Reglaj montura originala de tip SA pentru Blaser R93 si R8

Mesajde CristiZ pe 31 Mai 2016, 08:45

Forte util articolul. Am dat si eu mail la Blaser si mi s-a spus ca prinderile NU vin nici un instructiuni si nici cu surubelnita :) Probabil considera ca trebuie mers obligatoriu la armurier.

Link-ul de mai sus cu instructiunile scanate nu mai este activ. Daca le mai are cineva si le poate pune, multumesc!
CristiZ
Nou membru
 
Mesaje: 27
Membru din: 19 Ian 2015, 09:59


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 77 vizitatori

Publicitate