Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 11:20

Schmidt&Bender in Romania

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Schmidt&Bender in Romania

Mesajde Alin3006 pe 13 Noi 2013, 20:35

Pe scurt anunt oficial: impreuna cu DART reprezint Schmidt&Bender in Romania. Asta inseamna ca incepand de anul acesta veti putea achizitiona renumitele lunete in Romania insa la pretul de fabrica din Ungaria.
Acum ca am aruncat ¨bomba¨ o sa va rog sa aveti putina rabdare pana intram pe fagasul normal unei astfel de activitati. Ce pot sa va spun ca reguli de baza:
- produsele vor avea un pret competitiv si garantie de la fabrica din Ungaria
- se vor putea cumpara online
DART tot face teste de tot felul de ceva vreme si va poate povesti despre ele in mai multe decat mine in acest moment, mai ales ca e si mai pasionat de long range shooting.
Eu pot sa va spun ca este una dintre marcile care mi-au castigat respectul de cand sunt vanator si nu au pierdut de atunci nici un milimetru din pozitia initiala.
Vom reveni in scurt timp cu detalii despre cum, cand si mai ales de unde le puteti cumpara.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde bliviu pe 13 Noi 2013, 21:44

Bun asa asteptam poze si preturi sa vada si ochiul :D
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde Tranan pe 14 Noi 2013, 01:06

Doamne ajuta! Felicitari!
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde liviur pe 14 Noi 2013, 14:18

Felicitari si asteptam oferta !
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde DART pe 14 Noi 2013, 18:50

Doar pentru cei care inca nu stiu cum se desfasoara o activitate de inalta clasa in ale opticii civile/militare, ca sa isi faca o idee, postez filmuletul de prezentare al fabricii Schmidt&Bender, din pacate nu e subtitrat, dar vom pune subtitrarea in romana...in curand sper:

Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde DART pe 15 Noi 2013, 18:28

Fabrica, Schmidt&Bender Hungaria Kft. organizeaza in fiecare an Cupa Schmidt&Bender, unde se poate concura la diferite sectiuni, inclusiv probe de tir vanatoresc. Anul acesta a fost organizata impreuna cu SigSauer Academy.hu si s-a desfasurat la poligonul din Nagytetenyi. Toti cei interesati pot sa isi faca o idee urmarind filmuletul de mai jos:

Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde GeKados pe 15 Noi 2013, 18:40

Interesant , merita incercat de toata lumea (macar odata ...ca dupa iti intra in sange :lol: ) ..

La minutul 1:27 il vad si pe Imre, sunt curios ce rezultat a avut :wink: ca de obicei e in top .... e un tragator foarte bun :!: !
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde DART pe 15 Noi 2013, 18:52

Da este un tip f.ok,cred ca a castigat la proba vanatoreasca(am sa aflu sigur luni).Este un guru al trasului din zona aceea,un tip f. respectat si in acelasi timp un om f.jovial si ce este f.bine, are si destul de multi prieteni in Romania.Sper sa te vad concurand la ceva organizat de el :) .
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde bliviu pe 15 Noi 2013, 21:15

Se pare ca la vecini nostri este mai mult interes in privinta asta.Poate in viitor se mai schimba ceva in bine si la noi :)
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde GeKados pe 16 Noi 2013, 00:12

DART scrie:Da este un tip f.ok,cred ca a castigat la proba vanatoreasca(am sa aflu sigur luni).Este un guru al trasului din zona aceea,un tip f. respectat si in acelasi timp un om f.jovial si ce este f.bine, are si destul de multi prieteni in Romania.Sper sa te vad concurand la ceva organizat de el :) .


Impartasim aceeasi parere, este un tip foarte OK de unde si axplicatia ca are foarte multi prieteni :wink: ....am avut deja onoarea sa-l cunosc.
Anul viitor , in functie de timp si ...bani.. o sa incerc sa ajung la o competitie organizata de el.
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde DART pe 16 Noi 2013, 01:54

Poate facem un "pas in doi" :) ....poate chiar si la o Cupa Schmidt&Bender
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde GeKados pe 16 Noi 2013, 07:53

I'm looking forward ;)
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde Alin3006 pe 19 Noi 2013, 21:10

Pana atunci o veste buna este ca au sosit lunetele demo si cei care vor sa le ¨admire¨ vor avea o prima ocazie oficiala la Oradea, unde este targul de vanatoare despre care gasiti detalii aici: viewtopic.php?f=82&t=13254 si unde vom fi prezenti cu ele.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde DART pe 20 Noi 2013, 17:55

Lunetele Schmidt&Bender DEMO sunt urmatoarele:
a) Lunete disponibile pt. monturi cu inele:
1. SB Klassik (cu iluminare zi/noapte FlashDot) 1,25-4x20 LM reticul FD7**
2. SB Zenith 1,1-4x24 LM reticul FD7
3. SB Klassik 3-12x50 LM reticul L3*

b) Lunete cu sina interioara:
1. SB Zenith 1,5-6x42 LMC reticul FD9
2. SB Zenith 2,5-10x56 LMC reticul FD7
3. SB Zenith 3-12x50 LMC reticul FD7

Imagine

Specificare:
• modelele Klassik iluminate (crepuscul-noapte) au reticulele notate L + cifra care indica tipul de reticul
• modelele Zenith iluminate (zi-noapte) au reticulele notate FD (prescurtarea de la FlashDot) +cifra care indica tipul de reticul

*reticul iluminat crepuscul noapte
**reticul iluminat zi-noapte
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde DART pe 24 Noi 2013, 20:55

Targul de profil de la Oradea(22-24 XI 2013) a fost tinut intr-o perioada in care ”lumea” savura perioada ”marilor reduceri de tot felul...black friday 2013”......chiar si asa spre marea mea surprindere standul vanatorul.ro unde am expus in premiera publicului lunete Schmidt&Bender demo... a starnit interesul participantilor.Dupa cum veti putea vedea in imaginile de mai jos........ ”spate in spate”cu Alin am raspuns la sute de intrebari si am dat explicatii pana am ragusit insa nu degeaba :).
Desigur de mare ajutor ne-a fost si o frumoasa domnisoara care imbracata in ”culorile” Schmidt @Bender a impartit sute de flyere si carti de vizita.....si nu in ultimul rand zambetul ei frumos 8).
Am fost flancati de standul lui Cristian Soimosan care a prezentat si predat materia pe care o cunoaste el cel mai bine...Cutitul si de D-nul Milo un distinsul coleg moderator de pe forumul vecin .....taxidermist priceput.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Domnisoara de care va vorbeam ......... juca in ”culorile noastre :D ......SB”....


Imagine


.....luind primele ”cursuri” de la Alin.....trebuie sa recunosc ca Alin este un talentat pedagog :lol:

Imagine
Imagine

.......si totul este bine.... cand se termina cu BINE ! :)

Imagine
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde bibicu pe 26 Noi 2013, 18:38

Felicitari !! si Respect !
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde DART pe 26 Noi 2013, 21:41

In imaginile de mai jos puteti sa consultati lista modelelor existente in acest moment in stoc si preturile acestora.Pentru alte modele va rog sa ne contactati aici sau prin intermediul unui PM daca nu doriti sa fie publica discutia.

Imagine
Imagine

Cum comandam o luneta ?

1.LANSAREA COMENZII :Oricine este interesat de un model il rugam sa ne contacteze initial telefonic la urmatoarele numere de telefon: 0723 654 466 sau 0724 562 998,dupa ce ne-am clarificat asupra modelului dorit urmeaza lansarea comenzii catre noi,in scris la urmatoarea adresa de e-mail:sb@cadourivanatori.ro.Ce trebuie sa contina comanda:
a.Datele lunetei dorite:model,magnificatie,tipul de reticul(neiluminat A,iluminat crepuscul/noapte L,iluminat zi noapte FD)sau daca doreste luneta cu sina interioara(LMC) sau pt.montura cu inele(LM).
b.Datele pt.livrare:nume si prenume,strada,numar,codul(postal)al strazii,orasul,judetul si un numar de mobil.
2.CONFIRMAREA COMENZII:In maxim 3 zile de la lansarea in scris a comenzii viitorul beneficiar va primi prin e-mail factura ”pro-forma”emisa de catre fabrica Schmidt@Bender din Ungaria.
3.PLATA:se va face in numele cumparatorului(dumneavoastra) in euro in contul lui Schmidt@Bender Ungaria pe baza facturii proforma emisa de acestia pe numele cumparatorului,contul fiind specificat pe factura ”pro-forma”.
4.Livrarea:Dupa intrarea banilor dv. in contul Schmidt@Bender Ungaria in 7 zile lucratoare fabrica va livra luneta dorita la adresa specificata de Dv. la lansarea comenziI prin curierat rapid.
5.Costurile de transport:Costurile de transport sunt suportate de catre cumparator insa aceste a sunt rezonabile pt. ca fabrica lucreaza cu un transportator cunoscut si la noi in tara marimea tarifului depinzand si de distanta la care se face livrarea.
6.Ce va contine pachetul?Luneta comandata impreuna cu capacele de protectie,manualul de utilizare,certificatul de garantie si factura in original.
7.Conditii de garantie si service ale lunetelor SCHMIDT&BENDER:

Fabrica ofera o garantie de 30 ani pentru partea optica a modelelor destinate pentru vanatoare (Zenith, Klassik, Stratos, Exos). Respectiv 2 ani garantie pentru lunetele din gama PMII (aceste lunete au fost gandite pentru folosire intensa in teatre de lupta, nu sunt nicidecum mai slabe calitativ, ba din contra, utilizate in scop vanatoresc sunt practic fara de moarte).

Daca in perioada de garantie se intampla sa apara o problema care este acoperita de garantie (in ultimii ani numarul cazurilor de acest fel nu are nici macar... importanta statistica), luneta va fi trimisa pe cheltuiala proprietarului la fabrica din Ungaria, unde se va remedia problema apoi luneta va fi retrimisa proprietarului pe cheltuiala fabricii.

Pentru lunetele Schmidt&Bender care sunt in afara garantiei de 30 ani, luneta se trimite la fabrica pe cheltuiala proprietarului, aici se va face o evaluare, urmand sa fie instiintat proprietarul asupra costurilor reparatiei. In cazul in care proprietarul este de acord, se purcede la remedierea problemei si la returnarea lunetei catre proprietar, pe cheltuiala acestuia.


In continuare va stam la dispozitie cu orice informatie. Nu ezitati sa ne intrebati!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde DART pe 27 Noi 2013, 10:07

”Felicitari !! si Respect !”

Multumim de asemenea :D
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde alex1500ro pe 02 Dec 2013, 16:57

Mult succes cu acest proiect.
Am incercat sa vad preturile insa nu se poate mari imaginea. Exista cumva posibilitatea sa atasati un pdf cu lista de preturi?
alex1500ro
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 14 Noi 2010, 11:36
Locaţie: Germania

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde DART pe 02 Dec 2013, 18:49

alex1500ro scrie:Mult succes cu acest proiect.
Am incercat sa vad preturile insa nu se poate mari imaginea. Exista cumva posibilitatea sa atasati un pdf cu lista de preturi?

Multumim.
@alex1500ro.
”Da” un click dreapta pe imaginea cu lista de preturi,apoi un click stanga pe ”View Image” apoi cu zoom si trebuie sa vezi detaliile.....
Daca nu reusesti sa vezi nici asa(eu le vad daca imi pun ochelarii si am +1,75 spre +2 la ambi ochi :( )...iti trimit lista pe un e-mail in format pdf.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde DART pe 12 Dec 2013, 18:23

Avem o stire buna !
Am reusit sa facem o renegociere de preturi iar urmarea este o lista de preturi superavantajoasa pentru oricine doreste o luneta Schmidt&Bender. In lista veti putea vedea ”amploarea” discountului.
O alta precizare importanta, s-a stabilit o taxa fixa de curierat pt. orice zona din tara de :15 Euro .
Cred ca aceste inlesniri de ultim moment sunt binevenite in preajma sarbatorilor :D .

Pentru a vizualiza optim lista, faceti click dreapta pe imagine si selectati cu click stanga ”view image”. Indicatia nu se adreseaza cunoscatorilor. :lol:

Imagine
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde DART pe 31 Ian 2014, 17:22

In cazul lunetelor Schmidt &Bender modelele tactice (PM II) dupa indicatia magnificatiei mai apar niste prescurtari.Desigur va ajuta pe cei interesati ”explicatia” acestor abrevieri. :idea:

De exemplu:

Schmidt & Bender 5-25x56 PM II/LP/MTC/LT /DT/ZS/RAL8000 color


PM II - Police Marksman II series

LP - illuminated reticle and Parallax adjustment

MTC - More Tactile Clicks (every 10th click is stronger)

LT - Locking Turrets

DT - Double Turn Turret for Elevation

ST - Single Turn Turrets for Windage

ZS - Zero Stop

Waterproof up to 25 meters

RAL8000 - sand color
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde Alin3006 pe 02 Feb 2014, 13:18

Era clar ca nu voi sta departe de astfel de jucarii mult timp, mai ales ca Dart m-a ¨imbolnavit ¨ cu ale lui, asa ca mi-am luat-o si eu pe prima:
Un Zenith 1,5-6x42 LMC cu reticlul FD9. Evident cu sina, in promil rand din considerente practice, cat si datorita aspectului clasic care se potriveste grozav cu arma, un express Krieghoff juxtapus calibrul 9,3x74R.
De ce am optat pentru luneta asta si nu pentru una de goana: pentru ca ocazional mai folosesc arma si la dibuit sau panda si acel 6x in loc de 4x cat si diametrul de iesire de 42 fot face diferenta, mai ales pe mumina slaba.
Diferenta de camp nu e atat de mare incat sa justifice sa nu fac rocada, iar reticului FD9 iluminat este bestial la goana, acel cerc te ajuta incredibil sa incadrezi tinta. De altfel nu e rau nici la dibuit sau la panda, pentru ca punctul e fin si poti trage foarte precis.
Una peste alta, cam asa arata ansamblul Imagine
Cred ca nevasta-mea a fost un pic geloasa pana cand am inceput sa ies cu ele la vanatoare, pentru ca stateam ca vitelul si ma uitam la ele, in casa, pur si simplu.
Imagine
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde UlissePro pe 02 Feb 2014, 14:32

Cunosc sentimentul :-)))))))))))))))))) am vazut si eu laserele din privirea nevestii!!!
Felictari pentru achizitie si mult vanat in catare!
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde Alin3006 pe 02 Feb 2014, 16:14

M-am mai linistit daca si altii patesc asa! :D Multumesc! Sper sa pun reticolul ala pe un porc cat de curand...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde DART pe 16 Feb 2014, 13:05

FEHOVA 2014 & Noutatile prezentate de catre SCHMIDT&BENDER


Vedere cu stand-ul Schmidt&Bender

Imagine

Modelul PM II High Power 3-27x56

Imagine

Imagine

Modelul PM II Ultra Short 5-20x50

Imagine

Imagine

Domnul Horvath Robert reprezentatntul Fabricii Schmidt&Bender

Imagine

Participantii au putut sa vada si sa ”savureze” si noile modele de vanatoare Stratos.

Eu am fost cucerit de calitatea punctului rosu FD de noua generatie(FD-ul de la modelele Zenith sunt si ele printre cele mai bune) cu care sunt dotate aceste modele.Acesta este extrem de clar conturat,lumina rosie este uniforma (intensitate egala) pe intreaga suprafata a punctului,daca te uiti atent aproape ca lasa sa transpara crucea reticulului.Intr-un cuvant INCANTATOR !
Sticla acestor modele , noua ”metoda”de reglare a iluminarii,noile magnificatii, fac din modelele Stratos un concurent aproape imbatabil la ”sectiunea” vanatoare.

Am fost invitat la acest targ impreuna cu Alin 3006,el din pacate din motive obiective nu a putut sa ajunga,dar in curand si el va putea prezenta pt. toti cei interesati aceste noi modele.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde Stefan Andrei pe 16 Feb 2014, 14:37

Domnule Robert, spuneti-mi va rog ceva despre acest Stratos 1,5-8x42 FD, m- ar cam interesa, cu sina.
Multumesc
Stefan Andrei
Membru activ
 
Mesaje: 105
Membru din: 29 Noi 2010, 19:11

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde DART pe 16 Feb 2014, 18:44

”Domnule Robert, spuneti-mi va rog ceva despre acest Stratos 1,5-8x42 FD, m- ar cam interesa, cu sina.
Multumesc”


:D... Numele meu este ...tot Horvath dar nu Robert...eu sunt tipul mai ”copt” :roll: din poza ”agent” SchmidtBender in Romania,domnul Robert(in poza domnul mai tanar) face parte din conducerea fabrici SchmidtBender din Ungaria.

Acum despre Stratos-ul de 1,5-8x42 disponibil cu reticul , FD de generatie noua(FD-4,FD-7).

Magnificatia ei,o face luneta universala cea mai apropiata de necesitatile vanatorului de deal si munte si poate ”imbraca” rolul de luneta unica pt. vanatorul de ses(ma refer aici la vanarea vanatului caprior +) pt.cei care doresc sa vaneze pana la distante vanatoresti cu maximumul de distanata de pana la 300m.
Pt. vanarea mistretului la goana cu stand-ul in padure deasa cand mistretul pote sa iasa din ”scurt”raman la parerea ca RD-urile sunt de preferat insa eu cunosc un vanator care cu o luneta SB cu o magnificatie 1,5-6x42 impusca mistretul pana la 10 m distanta(antrenamentul si cunoasterea lunetei poate duce la rezultate f. bune).

Cum am mai spus,consider ca aceasta luneta(modelul Stratos) are cel mai evoluat punct rosu din cate sau facut vreodata.Sticla este SB si este tratata la varf... la fel pe intreaga ei suprafata.Si ceva f. interesant in hala unde era expozitia nu a fost o luminozitate mare si am testat-o comparativ cu o luneta SB cu obiectiv de 56...surpriza , obiectivul de 42 al lui Stratos nu a fost cu nimic mai prejos , ceeace il recomanda si ca o luneta de panda...chiar cu acest obiectiv.
Personal imi place f. mult luneta...si cred ca va avea o cariera stralucitoare in clasa ei.
Exista si in varianta cu sina.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde Alin3006 pe 16 Feb 2014, 20:52

Motive obiective a se citi ghinionul dracului si sfarsitul sezonul de vanatoare pentru mine. Mi-am facut praf piciorul drept, atat de nasol incat daca apuc capriorul anul asta sunt norocos. :cry:
Imi pare tare rau ca nu am ajuns, mor de curiozitate sa vad Stratos-ul....
Din ce a prezentat DART se pare ca aveai ce vedea, multe jucarii de top. Pacat...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Schmidt&Bender in Romania

Mesajde Stefan Andrei pe 16 Feb 2014, 22:02

Pe cind se pot pipaii aceste tipuri de luneta?
Stefan Andrei
Membru activ
 
Mesaje: 105
Membru din: 29 Noi 2010, 19:11

Următorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 136 vizitatori

Publicitate