Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 02:19

duck commander.

Toti cei care iubesc vanatoarea la pasaj la rata si gasca - pot posta aici . Calibre , arme , socuri , camuflaje , chematori , caini de aport , barci , locatii , samd .

Moderatori: Sly_Fox, Marius

duck commander.

Mesajde iliealexandruionut pe 11 Feb 2014, 12:56

salut tuturor,

dupa cum (probabil )stiti a aparut un nou serial despre familia de sariti de pe fix din sua ce detin ceva fabulos:duck commander!
aveti asemenea chematori?ce rezultate aveti cu ele?le importa cineva?se merita atatia bani ...am urmarit emisiunile lor si o tona de clipuri de pe net si sincer sunt impresionat!..si treaba cu ratele ce se misca pe apa..tare.

numai bine tuturor1
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: duck commander.

Mesajde aghiuta pe 11 Feb 2014, 15:09

La ce te referi,mai exact,cand spui duck commander?
La chematori de gura?
Ceva de tipul:
http://www.cabelas.com/catalog/browse/d ... t104725980
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: duck commander.

Mesajde iliealexandruionut pe 11 Feb 2014, 16:05

da. de cand a aparut seria de la tv m am interesat de ele si am vazut ca in state este mega nebune cu treaba asta...deci..daca sti ceva...

PS:si chematori electronice mai bune decat multisound cam care ar fi?!?!

salutare.
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: duck commander.

Mesajde aghiuta pe 11 Feb 2014, 16:50

Eu si nu numai eu,folosesc cu mare succes astfel de chematori.
Nu odata am intors stol de rate spre atrapele si pusca mea. :mrgreen:
Daca e doar o rata ratacita de stol,e victima sigura.
Si nu doar duck commander ci si alte tipuri;DR Haydel sau Primos.
Toata chestia e sa inveti sa macai corespunzator. :lol:
Despre electronice nu prea am ce sa-ti spun;nu prea folosesc.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: duck commander.

Mesajde iliealexandruionut pe 11 Feb 2014, 18:02

ms de raspuns.si ai mare dreptate cand spui ca trebuie sa macani ca lumea..eu am stat ore in faca calculatorului si tot nu mi iese cine stie ce :cry: ..o sa mi iau si eu ceva scule mai de doamne ajuta si pe urma...daca nu si daca nu..mergem pe un multisound si gata!! :lol:
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: duck commander.

Mesajde the_mav pe 11 Feb 2014, 18:09

iliealexandruionut scrie:da. de cand a aparut seria de la tv m am interesat de ele si am vazut ca in state este mega nebune cu treaba asta...deci..daca sti ceva...

PS:si chematori electronice mai bune decat multisound cam care ar fi?!?!

salutare.

este. pt ca merita.
ps: plurifon. de vreo 3-4 ori ca pret. pt ca merita.
:!:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: duck commander.

Mesajde florin.pirvu pe 12 Feb 2014, 10:12

Mai nou, italienii folosesc chematorile electronice BOTTI, care dupa spusele lor ar fi superioare celorlalte marci. Personal cred ca nu se poate compara o chematoare electronica cu una in care se sufla, in primul rand ca din observatiile mele spre sfarsitul sezonului atat ratele cat si gastele se aproprie de locatia chematorii, dar in vecinatatea imediata a acesteia o parte fac cale intoarsa, asta demonstreaza ca incep sa inteleaga ce sunt atrapele si chematorile electronice care repeta aceleasi sunete chiar daca sunt diverse (conteaza si cum este folosit volumul acesteia). Chematoarea electronica trebuie folosita intr-un anumit fel, in schimb cea de gura/de suflat, daca stim sa o folosim si intelegem limbajul speciei pe care o vanam, iti poate intoarce si cele mai experimentate pasari pt ca vei putea sa le "saluti, chemi la mancare, sa le intorci'' si altele. Repet e strict parerea mea.

Situl Botti sa va faceti o idee http://www.gaetanobotti.com/sito/php/ma ... llacquisto
fiecare vanatoare e o poveste, fiecare vanator e o culegere de povesti...
florin.pirvu
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 20 Feb 2012, 22:02

Re: duck commander.

Mesajde lungu_aurel2000 pe 13 Feb 2014, 19:27

Cele electronice baga aceeasi melodie la acelasi volum, asta daca nu stai cu mana pe volum, pe cand una "manuala" intrebuintata corespunzator..alta mancare de peste. De obicei impatimitii de vanatoare la balta folosesc mai multe chematori pentru specii diferite prinse pe o zgarda in jurul gatului astfel incat sa le poti schimba rapid in functie de specia care se apropie.Plus ca esti mai etic.
Cei de la duck commander au inceput sa faca chematori cu mult timp in urma,atunci cand se faceau integral din lemn. Intre timp s-au dezvoltat alte materiale precum policarbonatul si mai nou utilizatul acrylic, adica plexiglasul din ceea ce mi-am dat eu seama,acesta din urma scoate sunetul mai ''scurt'', mai cu'' stop'' datorita vibratiei data de duritatea lui, pe cand cele din lemn invers....Unii producatori folosesc acrylic pentru ambele parti ale chematoarei,(preturile nu sunt deloc mici), altii folosesc doar pentru partea din fata, efectiv partea care propaga sunetul si care da claritatea...
Avatar utilizator
lungu_aurel2000
Membru important
 
Mesaje: 279
Membru din: 12 Dec 2007, 21:05
Locaţie: Chisineu-Cris/ARAD

Re: duck commander.

Mesajde iliealexandruionut pe 14 Feb 2014, 09:21

una peste alta zic eu ca merita sa dai ceva marafeti pe vreo 2..3 chematorui de calitate(de suflat..)dar si sa ai un electronica in desaga nu poate fi un lucru rau!dar sa dai 1000 E pe o electronica...nasol.



va salut pe toti!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26


Înapoi la Rata si Gasca

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate