Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 09:39

Franta

Aici puteti gasi posibilitati si oferte de a vana in alte tari ale lumii - discutii , impresii , feed back , trofee , samd

Moderatori: mialxx, popaliviu

Franta

Mesajde Johny Wolf pe 25 Feb 2014, 15:17

Am sa mut discutia aici ... NU sunt in Franta desi sunt in cautarea unei noi asociatii ...

vinatorul iscusit scrie:...cunosc situatia dintr un judet din Franta care are 26000ha suprafata,unde mai merg si eu la pac pac,BAS RHIN, unde in sezonul 2013 au vanat 15000 mistreti,15000 capriori(m+f),403 cerbi,645 ciute si 715 vitei de cerb,iar cand le spui la AVPS urile de aici te ridiculizeaza,vorbesc de tarcuri.....prostii....sa si ascunda incompetenta si prostia de care zici mai sus.....CUM DRACU FACEM SA INTOARCEM ROATA?sa luam "pixul"ITRSV ului?


Cote de vanat si statistici Franta: http://www.oncfs.gouv.fr/Tableaux-de-chasse-ru248

Nu intru in detalii ca nu are rost .. doar niste cifre ca idee:

Franta
1973 Mistret 36239
2012 Mistret 599749

1973 Cerb 5395
2012 Cerb 55925

Romania
2014 Mistret 25100
2014 Cerb 2700

O statistica interesanta despre vanatori din Franta :
http://www.chasseurdefrance.com/Decouvrir-la-chasse/Qui-sont-les-chasseurs/Les-Chasseurs-qui-sont-ils.html
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Re: Franta

Mesajde iliealexandruionut pe 25 Feb 2014, 18:30

cred ca suntem pe marginea prapastiei,constienti ca vom ajunge jos,impacati cu ideea dar prea fricosi sa sarim din proprie initiativa..eu zic ca in 20/30 de ani o sa vedem si la noi asa ceva si ca jegurile..leprele..acolitii politici o sa dispara definitiv..asa cun ii sta bine unui dinozaur sa nu se puna in calea evolutiei./

numai bine.
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Franta

Mesajde tomi pe 25 Feb 2014, 23:09

Ha, ha prietene Alexandru Ionut, asa ziceam si eu acum 20-30 de ani si asteptam sa fie bine.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Franta

Mesajde tomi pe 25 Feb 2014, 23:16

Structura vanatorii in Franta, totusi nu este cu mult diferita. Rezultatele si eficienta sunt insa cu totul altele.
Asta-i diferenta dintre civilizatie si "copiii ministrilor nostri vor fi ministrii copiilor nostri"
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Franta

Mesajde iliealexandruionut pe 26 Feb 2014, 08:19

adevarat graiesti draga tomi..cat despre prima ta postare..eeee aici ar trebui sa facem diferenta:sa nu mai asteptam ci sa luam atitudine,sa ne organizam(asa cum putem ,cu furci si topoare :lol: 8) ..)si sa ne punem pe treaba..sa ne luptam cu adevarat pt dreptul de a trage cu arma la vanatoare,sa tragem putin de urechi agricultorii patriei(ieri am vazut un tractor ce mergea in fata mea cu 75km/h!!!! :shock: )..samd..


respect.
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Franta

Mesajde Johny Wolf pe 26 Feb 2014, 09:24

Noi nu ne putem compara cu Franta. Sunt primi din Europa la numarul de vanatori aproximativ un milion de vanatori. http://www.bfmtv.com/economie/chasse-declin-dune-passion-francaise-602326.html
Ceea ce nu inteleg multi sau uita este ca vanatul va exista daca va face bani, treaba doar cu traditia nu tine.
Daca cititi statistica facuta de ei, un vanator a cheltuit in medie 1500 de euro inmultit cu numarul de vanatori , rezulta numarul de vanat din tabele. Exista cerere va exista oferta.
Noi suntem 65.000, daca am cheltui 1500 de euro pe an tot nu am putea sustine nici 25% din cota lor de vanat.
Ei sunt ingrijorati , desi sunt un milion, ca numarul de vanatori in ultimul an a scazut si fac eforturi sustinute sa recruteze noi vanatori. La noi nu exista asa ceva , dimpotriva unii cred ca suntem prea multi. Poate prea multi care le incurca treburile.

Parerea mea este ca statul , Romsilva (are cele mai multe fonduri si sunt repartizate in toata tara), sa inceapa sa produca vanatori, nu membri. Sa vanda licente o suma sa spunem 100 euro vanat mic valabila un an in toata tara, nu mai mult de trei piese pe zi, sau 25 euro o luna. Ei licenta te duci la paznicul de vanatoare te treci in registru cu zona de fond unde vanezi. La plecare te intorci si treci in registru ce ai vanat sau vazut (Ungaria).
Trebuie sa promoveze, asa cum fac francezi, unguri, vanatoarea: site, revista, brosuri, emisiuni TV.
Trebuie sa amenajeze trasee turistice la hranitori de exemplu. Nu prostii cu pancarde de genul "Accesul interzis" (nu intru in detalii, eu cetateanul roman am dreptul sa te controlez pe tine oricand si sa fac plangere daca nu imi place ceva).
Sunt multe de facut si exemple peste tot, totul este sa vrei sa faci. Nici nu trebuie sa experimentezi ei reteta care o consideri a fi cea mai profitabila pentru toti.
Cat priveste asociatiile si modul de organizare ... cred ca privatizarea, cu tot ce inseamna ea , este solutia. Nu trebuie sa fim nostalgici, ci realisti. Vanatoarea ca sa se sutina trebuie sa produca bani, este un rau necesar la fel cum este si impuscarea unui animal, iar fara investitori nu merge.
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Re: Franta

Mesajde jderul pe 26 Feb 2014, 12:57

ca veni vorba despre Franta sa va povestesc eu cum se face combaterea breaconajului. SE INCERCUIESTE O ZONA DESTUL DE MARE DE CATRE JANDARMERIE SI TRUPE SPECIALE BINEINTELES CA NU STIE NIMENI EI SUNT OAMENI SERIOSI CE DRACU ! , SE INTELEGE CA NU INTRA SI IESE NIMENI DIN ACEA ZONA FARA SA FIE CONTROLAT , SE TRIMIT TRUPE IN ZONA CU ELICOPTERUL DUPA CARE SE PERIE ZONA LA MILIMETRU SI FERITEA DOMNU SA TE PRINDA CU CEVA . CONTROLUL SE FACE NU NUMAI PENTRU PRINDEREA BRACONIERILOR CI PENTRU TOTI POSIBILI INFRACTORI . VA DATI SEAMA CE SA R INTIMPLA LA NOI O ASEMENEA ACTIUNE ? SA STAI IN PAT LA TL SI SA VEZI PE DOMN DIR. X CU CUTARE X IN TOYOTA X CU CAPRA IN LOC DE VULPE SI CATE SI MAI CATE DE LA SEFI DE OCOALE LA PADURARI DE LA FEMEI DE SERVICI LA DEPUTATI LA TAIETORI DE LEMNE ILEGALI LA PASUNAT ABUZIV LA BRACONAJ PISCICOL LA TURISM HAOTIC. !
jderul
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 14 Apr 2010, 18:57

Re: Franta

Mesajde scirocco pe 26 Feb 2014, 13:32

@jderul

Te rog, sa nu mai scrii cu litere mari.
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Franta

Mesajde Ghinda pe 26 Feb 2014, 14:07

jderul scrie:ca veni vorba despre Franta sa va povestesc eu cum se face combaterea breaconajului. SE INCERCUIESTE O ZONA DESTUL DE MARE DE CATRE JANDARMERIE SI TRUPE SPECIALE BINEINTELES CA NU STIE NIMENI EI SUNT OAMENI SERIOSI CE DRACU ! , SE INTELEGE CA NU INTRA SI IESE NIMENI DIN ACEA ZONA FARA SA FIE CONTROLAT , SE TRIMIT TRUPE IN ZONA CU ELICOPTERUL DUPA CARE SE PERIE ZONA LA MILIMETRU SI FERITEA DOMNU SA TE PRINDA CU CEVA . CONTROLUL SE FACE NU NUMAI PENTRU PRINDEREA BRACONIERILOR CI PENTRU TOTI POSIBILI INFRACTORI . VA DATI SEAMA CE SA R INTIMPLA LA NOI O ASEMENEA ACTIUNE ? SA STAI IN PAT LA TL SI SA VEZI PE DOMN DIR. X CU CUTARE X IN TOYOTA X CU CAPRA IN LOC DE VULPE SI CATE SI MAI CATE DE LA SEFI DE OCOALE LA PADURARI DE LA FEMEI DE SERVICI LA DEPUTATI LA TAIETORI DE LEMNE ILEGALI LA PASUNAT ABUZIV LA BRACONAJ PISCICOL LA TURISM HAOTIC. !


Prietene, nu arunca cu bolovanul. Nu de alta, dar sa nu iti spargi dintii!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Franta

Mesajde the_mav pe 26 Feb 2014, 15:42

jderul scrie:ca veni vorba despre Franta sa va povestesc eu cum se face combaterea breaconajului. SE INCERCUIESTE O ZONA DESTUL DE MARE DE CATRE JANDARMERIE SI TRUPE SPECIALE BINEINTELES CA NU STIE NIMENI EI SUNT OAMENI SERIOSI CE DRACU ! , SE INTELEGE CA NU INTRA SI IESE NIMENI DIN ACEA ZONA FARA SA FIE CONTROLAT , SE TRIMIT TRUPE IN ZONA CU ELICOPTERUL DUPA CARE SE PERIE ZONA LA MILIMETRU SI FERITEA DOMNU SA TE PRINDA CU CEVA . CONTROLUL SE FACE NU NUMAI PENTRU PRINDEREA BRACONIERILOR CI PENTRU TOTI POSIBILI INFRACTORI . VA DATI SEAMA CE SA R INTIMPLA LA NOI O ASEMENEA ACTIUNE ? SA STAI IN PAT LA TL SI SA VEZI PE DOMN DIR. X CU CUTARE X IN TOYOTA X CU CAPRA IN LOC DE VULPE SI CATE SI MAI CATE DE LA SEFI DE OCOALE LA PADURARI DE LA FEMEI DE SERVICI LA DEPUTATI LA TAIETORI DE LEMNE ILEGALI LA PASUNAT ABUZIV LA BRACONAJ PISCICOL LA TURISM HAOTIC. !

am un deja-vu 8)
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Franta

Mesajde tomi pe 26 Feb 2014, 22:36

Daca te uiti la tabelele de vanatoare din Franta, inteleg de ce exista localitati invadate de vanat (in USA si Japonia - am vazut filme) Adica poti avea vreo 10 withetail deer care iti pasc zilnic in gradina, sau nenumarati sika deer in statia de autobuz. Banuiesc ca situatia asta este amuzanta pana la un punct, apoi sunt necesari si vanatorii.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Franta

Mesajde jderul pe 27 Feb 2014, 12:04

ai dreptate tomi ca , colcaie de vanat in gradinile oamenilor dar ei spre deosebire de noi sunt educati in sensul corect al cuvintului , dar la noi ce sa vezi ? cand apare o biata caprioara in gradina omului nu stie cum sa i dea mai repede cu piatra n cap " daia " cum spune romanul " nare ursu coada ".
jderul
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 14 Apr 2010, 18:57

Re: Franta

Mesajde tomi pe 27 Feb 2014, 13:09

Asa-i Jderule,toti suntem ordinari, mincinosi si penali.D-aia trebuie sa fim urmariti.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Franta

Mesajde jderul pe 28 Feb 2014, 08:19

da !!!!! da de cine ????
jderul
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 14 Apr 2010, 18:57

Re: Franta

Mesajde tehărău pe 28 Feb 2014, 14:13

De poliţia animalelor :!:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24


Înapoi la Oferte si discutii despre vanatoarea in alte tari

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Publicitate