Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:03

Capuse. Cum procedam?

Sectiune dedicata informatiilor cinegetice de larg interes , care merita sa fie cunoscute de toti userii nostri

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, the_mav, Mircea-B

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde drmarius pe 27 Mai 2014, 09:33

O idee buna pantalonii de tracking.

Inca o metoda pe care o folosesc este evitarea zonelor cu densitate mare. De exemplu in Baneasa in spate la Metro, o zona plina de fazan gaseam si 10-15 capuse pe haine plus ca de pe caine puteam sa iau zeci. Am schimbat terenul de antrenament si astfel acum daca iau 2 3 de pe caine.
drmarius
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Apr 2011, 15:08

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde tomi pe 27 Mai 2014, 09:44

Sunt onorat de societatea selecta care dezbate foarte documentat acest subiect. Fara gluma.
Eu, care sunt oarecum de specialitate am sa va spun insa ceva nestintific si fara bibliografie.
Pe ultima mea sursa de documentare, la care apelez din blazare, facebook, am descoperit o chestie interesanta.
Scrie ca daca inconjori locul in care s-a prins o capusa cu maciulia de fosfor a unui chibrit, capusa se va desprinde.
Dac aia nu delireaza ca de obicei, este o solutie geniala.
De experimentat.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde tomi pe 27 Mai 2014, 09:54

Corectie - inconjuri.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde dragos74 pe 27 Mai 2014, 12:15

gherman scrie:
Da Dragos, fipronilul este cel mai bun si din pct meu de vedere, in ciuda reducerii treptate a duratei de protectie enuntata de producatorul Frontline-ului. Este insa interesant modul in care-ti procuri tu Fipronil, substanta activa pura, astfel incat sa ti-l poti conditiona in concentratii mai mari decat cea uzuala :D


...pai in prezent atat romvac cat si farmavet, fabrica produse pe baza de fipronil.... si cu ceva relatii (ca doar suntem colegi...)... :wink:

Gherman ...ca tot studiezi problema... se considera vreo "perioada de gratie" si in cazul boreliozei ,referitor la intervalul de la intepatura si pana la eliberarea in circulatie a bacteriei !?

asta pt .ca din prezentarile ueni bioloage de la IDSA , babesia ar avea aceasta perioada de la 7 la 12 ore sa zicem in care capusa nu elimina parazitul in nsangele gazdei;.... eliberarea babesiilor se pare ca se face in a doua parte a hranirii ...cam a 2-a a 3-a zi de cand a intepat.

de aceea e bine sa fie scoase cat mai repede capusele care au intepat ,...pt. a reduce riscul contaminarii.

Este valabil asta si in cazul Boreliozei ???
Ultima oară modificat de dragos74 pe 27 Mai 2014, 12:24, modificat 1 dată în total.
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde dragos74 pe 27 Mai 2014, 12:16

...aia cu fosforul din gamalia de chibrit ,mie nu mi-a reusit... :( parca era vorba de fosfor umed...sau cam asa ceva.
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde wachtelfeld pe 27 Mai 2014, 14:15

Super interesant si util d-le Gherman.
Va multumesc pentru informatii.
Am sa va povestesc si eu mai incolo cateva din experientele mele.Pe mine m-au ajutat, pentru dvs. probabil ca sunt cunoscute, si pot fi trecute intr-o statistica. :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde florin.t pe 27 Mai 2014, 14:46

Discutia e atat de specializata in cat ...
Ha sa punem ce-i de facut daca gasim o capusa infipta pe undeva , cred ca ar fi mai util.
Din ce stiu eu se ia un tampon cu acetona si se tamponeaza o data sau de mai multe ori si se asteapta sa iasa, daca nu iese se scoate cu o penseta avand grija sa nu-i ramana capul in piele. Se dezinfecteaza locul si se ia o doza de ospamox de 1000.

Alte recomandari ?
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde iliealexandruionut pe 27 Mai 2014, 16:27

..alta varianta...te duci frumosel la UPU cel mai apropiat,ti o scoate curat si frumos,te vaccineaza gratuit si mergi usurel acasa!!!revii dupa vreo 2 zila sa vada oamenii cum stai cu locul respectiv!!!am patit o anul trecut si asa am procedat.

cu respect!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde biriuck pe 27 Mai 2014, 17:57

Eu am o nelamurire legata de scosul la UPU. Bestia, dupa ce se infige in pielea ta, incepe sa scuipe pe muscatura cu un anestezic ca sa nu o simti. Ei bine, substanta asta ce o primesti [la pachet cu cine stie ce grozavie] plus contactul prelungit pana ajungi cu capusa la spital nu fac un rau mai mare ca o extractie rapida?

Sau mai pe direct, :idea: cum o scot aia la UPU ca sa stim si noi si sa nu stau cu vampirul lipit de mine pana ma dau eu jos de pe creasta Caraimanului ?
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde gherman pe 27 Mai 2014, 21:05

No, haideti sa clarificam ce se intampla cu capusa dupa ce inteapa.
Teoria spune ca in primele 12 ore dupa intepare ele nu se hranesc. Deci, tot teoretic nu transmit gazdei patogenii care=i contin. Pe de alta parte, imediat dupa intepare ele elimina substante anticoagulante si anestezice care impiedica formarea coagulului la locul de fixare (care i-ar impiedica hranirea ulterioara) si face ca gazda sa nu simta intepatura. Putem noi fi siguri ca nu transmit si patogenii concomitent cu acele substante? Teoria spune ca da. Dar...un pacient caruia i se depisteaza in capusa ADN de Borrelia va sta el linistit acasa stiind ca acea capusa a fost scoasa inainte de a trece 12 ore de la muscare? Iarasi teorie...

Sa trecem insa la aspecte practice. Ce trebuie facut cu capusa dupa fixare???
1. Nu se pune absolut nici o substanta, nici un fosfor de chibrit, nici o acetona, spirt, tuica sau alte substante pe capusa!!! Singurul lucru obtinut prin aceste "babisme" este iritarea capusei care va regurgita saliva si concomitent patogeni !!!
2. Daca locatia o permite, urgent la UPU ptr scoatere ! Daca n-o permite, se incearca scoaterea capusei. Pentru aceasta e nevoie de o pensa mai speciala. In comert exista tot felul de dispozitive destinate scoaterii capuselor (Tick Twister®, Tick Karlie®). Personal nu am foarte mare incredere in dispozitivele astea din plastic. Prefer o pensa chirurgicala cu varful foarte ascutit (de genul http://www.shopmania.ro/articole-medica ... m-46239230 ). Se introduce varful pensei pe langa capul capusei cat mai profund posibil; se strange pensa astfel incat sa se stranga varful capului; chiar daca acarianu' va incerca sa regurgiteze ceva, nu va putea din cauza stransorii pensei; odata stransa, se face o miscare de rotatie concomitent cu una de extragere si se indeparteaza animalu'.
3. Se verifica locul muscaturii sa nu ramana nimic in piele...se verifica bine pielea si a doua zi. Eritemul migrator apare la 70% dintre cei carora le-a fost transmisa Borrelia si, asa cum ii spune numele, se muta pe piele, dintr-o parte in alta a corpului.
4. Antibiotice? O doza de Ospamox? Ptr ce o doza? Orientarea moderna a eliminat complet tratamentul cu antibiotice post-muscatura. S-a demonstrat ca nu are nici un efect, rost! Omul intepat se monitorizeaza serologic la 6 saptamani post-intepatura. Se face test ELISA ptr borelioza. Daca e pozitiv inseamna ca omul a dezvoltat anticorpi anti-Borrelia si atunci face tratament.
Traim in Romania si asta ne consuma extrem de mult timp...
gherman
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 18 Iul 2006, 15:27
Locaţie: cluj napoca

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde biriuck pe 27 Mai 2014, 22:04

Foarte la obiect, domnul doctor! Multumesc :D
Ca o observatie, cred ca e al naibii de greu sa vari pensa aia si sa prinzi fix capul ganganiei pentru ca astea se cam ingroapa in piele :evil:

Acum as mai avea o nelamurire. Sa presupunem ca o ganganie din asta este purtatoare de agenti patogeni. Cand ia ea acesti agenti? Adica daca avem pui de capuse, si ii luam din iarba astia fiind la prima dragoste (a se citi gazda), acestia mai pot transmite boli?

La o capusa medie pot zice ca inteleg, a fost fixata pe o vulpe sau o caprioara, gazda s-a scarpinat si a scuturat-o, a mai slabit cateva zile pe un fir de iarba pana am trecut noi pe acolo si gata! Ne-am ales cu frumusete de boala... Astea mici cum apar? Se hranesc si ele o perioada pe gazda mamei lor :?:
Pe oile ce le tundeam la tara inainte sa le trimitem la stana an de an de Sfantul Gheorghe am gasit de mai multe ori cate o capusa mai zdravana inconjurata de unele mai mici dar nu mi-am putut da seama daca alea mici sunt produse de cea mare sau se afla acolo si ele doar pentru ca este o zona preferata de ele (incheieturi, varful cozii, piept etc) :roll:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde tomi pe 28 Mai 2014, 00:08

Eu am o pensa chirurgicala putin mai botoasa, mai rotunjita la varf ca o folosesc la cainele meu si daca ar fi asa ascutita si capusa este pe langa ochiul cainelui, Hanna poate sa dea cu ochiul in pensa ca nu-i place niciodata manevra dar sta de obicei ca la dentist. Pensa aia o folosesc si pe pielea mea, sta prin rucsac. Se poate flamba in tuica sau la bricheta.
Ideea este ca trebuieste apucata capusa cat mai razant la piele, ea isi ingroapa in piele aparatul mandibular, deci o parte din cap si corpul raman deasupra pensei si se opreste prin strangerea pensei scurgerea dinspre corpul capusei in piele, dupa care rasucesti si smulgi. Nu-i o manevra dificila de loc, o faci odata si te-ai prins.
La caine e putin mai greu ca are par, daca smulgi insa si cateva fire de par impreuna cu capusa nu se intampla nimic nici la om, poate tipa putin, cainele nu prea tipa. Daca ramane sistemul mandibular si o parte din cap infipte in pielea omului se poate dezvolta un abces, chiar urat,de aceea se dau atunci antibiotice si se poate ajunge chiar la incizie.
Si la caine se dezvolta niste noduli in situatia asta, care se pot inciza daca se complica si nu se resorb.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde adrian_ppp pe 28 Mai 2014, 08:17

gherman scrie:No, haideti sa clarificam ce se intampla cu capusa dupa ce inteapa.
Teoria spune ca in primele 12 ore dupa intepare ele nu se hranesc. Deci, tot teoretic nu transmit gazdei patogenii care=i contin. Pe de alta parte, imediat dupa intepare ele elimina substante anticoagulante si anestezice care impiedica formarea coagulului la locul de fixare (care i-ar impiedica hranirea ulterioara) si face ca gazda sa nu simta intepatura. Putem noi fi siguri ca nu transmit si patogenii concomitent cu acele substante? Teoria spune ca da. Dar...un pacient caruia i se depisteaza in capusa ADN de Borrelia va sta el linistit acasa stiind ca acea capusa a fost scoasa inainte de a trece 12 ore de la muscare? Iarasi teorie...

Sa trecem insa la aspecte practice. Ce trebuie facut cu capusa dupa fixare???
1. Nu se pune absolut nici o substanta, nici un fosfor de chibrit, nici o acetona, spirt, tuica sau alte substante pe capusa!!! Singurul lucru obtinut prin aceste "babisme" este iritarea capusei care va regurgita saliva si concomitent patogeni !!!
2. Daca locatia o permite, urgent la UPU ptr scoatere ! Daca n-o permite, se incearca scoaterea capusei. Pentru aceasta e nevoie de o pensa mai speciala. In comert exista tot felul de dispozitive destinate scoaterii capuselor (Tick Twister®, Tick Karlie®). Personal nu am foarte mare incredere in dispozitivele astea din plastic. Prefer o pensa chirurgicala cu varful foarte ascutit (de genul http://www.shopmania.ro/articole-medica ... m-46239230 ). Se introduce varful pensei pe langa capul capusei cat mai profund posibil; se strange pensa astfel incat sa se stranga varful capului; chiar daca acarianu' va incerca sa regurgiteze ceva, nu va putea din cauza stransorii pensei; odata stransa, se face o miscare de rotatie concomitent cu una de extragere si se indeparteaza animalu'.
3. Se verifica locul muscaturii sa nu ramana nimic in piele...se verifica bine pielea si a doua zi. Eritemul migrator apare la 70% dintre cei carora le-a fost transmisa Borrelia si, asa cum ii spune numele, se muta pe piele, dintr-o parte in alta a corpului.
4. Antibiotice? O doza de Ospamox? Ptr ce o doza? Orientarea moderna a eliminat complet tratamentul cu antibiotice post-muscatura. S-a demonstrat ca nu are nici un efect, rost! Omul intepat se monitorizeaza serologic la 6 saptamani post-intepatura. Se face test ELISA ptr borelioza. Daca e pozitiv inseamna ca omul a dezvoltat anticorpi anti-Borrelia si atunci face tratament.


foarte interesant articolul !
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde Ursus2006 pe 28 Mai 2014, 10:00

Cred ca ma apuc de sporturi mai "casnice", ca ma i-a groaza cand citesc cat pot fi de periculoase. Si cat s-a tot spus ca si "Ion" - Seban Ionescu, ar fi fost muscat de o capusa. Din nepricepere, nestiinta sau ignoranta, am aplicat si eu metode aiurea de-a lungul timpului, adica am pus vata cu alcool pe ea, am tinut-o 10 minute, apoi cu o penseta, am scos-o cu cap cu tot,aproape de fiecare data.Cateodata ramanea locul umflat si aveam mancarimi vreo 2 zile. Precizez ca am avut nenumarate capuse, de mic. Ar trebui sa fac ceva analize?? Parca mi-e nu stiu cum sa ma prezint la UPU, sa-mi scoata capusele. Am mai auzit de " metoda soldateasca ", adica arsa cu tigara, dar n-am incercat. :mrgreen:

@ Voicule, fa rost de o penseta, ca cica aia " de ochi ", a muierii, nu e buna.

P.S. Autanul sau OFF-ul, n-o fi bun ???

Chiar ca e specializata discutia, cum zice Florin.T.Eu am scris eu mai taraneste, sa ne intelegem cu totii.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde radubichis pe 28 Mai 2014, 11:36

Ursus2006 scrie:. Din nepricepere, nestiinta sau ignoranta, am aplicat si eu metode aiurea de-a lungul timpului, adica am pus vata cu alcool pe ea, am tinut-o 10 minute, apoi cu o penseta, am scos-o cu cap cu tot,aproape de fiecare data.

.

Incearca cu alcool ingurgitat.Cind te musca se matoleste si pica singura. :D
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde the_mav pe 28 Mai 2014, 12:49

Ursus2006 scrie:...Precizez ca am avut nenumarate capuse, de mic. Ar trebui sa fac ceva analize?? Parca mi-e nu stiu cum sa ma prezint la UPU, sa-mi scoata capusele...

:mrgreen: :lol: :mrgreen: mai bine nu Ursule, e deja prea tarziu
:mrgreen: :D :D :mrgreen:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde liviur pe 28 Mai 2014, 14:36

armi scrie:Si ar mai fi o problema! in nici un caz nu are actiune 4 saptamani.

Am observat si la frontline si la advantix ca au efect pana in 3 saptamani. In conditiile in care eu ies cu cainii in zone cu foarte multe capuse. Probabil ca are efect mai indelungat daca iesi cu cainele doar in parc.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde dragos74 pe 28 Mai 2014, 15:03

biriuck scrie:Foarte la obiect, domnul doctor! Multumesc :D
Ca o observatie, cred ca e al naibii de greu sa vari pensa aia si sa prinzi fix capul ganganiei pentru ca astea se cam ingroapa in piele :evil:

Acum as mai avea o nelamurire. Sa presupunem ca o ganganie din asta este purtatoare de agenti patogeni. Cand ia ea acesti agenti? Adica daca avem pui de capuse, si ii luam din iarba astia fiind la prima dragoste (a se citi gazda), acestia mai pot transmite boli?

La o capusa medie pot zice ca inteleg, a fost fixata pe o vulpe sau o caprioara, gazda s-a scarpinat si a scuturat-o, a mai slabit cateva zile pe un fir de iarba pana am trecut noi pe acolo si gata! Ne-am ales cu frumusete de boala... Astea mici cum apar? Se hranesc si ele o perioada pe gazda mamei lor :?:
Pe oile ce le tundeam la tara inainte sa le trimitem la stana an de an de Sfantul Gheorghe am gasit de mai multe ori cate o capusa mai zdravana inconjurata de unele mai mici dar nu mi-am putut da seama daca alea mici sunt produse de cea mare sau se afla acolo si ele doar pentru ca este o zona preferata de ele (incheieturi, varful cozii, piept etc) :roll:


capusele sunt de mai multe tipuri , (nu detaliem ca nu are rost) unele mai mari, altele mai mici ca dimensiuni si !
...ele nu "fac pui " pe corpul animalului, ci dupa ce sug sange de la o gazda coboara pe pamant si se inmultesc.
... alea mici din jurul celor mai mari ,sunt masculii care la unele capuse inteapa impreuna cu femela, deci nu sunt pui.
... germenii patogeni din capuse se pot transmite pe verticala ,de la capusa mama la pui.

... vis a vis de scosul lor si durere, nu trebuie sa va fie teama de acel "smuls" , caci puteti roti pana se desprinde ea fara sa fie nevoie sa trageti de ea.

.... NU mai tot amintiti de diverse substante aplicate pe capusa , caci asa cum a repetat si Gherman mai sus ,favorizati deversarea germenilor in sange prin aceste substante !!! :!: :idea: (nu ma refer la biriuck)

Toate discutiile de mai sus nu cred ca au fost "specializate " ci s-au amintit cam toate masurile ce se pot incerca si lua ,unele medicale, altele din experienta fiecaruia ...:

1- haine din materiale care sa reduca riscul priderii capuselor pe noi (gen goretex sau ....)
2- daca se poate culori mai deschise care sa permita vizualizarea si indepartarea lor.
3- controlul la "pielea goala" la finalul zilei de vanatoare
4- scoaterea capusei prin metodade mai sus ,cu pensa subtire stransa pe capul capusei ,apoi rotire pana cand cedeaza .... Fara aplicare de solutii iritante . Eventual dupa scoaterea ei ,tamponare cu tinctura de iod ,betadina etc...

Alte preventii....mai spuneti si voi !!!

P.S. daca ati fost intepati se recomanda , asa cum a spus gherman mai inainte controlul de specialitate .... nici eu nu l-am facut niciodata dupa cate una din asta :(
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde blackcrotal pe 28 Mai 2014, 17:18

Cu cainele meu mergeam in zone cu aglomeratie mare de purici si capuse.La sfatul medicului veterinar cainele era tratat din 3 in 3 luni cu Frontline si foarte rar gaseam cate o capusa pe el .
Tot doctorul veterinar mi-a recomandat ca in cazul in care vad o capusa intrata in piele sa iau o bucata de vata , sa o moi in acetona si sa pun vata cu acetona pe capusa . Spunea doctorul ca in felul asta capusa se imbata sau ameteste si se desprinde mai usor fara sa se rupa.
Am incercat acest lucru si a mers numai dupa ce vata cu acetona a stat pe capusa aproximavit 20 min.
Se intelege ca tot cu o penseta am scos capusa, dar nu m-a dus mintea sa intru cu varful pensetei sub pielea cainelui.
Cainele meu a fost o doberman deci un caine cu par scurt .
Respect,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde dragos74 pe 28 Mai 2014, 17:39

eficienta trei luni ,scria in prospect cand a aparut prima data frontlineul.... dar cum medicina nu se face dupa prospect ,incet incet practica a demonstrat ca se exagera ,ca si cu alte produse actuale.

Aplicatul de diverse sol. se recomanda in lipsa unor informatii corecte.... in prezent se contraindica aceasta practica din considerentele amintite anterior.

Singurele solutii ce pot fi aplicate pe capusele intepate in piele, sunt cele deparazitante :!:
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde Sly_Fox pe 28 Mai 2014, 19:16

Mi s-a ridicat parul citind pe aici. Desi vanez de atatia ani cu cainele,nu am avut ''placerea'' sa fiu muscat de bazdagania asta. Cred ca a fost noroc,sau poate pe unde vanez nu sunt asa multe capuse.
De acum plec la prepelita doar incaltat cu cizme pescaresti,din alea pana la sold,si poate sa rada de mine cine o vrea.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde gherman pe 28 Mai 2014, 21:30

Sa raspund problemelor ridicate de la ultimul meu mesaj.
Ciclul biologic al capuselor se numeste metamorfoza si este completa, constand din stadiile ou, larva, nimfa, adult. Mai mult, capusile alterneaza gazdele de hranire, delimitandu-se 3 categorii: capusi cu 3 gazde, cu 2, respectiv o gazda. Pentru ca speciile genului Ixodes, singurul implicat in transmiterea boreliozei (boala Lyme, mai cunoscuta ca termen), sunt capusi cu 3 gazde voi descrie un pic ciclul acestora.
Femelele depun ouale pe sol. Din aceasta ies larve. Larvele cauta o gazda (prima) sa se hraneasca; in general aceasta e reprezentata de mamifere mici (rozatoare), pasarele (ordinul Paseriformes - vrabii, gugustiuci, macalendri, sturz, etc) si mici soparle. Cand le gasesc, se urca pe ele si se hranesc...stau 3-4 zile, iau priza de sange, moment in care se contamineaza cu primii patogeni, ptr care animalele respective sunt gazde rezervor. Daca nu gasesc aceasta gazda, nu au capacitatea sa supravietuiasca peste iarna, pana anul urmator, si mor.
Larvele hranite se desprind de pe gazda si cad pe sol unde vor naparli transformandu-se in nimfe. Este stadiul cel mai periculos ptr transmiterea patogenilor (sunt mici, de 1 mm, negricioase, greu vizibile, confundandu-se cu un neg/semn si sunt infectate cu patogeni)...ele sunt deja infectate din cauza hranirii ca larve, pe prima gazda. Nimfele cauta o noua gazda (a doua), ptr hranire. Acestea sunt animale de talie medie (oi, porci, caprioare, vulpi si cam toate carnivorele salbatice, etc). Daca gasesc aceasta gazda, nimfele se catara, se hranesc 3-4 zile si coboara pe sol unde naparlesc din nou rezultand stadiul de adult. Daca nu gasesc gazda nr 2, nimfele au capacitatea supravietuirii peste iarna si vor cauta anul urmator gazda 2.
Adultii de pe sol cauta o noua gazda, a 3-a, care de regula e un animal de talie mare. Se urca pe ea, masculii fecundeaza femelele dupa care ei mor fara sa se hraneasca...femelele se hranesc, se desprind, cad pe sol unde vor depune ponta si ciclul se reia. Ciclul integral, cap-coada dureaza intre 2-4 ani in functie de conditiile climatice si gasirea gazdelor. Atractantul ptr capuse este CO2 emanat de gazde !
Deci, puii de capuse (larvele in esenta) se contamineaza in 3 feluri posibile: la prima masa, preluand patogenii de la gazdele rezervor (carora patogenii respectivi le produc imbonaviri cronice, in general fara a le produce moartea); transovarian (preiau patogenii de la mamici, transmisi prin oua); transstadial, in cazul puilor mai mari (nimfele), acestea preluand patogenii larvelor.

Ce ar mai fi de spus? Asa...unde se gasesc aceste capusi?...in general, genul Ixodes include capusi de padure, sensibile la desicatie. Ocupa in special habitate forestiere, adultii traind pe la marginea padurilor, pe plante mici, iarba sau chiar frunzele de pe sol, iar nimfele si larvele sunt localizate mai profund in padure, in zone umede, semi-umbroase. Genul Dermacentor contine capusi mari, mai rezistente la uscaciune care ocupa zona de arbusti de la marginea padurilor fiind localizate mai ales la varful arboretului inalt de 40-70 cm, zona in care se catara singure si adopta pozitia de questing (semn de intrebare - ?) asteptand gazda. Capusile genului Haemaphisalis sunt mai rezistente fiind raspandite in general pe pasuni, in zone cu expozitie la soare. Genul Ripicephalus e raspandit in general in sudul tarii.

Un alt aspect...capusile sunt de 3 categorii: questing (stau pe substraturi si asteapta sa vina gazda la ele, agatandu-se de aceasta), hunting, care cauta activ gazda, adica o "vaneaza"...vorbesc si eu de funie in casa vanatorilor :D si burrowing, adica de vizuina, care stau in vizuuni, scorburi, culcusuri si asteapta sa vina gazda. Ixodes e questing tick.

In ceea ce priveste patogenii transmisi de capusi in Romania, nu e doar Borrelia...sunt multi altii. Encefalita de capuse, anaplasmoza, erlichioza, etc... Aici gasiti un review al acestor patogeni transmisi la om, de catre capuse, in Romania ! http://wwwnc.cdc.gov/eid/article/18/12/pdfs/12-0711.pdf

In alta ordine de idei, am asistat azi la mini-simpozionul de lansare in Romania a produsului Merial NexGard...acu 2 zile Veteco a emis in presa zvonul lansarii in Ro si azi a fost la Cluj evenimentul propriu-zis. Nu fac reclama nimanui, dar se pare ca acest produs, care contine afoxolaner, un compus din familia isoxazolinelor, grup absolut nou de insecticide va fi cea mai tare modalitate de deparazitare externa a cainelui....administrandu-i o tableta cu gust de carne de vita. Deci, deparazitezi extern, cu tableta interna. E un insecticid sistemic care rezolva practic si problema tratamentului dermatitei atopice produse de muscatura de pureci, boala in care tratamentele externe cu pipete sunt contra-indicate. Produsul se administreaza lunar si protejeaza antipureci (care mor toti in primele 12 ore) si capusi.
Traim in Romania si asta ne consuma extrem de mult timp...
gherman
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 18 Iul 2006, 15:27
Locaţie: cluj napoca

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde biriuck pe 28 Mai 2014, 21:33

dragos74 scrie:...ele nu "fac pui " pe corpul animalului, ci dupa ce sug sange de la o gazda coboara pe pamant si se inmultesc.
... alea mici din jurul celor mai mari ,sunt masculii care la unele capuse inteapa impreuna cu femela, deci nu sunt pui.

Bine de stiut asta cu puii.

dragos74 scrie: germenii patogeni din capuse se pot transmite pe verticala ,de la capusa mama la pui.

Exact de ce mi-era teama :evil:
Multumesc.

Am vazut dupa postarea domnului gherman,
gherman scrie:Deci, puii de capuse (larvele in esenta) se contamineaza in 3 feluri posibile: la prima masa, preluand patogenii de la gazdele rezervor (carora patogenii respectivi le produc imbonaviri cronice, in general fara a le produce moartea); transovarian (preiau patogenii de la mamici, transmisi prin oua); transstadial, in cazul puilor mai mari (nimfele), acestea preluand patogenii larvelor.


Cercul e complet. Inteleg si ca o perioada cu clima mai rece ar baga populatiile de capuse in regres, slabe sperante in viitor :(
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde Sly_Fox pe 28 Mai 2014, 22:48

gherman scrie:Ce ar mai fi de spus? Asa...unde se gasesc aceste capusi?...in general, genul Ixodes include capusi de padure, sensibile la desicatie. Ocupa in special habitate forestiere, adultii traind pe la marginea padurilor, pe plante mici, iarba sau chiar frunzele de pe sol, iar nimfele si larvele sunt localizate mai profund in padure, in zone umede, semi-umbroase. Genul Dermacentor contine capusi mari, mai rezistente la uscaciune care ocupa zona de arbusti de la marginea padurilor fiind localizate mai ales la varful arboretului inalt de 40-70 cm, zona in care se catara singure si adopta pozitia de questing (semn de intrebare - ?) asteptand gazda. Capusile genului Haemaphisalis sunt mai rezistente fiind raspandite in general pe pasuni, in zone cu expozitie la soare. Genul Ripicephalus e raspandit in general in sudul tarii.

Un alt aspect...capusile sunt de 3 categorii: questing (stau pe substraturi si asteapta sa vina gazda la ele, agatandu-se de aceasta), hunting, care cauta activ gazda, adica o "vaneaza"...vorbesc si eu de funie in casa vanatorilor :D si burrowing, adica de vizuina, care stau in vizuuni, scorburi, culcusuri si asteapta sa vina gazda. Ixodes e questing tick.

Si pe campurile Baraganului Ialomitean de care capuse se intalnesc? Din alea cu Borrrelia? :D
Acum sincer,rar am vazut vreo capusa prin zona. O fi din cauza terenului? Adica zone agricole cat vezi cu ochii, tratate cu tot felul de chimicale? Sau a climei cu extreme intre vara si iarna?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde adigeo pe 29 Mai 2014, 11:16

Cu ce recomandati sa stropim in curte ? Am cam 150 mp de gazon si am avut probleme , un caine mi-a murit ,iar unul l-am depistat in timp util , desi avea Foresta la gat . Eu stropeam cu Decis dar am auzit ca nu e bun.
Multumesc.
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde greenhorn01 pe 30 Mai 2014, 12:03

Buna ziua
Eu am folosit asta: http://www.pestcontrol-expert.ro/solfac-ew-50.html
Acum nu stiu daca este mai bun ca altele , dar la mine a fost bun!
Avatar utilizator
greenhorn01
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 25 Noi 2010, 10:32
Locaţie: Arges

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde greenhorn01 pe 30 Mai 2014, 12:06

Dar cel mai important este sa cositi bine iarba inainte. Cu cat este mai scurta cu atat mai bine! Si sa insistati pe zonele umbrite si umede.
Avatar utilizator
greenhorn01
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 25 Noi 2010, 10:32
Locaţie: Arges

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde cristian pe 30 Mai 2014, 12:47

De unde putem cumpara substanta numita fipronil si cum o folosim?
gherman scrie:In alta ordine de idei, am asistat azi la mini-simpozionul de lansare in Romania a produsului Merial NexGard...acu 2 zile Veteco a emis in presa zvonul lansarii in Ro si azi a fost la Cluj evenimentul propriu-zis. Nu fac reclama nimanui, dar se pare ca acest produs, care contine afoxolaner, un compus din familia isoxazolinelor, grup absolut nou de insecticide va fi cea mai tare modalitate de deparazitare externa a cainelui....administrandu-i o tableta cu gust de carne de vita. Deci, deparazitezi extern, cu tableta interna. E un insecticid sistemic care rezolva practic si problema tratamentului dermatitei atopice produse de muscatura de pureci, boala in care tratamentele externe cu pipete sunt contra-indicate. Produsul se administreaza lunar si protejeaza antipureci (care mor toti in primele 12 ore) si capusi.

Cand si de unde vom putea cumpara acest produs?
Va multumesc!
IJ 43 EM 12/70 ,Ejectoare, Dreapta 0.5 shock, Stanga 1.00 shock
cristian
Veteran
 
Mesaje: 328
Membru din: 12 Iun 2006, 19:19
Locaţie: Bucuresti

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde gherman pe 30 Mai 2014, 14:33

@biriuck ...intr-adevar, arealul capuselor care pana nu demult erau considerate de clima calda s-a marit considerabil in ultimii 10 ani. In tara noastra, gasim mai nou specii termofile in zone temperate...iar viitorul e sumbru.
@Sly_Fox...Baraganul e o zona "criminala" pentru capusologi ! :lol: Umblam acu 2-3 ani zeci de km pana gaseam o padurice unde sa recoltam capuse din mediu. Nu mai retin bine daca in Ialomita (cred ca totusi in acest judet) am gasit o padurice care inconjura o fost cabana vanatoreasca de-a lui Ceausescu...si-am nimerit in zona tocmai intr-un chef de-a Romsilva, AJVPS...chef mare, lautari, galagie, paza si protectie si noi cu steagurile de flagging :mrgreen: ...am crezut ca ne mananca aia ca deranjam chefu! Dar atentie, chiar daca agricultura reduce considerabil arealul capuselor sa nu credeti ca astfel se scapa de ele. Sunt paraziti foarte adaptabili...La iesirea din Orsova am gasit o parcare in care, pe 20 de metri lungime am recoltat 400 de capusi...fix de la intersectia zonei asfaltate cu pamantul, unde erau niste ierburi mai inalte...toate erau concentrate in varful ierburilor, exact pe unde treceau oamenii...
@Adigeo...eu nu sunt adeptul dezacarizarii (distrugerii capuselor) mediului prin folosirea de substante chimice. Acestea distrug cam tot ce inseamna artropod in zona unde sunt administrate...iar unele fac bine solului. Aplicarea de substante chimice pe sol poate deveni periculos ptr om, mai ales ptr copii. Daca curtea este din dale, pamant, fara gazon, as aplica flambarea sau saparea. Prin flambare (butelie cu arzator de parlit porcu) se distrug instantaneu cam tot ce misca, dar nu e periculos ptr copii...saparea, prin intoarcerea brazdei are cam acelasi efect. Daca curtea are gazon, acesta se tunde foarte scurt, arbustii se toaleteaza, se creeaza zone de circa 50 cm latime, acoperite cu pietricele intre gazon si trotuare si doar in caz de nevoie mare se poate aplica un acaricid. Solfacul de la Bayer e bun...am fost la lansarea lui si-am intrebat specialistii romani angajati ai firmei daca are actiune selectiva doar asupra capuselor (ca ei tot pe asta insistau), sau rad totul de pe pamant :D Bineinteles ca distruge tot ce inseamna artropod.
@Cristian, NexGard-ul inca nu exista in Romania, nici macar sa ni-l fi aratat noua cum arata. Dar, in maxim 2 saptamani spunea francezul care a fost la prezentare ca va fi in depozitele din Ro. Spuneau ca au avut cereri uriase din USA unde vanzarile au intrecut de 4 ori asteptarile...au vandut acolo, in vreo 3 luni peste 2 milioane de doze si practic toata productia s-a dus in State. Tot ei afirmau ca produsul se va vinde strict prin reteaua de medici veterinari...deci nu in petshopuri, nu in farmacii, doar prin medicii cu clinici.
Fipronilul este substanta activa din Frontline si se poate cumpara (Frontline-ul) de la orice petshop. Substanta activa nu se comercializeaza niciunde in Ro ptr ca e interzisa comercializarea substantelor active din medicamente...unii :) isi pot doar face rost....
Traim in Romania si asta ne consuma extrem de mult timp...
gherman
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 18 Iul 2006, 15:27
Locaţie: cluj napoca

Re: Capuse. Cum procedam?

Mesajde blackcrotal pe 31 Mai 2014, 16:25

Domnule Gherman toata istoria cu capusele, expusa de dvs cu mare profesionalism mi-a adus aminte de istoria Varroa destructor vs albina melifera.
varroa este tot un acarian dici ca si toti acarieni are o perioada extrem de mare decand exista pe pamant.
Initial varroa traia intr-un fel de simbioza cu albinele deoarece atat larvele cat si adulti se dezvotau exclusiv pe albine si trantori fara sa se ajunga totusi la razboaie mortale. Dar a intervenit apicultorul care a considerat pe buna dreptate ca varroa micsoreaza atat populatia de albine in stupi cat si randamentul albinelor si au inceput sa caute tratamente antivarroa. Folosindu-se aceste tratamente s-a constata ca de fiecare data varroa reusea sa gaseasca antidotul devenind de fiecare data mai puternica si mai virulenta in razboiul declansat de om dar unde adevaratul perdant este ALBINA.
In momentul acesta s-a ajuns la vaza in care produsele de sinteza au fost practic invinse si au ajuns sa fie produse organice si/sau produse bazate pe extrase din plante dar se stie bine ca este un razboi ori - ori.
Capusele au existat si inainte si presupun ca si inainte au existat cazuri extreme. Acum insa toata lumea se fereste de capuse pentru ca este musai ca cel muscat de capusa ori se transforma in leguma, ori inebuneste sau o mierleste ( conform massmedia si a producatorilor de medicamente ).
Dar daca cumva dorinta de eradicare a capusilor prin folosirea de tratamente cat mai complicate si mai scumpe ( oare cine castiga din asta ) v-a duce la un un razboi capuse - om cine credeti ca v-a castia de aceasta data ?
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Utilitare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

Publicitate