Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 11:22

Porci mistreti radioactivi

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

Porci mistreti radioactivi

Mesajde Jicol Dilo pe 04 Sep 2014, 20:23

Va salut!

Are cineva idee daca s-au facut niste studii similare si la noi? Cica in Germania unul din trei mistreti este peste nivelul admis de radioactivitate pentru a putea fi consumat!

http://www.realitatea.net/la-aproape-3- ... 17837.html

Alin - SV
"Ca ale Mele sint toate fiarele pamintului,..." Psalmul 49:11
http://www.punte-spate.ro
Avatar utilizator
Jicol Dilo
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 03 Apr 2010, 19:32
Locaţie: Bucovina

Re: Porci mistreti radioactivi

Mesajde zahei pe 04 Sep 2014, 20:35

nu mai zi nimic! ce nu stiu, nu-mi face rau :)
eu am un hobby, mie nu-mi place istoria.
Avatar utilizator
zahei
Membru activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 01 Iul 2013, 01:20

Re: Porci mistreti radioactivi

Mesajde bogdan_daniel pe 05 Sep 2014, 07:20

Stirea e veche si parca sa mai pomenit de ea cu ceva timp in urma. Dar daca tot a-ti deschis subiectul, sunt curios cam ce nivel de becquereli/kilogram avem noi, populatia, dupa 30 de ani... crezi ca stam mai bine?
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: Porci mistreti radioactivi

Mesajde Ursus2006 pe 05 Sep 2014, 07:31

Eu precis nu stau bine cu radioactivitatea. Prepelite am mancat o singura data in viata si atunci le-am capatat. :mrgreen: Numai torturi n-am facut din grohaitori. Parca as fi stiut: anul asta m-am axat pe caprine. :mrgreen:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Porci mistreti radioactivi

Mesajde Jicol Dilo pe 05 Sep 2014, 18:02

bogdan_daniel scrie:Stirea e veche si parca sa mai pomenit de ea cu ceva timp in urma. Dar daca tot a-ti deschis subiectul, sunt curios cam ce nivel de becquereli/kilogram avem noi, populatia, dupa 30 de ani... crezi ca stam mai bine?


Nu stiam ca s-a mai discutat problema asta aici. Referitor la nivelul de becquereli/kilogram pe care il avem noi, cred ca aceasta chestiune nu a interesat pe nimeni deoarece nimeni nu ne consuma! :D

Alin - SV
"Ca ale Mele sint toate fiarele pamintului,..." Psalmul 49:11
http://www.punte-spate.ro
Avatar utilizator
Jicol Dilo
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 03 Apr 2010, 19:32
Locaţie: Bucovina

Re: Porci mistreti radioactivi

Mesajde biriuck pe 06 Sep 2014, 08:32

Ursus2006 scrie:Eu precis nu stau bine cu radioactivitatea. Prepelite am mancat o singura data in viata si atunci le-am capatat. :mrgreen: Numai torturi n-am facut din grohaitori. Parca as fi stiut: anul asta m-am axat pe caprine. :mrgreen:


Pai cum sa nu faci tort din guit? :lol: Ia o reteta, http://biancams76.blogspot.ro/2010/07/tort-aperitiv-cu-carne-tocata.html

Lasati porcii radioactivi in pace ca sunt buni la sanatate! Zboara cancerul din tine, antidepresiv mai bun ca o fleica grasa de mistret imbogatita cu deuteriu din Merlot nu exista, face bine la incheieturi si la ten, uiti de alergii, parul iti straluceste (si pe intuneric :wink: ) si rezolva problema frigiditatii feminine (nu-ti mai pasa)! Sanatate curata ce se plimba libera prin padure! :mrgreen:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Porci mistreti radioactivi

Mesajde violiv pe 06 Sep 2014, 08:56

La un astfel de articol, mai mult jurnalistic decat stiintific nu prea ai ce lua in seama.

Nu trebe decat sa urci un pic pe firul apei, catre originile problemei - de unde ajunge materialul radioctiv in animal? Paste cumva deasupra unui depozit neizolat de deseuri sau se tavaleste in apa de racire de la vreun reactor? Nici vorba. Mananca si bea exact de acolo de unde mancam si bem si noi si tot restul fiintelor pe care le papam fie ele vegetale sau animale. De ce ar fi numai mistretul afectat de problema ??? Dinspre mine pare ca este pe undeva pe la mijloc ca "doza" .... si asta pentru ca dozele acumulate se cumuleaza si cu cat traiesti si papi mai mult cu atat devii mai radioactiv. Normal ca iepurele o sa fie mai putin stralucitor si cerbul mai mult .... iar omul, ca cel mai longeviv dintre animalele comune europene, o sa fie de-a dreptul neon.

Nicio problema. Nu de la asta o sa ni se traga ....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Porci mistreti radioactivi

Mesajde Ady_TL pe 06 Sep 2014, 08:59

Pai cum sa nu faci tort din guit? :lol: Ia o reteta, http://biancams76.blogspot.ro/2010/07/tort-aperitiv-cu-carne-tocata.html

Lasati porcii radioactivi in pace ca sunt buni la sanatate! Zboara cancerul din tine, antidepresiv mai bun ca o fleica grasa de mistret imbogatita cu deuteriu din Merlot nu exista, face bine la incheieturi si la ten, uiti de alergii, parul iti straluceste (si pe intuneric :wink: ) si rezolva problema frigiditatii feminine (nu-ti mai pasa)! Sanatate curata ce se plimba libera prin padure! :mrgreen:[/quote]

HA HA HA HA HA ...ma dor falcile de ras...da...super raspunsul :lol: :lol:
Avatar utilizator
Ady_TL
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 15 Apr 2010, 11:31
Locaţie: Tulcea

Re: Porci mistreti radioactivi

Mesajde Ursus2006 pe 08 Sep 2014, 07:49

biriuck scrie:[, parul iti straluceste (si pe intuneric :wink: ):


Nu te pricepi.Chelia straluceste, nu parul. :mrgreen: Eu am par exact ca Zinedine Zidane. :lol: :cry: :lol: :cry:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD


Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 64 vizitatori

Publicitate