Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:34

reglare red dot

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

reglare red dot

Mesajde dudas01 pe 28 Mai 2013, 05:56

mi-am luat un docter sight 3 in urma cu aproximativ 7 luni ,dar nu am reusit nici pana acum sa il montez pe arma ,o cz 550 , am si prinderea pentru cz. nu stiti pe cineva in bihor care sa se priceapa sa regleze red dotul ?
dudas01
Membru important
 
Mesaje: 197
Membru din: 07 Mai 2009, 13:52

Re: reglare red dot

Mesajde adrian_ppp pe 28 Mai 2013, 08:57

dudas01 scrie:mi-am luat un docter sight 3 in urma cu aproximativ 7 luni ,dar nu am reusit nici pana acum sa il montez pe arma ,o cz 550 , am si prinderea pentru cz. nu stiti pe cineva in bihor care sa se priceapa sa regleze red dotul ?



mai exact, ce nu reusesti ca este ft simplu.
Montezi punctul pe montura, apoi il reglezi, dar ai grija cand reglezi sa strangi suruburile care fixeaza reglajul.
Adica tragi ridici sau lasi punctul apoi blochezi reglajul si asa mai departe ...
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: reglare red dot

Mesajde dudas01 pe 28 Mai 2013, 11:10

de pus pe arma l-as pune ca nu ii asa greu dar cu reglajul ii problema ca nu am mai reglat nici luneta si nici red dot care cred ca ii un pic mai altfel decat luneta la reglat
dudas01
Membru important
 
Mesaje: 197
Membru din: 07 Mai 2009, 13:52

Re: reglare red dot

Mesajde UlissePro pe 28 Mai 2013, 12:45

Fixezi tinta la 50 m prima data. Iei linia de ochire si tragi un foc pt a vedea distanta dintre punctul de impact si cel ochit - inainte de asta, dupa ce ai puat linia de ochire si ai fixat punctul rosu pe tinta, te poti uita prin teava sa vezi cat de apropiate sunt (te-ar ajuta mult un benchrest). Ar trebui sa ai in instructiunile red-dotului sau lunetei reglajele pentru turete - cu ce distanta se modifica dotul sau reticulul pentru fiecare click! Cand dai "musca" la 50m, muti tinta la 100 m si repeti procedeul sa aduci red-dotul sau luneta in zero. Zero acesta va fi diferit pentru fiecare tip de munitie folosit (iar daca munitia este de o calitate slaba, zero va fi altul pentru fiecare foc tras).
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: reglare red dot

Mesajde baned pe 28 Mai 2013, 15:50

ce a zis Ulisse in schimb recomandarea ii sa o faci prin poligon sau cu vreo autorizatie in mana , si cu trepied sau suport de arma pt a creste precizia , nu ca mana nu-i ok dar ,mai oboseste omul
baned
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 02 Sep 2012, 05:09
Locaţie: Oradea

Re: reglare red dot

Mesajde OVI762 pe 28 Mai 2013, 16:39

Asta a zis si Ulisse,benchrest.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: reglare red dot

Mesajde adrian_ppp pe 28 Mai 2013, 20:42

OVI762 scrie:Asta a zis si Ulisse,benchrest.

da,da , adica dupa banca care se odihneste
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: reglare red dot

Mesajde bliviu pe 28 Mai 2013, 21:23

Poti sa imi spui si mie cit te-a costat docter sight3 si unde ai gasit.Cit a fost prinderea pentru cz .Numai bine
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: reglare red dot

Mesajde dudas01 pe 29 Mai 2013, 08:40

nu stiu exact cat a costat,in jur de 2600 lei red dot-ul cu prinderea pt cz. le-am luat de la amis instinct si le-am primit prin curier.
dudas01
Membru important
 
Mesaje: 197
Membru din: 07 Mai 2009, 13:52

Re: reglare red dot

Mesajde dudas01 pe 29 Mai 2013, 08:45

ca sa o reglez am nevoie de benchrest si knowledge dar nu am :)
dudas01
Membru important
 
Mesaje: 197
Membru din: 07 Mai 2009, 13:52

Re: reglare red dot

Mesajde UlissePro pe 29 Mai 2013, 09:11

Nici eu nu am avut.
Fa un drum la Poligonul Baneasa si gasesti din fiecare, si benchrest si stiintza. Vezi cum face Catalin, dupa care "copy/paste" cu viitoarele scule.
Spor.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: reglare red dot

Mesajde tonif pe 29 Mai 2013, 10:27

nu mai este catalin la baneasa ...

dudas, cand ajungi la baneasa, faci precis urmatoarele :

- il trimiti pe cornel ala la 50 de metri cu tinta
- pui arma pe menghina, si o fixezi
- scoti inchizatorul, te uiti pe teava, si din reglajele de toate felurile ale menghinei aduci usor usor arma astfel ca prin teava sa vezi centrul tintei
- dupa asta, scoti frumusel capacul de la docter, slabesti cele 2 suruburi dinspre tine (nu le desfaci de tot) si te apuci frumusel sa butonezi cu surubelnita din dotare la reglajele pe verticala si orizontala pana ti se pare ca si punctul rosu de la docter este tot in centrul tintei.
- dupa ce ai adus si punctul rosu la rece pe centrul tintei, NU UITA SA STRANGI PRIMELE 2 SURUBURI, alea dinspre tine.
- ai grija sa misti cat mai putin arma cand faci distractia asta.
- pui inapoi inchizatorul, bagi o boaba, si o tragi :D inainte sa tragi te gandesti daca ai strans surubele alea 2 :D
- vezi ce s-a intamplat si unde s-a dus boaba versus centrul tintei unde ochea punctul rosu.
- reslabesti cele 2 surube, si dai de reglaje usor cu surubelnita pentru a corecta eroarea de la foc. nu ma pricep la cadranul ala de pus pe surubelnita, dai cam o jumatate de tura la fiecare reglaj in directia dorita si vezi ce iese.
- STRANGI INAPOI CELE 2 SURUBELE :D
- tragi din nou, vezi unde se duce, cu ocazia asta te lamuresti ce inseamna exact o juma de tura de surubel pe tinta la 50 de m.
- repeti operatiunea de cate ori este nevoie pana esti multumit. NU UITA DE SURUBELE LA FIECARE REGLAJ! TREBUIE RESTRANSE INAINTE DE FOC< CA SE ALEGE PRAFUL de ce ai muncit pana atunci :D

inca ceva. docter 3 daca nu ma insel are punct de 3.5 moa, asta inseamna aprox 10 cm la 100 si 5 cm la 50. nu vei putea trage in ochiul mustei cu el ... nu vei putea face grupaj ca la o luneta cu el. grupaj de 5 cm la 3 boabe la 50 de m inseamna ca ai reglat :D

spor la treaba !!!
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: reglare red dot

Mesajde dudas01 pe 29 Mai 2013, 12:48

pana in baneasa ii putin cam departe, aproximativ 600 km... o sa incerc luna viitoare in poligon in arad daca nu reusesc luna asta sa o reglez
dudas01
Membru important
 
Mesaje: 197
Membru din: 07 Mai 2009, 13:52

Re: reglare red dot

Mesajde dudas01 pe 29 Mai 2013, 12:52

multumesc pentru sfaturi tonif,daca nu gasesc pe cineva sa o regleze deoarece nu as vrea sa o stric, o sa incerc sa o reglez eu
dudas01
Membru important
 
Mesaje: 197
Membru din: 07 Mai 2009, 13:52

Re: reglare red dot

Mesajde tonif pe 29 Mai 2013, 16:11

cu placere, dudas ...

am totusi o nedumerire ... ce sa strici ???? :shock:

eu cand am citit ala cu 600 de km, ma asteptam sa zici ca nu ai poligon aproape, sau ca nu ai menghina, sau whatever :shock:

asta cu stricatul m-a dat pe spate ... m-ai pierdut ...
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: reglare red dot

Mesajde dudas01 pe 29 Mai 2013, 16:44

menghina sau alt dispozitiv pentru a tine arma fixa nu am,cu poligonul nui asa mare problema ca sunt destule dealuri
dudas01
Membru important
 
Mesaje: 197
Membru din: 07 Mai 2009, 13:52

Re: reglare red dot

Mesajde UlissePro pe 29 Mai 2013, 18:41

Si tarani, sau ciobani sau .... pe dealurile alea la fel .... Mai nou au invatat jmecheria cu 112 asa ca ai grija.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: reglare red dot

Mesajde violiv pe 29 Mai 2013, 18:52

Se poate si strica, nu-ti fa griji ... romanii sunt in stare de orice. Am vazut unul nou-nout facut praf din reglaj.

Cum? Umbland cu picioarele.
Intai ca se umbla cu mare grija si cu scule exact pe masura, de preferat surubelnita din dotarea aparatului.
Suruburile de fixare, cele de pe marginea posterioara, vin din fabrica stranse un picut. Se slabesc usor, nu mai mult de jumatate de tura, cat sa inceapa sa umble bulina rosie nu sa joace mecanismul cu totul.
Se seteaza intensitatea luminoasa in gama "minim"...punctul devine foarte fin si propice ochirii.
Se "aduce pe teava" privind succesiv prin teava si gemulet cum s-a spus mai sus, cat se poate de bine.
Se strang USOR suruburile de fixare, pana la prima rezistenta, doar rotind surubelnita intre degete.
Se trage - de preferat grup de doua focuri. Se masoara deviatia. Se ataseaza discul gradat la surubelnita. Se slabesc iar suruburile de fixare, tot jumate de tura. Se fixeaza surubelnita perfect in axul surubului si se cauta un reper pe dispozitiv la care sa se alinieze una din linioarele discului. Se roteste cat trebe pe una din axe apoi pe cealalta. Se strang iar suruburile de fixare. Se trage iar un grup de doua boabe. E de preferat sa aveti o tinta cu cerc rotund de 5-7 cm in mijloc, negru, marginit clar de alb sau invers pentru o ochire perfecta. Se repeta procedura de reglare daca e cazul.
Functie de experienta celui ce face asta pot fi necesare 4-10 focuri sau chiar mai multe. Nu incercati perfectiunea. Daca boabele sunt in centrul de 5 cm al tintei plasate la 50 m e perfect. E greu si migalos si mancator de cartuse sa le faci sa se muste exact in centru si chiar nu-i de ce. E de preferat o mica deviatie pe verticala decat una pe orizontala.
La final, o sticla de 2 l plasata la 100 m .... ar trebui sa pice din primul foc tras cu sprijin. Apoi cateva imprastiate prin poligon la 20-70 m si foc rapid pe ele.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: reglare red dot

Mesajde OVI762 pe 29 Mai 2013, 19:01

UlissePro scrie:Si tarani, sau ciobani sau .... pe dealurile alea la fel .... Mai nou au invatat jmecheria cu 112 asa ca ai grija.



Pe de alta parte insa red dotul reglat pe cioban in alergare e sfant,nici cea mai a dracu luneta nu il depaseste,si este si simplu de facut-se trage in directia ciobanului pana cand cade gramada.Mai tare ca frana la barca si marsarierul la avion :mrgreen:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: reglare red dot

Mesajde bliviu pe 29 Mai 2013, 19:25

Sa deschis sezonul la ciobani sau doar cu autorizatie.? Daca nu are trofeul frumos nu se merita :lol: :D
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: reglare red dot

Mesajde OVI762 pe 29 Mai 2013, 20:15

Sezonul la ciobani coincide cu sezonul de foame la tigani-tine tot anul :twisted:
PS
Iarta-ne colegule @dudas pentru iesirile in decor,sper ca nu am pricinuit un pocinog prea mare.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: reglare red dot

Mesajde adrian_ppp pe 30 Mai 2013, 11:21

tonif scrie:nu mai este catalin la baneasa ...

dudas, cand ajungi la baneasa, faci precis urmatoarele :

- il trimiti pe cornel ala la 50 de metri cu tinta
- pui arma pe menghina, si o fixezi
- scoti inchizatorul, te uiti pe teava, si din reglajele de toate felurile ale menghinei aduci usor usor arma astfel ca prin teava sa vezi centrul tintei
- dupa asta, scoti frumusel capacul de la docter, slabesti cele 2 suruburi dinspre tine (nu le desfaci de tot) si te apuci frumusel sa butonezi cu surubelnita din dotare la reglajele pe verticala si orizontala pana ti se pare ca si punctul rosu de la docter este tot in centrul tintei.
- dupa ce ai adus si punctul rosu la rece pe centrul tintei, NU UITA SA STRANGI PRIMELE 2 SURUBURI, alea dinspre tine.
- ai grija sa misti cat mai putin arma cand faci distractia asta.
- pui inapoi inchizatorul, bagi o boaba, si o tragi :D inainte sa tragi te gandesti daca ai strans surubele alea 2 :D
- vezi ce s-a intamplat si unde s-a dus boaba versus centrul tintei unde ochea punctul rosu.
- reslabesti cele 2 surube, si dai de reglaje usor cu surubelnita pentru a corecta eroarea de la foc. nu ma pricep la cadranul ala de pus pe surubelnita, dai cam o jumatate de tura la fiecare reglaj in directia dorita si vezi ce iese.
- STRANGI INAPOI CELE 2 SURUBELE :D
- tragi din nou, vezi unde se duce, cu ocazia asta te lamuresti ce inseamna exact o juma de tura de surubel pe tinta la 50 de m.
- repeti operatiunea de cate ori este nevoie pana esti multumit. NU UITA DE SURUBELE LA FIECARE REGLAJ! TREBUIE RESTRANSE INAINTE DE FOC< CA SE ALEGE PRAFUL de ce ai muncit pana atunci :D

inca ceva. docter 3 daca nu ma insel are punct de 3.5 moa, asta inseamna aprox 10 cm la 100 si 5 cm la 50. nu vei putea trage in ochiul mustei cu el ... nu vei putea face grupaj ca la o luneta cu el. grupaj de 5 cm la 3 boabe la 50 de m inseamna ca ai reglat :D

spor la treaba !!!



Limba ....stai beton la teorie, Bravo.
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: reglare red dot

Mesajde tonif pe 30 Mai 2013, 12:16

Zi si matale, Coane Milion, nu ca ma pricep :D :D :D ?
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: reglare red dot

Mesajde von BRAUN pe 30 Oct 2014, 15:52

Vazand ca e vorba de red dot si reglaje, intreb pe cei care au manuit asa ceva timp mai indelungat daca au idee cine produce dispozitivul din imagine?
L-am cumparat de la o firma relativ cunoscuta (acum nu are importanta numele) insa nu a vrut/nu a stiut sa-mi spuna numele producatorului iar scula nu are nici un element de identificare. A venit frumos ambalata intr-o cutie impreuna cu surubelnita, inbus si baterie de rezerva, este din aluminu anodizat si pare a fi solid, cu garantia verbala a vanzatorului ca "tine si la magnum".
Apreciez orice informatie / parere (nume dispozitiv, producator, cod etc.).

http://i1372.photobucket.com/albums/ag3 ... b86b4d.jpg


von Braun
Decat sarac si in puscarie, mai bine liber si bogat !
Avatar utilizator
von BRAUN
Membru important
 
Mesaje: 142
Membru din: 16 Iun 2013, 17:10

Re: reglare red dot

Mesajde violiv pe 30 Oct 2014, 22:19

O "clona" de Docter facuta de unul din cei 50-100 de producatori fara nume din Asia.
Oricare dintre producatorii seriosi de asa ceva scrie clar si raspicat cine l-a facut.
De obicei merg 1-2 focuri :cry: pe arme adevarate, ceva mai mult pe A.Soft
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: reglare red dot

Mesajde Don pe 30 Oct 2014, 23:37

Cum Dumnezeu de se mai gasesc cumparatori pentru astea mi-e mai greu sa inteleg...in fond atat noua generatie de open rd-uri de la Delta cat si Meosight nu sunt scumpe cat sa saraceasca omul pentru cineva care vrea ceva nou-nout si sunt chiar bune,la fel si ultima generatie de la Burris...de Meosight am fost foarte
multumit pentru banii dati,la fel si in cazul Burris. Clonele nu numai ca pot ridica probleme de rezistenta dar,
de regula,nici sticla,nici iluminarea nu sunt deloc de lauda!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: reglare red dot

Mesajde von BRAUN pe 31 Oct 2014, 12:12

Nu sunt nici naiv si nici amator de chilipiruri dar povestea este alta. Pentru ca nu am prins oferta facuta de un forumist pentru un rd, am inceput sa cotrobai pe net, la firme serioase, cautand un rd de calitate. Pentru ca numai la ARROW am gasit ceva interesant, care sa se incadreze intr-un buget de 1000 lei, i-am contact telefonic pentru a-mi recomanda unul din cele trei dispozitive care le aveau la vanzare.
Vorbind cu cineva care parea a sti ce spune (din pacate nu s-a recomandat), mi s-a spus ca oricare din cele trei este la fel de bun, dar le ce imi trebuie ?
I-am spus ca pentru vanatoare la rate. Dupa cateva secunde tacere, aud: "Da' de cand se merge la rate cu carabina?" Ignorand ironia din intrebarea interlocutorului, I-am spus ca nu, la rate merg cu o lisa de 12 magnum si as vrea sa pun rd pe arma. Raspunsul primit, repet, din partea cuiva care parea ca stie ce vorbeste, m-a lasat perplex: "Pai, astea sunt numai pentru carabina si nu garantam ca rezista pe o lisa!"
Si cum nu ma incanta perspectiva de a intra in polemica cu vanzatorul in cazul in care rd cumparat s-ar fi facut bucati, chiar de firma fiind, am ajuns de am cumparat scula de care am facut vorbire mai sus, furnizorul garantandu-mi ca rezista foarte bine atat pe carabina cat si pe lisa, in caz contrar fiind dispus sa-mi restituie banii platiti.
Asa se face ca ieri am intrat in posesia acelui dispozitiv no name despre v-am cerut parerea, pentru care am platit un pret comparabil cu cel din oferta ARROW.

von BRAUN
Decat sarac si in puscarie, mai bine liber si bogat !
Avatar utilizator
von BRAUN
Membru important
 
Mesaje: 142
Membru din: 16 Iun 2013, 17:10

Re: reglare red dot

Mesajde violiv pe 31 Oct 2014, 17:17

De la Arrow merita Zeiss si Aimpoint. Restul, adica ce vine de la Bushnell, sunt slabute tare de tot.
Ca nu rezista pe lisa si rezista pe carabina e posibil - un 12 magnum tras din basculanta are recul la acelasi nivel cu un 30-06 sau 8x57 greu.
Ca se poate sa reziste e foarte adevarat. Am avut o data un red-dot luat de pe la Cabellas ca bonus la alta achizitie, adica de vreo 50 $ pret la ei maxim. N-am pus mare baza pe el dar a fost incercat de-a lungul timpului pe cateva arme serioase la recul si tine si azi. Problema cu astea este ca numa unele rezista ....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: reglare red dot

Mesajde Sly_Fox pe 31 Oct 2014, 20:50

von BRAUN scrie:Vorbind cu cineva care parea a sti ce spune (din pacate nu s-a recomandat), mi s-a spus ca oricare din cele trei este la fel de bun, dar le ce imi trebuie ?
I-am spus ca pentru vanatoare la rate. Dupa cateva secunde tacere, aud: "Da' de cand se merge la rate cu carabina?" Ignorand ironia din intrebarea interlocutorului, I-am spus ca nu, la rate merg cu o lisa de 12 magnum si as vrea sa pun rd pe arma. Raspunsul primit, repet, din partea cuiva care parea ca stie ce vorbeste, m-a lasat perplex: "Pai, astea sunt numai pentru carabina si nu garantam ca rezista pe o lisa!"

Pai omul chiar stia ce spune si ai ramas perplex degeaba. Normal ca cel de la Arrow a stat putin sa se gandeasca cand a auzit ca vrei un red dot sa tragi la rate.
Au mai incercat multi si l-au dat jos rapid. Am tras si eu cu unul montat pe o Beretta semi,o catastrofa de combinatie,mai buna este catarea originala de o mie de ori.
Daca vrei mortis o jucarie montata pe arma pentru tirul la rate,mai bine ai lua in considerare un red ring,ca ala a fost gandit chiar pentru tirul cu alice.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: reglare red dot

Mesajde von BRAUN pe 02 Noi 2014, 20:06

Sa va spun o istorioara cat se poate de adevarata. Acum cateva saptamani mergem la o vanatoare de rate, in echipaj fiind opt - noua pusti.
Cum era inca devreme si pasajul nu incepuse, ne strangem toti intr-un loc pentru a stabili "strategia" si unde ne asezam, fiind vorba de o balta pe varful unui deal (!), nu mai mare de doua hectare, cu mult stuf si unde ratele vin sa innopteze.
Evident, mai toti dintre noi aveau cel putin cate o cutie de 25 de cartuse (unii poate chiar mai mult!), numai un tovaras de-al nostru - Nashu' Petrea, statea cu pusca in spate si fara cartusiera. Am crezut ca poate si-a uitat munitia acasa si il intreb de-i trebuie ceva cartuse dar ma refuza, ca are destule, adica patru cartuse, pe care mi le arata scotandu-le din buzunar!
Gandind ca omu' s-a inscris in vreo asociatie pentru protectia animalelor si noi inca nu stim, nu i-am mai spus nimic si m-am indreptat disciplinat spre locul de tragere in asteptarea zburatoarelor.
Nu trece mult si incep sa apara, dar zburau ca MIG-ul la joasa inaltime, nu mai mult de trei metri, ca numai le auzeai trecand pe langa tine! Evident, s-a tras ca la nunta dar mult prea putine au cazut in foc (adica numai una!).
Se opreste vanatoarea si ne intalnim la masini, fiecare cautand in gand o scuza de ce avem tolba goala. Numai Nashu' Petrea venea agale spre locul de intalnire cu doi ratoi de toata frumusetea in timp ce numai unul dintre noi, ceilalti, avea o "basinoasa", moarta mai mult de spaima, ca nu prea vazusem urma de alica in ea!
"Bine nashu, dar numai doua?" il intreb eu cu oarecare invidie.
"Atatea au venit in foc, dar mi-au mai ramas doua cartuse pentru data viitoare!"
"Bine bre, dar aici s-au tras cam doua galeti de cartuse si uite ca numai una a cazut iar tu, din doua focuri ai doua rate!"
"Domnu' avocat, dupa ce o sa tragi si mata ca mine 35 de ani cu aceeasi pusca, nu mai vii la vanatoare cu mai multe cartuse decat ai nevoie!"

Si cum nu prea imi venea la indemana sa trag cu aceeasi pusca 35 de ani, am inceput sa cotrobai pe net cam ce s-ar putea face si am ajuns de am cumparat scula de care am facut vorbire in topic, platind mai putin de o treime decat pentru un red ring. Nu spun ca nu-si face si ala treaba, doar pentru asta a fost gandit, dar parca nu as da 735 de euro numai pentru cateva iesiri la rate!
Pe de alta parte, in ciuda parerilor din topic, se pare ca rd no name chiar merita sa stea pe pusca (Baikal MP153 12/76), fiind inca intreg dupa doua iesiri, cu un "randament" care m-ar baga in randul celor de necrezut - patru rate la zece focuri. Cu martori !
Si cum pe inserat greu mai vazi catarea pe oratania in zbor, nu inteleg de spune Sly_Fox ca o combinatie rd/semi e catastrofala cand punctul virtual pe care il vezi in fata ochilor te ajuta sa faci toate corectiile pentru a dobora piesa. Parerea mea!
Oricum, daca o fi sa crape jucaria de care acum sunt multumit, o sa va spun si voua, sa nu pateasca si altul ca mine.

von Braun
Decat sarac si in puscarie, mai bine liber si bogat !
Avatar utilizator
von BRAUN
Membru important
 
Mesaje: 142
Membru din: 16 Iun 2013, 17:10

Următorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

Publicitate