Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 08:28

top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde yanke pe 15 Oct 2014, 19:48

m-ar interesa achizitionarea unei lunete pentru panda pentru a completa eotechul din dotare pe un argo comfortech 30.06... bugetul este 1000 euro cu tot cu prinderi.Argo are o sina weaver pe care e montat eotechul ...
yanke
Membru important
 
Mesaje: 229
Membru din: 15 Feb 2011, 21:13

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde yanke pe 16 Oct 2014, 20:59

nimeni...nimic...? hmmm...
delta, bushnell, meopta....?
yanke
Membru important
 
Mesaje: 229
Membru din: 15 Feb 2011, 21:13

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde liviu35 pe 16 Oct 2014, 21:48

Leupold
liviu35
Membru important
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Noi 2008, 13:47
Locaţie: Dobroesti,Ilfov

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde paungeorgica pe 17 Oct 2014, 07:53

yanke scrie:nimeni...nimic...? hmmm...
delta,....?

Parerea mea este sa uiti de ea.
Bushnell 6500, meopta meostar sunt foarte bune sau apelezi la o varianta SH din Germania si poti sa gasesti o solutie extrem de avantajoasa.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde adileafu pe 17 Oct 2014, 08:57

Vad ca e un curent impotriva lunetelor Delta......,Georgica ai vreo Delta care te dezamageste sau ,,mergi cu valul'', ca explicatii pt uitatul de anumite lunete nu dai si nici puncte forte ale altora nu mentionezi .
Piata SH din Germania e vasta dar acolo gasesti si tepe la 1000 de euro (adica supraevaluate) asa ca omul prefera sa-i recomanzi o marca anume si eventual sa spui si ceva despre ea .
On toppic - eu am o delta 1,5-9x45 de care sunt multumit , o folosesc de 2 ani si am avut rezultate bune cu ea si la 20 si la 200 de metrii, iar seara nu plec primul din teren pentru ca saracuta de Delta a dat rusine unora cu nume mai galonate in ceea ce priveste posibilitatea de a vedea ceva in conditii de lumina scazuta .
Cu cat cunosc mai bine oamenii,cu atat imi iubesc mai mult cainii!
Avatar utilizator
adileafu
Membru important
 
Mesaje: 178
Membru din: 29 Ian 2010, 12:15
Locaţie: Targoviste

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde DART pe 17 Oct 2014, 08:58

Daca crezi ca mai poti pune ceva(nu f. mult) la suma maxima...
Schmidt@Bender Klassik Hungaria 2,5-10x56 cu reticol iluminat L1 sau L3 ar putea fi o solutie pt. tine...factura si garantia se subintelege... pt. ca este vorba doar de lunete noi.Daca doresti detalii...calea este PM.
Spor la alegere.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde yanke pe 17 Oct 2014, 19:34

Din start e vorba doar de lunete noi cu garantie si certificat de garantie, factura toate cele...
yanke
Membru important
 
Mesaje: 229
Membru din: 15 Feb 2011, 21:13

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde paungeorgica pe 18 Oct 2014, 07:11

adileafu scrie:Vad ca e un curent impotriva lunetelor Delta......,Georgica ai vreo Delta care te dezamageste sau ,,mergi cu valul'', ca explicatii pt uitatul de anumite lunete nu dai si nici puncte forte ale altora nu mentionezi.

Eu am o Meostar de panda si un Schmidt&Bender de goana, nu am Delta, dar am avut Hawke care a fost la fel sau poate mai mult laudata si m-am lamurit, daca mi se cere musai pot in cel mai scurt timp sa fac o poza tinand in mana o delta de goana (are un coleg de grupa, nu merg cu valul).
Nu zic ca este la fel ca Hawke, dar sunt convins ca are un pret exagerat, nu poti sa ceri pe o asemenea luneta atatia bani, cred a un pret apropiat de jumate era mult mai corect.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde Don pe 18 Oct 2014, 17:18

paungeorgica scrie:Nu zic ca este la fel ca Hawke, dar sunt convins ca are un pret exagerat, nu poti sa ceri pe o asemenea luneta atatia bani, cred a un pret apropiat de jumate era mult mai corect.

Pot comenta un picut pentru ca,asa cum spuneam,neavand suficiente resurse pentru a impaca si pasiunea pentru lise si placerea de a trage cu ghintuite,am "frecat" mai tot ce era mai acatarii in zona de pret care face obiectul discutiei,adica am avut si Elite-uri de la Buschnell,si VX3-uri de la Leupold,si Burris-uri,si Artemis si Meostar de la Meopta,si un Titanium de la Delta...ca posesor si utilizator cred ca rar am vazut afirmatie mai departe de adevar decat ce spune colegul nostru Georgica!
Vorbim despre niste lunete fabricate de LAW,cel mai probabil cu sticla Ohara din gama superioara,probabil mai mult decat un OEM - s-ar putea ca si schema sa apartina japonezilor,dar e un lucru pe care nu-l cunosc-
cu o calitate foarte buna pentru categoria asta de pret,pe mine personal m-au determinat sa renunt la Meostar-uri,vandute cu pierderea de rigoare,bineinteles,dar am considerat ca merita sa pierd la revanzare,
Titanium mi s-au parut,in ansamblu,superioare,mai putin la capitolul turete,sau poate mai indelungata
experienta cu Meostar m-a obisnuit cu "feelingul" turetelor lor!
Comparatia cu Hawkee,sa ma scuze colegul si amicul meu,mi se pare un fel de saritura de la izmene la chiftele,numai alaturarea lor,chiar insotita de "nu zic ca este la fel" asortindu-se doar cu afirmatia privitoare la "pretul corect" nu cu realitatea in legatura calitatea si valoarea seriei Titanium si as fi foarte interesat sa aflu ce elemente de optica si mecanica ale pomenitei serii de la Delta i-au cimentat opinia asta!
Aceste noi aparitii mi s-au parut atat de bune la pretul lor in momentul cand am luat contact cu ele incat am simtit nevoia sa port o discutie pe subiect si cu @Tranan,mult mai experimentat decat mine care,daca-mi mai amintesc eu bine,mi-a confirmat opinia in acel moment,dar cred ca e mai bine sa vorbeasca el despre subiect...si despre banii la jumatate pe care i-ar merita Titanium!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde paungeorgica pe 18 Oct 2014, 18:43

Cam rar, cam rar....
Sa revenim. Daca la capitolul lise nici nu mi-as permite sa ridic privirea din sol cand spuneti ceva, la acest capitol nu va impartasesc deloc parerea, dupa vreo 15 lunete avute (cea mai proasta Hawke, cea mai ieftine un waver, restul mai scumpe, mai de calitate) si testate asa cum m-am priceput, eu si mai multe vazute la colegi (analizate de la cateva minute, pana la zeci de minute si testate, de la caz la caz), sunt de parere ca Delta are un pret exagerat iar daca as avea 700-1000 euro la dispozitie pt o luneta, clar mi-as lua o luneta nemteasca, indiferent ca-i noua sau SH in functie de situatie.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde violiv pe 18 Oct 2014, 19:03

Cat mai e o Delta? Pret mediu undeva la 800 E. Daca o compari cu cele aduse in valiza de peste ocean iese prost. Daca o compari cu preturile reale de raft din UE iese exact in gama in care sta, ba chiar cu un mic plus la ce ofera fata de nume mai vechi din domeniu. Iar daca o iei s-h de la cineva nemultumit chiar iesi bine de tot :lol:

Ca tot se amintise, dupa parerea mea Meostar e subtirica tare, si la tub si la ce ofera, departe de gama moderna a firmei.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde Tranan pe 18 Oct 2014, 19:05

paungeorgica scrie:
adileafu scrie:Vad ca e un curent impotriva lunetelor Delta......,Georgica ai vreo Delta care te dezamageste sau ,,mergi cu valul'', ca explicatii pt uitatul de anumite lunete nu dai si nici puncte forte ale altora nu mentionezi.

Eu am o Meostar de panda si un Schmidt&Bender de goana, nu am Delta, dar am avut Hawke care a fost la fel sau poate mai mult laudata si m-am lamurit, daca mi se cere musai pot in cel mai scurt timp sa fac o poza tinand in mana o delta de goana (are un coleg de grupa, nu merg cu valul).
Nu zic ca este la fel ca Hawke, dar sunt convins ca are un pret exagerat, nu poti sa ceri pe o asemenea luneta atatia bani, cred a un pret apropiat de jumate era mult mai corect.


Parerea mea este ca ceea ce spui este cu totul si cu totul nefondat si neinformat.

1. Delta si Hawke sunt total diferte. Hawke e o luneta de buget chinezeasca pe care o cumpara cei care vor o luneta cat mai ieftina, Delta e o luneta japoneza. Luneta Hawke pe care ai avut-o tu ateriza undeva pe la €300 si e clar ca nu o poti compara cu o Meopta Meostar care costa cel putin de doua ori mai mult, daca nu chiar de trei ori mai mult, si care e, fara discutie, o luneta mai buna decat Hawke.

2. Delta e o luneta japoneza la acelasi nivel cu Trijicon (se fabrica la aceeasi fabrica: Light Optical Works) si Nikon. De aceea nu stiu de unde ti se pare tie cum ca Delta ar fi o luneta scumpa fata de calitatea ei intrucat celelalte doua costa de doua ori mai mult ca Delta, aproape. :?

3. A te referi la un produs cum ar fi de proasta calitate, fara a-l fi folosit, vazut etc, mi se pare foarte aiurea si dezinformativ vis a vis de o persoana care pune niste intrebari referitoare la un produs de care are nevoie.

yanke scrie:m-ar interesa achizitionarea unei lunete pentru panda pentru a completa eotechul din dotare pe un argo comfortech 30.06... bugetul este 1000 euro cu tot cu prinderi.Argo are o sina weaver pe care e montat eotechul ...


Parerea mea este definitiv ca Delta 2.5-10x56 e cea mai buna alternativa si cea mai valoroasa din cateva puncte de vedere:

1. Optic aterizeaza la acelasi nivel cu Meopta Meostar, Nikon Monarch 7, Trijicon si Vixen dar e cea mai ieftina dintre ele.

2. Fata de Meopta Meostar 3-12x56 (care e dealtfel o luneta destul de populara), Delta are doua avantaje:
-are iluminare de zi si noapte, ceea ce Meopta nu are.
-nu are o imagine de tub la fel de pronuntata precum Meopta. La capitolul acesta insa, parerile difera, si eu am multi clienti care nu sunt de acord cu asta. Majoritatea insa, inclusiv eu, sunt de parere ca asa este. Ca sa excluzi o alegere gresita in privinta asta, nu ar strica sa incerci sa te uiti in ele una langa alta. Poti insa sa fi linistit de faptul ca Delta, e cel putin la acelasi nivel cu Meopta la capitolul acesta.

3. Delta are o transmisie de lumina mai buna decat Meopta.


Si la capitolul acesta difera opiniile dar la testul facut de unul dintre ziarele de vanatoare de aici de la noi la laboratorul de la SAAB, Meopta Meostar R1 RD 3-12x56 a avut o transmisie de lumina de 88.9% pe cand Delta a avut o transmisie de 92.3%.
Acestea sunt insa cifre de laborator si in teren nu va fi o diferenta foarte mare, dar daca e sa le comparam cat mai exact, asa stau lucrurile. O transmisie de lumina similar cu Delta au avut-o si Trijicon 2.5-10x56 si Nikon Monarch E 2.5-10x56.

In Suedia am vandut la ora actuala aproximativ 300 de lunete Delta (din 2011 de cand am inceput sa le aduc) si am avut numai 6 cazuri de garantie:

-la doua dintre ele nu le mergea cum trebuie tureta de elevatie
-la una i s-a deplasat o lentila de la ocular
-la doua le-a intrat un firicel de praf pe lentila interioara
-la una i s-a stricat dispozitivul de iluminare

In toate cazurile, garantia a fost rezolvata expeditiv si profesionist.

Nu are rost sa spun cate probleme de garantie am cu alte marci, dar, considerand situatia de mai sus, indraznesc sa spun Delta este una dintre cele mai bune marci pe care le-am vazut pana acuma, din punct de vedere mecanic.

Deci afirmatiile lui @paungeorgica nu sunt bazate pe dovezi ci trebuiesc citite ca fiind o parere a unei persoane care, de fapt, nu stie nimic despre produsul in legatura cu care isi da cu parerea.

Deci, in consecinta, sfatul meu este: Delta.

Ca sa clarific si eventualele suspiciuni...
-eu nu vreau sa vand Delta in Romania ci, in general, cand sunt contactat in legatura cu Delta, de forumisti, ii trimit la Radu Bichis intrucat are preturi bune, e un om cinstit, cu reputatie buna, pe care il respect.

Deci parerile pe care le exprim cu parere la Delta nu au alte motive decat faptul ca sunt foarte incantat de calitatea marcii si modul in care se dezvolta.


Sunt insa de acord cu @paungeorgica si anume ca daca vei gasi o luneta germana de calitate (si accentuez cand spun "de calitate", intrucat, la capitolul acesta nu includ Zeiss Duralyt etc, care sunt gunoaie), cu reticul iluminat la pretul de €1000, noua, atunci zic ca ar fi bine sa o iei. Ma indoiesc insa ca vei gasi.

Eu astept sa primesc in curand noua generatie de IOR 2.5-10x56 pe care vreau sa o compar cu japonezele si cu germanele de top. Deocamdata insa, nu am primit-o si de aceea nu ma pot pronunta in privinta ei, dar asta ar fi o eventuala concurenta serioasa.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde yanke pe 18 Oct 2014, 20:52

Multumesc foarte mult de raspunsurile primite...incep sa ma "iluminez"
yanke
Membru important
 
Mesaje: 229
Membru din: 15 Feb 2011, 21:13

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde paungeorgica pe 19 Oct 2014, 13:24

violiv scrie: Daca o compari cu cele aduse in valiza de peste ocean iese prost. Iar daca o iei s-h de la cineva nemultumit chiar iesi bine de tot :lol: .

Asa cum ziceam, preturile de raft de la noi mi se par exagerate, variantele expuse de dumneavoastra chiar trebuiesc luate in seama de ce-i care vor sa-si cumpere o luneta.
Am cumparat Meostar (aproape noua) la jumate din pretul unei Delta si un S&B tot la jumate din pretul unei Delta si sub jumate din pretul de raft, asa ca prefer sa-mi asum riscul de a nu avea garantie, dar raportul calitat/pret este mult mai bun.
Pt ce-i care sunt la inceput, nu-i sfatuiesc sa-si ia lunete noi pt ca in cel mai scurt timp este posibil sa le schimbe si vor pierde la ele, iar daca luneta este cu renume mai mic (Delta etc...) pierderea va fi foarte mare.
Cumperi o luneta de renume, ai calitate, la o eventuala revanzare pierderea este mai mica, cumperi Delta sau... ai calitatea pe care ti-o ofera (unii care o vand zic ca-i buna, altii care nu au avut o luneta nemteasca zic ca-i ok, iar ce-i care le-au avut pe amandoua, tot la nemtesti (austriece) au ramas) dar la o eventuala vanzare pierderea este foarte mare, acum fiecare face cum vrea.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde Don pe 19 Oct 2014, 16:12

Georgica,mii de scuze,dar esti inca pe langa subiect...bine de tot!!!
Nu stiu de unde ai scos-o si p-aia cu luneta germana noua de 1000 de euro,poveste fara cap si coada,singura care s-ar incadra in pret ar fi seria Duralyt care,cu exceptia prestatiei in lumina slaba,este mult sub Delta sau sub Elite 6500,ambele lunete fabricate,cred,de L.O.W.! Pur si simplu am senzatia ca nu stii sau nu ai inteles cum functioneaza azi industria O.E.M. si care sunt efectele!
Te-am mai auzit cu chestioara asta cu "firmele consacrate",dar sunt curios daca ai experimentat ce am incercat vreo cativa,adica un test comparativ intre nou aparutele pe piata March si consacratele Swaro si
Zeiss,intr-un segment de piata unde patrunzi mult mai greu decat in cel mediu si sa observi matul pe care l-au dat necunoscutii "monstrilor sacri" auncand pur si simplu in "plutonul de urmarire" lunete fabricate de Swaro,Zeiss,S&B,Kahles,Leica...dar probabil nici n-ai fi incercat asta,pe motivul ca n-ai auzit de ele sau...nu sunt germane! Cum ti-a spus si Vio,nu amesteca pretul celor aduse direct din State cu ce gasesti in raft in U.E.,dar nici acolo n-o sa gasesti in mia de euro consacrata calitate germana!
In rest,dai sentinte despre bunuri pe care nu le-ai incercat,macar de curiozitate si asta nu este deloc O.K.,pe aici treci drept un om cu oarece experienta iar cineva ar putea lua de bun ce spui - iar despre Meopta,bine ca ai luat-o la un pret super,dar dupa cum spuneam si eu,si Tranan,si Vio,sunt un pic mai slabute decat Titanium de la Delta!
Cat despre rata de "lamai" mai citeste un pic statistica lui @Tranan si o sa vezi rata asta este caracteristica mai degraba segmentului de varf,nu celui mediu!!!
Daca tot vorbesti despre lunete de calitate germanne la 1000 de euro,fa-mi si mie,te rog,rost de o anonima March pe la 1200 si sunt prietenul tau pe viata!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde paungeorgica pe 19 Oct 2014, 18:48

Fiecare intelege ce vrea, eu alt comentariu nu mai fac pe acest subiec.

PS.
Doar un ex luat la intamplare, sunt curios la ce pret se va vinte aceasta luneta pe 15.11 (eu o prefer pe asta in loc de Delta)
http://www.egun.de/market/item.php?id=5148205
PSS
Ca sa fie si cu obiectiv mai mare, luate in fuga.
http://www.egun.de/market/item.php?id=5137937
http://www.egun.de/market/item.php?id=5142028
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde Tranan pe 19 Oct 2014, 20:54

In continuare insa raspunsul tau eu un fel de "Buna ziua nana, castraveti draga"!

@yankee spune ca vrea o luneta de panda noua cu garantie dar tu dai exemple de lunete second. Daca e sa intram la capitolul "second" sunt, bine inteles, o gramada de alternative, dar daca omul vrea noua nu are rost sa intram la acest capitol.

Problema nr. 2 este ca dintre cele trei lunete exemplificate, una este de goana iar cealalta, Varipointul,este cu obiectiv de 42mm si nu e de loc o luneta de panda. Un aspect pe care probabil ca nu il cunosti este deasemenea ca Varipoint este una dintre cele mai proaste lunete germane moderne in ce priveste transmisia de lumina, situandu-se la acelasi nicel cu Meopta (cel putin acesta a fost rezultatul la testele efectuate cu ele). Aspectul acesta + faptul ca are obictiv de 42mm o face neinteresanta.

Ultima insa e fara indoiala o alternativa faina si in cazul in care @yankee se multumeste cu una second e valoroasa la banul platit. Asta in cazul in care vanzatorul nu te escrocheaza si nu vei avea suprize cand o primesti acasa. Nu stii prin ce a trecut luneta, pe ce a fost montata, daca a avut umezeala in tub si omul a pus-o pe radiator pt.a face ca umezeala sa dispara etc etc.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde sorin_tl pe 24 Oct 2014, 15:11

Va salut cu respect domnilor,am citit postarile dumneavoastra si fiind (un bugetar) va rog sa-mi indicati o tara sau un sait cu lunete chiar si S-H.pentru un 30-06. Am auzit ca luneta universala nu exista dar cred ca merita sa incerc avand un buget de 800e e cam greu... O DELTA 2,5 X10 x 50 cred ca mi ar placea.. :P Cu respect, va multumesc.
sorin_tl
Nou membru
 
Mesaje: 53
Membru din: 05 Feb 2013, 20:24

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde Alin3006 pe 09 Noi 2014, 22:57

Uite aici o varianta foarte apropiata de 1000 euro ca buget, dar care livreaza mult peste banii pe care iii dai pe ea: http://cadourivanatori.ro/lunete-schmid ... 5-10x56-l3
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde tibi_anghel pe 12 Noi 2014, 13:25

In ipoteza in care e cineva interesat, am o luneta IOR 2.5-10x56, in garantie, reticul iluminat(punct, nu cel tactic), a fost montata pe arma insa nescoasa la vanatoare, la un pret modic. O vand din motive de curatenie generala. Astept mesaje de la doritori pe PM.
tibi_anghel
Membru important
 
Mesaje: 226
Membru din: 09 Dec 2005, 14:31

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde yocatalin2000 pe 02 Dec 2014, 21:07

Sunt si eu interesat de o luneta de panda in buget de max 1000e, preferinte diametrul lentilei 56mm si daca se poate cu sina nu neaparat dar... ceva variante, oferte? m-am decis mai repede la arma si la luneta nu pot singur sa ma decit :) ms
Beretta Urika 12/76/71 Camo
Tikka T3 30.06 57cm
Baikal 222
Avatar utilizator
yocatalin2000
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 08 Ian 2014, 17:19
Locaţie: PITESTI

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde EliteHunting pe 03 Dec 2014, 00:07

Salut, aici www.elitehunting.ro găsiți toată gama de lunete IOR din ultima generație care pot fi o alegere foarte buna pentru pânda sau long range (10x56 , 2,5-10x56 , 4-14x56 etc. ). Toate lunetele IOR au reticol iluminat. @Violiv s-a uitat îndelung prin ele și cred că are deja o părere cât și @Tranan care le-a făcut un " mini rewiew" .
EliteHunting
Membru activ
 
Mesaje: 114
Membru din: 28 Noi 2014, 11:59

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde yocatalin2000 pe 07 Dec 2014, 20:35

de aceste lunete ce parere aveti care este mai buna? pretul e la fel...
1.MEOSTAR R2 2,5-15x56 RD/MR cu reticul 4C
2.Delta TITANIUM 3-24x56 ED IR SF tub 34
Beretta Urika 12/76/71 Camo
Tikka T3 30.06 57cm
Baikal 222
Avatar utilizator
yocatalin2000
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 08 Ian 2014, 17:19
Locaţie: PITESTI

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde paungeorgica pe 07 Dec 2014, 21:43

Sa ma scuzi, dar nu este pt tine, este o intrebare generala sau mai bine zis retorica.
Stau si ma minunez in fiecare zi cum este posibil asa ceva....
Eu pe un ij 18 am montat un meostar (pret dublu decat arma), pe un Antonio Zoli un Schmidt & Bender (pret cam egal +/-) si cand vad pe cineva ca-si cumpara cate un R93, dar ce zic eu R93 ca asta este expirat, R8 si cat mai lux daca se poate si dupa monteaza cate o luneta vai mama ei sau in cel mai bun caz o luneta medie, EU ASTA NU POT SA INTELEG.
Cu aproape cea mai ieftina carabina de pe piata la aceasta ora si cu o luneta de calitate se poate ajunge la distante foarte mari si la lovituri sigure dar cu o chinazarie ordinara si cu cea mai cea arma nu poti face mai nimic. Optica este foarte importanta, poti sa ai mama Blaserului dar cu o luneta medie, mediu va fi si timpul tau de stat la panda, dar cu un ij 18 pe care ai montat o luneta de top vei sta si vei avea satisfactii inzecite.
Un exarcitiu de imaginatie: daca ai avut un buget de 3500 euro din care 2500 ai dat pe arma si mai ai 1000 pt luneta, ai gresit din punctul meu de vedere, daca dadeai 1000 euro pe arma si 2500 euro pe luneta eram mult mai bine.
Este ca si cum ti-ai lua un Mergedes, un BMW ..... sport sau de teren si dupa il echipezi cu anvelope de R14 ca sunt mult mai ieftine si ca nu-ti permiti sa-i pui anvelope necesare ca aceasta masina sa-ti ofere ce poate.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde yocatalin2000 pe 07 Dec 2014, 23:04

nu e vorba de un buget batut in cuie pot sa dau si 2000e+ pe luneta... vreau sa aflu cat mai multe despre ele dar cred ca acum am aflat ca sunt "vai mama lor" :) asa am facut si cu arma acum 2 sapt am vrut sa cumpar roessler titan 16, tikka t3, browning... si dupa cateva vorbe schimbate cu violiv am luat R8 nou. o sa i pun un swarovski z6i 2 5-15x56 sau un Zeiss Victory pt ca aceasta ma atrage. sa fiu sincer ma gandeam ca exista lunete bune si la o mie de euro. sunt vanator de 2 ani si nu am experienta asa mare la arme si lunete
Beretta Urika 12/76/71 Camo
Tikka T3 30.06 57cm
Baikal 222
Avatar utilizator
yocatalin2000
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 08 Ian 2014, 17:19
Locaţie: PITESTI

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde yocatalin2000 pe 07 Dec 2014, 23:27

Nu o sa mai cer pareri despre lunete de 40,50 mil o sa cumpar in functie de pret cea mai scumpa cea mai buna :) normal
Beretta Urika 12/76/71 Camo
Tikka T3 30.06 57cm
Baikal 222
Avatar utilizator
yocatalin2000
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 08 Ian 2014, 17:19
Locaţie: PITESTI

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde paungeorgica pe 08 Dec 2014, 08:44

yocatalin2000 scrie: vreau sa aflu cat mai multe despre ele dar cred ca acum am aflat ca sunt "vai mama lor" :)

Cele amintite de tine sunt lunete medii, eu folosesc lunete medii pt ca asta imi permit dar cine isi ia R8 sau mai stiu eu ce bijuterie este de bun simt sa le echipeze cu lunete pe masura.
Cand am zis "vai mama lor" ma gandeam la combinatia de acum o saptamana pe care am vazut-o la un coleg (arma de 1300-1500 euro; prindere EAW cea mai de calitate prindere la aceasta ora, o consider; si o chinazarie de lunete la 500-600 lei ) de m-a buvnit si rasul, nu este normal asa ceva.
Daca nu sunteti conditionat de buget atunci nu mai pierdeti timpul, mergeti pe varfurile de gama de la Swarovski, Zeiss, Leica care fac pereche buna cu R8 si nu veti regreta, pe cele de 1000 euro lasale pt ce-i ca mine, care nu ne permitem mai mult.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde violiv pe 15 Dec 2014, 11:19

Aici gasiti numa niste poze ca sa vedeti cum arata pe afara

viewtopic.php?f=73&t=14777

In mometul actual, urmand cat se poate de strict titlul topicului, adica "top 3 lunete de panda pana-n 1000 E", pot sa va spun cu mana pe inima c-am gasit castigatorul: IOR Hunting 4-14x56.

E drept ca Ruger-ele trag bine dar mare parte din frumusetea zilei de ieri a fost data de luneta folosita, acea IOR 4-14x56 de care am pomenit.
Este o luneta din ultima generatie de lunete scoase de IOR, o luneta gandita cu dedicatie vanatoare, la care lipsesc toate accesoriile tactice cu care ne-a obisnuit firma dar care le-a iesit mai presus de orice asteptari personale.
Este o luneta masiva in dimensiuni fara sa fie nemaipomenit de grea. Daca obiectivul cu sticla de 56 mm si tubul de 30 mm sunt ceva comun, ocularul de-a dreptul supradimensionat este ceva particular. Lentila de iesire este realmente uriasa si senzatia pentru ochi este cam aceeasi cu cea pe care o traiesti privind un "LED" modern 4K cu diagonala de <1,5 m. Am folosit luneta pe 4 arme diferite impreuna cu o pereche de inele Warne rapide, deci am privit prin ea la total cateva ore, de la Soare intens pana la amurg si apus.
Prima senzatie este covarsitoare, ceva ce-am mai simtit numai cand am privit prima data prin Zeiss FL 4-16x50. Imaginea este incredibil de clara, limpede, luminoasa. Pusa pe tinta ofera detalii la o limita de finete pe care o simti pe la Swaro 15x. Nu numai ca imaginea este frumoasa dar distoriunile la periferie practic nu exista ... doar langa rama lentilei, pe o grosime cat un fir de par (pe bune!), apare o usoara umbra si trebe sa fii carcotas rau ca s-o vezi. Pe tot campul vizual imaginea este la fel de net definita, la fel de clara, contururi la fel de bine desenate. In plin Soare, pe muchii cu contrast mare (coala alba A4 pusa pe suport inchis la culoare) apare o irizatie fina ce bate in verzui dar chiar trebe s-o urmaresti ca sa vezi ca-i acolo. La 16,30, adica ora oficiala a apusului de Soare, cand afara inca se mai vede, puteai numara firele de iarba la 100 m si chiar am numarat "coltii" de la o bucata de sarma ghimpata ruginita, uitata pe un stalp. Nu numa c-am studiat-o ci chiar am tras in sarma cu pricina sa vad daca o taie glontul - apropo, n-o taie, aluneca pe ea.
Datele tehnice le gasiti la producator sau pe site-ul magazinului ce le comercializeaza

http://magazinvanatoareconstanta.ro/43-lunete-ior

Acum, s-o iau un pic in ordine.
Nu e o luneta care sa te dea pe spate prin "zoom-ul" urias. De la 4 la 14x e distanta micuta pentru o luneta din ziua de azi dar cred ca sacrificul a fost facut tocmai pentru a obtine o luneta perfecta pe toata gama. Fata de "smecherii" care anunta 6-7x zoom dar la care minimul si maximul nu pot fi folosite, aceasta IOR functioneaza perfect de la 4x la 14x, fara niciun pic de efect de tub la minim, fara nicio distorsiune la maxim. Conturul imaginii este foarte clar si foarte subtire, ceva in genul vechilor 8x56 parca desenate cu creion 0,5 mm. Imaginea se prinde in pupila foarte usor si la 14x, permite oarece oscilatie de jur imprejurul axei optice si este destul de toleranta cu pozitia ochiului ca si distanta pupilara - la 14x e mai strict dar sub 10x te poti misca cativa centimetri buni, adica trecerea de la culcat la picioare si modificarea pozitiei gatului nu te forteaza sa stai stramb ca sa vezi tot.
Ca sa nu credeti ca ne-am dus chititi s-o vedem mai buna decat e, am plecat dotati cu ceva concurenta - Elitte 6500 2,5-15 respectiv febletea mea Zeiss FL 4-16x50 pe care le-am pus alaturi spre comparatie.
Imi pare rau ca nu va pot oferi poze dar acumulatorul descarcat prea iute dupa pozele cu arma a binevoit sa capituleze cand am ajuns la lunete.
Realmente singurul plus al Zeiss este acel 16x care mareste inca un pic imaginea fata de 14x. Ca si concordanta a magnificatiilor, au mers mana-n mama, poate cu o idee mai mare imaginea aparenta la IOR in gama 9-14x. Inelul de magnificatie la IOR are o cursa luuunga si permite ajustari la sfert de unitate linistit, cu o cursa de actionare aproape constanta pe toata gama, nu cum au majoritatea cu mare inghesuiala la magnificatiile mari. Sa spun ca e mai buna ca Zeiss nu-i cazul, dar diferenta de calitate a imaginii este atat de mica incat si proprietarul Zeiss-ului se intrebe de ce a dat el dublu pe luneta cand exista asa calitate si la 1000 E. De Bushnell n-are rost sa pomenim ca nimeni n-a mai vrut sa se uite prin ea si cu greu am reglat arma omului.
Dupa ore de privit prin ea, dupa minute lungi de privit continuu, am remarcat punctul cel mai tare al lunetei: nu oboseste ochiul DELOC!!! Cine s-a mai jucat cu binocluri celebre gen vechiul IOR 7x40 sau mai noile Steiner, Zeiss, Leica stie despre ce vorbesc - imaginea este atat de linistitoare si de comoda incat nici nu trebe sa clipesti.
In poza grupajelor cu 243, cel de jos l-am tras ochind cu "firul" subtire al reticulului la intersectia liniilor de pe tinta. Arma in suport permitea o oscilatie stanga-dreapta cam exact grosimea unei linii, oscilatie insa foarte bine vizibila pe tinta. Spre deosebire de grupurile trase ochind clasic, pe dot-ul central, ochirea pe acel firicel abea vizibil chiar a fost o reala placere pentru mine.
Ca nu-l pomenisem - reticulul este un german 4 modificat, plasat in planul II focal, adica nu se mareste odata cu magnificatia. Are cele doua trei bare groase - doua laterale, una pe verticala sub centru - continuate cu prelungiri subtiri de tot care nu se mai intalnesc central; in mijloc are un "disc" cu dimensiunea relativa de 1 moa la 10x, ceva mai mic la 14X fata de discul de 1 moa al tintei si cam dublu la 4x. Barele subtiri sunt subtiri de tot, cam de grosimea aparenta a unui fir de par, ceva cam ca la Zeiss 3-12 sau Swaro 2,5-15. Partea care mi-a placut este ca nu se intalnesc in centru cu dot-ul ci ramane un spatiu de exact 1 moa la 10x pana-n disc iar acel "varf" este exact ca varful unui acusor subtire-subtire, pe care l-am putut folosi sa ochesc o musculita ce se plimba pe foaie, de ex. Este foarte-foarte bine conturat la orice magnificatie si se vede la fel de clar ca si tinta plasata de la 25 la 250 m desi luneta nu are corector de paralaxa. Se ilumineaza doar dot-ul central, cu iluminare perfecta pentru noapte, fara nicio irizatie parazita si tata de "palid" ca parca priveam prin Trijicon cu iridiu.
Nu mai pomenesc de click-uri ca n-are rost - desi turetele par vanatoresti, sub capacele un pic supradimensionate apar doua turete cat se poate de "pictate" cu toate indicatiile cifrice posibile si care sar de la un dinte la altul cu un stop foarte ferm si cu un zgomot audibil si prin casti. Lucreaza perfect, si in poza grupajului central din tinta cu 243 W am facut un mic experiment si am dat cate un clic jos si unul dreapta dupa fiecare foc. Asta pentru ca arma putea realmente desena pe tinta.

Alaturi au mai fost ceva lunete din mai noile sau mai vechile IOR si o sa revin undeva cu prezentarea lor dar asta realmente a "spart gura targului" si dincolo de aceeasi sigla chiar nu are nimic asemanator cu vechea IOR 4-14x50 tactica din care detin una de ceva ani.

Eu lansez o provocare pentru oricine doreste sa participe si sa aduca la concurs "umar la umar" o luneta de pana-n 1000 E, de panda si care sa fie in stare s-o bata pe asta .... hai sa zicem 1200 :mrgreen:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde Alin3006 pe 15 Dec 2014, 15:07

Si in ce consta provocarea? Cine decide regulile si cine jurizeaza?

Uite, eu o pun pe asta: http://cadourivanatori.ro/lunete-schmid ... lm-3-12x50
sau pe asta: http://cadourivanatori.ro/lunete-schmid ... 5-10x56-l3

Si iti dau cateva argumente:
1. Luneta adusa de tine in concurs are 900 g!!! O fi ok la poligon, dar sa iti pui asa ceva pe o arma-fie ea si de panda- e sado masochism. De la 900 g la 600 e cat un kick stop si se simte al dracului. De fapt, e aproape dublu. :mrgreen:

2. Prima adusa de mine in discutie poate fi folosita ca luneta universala, pentru ca la o adica cu 3x mai poti trage la goana, insa cu 4x chiar nu mai ai cum, decat daca ai zone foarte deschise, unde sa plimbi porcul pe pusca un sfert de ora.Nu mai vorbim ca la 1kg e out of question sa o folosesti la goana, cel putin la deal-munte, ca o arunci in primul izvor. :lol:
In cazul celei de-a doua propusa de mine, e chiar mai pretabila pentru a fi universala, la 2,5-10x56.

Magnificatia de 14x ar fi singurul avantaj al IOR-ului, insa pentru o luneta de panda nu e chiar relevant, poate doar daca vrei la capra neagra. Aici insa se auto anuleaza - din nou- datorita greutatii.
In rest, unde tragi cu 14x tragi si cu 10x sau cu 12x. Vorbim de vanatoare nu de grupaje in poligon la lumina lunii.
Apar in piata lunete de genul 1-24X 50 si real nu eu unul nu le-am testat, insa pe langa pretul urias, o plaja larga a magnificatiei vine de regula cu un pret: calitatea imaginii la magnificatii de peste 10x. De regula daca nu au reglaj de paralaxa se vede ca dracu - si aici nu vorbesc de lunete de 1000e ci de cele cu pretentii mai mari. Eu unul gasesc ca 12x e absolut suficient pentru orice si folosesc magnificatii peste 8x numai in cazuri absolut exceptionale...

Reticulul poate fi fix aceeasi Marie, dar cu alta palarie. Luminozitatea si claritatea imaginii se pot compara.

Prêt de vanzare:

IOR : 4455 ron
SB1: 5300
SB 2: 5600

O diferenta de cca 200 euro intre o luneta cu calitati optice absolut comparabile, dintre care una este de doua ori mai grea si pe deasupra made in Romania? Si se poate folosi excusiv la panda sau poliogon, in timp ce varianta e practic universala?

Pe mine nu m-ai convins, oi fi eu subietiv, dar daca tot ai lansat provocarea ti-am raspuns.
Ca si tu esti tot subiectiv. :lol:

Mai exact ce comparam? Lunete de poligon sau de vanatoare?
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: top 3 lunete panda pana in 1000 euro

Mesajde EliteHunting pe 15 Dec 2014, 19:22

Dacă vorbim de universale , atunci niciodată o 3-12x... nu va fi o soluție.Dacă vorbim de pândă niciodată nu trebuie 14x sau 12x, dar obiectiv de 56 musai. Din câte pânde am făcut eu, și am câteva, nu am folosit decât maxim 6x magnificatie pentru a avea un camp de vedere mai mare dar și pentru o luminozitate maximă a lunetei (aici obiectivul de 56 e rege). Topicul se referă la lunete strict de pândă nicidecum la cele universale care știi bine că nu s-au inventat încă, cum nu e nici calibrul universal nici masina universala etc.Magnificatia 4-14x56 îmbina cu succes, zic eu, pânda și long range-ul mai ales cu un reticol si punct in planul 2 cum are această generație de IOR, dar dacă trebuie avem și 2,5-10x56 , 4-16x50 ,10x56 , 1,5-8x30 , 1x4x32 și chiar 1-10x26, toate cu aceeași sticlă " Made în Romania" care este destul de apreciată pe afară mai ales în SUA și toate în jurul la 1000 euro sau mai puțin, excepție făcând 1-10x26 care e o lunetă tactică si joacă in altă ligă după alte standarde.Pentru faptul că este putin mai grea ( nicidecum dublu) decât altele, există o singură explicație, nu are plastic deloc nici măcar la turete, plus sticla de 56.
EliteHunting
Membru activ
 
Mesaje: 114
Membru din: 28 Noi 2014, 11:59

Următorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori

Publicitate