Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:53

Poligon de tir Bistrita

Sunt multi dintre Dvs care sunt interesati de latura sportiva si de competitie a detinatorilor de arme . Va stam la dispozitie in acest topic !
Subiectul este generos si asteptam postari pe masura .

Moderator: liviur

Poligon de tir Bistrita

Mesajde top shot pe 01 Mar 2015, 12:18

Buna ziua tuturor,

Buna ziua si tie! Am prefera ca inainte de a face un anunt comercial sa ceri macar voie, chiar daca e vorba despre un poligon de tir! Sau poate te-ai gandit sa oferi vreo 10 abonamente gratuite pentru membrii forumului?
top shot
 
Mesaje: 5
Membru din: 01 Mar 2015, 10:45

Re: Poligon de tir Bistrita

Mesajde top shot pe 02 Mar 2015, 10:54

Salut Cristi,( ev. admin)
da, ofer si 10 abonamente gratuite, daca asta este modulul de acces pe acest site. Inainte de a posta, chiar am studiat topicurile de la poligoane de tir, fara sa observ undeva obligatia de a-mi cere voie. ( fara sarcasm) Voiam sa fac cunoscut un nou poligon la care sa aiba acces inclusiv membrii forumului, zic eu la preturi decente si conditii idem. Anunturile comerciale cred ca au alta forma ( vezi bannerele si sliderele aferente site-ului).Intentia era alta, nicidecum un masterplan de vanzari...
In multe din topicurile despre poligoane de tir sunt date de contact, acces, conditii s.a.m.d. Nu cred sa le se fi imputat vreunuia ca face anunturi comerciale.
Citind si alte topicuri, am retinut ca ne autocriticam cum ca noi vanatorii nu suntem suficient de uniti ! Daca taiem toate anunturile care ne privesc direct, suntem foarte uniti...
Cred in continuare ca un mesaj privat care sa contina atentionarea asupra postarii mele era mult mai eficient si desigur cu rezultate benefice asupra tuturor. Dar, intradevar e mult mai usor si mai autoritar sa "tai raul din radacina".
In ciuda acestui episod, doresc in continuare sa fac cunoscut conditiile acestui poligon. Astept conditiile pe mesaj privat. Multumesc.
top shot
 
Mesaje: 5
Membru din: 01 Mar 2015, 10:45

Re: Poligon de tir Bistrita

Mesajde radubichis pe 02 Mar 2015, 11:13

@ top shot ,felicitari pentru realizare si succes in continuare .Ma bucur cind vad ca incet , incet ,mai apare cite un poligon in RO
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Poligon de tir Bistrita

Mesajde top shot pe 02 Mar 2015, 11:29

radubichis scrie:@ top shot ,felicitari pentru realizare si succes in continuare .Ma bucur cind vad ca incet , incet ,mai apare cite un poligon in RO

multumesc Radu,
intr-adevar -incet,incet- deoarece am "umblat" dupa acte si alea alea, mai mult de doi ani. Apoi a inceput calvarul lucrului- muncitori, utilaje,materiale, nervi,stres,nervi,nervi, bani, ... dar am reusit sa-l deschidem !
Astept acordul moderatorului sa postez din nou conditiile .
O zi buna tuturor !
top shot
 
Mesaje: 5
Membru din: 01 Mar 2015, 10:45

Re: Poligon de tir Bistrita

Mesajde Remo pe 02 Mar 2015, 17:13

Bravo voua, sunt convins ca ati muncit foarte mult pana ati deschis si va urez mult succes in continuare. Cred ca moderatorii ar putea sa-si reconsidere pozitia si sa nu va mai trateze ca pe orice alta afacere, din (cel putin) doua motive. Primul este ca suntem depaaarte de un numar rezonabil de poligoane in Romania si fiecare noua aventura in domeniu ar trebui tratata ca o stire, de care sa ne bucuram si sa o impartasim, nu ca un anunt publicitar oarecare. Al doilea este ca un poligon imi pare mai mult o punere in practica a unei pasiuni decat o afacere foarte profitabila. Nu vreau sa va descurajez in nici un fel, dar daca afluenta de clienti va semana cu cea de la poligonul din Arad-Pecica, va trece multa vreme pana la recuperarea investitiei. Oricum, sincere felicitari. Sper sa ajung pe la voi candva.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Poligon de tir Bistrita

Mesajde gbulan51 pe 02 Mar 2015, 20:14

@Remo, mi-a placut ceea ce ai scris, dar sa nu uitam un lucru: cum poligonul are un proprietar, la fel si forumul are un proprietar. Nu putem avea asemenea pretentii... Cum se zice pe la tara: nu e treaba magarului de unde beau oile apa.
homo, homini, lupus !
gbulan51
Membru activ
 
Mesaje: 74
Membru din: 17 Noi 2007, 09:41
Locaţie: Dupa blocuri

Re: Poligon de tir Bistrita

Mesajde acsph pe 02 Mar 2015, 20:38

@top shot
Referitor la realizare,este de apreciat.Nu stiu nimic despre poligonul tau dar la cat de putine sunt si in ce conditii se legalizeaza,este de salutat efortul.Despre ce si cum pe vanatorul.ro,daca e sau nu publicitate,daca suntem sau nu o adunare de breasla,carevasazica cu alese si comune idealuri,e musai sa mai cugetam
Asa cum a sustinut distinsul meu antepostator ( :shock: ) poate trebuie sa vorbesti cu imparatul...nu stiu,zic si eu.
Despre rezultatul demersului insa pot sa-ti spun ceva,da' ramane intre noi:nu e bre de facut treaba cu vanatorii in poligoane,mai ales daca nu e moca.Daca nu are unde sa-si infiga cartoanele pentru un reglaj de luneta poate trece si pe la poligon.Poti sa verifici cam cati vanatori au abuzat poligoanele la talere anul trecut...Dupa stiinta mea (care nu e multa dar e certa) foarte...foarte putini.
Multa bafta si ganduri bune!
Ionut C
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: Poligon de tir Bistrita

Mesajde sorry_nellu pe 02 Mar 2015, 23:21

A prezenta un nou poligon cred ca e de maxim interes, mai ales in conditiile legislatiei actuale de la noi si nu se poate pune pe aceeasi treapta cu mica bisnitareala de deshabille-uri woodland si kaki.
Cat despre activitatea comerciala efectuata de un poligon, la cati posesori de arma avem si cat de interesati sunt, cred ca e vorba de mult mai multa pasiune decat de castig.
La cat de stramta si stramba e legea in domeniu, la cate conditii, nervi si timp si probabil bani sunt de investit, cred ca in astfel de cazuri ar trebui sa fiti mai flexibili domnilor moderatori si administratori si nu numai.
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Poligon de tir Bistrita

Mesajde vladimir pe 03 Mar 2015, 09:54

felicitari pentru deschidere! ne intereseaza mai multe info despre talere - cate si ce fel de aruncatoare aveti, pe cate ha, etc. poate se org un concurs de sporting.

e deranjanta atitudinea admin care blocheaza info de interes pt tragatori!
vladimir
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 20 Mai 2009, 10:52

Re: Poligon de tir Bistrita

Mesajde ache2 pe 03 Mar 2015, 10:28

acsph scrie:
... nu e bre de facut treaba cu vanatorii in poligoane,mai ales daca nu e moca.Daca nu are unde sa-si infiga cartoanele pentru un reglaj de luneta poate trece si pe la poligon.Poti sa verifici cam cati vanatori au abuzat poligoanele la talere anul trecut...Dupa stiinta mea (care nu e multa dar e certa) foarte...foarte putini.

nu te contrazic insa ca traitor made in PH simt al dracului de acut disparitia poligonului de la Bucov, asa cum era el, cu pacatele lui...
ca sa-mi reglez luneta trebuie sa fiu infractor (imi vine si acum sa rid cind imi amintesc) sau sa pierd 4 ore sa ajung la Bucuresti... si asta ma omoara...
mda, nu reglezi luneta in fiecare zi insa nici nu vrei sa mergi 2 ore ca sa tragi 10 cartuse, nu!?
nu mai zic sa iei o cutie de 22 lr sa te distrezi o jumate de ora cit plimba nevasta copchilul prin mall sau se duce la piata...
am destui amici care ar rupe de la gura (adica nu ar mai bea citeva beri) cit de 2 cutii de cartuse sa mai traga in extrasezon...
nu cred ca s-ar face bani cu nemiluita in domeniu insa ca orice business, trebuie sa mai si faci piata!
ache2
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 26 Oct 2006, 08:03
Locaţie: Ploiești

Re: Poligon de tir Bistrita

Mesajde pipabh pe 03 Mar 2015, 12:08

Felicitari pentru realizare. Poate, poate s-o naste vre-un campion si la noi! Ca altii dau campioni in urma antrenamentelor in poligon nu in urma viselor...
Aveti site? Ati mai anuntat in presa locala ? Daca aici nu puteti posta info ?!! va gasim noi si altfel.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Poligon de tir Bistrita

Mesajde top shot pe 03 Mar 2015, 13:29

Multumesc tuturor pentru aprecieri. Am luat legatura cu administratorul site-ului, si s-a gasit solutia pentru anunt. Deocamdata pot pune in anunt locatia si dotarile, fara preturi. O sa avem o sectiune separata.
asadar:

In toamna anului trecut, am deschis langa Bistrita (la doar 4 km), un nou poligon de tir sportiv autorizat pentru glont (pana la 100 m) si talere.
Poligonul de glont are 8 posturi de tragere- 1 de pe trepied, 3 mese de reglaj / antrenament pentru dreptaci, 2 pentru femei (sau persoane scunde), 1 pentru stangaci, 1 din pozitia culcat .
Deasemenea exista si un post pentru mistret alergator, cu doua directii de miscare,si distante de tragere optionale.
Exista linii automatizate pentru transportul tintelor pana la 100 m.( cu opriri intermediare 15m,25m,50m )
Poligonul de talere are 5 posturi trap, 8 posturi skeet. Deocamdata sunt 5 lansatoare de talere, inclusiv iepure, urmand ca in aceasta primavara sa mai montam inca 3 lansatoare.
Toate tragerile - glont sau talere- se pot face independent de vreme, intrucat posturile sunt acoperite.
Munitie exista in poligon pentru toate calibrele uzuale (si nu numai) , atat pentru glont cat si pentru tir sportiv si talere.
Bineinteles, cafeaua, ceaiul si bomboanele sunt din partea casei...
Deasemenea, pentru grupuri exista facilitatea unei pergole( filigorie) cu 25 locuri, bucatarie, soba, gratar, etc.
Programul este de luni pana sambata inclusiv, de la ora 9, pana seara. Pentru poligonul de glont, avem si facilitatea luminii artificiale la tinte si posturi.
Locatia este intre loc. Budacu de Jos si loc. Monariu, la aproximativ 4 km de Bistrita.
Nr. de tel nu cred ca pot pune aici pana se rezolva sectiunea, dar va descurcati voi ! :D
top shot
 
Mesaje: 5
Membru din: 01 Mar 2015, 10:45

Re: Poligon de tir Bistrita

Mesajde radubichis pe 03 Mar 2015, 13:39

Pune nr de telefon la topicul 'carte de telefon"
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Poligon de tir Bistrita

Mesajde radubichis pe 03 Mar 2015, 13:42

top shot scrie:Multumesc tuturor pentru aprecieri. Am luat legatura cu administratorul site-ului, si s-a gasit solutia pentru anunt. Deocamdata pot pune in anunt locatia si dotarile, fara preturi. O sa avem o sectiune separata.
asadar:

In toamna anului trecut, am deschis langa Bistrita (la doar 4 km), un nou poligon de tir sportiv autorizat pentru glont (pana la 100 m) si talere.
Poligonul de glont are 8 posturi de tragere- 1 de pe trepied, 3 mese de reglaj / antrenament pentru dreptaci, 2 pentru femei (sau persoane scunde), 1 pentru stangaci, 1 din pozitia culcat .
Deasemenea exista si un post pentru mistret alergator, cu doua directii de miscare,si distante de tragere optionale.
Exista linii automatizate pentru transportul tintelor pana la 100 m.( cu opriri intermediare 15m,25m,50m )
Poligonul de talere are 5 posturi trap, 8 posturi skeet. Deocamdata sunt 5 lansatoare de talere, inclusiv iepure, urmand ca in aceasta primavara sa mai montam inca 3 lansatoare.
Toate tragerile - glont sau talere- se pot face independent de vreme, intrucat posturile sunt acoperite.

Daca exista cazare in zona poate-i facem inaugurarea intr-un weekend ,cu un taler ,un mic,si-un ciaun
Munitie exista in poligon pentru toate calibrele uzuale (si nu numai) , atat pentru glont cat si pentru tir sportiv si talere.
Bineinteles, cafeaua, ceaiul si bomboanele sunt din partea casei...
Deasemenea, pentru grupuri exista facilitatea unei pergole( filigorie) cu 25 locuri, bucatarie, soba, gratar, etc.
Programul este de luni pana sambata inclusiv, de la ora 9, pana seara. Pentru poligonul de glont, avem si facilitatea luminii artificiale la tinte si posturi.
Locatia este intre loc. Budacu de Jos si loc. Monariu, la aproximativ 4 km de Bistrita.
Nr. de tel nu cred ca pot pune aici pana se rezolva sectiunea, dar va descurcati voi ! :D

Daca exista cazare in zona si mai vin si altii poate-i facem inaugurarea intr-un weekend cu un taler un mic un ciaun si ceva udatura :D
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Poligon de tir Bistrita

Mesajde madalin122582 pe 03 Mar 2015, 20:49

Salutam initiativa si efortul. Mult succes !
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Poligon de tir Bistrita

Mesajde tomi pe 04 Mar 2015, 11:37

Felicitari, o sa mearga, atentie la preturi, exista deja o ofera de preturi destul de avantajoasa la nivel de tara, daca facem o medie.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Poligon de tir Bistrita

Mesajde Ursus2006 pe 04 Mar 2015, 12:11

Dom' doctor, crezui ca uitarati parola, ca nu va mai vazui prin zona! 8)

Am auzit ca vreti sa va antrenati cu prietena militianului, Lucia Mihalache ! 8) 8) 8)
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Poligon de tir Bistrita

Mesajde tomi pe 04 Mar 2015, 13:51

E o doamna draguta, foarte buna la ce face, m-as face rapid de ras daca as incerca sa dau si eu la talere in aceeasi mansa.
Plus ca mi-e frica de militian sa ma bag in prieteniile lui feminine :D
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Poligon de tir Bistrita

Mesajde radubichis pe 04 Mar 2015, 14:53

Ursus2006 scrie:Dom' doctor, crezui ca uitarati parola, ca nu va mai vazui prin zona! 8)

Am auzit ca vreti sa va antrenati cu prietena militianului, Lucia Mihalache ! 8) 8) 8)

La trap? :roll: sau la galop?
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Poligon de tir Bistrita

Mesajde the_mav pe 04 Mar 2015, 15:01

radubichis scrie:
Ursus2006 scrie:Dom' doctor, crezui ca uitarati parola, ca nu va mai vazui prin zona! 8)

Am auzit ca vreti sa va antrenati cu prietena militianului, Lucia Mihalache ! 8) 8) 8)

La trap? :roll: sau la galop?

la obstacole :mrgreen: :D :mrgreen:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Poligon de tir Bistrita

Mesajde Ursus2006 pe 04 Mar 2015, 15:36

:lol: :lol: :lol:

Nu mai radeti. Nu stiti ce Beretta bock are dom' doctor, de-aia cum scrie la carte. Si e si talerist, fara gluma.
Ii imprumut eu vesta de talerist, aia de la Dibaciu, ca e noua, am purtat-o doar atunci in 2013 la Smeura, doua zile si doua nopti. :lol: :mrgreen:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Poligon de tir Bistrita

Mesajde tomi pe 04 Mar 2015, 21:14

Lasa ca anul asta recidivam la Smeura cu tot cu militian :D
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Poligon de tir Bistrita

Mesajde radubichis pe 04 Mar 2015, 21:40

Ursus2006 scrie::lol: :lol: :lol:

Nu mai radeti. Nu stiti ce Beretta bock are dom' doctor, de-aia cum scrie la carte. Si e si talerist, fara gluma.
Ii imprumut eu vesta de talerist, aia de la Dibaciu, ca e noua, am purtat-o doar atunci in 2013 la Smeura, doua zile si doua nopti. :lol: :mrgreen:

Ai mai spalt-o de atunci sau o ti tot noua :lol:
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Poligon de tir Bistrita

Mesajde Alin3006 pe 04 Mar 2015, 22:37

tomi scrie:Lasa ca anul asta recidivam la Smeura cu tot cu militian :D


Promiti? :shock:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Poligon de tir Bistrita

Mesajde tomi pe 05 Mar 2015, 19:15

Planul este sa venim si o sa tragem cu arcul, prastia sau sticla, dar tot tragem cu ceva :D
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Poligon de tir Bistrita

Mesajde dtdpuu pe 09 Mar 2015, 23:58

top shot scrie:Multumesc tuturor pentru aprecieri. Am luat legatura cu administratorul site-ului, si s-a gasit solutia pentru anunt. Deocamdata pot pune in anunt locatia si dotarile, fara preturi. O sa avem o sectiune separata.
asadar:

In toamna anului trecut, am deschis langa Bistrita (la doar 4 km), un nou poligon de tir sportiv autorizat pentru glont (pana la 100 m) si talere.
Poligonul de glont are 8 posturi de tragere- 1 de pe trepied, 3 mese de reglaj / antrenament pentru dreptaci, 2 pentru femei (sau persoane scunde), 1 pentru stangaci, 1 din pozitia culcat .
Deasemenea exista si un post pentru mistret alergator, cu doua directii de miscare,si distante de tragere optionale.
Exista linii automatizate pentru transportul tintelor pana la 100 m.( cu opriri intermediare 15m,25m,50m )
Poligonul de talere are 5 posturi trap, 8 posturi skeet. Deocamdata sunt 5 lansatoare de talere, inclusiv iepure, urmand ca in aceasta primavara sa mai montam inca 3 lansatoare.
Toate tragerile - glont sau talere- se pot face independent de vreme, intrucat posturile sunt acoperite.
Munitie exista in poligon pentru toate calibrele uzuale (si nu numai) , atat pentru glont cat si pentru tir sportiv si talere.
Bineinteles, cafeaua, ceaiul si bomboanele sunt din partea casei...
Deasemenea, pentru grupuri exista facilitatea unei pergole( filigorie) cu 25 locuri, bucatarie, soba, gratar, etc.
Programul este de luni pana sambata inclusiv, de la ora 9, pana seara. Pentru poligonul de glont, avem si facilitatea luminii artificiale la tinte si posturi.
Locatia este intre loc. Budacu de Jos si loc. Monariu, la aproximativ 4 km de Bistrita.
Nr. de tel nu cred ca pot pune aici pana se rezolva sectiunea, dar va descurcati voi ! :D


Felicitari!!!! Cind ajung in Ro abia astept sa il vizitez....chiar daca doar casc gura.

Te rog tine-ne la curent cum merge.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA


Înapoi la Poligoane , concursuri de tir , samd

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

Publicitate