Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:29

epagneul breton

Brac , vijla, pointer , cocker , spinger , etc - sectiune dedicata .

Moderator: mialxx

Re: epagneul breton

Mesajde Ghinda pe 13 Aug 2014, 07:07

Fara proba clara cu 13 pe una nu discut. Daca ai avut caine defect, omul ti-a oferit alternativa, pe care tu ai refuzat-o. Si nu a mai zbierat nimeni din cei 12 potentiali posesori de catei din seria ta!
Daca vedeai filmul 300, te lamureai de ce spartanii erau unul si unul! Din cauza selectiei, pe care ai refuzat sa o faci, desi ti s-a spus!
Asa ca nu te mai victimiza. Cei pe care ii cunosc si au caini de la Gica, sunt mai mult decat multumiti!
Deci, contrar parerii tale, avand in vedere ce am de la Gica, eu RECOMAND pe cateii de la Gica!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: epagneul breton

Mesajde evolvermix pe 13 Aug 2014, 10:55

Ce proba clara vrei daca toti cainii ii pune pe o singura femela de fiecare data? si are 2 in curte, 3 cu bunica! Ghinda, cum sa aiba doar un frate din 6 sau 7 cati avea displazie de gradul 4? Normal ca oamenii nu au spus nimic, si`au luat cainele, l`au aruncat in curte si mai merg din cand in cand la vanatoare. Eu m`am atasat de acest caine si nu am acceptat sa il arunc la gunoi tu intelegi asta? Vb de parca eu sunt vinovat sau mint. Gica e vinovat si stii prea bine. Si nu exista sa iasa din cand in cand caini defecti, unul la 300 sau la 100. Toti trebuie sa fie stas , standard. De ce la unele canise serioase se nasc toti puii perfect sanatosi si la asta se naste din cand in cand unu cu displazie. La o rasa atat de mica nu are cum sa fie decat genetic, rar sa fie produs de caine, iar un caine tinut in apartament sa fim seriosi, nu are cum sa se raneasca singur asa de nebun. Ma rog, daca vrei sa fii avocatul lu` Gica treaba ta dar oricine o sa ma intrebe pe mine o sa le arat radiografia si o sa spun adevarul pana la urma, ca aici nu inventez nimic! Suntem oameni maturi, nu copii si nu vorbim de jucarii aici, vorbim de niste suflete chinuite de catre acest Gica. Tu ai vazut cum arata femelele alea pe care le are in curte? Slabe moarte, mananca frunze! Oricine o sa`si ia caine de la Gica o sa ajunga la el in curte si o sa vada cum arata femelele alea. Omul nici nu face pauze, le baga la monta de 2 ori pe an. Fabrica de bani face! Imi pare rau ca nu am putut sa ii fac nimic, sa isi ia macar o amenda ceva. Legea e de 2 lei la noi in tara! Imi doream sa plateasca cu varf si indesat ! Chiar te rog sa il suni si sa il intrebi daca acum 2 ani si 4 luni a pus toti puii pe o singura femela, poate are caracter si recunoaste !! Hugo era nascut dintr`o femela si pe pedigree e alta ! Intereseaza`te sa nu crezi ca te mint eu !
evolvermix
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 08 Mai 2012, 14:02
Locaţie: Constanta

Re: epagneul breton

Mesajde Ghinda pe 06 Dec 2014, 08:46

De miercuri am membru nou in familie.

O cheama Cocuta, are 2 luni si este, ia ghici?, epagneu!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: epagneul breton

Mesajde zahei pe 07 Dec 2014, 19:09

ai intrat intr-un club select, felicitari! :)
eu am un hobby, mie nu-mi place istoria.
Avatar utilizator
zahei
Membru activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 01 Iul 2013, 01:20

Re: epagneul breton

Mesajde Ghinda pe 08 Dec 2014, 08:21

zahei scrie:ai intrat intr-un club select, felicitari! :)


:lol: :lol: :lol: :lol:
Poate tu! :lol: :lol: :lol: :lol:

Multumesc oricum!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: epagneul breton

Mesajde blackcrotal pe 03 Sep 2015, 08:35

Salut,
Gata am reusit sa termin de citit . 19 pagini de forum derulate intre 2004 - august 2014 si tot timpul eroul principal a fost epagneul breton .
Stiam foarte putin despre aceasta rasa de caini ( care place privirii de la prima vedere ).
Mai mult, primul caine de vanatoare l-am vazut pe la 5-6 ani , era cainele unchiului meu, un brac cu parul scurt, care in afara de faptul ca ii era tovaras de vanatoare unchiului, era si un foarte bun caine de paza si in acelasi timp era tovaraul meu de joaca atunci cand mergeam cu familia in vizita la unchiul.
Dupa vreo 50 ani mi-a intrat in mana cartea Dr. Mihai Burcescu si mi-am reamintit de "prima dragoste" asa ca toate celelalte rase de caini de vanatoare exista pentru exista si cam atat .
Acum deja ma intreb daca cumva o "pereche" de caini brac si epagneul breton pot sa coexiste pe aceelasi teren de vanatoare.
Dr. Mihai Burcescu multumesc pentru tot ce m-ai invatat in timp si regret ca nu te-am mai "vazut "de mult pe forumul despre caini .
Dr. Marius aveti intr-un post din 2013 3 filmulete cu acelasi catel la intervale pe care il invatati "Asteapta" atat la mancare cat si la pontat . VA MULTUMESC .
Va multumesc tuturor celor care ati postat la acest subiect pentru ca teoria ca teoria dar practica ne omoara. Ori voi toti ati postat PRACTICA.
Nu inteleg de ce s-au oprit de 1 an postarile la acest subiect dar sper ca . . .
Scuzati pt off topic,
Respect,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: epagneul breton

Mesajde evolvermix pe 21 Iul 2016, 11:10

Daca vrei caine bun.. mai strange o luna doua si ia-ti din Franta, Italia, Grecia.. pe unde sunt bretoni adevarati. La noi e industrie. Succesuri
evolvermix
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 08 Mai 2012, 14:02
Locaţie: Constanta

Re: epagneul breton

Mesajde bogus pe 17 Ian 2017, 11:28

Gata am intrat si eu in club, aseara pe la 11 mi-a sosit si mie catelul de la colegul nostru de la Roman, un mascul de exact 2 saptamani, e superb... se joaca non stop de dimineata, cum aveam pe balcon 2 ratoi pusi la rece i-am facut rost de o aripa pe post de jucarie :))

Imagine

Imagine
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: epagneul breton

Mesajde ovidiulapusanu pe 21 Feb 2017, 23:20

Buna seara prieteni!
Salut Mugurel!
Ce face Cocuta?
Eu pe Luc l-am rebotezat Radar... din motive evidente. Glumesc dar ar merita numele asta... parca are radar in nas. In ultimii ani nu stiu ce e aia aret fals sau sa sară vanat de unde a trecut el. E drept ca am invatat si eu sa il "citesc". Inteleg ce face, cum face, ce poate face functie de vant. Dar nu încetează sa ma uimească acuratetea nasului: când dă de vatra proaspătă de vânat dar fara vanat face o schita de aret de 2-3 sec apoi continua cheta după ce se uita la mine explicandu-mi: a fost ceva pe aici dar acum a plecat; daca il las se intoarce sub vant sa caute vanatul plecat; daca il chem isi continua cheta pana da de altceva. Cand face aret e vânat, cand nu face nu e. Simplu!
Nu ma bag in polemici dar trebuie sa afirm ca il am de la tine, via Gică si e un caine fantastic. Daca ar avea si par scurt ar fi câinele perfect (ma chinui rău cu scaietii).
Salutare tuturor si in special lui Mugurel si Gică!
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: epagneul breton

Mesajde Ghinda pe 23 Feb 2017, 08:57

Iti dai seama ca imi creste inima. Cocuta face bine, cand o avea chef de mascul, o sa te interpelez. Sa iasa neste epagneuti capabili!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: epagneul breton

Mesajde biriuck pe 23 Feb 2017, 12:19

Sa-ti traiasca catelul, @bogus! :D
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: epagneul breton

Mesajde the_mav pe 23 Feb 2017, 12:55

Ghinda scrie:Iti dai seama ca imi creste inima. Cocuta face bine, cand o avea chef de mascul, o sa te interpelez. Sa iasa neste epagneuti capabili!

pai....ce vorbim noi aici?!?
:idea: :idea: :idea: :idea:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: epagneul breton

Mesajde Ghinda pe 23 Feb 2017, 13:57

Luc este baiatul lui Candy. Si tac-su este Rin de Keranluan. Si este fratele lui Adolf coane.
Si o sa se pupe la fix! Cu Luc a vanat sitari Ovidiu, special. Iar Luc este soldat german!
Si deseara ma uit sa vad ce varsta are Cocuta si daca este apta la perioada asta, daca intra in calduri, fac blatul cu Ovidiu!
Multumit Mavule?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: epagneul breton

Mesajde laurul pe 23 Feb 2017, 14:21

Fructul Stejarului, cum se descurca Cocuta cu ciulinii ????......e bataie de cap?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: epagneul breton

Mesajde ovidiulapusanu pe 24 Feb 2017, 22:57

Luc nu are drept de monta, Mugurel. La frumusete a luat doar f bine, nu excelent. Nu am mai fost după asta la nici un concurs. Ironic... primii 8 câini din concurs nu au schitat nici un aret, cheta fara relație cu vantul, iepure si rata sarind din picioarele arbitrului, etc.
Luc, bolnav de babesioza: il pun in sezi, comand cauta (fara sa il asa eu pe vânt). Ridica nasul sus, face o mica volta, prinde vantul si incepe cheta frumos, pe vânt. Dupa max 1 min face aret la iepure. Fuge iepurele, eu ii fluier culcat, se culca, il chem, vine.
La proba de lucru ceilalți câini sant reexaminati, li se mai dea o sansa. Trec. La frumusete sant excelenți.
Rezultat: ei se reproduc, Luc nu.
Dar e ok. Suntem amândoi f fericiti, vanam săptămânal cel putin o data in sezon si iesim saptamanal la antrenament in extrasezon.
Si mai înnobilează din când in când sângele maidanezelor din Breaza, ca doar nu era sa il las sa moară virgin.
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: epagneul breton

Mesajde Ghinda pe 28 Feb 2017, 09:04

Asta discutam Ovidiu. Pe Cocuta nu am dus la examene. Poate o sa o duc, poate nu. Pedigree o sa aiba puii si fara examen, doar ca va costa foarte mult. Sper sa nu ma insel. Si vreau pui pentru vanatoare nu pentru altceva.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: epagneul breton

Mesajde blackcrotal pe 28 Feb 2017, 09:53

Ghinda scrie:Asta discutam Ovidiu. Pe Cocuta nu am dus la examene. Poate o sa o duc, poate nu. Pedigree o sa aiba puii si fara examen, doar ca va costa foarte mult. Sper sa nu ma insel. Si vreau pui pentru vanatoare nu pentru altceva.


Salut,
Daca faceti nunta intre cei doi tineri eu ma ofer sa-i nasesc . Si daca tinerii au sa fie multumiti de "prestatia" nasului poate se alege si nasul cu un finutz mic in curtea lui .
Respect,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: epagneul breton

Mesajde Ghinda pe 01 Mar 2017, 09:00

Ti-am raspuns pe privat. Ramane de vazut. Nu s-au oferit de nasi prietenii.................
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: epagneul breton

Mesajde katilinus pe 04 Noi 2019, 23:11

de mai bine de 2 ani (ca sa nu spun aproape 3) nu s-a mai scris nimic pe topicul asta.
ceva informatii noi? monte planificate, concursuri castigate, sicanari cu clubul bracarilor, nimic nimic?
katilinus
 
Mesaje: 11
Membru din: 18 Feb 2019, 19:34
Locaţie: Iasi

Re: epagneul breton

Mesajde Ghinda pe 05 Noi 2019, 12:27

Pandesc la a mea sa intre in calduri.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: epagneul breton

Mesajde CristianJ pe 05 Noi 2019, 23:40

sunt mai multi bretoni adusi anul asta in tara cu pedigree linii de vanatoare din Grecia Serbia si Italia o femela KERANLOAN din Franta ce am mai vazut eu pt mine personal cireasa de pe tort am reusit sa imi aduc unul din Franta din cele mai bune linii de breton actuale KERANLOAN si KEIRVELLANT acum urmeaza sa vad cum evolueaza piticul.
CristianJ
Nou membru
 
Mesaje: 55
Membru din: 17 Mar 2016, 21:39
Locaţie: Timisoara

Re: epagneul breton

Mesajde CristianJ pe 05 Noi 2019, 23:43

katilinus scrie:de mai bine de 2 ani (ca sa nu spun aproape 3) nu s-a mai scris nimic pe topicul asta.
ceva informatii noi? monte planificate, concursuri castigate, sicanari cu clubul bracarilor, nimic nimic?


bubuie FB de care are cohonesul mai mare dar pe mine ma lasa rece fiecare are catelul (rasa) pe care si-l doreste si cu care se intelege
CristianJ
Nou membru
 
Mesaje: 55
Membru din: 17 Mar 2016, 21:39
Locaţie: Timisoara

Anterior

Înapoi la Pontatori si scotocitori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

Publicitate