Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Mar 2024, 07:55

RWS 12/70/36g 3.00 mm(nu rottweil!!)

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

RWS 12/70/36g 3.00 mm(nu rottweil!!)

Mesajde iliealexandruionut pe 18 Dec 2014, 20:12

salutare dragi colegi,
am cumparat azi cartusele din titlu si rws 12/76/52g 3.5mm.o munitie noua,de inalta performanta(zice producatorul...il cred pt ca este rws..) sunt ambalate la o cutie neagra,fashion asa,10 buc in cutie si dau o impresie se super calitate...stiam ca rottweil tot de rws sunt produse si erau ok ,dar iata au scos ceva si sub acest brand:alica imbracata in nichel,405m/s=v 2.5 si un sistem de recul muuult mai bland cu o dracie brevetata de plastic ce imbraca capsa detonatoare...pretul este si acesta ,,performance booster shot shells'' sarind de 5 ron pe varianta 52g..

astept opinii..ganduri si informatii despre aceste cartuse..in 2..3 zile le incerc si eu atat la cartoane cat si la vanatoare.

o seara buna!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: RWS 12/70/36g 3.00 mm(nu rottweil!!)

Mesajde Sly_Fox pe 18 Dec 2014, 21:23

In urma cu cativa ani a izbucnit o ,,epidemie,, de magnumita in randul vanatorilor,mai ales la cei tineri. Toti vroiau bombe de 50 grame si peste. Intre timp s-au vindecat multi,dandu-si singuri seama ca de fapt nu este nicio scofala sa le tiuie timpanele,si mai ales sa li se subtieze portofelele.
Alice nichelate folosesc foarte putini producatori de munitie,in fapt nu este mare avantaj. Aceste alice trec prin teava fara sa sufere deformari majore,dand un snop mai omogen decat in cazul alicelor din plumb moale,insa cam acelasi lucru il fac si alicele din aliaj plumb-antimoniu intalnite la mai toate sortimentele de munitie. Nu mai spun ca procesul de nichelare este cam anevoios si scump pe deasupra.
Am tras cu toate sortimentele de cartuse cu alica ce mi-au cazut in mana,insa am observat ca cea mai buna si mai echilibrata combinatie pentru vanatoare este varianta de cartus de 36 grame.
Sunt pe piata atatea cartuse bune in varianta 36 grame,incat magnumurile au devenit un moft si nu-si mai au rostul.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5640
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: RWS 12/70/36g 3.00 mm(nu rottweil!!)

Mesajde violiv pe 19 Dec 2014, 02:20

Aproape intr-u totul de acord.
Mai vechile mini/magnum si multe dintre cele cu incarcaturi mari ca gramaj pacatuiesc printr-o viteza la gura tevii sub cea a cartuselor moderne cu incarcaturi normale.
Ca nu-i foarte grozav pentru alice sa depasesti 350-375 m/s la gura se constatase demultisor si zeci de ani cartusele si-au trimis incarcaturile la viteze la limitei celei a sunetului.
Intai sunt ciocnite zdravan una de alta, apoi sunt frecate de teava infinit mai intens apoi ajung in aer asa strambe cum rezulta si-o iau razna iar trecerea de la super-sonic la sub-sonic le accentueaza degringolada.
Ca sa existe totusi un oarece progres intai s-au "intarit " alicele punand in ele un pic mai mult antimoniu, apoi s-au inventat burele de plastic cu lamele de amortizare sub alice, care sa preia socul initial si sa le menajeze apoi pereti lungi ai burei care sa le apere de contactul cu teava si sa le tina la locul lor la trecerea pragului sonic.

Ca ultime aparitii, sunt cartusele de granita, cu incarcaturi nu foarte mari, in zona 36-40 g dar cu viteze foarte mari la plecare, mai cunoscut fiind MG2 Flash care cu ai sai peste 425 m/s la plecare (masurati in poligon din MP 153) este cel mai vitezist. Ei bine, in tubul de 76 mm cu alice cat pentru 70 mm, restul volumului este ocupat de ceva mai multa pulbere cu ardere mai lenta si de o bura sanatoasa. Cu toate astea, pana n-au fost invelite frumos intr-un fin strat de cupru apoi de nichel, alicele tot n-au rezistat trecerii prin teava. Poate parea un plus derizoriu sa adaugi 25-50 m/s la cei uzual peste 375 ai cartuselor normale moderne dar realmente implica un efort foarte mare din partea proiectantilor si producatorilor. La fel, poate parea ca practic nu ar fi cine stie ce imbunatatire dar real corectia la ochire necesara tragand cu alice asa de iuti (nu fierbinti :mrgreen: ) este semnificativ mai mica decat la vechile cartuse cu viteze sub 350 m/s. Personal am ramas surprins de timpul extrem de scurt in care alicele ajung in tinta. Senzatia a fost ca nici n-am apasat bine tragaciul si au sarit fulgii din iepure, chiar inainte sa aud bubuitura. Foarte probabil ca parte din senzatie este datorata si timpului necesar pentru "trezirea" din recul, acesta fiind net mai intens, dureros chiar.
Daca 40 g cu 425 m/s sunt suparatoare, ma intreb cum or fi peste 50 g cu peste 400 m/s ? Probabil numa bune de tras dintr-o clasica juxtapusa. :oops: :lol:
Din motive de pret exagerat si recul pe masura dar si pentru ca limita superioara a diametrului alicelor este de numai 3,9 mm, adica ceva mai putin decat prefer eu sa folosesc, ca si o mica lipsa de penetratie fata de clasicele alice de plumb de 4,5-5 mm eu am renuntat la a le folosi si am ramas la 36 g pe care le consider de cativa ani ca fiind cele mai echilibrate incarcaturi.
Si la "unice" exista acest trend si pe langa "subcalibratele" cu mai putin de 30 g dar iuti tare, Brenneke a scos cartusul Opal Magnum, incarcat cu un unic de 42 g si care pleaca cu peste 400 m/s. Tare ma mananca palmele sa-l incerc .... da' trebe sa mai strang curaj si sa caut o arma pe masura lui.
Banuiesc ca in acest ton o sa tot apara tot mai mari si tot mai iuti.

Grija la arma din care le trageti, de preferat sa fie o semi moderna cu toate amortizarile de recul posibile. Din basculante usoare chiar sunt naucitoare.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8508
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: RWS 12/70/36g 3.00 mm(nu rottweil!!)

Mesajde salus pe 19 Dec 2014, 09:16

Combinatie putin nereusita, 52g, 3,5 alica, se preteaza la fazan si cam atat.
Este ok pt incepatori, daca nu il nimeresti poate ii sta inima de la pocnet. In rest....vanatai multe si daca nu ai antifoane o sa constati ca odata ajuns acasa sotia o sa te intrebe de ce vorbesti asa tare, iar sonorul televizorului va fi atat de tare incat si vecinii vor auzii.
Pot sa inteleg munitia de peste 40g la o alica de 5, pentru gasca, asta asa ca sa nu ai motive sa dai vina pe munitie daca nu pica.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: RWS 12/70/36g 3.00 mm(nu rottweil!!)

Mesajde radubichis pe 19 Dec 2014, 10:03

salus scrie:Combinatie putin nereusita, 52g, 3,5 alica, se preteaza la fazan si cam atat.
Este ok pt incepatori, daca nu il nimeresti poate ii sta inima de la pocnet. In rest....vanatai multe si daca nu ai antifoane o sa constati ca odata ajuns acasa sotia o sa te intrebe de ce vorbesti asa tare, iar sonorul televizorului va fi atat de tare incat si vecinii vor auzii.
Pot sa inteleg munitia de peste 40g la o alica de 5, pentru gasca, asta asa ca sa nu ai motive sa dai vina pe munitie daca nu pica.

Daca tragi la fazan cu 52g pina la 25 m si l-ai prins in plin este posibil sa nu mai ai ce duce acasa .
Cea mai eficienta alica la gisca in conditii ideale de vanatoare adica ceata, vint ,viscol cind gisca vine in 35-40 m este alica de 3,5-3,9 mm pt ca o imbraca bine .Peste 40 m pina in 50 m nu recomand alice mai mari de 4,5 mm .Nu cred ca pt gisca este nevoie de incarcatura mai mare de 36 g
Pentru fazan si rata consider ca alica de 2,7-3,1mm cu 32g este cea mai indicata Pe ger la aceleasi oratanii trag cu 3,3-3,5mm cu 36 g
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: RWS 12/70/36g 3.00 mm(nu rottweil!!)

Mesajde salus pe 19 Dec 2014, 10:31

Nu te contrazic, eu folosesc 3,5 la fazan, rata si uneori la iepure, prefer insa 3,9 -4, 36 g, asa m-am obisnuit.
Nu am folosit niciodata la gasca alica mai mica de 4,5 , imi pare mica 3,5 si nu am incredere.
Dintr-o intamplare combinata cu putina prostie pentru ca nu m-am uitat bine ce am pus in rucsac, am vanat doua zile la iepuri si fazani cu RWS 42g si alica de 5. A fost foarte ok din punct de vedere vanatoresc, (mai putin pt buzunarul meu), vanatul nu a fost asa praf cum ma asteptam, este adevarat ca nu am tras sub 25 m.
Gramajul mare imi da impresia ca face doar mult zgomot, vanatai si cam atat.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: RWS 12/70/36g 3.00 mm(nu rottweil!!)

Mesajde violiv pe 19 Dec 2014, 12:06

salus scrie:Combinatie putin nereusita, 52g, 3,5 alica, se preteaza la fazan si cam atat.


Pe plaiurile noastre sunt multi care trag si la iepure cu asa combinatie iar peste ocean este unul dintre cartusele de electie pentru curcanul salbatic.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8508
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: RWS 12/70/36g 3.00 mm(nu rottweil!!)

Mesajde salus pe 19 Dec 2014, 14:00

Fiecare cum este obisnuit si dupa cum a avut noroc sa ii pice vanatul, prinde incredere in anumite gramaje si tipuri de munitie. Am vazut iepure luat cu 2,5 dar, astea sunt intamplari si de cele mai multe ori o alica neadecvata iti poate strica toata ziua.
Cu siguranta am trecut toti prin experiente de genul acesta, cand dai foc si ramai cu un smoc de par sau pene iar vanatul se tot duce ranit bineiteles caci sanse sa nu intre 1-2 alice sunt minime.
Asta este motivul pentru care prefer o alica mai mare si consider munitia asta peste 40g la o alica de 3,5 ca fiind asemanatoare cu categoria masinilor tip SUV, adica, nici pe tarla nu poti merge cu ea iar pentru strazi este putin cam mult.
Degeaba ai 42-52 g daca alica este mica, se va comporta aproximativ la fel ca un 32-36g , va imprima intradevar o viteza mai mare snopului insa si dispersia alicelor va fi mai mare.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: RWS 12/70/36g 3.00 mm(nu rottweil!!)

Mesajde radubichis pe 19 Dec 2014, 22:32

Depinde mult si de arma sau mai nou de socuri .Trebuie sa cauti cartusul care-i place armei .Cind ai gasit combinatia este bine sa o menti .
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: RWS 12/70/36g 3.00 mm(nu rottweil!!)

Mesajde ssteffan pe 20 Dec 2014, 23:06

mg2 flash .... o munitie cu mult peste ce se lauda @alexandu ca a cumparat.
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: RWS 12/70/36g 3.00 mm(nu rottweil!!)

Mesajde NightSirc pe 21 Dec 2014, 08:41

Eu trag cu predilectie Cheddite JK8 3.5/3.9mm ambele in 35g si din cate exemple am intalnit, in practica vanatorii cu munitii care mai de care mai tari si datatoare de vanatai pe la colegii de iesire, rezultatele au fost mereu in favoarea mea...
Nu zic ca e cea mai buna, zic doar ca e suficient de rapida si echilibrata incat eu m-am obisnuit cu ea si nu simt nevoia sa incerc altceva(similat cu Geco Plus in 30-06 :D )
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: RWS 12/70/36g 3.00 mm(nu rottweil!!)

Mesajde iliealexandruionut pe 21 Dec 2014, 17:05

ssteffan scrie:mg2 flash .... o munitie cu mult peste ce se lauda @alexandu ca a cumparat.

tot cu astea trag si eu in mare parte ..dar sa dam o sansa si noilor veniti nu?!!

te salut draga stefan si abia astept sa ti arat niste poze...sa pici nu alta..de invidie bineinteles.. :D
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: RWS 12/70/36g 3.00 mm(nu rottweil!!)

Mesajde iliealexandruionut pe 12 Ian 2015, 14:53

le a venit randul sa fie testate cu adevarat in teren..la prima vedere sunt super,imprastiere corecta vs distanta,penetrare peste media celor cu care trag uzual..over all iti ofera incredere in teren si sunt super ok!

problema pretului mai trebuie rezolvata :lol:

o zi buna!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: RWS 12/70/36g 3.00 mm(nu rottweil!!)

Mesajde Sly_Fox pe 12 Ian 2015, 15:49

Acum sunt curios care sunt cartusele cu care tragi uzual. Eu uzual folosesc italiene,de fapt in ultimii ani am folosit numai italiene de la Baschieri,Cheditte,Bornaghi si RC,mai rar ceva Nobel Sport.
Mai bune si mai constante cartuse decat cele produse de catre firmele amintite eu nu am gasit,si am tras cu o mare varietate de marci auzite si neauzite,constante sau efemere pe piata romaneasca.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5640
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: RWS 12/70/36g 3.00 mm(nu rottweil!!)

Mesajde iliealexandruionut pe 19 Ian 2015, 11:17

de obicei folosesc rc si cheditte..cand e frig rau mg2 flash...aceste noi boabe sunt cel putin la fel de eficiente ca si mg2 ul...iepure..cartoane si sticle de 5l :lol: ..

una peste alta nu se justifica pretul exagerat..mg2 este maxim de doresc sa cumpar ca si pret..

spor in viata!!!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: RWS 12/70/36g 3.00 mm(nu rottweil!!)

Mesajde adrian m. pe 08 Feb 2015, 15:38

Am de gand sa incerc si eu cartusele acestea, intrebarea mea este daca nu afecteaza tevile alicele de nichel?
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 88
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: RWS 12/70/36g 3.00 mm(nu rottweil!!)

Mesajde Sly_Fox pe 08 Feb 2015, 18:59

Nu sunt din nichel ci nichelate,adica alicele clasice din plumb sunt acoperite cu un strat din acest metal. Nu afecteaza tevile.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5640
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: RWS 12/70/36g 3.00 mm(nu rottweil!!)

Mesajde radubichis pe 08 Feb 2015, 22:07

Am tras 3-4 ani cu Eley 32 g -34 g pina am epuizat stocul .Din toamna trag cu B&P Nike de 34 g cu alica de 3,1 si 3,5 mm .M-am obisnuit cu ele ,costa putin si isi fac treaba bine
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: RWS 12/70/36g 3.00 mm(nu rottweil!!)

Mesajde Sly_Fox pe 09 Feb 2015, 00:09

Si eu trag tot cu B&P Nike Transparente, atat in varianta de 32 grame (2,5 mm) cat si in varianta 34 grame (3,1-3,5 mm). Exceptionale sunt si cele Alpha de la aceeasi firma,am mai scris eu la un topic despre aceasta munitie. Excelenta.
Ieftina nu prea,cel putin de unde o cumpar eu. De fapt nu prea se mai gaseste munitie ieftina de cand cu accizele.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5640
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: RWS 12/70/36g 3.00 mm(nu rottweil!!)

Mesajde adrian m. pe 24 Feb 2015, 21:23

Nu v-ati interesat pe la vecini bulgari de ceva mai ieftin? Eu cumpar de la un prieten, cartuse aduse din Ungaria, 30 de lei cutia si sunt foarte foarte multumit de ele. Cred ca ar trebui sa facem mai multi treaba asta, poate asa scot astia accizele astea cu care credeau ca o sa faca ... mare :evil:
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 88
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: RWS 12/70/36g 3.00 mm(nu rottweil!!)

Mesajde paungeorgica pe 25 Feb 2015, 08:33

O spui in spirit de gluma, nu?
Din ce stiu legal poti sa aduci munitie/arme doar in baza unui permis de import si odata intrate in tara trebuie sa platesti acciza.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: RWS 12/70/36g 3.00 mm(nu rottweil!!)

Mesajde adrian m. pe 25 Feb 2015, 18:32

Ai nevoie doar de pasoport arma pentru a putea cumpara munitie din alta tara. Inainte de acize daca solicitai pasaportul de arma se elibera foarte repede, dar dupa introducerea accizei si-au dat si ei seama ca cine are pasaport o sa cumpere de dincolo munitie, asa ca au schimbat procedurile de eliberare a pasapoartelor si acum ai nevoie de o invitatie dintr-o tara straina pentru a ti se elibera pasaportul. Noroc cu cei mai 'batrani' care au pasaport, restul.... cumparaturi multe, graba mare, oboseala, cauze posibile sa te faca sa uiti ca mai ai ceva de declarat cand treci. :)
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 88
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: RWS 12/70/36g 3.00 mm(nu rottweil!!)

Mesajde adrian m. pe 25 Feb 2015, 19:08

Daca totusi vrei sa fi corect poti sa le declari fara probleme, chiar si asa o sa iesi mai ieftin decat la noi.
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 88
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: RWS 12/70/36g 3.00 mm(nu rottweil!!)

Mesajde adrian m. pe 26 Mar 2015, 20:43

nu
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 88
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: RWS 12/70/36g 3.00 mm(nu rottweil!!)

Mesajde iliealexandruionut pe 09 Iun 2015, 20:56

Ca o încheiere despre cartusele din topic...bune al dreacu' da scumpe..nejustificat de scumpe..iuti, tapene in pene sau blana si nu se prea deformeaza..(am uitat sa scriu la sf de sezon de urecheatu..).. Deci : Nu lecmai cumpăr ca sunt prea scumpe!hahahahahajajaja si la preturi dastea gasesti munitie gârla..
Asa ca vi le recomand!!!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: RWS 12/70/36g 3.00 mm(nu rottweil!!)

Mesajde zforis pe 21 Noi 2015, 00:21

Eu folosesc RWS Silver Selection 12/70/36g 3.5mm la iepure si la fazan. 3 fazani si 3 iepuri in cinci iesiri (am ratat un singur iepure, ca era prea aproape si am dat corectie). Pretul la noi este 36 lei/cutie de 10 bucati. Este un pic scump, da, pentru ca Rottweil 12/70/36g este 56 lei/cutie de 25 buc, iar asta ar fi 90 lei/25 buc. Cand va fi mai frig, voi folosi tot asta (RWS Silver Selection 36gr) dar de 4mm.

Cu aceasta munitie (3.5mm) am reusit sa impusc un iepure la cca 60-70 metrii, nu pentru ca asa am vrut eu... Problema era ca arma era asigurata cand am incercat prima data sa trag la cca 40 metrii... Insa arma asigurata... S-a indepartat rau de tot, pana cand iar am luat linia de ochire, dupa care am dat o corectie de 3 iepuri (cred)...A picat dupa 50 metrii, probabil am nimerit in plamani. Nu trebuia sa trag...

De regula, cu aceasta munitie - intre 25-35 m. aplic o corectie de 1 iepure/fazan.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: RWS 12/70/36g 3.00 mm(nu rottweil!!)

Mesajde Sly_Fox pe 21 Noi 2015, 14:46

Fiecare trage cu munitia care il avantajeaza,tinand cont de potrivirea arma-munitie.
Eu m-am axat pe cartuse italiene,bineinteles anumite sortimente de la cativa producatori. Dupa ce am incercat nemtesti,turcesti,portugheze,franceze,americane,romanesti,unguresti,spaniole,englezesti,am ajuns la concluzia,dupa ani de utilizare,ca italienii fac cartuse de cea mai buna calitate.
Raportul calitate-pret bate de departe orice concurenta.
La munitia pentru ghintuite se schimba foaia,nemtii si nordicii fiind in top.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5640
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: RWS 12/70/36g 3.00 mm(nu rottweil!!)

Mesajde mexx20_ro pe 22 Noi 2015, 16:31

Sly_Fox scrie:Fiecare trage cu munitia care il avantajeaza,tinand cont de potrivirea arma-munitie.
Eu m-am axat pe cartuse italiene,bineinteles anumite sortimente de la cativa producatori. Dupa ce am incercat nemtesti,turcesti,portugheze,franceze,americane,romanesti,unguresti,spaniole,englezesti,am ajuns la concluzia,dupa ani de utilizare,ca italienii fac cartuse de cea mai buna calitate.
Raportul calitate-pret bate de departe orice concurenta.
La munitia pentru ghintuite se schimba foaia,nemtii si nordicii fiind in top.

+1
Respecte! :ymcowboy:
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: RWS 12/70/36g 3.00 mm(nu rottweil!!)

Mesajde iliealexandruionut pe 25 Noi 2015, 19:12

mai aveam vreo 20 buc de sezonul trecut...le am folosit la rate..bune' n draci..
dar cum am zis,scumpe.Mai iau?..nu cred .raman pe mg2 in conditii mai nasoale si in rest rc si cdt..
catare plina.
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: RWS 12/70/36g 3.00 mm(nu rottweil!!)

Mesajde Sly_Fox pe 25 Noi 2015, 19:29

Vreau sa vad poza cu ratele,altfel nu te cred. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5640
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Următorul

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate