Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:45

Luneta pentru baba

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: Luneta pentru baba

Mesajde laurul pe 18 Dec 2015, 10:47

biriuck scrie:Am masurat azi luneta originala. Are tubul de 26.4 mm.

Exista tub de 26,4?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Luneta pentru baba

Mesajde biriuck pe 18 Dec 2015, 15:37

Asa mi-a zis mecanicul. el a pus sublerul :lol: :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Luneta pentru baba

Mesajde the_mav pe 18 Dec 2015, 16:01

io zic sa-l iei la pila, ca poate devine un tub prismatic :mrgreen: :D :mrgreen: :mrgreen:
vezi ca aveau aia batrani :twisted: :mrgreen: :twisted: (din generatia lu' Nea Mircea), pe vremuri, niste pile care luau exact cat trebuie din tub incat sa pice tubul pe inel, nu invers inelul pe tub :lol: :D :mrgreen: .
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Luneta pentru baba

Mesajde violiv pe 18 Dec 2015, 21:28

Posibil sa aiba dreptate. O zecime ici-colo pe raza se mai accepta, o fi masurat pe un oval, etc.
Anuntate pe 26 n-o sa mai gasesti noi, acum s-a trecut la 1". Dar merg si astea fara probleme.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Luneta pentru baba

Mesajde radubichis pe 18 Dec 2015, 22:41

biriuck scrie:Asa mi-a zis mecanicul. el a pus sublerul :lol: :lol:

O duci periodic la mecanic la centrat ,gresat ,reglat jocuri in suporti? :D
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Luneta pentru baba

Mesajde biriuck pe 22 Dec 2015, 18:06

Mecanicul e si el vanator, aveam drum la el sa-mi schimbe amortizoarele si am profitat de ocazie sa-l rog sa puna sublerul pe luneta ca eu oricum n-am unul in Bucuresti ;) :wink:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Luneta pentru baba

Mesajde biriuck pe 07 Iun 2016, 20:12

Pentru ca v-am batut la cap cu idei si solutii pentru "baba", gasesc ca e normal sa va zic si cum am rezolvat.
Un prieten a vazut acest anunt si m-a pus sa sun
http://www.vinatorul.ro/public/forum/viewtopic.php?f=125&t=16371&start=0

A doua zi omul avea drum in Bucuresti asa ca ne-am intalnit si am luat-o. Aveam ceva emotii daca se potriveste sau nu cu combinatia arma-vanator dar la banii aia nu era mare paguba si sfatuitorul mi-a zis ca o pot pune inapoi la vanzare fara probleme in caz ca nu merge.

La inchizator s-a potrivit perfect, ramanand loc destul. E drept ca forma "cutit de unt" ma ajuta mult la armare sa nu imi lovesc degetele deloc.
Intre inele a fost OK, inelul din fata a venit fix sub panta de racord a obiectivului.
La obietiv toleranta e de aproximativ 1-2mm fata de foita de inaltator (trece o hartie de 1leu pe sub obiectiv dar nu trece si indoita. Se poate ridica fara sa atinga si foita de 200m). O fi mult, o fi putin? Nu stiu, luneta a ramas pe tinta dupa mai multe focuri.

A doua zi deja am facut treaba cu ea, luneta cu noroc.
Nu e chiar fix ce mi-am dorit ca aspect exterior pentru aceasta arma dar nici n-o strica. In plus eram limitat mult de distanta dintre inele, cam mai toate modelele se potriveau cam fix si nu aveam de unde sa aflu cum imi vine la ochi din epolare rapida. La acest model am avut 2.5 cm toleranta la acest capitol...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Anterior

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 91 vizitatori

Publicitate