Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 11:11

Aimpoint micro H2

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Aimpoint micro H2

Mesajde hunterb pe 20 Noi 2015, 08:52

Salut,

Asa cum afirmam in subiectul legat de zeiss v8, am demarat proiectul o teava, doua destinatii...am achizitionat o sina picatinny Contessa, prindere fixa din otel, un aimpoint micro h2 cu prindere weaver/picatinny, o montura spuhr special construita pentru lunetele S&B PMII ultra short si mai am de asteptat pentru luneta S&B PMII ultra short 5-20x50.
Primele impresii sunt excelente: sina picatinny este de foarte buna calitate, tolerantele de fabricatie si calitatea prelucrarii otelului sunt excelente. Este foarte usor de montat, am degresat foarte bine ansamblul si teava, am dat putin loctite albastru pe suruburi si am strans la 5.5 nm (50 in/lbs).
Ce imi place constructiv este faptul ca cele doua "urechiuse metalice" odata stranse intra intre doi "umeri" masivi, ceea ce face ca energia de recul sa fie preluata de acestia si nu de subansamblul urechiuse-suruburi.
Pentru goana am ales varianta Aimpoint micro h2 cu prindere weaver / picatinny. Tot ce pot sa spun, dupa ce l-am reglat si folosit la o goana de mistreti este ca, pentru MINE, este ideal...repet, pentru mine.
Ce a insemnat reglajul: i-am gasit o pozitie ideala (pentru mine) pe sina, l-am reglat la rece (adica am pus bipodul, am scos inchizatorul si am cautat pe teava un reper la cca 100m - s-a nimerit sa fie un aparat de aer conditionat la un bloc vecin- si apoi am adus punctul rosu pe centrul aparatului).
Apoi am mers in poligon, am pus o tinta la 25m, am tras patru focuri (in poza sunt numerotate 1-4, facand continuu ajustari), dupa focul 4 am mai dat 3 clickuri in sus si...am demontat aimpointul...
L-am remontat, am facut o mica rugaciune in gand si am dat doua focuri de grupaj la 50 m...rezultatul vorbeste de la sine...sunt super incantat...
Acum, in teren, am observat cateva lucruri bine de stiut (cel putin pentru mine):
1. am ratat un sacal (cu martori), aflat in plin galop, primul foc la 20m- a marcat focul printre picioarele din fata, al doilea foc la 70-80m - i-am barbierit spinarea
2. daca tragi cu ambii ochi deschisi (cum sunt eu obisnuit de la lisa), campul vizual este nelimitat, pot "achizitiona" o tinta in miscare de la 1 m la 100 m lejer
3. daca tragi cu ambii ochi deschisi, nu mai apare efectul de tunel iar marginile mai groase ale dispozitivului (mult mai groase constructiv decat la burris fastfire 3 pe care il aveam) se estompeaza
4. port ochelari si am un usor astigmatism...concluzia...cand incepe sa se intunece trebuie sa RENUNT la red dot, incepusem sa vad doua puncte rosii in loc de unul, stiu ca e de ras, dar am avut porc si nestiind care e punctul adevarat, nu am tras
5. aimpointul micro h2 este pentru mine solutia ideala 1-100m, vanat in miscare, padure sau nu

inca ceva...reglajul la aimpoint l-am facut cu munitie hornady superformance gmx 139gr (7mm rem mag)...deci nu munitia era problema ci inca o data luneta

multumesc,

hunterb

ps: o sa incerc sa pun poze, daca nu reusesc il rog pe Alin sa le puna...
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Aimpoint micro H2

Mesajde hunterb pe 20 Noi 2015, 17:41

si pozele...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Aimpoint micro H2

Mesajde hunterb pe 20 Noi 2015, 17:43

si aimpointul...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Aimpoint micro H2

Mesajde violiv pe 20 Noi 2015, 20:20

Buna treaba cu trasul la tinta.

Cu lentile de contact ai incercat? Fiind relativ proaspat in grupul celor cu probleme de vedere (adica primul sezon in care trag cu ochelari) m-am confruntat cam cu aceleasi probleme. Solutia pare sa fie trecerea la lentile de contact.

Eu n-am reusit nicicum sa nu mai vad cercul negru de la Aimpoint. Imi iese cu lunete de goana dar nu pot neam cu puncte inchise in tub.

Am vrut sa intreb si cand ai amintit prima data ansamblul ... sau poate am si facut-o dar n-am receptionat raspunsul: de ce rapid pe Picatinny si nu rapid cu Blaser original? Numa pentru Sphur? Din tot ce-am incercat pana acum, Blaser ofera si cea mai repetitiva si cea mai rapida prindere. Pe Weaver ori e rapida si nu-i beton, ori e beton si nu-i rapid deloc schimbul.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Aimpoint micro H2

Mesajde hunterb pe 21 Noi 2015, 09:33

Lentilele de contact sunt excelente cu doua conditii...sa suporti sa le pui (eu nu sunt, cand apropii degetul de ochi am tendinta f.puternica sa inchid ochiul asa ca am rugat-o pe fii-mea sa incerce) si sa le suporte ochiul (mie imi provoca lacrimari si iritarea corneei), deci pas lentile...
Chestia cu tunelul / marginea la aimpoint am vazut ca e foarte sensibil legata de distanta fata de ochi, si aici m-a ajutat foarte mult ca m-am putut plimba pe sina picatinny in fata si in spate pana i-am dat de capat (daca te uiti cu atentie e cam un notch mai in spate decat daca as fi pus cu montura blaser).
Cat despre sina picatinny versus montura blaser clasica, au concurat mai multi factori:

1. doream foarte mult exact luneta aia (S&B PMII ultra short 5-20x50) care are inconvenientul ca e foarte sensibila la montura, adica lasa foarte putin joc pentru inele (ca sa nu zic mai deloc datorita spatiului mic pentru inelul spate intre tureta centrala si iluminare), deci inele pozitionate fix, montura blaser cu inele pozitionata fix, deci zero spatiu de manevra pentru eye relief, iar pentru un ochelarist e foarte sensibil subiectul...
2. la cat de mult imi place montura blaser cu sina, pe atat de mult imi displace montura blaser cu inele...faptul ca jumatatile inferioare ale inelelor se prind cu cate un surub nu e pe gustul meu, prefer monturile monobloc
3. am fost tot timpul fan sina picatinny, iar sina asta facuta de contessa imi da incredere prin robustete si calitate
4. imi place extrem de mult montura spuhr (o sa pun mai jos poze cu ea, se vede ca inelul spate a fost modificat ca sa urmeze exact conturul specific lunetei ultra short) si chiar nu cred ca voi acea probleme de pastrat zero-ul la montarea si demontarea de pe sina (suruburile sunt numerotate de la 1-4, le strangi in ordine la fix 45 in/lbs)
5. in ultimul timp am dezvoltat ceva probleme cu umarul stang asa ca renunt la ideea unei tevi de 375hh pentru padure, face fata cu succes 7mm rem mag

numai bine,

hunterb
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Aimpoint micro H2

Mesajde bogus pe 21 Noi 2015, 10:58

Si eu am avut sina de la Contessa si am fost foarte multumit de ea, extraordinar de precis si riguros lucrata la un pret absolut imbatabil
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Aimpoint micro H2

Mesajde violiv pe 21 Noi 2015, 18:06

Multumesc!

M-a mancat si pe mine ideea, chiar singura ce-o aveau atunci la AGH mi-a "suflat-o" colegul. Ma ardea rau sa pun Pitbull pe arma.
Intre timp am ramas la Docter si n-as mai pune un gram pe arma.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Aimpoint micro H2

Mesajde Tranan pe 21 Noi 2015, 19:50

SPUHR is the shit! Monturile astea sunt atat de tari incat majoritatea celorlalte alternative, cu exceptia celor de la ERA-TAC sunt practic jucarii in comparatie cu ele. Cei de la Hensoldt au facut teste cu majoritate monturilor de pe piata pt. a putea vedea ce fel de monturi sunt de calitate si pe toate le-au rupt cu exceptia celor de la SPUHR si ERA-TAC.

Daca nu iti Place montajul de la Blaser pt. Aimpoint exista si alte alternative. Henneberger are montage destul de mici si felxibile.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Aimpoint micro H2

Mesajde dco pe 22 Noi 2015, 19:10

Care e avantajul Aimpoint fata de Fast Fire 3? Eu acum folosesc acest Burris și mi se pare ok pentru distante mici.
Problema mea este la distante mai mari, în zona de deal unde vânez eu de acum a căzut frunza și poți vedeam la 150 de metri ... de asta parcă tot luneta este suverana!
Am avut pana acum Meopta 1-4 și un Bushnell Elite 1-6,5, ambele cu reticul 4... nu m-au încântat deloc. Săptămâna trecuta m-am uitat printr-un Swaro 1-6 și am rămas cu gura căscată, mie unul mi s-a parut ca văd mai bine decât prin Burris! Luminozitate, câmp vizual, reticul super...exceptând greutatea fata de red dot, mie mi se pare de departe cea mai buna alegere pentru goana si dibuit.
Am fost și la IOR sa văd ce au și m-am uitat și prin Pitbull și 1,5-8x30 ... poate din cauza ca nu au fost montate pe o arma când m-am uitat, dar nu mi s-a părut ca s-ar apropia de ce trebuie din cauza reticulului. ..mult prea finut pentru goana!

Mie unul mi se pare ca la goana cel mai greu e aproape, când iese în scurt din lăstar și trece un drum, acolo cred ca e mai greu cu un punctuleț decât cu un reticul ceva mai mare... dar desigur diferă de la zona la zona și fiecare are nevoie de altceva!

Cătare plina va doresc!

Dragos
dco
Nou membru
 
Mesaje: 56
Membru din: 16 Iul 2013, 16:27

Re: Aimpoint micro H2

Mesajde hunterb pe 23 Noi 2015, 08:25

Nu am afirmat nicaieri ca aimpoint are avantaje fata de fastfire iii, am spus ca eu il prefer...eu am cedat anumitor aspecte unde un red dot deschis (docter sau burris) era pe primul loc in favoarea altora unde aimpointul imi pare mie suveran (soliditate la utilizare improprie, fiabilitate in conditii mai dure)...pur si simplu este o preferinta personala...strict pentru goana, padure, desis, ploaie, zapada, ger, cazaturi cu arma etc...

Catare plina,

hunterb
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Aimpoint micro H2

Mesajde dco pe 23 Noi 2015, 11:43

Eram doar curios sa aflu care considerati ca este avantajul, am vazut ca le-ati folosit pe amandoua ... eu nu am vazut Aimpoint de aproape.

Dragos
dco
Nou membru
 
Mesaje: 56
Membru din: 16 Iul 2013, 16:27

Re: Aimpoint micro H2

Mesajde hunterb pe 23 Noi 2015, 13:56

Scuze daca a parut sec sau taios raspunsul, dar chiar mi-e greu sa fac comparatie intre ele...eu sunt mare fan produse din gama "heavy duty", "military grade" etc...si primeaza intotdeauna fiabilitatea mecanica a unui produs in dauna altor calitati....am vrut initial sa cumpar aimpoint micro T2 (varianta super military grade) dar era ceva mai complicat..
Aimpoint micro h2 e senzational (inca o data pentru mine) si vine cu niste imbunatatiri semnificative fata de h1, optica este mai buna, nu mai are tenta de albastriu si senzatia ca te uiti printr-o lentila; are capacele transparente flip up integrate, practic cand e praf, ploaie, zapada, nisip le tii puse si vezi prin ele super ok; au modificat carcasa pentru a proteja tureta de elevatie; poti pe setarea 8 din 12 a intensitatii punctului rosu sa il tii deschis cam 4-5 ani non stop...atat timp cat imi fac treaba si tin ambii ochi deschisi stiu ca scula nu ma lasa la greu, in nici o situatie 8)

o zi buna si scuze inca o data pentru raspunsul cam abrupt,

Bogdan
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Aimpoint micro H2

Mesajde dco pe 23 Noi 2015, 15:23

Nu este problema, multumesc pentru raspuns ... eu stau cu capacelul de la Burris in buzunar permanent, cand intru in vegetatie sau e vreme urata il pun.

Felicitari pentru reglaj, mie mi se pare greu de realizat cu acest red dot!
dco
Nou membru
 
Mesaje: 56
Membru din: 16 Iul 2013, 16:27

Re: Aimpoint micro H2

Mesajde violiv pe 24 Noi 2015, 15:54

Asta pentru ca Burris III este de-a dreptul execrabil ca imagine si definitie a punctului daca il pui alaturi de Micro. Nuanta de albastru de la Burris este de-a dreptul ingrozitoare iar punctul trebe "sa mai creasca" cel putin inca o generatie ca sa ajunga sa poata fi numit bine definit si macar sa se apropie de Docter nu de Micro.
Asa ti-am raspuns si la intrebarea cu avantajele. Burris costa cel putin cat un Docter C si nu face nici pe jumate ... bani aruncati in vant daca apuci sa-l pui real alaturi de un Docter iar daca te uiti prin Micro incepi sa plangi.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Aimpoint micro H2

Mesajde bibicu pe 24 Noi 2015, 20:23

Ca se vorbea de montura Contessa pentru Blaser.....
Daca am inteles bine se doreste folosirea a 2 dispozitive optice pe aceeasi sina weaver fixa de la Contessa.
Avand in vedere sumele necesare pentru achizitionarea produselor mentionate, @hunterb, am o nelamurire.
De ce nu ai luat 2 sine weaver Contessa cu prindere rapida ?
Sistemul de prindere pe teava, a la Blaser, asigura pastrarea perfecta a reglajului lunetei.
Astfel, dispozitivele optice se fixeaza "definitiv" fiecare pe sina lui iar schimbul se face incredibil de sigur si simplu.
Vorbesc din proprie experienta eu folosind exact asa ceva insa sina weaver este doar pentru 1 dispozitiv optic celalalt folosind o montura rapida Blaser(mai precis o luneta cu sina pe o montura Blaser cu sina).
In acest fel nu mai trebuie numerotat nimic, nu trebuie demontate suruburi...etc.
Practic se dau jos 2 sau se pun pe teava "monturi Blaser"...
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Aimpoint micro H2

Mesajde hunterb pe 25 Noi 2015, 09:18

@bibicu,

Sincer nu m-am gandit...mi-a placut foarte mult prinderea fixa...mult mai joasa ca profil, otel nu ergal, si vorba lui Dart, la cuplul asta de strangere e ca sudata...
Acum nu as vrea sa se creada ca o sa stau in fiecare zi sa pun si sa dau jos dispozitivele...nicidecum...din sfarsit de februarie pun luneta si ramane pe teava pana in oct-nov cand termin cu tirul, combaterea si cervidele (fie ele caprior, lopatar sau cerb)...apoi pun aimpointul care sta pe teava tot sezonul de mistret...deci practic doar de doua ori pe an va fi "solicitat" sistemul.
Si intrucat imi place foarte mult sistemul demontabil de la Blaser, am ca proiect sa reconfigurez casetarea interioara a cutiei blaser pe care o am, astfel incat sa acomodeze teava cu luneta pe ea si bineinteles patul, inchizatorul, ansamblul incarcator-tragaci, bipodul si cheek rest-ul.

numai bine,

hunterb
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Aimpoint micro H2

Mesajde dco pe 25 Noi 2015, 09:45

violiv scrie:Asta pentru ca Burris III este de-a dreptul execrabil ca imagine si definitie a punctului daca il pui alaturi de Micro. Nuanta de albastru de la Burris este de-a dreptul ingrozitoare iar punctul trebe "sa mai creasca" cel putin inca o generatie ca sa ajunga sa poata fi numit bine definit si macar sa se apropie de Docter nu de Micro.
Asa ti-am raspuns si la intrebarea cu avantajele. Burris costa cel putin cat un Docter C si nu face nici pe jumate ... bani aruncati in vant daca apuci sa-l pui real alaturi de un Docter iar daca te uiti prin Micro incepi sa plangi.


In poligon probabil ai dreptate ... am observat ce greu mi-a venit sa trag la 100 de m, abia m-am apropiat de punctul din centrul tintei pe nivelul minim al Red dot-ului, este adevarat ca era si soare si era greu sa vad acel punctisor.
In camp nu as fi asa drastic, am vazut si Docter si nu mi s-a parut diferenta asa mare ... pana in 50 de m nu ma deranjeaza nimic, nu am timp sa vad albastru :D in schimb m-a ajutat sa ma obisnuiesc sa trag cu ambii ochi deschisi!
Probabil si la lisa am nevoie de un sistem din asta, pentru moment mi se pare imposibil sa trag la talere cu ambii ochi, am incercat si vad catarea dublu ... :((

Cred totusi ca o luneta dedicata de goana, cu un reticul potrivit (de ex cele de la Swaro CD-I si LD-I!) e peste orice Red dot, dar la bani mult mai multi ...
dco
Nou membru
 
Mesaje: 56
Membru din: 16 Iul 2013, 16:27

Re: Aimpoint micro H2

Mesajde bibicu pe 25 Noi 2015, 10:09

@hunterb

Este foarte in regula sistemul adoptat de tine in conditiile expuse.
Credeam ca faci si panda la mistret nu doar goana.
Dar poate pentru panda ai alta arma cu alt dispozitiv optic.
Felicitari pentru Spuhr....este...altceva !
La fel si pentru PM II.

Catare plina !
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Aimpoint micro H2

Mesajde bogus pe 25 Noi 2015, 10:29

bibicu scrie:Ca se vorbea de montura Contessa pentru Blaser.....
Daca am inteles bine se doreste folosirea a 2 dispozitive optice pe aceeasi sina weaver fixa de la Contessa.
Avand in vedere sumele necesare pentru achizitionarea produselor mentionate, @hunterb, am o nelamurire.
De ce nu ai luat 2 sine weaver Contessa cu prindere rapida ?
Sistemul de prindere pe teava, a la Blaser, asigura pastrarea perfecta a reglajului lunetei.
Astfel, dispozitivele optice se fixeaza "definitiv" fiecare pe sina lui iar schimbul se face incredibil de sigur si simplu.
Vorbesc din proprie experienta eu folosind exact asa ceva insa sina weaver este doar pentru 1 dispozitiv optic celalalt folosind o montura rapida Blaser(mai precis o luneta cu sina pe o montura Blaser cu sina).
In acest fel nu mai trebuie numerotat nimic, nu trebuie demontate suruburi...etc.
Practic se dau jos 2 sau se pun pe teava "monturi Blaser"...

Adi prinderea cu suruburi costa vreo 400 si ceva de lei iar cea cu prinderea rapida pe la 1250-1300 :D
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Aimpoint micro H2

Mesajde hunterb pe 25 Noi 2015, 11:03

Multumesc frumos,

Catare plina si voua,

hunterb
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Aimpoint micro H2

Mesajde violiv pe 25 Noi 2015, 15:49

@dco
Am avut Burris cand inca n-avea nimeni pe aici. Nu spun ca nu merge ... la o adica, de n-ai incotro tragi si cu el. Si cu Delta te descurci. Insa III-ul e la pret de Docter si chiar nu merita - diferenta e mare si-n poligon si in teren.
Puse alaturi de Micro diferenta e si mai mare atat la calitatea imaginii cat si la definitia si reglajul punctului. Cum ziceam si mai sus, eu n-am putut sa ma adaptez cu cercul negru de la punctele inchise si am ramas la Docter. Am tras si pe luneta de goana mult ... la faze iuti si la foate mica distanta luneta e sub Docter ca si posibilitate de ochit rapid sau, cel putin, iti trebe mult-mult antrenament.
Aveam o mica indoiala fata de Docter la distanta mare, in zona de munte ... ei bine, duminica mi s-a sters si asta. Am tras pe Docter "de pe o culme pe alta" ... e drept ca i-au trebuit doua boabe ca sa pice definitiv dar asta din cauza corectiei imposibil de determinat - primul foc a fost in sold si l-a incetinit suficient cat sa-l receptioneze pe al doilea, letal. Coroborand cu experientele anterioare, in mod sigur ar fi fost ceva mai usor macar sa vad tinta daca as fi folosit o luneta. Aveam in vedere si o luneta ca alternativa pentru astfel de situatii, acum m-am convins ca exista nevoia de ea cateodata dar si ca te poti descurca la nevoie.

P.S. si imi intaresc convingerea ca in optica si munitie merita investit chiar mai mult ca in arma.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Aimpoint micro H2

Mesajde bibicu pe 25 Noi 2015, 17:07

Da Bogdane, este adevarata diferenta de pret. De aceea am specificat ca raportat la sumele investite in echipamente pana a ajunge la sina, acestea(sinele rapide) practic erau deja bagatela, mai ales pentru ce stiu sa faca.
Daca s-ar fi avut in vedere schimbarea dispozitivelor optice mai des, adica pentru alternarea modului de vanatoare la mistret(si nu numai), solutia expusa de mine ar fi fost ideala. Se putea lua un Aimpoint cu prindere Blaser si atunci era necesara doar 1 sina weaver rapida Contessa( sau fixa insa...din nou suruburi).
Considerati postarile mele ca o parere personala, subiectiva, nu un adevar absolut.
Fiecare isi cunoaste interesele, punga si ..visele.
De aceea exista si traieste forumul...pentru a ne complecta, a afla ceva nou sau pur si simplu de a ne impartasi bucuriile sau frustrarile.
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Aimpoint micro H2

Mesajde bibicu pe 25 Noi 2015, 17:28

Felicitari Vio !
Nu stiu cum este Burris III, dar am avut un Burris II...si l-am dat cadou.... :lol:
Acum am 2 buc. Docter III, unul cu Henneberger pentru Blaser(mortal de usor) si celalalt pe un dublu express cu asa numitul Ultra Low de la Contessa montat pe coada weaver, Docterul avand pe el deja montura pentru weaver. Pentru express am pregatit si o luneta cu un Simple Black pentru arme basculante. Evident totul se bazeaza pe o sina Contessa pentru express.
Asa ca sistemul la care ai facut referire(cu o luneta in sac pentru orice eventualitate) este nepretuit.
Si acum te pomenesc cand vorbesc cu diversi colegi despre Contessa pentru ca tu ai prezentat Contessa si mi-ai dat solutia de mai sus acum vreo 4-5 ani ^:)^
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Aimpoint micro H2

Mesajde hunterb pe 26 Noi 2015, 10:19

violiv wrote
"P.S. si imi intaresc convingerea ca in optica si munitie merita investit chiar mai mult ca in arma."

+11111111
nu cred ca exista cuvinte care sa sublinieze suficient de mult asta...din pacate la noi inca nu se accepta usor acest mare adevar...la urma urmei, americanii l-au descoperit si enuntat primii, dar ce stiu ei...sunt doar cateva zeci de milioane de utilizatori :oops: :oops:

hunterb
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Aimpoint micro H2

Mesajde adrian_ppp pe 31 Dec 2015, 13:14

Imagine

Imagine

Imagine
Imagine
Imagine


Eu am ales varianta dedicata Blaser, este mai scumpa dar daca fac calculul cat costa o sina Blaser am ajuns la concluzia ca modelul dedicat este ce mi trebuie.

Mentionez ca am uitilizat si Docter 3 dar am schimbat pe Aimpoint, de ce:

-punct de 2 MOA acuratete mai buna
-sticla este impecabila, foarte clara
-punctul mult mai bine definit decat la modelel anterioare
-nu exista efect de tub decat daca te uiti cu un ochi inchis , greseala pe care o fac multi
-se monteaza direct fara batai de cap, singura problema poate aparea la sina sa fie nevoie de o mica stragere cand se monteaza sina pe culata
-reglajul este foarte usor, il poti regla oriunde datorita faptului la majoritatea Aimpoint urilor capacul ce acopera turetele este prevazut cu un sistem ce permite ajustarea punctului in fct de necesitate fara nici un fel de unealta auxiliara
-mult mai usor de reglat in comparatie cu Docter
-punctul de 2 MOA fata de 3.5 MOA la Docter face diferenta un unele situatii
-faptul ca poti ajusta intensitatea luminoasa cand ai nevoie consider un real ajutor ... mai ales la panda
- modelul Aimpoint Micro H2 este recomandat persoanelor cu astigmatism
-dioda este inchisa in interior, deci pe vreme rea nu au ce probleme sa apara
-este prevazut cu capace de protectie, ce pot fi inlaturate daca este necesar
- plus o mica garantie de 10 ani
- model mult mai fiabil si rezistent din pct meu de vedere
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Aimpoint micro H2

Mesajde mexx20_ro pe 01 Ian 2016, 02:14

Va felicit pt alegerile voastre!
Desi apreciez foarte mult Aimpoint-urile, parerea mea este ca Eotech-urile sunt cu o clasa peste atat la trasul rapid din scurt peste o cale de 2 m latime (datorita cercului de 65 Moa) cat si la trasul de precizie la 150 m. (Datotita punctului de 1 Moa care este foarte bine definit)
Spun asta dupa ce am schimbat cateva sisteme optice de la Eotech, Leupold, Docter si pana la S&B.

Respecte si La Multi Ani! ;)
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Aimpoint micro H2

Mesajde adrian_ppp pe 01 Ian 2016, 10:59

mexx20_ro scrie:Va felicit pt alegerile voastre!
Desi apreciez foarte mult Aimpoint-urile, parerea mea este ca Eotech-urile sunt cu o clasa peste atat la trasul rapid din scurt peste o cale de 2 m latime (datorita cercului de 65 Moa) cat si la trasul de precizie la 150 m. (Datotita punctului de 1 Moa care este foarte bine definit)
Spun asta dupa ce am schimbat cateva sisteme optice de la Eotech, Leupold, Docter si pana la S&B.

Respecte si La Multi Ani! ;)


Este ft bun. Am avut dar pe anumite pusti sunt inestetice chiar si xps 2.0 care i mai micut mai ales pe blaser trebuie sa iei sina weaver, pe sina sa pui eotech ul etc
Personal nu mi as mai lua eotech ca nu i gasesc nici un plus fata de ce ofera piata momentan!
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Aimpoint micro H2

Mesajde mexx20_ro pe 01 Ian 2016, 14:09

Asa este referitor la estetic, nu arata bine pe armele elegante sau mai clasice.
Si cam asta ar fi singurul incovenient, in rest sunt doar avantaje versus oricare holo sau red dot amintit in acest topic. Peste ar fi poate dar un Elcan dar atunci vorbim de alti banuti! :mrgreen:

La multi ani dragilor! :ymparty:
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Aimpoint micro H2

Mesajde violiv pe 01 Ian 2016, 18:29

Estetica e discutabila. Faptul ca este foarte-foarte inalt deasupra liniei tevii este problema lui cea mare. A fost creat pentru platforme AR, unde patul e in linie cu teava si optica se monteaza semnificativ mai sus. Pe arme cu constructie clasica este de foarte multe ori incomod.
Rama este cam la fel de voluminoasa ca la Aimpoint si masa este chiar mai mare. Reticulul este un pic mai fluuu si nu asa bine definit.

Nimic nu-i perfect, fiecare ofera ceva in plus sau minus si alegerea este efectiv o chestie personala ... nu numai pe planurile noastre ci mai peste tot pe unde se folosesc.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori

Publicitate