Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 09:41

Schmidt&Bender PMII ultra short 5-20x50

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Schmidt&Bender PMII ultra short 5-20x50

Mesajde hunterb pe 24 Ian 2016, 14:17

Salutare tuturor,

Am reusit sa ajung in ultima etapa a proiectului meu (o teava doua destinatii) :D a ajuns in final si ultima piesa (de rezistenta) a proiectului si anume luneta S&B PMII ultra short 5-20x50 8) 8)
Inainte de a intra in orice detalii, vreau sa ii multumesc din suflet lui Dart care m-a consiliat si ajutat pe tot parcursul...daca totul a inceput mai mult ca o joaca, a sfarsit prin dezvoltarea unei relatii de amicitie, bazata (in afara pasiunii comune) pe respect, transparenta si incredere.
Ca o sinteza, fiecare a facut ce a zis ca face, iar rezultatul a fost cel scontat, chiar mult mai mult decat atat.
Luneta a venit exact cand a fost promis ca vine (termenul dat a fost saptamana 18-25 ian si a venit pe 22 ian), prin curier GLS, iar modul de ambalare si transportare au fost de top, luneta ajungand in conditie impecabila la destinatar.
Pe langa luneta, am avut bucuria sa descopar si o trusa de curatat S&B si capace flip-up de f.buna calitate de la Tenebraex.
Ieri am reusit sa o montez in montura Spuhr, la cuplul recomandat de 25 lb/in, si spre placuta mea surpriza nu a trebuit sa am grija prea mare la distantele dintre jumatatile superioare ale inelelor pentru ca s-au cam auto-aliniat (cf producatorului si suruburile inelelor au o ordine de strangere).
Nu am pus loctite in suruburi, daca o sa vad pe viitor ca apar slabiri de cuplu poate o sa pun...
Luneta (asa cum se vede din poza) nu prea are marja de pozitionare fata-spate in montura, decat vreo 3mm, eu am preferat sa o trag mai in spate in montura, dar sa las un mm pana la deschiderea conului din fata.
Acum primele impresii despre luneta:
-optica - stim cu toti ca e ceva subiectiv...dar strict personal, comparativ cu ce am experimentat in ultimul timp, IOR 3.5-18X50 si Zeiss V8, ce mi-a parut clar peste a fost rezolutia...nu vreau sa generalizez, dar pentru mine este senzationala...pe zoom 10x am putut identifica constant si ochi (cu luneta pusa pe arma) capul porumbeilor aflati pe o terasa de bloc la fix 192 de metri...si zic capul, nu corpul...poate pentru multi asta pare o rutina, mie nu..
reticolul - este modelul P4FL, foarte fin, la magnificatia 20x acopera 6mm din tinta la 100 de metri, imi place f.f. mult
iluminarea - aici este iar peste Zeiss V8 si IOR (repet, strict din punctul meu de vedere)
mecanica - arata si se simte ca un tanc...ramane ca timpul si practica sa confirme...tot ce pot sa spun este ca a venit cu tureta de vant pusa la zero si cu cea de elevatie pusa la 8 mil din 16 cat are toata plaja...eu am dat-o imediat la zero (ca am zis ca sunt eu smecher), dar dupa ce am pus-o pe arma (pe sina picatinny Contessa), am incercat sa o reglez la rece, uitandu-ma la un reper fix (traditional pentru mine), o fereasta mica aflata la 100-102 metri de mine.
Am centrat teava (cu inchizatorul scos bineinteles) pe fereastra si ce sa vezi...a trebuit sa dau elevatia sus pana la 8 mil si este absolut perfect centrata...concluzia: se pare ca ei sunt mai smecheri ca mine :lol: si doi, ma bucur ca sina picatinny, teava, montura spuhr si luneta sunt perfect aliniate (la corectia de vant nu am umblat de loc) 8) :D 8)
Singurul dezavantaj este ca imi mai raman teoretic 8 mil de elevatie, adica (tot teoretic) la calibrul si munitia mea, sunt limitat la aprox.900 de metri :D
In concluzie, ca prima impresie, totul este clar peste asteptari si clar justifica diferenta de pret (pentru mine).
Urmeaza proba adevarata, cu mers in poligon, reglaj, box test etc.etc. avand in vedere ca rolul ei va fi unul extrem de clar dar si fara ocolisuri : trasul pana la 500 de metri cu corectie numai pe tureta...si aici fiabilitatea mecanica va trebui sa isi spuna cuvantul...
Deocamdata niste poze cu ansamblul luneta montura.

Numai bine,

hunterb
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 291
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Schmidt&Bender PMII ultra short 5-20x50

Mesajde violiv pe 24 Ian 2016, 15:59

Vai da urata e b-(

Sa fie intr-un ceas bun!
O sina lunga si inclinata ar fi solutia si la asezarea fata de ochi si la distanta de tragere.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Schmidt&Bender PMII ultra short 5-20x50

Mesajde hunterb pe 24 Ian 2016, 18:26

@violiv,

Multumesc frumos! :D
Ai mare dreptate cu sina, daca pot reprosa ceva carabinei Blaser R8 este pozitionarea lunetei (oricare ar fi ea) mult prea in fata, datorita constructiei inerente...acolo unde ar trebui pusa montura nu se prea poate din cauza inchizatorului culisant :(

hunterb
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 291
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Schmidt&Bender PMII ultra short 5-20x50

Mesajde Tranan pe 24 Ian 2016, 18:52

Super si felicitari!
In ce priveste rezolutia si contrastul, parerea mea e aceeasi. Pana nu te-ai uitat intr-un PMII nu stii ce e aia rezolutie. Formatul la Ultra Short 5-20x50 e deasemenea demn de invidiat.

De ce nu ai mers pe varianta de DT/ST daca vroiai elevatie mai mare?
Cata inclibare in MOA ai la sina picatinny?
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Schmidt&Bender PMII ultra short 5-20x50

Mesajde hunterb pe 24 Ian 2016, 19:21

@tranan,

Multumesc frumos,

Tocmai ca nu am nevoie de mai multa elevatie, de aia am luat tureta single turn...am glumit cu limitarea de 900 de metri (la 7mm rem mag, munitie hornady gmx superformance de 9 grame si coef bal 0.486 la 960 m/s imi trebuiesc cam 7.5 mil )...nici nu am unde sa trag la distanta asta :D
Montura Spuhr dedicata pentru ultra short nu vine decat cu 0 mil/moa, dar repet, nici nu imi trebuie mai mult.

Numai bine,

hunterb
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 291
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Schmidt&Bender PMII ultra short 5-20x50

Mesajde hunterb pe 24 Ian 2016, 19:24

oops, scuze...si sina picatinny contessa tot 0 mil e

hunterb
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 291
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Schmidt&Bender PMII ultra short 5-20x50

Mesajde mexx20_ro pe 24 Ian 2016, 21:18

Felicitari pt alegerea facuta! Urmatoarele poze sper sa fie cu grupajele la 300-350 m ca sa nu vorbim de alte distante care sunt greu de atins in poligoanele noastre!
Kkt pe teava si pe lunetica asta de "doi bani"!
Respecte. ;)
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Schmidt&Bender PMII ultra short 5-20x50

Mesajde Tranan pe 24 Ian 2016, 22:24

La 300-350m e bataie de joc. Asta trebuie bagata la 1000m :lol: .
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Schmidt&Bender PMII ultra short 5-20x50

Mesajde mexx20_ro pe 25 Ian 2016, 00:43

Tranan scrie:La 300-350m e bataie de joc. Asta trebuie bagata la 1000m :lol: .

Hehe, mai avem nevoie de 20 ani si mult de munca pana sa avem poligon pt 1000, iar pt 1000 m iti trebuie ceva cartuse trase plus o arma pe masura...si poate si un pic de talent din partea tragatorului! ;)
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Schmidt&Bender PMII ultra short 5-20x50

Mesajde hunterb pe 25 Ian 2016, 08:40

Multumesc inca o data pentru urari!

Cat despre trasul la 1000 de metri, pe langa poligon imi mai trebuiesc cateva elemente :oops: ...cine stie, poate undeva in viitor, pe un alt sistem solar :D o sa imi iau urmatoarea configuratie...

action defiance deviant v2 (cu sina picatinny integrala)
teava bartlein contur #7
frana de gura badger thruster
tragaci shillen
sasiu accuracy international AX CIP
calibrul 300 WM

vise taica...

numai bine

hunterb
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 291
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Schmidt&Bender PMII ultra short 5-20x50

Mesajde Alin3006 pe 25 Ian 2016, 15:14

Bogdane, sa o stapanesti sanatos si cu placere. ;) Ne bucuram ca esti multumit de achizitie si asteptam primele grupaje si povesti din teren.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Schmidt&Bender PMII ultra short 5-20x50

Mesajde violiv pe 25 Ian 2016, 18:01

hunterb scrie:
Cat despre trasul la 1000 de metri, pe langa poligon imi mai trebuiesc cateva elemente
action defiance deviant v2 (cu sina picatinny integrala)
teava bartlein contur #7
frana de gura badger thruster
tragaci shillen
sasiu accuracy international AX CIP
calibrul 300 WM



Ai cam ramas in urma. Uite ce-si face lumea in garaj in zilele noastre:

http://bulletin.accurateshooter.com/201 ... -rail-gun/

http://www.accurateshooter.com/guns-of- ... r-2-miles/

iar de la fabrica nu-si mai iau Deviant sau Shillen ci Bix'n Andy

http://bulletin.accurateshooter.com/201 ... -products/


mexx20_ro scrie:iar pt 1000 m iti trebuie ceva cartuse trase plus o arma pe masura..



Poate doar o alta teava, arma poate si inca bine de tot:

http://www.accurateshooter.com/guns-of- ... -in-6mmbr/

Cat despre talentul pomenit, mai degraba cred ca i-ar trebui o antrenoare ca asta:

http://bulletin.accurateshooter.com/201 ... ll-access/

ca sa ajunga cat mai repede sa traga asa:

http://bulletin.accurateshooter.com/201 ... d-twosome/
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Schmidt&Bender PMII ultra short 5-20x50

Mesajde hunterb pe 25 Ian 2016, 18:32

Multumesc Alin!

@violiv,

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: cum ziceam, vise taica, vise :D

Sincer, dar absolut sincer (ca suntem doar noi doi), sistemul asta, asa imperfect cum e, poate de cel putin doua ori mai mult (ca sa nu zic trei) decat pot eu in lumea reala :D :D asa ca deocamdata am marja suficienta pentru imbunatatit :p

hunterb

ps...iar cu domnisoara antrenoare nu ma bag, nu lupt la categoria asta :lol: O:-) O:-) O:-)
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 291
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Schmidt&Bender PMII ultra short 5-20x50

Mesajde AXP pe 25 Ian 2016, 18:43

Cu asa antrenoare, cred ca multi ar incerca, tirul "long range", ..., mai ales ca stie si pozitii sturlubatice, ... :)
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Schmidt&Bender PMII ultra short 5-20x50

Mesajde Alin3006 pe 25 Ian 2016, 22:52

AXP scrie:Cu asa antrenoare, cred ca multi ar incerca, tirul "long range", ..., mai ales ca stie si pozitii sturlubatice, ... :)


Cam asa ceva. Violiv da sfaturi din ce in ce mai bune! :mrgreen:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: NicuNicuta şi 46 vizitatori

Publicitate