Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:31

Am luneta! Pe ce arma o pun?

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde Dracones pe 07 Feb 2016, 14:38

Salutare colegi!

De ceva vreme ma bate gandul sa imi achizitionez o carabina. Cand aproape ma hotarasem si la marca si la calibru, am primit o luneta : NIGHTFORCE NXS 5.5-22x50

Cadoul asta imi da peste cap toate planurile. Este o luneta foarte buna dar are ceva inconveniente: second focal plane, reticul mil-dot si faptul ca a fost conceputa pentru calibre mari ma face sa ma intreb daca as putea sa o folosesc la vanatoare pe o arma in calibru mic ( as fi vrut sa imi cumpar ceva in calibrul 223 Rem sau 243 Win)
De obicei merg la vanat mic, lisa pe care o am isi face treaba bine. Vreau carabina pentru caprior.

Calul de dar nu se cauta la dinti. Asa ca as vrea sa folosesc luneta primita. Ce sfaturi aveti? Pe ce calibru sa o folosesc?

Toate cele bune!
VOERE LBW cal. 30-06, IJ 39 E cal. 12, GAMO SOCOM cal. 5,5 mm
Avatar utilizator
Dracones
Nou membru
 
Mesaje: 45
Membru din: 17 Mai 2014, 21:55
Locaţie: Constanta

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde radubichis pe 07 Feb 2016, 15:35

Ai primit un cadou pe care orice posesor de carabina sau pasionat de tir la mare distanta si l-ar dori
Poti folosi luneta pe orice calibru doresti .Ideal ar fi sa si pui cadoul pe o carabina precisa
Daca vrei sa tragi mult la rapitoare ,caprior ,poligon gindeste-te la 223 pt ca munitia este ieftina ,fabricata de multi producatori ,cu plaja larga de gramaje si viteze
Daca te gindesti si la cite un mistret la pinda ,cumpara un 243W .Se poate folosi la tot vanatul mic ,mediu pina la lopatar si mistret
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde Remo pe 07 Feb 2016, 16:12

Nu vad de ce ai renunța la planul cu 223. Mi se pare absolut ok pentru căprior dacă ramai la distante "vanatoresti". Eu am pe 223 ul meu un burris 6-20 x 50, tot cu mi-l dot și tot sfp și dacă as vrea sa folosesc mi-l dot ul pentru evaluarea distantelor, atunci ar trebui sa o păstrez pe magnificatia 18x. Luneta a venit cu niște recomandări de folosire a reticulului pentru cal. 223 care se chiar potrivesc în asa măsura încât ma încumet sa încerc lovituri la distanta mai mare distanta la vulpi - 223 ul e excelent pentru combatere. Nu am curajul sa încerc la căprior la distante mari deși nu am avut pana acum surprize neplăcute cu efectul la țintă. Dacă vrei ceva mai puternic te poți gândi la 22 250, deși nu cred ca merita plusul de putere dacă socotești și ca e un calibru mai greu de găsit și mai scump. Totuși, cunosc un vânător care folosește 22 250 la panda la mistreț și e foarte mulțumit de rezultate. Nu știu câți bani vrei sa cheltuiești pe arma, dar am încercat odată un savage 223 cu țeavă semi Wright acu trigger și accustock și a fost o adevarata placere - cu singura mențiune ca era cam grea.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde violiv pe 07 Feb 2016, 18:33

Faptul ca are reticulul in planul II nu-i asa un mare inconvenient la folosirea la vanatoare. Reticulul nici el nu-i rau. Sticla nu exceptional de luminoasa si faptul ca reticulul se aprinde complet, cu iluminare de zi si un pic prea intensa o limiteaza in aplicatiile vanatoresti.
Oricum, faptul ca deja te gandisei la o arma nu se schimba. Poate fi pusa linistit pe orice arma. Ba chiar, cum ma gandesc ca aveai prevazut un buget pentru arma si optica, odata optica primita poti extinde "clasa" armei si sa te uiti un pic mai sus.

Am si 223 si 243. 223-ul are toate calitatile enumerate mai sus dar 243 iti creste un pic plaja de aplicatii. Daca e o singura carabina, atunci mai bine 243.

Vrei mortis arma nou sau merge si s-h?
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde PVictor pe 07 Feb 2016, 21:27

Până la distanțe medii ( 400 m ) cu majoritatea gramajelor pentru vârfuri , cal .223 și .308 W ( calibre civile , derivate din cele NATO ) au o balistică asemănătoare .
De fapt așa și au fost proiectate , ca optica să fie universala sau cel putin compatibilă !
Mai gandește-te , există și alte opțiuni cu calibre demne de interes vânătoresc .
Avatar utilizator
PVictor
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 29 Oct 2014, 15:08
Locaţie: Romania Bucuresti

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde radubichis pe 07 Feb 2016, 23:10

PVictor scrie:Până la distanțe medii ( 400 m ) cu majoritatea gramajelor pentru vârfuri , cal .223 și .308 W ( calibre civile , derivate din cele NATO ) au o balistică asemănătoare .
De fapt așa și au fost proiectate , ca optica să fie universala sau cel putin compatibilă !
Mai gandește-te , există și alte opțiuni cu calibre demne de interes vânătoresc .

Ca balistica ,intre 223R si 308W este diferenta cit China .Primul este un glont rapid si razant .308W este glont ,mai domol,care nu uzeaza accentuat ghinturile fiind renumit prin stabilitate si precizie .Am cele 2 calibrele ,am tras cu ele citeva mii de cartuse si crede-ma ca diferenta de balistica chiar este mare
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde yoghi pe 07 Feb 2016, 23:58

Ai o singura varianta Bună.
cal 308.este f. precis.are efect mare asupra animalului la distante f mari.
reulul e f .mic și merge cu o semi
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde PVictor pe 08 Feb 2016, 06:15

Repet : .223 R și .308 W au traiectorii asemănătoare până la 400 m !
Poate ca în postarea precedentă nu m-am exprimat prea clar , dar subiectul se referă doar la optică , deci luăm în calcul doar traiectoria , nu alte amănunte nesemnificative în acest caz .
Avatar utilizator
PVictor
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 29 Oct 2014, 15:08
Locaţie: Romania Bucuresti

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde bogdanBT pe 08 Feb 2016, 09:58

Il sprijin pe radubichis in afirmatii...223 si 308 sint gloante cu traiectorii si evolutii ale energiei total diferite. 223 e un glont usor, traiectorie plana, in schimb instabil la vant lateral, 308w e un glont greu, planeitatea traiectoriei cam slabuta dar foarte stabil la vant. Reculul armelor e aproape inexistent la 223 si foarte suportabil la 308 (pentru un barbat adult). Efectul in vanat iarasi e total diferit, 223 avand masa mica nu transmite destula energie pentru a-l folosi la mistret, dar e perfect la caprior si daunatori, 308 e foarte bun la mistret dar provoaca daune cam prea mari la caprior si vulpe (ma refer la gloante SP). Si cred ca mai e mult de scris daca vrem sa comparam aceste doua calibre.
bogdanBT
Membru important
 
Mesaje: 131
Membru din: 09 Apr 2010, 23:04

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde AXP pe 08 Feb 2016, 11:02

Mda, ca traiectorie,..., se poate spune ca se apropie aproximativ 223 Rem de 308 Win,...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde Dracones pe 08 Feb 2016, 13:00

Multumesc mult pentru raspunsurile promte!

Gândind la rece ajunsesem la concluzia că cel mai potrivit calibru în ceea ce mă privește și ținând cont de buget/vânat ar fi 243 Win. Am înțeles Remo că ești foarte mulțumit de 223 și m-am gândit serios la acest calibru. Totuși cred că la o pânda de mistreț nu strică o lovitură mai grea și 243 se încadrează mai bine în cerințe. La goana de mistreț în zona în care vânez nici nu mă gândesc să înlocuiesc lisa. Lăstărișul și pădurile foarte dese din zona Dobrogea cred că dau lisei un avantaj în fața carabinei. Iar dacă 243 face un "deranj" un pic mai mare în căprior...asta e! Deci, din punct de vedere al vânatului , eram oarecum decis.

Problema care a apărut odată cu acest minunat cadou, este faptul că îmi dă posibilitatea să trag ceva mai departe...Sunt pasionat de arme și trageri la distanțe medii spre mari. Am ceva experiență cu 308 și dacă ar fi să aleg cu inima, aș alege 308!

Mă tot chinui, în lupta pentru o carabină universală, să fac cea mai bună alegere. Sunt conștient ca nu există așa ceva! Luneta nu mă limitează deloc din punct de vedere al calibrului. Sunt limitat de zona de vânătoare și de ce nu, chiar și de buget. Pentru că 308 este sensibil mai scump decât celelalte calibre enumerate și o armă în acest calibru s-ar putea să îmi ocupe loc în rastel degeaba...

Maestre Violiv, pentru armă aveam calculat un buget de 5 000- 5500 ron. Pentru lunetă nu alocasem nimic, urma să mai studiez piața și să mai lămuresc niște aspecte întrucât nu sunt expert în domeniu. Cât de sus mă pot uita de banii ăștia?
Lisa am luat-o second hand. Aș fi vrut carabina noua, dar nu țin morțiș. Dacă pica un Blaser la preț de dumping, nu stau pe gânduri :)

Încerc să fiu cât mai pragmatic și să nu gândesc cu inima. Din proprie experiență, deciziile pe care le-am luat la repezeală nu au fost cele mai fericite.
Nu vreau să pun o optică atât de bună pe o armă slăbuță. Decât să fac asta mai bine mai aștept să mai strâng niște bani.
Și nu în ultimul rând mai trebuie luată în calcul o constantă foarte periculoasă pentru ecuațiile de acest gen: nevasta! :))
În cazul meu, liniștea familială scade exponențial cu creșterea investițiilor în vânătoare... :))


Așadar...ce părere aveți stimați colegi? Pe ce brand și pe ce calibru ar trebui să montez luneta ca să iasă cel mai bun compromis?


Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!
VOERE LBW cal. 30-06, IJ 39 E cal. 12, GAMO SOCOM cal. 5,5 mm
Avatar utilizator
Dracones
Nou membru
 
Mesaje: 45
Membru din: 17 Mai 2014, 21:55
Locaţie: Constanta

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde UlissePro pe 08 Feb 2016, 13:55

Pe o Tkka T3 in 308 win sta foarte bine! Si esti exact unde trebuie si cu banii!
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde violiv pe 08 Feb 2016, 14:37

Cu pretul cartuselor nu e chiar asa. Este atat de asemanator incat daca ar fi sa aleg numai din acest punct de vedere m-as duce catre cel mai mare calibru posibil la acelasi pret.
243 si 308 au practic exact acelasi cost al munitiei iar la 223 este o oferta minuscula de cartuse mai ieftine. Oricare din ele le-ai folosi la caprior exista varfuri si locuri in care ajunge glontul a caror combinatie da rani "urate" dupa cum exista si posibilitatea de a da gauri ca de preducel in animal.

Razanta si deviatia pe vant mai buna sunt realmente povesti cand vine vorba de conditii intalnite in practica la vanatoare. Chiar tragand cu Norma V-Max sau Geco Expres in 243, cele mai razante si mai stabile din ce se mai gaseste pe la noi, comparate cu orice altceva in oricare din cele 3 calibre, dincolo de 200-250 m tot trebuie sa compensezi serios, dincolo de 400 devine loterie fara o pozitie de tragere "beton" iar pana la 200 m, orice proiectil face cam acelasi lucru. Cu toata diferenta aparent semnificativa din grafice, diferenta reala pana la 250 m e de cativa cm ... in practica e fix-pix daca trebe sa compensez 16 sau 24 cm. Singurul avantaj al vitezei ar fi o corectie mai decenta la tinta in miscare ... de ex. o vulpe in trap grabit pe la 100-150 m e mai usor de atins cu ceva mai iute decat un bondoc 308 dar asta nu inseamna nici pe deaprte "punct ochit-punct lovit" si tot trebe corectie. E foarte adevarat ca exista multi vanatori care trag fara compensare, folosind calibre iuti si foarte razante "pana unde vad cu ochii" dar real distanta nu trece de 200 m iar de nimeresc peste aceasta distanta e numai din noroc.

Ca si tine, gandeam ca o asemenea luneta merita si o arma serioasa. Din pacate nu stiu nicio Blaser la vanzare si nicidecum la pret bun. Cum arma e gandita in alegere ca fiind pentru vanatoare eu sunt foarte cusurgiu la masa totala a ansamblului ... geaba trage ea 0,1 MOA daca are 7 kg si dupa 3 ore de purtat nici n-o poti ridica la ochi ba vrea si un afet ca sa poti trage. Am si asa ceva si zac in dulap cu anii ... Prefer sa traga 1 MOA cinstit dar sa poata fi folosita la tras din mana sau din genunchi, fara neaparat un sprijin suplimentar. Cum luneta nu e tocmai cea mai usoara cred ca mai trebe economisit la masa armei ca totalul sa fie decent. Adica, oricat ar arata de impunator o teava de tir, numa asta nu-i mai trebe unei arme de vanatoare.
In ultimul an am incercat chiar pe plaiurile noastre Dobrogene niste combinatii care trag realmente excelent dar pacatuiesc prin masa si lungimea prea mare. Posibil de vazut usor despre ce-i vorba si pentru tine.
O Styer in 223 cu luneta IOR 4-14x56, respectiv o X-Bolt varmint in 243 cu Zeiss 6-24x56 (adica lunete cam la fel de mari si de grele montate pe arme lungi si grele) - ambele sunt combinatii capabile sa atinga o tinta de dimensiunea unui bat de chibrit la 100 m dar aproape la limita imposibilului de folosit "din mana".

Avand in vedere cele de mai sus, recomandarea "Tikka" nu suna deloc rau. Poti ramane linistit la 243 si scoti si sotia la cate o sedinta de poligon ... doamnele invata iute sa traga bine daca armele n-au recul si sunt realmente foarte incantate, cu atat mai mult cu cat si arma e mai frumusica si mai usurica si se manevreaza mai lin. In acest fel poti "imparti" cheltuielile in familie ;)) si sa mai scazi presiunea de pe umerii tai. Nici n-ai crede cat de iute se convinge o doamna aflata la primele experiente ca o Zeiss sau o Swaro merita banii ... decat sa tragi pe Bushnell sau Weaver b-(
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde the_mav pe 08 Feb 2016, 14:43

violiv scrie:... doamnele invata iute sa traga bine daca armele n-au recul si sunt realmente foarte incantate, cu atat mai mult cu cat si arma e mai frumusica si mai usurica si se manevreaza mai lin. In acest fel poti "imparti" cheltuielile in familie ;)) si sa mai scazi presiunea de pe umerii tai. Nici n-ai crede cat de iute se convinge o doamna aflata la primele experiente ca o Zeiss sau o Swaro merita banii ... decat sa tragi pe Bushnell sau Weaver b-(

:D :mrgreen: :D :mrgreen: :D
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde Remo pe 08 Feb 2016, 14:45

Si daca cumva nu merge ideea de a o cointeresa pe sotie, poti folosi tehnica de comunicare pe care evolutia a dezvoltat-o special pentru nevoile dialogului inter-sexe, respectiv minciuna :)
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde violiv pe 08 Feb 2016, 22:11

the_mav scrie:
violiv scrie:... doamnele invata iute sa traga bine daca armele n-au recul si sunt realmente foarte incantate, cu atat mai mult cu cat si arma e mai frumusica si mai usurica si se manevreaza mai lin. In acest fel poti "imparti" cheltuielile in familie ;)) si sa mai scazi presiunea de pe umerii tai. Nici n-ai crede cat de iute se convinge o doamna aflata la primele experiente ca o Zeiss sau o Swaro merita banii ... decat sa tragi pe Bushnell sau Weaver b-(

:D :mrgreen: :D :mrgreen: :D


Razi tu razi dar dupa ce a tras printr-o Bushnell 3200 (a mea) si apoi printr-o Zeiss HT (a unui amic), primele propozitii au fost:
- Aveti asa ceva aici si mie imi dai sa trag prin porcaria asta ?!
- NOI de ce nu avem asa ceva ???
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde Sharpshooter pe 09 Feb 2016, 09:19

T3 varmint 308 :D
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde Dracones pe 09 Feb 2016, 17:07

Remo scrie:Si daca cumva nu merge ideea de a o cointeresa pe sotie, poti folosi tehnica de comunicare pe care evolutia a dezvoltat-o special pentru nevoile dialogului inter-sexe, respectiv minciuna :)


:))

Evolutia asta in comunicare nu m-a ocolit deloc! Ma pricep de minune sa "indulcesc" adevarul prea dur dar am ceva carente la ascunderea urmelor infractiunii. Exemplu recent:
Nici nu am clipit cand am declarat un pret de 300 ron pentru taxa anuala. Dar am pastrat chitanta de 1100 ron care a fost descoperita, din cauza evolutiei speciei feminine ( ca sa parafrazez un coleg care spunea ca femeia nu e om! :)) Noi am evoluat in comunicare, ele si-au ascutit al 6-lea simt!
Lupta continua!

Va urez succes si cat mai multe batalii castigate! :)
VOERE LBW cal. 30-06, IJ 39 E cal. 12, GAMO SOCOM cal. 5,5 mm
Avatar utilizator
Dracones
Nou membru
 
Mesaje: 45
Membru din: 17 Mai 2014, 21:55
Locaţie: Constanta

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde the_mav pe 09 Feb 2016, 17:28

Dracones scrie:Nici nu am clipit cand am declarat un pret de 300 ron pentru taxa anuala. Dar am pastrat chitanta de 1100 ron care a fost descoperita, din cauza evolutiei speciei feminine ( ca sa parafrazez un coleg care spunea ca femeia nu e om! :)) Noi am evoluat in comunicare, ele si-au ascutit al 6-lea simt!
Lupta continua!

vezi...nu se face asa...
Rupe rapid din bugetul familiei inca 643 RON, fa o chitanta pe coltul mesei si scrie pe ea "Penalitati cotizatie membru AV... 2012-2015".
Si explica-i elegant ca suma anterioara era pe 3 SEZOANE jumatate (musai sa introduce sezoanele in ecuatie, sa nu simplifici doar la ani), dar intrucat acum legea te forteaza sa fii afiliat, asociatiile s-au inrait si taxeaza penalitati. Promiti insa pe viitor sa nu se mai repete si sa platesti totul la timp, desi avand monopol asociatiile e posibil sa creasca tarifele din 2017 :? :roll: :?
:wink:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde laurul pe 09 Feb 2016, 18:54

Mav pezevenghi......experimentat , nu gluma! ;)
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde adisan77ro pe 09 Feb 2016, 20:29

Unele dintre cele mai mici urme lasate in caprior le-am lasat cu SAKO Hamerhead de 14,3grame. In 308 mi se pare ca gasesti ceva in jur a 13grame... s-ar putea sa fi surprins ;)
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde mexx20_ro pe 09 Feb 2016, 20:29

Frumos cadou ai primit! Sa-l folosesti sanatos si sa ai blanita in catare! :D
Referitor la arma ideala pt aceasta luneta, personal cred ca vine ca o manusa pe o Sako TRG in 338 Lapua Magnum, dar tinand cont de vanatul dorit atunci cred ca 243 win si 270 win sunt alegeri potrivite, cu un mare plus pt 270 win daca mai vrei si o panda la mistret. :wink:
Referitor la arma, raman fanul armelor Sako care cred ca ofera cel mai bun raport pret/calitate/performanta. Daca tot ai jumatate din ansamblu, fa un mic efort si nu fa compromisuri pe care o sa le regreti in viitor.
Multa intelepciune si sanatate iti doresc!
Respecte! :wink:
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde radu 30.06 pe 09 Feb 2016, 21:36

Da o 30.06 nu ti-a place ? perfect universala si nu e un calibru rau deloc, mai mult e hulit . Ia gandeste-te un pic si munitie cata vrei si de care vrei .
radu 30.06
Nou membru
 
Mesaje: 50
Membru din: 03 Mar 2013, 14:14

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde violiv pe 09 Feb 2016, 22:37

Da' de ce nu o arma in 50 BMG, daca tot rezista luneta :D
Sau vreun tunulet...
Omul vrea o prima carabina pentru vanatoare, ce n-ati inteles de aici? Nu vrea la goana cu ea, vrea cate o iesire cand si cand si, eventual, sa invete si sa se perfectioneze sa traga cu glont trecand prin poligon din cand in cand.
Pentru asta in gama 223-243 e absolut suficient.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde Anndrei pe 13 Feb 2016, 15:52

Nu sint un mare vinator, dar am tras foarte mult cu arma, in cimp sau in poligon cu rezultate ok. Va recomand o arma in 308 sau 7*64.
Acum...despre o arma anume nu pot vorbi ptr ca as fi subiectiv. Depinde in ce buget va incadrati. Daca e ptr tir sau pinda va recomand una cu teava varmint, eventual o tikka :mrgreen: .(asta referitor la subiectivitate)
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde Dracones pe 10 Dec 2017, 20:40

Buna seara domnilor!
Dupa lupte seculare, in mare parte cu mine insumi, am reusit sa achizitionez arma mult dorita. Razboiul nu e terminat si am sa explic imeidiat de ce:
In urma sfaturilor unui mare cunoscator in domeniu ( multumesc Cristi de la Elite Hunting) am optat pt un takedown-Voere LBW. Am tinut cont de ce anume vreau sa vanez si unde ...si am ales calibrul 30.06
Mi-am mai luat si un Aimpoint micro H2. O configuratie de care sunt super multumit pentru mistret la goana. Am zeroizat arma la 50m si am reusit cam 1 MOA cu Norma Hammerhead de 13g, sunt convins ca arma poate mai bine decat atat.
Deci, ca sa concluzionez, acum ma gasesc in situatia de inceput: eu pe ce arma pun luneta NIGHTFORCE?! Fiind vorba de un takedown urmeaza sa achizitionez a doua teava. Inclin catre 243 care este pe stoc si raspunde cerintelor mele vis a vis de vanat si zona de vanatoare. In acest caz nu e nevoie sa schimb incarcatorul si capul inchizatorului. Sunt aproape sigur ca asta va fi urmatoarea achizitie. Daca aveti alte opinii sau credeti ca iau o decizie gresita, va rog sa dati o mana de ajutor unui vanator incepator ^:)^
Va multumesc pentru sfaturile pe care mi le-ati dat pana acum si sperand ca o sa fac cea mai buna alegere va urez o seara cat mai frumoasa!
VOERE LBW cal. 30-06, IJ 39 E cal. 12, GAMO SOCOM cal. 5,5 mm
Avatar utilizator
Dracones
Nou membru
 
Mesaje: 45
Membru din: 17 Mai 2014, 21:55
Locaţie: Constanta

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde Zeres Ciprian pe 11 Dec 2017, 07:03

30-06 este calibrul "universal" pt vanatul din Ro, astfel e greu de completat si cu un calibru mai mare si cu unul mai mic.
Eu as profita de diversitatea de gramaje a proiectilelor in acest calibru, 8g-14,3g si as folosi aceeasi teava cu 2 sisteme optice, fiecare reglat cu munitie dedicata. Zic ca nu are rost sa dai banii pe teava in 243 doar pt caprior si combatere. 30-06 face tot ce face 243.
Daca ai fi ales alt calibru la prima teava, mai mare sau mai mic, era interesant de completat cu o noua teava.
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 410
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde laurul pe 11 Dec 2017, 09:34

Fara sa stau pe ganduri as lua teava in 243 si as monta luneta.
Greseala e deja comisa, arma as fi luat-o de la bun inceput in 9,3.....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde Zeres Ciprian pe 11 Dec 2017, 15:35

Da, era mai indicat 9,3 daca mai vroiai o teava, dar imi pastrez parerea ca langa 30-06, 243 nu ajuta. Si langa 9,3, eu prefer 270w.
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 410
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde the_mav pe 11 Dec 2017, 15:43

Zeres Ciprian scrie:Si langa 9,3, eu prefer 270w.

:ymhug:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Următorul

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

Publicitate