Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:50

Sfat pt alegere luneta, Zeiss Conquest DL sau IOR Valdada

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: Sfat pt alegere luneta, Zeiss Conquest DL sau IOR Valdada

Mesajde Tranan pe 02 Ian 2016, 19:09

@adiser, nu cred de loc ca vei fi nemultumit de Delta. Marca e foarte puternica in Spania si la fel ca si la noi, motivul este ca livreaza lucruri de calitate extrem de buna la banul platit cat si solutii pe care altii nu le ofera.

In comparatie Conquest DL, Delta 2.5-16x50 ofera atat un reticul mai bun (si ma gandesc in special la 2D pe care sper ca l-ai ales), o marja mai buna de grosisment cat si reglaj de paralaxa de la 10m ceea ce face ca luneta sa poata fi montata pe toate platformele indiferent daca e vorba de 22 lr, 17 HMR, airgun cat si pe calibre grele de vanatoare. Iluminarea de zi/noapte e foarte buna deasemenea.

Vis-a-vis de cele doua mentionate in topic, IOR-ul avea optica cea mai faina. FOARTE CLARA!! Iluminarea la IOR e putin mai discreta decat la Delta si DL din cauza ca e numai de noapte si luneta are o imagine de tub intre 2.5-4x dar in rest as pune luneta asta, practic la acelasi nivel cu HT (si consider ca optica la marginea lentilei la IOR e chiar si mai buna decat la HT).

DL are o rezolutie buna la mijlocul lentilei dar pierde claritatea la marginea lentilei. Deasemenea, la 3x arcuieste imaginea la marginea lentilei destul de urat (desi fenomenul e si mai pronuntat la variantele de 2-8x si 1.2-5x). In rest, e o luneta destul de placut si nu cred ca ai fi fost dezamagit nici de ea.

Daca insa ai posibilitatea sa te razgandesti ti-as sugera ca in loc de Delta 2.5-16x50 sa mergi pe noua versiune de Delta Titanium HD 2.5-15x56 sau HD 2.5-10x56. Variantele de HD sunt o minunatie. Ce au facut cu ele?

-le-au bagat un ocular wide angle ce iti da un eye box mare cat casa si elimina complet imaginea de tub sau de tunel.
-au subtiat ocularul incat cand te uiti prin luneta nici nu vezi ca ai o luneta in fata ochilor ci vezi numai un reticul care pluteste liber (ca si cand te uiti printr-un Hensoldt sau un Schmidt & Bender 8x56).
-le-au bagat lentile HD ce a facut ca optica sa fie si mai buna (in comparatie cu care lunete de tipul Meopta etc nu mai au nici o sansa).
-le-au mutat iluminarea la turete castingand putin mai multa transmisie de lumina.
-le-au subtiat reticulul
-le-au schimbat finishul, luneta fiind aproape imposibil sa o zgarii.

Eu pot sa si sa te linistesc in ce priveste calitatea mecanica a lunetelor. Eu am vandut ca. 450-500 de lunete Delta (in Suedia, Norvegia si Anglia under suntem distributori ale lor) si nu am avut mai multe de ca. 16-17 bucati care mi-au venit inapoi pe garantie dintre care numai 4 bucati au avut probleme mecanic (3 au avut probleme cu trackingen si una a avut o lentila care a cazut de la ocular). Celelalte aveau cate un firicel de praf inlauntrul tubului sau probleme cu iluminarea.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Sfat pt alegere luneta, Zeiss Conquest DL sau IOR Valdada

Mesajde adiser pe 09 Feb 2016, 00:43

in cele din urma m-am decis pentru un Zeiss Conquest.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
adiser
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 31 Aug 2010, 17:12
Locaţie: Madrid

Re: Sfat pt alegere luneta, Zeiss Conquest DL sau IOR Valdada

Mesajde mexx20_ro pe 09 Feb 2016, 15:06

Felicitari! O alegere inteleapta! :)
Dar totusi cum de nu ai optat pt "superbele" Delta din clasa lunetelor " cu care iti poti bate si nevasta"? :D :D :D
Respecte! :)
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Sfat pt alegere luneta, Zeiss Conquest DL sau IOR Valdada

Mesajde paungeorgica pe 09 Feb 2016, 15:55

mexx20_ro scrie:Felicitari! O alegere inteleapta! :)
Dar totusi cum de nu ai optat pt "superbele" Delta din clasa lunetelor " cu care iti poti bate si nevasta"? :D :D :D
Respecte! :)

:lol: :lol: :lol:
Si eu sunt curios.

P.S.
Am inteles ca Zeiss si Swarovski au intrat in insolventa de cand cu Delta si acum se gandesc la faliment.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: Sfat pt alegere luneta, Zeiss Conquest DL sau IOR Valdada

Mesajde mexx20_ro pe 09 Feb 2016, 17:05

paungeorgica scrie:
mexx20_ro scrie:Felicitari! O alegere inteleapta! :)
Dar totusi cum de nu ai optat pt "superbele" Delta din clasa lunetelor " cu care iti poti bate si nevasta"? :D :D :D
Respecte! :)

:lol: :lol: :lol:
Si eu sunt curios.

P.S.
Am inteles ca Zeiss si Swarovski au intrat in insolventa de cand cu Delta si acum se gandesc la faliment.

Informatia ta este incompleta...au intrat in insolventa inclusiv "no name-uri" gen Schmidt&Bender,Kahles,Leupold,Meopta si alti mici producatori care au recunoscut ca Delta sunt "revelatia" lunetelor si au o transmisie de lumina extraordinara...doboara record dupa record, inclusiv pt long range au autorizat doar Delta, S&B,Nightforce si Leupold sunt interzise momentan! :D :D :D
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Sfat pt alegere luneta, Zeiss Conquest DL sau IOR Valdada

Mesajde adiser pe 09 Feb 2016, 23:07

Pai e cam greu sa schimbi decizia cand e "dragoste la prima vedere",sincer mi-a placut Zeiss de cand am pus mana pe ea,in prima armureria cand am inceput sa caut.Imi place mult si IOR ce m-a facut sa renunt a cumpara IOR a fost greutatea lunetei, si faptul ca aici nu e asa renumita precum Zeiss, iar in cazul in care doresc sa revand luneta ar fi mai dificila vanzarea. Am probat si Delta dar nu pe arma , doar asa la "rece" doar privind prin ea si la finisaje, ce pot sa zic ....e buna, avea si avantajul RI insa ramaneam oarecum nemultumit asa ca am decis sa mai "pun un pic" si sa cumpar un Zeiss cu RI.
Acum importante e sa pun ceva si dupa cruce.
adiser
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 31 Aug 2010, 17:12
Locaţie: Madrid

Re: Sfat pt alegere luneta, Zeiss Conquest DL sau IOR Valdada

Mesajde pipabh pe 11 Feb 2016, 21:29

mexx20_ro scrie:
paungeorgica scrie:
mexx20_ro scrie:Felicitari! O alegere inteleapta! :)
Dar totusi cum de nu ai optat pt "superbele" Delta din clasa lunetelor " cu care iti poti bate si nevasta"? :D :D :D
Respecte! :)

:lol: :lol: :lol:
Si eu sunt curios.

P.S.
Am inteles ca Zeiss si Swarovski au intrat in insolventa de cand cu Delta si acum se gandesc la faliment.

Informatia ta este incompleta...au intrat in insolventa inclusiv "no name-uri" gen Schmidt&Bender,Kahles,Leupold,Meopta si alti mici producatori care au recunoscut ca Delta sunt "revelatia" lunetelor si au o transmisie de lumina extraordinara...doboara record dupa record, inclusiv pt long range au autorizat doar Delta, S&B,Nightforce si Leupold sunt interzise momentan! :D :D :D

Nu crezi ca esti putin cam "necizelat" in exprimare?!!!
De la Stei la Vascau nu poti sa te uiti numai prin Zeiss si Swaro, nu crezi ca e alegerea fiecaruia?
Calm si mai cumpatat in afirmatii.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Sfat pt alegere luneta, Zeiss Conquest DL sau IOR Valdada

Mesajde mexx20_ro pe 11 Feb 2016, 21:46

Buna seara Oradene!
Nu cred ca sunt necizelat in exprimare si da imi mentin parerile atat referitor la vestitele Delta cat si la raposatele Hawke care erau la fel de laudate la un monent dat...daca ai citit cele mai demult cele 2 forumuri, atunci poate ca o sa intelegi.
De la Stei la Vascau te las pe tine sa-mi spui prin ce as vedea bine si cand as vedea bine si poate chiar ar fi bine sa ne intalnim (desi cred ca ne stim de la o vanatoare) si poate imi spui tu cum sta treaba cu optica...poate iesim si la un poligon impreuna, vedem noi.
Te salut si astept sa-mi onorezi invitatia! :wink:

P.S. Stiu ca ai o Delta Titanium 2,5-10x56 pe un Sako 85 si cred ca sunt la vanzare, deci iti cam inteleg oful! :wink: :D
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Sfat pt alegere luneta, Zeiss Conquest DL sau IOR Valdada

Mesajde pipabh pe 11 Feb 2016, 23:33

mexx20_ro scrie:Buna seara Oradene!
Nu cred ca sunt necizelat in exprimare si da imi mentin parerile atat referitor la vestitele Delta cat si la raposatele Hawke care erau la fel de laudate la un monent dat...daca ai citit cele mai demult cele 2 forumuri, atunci poate ca o sa intelegi.
De la Stei la Vascau te las pe tine sa-mi spui prin ce as vedea bine si cand as vedea bine si poate chiar ar fi bine sa ne intalnim (desi cred ca ne stim de la o vanatoare) si poate imi spui tu cum sta treaba cu optica...poate iesim si la un poligon impreuna, vedem noi.
Te salut si astept sa-mi onorezi invitatia! :wink:

P.S. Stiu ca ai o Delta Titanium 2,5-10x56 pe un Sako 85 si cred ca sunt la vanzare, deci iti cam inteleg oful! :wink: :D

Da asa e, cu siguranta ne stim dar nu de aceea vreau sa vand, am eu motivele mele, nu-mi stii oful!
Delta , nu stiu ce sa zic, cand imi voi lua alta luneta cu siguranta voi lua in calcul si Delta.
Vanat in catare!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Sfat pt alegere luneta, Zeiss Conquest DL sau IOR Valdada

Mesajde radubichis pe 13 Feb 2016, 09:29

Pina la urma si antireclama este o buna reclama . :lol: Multumesc Mexx ,multumesc paungeorgica ,vanzarile s-au dezmortit
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Sfat pt alegere luneta, Zeiss Conquest DL sau IOR Valdada

Mesajde biriuck pe 15 Feb 2016, 17:57

Va atrag respectuos atentia sa vorbiti in termeni tehnici si nu subiectivi. De certuri suntem satui... @mexx, nu ti se pare ca ai un ton cam agresiv? (nu astept raspuns la intrebare)

O zi buna!
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Anterior

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 96 vizitatori

Publicitate