Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 20 Apr 2024, 04:52

IOR Tactical 3.5-18x50 Mil/Mil FFP-o minunatie!

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

IOR Tactical 3.5-18x50 Mil/Mil FFP-o minunatie!

Mesajde Tranan pe 14 Sep 2013, 22:57

Acum cateva zile mi-a sosit primul transport de lunete IOR, toate dintre ele fiind generatia 4. Pitbull cu noua versiune de iluminare digitala, Eliminatorul 1-10x26 cu trei tipuri de iluminare, 2.5-10x42 Mil/Mil FFP si 3.5-18x50 Mil/Mil FFP.

Cea care m-a dat insa cu totul peste cap a fost 3.5-18x50. O luneta de toata frumusetea, din toate punctele de vedere.
Optica e fara indoiala la acelasi nivel cu cele mai tari lunete germane si austriece. Eye boxul nu e chiar la nivelul Hensoldt-ului dar nici nu m-am asteptat sa fie. Hensoldt-ul are o marja de grosisment de 4x pe cand IOR-ul o are de peste 5x ceea ce face ca eye-boxul sa fie mai mic putin. Cu toate acestea insa mi se pare foarte bun considerand tipul de magnificatie.
Claritatea este insa impecabila si chiar si la marginea lentilei se prezinta foarte bine.
Reticulul SH-88 mil/mil si FFP e super. Foarte fin si chiar la 18x nu acopera foarte mult din tinta. Cea mai minunata parte a lui insa e punctul de la mijloc care il face foarte eficient si la trageri si la vanatoare.

Clicurile de la turete m-au innebunit pur si simplu. :shock: Dupa parerea mea, sunt printre cele mai bune pe care le-am testat vre-odata. Foarte distincte si clare. Sincer sa fiu, stateam la birou ca un copil cretin, cu luneta in mana si tot invarteam la turete. La un moment dat, a venit un client cu un Swarovski Z3 ce i se stricase. A inceput sa mi se planga cum ca i s-a stricat tureta de BT. I-am zis sa isi tina gura, si asculte cateva minute muzica turetelor de la IOR. Asta asa ca sa intre in voie mai buna. :lol:
A plecat de la mine hotarat ca vrea un IOR.

Luneta contine tot ce are nevoie un tragator de elita:
-iluminare digitala de foarte buna calitate
-optica superba
-camp vizual bun
-gradatii in MRAD
-reticul FFP
-marja foarte larga de grosisment
-luminozitate buna
-marja larga de elevatie
-clicuri foarte distincte la turete
-turete mari si usor de cuprins cu toata mana
-zero stop
-secondary point of impact indicator (asta mi-a dat un pic de cap intrucat nu mai vazusem ceva asemanator la alte lunete)
-cat tale la inelul de grosisment
Unii pot considera ca paralaxa e putin cam scurta si asa este dar eu cred ca e o chestie de obisnuinta. Daca e cineva obisnuit cu un Nightforce, Vortex Razor HD sau Premier Reticles, atunci i se pare scurta. Daca e insa obisnuit cu March, nu va fi nici o problema.

Nimic din constructia lunetei nu tradeaza lucrare de fusereala ci totul arata foarte profesionist, inclusiv finishul.
Pretul este insa cel mai intersant, concurentele IOR-ului ajungand la niveluri mult mai mari, fara a oferi ceva in plus.

Nu am frecat-o insa in poligon (desi o vom face in curand) dar, considerand cum se prezinta am sperante foarte mari de la ea. :D
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: IOR Tactical 3.5-18x50 Mil/Mil FFP-o minunatie!

Mesajde Sly_Fox pe 15 Sep 2013, 11:29

E,ee, eee,asa da. Sa nu mai spuna lumea ca romanii nu fac lunete extrem de bune pentru zgait prin ele. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: IOR Tactical 3.5-18x50 Mil/Mil FFP-o minunatie!

Mesajde mialxx pe 15 Sep 2013, 12:32

Servus Tranan!
Un pret informativ poti sa postezi? Poti si un PM daca nu te deranjeaza.
Cu stima!
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 953
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: IOR Tactical 3.5-18x50 Mil/Mil FFP-o minunatie!

Mesajde NicuNicuta pe 15 Sep 2013, 17:38

Preturi in state: http://swfa.com/IOR-Valdada-Tactical-Ri ... s-C90.aspx

Interesant este ca nici un comerciant din Romania nu le promoveaza ori nu am vizitat eu suficiente magazine online.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: IOR Tactical 3.5-18x50 Mil/Mil FFP-o minunatie!

Mesajde Tranan pe 15 Sep 2013, 19:06

mialxx scrie:Servus Tranan!
Un pret informativ poti sa postezi? Poti si un PM daca nu te deranjeaza.
Cu stima!


Ai PM.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: IOR Tactical 3.5-18x50 Mil/Mil FFP-o minunatie!

Mesajde GeKados pe 15 Sep 2013, 19:09

Din punctul meu de vedere e o luneta de top la un pret accesibil.
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: IOR Tactical 3.5-18x50 Mil/Mil FFP-o minunatie!

Mesajde katlin pe 16 Sep 2013, 06:54

Nu se poate pune pretul la vedere? Macar aproximativ asa...
katlin
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 19 Noi 2010, 08:00
Locaţie: Galati

Re: IOR Tactical 3.5-18x50 Mil/Mil FFP-o minunatie!

Mesajde Ghinda pe 16 Sep 2013, 06:58

De ce nu intrati pe site IOR, au magazin pe undeva pe langa Obor sau Mihai Bravu si cumparati de acolo.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: IOR Tactical 3.5-18x50 Mil/Mil FFP-o minunatie!

Mesajde bladutzu pe 16 Sep 2013, 12:46

Un pret la Eliminatorul 1-10x26 ,daca se poate.
bladutzu
Nou membru
 
Mesaje: 30
Membru din: 28 Ian 2008, 09:01
Locaţie: toplita

Re: IOR Tactical 3.5-18x50 Mil/Mil FFP-o minunatie!

Mesajde GeKados pe 16 Sep 2013, 14:49

Ghinda scrie:De ce nu intrati pe site IOR, au magazin pe undeva pe langa Obor sau Mihai Bravu si cumparati de acolo.


In afara de asta se pot juca cu orice model la depozitul IOR (Str. Bucovina nr.4, Sector 3, Bucuresti). Toate informatiile de care au nevoie sunt pe site la IOR... :wink:
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: IOR Tactical 3.5-18x50 Mil/Mil FFP-o minunatie!

Mesajde Dan2812 pe 28 Mar 2014, 18:41

http://youtu.be/y60VPlo4WuU
va rog sa vedeti acest film
Dan2812
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 28 Sep 2012, 07:25
Locaţie: Bucuresti

Re: IOR Tactical 3.5-18x50 Mil/Mil FFP-o minunatie!

Mesajde violiv pe 08 Aug 2015, 14:47

Pentru cine se plange ca IOR le face urate, ca turetele sunt uriase, ca arata prea militaroase, iata noua creatie de la Swaro

http://aa.swarovskioptik.com/hunting/x5 ... --p5191949

lansata cu valuri mari la targurile de dubut de an de peste ocean si de la noi, e gata sa ajunga in rafturi cam intr-o luna.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: IOR Tactical 3.5-18x50 Mil/Mil FFP-o minunatie!

Mesajde Dan2812 pe 26 Dec 2015, 00:56

[youtube]https://youtu.be/ocixCydZU4E[/youtube]
Dan2812
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 28 Sep 2012, 07:25
Locaţie: Bucuresti

Re: IOR Tactical 3.5-18x50 Mil/Mil FFP-o minunatie!

Mesajde violiv pe 26 Dec 2015, 07:22

violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: IOR Tactical 3.5-18x50 Mil/Mil FFP-o minunatie!

Mesajde Tranan pe 02 Ian 2016, 18:46

Mi-a sosit minunatia! E tare de tot. M-am tot uitat la ea incercand sa ii gasesc defecte dar m-am dat batut. E mai mica, mai compacta, turetele sunt super si zero stopul si mai usor de reglat. Optica e super, la acelasi nivel cu RECON.
Pe langa asta am facut comanda si la un reticul special la ea care a fost conceput de Long Range Design, o companie suedeza care tine cursuri pt. sniperii de aici. I-am rugat sa imi scoata un reticul care sa satisfaca cerintele pietii de long range dar care sa mearga la fel de usor si la vanatoare. Au lucrat la el vre-o juma de ani si au consultat o scara enorma de sniperi si vanatori si cand mi-au trimis reticulul era sa cad pe spate. Va fi ucigator si cu un astfel de reticul le va da IOR urat la fund la Kahles si Steiner cu MSR-ul lor, sa nu mai vorbim de celelelate avantaje pe care luneta asta le are.

Pe langa asta, IOR vine cu inca cateva jucarii la SHOT show cu care le va da urat sub centura la multi concurenti dar nu pot sa zic nimic de ele pana atunci. :shock:
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: IOR Tactical 3.5-18x50 Mil/Mil FFP-o minunatie!

Mesajde DART pe 06 Ian 2016, 12:38

Tranan scrie:..............................................................................................................
Pe langa asta am facut comanda si la un reticul special la ea care a fost conceput de Long Range Design, o companie suedeza care tine cursuri pt. sniperii de aici. I-am rugat sa imi scoata un reticul care sa satisfaca cerintele pietii de long range dar care sa mearga la fel de usor si la vanatoare. Au lucrat la el vre-o juma de ani si au consultat o scara enorma de sniperi si vanatori si cand mi-au trimis reticulul era sa cad pe spate.
..................................................................................................................................



Salut Tranan,

se pare ca domnii din suedia nu sunt singurii care au astfel de preocupari in ce priveste un astfel de reticul,domnul de aici:

http://www.youtube.com/watch?v=w61OxU5XbT0


de peste o luna face un anunt ca va aparea in curand "pe ecrane" un reticul optimizat...intrebarea este daca va fi un reticul "mirific" cum se va putea monta pe diversele modele de lunete ale diferitelor barnd-uri ?... si ma gandesc aici la lunetele noi...pt. ca "adaptarea" acestora pt. lunetele care au deja un stapan dar ar dori o schimbare practic este greu de facut si desigur cu costuri mari...
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: IOR Tactical 3.5-18x50 Mil/Mil FFP-o minunatie!

Mesajde Tranan pe 08 Ian 2016, 11:51

Interesat de urmarit. Norvegienii su o scoala de sniperi foarte buna.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: IOR Tactical 3.5-18x50 Mil/Mil FFP-o minunatie!

Mesajde plesaemil pe 27 Ian 2016, 20:44

Va salut! D-le @Tranan la ce pret (euro) ar veni de la dvs o astfel de luneta (sau o 3-18x42 mil/mil) si cu ce perioada de garantie? Sau cum sa va intreb - se poate trimite de la dvs? Nu de alta dar in Ro au garantie 2 ani și din cate am citit pe forum cam au probleme? Va multumesc!!!
plesaemil
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 15 Mai 2010, 21:39

Re: IOR Tactical 3.5-18x50 Mil/Mil FFP-o minunatie!

Mesajde violiv pe 14 Feb 2016, 22:56

Ei bine, eu sunt si mai norocos ca voi ... am vazut in avanpremiera cel mai nou model de la IOR: 2-16x42, pe tub de 36 mm SIC !!!, chiar intr-o varianta de finisare "desert". Pentru si mai mare bucurie am avut-o la 5 cm distanta de varianta 3-25 pomenita mai sus, cu care seamana foarte-foarte bine la exterior. Ba mai mult, m-am putut "juca" cu ele impreuna cu doi domni super-meseriasi (adica si domni super si meseriasi adevarati), chiar cei mai implicati in proiectarea si realizarea lor.
Colac peste pupaza am putut face asta 3 zile la rand si trebe sa recunosc ca nici n-am visat ca discutiile cu aceste doua adevarate somitati in domeniu sa fie atat de interesante si de constructive ... pentru ambele parti. Am gasit din partea lor o deschidere mult peste asteptari la sugestii venite dinspre vanatori, pentru realizarea de optica dedicata vanatorii.

Cine n-a fost la "targ" sau n-a avut rabdare sa stea la coada de la micul stand IOR a avut tare mult de pierdut.
Sa ajung sa le descarc si va pun si poze.

P.S. secret mare ... inca n-a fost nici macar pomenit pe undeva dar urmatoarea luneta de la IOR va fi o 2-16 dedicata vanatorii si vanatorilor.

P.P.S - intr-adevar, IOR are si probleme: cea mai mare este ca nu reusesc sa produca cat sa acopere cererea ;;)
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: IOR Tactical 3.5-18x50 Mil/Mil FFP-o minunatie!

Mesajde Tranan pe 15 Feb 2016, 09:21

Norocosule!!! 2-16x nu fusese trimisa la Shot Show si pe aia nu am putut sa o vad dar am vazut noua 5-25x. Si aia foarte faina dara acolo sunt multe pe piata sa va avea concurenta extrem de de dura de la Schmidt & Bender PMII si Minox ZP5, singurele doua care pot concura cu IOR-ul la calitatea opticii si grosisment.

Pe de alta parte, in cateva zile e IWA si ma voi duce sa ma destrabalez la stand la IOR si sa vad si 2-16x. Aia se va vinde ca painea calda ca nu prea exista nimic cu un astfel de grosisment.

Zilele trecute am avut un client la magazin care venise explicit sa cumpere un Kahles K624i ca cica scrie lumea ca e o luneta super. Fiind acolo insa a vrut sa o compare cu inca cateva. I-am pus o gramada in fata si cand a comparat-o IOR 3-25x50, Minox 5-25x56 si Schmidt & Bender PMII Ultra Short 3-20x50 nu i-a venit sa creada. Kahles-ul arata ca o luneta mediocra. Aberatiile cromatice incepeau deja la ca. 2/3 de la centrul lentilei si la marginea lentilei poluau imaginea urat de tot si o si arcuiau. La celelalte era practic imposibil sa vezi aberatii cromatice, imaginea era cristal si la marginea lentile si nu arcuiau imaginea de loc, iar rezolutia si contrastul erau super.

Omul s-a razgandit direct si a luat Minoxul, nu ca era mai buna decat celelalte doua ci pt. ca au reticulul lor de MR2 care e cel mai bun din lume la ora actuala pt. long range.

Reclama face foarte mult. Daca citesti pe forumuri, peste tot urla lumea cat de bune sunt lunetele Kahles, si la noi si la americani. Reclama face mult. Daca IOR e sa creasca mai mult trebuie ca si ei sa inteleaga treaba asta. Au produse de super top, dar piata nu stie de ele.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: IOR Tactical 3.5-18x50 Mil/Mil FFP-o minunatie!

Mesajde violiv pe 18 Feb 2016, 18:40

Reclama, promovare, disponibilitate ....
Din pacate, abea acum au realizat ca piata romaneasca, atat de mica cum e, tot e o piata. Promovarea pe piata noastra o sa fie destul de anevoioasa, cu atat mai mult cu cat in acest moment nu mai au nicio luneta de vanatoare in magazie si nici n-o sa fabrice prea curand - de la 1 ianuarie sunt cu toate fortele prinse in constructia modelelor tactice noi care se cer dincolo de asteptari si de capacitatea de productie pe alte piete.

Pana una alta, iata si noua 2-16x42, alaturi de 3-25x50

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

seria LUTAZ face parte dintr-un proiect mai amplu, despre care gasiti detalii foarte pe larg aici:

http://www.ior.ro/lutaz/

proiectul este in desfasurare, armata noastra este si interesata si implicata si vor urma si alte noutati.

Dincolo de proiectul militar, o varianta pentru vanatoare a noii 2-16x42, pe tub de 30 mm, cu turete vanatoresti, e gata sa fie lansata in productie.
Ultima oară modificat de violiv pe 18 Feb 2016, 18:47, modificat 1 dată în total.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: IOR Tactical 3.5-18x50 Mil/Mil FFP-o minunatie!

Mesajde violiv pe 18 Feb 2016, 18:47

Imagine

Si 3-25

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

si minusculul stand IOR care concetra in mai putin de 1 metru patrat mai multa tehnologie si stiinta decat in restul expo

Imagine

"Suportul" armelor a fost reprezentat de replici de air-soft ale platformelor AR. Din pacate, patul extensibil de slaba calitate nu prea functiona si oricum era prea scurt pentru un adult, asa ca privitul prin lunete a fost destul de anevoios.

Ce mi-a placut la noua 2-16?
Faptul ca imaginea seamana foarte-foarte bine cu cea de la Pit-bull - adica perfecta de la un cap la altul, fara efect de tub la minim, fara cerc negru si cu marja larga de pus ochiul.
Ce s-a corectat fata de modele anterioare?
Corectia de paralaxa chiar functioneaza si functioneaza de la distante incredibil de mici ... minimul este pe la 7-10 m.
Ce poate deranja?
Faptul ca distanta pupilara are o mica "oscilatie" intre minim si maxim, de pe la ceva peste 9 cm la 8 cm.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: IOR Tactical 3.5-18x50 Mil/Mil FFP-o minunatie!

Mesajde violiv pe 18 Feb 2016, 20:24

Ce nu se vede foarte bine in poze dar daca le studiezi atent se poate intelege este faptul ca ambele lunete sunt montate in cele mai noi inele produse de IOR.
Luneta cea mica este montata in inele inegale ca inaltime, cu insertie de plastic cu exteriorul convex ce se poate roti in interiorul inelului ca sa asigure alinierea iar inegalitatea dintre inele ofera 20-27 MOA inclinare functie de distanta dintre inele.
Luneta cea mare este montata in cele mai noi produse de acest fel, dedicate tirului la distante mari cu calibre grele de tot - inelele sunt tot inegale ca inaltime dar canalul pentru tubul lunetei este frezat oblic direct in otel ... se pot monta numai pe sine suficient de lungute, distanta de montaj dintre inele fiind absolut fixa ca sa asigure alinierea perfecta cu tubul lunetei. Vor fi disponibile in 35-36 si 40 mm, rezistente sub cele mai grele lunete montate chiar pe 50 BMG, cu inclinari de 25 sau 30 MOA.
3-25-ul cu ai sai un pic peste 100 MOA cursa, montat in astfel de inele poate oferi pana la 80 MOA cursa pe verticala, adica mai mult sau mai putin 20 m la 1000 m deplasare a punctului de impact.
2-16 are ceva peste 125 MOA excursie totala si pusa in inelele cu 25 MOA deviatie ofera 100 MOA plaja de ajustare.

Ambele au un reticul nou, un fel de MP 8 deja bine cunoscut, imbogatit cu un "bradut" in jumatea inferioara.
E destul de incarcat si privitul prin el poate fi un pic deranjant. In plus, zoom-ul de 8x face ca dimensiunea punctului si linioarelor sa creasca de aceste 8 ori in ochiul privitorului ... desi la minim abea se distinge o fina cruciulita, la maxim punctul central devine foarte evident si acum se lucreaza la unul nou, de numai 0,25 MOA ... nu-i greu sa-l gravezi la dimensiunile astea dar e foarte greu sa-l iluminezi.

Tot pe partea de prinderi, IOR are in plan productia de modele de inele pentru vanatori, ceva mai delicate si mai aspectuoase. Au o masinarie noua care poate face ce-i ceri, numa sa-i ceri ... de exemplu inele de 35 mm pentru prinderea Blaser :ymparty: sau sina Picatinny pentru aceeasi arma.

Oricat as fi de pasionat de ele (adica lunetele tactice) si oricat mi-as dori acum o astfel de luneta, am ajuns la concluzia ca trebe sa ma dotez intai si intai cu ceva mult mai usor si bine de folosit la vanatoare asa ca am comandat varianta 6-24x50 pentru vanatoare, cu reticul varmint, adica surioara mai mare a mai cunoscutelor 4-16x50 sau 4-14x56 .... abea astept s-o pun pe arma (pe Blaser in 243 mai precis :ympeace: )
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Zeres Ciprian şi 9 vizitatori

Publicitate