Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 11:03

ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde yanke pe 28 Feb 2016, 08:06

Buna dimineata!
sau macar sa fie pentru restul lumii ca pentru mine nu e.... :-s
27.02.2016-evaluare
Ne intalnim cun totii la paznic, mergem pe teren semnam autorizatia si incepem evaluarea....

La un moment dat paznicul primeste un telefon si ne spune ca vor veni cei de la arme si munitii in control...toata lumea asteapta cu inima la gura, vin organele de control se prezinta(inclusive ordinul de serviciu pe care l-a vazut paznicul si ne-a spus ca era pe fondul vecin dar intrucat membrii vanatori nu erau la evaluare au trecut si pe la noi)si incepe verificarea armelor si documentelor....
*** moderat
Intre timp se continua cu verificarea actelor si a armelor...
se ajunge la subsemnatul ,posesor de arma semiautomata marca Bennelli argo cal 30.06, prezint actele in regula(viza reinnoita in urma cu o luna), arma fara incarcator si un glont in buzunar....
"Unde e incarcatorul?
In masina in lada de transport inchisa...raspund eu...
Aduceti-l... imi spune organul de control...
Ma conformez, aduc incarcatorul(de 4 gloante) cu doar 2 cartuse in el...
Cate cartuse incap?
Are in el 2 gloante...raspund eu...
incap mai multe ... spune organul...
ridic din umeri ca si cum nu as sti ca scrie pe lateral 4 colpi...
are doar 2 gloante in el...rapund eu...
mai da-mi niste gloante... replica organul...
nu mai am decat unul care l-am folosit pe teava... intrucat nu am folosit acest incarcator...vedeti acesta este incarcatorul original al armei care a fost dat impreuna cu arma cand am achizitionat-o.... mai am unul acasa care este identic ca forma , marime si culoare cu acesta care are capacitatea de 2 cartuse...vi l-am prezentat cand am venit cu armele la viza in urma cu o luna... din greseala dimineata l-am luat pe acesta la mine... dar in teren observand ca e cel nepotrivit l-am lasat in masina incuiat si nu am folosit decat glontul pe teava...intrucat a fost o vanatoare de evaluare la care se putea impusca doar vulpi...
Se retine arma... si intra toti 4 in duba alba de politie... asteptati la masina...
Intre timp sri-istul suna de zor .... 8-x
La un moment dat il cheama pe paznic in duba si stau de vorba vreo 10 min...
imi fac semn sa urc in duba... ma conformez si incep sa-mi citeasca procesul verbal de constatare...
"....ne-am deplasat pe fondul nr...., am constatat urmatoarele...numitul avea asupra lui arma impreuna cu incarcatorul de 4... zice organul...
zic STATI UN PIC... nu a fost asa ... la controlul efectuat am avut doar arma impreuna cu un cartus...incarcatorul vi l-am adus din lada neagra a armei care era inchisa in masina incuiata...v-am explicat ca este identic ca forma marime si culoare cu cel de 2 si din greseala l-am luat pe acesta dar nu l-am folosit...si oricum am doar 3 cartuse de toate...
Va rog sa consemnati exact cu am zis...Organul consemneaza cum am zis...si adauga vi se ridica arma in vederea confiscarii...vi se anuleaza si retine permisul de port arma...aveti 10 zile sa aduceti dovada ca ati predate si celelalte arme... imi inmaneaza dovada in care e trecuta arma , seria...,3 cartuse si permisul...
Coborati din masina si asteptati afara... o sa venim sa citim procesul verbal de constatare...
Dupa cateva minute ies afara si citesc pv-ul de constatare...

......Numitul avea supra lui arma....acesta declara ca nu a folosit pe durata vanatorii incarcatorul aflat incuiat in lada armei din masina...se retine arma ... semnati pe fiecare pagina in ordinea de pe autorizatie...lumea se conformeaza... intaresc idea de fata cu toata lumea ca nu a fost incarcatorul asupra mea ci in masina si ca de fata cu toata lumea mi s-a cerut si l-am adus din lada inchisa din masina incuiata...NU SEMNEZ PROCESUL VERBAL PENTRU CA MI SE PARE UN ABUZ...
*** moderat
La paznic acasa...ii zice sri-stului o sa va dam o amenda pe legea?.. ca nu ati avut actele....si dvs 1000 de ron pt fapta savarsita...si zic ...Si atat?
Nuuu.....si arma si permisul...
imi da amenda... si imi schimba dovada ca isi dau seama ca ca permisul imi trebuie sa depun armele la magazin... tot nu mentioneaza incarcatorul ci arma ,luneta si 3 cartuse....


CE POT FACE?
Va rog ajutati-ma cu sfaturi cum ar trebui sa procedez de aici inainte....
yanke
Membru important
 
Mesaje: 229
Membru din: 15 Feb 2011, 21:13

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde violiv pe 28 Feb 2016, 09:25

Intai trebe sa te conformezi, adica sa depui armele si sa le duci hartia.
Apoi poti sa contesti in instanta. Spre deosebire de alte situatii, in lumea armelor este un articol special in lege care zice ca si de ai contestat masura aceasta nu se suspenda pe perioada judecatii, asa ca trebe sa astepti desfasurarea ostilitatilor ..... din pacate, fara arme.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde OVI762 pe 28 Feb 2016, 10:21

Au venit cu dedicatie si cu lectiile facute,nemernicii;din pacate,violiv are dreptate-vrei,nu vrei,nu ai decat sa astepti hotararea unei instante pentru a-ti lua armele inapoi.Mergi si depune celelalte arme la un magazin,in termen,caci altfel te baga la detinere ilegala de arme si munitii si e mai nasol.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde yanke pe 28 Feb 2016, 10:29

Clar ca primul lucru pe care îl voi face mâine este sa le depun... dar nu știu. .... sa încerc și o plângere pt abuz în serviciu. .
yanke
Membru important
 
Mesaje: 229
Membru din: 15 Feb 2011, 21:13

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde vanatorul dibaci pe 28 Feb 2016, 10:33

Offf...Rapid cum spune @ Violiv ,armele la magazin, apoi un avocat bun care sa conteste masura,si DA plangere penala ! Plateste si cotizatia pe anul asta (ulterior o ceri despagubire in instanta +% penalizare)....nu uita avocat bun!
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde ionutz_b pe 28 Feb 2016, 10:42

O contestatie are mari sanse de succes avand in vedere ca se interzice folosirea incarcatoarelor mai mari. Atat timp cat poti sa dovedesti ca nu ai folosit incarcatorul.

Alin. (1) al art. 37 a fost modificat de pct. 11 al art. I din LEGEA nr. 319 din 11 decembrie 2015, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 929 din 15 decembrie 2015.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), armele de vânătoare pot fi folosite şi în caz de legitimă apărare, stare de necesitate ori caz fortuit, în condiţiile legii.
(3) În cazul armelor de vânătoare semiautomate este interzisă schimbarea sau modificarea încărcătorului sau camerei cartuşului, astfel încât să permită transformarea în arme ale căror încărcător şi cameră pot ţine mai mult de 3 cartuşe.
ionutz_b
Membru activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 04 Dec 2010, 12:07

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde cleanline pe 28 Feb 2016, 11:05

Ai gresit deoarece ai fost corect si ai fost naiv sa crezi ca toti sunt de buna credinta. Interesul celor de la militie este sa ne lase pe cat mai multi fara arme ca sa fie mai putin de lucru pentru ei, de asta si procedurile greoaie si legile stupide scrise dupa dictarea MAI-ului.
Eu nu le-as fi dat magazia nici f...t, le spuneam ca nu e la mine si gata mai ales ca nu o aveai la tine. As fi fost in stare sa inghit si cheia de la cutie atunci pe loc. Asta e arma si gata, magazia este acasă-mergem si o vedeti/verificati etc. Nu scrie nicaieri in lege ca nu poate fi folosita arma la vanatoare fara magazie.
Daca tot ai aflat din timp ca vin in control cei de la arme nu pricep totusi de ce nu ai facut ce era de facut ca sa fii in regulă, stim cu totii că la noi întâi se taie si după aia se numără, iar daca cei de la arme își strică weekend-ul mergând în teren trebuie să vină și cu rezultate - ce căutau ei să verifice la o vânătoare organizată ? - magazii și trei la fund.
chac'un est responsable de tout devant tous
cleanline
 
Mesaje: 8
Membru din: 15 Dec 2010, 11:22
Locaţie: Craiova

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde yanke pe 28 Feb 2016, 11:25

Din păcate nu pot să dau timpul înapoi. ... cu siguranță că era cea mai bună variantă. .. Până la urmă m-am gândit ca atâta timp cât nu atașată pe arma și oricum avea doar 2 gloanțe, și închisă în lada armei în mașină ...
yanke
Membru important
 
Mesaje: 229
Membru din: 15 Feb 2011, 21:13

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde miha pe 28 Feb 2016, 11:37

are dreptate cleanline, trebuie sa dispara complet abordarea cu buna credinta fata de de militieni.
trebuie tratati cu o atitudine semi-ostila pentru ca tot timpul sunt pusi pe facut rau.
cred ca plangere penala pentru abuz in serviciu impotriva militianului poti face doar dupa ce castigi in instanta procesul prin care contesti ce ti s-a intamplat.
neaparat vorbeste cu colegii care erau de fata sa ii aduci ca MARTORI.
.45/5.56/12
miha
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 09 Apr 2015, 18:43
Locaţie: bucuresti

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde mialxx pe 28 Feb 2016, 11:59

Legi de cacat, politisti de cacat. Esti din Bucuresti? Poate te pot ajuta!?
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde yanke pe 28 Feb 2016, 12:05

Bacău. ...
yanke
Membru important
 
Mesaje: 229
Membru din: 15 Feb 2011, 21:13

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde Clujeanul pe 28 Feb 2016, 12:16

Art. 297 Noul Cod Penal Abuzul în serviciu Infracţiuni de serviciu
Categorie: Noul Cod Penal actualizat 2015 - Legea 286/2009

CAPITOLUL II
Infracţiuni de serviciu
Art. 297

Abuzul în serviciu

(1) Fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, nu îndeplineşte un act sau îl îndeplineşte în mod defectuos şi prin aceasta cauzează o pagubă ori o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcţie publică.

(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, îngrădeşte exercitarea unui drept al unei persoane ori creează pentru aceasta o situaţie de inferioritate pe temei de rasă, naţionalitate, origine etnică, limbă, religie, sex, orientare sexuală, apartenenţă politică, avere, vârstă, dizabilitate, boală cronică necontagioasă sau infecţie HIV/SIDA.


Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde adisan77ro pe 28 Feb 2016, 13:28

Greu mai este in tara asta sa fi corect. De aceea e tot mai important ca fiecare dintre noi sa ne informam si sa citim legile (si printre randuri) ca doar stim cum sunt facute la noi, iar dupa asta, atitudinea preventiva ne mai scuteste si ea de belele. Era un proverb japonez care spunea parca ceva de genul " o persoana vigilenta nu se afla niciodata la locul unui conflict". Ca si o parafrazare as spune ca "o persoana informata si precauta nu creaza niciodata premisele unui conflict". Fratilor, la cum este clar ca se pune acum problema din perspectiva autoritatilor, noi suntem primii cei care trebuie sa fim proactivi in a ne feri de necazuri. Atitudinea reactiva, ne poate dovedi dreptatea si reda drepturile , dar dupa cum spunea si Violiv, asta poate dura ani dincolo de nervi,rugaciuni :ympray: emotii, avocati, termene de judecata, bani si mai important ptr vanatori FARA ARME :-w
PACAT, dar acestea sunt vremurile pe care le traim si din pacate, ca in viata, supravietuieste cel care are capacitatea de adaptare necesara. Este trist ca s-a ajuns aici si ca suntem priviti din start ca niste ..........,
acum mai mult ca niciodata fiind de datoria noastra sa fim informati si inteligenti si sa nu le mai dam si noi apa la moara.
PS: Apa sa le-o lasam la genunchi ptr cand vin la controale in teren :-j
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde yanke pe 28 Feb 2016, 16:27

Maine dimineata ma duc la magazine si depun armele si munitia in vederea vanzarii .Pana la urma singurul document pe care l-am primit pana acum a fost o dovada prin care mi s-a ridicat arma.... Nu am primit nici o instiintare sau masura scrisa ca sa le depun... Am deocamdata vreo obligatie sa le duc hartia de depunerea armelor la cunostiinta organelor? Care trebuie sa fie metoda de comunicare de acum inainte? Doar prin comunicari scrise ?
yanke
Membru important
 
Mesaje: 229
Membru din: 15 Feb 2011, 21:13

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde Gordis pe 28 Feb 2016, 16:41

Buna seara si mii de scuze ca ma aflu in treaba...la spartul targului...macar sa impartasim si altor colegi o maniera relativ simpla (am descoperit-o pe celalalt forum) de a se asigura pe viitor ca nu li se poate intampla acelasi lucru:

http://*********/phpbb/viewtopic ... 79#p384379

Nu stiu daca operatiunea descrisa in link-ul de mai sus functioneaza la toata lumea... si eu am o Argo E Confortech in 30-06, cumparata tot cu incarcator de 4 cartuse, deci generatie noua si daca a functionat inseamna ca, teoretic, trebuie sa functioneze si la alti colegi.

Imi pare tare rau de ce ti s-a intamplat @Yanke !!!
Gordis
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 18 Sep 2013, 14:59

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde vanatorul dibaci pe 28 Feb 2016, 17:15

Daca vrei sa te ajutam..pune aici sa vedem ce scrie pe dovada si pe procesul verbal....! Asa vorbim pana poimane degeaba...si de ce sa vinzi armele?
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde liviur pe 28 Feb 2016, 17:32

Din pacate acum nu mai poti face decat sa te supui si sa depui armele. Ulterior poti contesta in instanta masura, cu foarte mari sanse de castig.
In ceea ce priveste abuzul, te poti indrepta, pe cale separata impotriva lor.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde cristy_grasutzu pe 28 Feb 2016, 17:40

@Yanke
Nu cred ca trebuie neaparat sa le pui spre vanzare doar in custodia unui armurier!Poate o rezolvi repede si le duci inapoi acasa !Succes!
cristy_grasutzu
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 17 Ian 2013, 12:29

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde ionutz_b pe 28 Feb 2016, 17:47

Copia procesului verbal nu ai primit-o pentru ca ai refuzat sa semnesi de primire.
Se ca comunica prin prosta, probabil.
Dupa comunicare incepe sa curga termenul de contestatie si de depunere a armelor.
O plangere penala nu se va solutiona inaintea contestatiei. Poate fi o presiune in plus pe politisti dar nu rezolva situatia.
ionutz_b
Membru activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 04 Dec 2010, 12:07

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde Anndrei pe 28 Feb 2016, 18:59

E un abuz. Din pacate legea e asa facuta de acesti dobitoci puscariabili incit nu ni se dau alternative. Du armele la armurier si... la instanta. Eventual plingere penala impotriva jigodiei. :evil:
Important e sa nu renunti. Eu personal i-as cauta de acum incolo nod in papura leprei. Sigur calca el pe bec...Ars cu legea in mina, nu prin abuz. E adevarat, razbunarea e arma prostului, dar toata lumea spune ca sintem prosti...
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde Daniel.Marius pe 28 Feb 2016, 19:07

O sa incerc sa ajut cu cateva sfaturi.

Nu fa nici o plangere penala nimanui. Plangerea penala suspenda calea civila de atac pana la solutionarea procesului penal. Tu vrei sa-i arzi pe politisti, ok, dar aici nu are nici o importanta daca tu nu vei avea arme. Procesul penal dureaza, asa ca prima data ar fi mai bine procesul civil.

Informeaza-te de calea de atac. Nu mai stiu exact cum e, dar in cazul actelor emise de anumite autoritati se procedeaza la plangere catre superiorul celui care a intocmit actul. Ma refer la cel de confiscare. Cauta un avocat bun. e necesar.

Sanse de castig?. Asa si asa. Depinde de judecator. Problema e ca ai plecat cu incarcatorul "gresit" la vanatoare, desi ca l-ai lasat in masina, da usor de gandit la prostii. Faptul ca ai gresit incarcatorul care era legal si aveai doar 3 cartuse la tine, nu te ajuta deloc, politistii vor afirma ca stiind ca vin in control la voi, l-ai ascuns in masina. Iar judecatorul va musca prostia. Legea e clara in cazul acesta, in arma si incarcator maxim 3 cartuse. Trebuia sa nu-l dai si sa minti organul. A fi de buna credinta merge cu prietenii, nu cu politistii pusi pe ridicat arme fara numar. E ordin de zi pe unitate asta. Trebuia sa sti.

Eu zic ca confiscarea e o forma abuziva a legii si e neconstitutionala. Dar ca sa ai castig de cauza, mai intai consulta un avocat de drept constitutional care te poate ajuta cu asta. Daca erai la Oradea ...

Sfat pentru toata lumea. Nu are importanta ca ai uitat sau ai gresit, nu are importanta ca era doar un cartus sau era la limita legii, polistii de la arme sunt pusi pe fapte mari deoarece asta li se cere. Nu mizati pe buna lor credinta, ea nu exista. Fiti intodeauna legali si lasati interpretarile pe seama judecatorilor.

Daca te pot ajuta cu ceva, nu ezita sa intrebi. Sincer, iti urez noroc, ca vei avea nevoie de el, mult de tot.
Sa fiti iubiti.
Daniel
Daniel.Marius
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Apr 2014, 08:48

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde adiser pe 28 Feb 2016, 21:56

Sper sa iti rezolvi problema Yanke, cu un avocat bun asa cum spuneu colegii de mai sus.


Daca organele in drept au facut un abuz e greu de spus, sau cel putin nu sunt eu in masura ,oricum ei mereu au dreptate pt ca actioneaza pentru respectarea legii , care e destul de clara in ceea ce priveste armele semiautomate si capacitatea incarcatoarelor,sincer cred ca te vei bate cu morile de vant, in astfel de procese judectorii sunt destul de contundenti.
Dupa atentatele din Paris, tema armelor semiautomate a intrt in atentia Comisiei Europene care a cerut modificarea Directivei CEE 91/477 ( http://eur-lex.europa.eu/legal-content/ ... mendingact ) si anume reducerea armelor semiatomate pt populatia civila, nu stiu daca vreun europarlamentar roman a luat pozitie contra acestei modificari, sau a adus la cunostinta acest subiect asociatiilor de vanatori sau detinatori de arme, oricum subiectul armelor semiautomate deocamdata e destul de aprins iar pe zi ce trece pare ca sunt din ce in ce mai multi ochi atintiti asupra noastra.
adiser
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 31 Aug 2010, 17:12
Locaţie: Madrid

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde jon2004 pe 29 Feb 2016, 02:40

Mda . De parca teroristii ar fi fost vanatori ! Sau ar fi folosit arme de vanatoare !
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde Anndrei pe 29 Feb 2016, 14:31

Eu sint curios, acel individ care a constatat presupusa infractiune are constinta impacata? S-a facut(in mintea lui neagra) util societatii? :evil:
Mai bine sa isi vada de amicii si colegii lor care se sinucid, nu de oamenii onorabili!!! :evil: :evil: :evil:
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde Remo pe 29 Feb 2016, 16:23

Servus, imi pare rau sa aud despre problema ta. Ca sa intelegem si noi mai bine situatia, ai putea sa ne spui ce temeiuri juridice au fost mentionate in procesul-verbal de contraventie?
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde zola81 pe 29 Feb 2016, 17:43

ai nevoie de un avocat bun, care a mai lucrat pe asemenea spete... Cand intra lucrurile pe asemnea fagas , ia ceva timp din pacate :( . Asteapta sa-ti vina hartiile si avocatul i-ti va spune sansele. Ele exista. Minim 1500 Ron costul avocatului in Contencios , taxa de timbru 40 Ron , ceva banuti la tehnoredactat, cateva drumuri si atentie mare la postas... data sa fie trecuta pe plic .
Plangere penala ...uita de ea. Nu poti porni un alt razboi cand deja ai unul. La final o sa-ti fie lehamite si scarba de ceea ce ti s-a intamplat, o sa fii mai intelept si mult mai precaut in ceea ce faci, nu doar cu armele ... in general. Atata timp cat n-ai apasat tragaciul, ai o sansa pe legea armelor. Aceiasi lege trebuie s-o respecte si ei....
zola81
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 15 Ian 2010, 18:38

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde adisan77ro pe 29 Feb 2016, 18:24

Si cand ma gandesc ca eu doream un lever action 30.30 ca sa o iau la picior cu el in mana in goana la mistret. Desi eram pe punctul de a plati integral si in avans arma, lungimea tubului (care nu se incadreaza in normativele legale in vigoare ptr mistret), m-a facut ca la ultima vizita in magazin sa-mi mai iau un ragaz de gandire, tocmai din acest motiv. Discutand atunci cu un prieten, vanator si el, ne intrebam "ce faci daca vine organul in teren ptr control", la o vanatoare de mistreti, unde munitia legala trebuie sa fie minim 6,6*57 cu proiectil de minim 7 grame si te gaseste cu un W.94 **== calibrul 30.30 ( 7,62*51) unul in teava si inca 7 in magazie :shock: ?; ca doar e Lever si nu Semi, da ce, mai conteaza asta in nebunia militianului orbit de prostie? Ne gandeam atunci ca poate nu stie "organul" care este calibrul minim legal, sau ca ii poti spune ca tu esti la vanatoare de vulpiu ptr ca de obicei sunt si vulpi pe autorizatiile de mistreti etc. Chiar era si el de parere ca se vor inteti controalele in teren. Este clar ca in asemenea situatii ramanea suficient loc de interpretari, fiind la cheremul "bunei intentii " a militianului :naughty: . Astazi, la cum vedem din pacate ca se pune problema, ma vad nevoit sa renunt la achizitia acestei arme, pe care o doream doar ptr mers in goana la mistret, si o sa merg in continuare si acolo cu 30.06, sau ma voi gandi la alta varianta 100% legala.
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde bogus pe 29 Feb 2016, 18:36

unde e legea aia cu lungimea tubului? :lol:
ordinul repectiv nu mai e in vigoare de vreo 8 ani :lol:
PS
uite aici subiectul discutat mai pe larg
http://www.vinatorul.ro/public/forum/viewtopic.php?f=124&t=16018
http://www.vinatorul.ro/public/forum/viewtopic.php?f=112&t=11501
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde adisan77ro pe 01 Mar 2016, 23:03

Da asa este, ai dreptate, ar fi trebuit sa scriu ca munitia legala permisa "ERA nu ESTE" ...x...; din pacate se pare ca au mai aparut exemple de controale pe "legea moarta", ca doar mintea linistita a militianului nu stie mai mult decat ca trebuie sa incununeze cu rezultat un ordin care a trezit-o din starea de letargie zilnica. Si uite asa cu ceva ghinion, in teren,o luam de la capat cu demonstrarea adevarului in fata organului , (apropo de nevoia de precautie). Din pacate e tot ca la noi, legea moare, fara a se emite ceva concret in locul ei, a.i. acum e bine cu ce ai la-ndemana si asta pana va aparea vre-o alta reglementare. Poate mergem intr-adevar spre normalitate :ymhug: DOAMNE-ajuta ^:)^ :ympray: Si daca DA atunci **== 30.30 sa fie :ymparty: :dance:
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: ridicare arma si anularea dreptului de a detine si folosi ar

Mesajde bogdanBT pe 02 Mar 2016, 00:57

Din cate stiu eu, lever-action nu e semiautomata...Oricum, nu stiu ce baza legala au invocat militienii, dar, tot din cate stiu eu, problema semiautomatelor se referea doar la lise...insa nu bag mana-n foc...posteaza si tu baza legala invocata, altfel, chiar pierdem timpul...
bogdanBT
Membru important
 
Mesaje: 131
Membru din: 09 Apr 2010, 23:04

Următorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 45 vizitatori

Publicitate