Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 20 Apr 2024, 01:07

confiscare arma + copii documente

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

confiscare arma + copii documente

Mesajde yanke pe 04 Mar 2016, 17:09

Buna dimineata!
sau macar sa fie pentru restul lumii ca pentru mine nu e.... :-s
27.02.2016-evaluare
Ne intalnim cun totii la paznic, mergem pe teren semnam autorizatia si incepem evaluarea....

La un moment dat paznicul primeste un telefon si ne spune ca vor veni cei de la arme si munitii in control...toata lumea asteapta cu inima la gura, vin organele de control se prezinta(inclusive ordinul de serviciu pe care l-a vazut paznicul si ne-a spus ca era pe fondul vecin dar intrucat membrii vanatori nu erau la evaluare au trecut si pe la noi)si incepe verificarea armelor si documentelor....
*** moderat
Intre timp se continua cu verificarea actelor si a armelor...
se ajunge la subsemnatul ,posesor de arma semiautomata marca Bennelli argo cal 30.06, prezint actele in regula(viza reinnoita in urma cu o luna), arma fara incarcator si un glont in buzunar....
"Unde e incarcatorul?
In masina in lada de transport inchisa...raspund eu...
Aduceti-l... imi spune organul de control...
Ma conformez, aduc incarcatorul(de 4 gloante) cu doar 2 cartuse in el...
Cate cartuse incap?
Are in el 2 gloante...raspund eu...
incap mai multe ... spune organul...
ridic din umeri ca si cum nu as sti ca scrie pe lateral 4 colpi...
are doar 2 gloante in el...rapund eu...
mai da-mi niste gloante... replica organul...
nu mai am decat unul care l-am folosit pe teava... intrucat nu am folosit acest incarcator...vedeti acesta este incarcatorul original al armei care a fost dat impreuna cu arma cand am achizitionat-o.... mai am unul acasa care este identic ca forma , marime si culoare cu acesta care are capacitatea de 2 cartuse...vi l-am prezentat cand am venit cu armele la viza in urma cu o luna... din greseala dimineata l-am luat pe acesta la mine... dar in teren observand ca e cel nepotrivit l-am lasat in masina incuiat si nu am folosit decat glontul pe teava...intrucat a fost o vanatoare de evaluare la care se putea impusca doar vulpi...
Se retine arma... si intra toti 4 in duba alba de politie... asteptati la masina...
Intre timp sri-istul suna de zor .... 8-x
La un moment dat il cheama pe paznic in duba si stau de vorba vreo 10 min...
imi fac semn sa urc in duba... ma conformez si incep sa-mi citeasca procesul verbal de constatare...
"....ne-am deplasat pe fondul nr...., am constatat urmatoarele...numitul avea asupra lui arma impreuna cu incarcatorul de 4... zice organul...
zic STATI UN PIC... nu a fost asa ... la controlul efectuat am avut doar arma impreuna cu un cartus...incarcatorul vi l-am adus din lada neagra a armei care era inchisa in masina incuiata...v-am explicat ca este identic ca forma marime si culoare cu cel de 2 si din greseala l-am luat pe acesta dar nu l-am folosit...si oricum am doar 3 cartuse de toate...
Va rog sa consemnati exact cu am zis...Organul consemneaza cum am zis...si adauga vi se ridica arma in vederea confiscarii...vi se anuleaza si retine permisul de port arma...aveti 10 zile sa aduceti dovada ca ati predate si celelalte arme... imi inmaneaza dovada in care e trecuta arma , seria...,3 cartuse si permisul...
Coborati din masina si asteptati afara... o sa venim sa citim procesul verbal de constatare...
Dupa cateva minute ies afara si citesc pv-ul de constatare...

......Numitul avea supra lui arma....acesta declara ca nu a folosit pe durata vanatorii incarcatorul aflat incuiat in lada armei din masina...se retine arma ... semnati pe fiecare pagina in ordinea de pe autorizatie...lumea se conformeaza... intaresc idea de fata cu toata lumea ca nu a fost incarcatorul asupra mea ci in masina si ca de fata cu toata lumea mi s-a cerut si l-am adus din lada inchisa din masina incuiata...NU SEMNEZ PROCESUL VERBAL PENTRU CA MI SE PARE UN ABUZ...
*** moderat
La paznic acasa...ii zice sri-stului o sa va dam o amenda pe legea?.. ca nu ati avut actele....si dvs 1000 de ron pt fapta savarsita...si zic ...Si atat?
Nuuu.....si arma si permisul...
imi da amenda... si imi schimba dovada ca isi dau seama ca ca permisul imi trebuie sa depun armele la magazin... tot nu mentioneaza incarcatorul ci arma ,luneta si 3 cartuse....


CE POT FACE?
Va rog ajutati-ma cu sfaturi cum ar trebui sa procedez de aici inainte....

Imagine
Imagine

Ps:
Nu știu de ce dar sunt înnebuniți sa-mi dea înapoi cele 3 cartușe găsite. ... în repetate rânduri au încercat sa le scoată de pe dovada sub diferite pretexte dar nu am pus botul.... armele sunt depuse spre păstrare și spre ghinionul lor nu am mai avut nici unul în 30.06... Toate celelalte jucării sunt depuse împreună cu muniția aferenta....[u][/u]
yanke
Membru important
 
Mesaje: 229
Membru din: 15 Feb 2011, 21:13

Re: confiscare arma + copii documente

Mesajde yanke pe 04 Mar 2016, 17:55

Am intrebat organele de control de ce nu doresc sa treaca si incarcatorul armei in dovada... acestia au spus ca nu e cazul intrucat e parte component a armei si a fost oricum prins in poze si in pv....
yanke
Membru important
 
Mesaje: 229
Membru din: 15 Feb 2011, 21:13

Re: confiscare arma + copii documente

Mesajde Remo pe 04 Mar 2016, 18:26

baza juridica a sanctiunii este:
art. 129, care prevede: Sunt considerate contravenţii următoarele fapte:
pct.8. nerespectarea obligaţiilor prevăzute la art. 17 alin (2), art. 21 şi art. 37 alin. (3);
In continuare, art.37 alin. 3 prevede: în cazul armelor de vânătoare semiautomate este interzisă schimbarea sau modificarea încărcătorului sau camerei cartuşului, astfel încât să permită transformarea în arme ale căror încărcător şi cameră pot ţine mai mult de 3 cartuşe.
Sintetic si adaptat la situatie, agentii constatatori au considerat ca ai savarsit o contraventie pentru ca nu ai respectat interdicitia de a shimba sau de a modifica încărcătorul armei.
De vreme ce nu ti se poate reprosa nici o modificare a incarcatorului, ramane in discutie fapta de a schimba incarcatorul.
In considerarea tipului de arma si de incarcator, in opinia mea schimbarea incarcatorului se realizeaza atunci cand incarcatorul de 4 cartuse este fixat pe arma intr-o maniera care sa-i permita acesteia sa functioneze.
In paranteza - desi observatiile colegilor referitoare la modificare anexei sunt corecte, legea nu interzice detinerea de incarcatorare mai mari decat 2+1. Asta cu atat mai mult cu cat tu ai cumparat arma si incarcatorul inainte de modificarea anexei.
Din cate am inteles eu, tu ai luat din greseala incarcatorul mai mare, pe care il detineai legal, in locul celui de capacitate redusa,pe care lege permite sa fie montat pe o arma autorizata pentru vanatoare. Ai realizat problema cand ai ajuns in terenul de vanatoare si ai vrut sa-l montezi pe arma. Nu l-ai montat, ci l-ai lasat in masina. Faptul ca era in masina este consemnat in procesul-verbal, pentru faptul ca nu l-ai montat deloc ai putea propune un martor. Te-ar ajuta sa ai un inscris care sa ateste ca aveai deja incarcatorul de 2 cartuse - de exemplu o factura de cand l-ai cumparat sau alt act echivalent. Daca ai inscrisuri, te poti gandi si aici la un martor.
Teoretic ar fi sanse, practic... depinde mult de norocul pe care-l ai cand ti se repartizeaza instanta. Daca ajungi la ceva doamna indignata de notiunea de vanatoare si/sau plina de neincredere fata de posesorii de arme, cam orice ai spune e totuna. Vorba cea, culmea justitiei este sa castigi procesul cu toate ca ai dreptate. Bafta!
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: confiscare arma + copii documente

Mesajde soimu` pe 04 Mar 2016, 20:32

Remus... BRAVO ! :ymapplause:
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: confiscare arma + copii documente

Mesajde vanatorul dibaci pe 06 Mar 2016, 12:00

O sa achizitionez una din asta cu incarcator maxim...macar sa le dau tema pentru acasa :)) https://www.youtube.com/watch?v=xRLpEq7CWYA ...lege facuta cu buca ..pfff https://www.youtube.com/watch?v=xRLpEq7CWYA
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: confiscare arma + copii documente

Mesajde AXP pe 06 Mar 2016, 13:17

Interesanta "gaselnita" gasita de Verney, ..., ca sa iasa din definitia de semiautomata, ... :D
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: confiscare arma + copii documente

Mesajde Remo pe 06 Mar 2016, 13:26

Legislație stupida, arme ciudatele. Asta e tare noua, de abia începuseră francezii sa vorbească despre ea pe forumuri. Spuneau câțiva ca spera ca e o inovație testata ceva mai bine decât alte inovații recente ale firmei.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: confiscare arma + copii documente

Mesajde OVI762 pe 06 Mar 2016, 16:02

vanatorul dibaci scrie:O sa achizitionez una din asta cu incarcator maxim...macar sa le dau tema pentru acasa :)) https://www.youtube.com/watch?v=xRLpEq7CWYA ...lege facuta cu buca ..pfff https://www.youtube.com/watch?v=xRLpEq7CWYA



Cat ar fi daca ar fi o fierotanie aproape semi-automata ca asta?Vreau sa imi iau anul asta un 9,3 si inca nu m-am hotarat ce sa fie,asa ca... de ce nu?Doar asa ,de-al dracu si de ambitios :mrgreen:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: confiscare arma + copii documente

Mesajde OVI762 pe 06 Mar 2016, 16:05

OVI762 scrie:
vanatorul dibaci scrie:O sa achizitionez una din asta cu incarcator maxim...macar sa le dau tema pentru acasa :)) https://www.youtube.com/watch?v=xRLpEq7CWYA ...lege facuta cu buca ..pfff https://www.youtube.com/watch?v=xRLpEq7CWYA



Cat ar fi daca ar fi o fierotanie aproape semi-automata ca asta?Vreau sa imi iau anul asta un 9,3 si inca nu m-am hotarat ce sa fie,asa ca... de ce nu?Doar asa ,de-al dracu si de ambitios :mrgreen:
Oricum,ma gandesc ca sare de 3000-3500 de heuroi,ca arata bine cadana :x
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: confiscare arma + copii documente

Mesajde vanatorul dibaci pe 06 Mar 2016, 18:52

App...Cazul de mai sus prezentat nu indeplineste nici un element constitutiv al ..contraventiei si infractiuni...ma mir ca juristi cu scoala merg la incadrare si nu la definitia in parte a fiecarui element :oops:
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: confiscare arma + copii documente

Mesajde salus pe 07 Mar 2016, 14:09

Zice Organul constatator că ai încălcat art. 129 pct. 8 din Legea 295/2004
Hai sa vedem ce zice legea.
Art. 129 pct. 8:
8. nerespectarea obligaţiilor prevăzute la art. 17 alin. (2) şi art. 21;
Mergem la art 17 alin. (2) şi art. 21:
ART. 17
Condiţiile exercitării dreptului conferit prin autorizaţia de procurare a armelor
(1) Titularul autorizaţiei de procurare a armelor poate procura, în termenul de valabilitate a acesteia, tipul de armă şi cantitatea de muniţie înscrise în document de la orice armurier şi intermediar autorizat să comercializeze în România arme, precum şi de la orice persoană autorizată din afara teritoriului României, care comercializează în condiţiile legii din ţara în care se află arme din această categorie.
(2) Procurarea armelor prevăzute la art. 13 alin. (2) - (5) se poate realiza prin cumpărare, donaţie, moştenire, sponsorizare, închiriere sau comodat.
(3) Armele deţinute de persoanele fizice pot fi închiriate sau date în comodat numai prin intermediul unui armurier.
(4) Cumpărarea armelor de la altă persoană fizică sau juridică se poate face numai prin intermediul unui armurier ori intermediar dintre cei prevăzuţi la alin. (1).
(5) Modalitatea de procurare de către persoanele fizice a armelor letale şi a armelor neletale supuse autorizării, precum şi a muniţiei corespunzătoare acestora prin mijloace de comunicare la distanţă se stabileşte în normele metodologice de aplicare a prezentei legi.

ART. 21
Vânzarea armelor letale
Persoanele care deţin arme letale procurate în condiţiile prezentei legi le pot vinde numai prin intermediul armurierilor sau intermediarilor autorizaţi să comercializeze astfel de arme.

CEVA NU SE PUPĂ!!!

Sanctiunea este motivată în temeiul ART. 130 alin. 2, lit.c).
(2) Următoarelor contravenţii prevăzute la art. 129 li se aplică sancţiuni complementare, după cum urmează:
c) confiscarea armelor sau, după caz, a muniţiilor prevăzute la pct. 3, 8, 20, 25 şi 30 - 33;

Ne trimite la art. 129 pct. 3, 8, 20, 25 şi 30 – 33!!!

3. încredinţarea armelor letale sau neletale supuse autorizării, pentru care s-a obţinut dreptul de deţinere, respectiv de port şi folosire de către posesorii acestora, unor persoane neautorizate în condiţiile prezentei legi;
8. nerespectarea obligaţiilor prevăzute la art. 17 alin. (2) şi art. 21;
20. nerespectarea interdicţiilor prevăzute la art. 42 alin. (4);
25. înstrăinarea sau procurarea armelor neletale fără respectarea prevederilor art. 57 alin. (10);
30. neîndeplinirea obligaţiei de notificare prealabilă a organelor prevăzute la art. 11 alin. (1), conform art. 57 alin. (1) lit. b);
33. nerespectarea obligaţiei prevăzute la art. 66 alin. (1);

Eu sunt în ceață!!! UNDE ESTE TEMEIUL DE DREPT ÎN COMCORDANȚĂ CU FAPTA CONSTATATĂ???
Din punctul meu de vedere procesul-verbal este lovit de nulitate, trebuie doar să faci contestatie în termen de 15 zile de la comunicare (ai grija sa nu depasesti acest termen).
Toate argumentele sunt în favoarea ta. Unde scrie ca este interzisa detinerea unui incarcator mai mare? Este interzisa utilizarea lui la vanatoare, ori tu nu il utilizai, fapt constatat de Organ.
Incarcatorul unei arme de tipul celei detinute de tine este o piesa universală si independenta nu o a treia piesa componenta, cu serie sau sistem de atasare ce nu permite folosirea pe alta arma de acelasi tip, cum nu este nici o piesa necesara functionarii armei.Pentru procurarea ei nu ai nevoie de autorizatie.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: confiscare arma + copii documente

Mesajde AXP pe 07 Mar 2016, 14:42

@salus, cred ca nu ai tinut cont de ultima actualizare a legii 295, adica:
Legea nr. 319/2015 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 295/2004 privind regimul armelor şi al muniţiilor.
În vigoare de la 14.01.2016
..........................................................................................................
12. La articolul 37, după alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (3), cu următorul cuprins:
" (3) În cazul armelor de vânătoare semiautomate este interzisă schimbarea sau modificarea încărcătorului sau camerei cartuşului, astfel încât să permită transformarea în arme ale căror încărcător şi cameră pot ţine mai mult de 3 cartuşe."
.............................................................................................................
34. La articolul 129, punctul 8 se modifică şi va avea următorul cuprins:
" 8. nerespectarea obligaţiilor prevăzute la art. 17 alin (2), art. 21 şi art. 37 alin. (3);".
..............................................................................................................
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: confiscare arma + copii documente

Mesajde salus pe 08 Mar 2016, 09:33

Ok, dar unde se interzice detinerea? Motivul pt care a fost confiscata arma este detinerea unui incarcator cu capacitate mai mare.
Nu am gasit nicaieri o astfel de interdictie.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: confiscare arma + copii documente

Mesajde AXP pe 08 Mar 2016, 10:11

salus scrie:Ok, dar unde se interzice detinerea? Motivul pt care a fost confiscata arma este detinerea unui incarcator cu capacitate mai mare.
Nu am gasit nicaieri o astfel de interdictie.

Nu, motivul invocat, este art. 37 - alin(3), repet invocat,..., daca citesti atent PV, vezi ca subtil (prin metoda invaluirii) <<organul de control>> afirma ca la controlul efectuat,..., numitul xxx, a prezentat arma yyy, ..., cu incarcatorul zzz, ... de abia la observatii apar niste clarificari (trecute la solicitarea impricinatului),..., in consecinta,..., iata exemplu concret cum se ajunge in instanta, pentru <<bunacredinta>> a <<organului de control>>, care este pus in slujba cetateanului care este considerat de <<reacredinta>>, sau prin definitie <<infractor>>
Mentalitati si traditii <<neocomuniste>> sau mosteniri genetice de <<militian>>, ...+
Eu traiesc cu speranta, ca <<organul>> in cauza este exceptia care intareste regula. i-)
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: confiscare arma + copii documente

Mesajde violiv pe 08 Mar 2016, 12:45

Detinerea nu este interzisa explicit nicaieri. Dar .... o arma semi-automata pentru care posezi macar o magazie cu capacitate mai mare de doua cartuse nu mai poate fi incadrata la categoria "arme de vanatoare".
Asa cum e legea acum, simpla posesie acasa, in dulapul cu arma, a unei magazii neconforme, schimba complet destinatia armei.
Nu conteaza ca ai folosit-o sau nu sau cate cartuse ai bagat in ea, atata vreme cat o ai esti "infractor".
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: confiscare arma + copii documente

Mesajde AXP pe 08 Mar 2016, 13:13

@violiv, interesant mod de interpretare, ..., sincer, eu nu reusesc sa il inteleg, ..., :-o
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: confiscare arma + copii documente

Mesajde violiv pe 08 Mar 2016, 16:56

Am mai scris o data la topicul deschis initial pe tema asta, in josul celei de-a doua pagini, repet:

@bogus
Intre timp am mai studiat un pic problema.
Chestia cu "pentru care nu exista garantia ca nu pot fi modificate, bla-bla" a disparut din anexa la ultima modificare a legii. Pur si simplu nu mai exista categoria asta in Anexa. Sunt doar semi cu 2+1 si semi cu X+1 cu X>2. Primele sunt admise la vanatoare, ultimele nu. Adica sunt eligibile pentru a fi inscrise in permis ca arme de vanatoare !!! Nu spune nicaieri ca numa atunci cand o folosesti esti infractor. Si daca pleci de acasa cu arma in toc si restrictorul magaziei in buzunar, cu gand ca-l montezi in teren si te opreste pe drum politia ... la un eventual control la arma tot esti infractor.

Practic, astazi daca iei o semi, fie ea noua sau s-h, atunci cand mergi s-o inscrii politia verifica si capacitatea magaziei pe langa serii, calibru, marca. Daca intra mai mult de doua boabe in magazie nu ti-o inscrie ca arma de vanatoare.
O semi ce poseda chiar si numai o magazie mai mare de doua cartuse (pe langa cele XX legale de numai doua) sau nu e restrictionata la doua cartuse nu poate fi legal arma de vanatoare, nu poate avea ca destinatie in acte "vanatoarea" , asa cum suna Legea+Anexa acum.
Cum legea de azi interzice inclusiv schimbarea magaziei nu numai modificarea, in directia de a putea alimenta cu mai mult de 2 cartuse, o arma semi care poseda o magazie mai mare de 2 boabe (fie ea si in dulap, ca tot intreba @laurul) nu mai este legal arma de vanatoare.
Ce faci tu cu ea, adica de o folosesti la vanatoare sau la poligon nu are relevanta. Ai obtinut permisiunea de a cumpara si dreptul de a folosi o arma lunga cu alice sau glont "de vanatoare", cu magazie de maxim doua cartuse, in baza calitatii tale de vanator. Tot in baza acestei calitati puteai obtine permisiunea de a cumpara o arma lunga "de tir", cu magazie de cate boabe vrei. Destinatiile astea sunt mentionate cat se poate de clar in permisul de arma, in rubrica unde este inscrisa arma.
Aici este la fel de bun exemplul cu 22 lr - odata ce a fost interzis pentru vanatoare, posesorii ori au primit o alta destinatie in permis in dreptul armei, ori au fost obligati s-o treaca in alt permis, ca s-o poata detine in continuare.

Posesia unei magazii cu capacitate mai mare decat 2 boabe, adica acea capacitate acceptata de lege pentru ca arma sa poata fi inscrisa in permis cu destinatia vanatoare, inseamna practic schimbarea destinatiei legale a armei .... fara acordul politiei. Schimbarea destinatiei unei arme se poate face dar la cerere, cu acordul politiei. Iar daca esti in teren cu ea e si mai rau.

Din pacate pentru noi toti si mai mult pentru colegul care a patit-o, asa cum e scrisa acum legea, politia a avut dreptate.
Asadar, dragi colegi, puneti mana si va restrictionati TOATE magaziile pe care le posedati .... sau ingropati-le.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: confiscare arma + copii documente

Mesajde jon2004 pe 08 Mar 2016, 17:00

violiv scrie:Detinerea nu este interzisa explicit nicaieri. Dar .... o arma semi-automata pentru care posezi macar o magazie cu capacitate mai mare de doua cartuse nu mai poate fi incadrata la categoria "arme de vanatoare".
....


Daca nu este interzisa detinerea unui incarcator cu mai mult de 2 cartuse , nu vad de ce se poate interpreta ca as incalca legea . S-ar putea interpreta , daca la arma pe care o detin , nu am nici un incarcator ”conform” , dar in rest , atata vreme cat nu este interzisa detinerea de incarcatoare , nu vad de ce as fi in culpa . Poate imi place sa colectionez incarcatoare :D
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: confiscare arma + copii documente

Mesajde AXP pe 08 Mar 2016, 17:22

Daca facem referire la tabelul (II) din anexa legii 295/2004, ultima modificare este doar pozitia,
" 9.Armele de foc lungi semiautomate ale căror încărcătoare şi camere ale cartuşului nu pot ţine mai mult de 3 cartuşe"
Doar, la aceasta pozitie din anexa, se facea si se face in continuare referire expresa la 3 cartuse.
Pozitiile
"11. Armele de foc lungi semiautomate care au aparenţa unei arme de foc automate, precum şi muniţia corespunzătoare.
18.Armele de foc lungi semiautomate, altele decât cele menţionate la pct. 8-11, precum şi muniţia corespunzătoare."
Nu se face referire la cele 3 cartuse, in discutie.
Multe arme semiautomate sunt inscrise in permise cu destinatia vanatoare, iar la caracteristici apare 11, respectiv 18. ( depinde cum le-a evaluat specialistul, la momentul inscrierii).
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: confiscare arma + copii documente

Mesajde vanatorul dibaci pe 08 Mar 2016, 18:58

Ma repet ...nu este contraventie ...nu indeplineste nici un element constitutiv al acesteia :
-Potrivit dispozitiilor legii nr. 180/2002, contraventia este fapta savarsita cu vinovatie, stabilita si sanctionata ca atare, prin lege, prin hotarare a Guvernului ori prin hotarare a Consiliului local al comunei, orasului, municipiului sau al sectoarelor municipiului Bucuresti a Consiliului Judetean ori a Consiliului General al Municipiului Bucuresti.
-a) Savarsirea unei fapte cu vinovatie;

Substanta materiala a unei contraventii este fapta. Fara existenta acesteia nu exista nici contraventie. Insa nu orice fapta poate constitui substanta materiala a unei contraventii, ci numai aceea care prezinta trasaturile specifice pentru existenta contraventiei si anume:
-b.- Fapta sa fie stabilita si sanctionata prin lege, ordonanta, hotarare a Guvernului sau hotarare a autoritatilor administratiei publice locale.

Pentru ca o fapta savarsita cu vinovatie sa fie considerata contraventie trebuie ca acea fapta sa fie prevazuta de un act normativ, de drept administrativ, aceasta fiind o alta trasatura esentiala a contraventiei.
-Contraventia, ca si infractiunea, se caracterizeaza prin patru elemente constitutive:

· obiectul;

· subiectul;

· latura obiectiva (fapta);

· latura subiectiva (vinovatia).
-Si daca (prin absurd) sa presupunem ca ar fi vorba de o contraventie..in cazul de fata se putea invoca :
- Eroarea de fapt

Eroarea de fapt presupune necunoasterea sau cunoasterea gresita de catre faptuitor, in momentul comiterii contraventiei, a existentei unei stari de fapt, situatii sau imprejurari de care depinde caracterul contraventional al unei fapte. Daca el ar fi cunoscut in mod corect realitatea nu ar fi savarsit contraventia. Dpdv de vedere legal..procesul respectiv verbal este lovit de nulitate !
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: confiscare arma + copii documente

Mesajde alinboboc pe 11 Mar 2016, 13:33

Din pacate, militianul merge dupa modelul de mai jos:

La articolul 37, după alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (3), cu următorul cuprins:
" (3) În cazul armelor de vânătoare semiautomate este interzisă schimbarea sau modificarea încărcătorului sau camerei cartuşului, astfel încât să permită transformarea în arme ale căror încărcător şi cameră pot ţine mai mult de 3 cartuşe."

Contraventia a fost aplicata:

34. La articolul 129, punctul 8 se modifică şi va avea următorul cuprins:
" 8. nerespectarea obligaţiilor prevăzute la art. 17 alin (2), art. 21 şi art. 37 alin. (3);"

Acum, colegul nostru ar trebui ca in probatoriu, sa demonstreze ca incarcatorul nu avea mai mult de 2 cartuse pentru ca asa a fost cumparata arma, lotul de arme a fost adus cu incarcatorul incriminat. Atentie, legea prevede ca in incarcator si camera sa fie maxim 3 cartuse.Asta inseamna incarcator cu 2 cartuse.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: confiscare arma + copii documente

Mesajde yoghi pe 11 Mar 2016, 20:58

Dacă ne luam după lege

"""", astfel încât să permită transformarea în arme ale căror încărcător şi cameră pot ţine mai mult de 3 cartuşe. """"

.Cu încărcător sau fără arma colegului PERMITE mai multe cartușe.Ăsta e problema ca permite.Din fabrica pe linga fabrica -arma permite. .nu va culcați pe o ureche ca rămâneți fără arme.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: confiscare arma + copii documente

Mesajde aghiuta pe 11 Mar 2016, 22:47

yoghi scrie:Dacă ne luam după lege

"""", astfel încât să permită transformarea în arme ale căror încărcător şi cameră pot ţine mai mult de 3 cartuşe. """"

.Cu încărcător sau fără arma colegului PERMITE mai multe cartușe.Ăsta e problema ca permite.Din fabrica pe linga fabrica -arma permite. .nu va culcați pe o ureche ca rămâneți fără arme.

Cu alte cuvinte,daca ai o carabina semi,cu incarcator detasabil,ai pus-o,pentru ca la ea se poate atasa fie magazie "conform" fie cu n gloante.
Doar posesia unei arme de acest tip (cu magazie detasabila) te face "incalcator" de lege.
Da' la semi cu alice cum se face ? Ca cele mai multe,prin constructie,sunt cu magazii de 4-5.
Sudeaza cineva limitatorul ?
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: confiscare arma + copii documente

Mesajde AXP pe 11 Mar 2016, 22:57

@aghiuta, nu da idei! La urmatoarea modificare a legii, ..., sa nu le vedem aplicate. :mrgreen:
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: confiscare arma + copii documente

Mesajde aghiuta pe 11 Mar 2016, 23:05

AXP scrie:@aghiuta, nu da idei! La urmatoarea modificare a legii, ..., sa nu le vedem aplicate. :mrgreen:

Nu dau nicio idee.Doar ma uitam la ce scrie in lege.
Ai arma semi cu glont in fiset chiar si fara magazie e bai,pentru ca POTI pune atat una cu doua cat si cu noua sau nouajnoua. :wink:
P.S.
Cum naiba arata o semi cu glont cu magazie fixa ??? Si cum se incarca doar cu alea doua ???
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: confiscare arma + copii documente

Mesajde aghiuta pe 11 Mar 2016, 23:17

La articolul 37, după alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (3), cu următorul cuprins:
" (3) În cazul armelor de vânătoare semiautomate este interzisă schimbarea sau modificarea încărcătorului sau camerei cartuşului, astfel încât să permită transformarea în arme ale căror încărcător şi cameră pot ţine mai mult de 3 cartuşe."

Comentand putin pe text,stau si ma intreb ce minte diabolica a avut al de l-a conceput ?
Cum remarcam si mai sus,armele semi cu glont (dar si cele bolt action) au magazii separate si asa se face ca ORICE carabina semi cu glont (si magazie detasabila) a iesit de la capitolul vanatoare.Toata balmajala aia cu "schimbarea sau modificarea încărcătorului sau camerei cartuşului" este doar abureala in text menita sa abata atentia de la subiectul principal si anume ca ORICE carabina semi cu glont permite atasarea unei magazii cu cate gloante vrea muschii posesorului.
Ce sa modifici la o magazie detasabila ?? Si ce rost ar avea s-o modifici ceva cand poti avea cate magazii vrei ?
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: confiscare arma + copii documente

Mesajde violiv pe 11 Mar 2016, 23:51

N-a iesit ... daca ai doar magazii cu doua cartuse sau limitator montat.
Poti sa ai cate magazii vrei la o arma de vanatoare dar numai de doua cartuse.

Magazie fixa are BAR, Benelli ARGO, etc, variante care s-au vandut in Franta unde legea prevedea numai magazii fixe la semi. Au un punct de articulatie in fata si cand o eliberezi din arma basculeaza in jos ... te zbati un pic si bagi cartuse cam cu susu-n jos apoi o basculezi la loc. Am asa pe BAR.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: confiscare arma + copii documente

Mesajde violiv pe 11 Mar 2016, 23:56

yoghi scrie:Dacă ne luam după lege

"""", astfel încât să permită transformarea în arme ale căror încărcător şi cameră pot ţine mai mult de 3 cartuşe. """"

.Cu încărcător sau fără arma colegului PERMITE mai multe cartușe.Ăsta e problema ca permite.Din fabrica pe linga fabrica -arma permite. .nu va culcați pe o ureche ca rămâneți fără arme.


Arma in sine nu permite decat un singur cartus .... uneori nici acela ca s-ar putea sa-ti prinzi degetul in inchizator in loc de cartus.
Magazia ii permite armei sa contina mai mult de 1 cartus iar articolul e cat se poate de clar ... n-ai voie sa modifici magazia sau s-o schimbi ..... ca sa schimbi camera cartusului ca sa tina mai mult de o boaba nu cred ca-i trece cuiva prin cap.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: confiscare arma + copii documente

Mesajde Clujeanul pe 14 Mar 2016, 09:35

Daca incarcatoarele de arma nu sunt supuse autorizarii, nu inseamna ca poti linistit sa detii ce incarcatoare vrei? Sau chiar sa le folosesti la pastrarea munitiei, fara sa incalci legea.
Nu cumva doar atasarea la arma a unui incarcator neconform duce la incalcarea legii?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: confiscare arma + copii documente

Mesajde drflorea pe 14 Mar 2016, 10:13

Nu cumva doar atasarea la arma a unui incarcator neconform duce la incalcarea legii?


Asta este o observatie foarte pertinenta si ar trebui sa fie folosita si de avocat daca v-a fi nevoie.

Personal cred ca nu va fi cazul, si procurorul va indica neiceperea urmaririi penale. Din pacate asta o sa dureze ceva, si in timpul asta o stea fara arme.
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Următorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori

cron
Publicitate